Grote belangstelling bij finish van Haarlemse Muggenronde Vlees met erbij Fa. E. DE GRAAFF Revolutie bracht welvaart voor slechts kleine groep „Vonk" ontstak feestvreugde in het verjarende Bergen aan Zee Overwinningen voor Joop la Court en Henk van der Linden Nationaal kapitalisme in Indonesië HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'i 9 Noord-West beschikte over sterkste ploeg Dank Van der Ruit winnaar in Haarlem-Oost Klassementen Vakantie werkweek KNGV op CIOS in Overveen K. van Steijn eerste in handicapwedstrijd Morgen derde voetbaldag KVA won wisselbeker Keukenbrandje Voldoende brood op zaterdag in Haarlem Dahlia's in demonstratie- tuin te Hillegom Uw „BATAVUS" staat gereed bij Vriendjespolitiek Teer punt BurgerHike Stand van Haarlem Morgi en gauw klaar? dan BIEFSTUK TARTAAR! Hoe 't ook zij Indonesisch pleidooi voor het SUNFED-project MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 HAARLEM, zaterdag De tweede Haarlemse Muggenronde, de zesdaagse etappe- wedstrijd voor zestig Haarlemse jongetjes over 340 kilometer dwars door de Veluwe, heeft zaterdagmiddag in Haarlem-Oost een climax bereikt die voor de organisator, de heer H. Hartman, en voor de begeleiders min of meer als een verrassing is geko men. Natuurlijk had men wel verwacht dat de belangstelling aan de finish opnieuw groot zou zijn, maar dat zoveel Haarlemmers blijk kwamen geven van hun interesse voor deze ronde zal voor do initiatiefnemer ongetwijfeld een grote voldoening zijn geweest. Hiermee heeft hij ervaren dat zijn werk door zijn stadgenoten bijzonder ge waardeerd wordt en het zal hem ongetwijfeld stimuleren bij zijn verdere acties op dit gebied. Ook de jongens zelf waren natuurlijk bijzonder in hun schik met deze grote belangstelling duizenden mensen omzoomden namelijk het circuit bij de Die- penbrockstraat en zij reden dan ook uit alle macht om maar zoveel mogelijk indruk op de toeschouwers te maken. Uiteraard gold de grootste belangstelling de drager van de Muggentrui, Joop la Court, die ook na de ploegentijdrit eerste in het A-klassement bleef. Henk van der Linden handhaafde zijn positie bij de B-klassers en de noord west-ploeg behield de reeds eerder veroverde voorsprong op de overige teams. Al met al voor de rennertjes aanleiding genoeg om hun ouders, broers en zusters honderd-uit (e vertellen over de prachtige vakantie-week die zij dankzij het werk van een Haar lemse politieman hebben doorgebracht. Over de tocht van Tienhoven haar Haar lem valt eigenlijk niet zo bar veel te ver tellen. Alleen het feit dat Leo van Ame- rongen, die zich ziek voelde, de 56 kilome ter lange rit in de bezem wagen aflegde veroorzaakte enige opschudding in de kara vaan. Het bleek echter allemaal nogal mee ;e vallen en in een straf tempo peddelden de jongens eindelijk met prachtig weer, dan ook langs de Vecht naar Mijdrecht. Voor het laatst deelde Johnny Munk 26 broden uit en vervolgens haastten de jon gens zich weer naar de fietsen om maar zo spoedig mogelijk Haarlem in zicht te krij gen. Dat gebeurde om half drie, precies een uur te vroeg, zodat men met uitge breide rustperiodes deze tijd trachtte te overbruggen, omdat op het parcours aan de Diepenbrockstraat nog een wielerwed strijd aan de gang was. Óp enkele tientallen meters voor de stadsgrens kreeg een van de rennertjes van de noord-west-ploeg nog een lekke band, maar dit euvel werd door de mecaniciens, Cor Martin en Arie Koblenz, ijlings her steld zodat de jongens uit deze ploeg zich voor niets zeer zenuwachtig hadden ge maakt. Aan de Nieuwe Weg kregen de jongens nog een laatste kans om krachten te verza melen voor de 2,5 kilometer lange ploegen tijdrit maar zij werden daarbij gestoord door allertei kennissen en familieleden die nu zo graag