Vele aanvragen naar krachten op arbeidsbureau te Lisse SSIf JAC. VAN MARIS Haarlemse jongens zien apen en zingen van „De koning van Siam Outsider „Rita BH" zegevierde op de Santpoortse kortebaan „Naast d' Appelaar" op bezoek in Ouwehands dierenpark te Rhenen De Twentsche Bank Gebrek aan personeel in bloembollenbedrijven Zware baan, maar open strijd 5$danfaze MONUS, MAANMANNETJES EN NACHTJAGERS „Keten" Van de wieg tot uw levensavond De Nederlandsch-Indische conversielening 1937 Indonesische staking tegen „Willem Ruys" afgelast Effectenkoersen heet van de naald! ZIJLSTRAAT 76 HAARLEM Wimpels W. Dyserinck 80 jaar „Piet is weg. Verkoop van huizen Zomerfeestweek 1956 Verhoogde subsidies aan R.-K. Openbare Leeszaal Clubontmoeting tussen „Kampioen" en „Olympia" Haarlemse sportlieden naar Duitsland Burgerliike Stand van Haarlem helpt speciaal tegen PERIODIEKE PIJNEN Twee tankers voor 5l/z miljoen pond VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT En toen hij weer thuis kwam Toen brulde zijn vrouw: Ben jij nou een koning? Wat heb ik aan jou?" Deze woorden vormen een gedeelte van het onvergetelijke lied van de „Koning van Siam", die voor zijn vrouw eens verkeerde boodschappen mee nam. Samen met „Klappermelk met suiker" behoorde dit lied tot de favorieten van een groepje van 45 jongens tussen twaalf en zetien jaar van het Haarlemse clubhuis Kaast d'Appelaar", die woensdag een bezoek brachten aan Ouwehands dierenpark j'n Rhenen. Dat zij zich daar best vermaakten wordt misschien het beste geïllustreerd door het antwoord van het jongetje op de vraag of hij zich geamuseerd had: „Best meneer, ik heb de hele morgen bij de zeeleeuwen gekeken!" Speeltuin en andere ge noegens waren hem helemaal ontgaan, omdat hij zo geboeid was door het snelle ^wemmen en dartelen van deze watervlugge dieren. En in het algemeen was het zo, dat de jongens de speeltuin - lieten voor wat hij was, om zich te verdringen voor de hokken van de wilde beesten, apen en olifanten, of een ritje te maken op een grauw ezeltje. De dierentuin blijkt in het algemeen nog een grote aantrekkingskracht te hebben voor deze jongens en het was dan ook een goede gedachte geweest van de leiding om het kamp, dat de jongens deze week in Bilthoven hebben, eens een dagje te on derbreken voor een bezoek aan Rhenen. Het clubhuiswerk in „Naast d'Appe laar", waar we reeds meerdere malen aan dacht aan hebben gewijd, wordt 's zomers tijdelijk stopgezet, Het hoogtepunt voor de kinderen vormt juist dan echter het jaarlijkse zomerkamp. Dit jaar heeft men Bilthoven uitgekozen, waar gekampeerd wordt in een boerderij. De hoofdleider van het kamp is de heer C. Wijnberger, kamp commandant de heer G. Duivesteyn. Verder zijn aan deze staf nog toege voegd een assistent in vaste dienst, de heer J. Oppelaar, die tevens als groeps leider fungeert en vier vrijwillige groeps leiders, die naar de romantische namen: Captain, Kappie, Monus, Kolonel en Olie slagers luisteren. Enigszins ingewijden zouden uit deze namen kunnen opmaken, dat zij ontleend zijn aan iets, dat vaag aan de luchtvaart doet herinneren. En zo is het ook, want de vijf groepen hebben ook romantische namen gekregen als: Meteoren, Vliegende Schotels, Vliegende Hollanders, Maanmannetjes en Nacht jagers. Dit is gedaan om de fantasie van de jongens te prikkelen en zij bevinden zich er wêl bij. Behalve deze zeven mannelijke stafleden zijn er ook nog twee vrouwelijke assisten ten, mevrouw Wijnberger en haar zuster, die als „ma" en „mima" de scepter in de keuken zwaaien. Er worden drie van dergelijke kampen gehouden: vorige week logeerde in Bilt hoven een groep meisjes, deze week zijn het de jongens en volgende week zullen jongens én meisjes er hun bivak opslaan. Het weekprogramma is goed gevuld, al wordt er de nodige tijd voor slaap en rust ingeruimd. De eerste avond komt er van slaap nog niet veel: dan wordt er „gekeet", om hem te gaan zoeken. Als tenslotte iedereen in de bus zit en deze wegrijdt blijkt plotseling, dat de twee leiders nog in het park naar verdoolde schapen lopen te zoeken. Gelukkig wordt hun afwezigheid nog tijdig bemerkt en kan even later het hele gezelschap vertrekken. Vermoeid zijn de jongens dan wel, maar niet zo erg, of zij zullen dezelfde avond nog een voetbalwedstrijd tegen vriendjes uit Den Dolder gaan spelen. Het ezeltje rijden was één van de attracties voor de jongens van „Naast d'Appelaar" bij hun bezoek aan Ouwe hands dierenpark. Voor het poseren werd de rit slechts ongaarne even onderbroken. ADVERTENTIE zorgt 't SILVER STOEPKE voor de kleine vreugden des levens. Voor baby: een leuke rammelaar Voor de scholier: een oersterk horloge Voor sweet seventeen: vlotte colliers en oorhangers Voor verloofden: natuurlijk CONSTANT-ringen Voor gehuwden: een GERO-cassette Voor jubilerende echtparen: een keur van fraaie geschenken bij Grote Houtstraat 49 - Haarlem vindt u het. De kleine zaak met de grootste keuze xxooaxx xjcxxxxtccco;^ Staat betaalt vervallen coupons Wegens zijn garantieverplichting en voor zolang Indonesië zelf niet fondsen heeft gestort bij de betaalkantoren, biedt de Ne derlandse Staat aan, de per 1 augustus 1956 vervallen coupons van de 3 pet. Neder landsch-Indische conversie-lening 1937 bij de voor deze lening aangewezen Neder landse betaalkantoren voor zijn rekening over te nemen. Het aanbod is van kracht met ingang van 3 augustus 1956. De Indonesische Zeeliedenbond heeft be kend gemaakt, dat zij haar staking tegen de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, welke donderdag zou in gaan, afgelast heeft. De bond deelde mee, dat de Nederlandse scheepvaartmaatschappij toegezegd had negen Indonesische zeelieden, die in Irak ontslagen werden, weer in de gelegenheid te stellen aan te monsteren. De bond heeft andere vakbonden van zeelieden en havenarbeiders in Indonesië en het buitenland telegrafisch hiervan op de hoogte gesteld en deze bonden verzocht hun boycot van de schepen der Rotterdam- sche Lloyd te beëindigen. ADVERTENTIE Van 3 september a.s. af zullen wij door een speciale telexverbinding rechtstreeks in contact staan met de Effectenbeurs te Amsterdam. Dit zal U in staat stellen in ons gebouw de effectenkoersen onder beurstijd van minuut tot minuut op de voet te volgen. Uw financiële raadsman zoals de jongens het welbekende slaapzaal- vermaak van kussengevechten, bedden scherp zetten en dekens wegtrekken noe men. De overige nachten komt er van het „keten" niet veel, want dan zijn de jonge gasten van het verblijf in de openlucht zó vermoeid geworden, dat het om tien uur 's avonds al rustig is. Zeer geliefde spelen, waar meestal een halve dag of nog meer voor wordt uitge trokken zijn: vossejacht, smokkelspel en sport. Vooral het smokkelspel heeft aller belangstelling. De smokkelaarsmoeten dan gefingeerde bankbiljetten door een kordon van douaniersbrengen, zonder door dezen gesnapt, J,e.porden. Het merk waardige nu is, 'dat: de smokkelaars