wilden weten hoe zij de afge lopen week hadden doorgebracht. Om precies half vier vertrok als eerste ploeg het zestal uit het Centrum dat door duizenden applaudisserende en juichende toeschouwers werd ingehaald. Bij deze be langstellenden bevonden zieli onder meer wethouder Angenent, enkele raadsleden, de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, mej. dr. Krim en drs. W. Hazevoet die er getuigen van waren dat de kleine jongetjes van de Zuid-ploeg met Henk van der Linden aan het hoofd niet meer dan 3 minuten en 15 seconden voor het traject nodig hadden. De ploegen uit Oost en de Harmenjans- straat deden er precies een seconde langer over en klaseerden zich als tweede en der de. De uitslag luidt verder: 4, Indische buurt (3 min. 23 sec.); 5. Noord-west (3 min. 25 sec.); 6. West (3 min. 27 sec.); 7. Gemengde ploeg (3 min. 28 sec.); 8. Noord oost (3 min. 29 sec.); 9. Transvaal (3 min. 30 sec.) en 10. Centrum (3 min. 36 sec.). Na deze strijd ontstond bij de toeschou wers de stemming die ook bij de echte wie lerwedstrijden altijd is waar te nemen; na melijk het opdringen van het nieuwsgie rige publiek en het terugduwen van de soms iets te ijverige maar toch goedwillen de agenten. Temidden van deze heksenke tel betuigde wethouder Angenent namens de gemeente Haarlem zijn dank aan de heer Hartman voor diens prachtige initia tief en voorts dankte hij de Haarlemse Pers voor de verslagen over de weder waardigheden van de jongens tijdens deze rit. De Amsterdammer Robert van der Ruit is winnaar geworden van de wielerwed strijd, die zaterdagmiddag door „Haarlems Bloei" en de wielerclub „De Kampioen" op het parcours aan de Richard Holkade in Haarlem-Oost werd gehouden. Deze in het kader van de „koffieweek" en in afwach ting van dg „Muggenronde" verreden wic- lerrace werd in de eindsprint tussen twaalf renners beslist. De overdonderende start werd vele zwakkere renners in de beginfase van de strijd reeds noodlottig. En toen Cees van öpr Aar in de achtste ronde een serieuze aanval om terreinwinst lanceerde en ook Koek, Buis en Visser in het offensief gin gen, kwamen er meerdere renners in de achterhoede terecht. Door een tegenactie van Koger, De Rooy en Rutte groeide de kopgroep aan tot twaalf man. Deze twaalf beheersten het verdere verloop en bezorgden alle overige renners fen ronde achterstand. Dezen werden al ien uit de strijd genomen. Ofschoon de jonge Kottman nog twee maal een uitlooppoging ondernam, bleek hij tegen de jagende overmacht geen stand ie kunnen houden. Het werd een eindsprint en daarin toonde Van der Ruit zich onbe- jwist de sterkste. De prestatieprijs werd toegekend aan Kottman. De uitslag luidde: 1. R. v. d. Ruit (Olym- Pia), de 35 ronden in 44 min. en 28 sec.; 2. H- Koger; 3. C. Visser; 4. A. Rutte (allen De Kampioen); 5. H. de Rooy (Olympia); J. Kaptein; 7. F. Koek; 8. C. v. d. Aar; 9. H- Buis (allen Kampioen); 10. Hartman (Olympia); 11. F. Kottman (Kampioen); 12' G. Spaans (Olympia). Voorwedstrijd aspiranten: 1. E. Sminia, óe 20 ronden in 26 min. en 35 sec.; 2. B. Voorting; 3. H. v. d. Geest (allen Kam pioen); 4. A. Estéjé (Olympia); 5. A. v. d. Putten; 6. J. Handgraaf; 7. E. Riethof! (allen Kampioen). Vervolgens reikte de heer Hartman aan de twee overwinnaars en aan de leden van de winnende ploeg bloemen uit waarna ook een charmant meisje de gelegenheid kreeg Joop la Court en Henk van der Lin den hartelijk geluk fe wensen. Tenslotte volgde er nog een ererondje, waarna er in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" tussen de rennertjes, de heer Hartman, enkele ouders en de bege leiders over en weer nog allerlei vriende lijke woorden werden gesproken tijdens de prijsuitreiking. Joop la Court ontving be halve de grote wisselbeker die in het bezit was van Henk van der Geest een prachtig horloge evenals Henk van der Linden. Alle andere rennertjes kwamen vervolgens aan de beurt en behalve een prijs had de heer Hartman ook voor elke jongen apart een vriendelijk woord. Een van de jongens. Kees Smit, over handigde weer een pakje aan de heer Hart man en ook een van de ouders bleef niet achter. De begeleiders van de muggen ont vingen van de heer Hartman een fraai theelepeltje, van de ouders een pakje siga- rettpn en voorts namens de initiatiefne- De einduitslag van de Tweede Ilaar- 8 lemse Muggenronde luidt: A-klasse: 1. Joop la Court (noord-oost) 142 pnt.; 2. Henk Drayer (Transvaal) 131 pnt.; 3. Rob Luijken (oost) 124 pnt.; 4. Joop van der Ban (oost) 122 pnt.;5. Jan de Vos (Indische buurt) 109 pnt.; 6. Wim Heersma (zuid) 105 pnt.: 7. Piet de Graaf (west) 104 pnt.; 8. Ab Lint (west) 102 pnt.; 9. Frans van de Poll (west) 101 pnt.; 10. Fred. Bijvoets (oost) 101 pnt. B-klasse: 1. Henk van der Linden (zuid) 161 pnt.; 2. Henk Jetser (noord-west) 155 pnt.; 3. Otto Windlust (Transvaal) 143 pnt.; 4. Jan Ramakers (nood-west) 138 pnt.; 5. Kees Smit (west) 132 pnt.; 6. Rob van Everdingen (Harmenjansstraat) 117 :j pnt.; 7, Jos Vergers (noord-west) 106 pnt.; 8. Jan van Dam (oost) 104 pnt.; 9. Frans Stouthart (gemengde ploeg) 102 pnt.; 10. Rob de Laat (Transvaal) 99 pnt. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Noord-West 675 pnt.; 2. West 623 pnt.; 3. Oost 611 pnt.; 4. Transvaal 608 pnt.; 5. Zuid 551 pnt.; 6. Indische buurt 545 pnt.; 7. Noord-Oost 512 pnt.; 8. Harmenjans- c> straat 478 pnt.; 9. Gemengde ploeg 476 R pnt. en 10. Centrum 273 pnt. xxxx>oc»occo»cxx>oocoocccococ>cocx»3ccoc<xxx>coooocooa>ooo mers van de koffieweek een half pond kof fie en van de jongens zelf een handdruk of een knipoog. De Haarlemse Muggenronde was afge lopen. Een ronde die in opzet minder groots was dan verleden jaar maar die desondanks opnieuw is uitgegroeid tot een evenement, niet alleen voor de zestig uit verkoren jongens maar ook voor een groot gedeelte van de Haarlemse bevolking, zo dat men het in elk geval niet bij deze twee tochten moet laten. Het is namelijk gebleken dat de opvoe dende waarde van dergelijke vakanties niet genoeg te waarderen is en daarom verdient het zeker aanbeveling om het volgend jaar wellicht met nieuwe ideeën een derde Haarlemse Muggenronde te laten verrijden. Allen, die het goed met de jeugd menen, zouden daar met recht dankbaar voor zijn. Toen de Muggenronde een ererondje reed, na aankomst in Haarlem, gingen de heren van de Haarlemse koffieclub in Biedermeiercostuums, op race fietsen. vooraf. Nauwelijks waren zaterdagochtend de deelnemers(sters) aan de werkweek van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond van het CIOS vertrokken, of de deelnemers(sters) van de KNGV werk week kwamen zich al bij de hoofdleider de heer J. F. v. d. Berg melden. De 86 ge selecteerde (uitsluitend verenigingslei- ders(sters) zulen zich van zaterdagmiddag t/m vrijdagavond 10 augustus bezig hou den met de problemen van het lesgeven aan de jeugd, dus in de leeftijdsgroep van 8-17 jaar, zulks in tegenstelling met vorige vakantie-weken, toen de oefenstof meer was inegsteld op het lesgeven aan volwas senen. De cursisten wacht dan ook een week, waarin de methoden voor het opvoeren van het turnpeil niet zullen worden ge doceerd, doch daarentegen een week, waar in door de docenten methoden, Inzichten en eventuele nieuwere vormen van lesge ven aan jeugdige personen zullen worden besproken en beoefend met het doel, de les sen voor de jeugd op de verenigingen zo aangenaam mogelijk te maken zonder daar bij echter het geleidelijk opvoeren van de geoefendheid achterwege te laten. Dat het de cursisten niet cadeau wordt gegeven, bewijst