het al tijd winnen: op "óh'gelöfëlijke plaatsen worden de briefjes verborgen. Het is zelfs eens voorgekomen dat het smok kelobject tussen kunstgebit en verhemelte werd meegenomen. Tegen een dergelijke vindingrijkheid moet het „douaneperso neel" het natuurlijk afleggen. Hoofdleider Wijnberger vertelde ons echter, dat een dergelijk spel zéér lang duurt, omdat de jongens niet rusten, voor dat zij elk zelf tenminste een keer smok kelaar geweest zijn. Verder is er één sport dag en worden er twee uitstapjes ge maakt: één naar het natuurbad in Bilt hoven en één naar het dierenpark. Zaterdag 4 augustus hoopt de heer W. Dyserinck te Aerdenho.ut, erevoorzitter van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging ..Het Spaarne", die zich op verschillend ge bied in Haarlem en omgeving verdienste lijk heeft gemaakt, zijn tachtigste verjaar dag te vieren. De aanstaande jarige, die op 4 augustus 1876 te Haarlem is geboren, vestigde zich na middelbaar onderwijs te hebben ge noten en opleiding op een kantoor te heb ben ontvangen als commissionair in effec ten te Amsterdam. In 1899 richtte hij met de heer J. C. K. Willemse de firma Wil- lemse en Dyserinck op. Twintig jaar later kok hij zich uit de zaken terug. In het verenigingsleven bleef hij een belangrijke rol vervullen en aan diverse acties gaf hij zijn steun. De heer Dyserinck is van 1899 lid van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging "Het Spaarne", dus 57 jaar. Hij vervulde van april 1900 tot mei 1902 en van februari 1903 tot december 1906 het voorzitterschap en van 3 oktober 1902 af is hij erevoorzit ter. Hij was steeds een stuwende kracht voor de vereniging en dat bleek onder an dere bij de bouw van een nieuw botenhuis in Heemstede, dat in 1927 gereed kwam. Verder is de heer Dyserinck secretaris geweest van de Vereniging tot verfraaiing van Haarlem en Omstreken, penningmees ter van de afdeling Haarlem van het Ne derlands Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen (thans Genoot schap tot Reclassering), lid van het hoofd bestuur van „Onze Vloot" en voorzitter van de Haarlemse Orkestvereniging. In 1922 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den en hij is drager van de Koning Albert- medaille en van het Witte Mobilisatiekruis. Zeer verbaasd zal men ook zijn, als men verneemt, dat de jongens graag corvee- dienst hebben. De oplossing voor dit on verwacht enthousiasme is gelegen in de wimpels. De beste groep van de dag krijgt een groene wimpel, de hekkesluiters een rode. Daartussen zijn dan de groepen, die een blauwe, gele. of witte wimpel kunnen verkrijgen. Iedere groep is er fel op de groene in haar bezit te krijgen en dit is dan ook de reden, dat er steeds ijverig aardappelen geschild, borden afgewassen of slaapzalen opgeruimd worden. Des avonds is er vaak kampvuur, waar bij door de gitaar begeleid liederen uit de bundel „De krassende kraai" worden gezongen. Donderdagavond worden de definitieve wimpels en sportdiploma!s uitgereikt en vrijdagavond moet er gepakt worden. Zo vliegt de week voor de jongens voor bij, maar één van de hoogtepunten vormt toch wel het bezoek aan Ouwehands die renpark. Met zeer veel belangstelling staan drommen jongens naar de apen te 'kijken en zij herkennen in de dolle sprongen en fratsen van deze dieren ongetwijfeld iets van hun eigen levenslust. Maar ook andere dieren worden belangstellend gadege slagen: het nijlpaard, dat minuten onder water blijft, om dan met een hevig ge