wel het programma, dat de hoofdleider in samenwerking met de andere 4 docenten heeft samengesteld, want van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds zijn zij bezig. De voor deze cur sus aangezochte docenten zijn behalve de reeds eerder genoemde heer v. d. Berg (toestellen), mej. E. van Ringelenberg (rit mische gymnastiek) de heer J. Wickel (lange mat en grondgymnastiek) de heer A. J. Castens (springen) en de heer H. F. Kok (voor oefenstof met en zonder gereed schappen en aan en over toestellen voor kinderen van 8-12 jaar). Er is natuurlijk ook voor afwisseling ge zorgd. Zo vertoonde een filmbureau uit Wormerveer zondagavond een serie fraaie internationale en nationale turnfilms en zal op woensdagavond de heer K. van Driel, hoofd van de Afdeling Volksontwik keling der gemeente Rotterdam een in leiding houden over de doelstelling van een gymnastiekvereniging. Atletiek aan strand Het 50-jarig bestaan van Bergen aan Zee is de aanleiding geweest tot het hou den van een feestweek, die zaterdagavond officieel door burgemeester dr. W. Huygens is geopend. Op het Raadhuis waren de organisatoren van deze feestweek, het V.V.V. bestuur en het gemeentebestuur vertegenwoordigd, toen de burgemeester er zijn voldoening over uitsprak, dat de combinatie Bergen-Bergen aan Zee een unieke twee-eenheid was. Het verheugde hem, dat er een aantrekkelijk programma was samengesteld en hij hoopte, dat de estafette-lopers, die de fakkels van Bergen naar Bergen aan Zee droegen, gezien zou den worden als de symbolische dragers van de vonk, die van Bergen naar Bergen aan Zee overspringt. Buiten hadden zich ondertussen de es tafette loners voor het 7'/? km. lange par cours opgesteld en onder luide toejuichin gen van de vele toeschouwers gingen de eerste vier van start. Zij vertegenwoordig den vier atletiekverenigingen, waarbij be paald was dat de winnaar van deze esta fette het vreugdevuur op het strand mocht aansteken. Achter de koploper volgden al spoedig vele motorrijders en fietsers, zon der echter de overige lopers te hinderen. Om de kilometer werd er gewisseld en na de tweede wissel bleek reeds dat B.S.V. de beste troeven in het spel had, de voor sprong was toen reeds meer dan honderd meter. Piet Mantel in zijn blauwe trui. lid van B.S.V. was de eerstaankomende bij paal 33 en toen bleek, dat de B.S.V. esta fette over deze afstand precies 17 minuten had gelopen. Op het zeeterras van „De Spin" kregen de beste lopers hun prijzen uitgereikt, Piet Mantel van B.S.V. een grote beker en vervolgens „Bordos", „Be Quick" en „D.I. O." respectievelijk de tweede, derde en vierde prijs, allen met een kleine beker. Terwijl het vreugdevuur aan het strand, waarbij enkele honderden zich vermaak ten, nog in volle brand stond, begon het bal-champêtre op de kruising van de C. F. Zeilerboulevard Patijnweg-Pier Pander- weg, dat tot diep in de nacht voortduurde. In een streekblad, dat in Bergen ver schijnt was er van de hand van de burge meester reeds een artikel verschenen, waarin hij de groei van Bergen aan Zee beschouwde. Dr. Huygens meende, dat de groei, die Bergen aan Zee momenteel door maakt. niet zal leiden tot een „massale kermissfeer" die men in overige badplaat sen soms aantreft, maar dat getracht zal worden door het in stand houden van goede Interne verbindingswegen, waardoor wellicht een rondweg vermeden kan wor den, de mooie „Bergense sfeer", zal kun nen worden gehandhaafd. Hierdoor de ge dachte van de stichters van Bergen aan Zee, de familie Van Reenen-Völter, om Bergen aan Zee zuiver als de badplaats van het dorp Bergen te zien, die reeds door het gemeentebestuur werd overgenomen, worden verwezenlijkt. De handicapwedstrijd, die de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" zondag als onderdeel van de tweede zomercom petitie liet verrijden, is bij de A- en B- klassers gewonnen door H. van Steijn. De uitslag luidde: 1. H. van Steijn, de 15 km. in 24 min. en 22 sec.; 2. Van Leeu wen; 3. Koek; 4. Koper; 5. W. v. d. Aar; 6. Heijermans; 7. De Jong; 8. Van Dijk 9. Hoogland 10. H. van Steijn. C-klasse: 1. Tump, de 15 km. in 24 min. en 48 sec:; 2. De Klerk; 3. Riethof; 4. Van Tintelen; 5. Moore; 6. B. Voorting; 7. Hand- graaf; 8. Böhm; 9. Van der Geest; 10. Van Putten. Haarlems Speeltuinverbond Morgen zal de derde voetbaldag van de Haarlemse speeltuinen worden gehouden, waarbij de derde vereniging bekend zal worden, die in de ronde voor de eindfinale in aanmerking komt. De voetbalclub van Centrum was de vereniging, die na de eer ste voetbaldag als overwinnaar uit de bus kwam. Op de tweede voetbaldag heeft het er om gespannen, welke vereniging in de ronde voor de eindfinale haar kleuren zou mogen gaan verdedigen. De strijd ging tussen de verenigin gen van het Oosterkwartier, de Glasbla zers, Frans Hals, V.Z.O.D., D.V.S. en het Vondelkwartier. Na enige wedstrijden was het wel duidelijk geworden, dat de win naar zou moeten voortkomen uit de ver enigingen Vondelkwartier (de bekerwin naar van vorig jaar), en D.C.S. Ook V.Z.O. D. was nog niet kansloos. Toen de wed strijd VondelkwartierV.Z.O.D. in een ge lijk spel eindigde (11) en D.V.S. de wed strijd van Vondelkwartier had gewonnen, bleek dat D.V.S. met tien punten uit vijf wedstrijden het toernooi had gewonnen en daarmee de tweede vereniging was gewor den die in de ronde van de eindfinale zal mogen uitkomen. Zondagmorgen om 10 uur verschenen drie verschillende kampeerverenigingen aan de start op het Zandvoortse strand en wel KVA, Zeemeeuwen en Helios. Er was een vijfkamp uitgeschreven voor de in me- moriam Piet Wegman-wisselbeker die ver leden jaar in het bezit kwam van Helios. Zondag moest deze vereniging haar echter overdragen aan KVA die de beker won met 126 punten. De winnaars waren: 80 m dames: me vrouw W. Sterk (Helios); 80 m veteranen: J. v. d. Meulen (KVA); 100 m heren: H. Lusink (KVA); vèrspringen dames: N. Bru- seker (Helios) 4,05 m; vèrspringen vete ranen: Bartel (Zeemeeuwen) 4,05 m; vèr springen heren: J. de Reus (Helios) 5,60 m; kogelstoten veteranen: Erkelen (Zeemeeu wen) 11,87 m, kogel van 4,5 kg: kogelstoten heren: J. Zwaan (KVA) 11,56 m, kogel van 7 1/4 kg; hoogspringen dames: B. Drom mel (Helios) 1,40 m; hoogspringen heren: J. de-Reus 1,70-m; 4 x 80 m dames: (Helios) B. Drommel, N. Bruseker, G. Vermeeren I en E. Smit;. 3 x 400 m heren: (Helios) J. Lazones, J. de Reus en G. Rous. Eindstand van deze trial-meet: 1. KVA 126 punten; 2. Helios 121 1/2 pnt.; 3. Zee meeuwen 110 pnt. Hedenmorgen omstreeks tien voor vijven ontmoetten twee surveillerende agenten in de Ampzingstraat een vrouw, die met een kind op haar arm naar buiten was komen hollen en luidkeels om hulp riep. Er was brand uitgebroken in haar keukentje. Een der beide agentgn belde de brandweer en de ander slaagde er vervolgens met as sistentie van een buurman in het vuur met emmers water te blussen, zodat de brand weer niets meer hoefde te doen. De vrouw had een ketel wasgoed op een petroleum- vergasser geplaatst en doordat die te scheef stond is vermoedelijk het oliereservoir gaan lekken. De opstijgende, verdampte olie heeft daarna waarschijnlijk vlam ge vat. Een gordijn en een vloermat zijn ver brand, maar verder valt de schade nog wel mee. Hadden de Haarlemse broodbakker ij en op zaterdag 28 juli moeilijkheden met de levering van brood doordat er in de mor genuren een groot tekort was, de afgelopen zaterdag hadden de huisvrouwen geen reden tot klagen. Dezen verkeerden in de veronderstelling, dat er moeilijkheden zou den ontstaan en