proest even adem te halen, de wolven, die suffig op hun stenen rotsplateautje soezen, of de tijgers, die onrustig heen en weer lopen. Er is in deze vakantietijd, ondanks het betrokken weer, trouwens veel bezoek in het fraaie aangelegde dierenpark. Tijdens het eten van de boterhammen op een verhoging, waar anders muzikanten spelen, heeft één der jongens al contact gekregen met een meisje van een op be zoek zijnde school en even later zien wij hem zijn nieuwe vriendinnetje een ezel zitje aanbieden met de allure van een „grand seigneur" die een kapitaal te ver geven heeft. Anderen kijken met onzekere ogen naar de man, die in een ijsberevel gehuld aan dacht tracht te trekken. De jongens zien wel even vreemd op, maar geloven toch niet in een echte ijsbeer. Als om half drie geblazen wordt voor het vertrek kost het grote moeite de jonge snuiters uit het gewoel van het park naar de bus te krijgen. „Mijnheer, Piet is weg, ik zal hem wel even gaan halen", roept Kees, maar als dan Piet eindelijk komt opdagen, is er van Kees niets meer te zien en biedt Vim aan De uitslag van de donderdag gehouden verkoping in het Notarishuis te flaarlem luidt: Koninginneweg 19, Zanclvoort, niet geveild; Oranjestraat 61, Haarlem f 3300, op gehouden; Rustenburgerlaan 95, Haarlem, niet geveild. In het Arbeidsbureau te Lisse hangt een grafiek. Zij is keurig uitgevoerd in drie kleuren: groen, geel en lichtbruin en vertelt het verloop van de arbeidsmarkt in de bollenstreek in de afgelopen elf jaar. De eerste jaren na de oorlog laten een alles behalve opwekkend beeld zien: steeds hoger wordende „pieken", die een groeiende werkloosheid in de wintermaanden verraden. In 1951 kwam de lijn op het hoogste punt en registreerde men op het Arbeidsbureau te Lisse het grootste aantal werk zoekenden na de wereldoorlog. Na dat jaar kwam de ommekeer. Nu is het zo, dat de lijn op een niveau is aangeland, zó laag als zij nog nooit is geweest. De directeur, de heer G. Maas, vertelt dat er in het gehele gewest Lisse, dat Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorburg, Katwijk, Valkenburg en Rijns burg omvat, het eind van deze maand slechts dertig werkzoekenden stonden inge schreven, terwijl er vraag was naar592 arbeidskrachten. Het is duidelijk, dat ook de bollenbe- drijven met een gebrek aan personeel zit ten. Vooral nu men midden in de zoge naamde „paktijd" zit, waarin alles en iedereen koortsachtige haast heeft en han den tekort komt. Daarom had men hier behoorlijk omhoog gezeten, wanneer de leerlingen der middelbare scholen niet zo graag geld wilden verdienen. De afgelopen weken waren er, zo deelde de heer Maas ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers, drogisten, kappen en de speciaalbranche. Haarlems Bloei biedt saterdag 4 augustus: 9.3011.30 uur: Koffiedrinken in de Anegang. 12.00 uur: Koffiemaaltijd in restaurant „Kraantje Lek" te Overveen. Uitrei king van een litteraire prijs voor heb beste koffiegedicht. Tafelpresident Godfried Bomans- Jury: Godfried Bomans en Harry Mulisch. Tussen 14 en 15.30 uur wórdt in samen werking met de Haarlemse Sportver eniging „De Kampioen" aan de Ri chard Holkade de koffieronde verre den. Wielerwedstrijden tussen Am sterdamse en Haariemse amateurs. Om 15.45 uur arriveert op hetzelfde parcours de Muggenronde. Van 19.1519.45 uur: Muzikale rond wandeling door de harmonie Bergoss uit Oss met medewerking van de Gymnastiekvereniging „Bato". Van 20.1522.15 uur: Sluitingconcert: in de Linnaeushof door de harmonie Bergoss uit Oss. Van 10—12, 14—17 en 18.30—20.30 uur is de stadskweektuin aan de Klever laan geopend- Van 1224 uur: Kermisvermakelijk heden in de Nassaulaan en omgeving. 3COOOOCOCOC occcootyyyyyDoocoyy ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 Het bestuur van de R.-K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Haamlem heeft aan de gemeenteraad van Haarlem aanvullende subsidies gevraagd van 1.275 (1955) en 10.800 (-1956) wegens ontstane tekorten. De tekorten zijn in hoofdzaak ontstaan door noodzakelijke salarisverhogingen en ge deeltelijk ook doordat minder provinciaal subsidie ontvangen werd dan verwacht werd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor subsidies te verlenen van 1.275 en 10.225. A ankomst „Muggenronde" Op zaterdag 4 augustus houden de wieler verenigingen „De Kampioen" uit Haarlem en „Olympia" uit Amsterdam een club ontmoeting op het parcours: Richard Hol- kade-Diepenbrockstraat. Dit treffen wordt georganiseerd in afwachting van de aan komst der deelnemertjes aan de Haarlemse „Muggenronde". Om twee uur starten de aspiranten, waaronder de winnaar van de vorige „Muggenronde" Henk van der Geest, voor een wedstrijd over dertig ron den en nadien gaan de amateurs en nieuwelingen van start voor een rit over zestig ronden (42 km). Van Haarlemse zijde wordt hieraan deelgenomen door onder an dere Rutte, Visser, Buis, Koger, Van Wee- ren, Kaptein, v. d. Aar, Koonings etc. Zondag 5 augustus vertrekt een groep van ongeveer 50 personen, bestaande uit Haar lemse volleyballers en tafeltennissers, naar Duitsland waar in diverse plaatsen wedstrij den zullen plaats vinden tegen Duitse teams. Het programma vermeldt wedstrijden in Siegen, Wuppertal en Frankfurt. Het volley balteam bestaat uit enige sterke spelers van verschillende Haarlemse verenigingen, o.a. J. Petersen, de gebr. De Graaf, W. Broeken. Bij de tafeltennissers gaan onder andere Rob Voogd, Gerrit Boot, Theo Hart mee. Chef d' équipe volleybal is de voorzitter afd. Haarlem, de heer P. M. Beyen, voor de tafeltennisgroep is dit de afdelingsvoorzitter N.T.T.B., de heer D. v. Dijk. De algehele leiding van deze sportreis ligt in handen van G. Oudt. HAARLEM, 2 augustus 1956 GEHUWD: 2 aug., A. J. van Loevesijn en Chr. Molema; J. van Dalen en C. H. Lange- veld; J. van Strijen en M. J. van den Broek; A. T. A. Weesman en C. J. Blom; R. A. Brandt en G. A. A. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 1 aug., C. M. de KlerkWeijers; L. van der LindenBoots; E. A. van der WerffBoutellier; 2 aug., B. H. Hogaartsvan Os. BEVALLEN van een dochter: 30 juli, F. RipBohlander; 1 Aug., H. G. Keesom Vink; 2 aug., A. M. HandgraafBronswijk. OVERLEDEN: 27 juli, P. Molenaar. 16 jaa-, Hazepaterslaan; 1 aug., G. van Osch, 74 j., Brouwerskade; S. Mulders. 62 j„ Amster damsevaart. mee, bijna tweeduizend aan de slag aan de bollenpeltafels. Zo kwamen er uit Leiden, uit Haarlem, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht vele jonge mensen. Steekproeven hebben uitgewezen, dat het voor vele scholieren een noodzaak is in de zomer geld te verdienen. Niet alleen om hun vakantie zelf te kunnen bekostigen, maar ook om een bijdrage te leveren in de studiekosten. Er doet zich in de zomer maanden nog een „trek" voor. De bollen streekbewoners, die in de slappere tijden aan de havens in Rotterdam en Amster dam werken, laten de schepen rustig de schepen en gaan in de streek aan de gang. Niet omdat