kochten over het algemeen in de ochtenduren. De toeloop was bijzon der groot. De bakkerijen hebben omstreeks het middaguur nog wat gebakken. Aan alle verzoeken om brood is kunnen worden voldaan. Er is wel een aantal broden over gehouden maar toch zijn de bakkers niet ontevreden over de gang van zaken. De secretaris van de vakantiecommissie deelde ons mee, dat hij ook heeft nagegaan welk weer het was tijdens de verkoopuren. Daarbij is hij tot de conclusie gekomen, dat het in die uren weinig geregend heeft. In dat opzicht hebben de huisvrouwen en de verkopers van het brood het wel getroffen. Van 7 tot en met 9 september houdt de Nederlandse Dahliavereniging haar jaar lijkse tentoonstelling in Treslong te Hille gom. De expositie is van veel belang; ook zal de demonstratietuin gebruikt worden. In deze tuin zijn grote collecties nieuwe en beste dahlia's uitgeplant, waardoor de gelegenheid geschapen is om de in de zaal als afgesneden bloemen tentoongestelde dahlia's te zien als planten in de tuin. De demonstratietuin bevat nog vele andere ge wassen, zoals gladiolen, begonia's enzo voort. ADVERTENTIE MET VREDESTEIN BANDEN Koninginneweg 48 - Haarlem - Tel. 13609 'N SERVICE ZONDER WEERGA (Van onze correspondent in Djakarta) Tijdens zijn bezoek aan West-Duitsland heeft president Sukarno in Hamburg, voor een gehoor van ongeveer driehonderd vooraanstaande Westduitse zakenlieden, gezegd dat de westelijke landen zich moe ten realiseren, dat hun handelspartners in Azië thans de volkeren zelf zijn en niet meer de leidende klasse of de handels directeuren. In dezelfde tijd ongeveer, dat Sukarno aldus het verdwenen koloniaal- kapitalistische aspect van Azië aanduidde, werden in Indonesië bezorgde en waar schuwende stemmen gehoord over een groeiend nationaal kapitalisme, dat het oude, koloniale kapitalisme bezig is te ver vangen. Een nieuwe groep van bezitters, maar nu van Indonesische nationaliteit, heeft zich gevormd en breidt zich uit, de plaats innemend van de vroegere rijken van vreemde (Nederlandse) nationaliteit. Een dergelijke ontwikkeling zo meent men is in strijd met aard en wezen der nationale revolutie. Vooraanstaande Indo nesische politici hebben dan ook reeds be toogd, dat de regering daartegen stelling moet nemen. De opkomst van een klasse van nationale bezitters groothandelaren en industrië len is een direct gevolg van het systeem, na de soevereiniteitsoverdracht geleidelijk toegepast, om handel en bedrijf zoveel mogelijk in Indonesische handen te bren gen. Buitenlandse importeurs en onder nemers zagen door overheidsmaatregelen het terrein van hun werkzaamheden steeds kleiner worden. Een der meest sprekende voorbeelden daarvan is de import-handel, waarvan bepaalde sectoren en niet de minst-belangrijke voor nationale zaken lieden werden gereserveerd. De moeilijk heden, die aldus voor vele buitenlandse ondernemingen en bedrijven ontstonden, gevoegd bij de verwachting van verdere maatregelen in de richting van „ver- indonisiëring" van het zakenleven, deed vele buitenlanders besluiten hun zaken te liquideren. Zij vonden gretige kopers in Indonesische kringen, die meestal met steun van overheids- of particuliere banken het kapitaal voor de overneming wisten, te fourneren, .een ontwikkeling die nog steeds voortgaat. Het is een publiek geheim, dat politieke relaties bij die verwerving van voordelige posities in het zakenleven een belangrijke rol hebben gespeeld. Men denke in dit ver band slechts aan het verlenen van de lucratieve invoer-licenties, waarbij vooral de „vriendjes-politiek" een stevig woordje moet hebben meegesproken. De snel groeiende welvaart van bepaalde groepen in de Indonesische samenleving treedt thans reeds duidelijk aan het licht. Men behoeft maar om zich heen te