men anders bang is dat de bollen niet op tijd uit de grond zullen ko men, maar omdat men met „aangenomen werk" meer kan verdienen. Na het rooien breekt spoedig de planttijd aan en als dat allemaal achter de rug is, wijst de kalender alweer november en wordt men aan de havens dankbaar opnieuw aangenomen. Ondanks de hoogconjunctuur en ondanks het feit dat ook op de arbeidsmarkt de vraag het aanbod vele malen overtreft, blijft de heer Maas van mening, dat spe ciaal de bollenstreek zeer kwetsbaar blijft. Daarom bekijkt men op het arbeidsbureau te Lisse de geleidelijke uitbreiding van de bestaande industrieën en de rustige vesti ging van nieuwe in deze contreien met genoegen. Veel variatie in werkgelegen heden maakt de arbeidsmarkt in de bol lenstreek minder gevoelig en mede daar om heeft men van Lisse uit ook sterk ge wezen op de omscholingsmogelijkheden op de rijkswerkplaatsen, waarvan velen een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Wat de mannelijke bevolking in het ge west Lisse betreft: 28 pet werkt in de nij verheid (industrie en ambacht), 29 pet in de land- en tuinbouw, waarvan de bollen teelt een zeer grote plaats inneemt, 6 pet in de visserij en 37 pet in de dienstensector (bollenveilingen, beurs, hotels, enz.). Van de vrouwen in het gewest Lisse werkte 14^/2 pet in de nijverheid, 6V2 in de land en tuinbouw, 4 pet in de visserij en de rest in de dienstensector. Emigratie Typisch was het ook te horen, dat de emigratie onverminderd blijft voortgaan. Dank zij een gunstige regeling, die tot 1 juli van kracht was, gingen dit jaar heel wat gezinnen naar de Verenigde Staten. Verder stonden Canada, Nieuw Zeeland en Australië erg in de gunst. De bollen streekbewoners, die emigreren, doen dit in hoofdzaak omdat zij voor hun kinderen te weinig toekomst-mogelijkheden zien. Inmiddels breidt de bevolking zich ook in het gewest Lisse flink uit. De manne lijke bevolking kwam sinds 1947 van 42656 op 51592 en de vrouwelijke in het zelfde tijdvak van 41911 op 50476. Ook in verband daarmee zal het interessant zijn te zien wat de rapporten van het LEI en het ETI, die in opdracht van diverse ge meentebesturen in de bollenstreek uitge bracht zullen worden, over de werkge legenheid zullen zeggen! MET EEN FELLE ROFFEL heeft Haan's zesjarige vosmerrie „Rita BH" gistermiddag op de Santpoortse grasbaan het pleit in haar voordeel beslecht: pikeur Job Haan voerde zijn slanke draafster vóór cracks als Petulance K en Rudi Trothan naar de zege en de f 650 op de jaarlykse kortebaandraverjj in Santpoorts feestweek. De baan aan de Westlaan was bepaald zwaar als gevolg van het vele hemelwater der laatste dagen en dat heeft het tempo van deze course wel enigermate gedrukt, maar niette min is er aan het eind nog even stevig gevochten voor de geldprijzen, waarbü zelfs de zweep van rijder J. v. Dooyeweerd op de rug van de bruine merrie „Petulance K" dit paardjo niet tot de energie kon brengen, die de overwinning zeker moest stellen. Het slechte weer van de ochtend ten spijt, dat de traditionele tent-der-verver- singen deed ontbreken, is de belangstelling meegevallen en de toto zette tot haar eigen verbazing toch nog 3492 om, waaruit wel bleek, dat er voor dit evenement nog vol doende belangstelling bestaat om het op het programma te houden. Rijp en groen Met een zeer variërend veld van 22 paarden is de strijd begonnen: oudgedien den als O'Nelly Zora en Ria Kitty naast outsiders als Hyde Park en Rose Bond. De strijd leek daardoor nogal gemakkelijk te zullen worden, maar dank zij de vinnige partij, die de nieuwelingen op de baan hun meer ervaren zusters en broeders gaven, werd het een plezierig open gevecht. Voor de tweede omloop bleef dan ook na een tweetal kampritten een elftal paarden over, dat alle verrassingen in petto kon hebben, die de kortebaan nu eenmaal voor velen tot het puikje der drafsport maakt. Thea Cornelia bijvoorbeeld, een nog in de aanloop harer krachten verkerende schimmelmerrie uit de stal van Knijnen- burg, werd met A. Knijnenburg op de sul- key in een veelbelovende sprint op Ria Kitty losgelaten Ria, die met haar zes jaren en twee jaar meer baan-ervaring, opgevoed in Wagenaars renstal, een zware dobber aan de jeugdige merrie kreeg.Velen zagen in Thea zelfs een kandidate voor de eindzege en toen zij Ria er dan ook na een kamprit uitroste, leek haar kostje gekocht. De loting bracht het dier echter in de finale naast Rita BEI en dat werd haar net even te machtig: ondanks de vijf meter voorsprong boekte het venijnige dier een dubbele nederlaag in deze beslissende om loop. Het tempo werd, voor het zover was, aanzienlijk hoger. Rudi Trothan, van welke ruin gezegd wordt, dat hij naarmate de course vordert, zijn energiebronnen gelei- dfelijk-aan meer in het vuur brengt, bond Torero In een fraaie race de broek op en Peterlance K kreeg Terraise, een overigens veelbelovend sterretje uit de stal van Chris de Koff, er onder. Waarna Promotor O korte metten maakte met Roi de cinq mille, een ruin van de Bakkertjes, die zich op vierjarige leeftijd al een mooie, soepele stijl heeft eigen gemaakt en daarom over enige jaren ongetwijfeld zijn hoeven zal laten meetellen op de Nederlandse korte baan. Het ging dus om de zes prijzen tussen zes overgebleven paarden: Quelle Veine, Rudi Trothan, Petulance K, Promotor O, Thea Cornelia en Rita BH. Onderling was al afgesproken, dat de drie eerst-afvallen- den de vierde, vijfde en zesde prijs samen zouden delen en dat werden Quelle Veine, die ondanks twee stilstaande omlopen adem te kort kwam tegen Rudi, Promotor O, die tegen Petulance K niet veel had in te brengen en tot veler teleurstelling ook Thea Cornelia, wier tegenstandster Rita BEI haar ver de baas bleef. Het overblijvende trio zou het moeten uitmaken: Rudi tegen Petulance K en de winnaar daarvan tegen Rita BH. Onder toenemende spanning en de eerste regen druppels van deze zowaar droge middag is die eindstrijd gestreden, met het gevolg, dat Petulance Rudi er helemaal uit liep door zijn gebrek aan beheersing, maar Rita weer voor een zege op Petulance zorgde als gevolg van de geringe beheersing van de pikeur, die de zweep er over legde. In een triomfantelijke eindsprint heeft Rita als outsider (de totalisator keerde winnend 12.40 uit voor de eerste omloop!) de zegepraal verworven. In café „De Vier sprong", vanouds het onderkomen der kortebaan vrienden, zijn na afloop de prij zen uitgereikt en de glazen volgeschonken. ADVERTENTIE ,ij -A>;. Bij de Furness Shipbuilding Company zijn orders geplaatst tot een bedrag van 5'/2 miljoen pond sterling. De orders heb ben betrekking op de bouw van twee olie tankschepen, elk van 24.750 brutoton voor de London and Overseas Tankers of Ber muda en van twee tankers van 15.900 bruto-ton met dieselmotoren voor de So- ciedad Transoceanic Canopus S.A. Panama. De vier schepen moeten tegen het eind van 1958 worden afgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7