kijken om er de symptomen van te ontdekken: de grote, dure auto's, de nieuwe ruime villa's in Djakarta's satellietstad Kebaioran, de bungalows en de weekendverblijven, ter weerszijden van de weg van Bogor naar de Puntjak, halfweg Bandung. Er vormt zich een Indonesische „upper-ten", waar van men de leden ziet op liefdadigheids voorstellingen. modeshows en dergelijke. Tezelfdertijd is er in de positie van de massa der ambtenaren en arbeiders geen evenredige verbetering gekomen. Aan wo ningbouw voor de kleine man bijvoorbeeld is in de jaren na de soevereiniteitsover dracht in de steden nog maar weinig ge daan. ondanks de slechte woningtoestanden en het voortdurend toenemend woning tekort als gevolg van de groei der bevol king en de trek naar de steden. De bouw prijzen liggen zo hoog, dat de bouw van ,een behoorlijk huis voor de kleine burger tegen een redelijke huur onmogelijk is. Geen bouwondernemer denkt eraan dit terrein te betreden. En de overheidsfinan ciën zijn niet toereikend om door voor schotten of premies een dergelijke bouw op grote schaal mogelijk te maken. De bouw ondernemer bepaalt zich dus tot de bouw van kantoren en bedrijven en van villa's, die geen risico meebrengt, integendeel een grote winst geeft. Dat alles is een teer punt in een maat schappij, die tot stand is gekomen als resultaat van de gezamenlijke strijd tegen HAARLEM, 4 augustus 1956 ONDERTROUWD: 4 aug., M. T. Visbeen en M. P. Warmerdam. GEHUWD: 4 aug., C. H. F. Deutz en M. M. de Mooij; D. Hoorn en H. J, Hof; R. van den Berg en H. M. Verdonk; H. van den Berg en J. C. Butler; J. van der Zande en W. J. Peettoom. BEVALLEN van een zoon: 3 aug., J. H. PaesieKeulen; B. L. FeenstraWalter; 4 aug. J. W. M. Kerkhoff—Blankwater. BEVALLEN van een dochter: 2 aug., W. J. TrakselKolkman; C. Th. van KesselAaf- jes; 4 aufg., J. C. KoelemeijerFictoor; P. H. HakkenhaarMoen; J. C. H. Wevers Hendriks: A. M. de LoozcCornelissens. OVERLEDEN: 3 aug., Chr. Godijn, 74 j., Gasthuisvest; H. Brasvan Duyvenbode, 78 j., Westerhoutpark. ADVERTENTIE Publicatie de verenigde slager* In Haarlem en omstreken de koloniale overheersing. Men heeft van de nationale revolutie een groter welvaart voor allen verwacht. Nu blijkt, dat de welvaart zich voornamelijk heeft beperkt tot een groep bevoorrechten. Deze ontwik keling wordt, zoals reeds eerder gezegd, door een aantal vooraanstaande leiders in de grote politieke partijen met bezorgdheid gadegeslagen. Dat komt waarschijnlijk niet alleen door ongerustheid over de sterke positie, die de communisten bij de ver kiezingen wisten in te nemen. Het merk waardige feit immers doet zich voor, dat de Indonesische communistische partij ken nelijk niet zo jterk anti-kapitalistisch is als elders. Een van haar leiders heeft althans gezegd, dat in het huidige stadium een nationaal kapitalisme moet worden bevor derd, hetgeen van socialistische zijde de reactie heeft uitgelokt, dat de communisten er blijkbaar mee akkoord gaan, dat de arbeiders „een beetje worden uitgezogen"! Men mag aannemen, dat genoemde poli tieke leiders meer nog op principiële dan op opportunistische gronden bezwaren heb ben tegen de vorming van een nationaal kapitalisme. Met name geldt dit voor de P.N.I., wier marhaenistische idealen zich tegen het kapitalisme ook tegen het nationale verzetten. Deze partij staat een socio-democratisch systeem voor,waar bij de nationale economie is gebaseerd op een coöperatieve basis en waarbij het ge bruik van grond en kapitaal door de staat moet worden gecontroleerd. Dat is de leer. In de praktijk is het tot dusver heel anders gegaan. Toen in het vorige kabinet mr. Iskaq minister van Economische Zaken was, heeft hij door tal van maatregelen de ontwikkeling van het nationale kapitalisme bevorderd. Dat zegt een onverdachte getuige. namelijk het dicht bij de P.N.I. staande dagblad „Mer- deka". Maar, zoals gezegd, stemmen gaan op tegen de ontwikkeling van de Indonesische maatschappij in een nationaal-kapitalisti- sche richting. Het waren het parlementslid Subagio Reksodipuro van de P.N.I. en Kiyai Isa Anshary van de Masjumi, die zich hierover uitlieten. Subagio zei het zeer positief: er is in het huidige vrije Indonesië geen plaats voor een nationaal kapitalisme. Met name had hij bezwaar tegen de pogingen, die nationale onder nemers doen met de hulp en onder protectie van de regering om zoveel mogelijk posities van de Nederlandse n.v.'s en andere ondernemingen in te nemen. De P.N.I. gaat binnenkort in Semarang haar landelijk congres houden. „Merdeka" spreekt de wens uit, dat de partij, die blijkens haar politiek program strijdt voor socialistische beginselen op economisch ge bied. doch onder haar leden vele „nieuwe kapitalisten" telt, zich thans duidelijk zal uitspreken over het nationale kapitalisme. GENèVE (ANP) De behoeften der onderontwikkelde landen zijn zo dringend, dat het tot stand komen van het speciale UNO-fonds voor economische ontwikke ling, „SUNFED", niet langer kan worden uitgesteld, aldus heeft de leider van de In donesische delegatie dr. Asmaun in de vér- gadering van de economische en sociale raad van de UNO te Genève verklaard. Hij zei. dat het de hoogste tijd is tot praktische maatregelen over te gaan als men wil voorkomen, dat de sterk geïndustrialiseer de en de minder ontwikkelde landen nog verder uit elkaar groeien. Dr. Asmaun gaf een uitvoerige uiteen zetting van de beginselen, waardoor de se dert kort soevereine landen zich laten lei den bij hef bepalen van hun politiek ten aanzien van particulier buitenlands kapi taal. Buitenlandse investeringen zijn voor hen alleen dan aanvaardbaar, zo zei hij, als de politieke soevereiniteit er niet door wordt aangetast en als de voorwaarden niet kunnen leiden tot conflicten met „de economische soevereiniteit". Het is niet mogelijk buitenlandse beleggers toe te la ten tot alle gebieden der economische ac tiviteit. Er moet een geest komen van werkelijke steun, van bijdragen aan de economische ontwikkeling op de grondslag van beider zijds begrepen wederzijds belang. Het zou wenselijk zijn, aldus dr. Asmaun. buiten landse particuliere investeringen de status en het. karakter van tijdelijke steun te ge ven" ter overbrugging van een bepaalde periode in de economische ontwikkeling van de minder ontwikkelde landen, geba seerd op een redelijke beperking van tijds duur, voldoende om het buitenlandse ka pitaal zijn taak te laten vervullen en de belegger een redelijk profijt van zijn ka pitaal en werkzaamheden te garanderen". De Indonesische delegatieleider maakte zijn Nederlandse collega mr. Stikker een compliment voor diens „voortreffelijke verdediging" van het SUNFED-plan. Öok de meeste andere sprekers over dit onder werp maakten in waarderende woorden melding van mr. Stikkers betoog. Alleen de afgevaardigde van de Sovjet-Unie noemde het „betreurenswaardig" dat de Nederlandse vertegenwoordiger, toen die in zijn rede enige opmerkingen maakte over het economische systeem van de Sov jet-Unie, had getoond ..niets van het on derwerp en van de feiten af te weten". De Rus ontkende, dat de door zijn regering verstrekte economische steun gebaseerd is op de communistische economie. Hij be toogde, dat het juist de politiek van de Sovjet-regering is, de soevereiniteit van andere landen te eerbiedigen. (Mr. Stik ker had verklaard, dat de Sovjet-Unie is begonnen de steun aan onderontwikkelde landen te gebruiken „als een middel van ideologische en economische oorlogvoe ring).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3