Eden Haarlem versloeg VRA na twee innings, draw bij Hermes-R en W Van der Pluym start toch niet in de Wielerronde van Nederland Daan de Groot won vóór Rusman wielerwedstrijd op TT-circuit Bunno op zoek naar Luilekkerland „De tweede oorbel" Century van Rood en Witter Bouwman FEUILLETON 4 Gerrit Schulte won de Ronde van Den Bosch Amateurs achter motoren op circuit Zandvoort W aterpolopr ogr amma De waterpolocompetitie Waterpolo-uitslasfen DE CRICKETCOMPETITIE Haarlem-V RA Tennisleraar Perry gaat naar Rusland Cricket in de HCB door Hans Martineit MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 Als een slechte generale inderdaad een goede opvoering belooft, behoeven de or ganisatoren van de Ronde van Nederland zich geen zorgen te maken. Want ren slechte generale was het eerste optreden naar buiten zondagmiddag in Utrecht in derdaad. Slechts een handjevol Utrechters volgde het internationale wielerprogram in het stadion Galgenwaard, waarmee het rondefestijn officieel werd geopend en ook in de catacomben waar de kantoren van de ronde tijdelijk gevestigd waren, ontbrak nog de juiste sfeer. De Italiaanse ploeg onder aanvoering van Magni was de eerste die zich meldde en tegelijk ook een nieuwtje meebracht. Pedroni had op het laatste ogenblik de reis naar Nederland niet kunnen mee maken en nu had Magni een van zijn per soonlijke pupillen, de 19-jarige Guido Car- lesi uit Pisa, die pas heel kort geleden de rijen der amateurs verliet, meegebracht als invaller. Wijzigingen zijn voorts gekomen in de ploeg van Wim van Est. Hein van Breenen, Aan de vooravond van de Ronde van Nederland is de Ronde van Den Bosch een goede training geweest. De renners van de Tour de France hielden zich opmerkelijk rustig en de uitlooppogingen liepen op het snelle parcours in het Bossche plantsoen op niets uit. Dertien ronden voor de finish sprong Nolten naar voren met Van der Pluym en Bruggenkamp aan het wiel. Even later liepen Gerrit Schulte en Gerrit Voor- ting uit het peloton weg. Zij kregen aan sluiting en het zo gevormde groepje van vyf renners leverde de beslissende slag. Zolang Hugo Koblet aan de kop van net peloton op het vijftal renners jaagde, kon de voorsprong enkele ronden lang niet groter worden dan dertig seconden. Maar toen de Zwitser tien ronden voor het einde moest opgeven wegens een gebroken stuur stang, steeg de voorsprong van de leiders met elke ronde. In een lange eindsprint slaagde de 40-jarige Gerrit Schulte erin Voorting met een lengte te kloppen. De uitslag luidde: 1. Gerrit Schulte (Den Bosch), de 120 km in 3 uur 6 min. 22 sec. 2. Gerrit Voorting (Roozendaal) z.t. 3. Jan Bruggenkamp (IJmuiden) z.t. 4. Leo van der Pluym (Dussen) z.t. 5. Jan Nolten (Els- lo) z.t. Michel Stolker (Zuilen) op 57 sec. 7. J. Bergmans (Aalst) z.t. 8. Harm Smits (Neylen. België) z.t. 9. Alf Kain (Oosten rijk) op 1 min. 18 sec. 10. H. Brinkman (Överschie) z.t. 11. Jan Hijzelendoorn (Am sterdam) z.t. 12. .T. Mehagnoul (Amsterdam) z.t. 13. Piet van As (Roozendaal) z.t. 14. Norbert Koch (Utrecht) z.t. 15. Peter Post (Amsterdam) z.t. 16. Wim van Est (St. Wil- lebrord) z.t. ADVERTENTIE Van ouds de héél b VIRGINIA die in een Amsterdams ziekenhuis ligt, maar enkele dagen geleden niet ervan overtuigd kon worden, dat hij in deze ronde niet zou kunnen uitkomen, is nu definitief van de lijst geschrapt en wordt vervangen door Harm Smits. Zijn ploeg genoot Jules Maenen heeft last met een knie en zal worden vervangen door de onafhankelijke Adrie Braspenninx. Gerrit Voorting heeft op het laatste mo ment een nieuwe ploegleider gekregen. Aanvankelijk was hiervoor aangewezen Simons, maar bij nader inzien heeft men de oud-renner Jan Lambrichs uitverkoren om Voorting c.s. te leiden. Lambrichs heeft de vorige maand de vuurdoop als ploeg leider ondergaan met de ploeg Limburgers, die naar de ronde van Joegoslavië is ge weest en schijnt ook dit vak goed te ver staan. De Italianen werden gevolgd door de Nederlanders Rinus Verhelst en Schoen makers, de Belgische B-ploegleider Van der Sompel en de Duitse ploegleider Paul Oszmella, vroeger een gevreesd sprinter, maar thans een gezeten Duits burger, die voornamelijk tegen zijn zich steeds meer uitbreidende omvang vecht. Hun ploegen waren nog ergens in Neder land op weg naar Utrecht en zo was het met de meeste renners. Een aantal cracks kon overigens zondagmiddag niet in Utrecht komen om de spullen af te halen, omdat zij in de Ronde van Den Bosch reden. Leo van der Pluym start maandag even min. Een medisch advies luidt, dat de Dussenaar voorlopig niet aan zware etappewedstrijden zal mogen deelnemen. In afwachting van de aankomst der deel nemers aan de Ronde van Nederland, die woensdag 8 augustus aan het eind van de derde etappe op het circuit van Zandvoort finishen, houdt de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" een wielerwedstrijd voor amateurs achter handelsmotoren. Tien ren ners, waaronder de snelle Amsterdammer Joop Captein en Tiet Steenvoorden uit Heemstede, zullen elkaar achter de „brom mers" de sportieve eer van de overwin ning betwisten. Voordat de motoren in de „baan" komen rijdt een zestigtal amateurs een voorwed strijd over 45 ronden rondom de „pits". De start van deze wedstrijd is om half twee en onder de deelnemers bevinden zich on der meer Jan Rol uit Alkmaar; Joop Cuve- lier uit Nieuw Vennep; de Beverwijkers De Ruiter, De Droog en Kuilman; Henk Buis uit Vijfhuizen; de Haarlemmei-s Van den Eykhof en Van Weeren: Koper uit Zandvoort; de Amsterdammers Janissen; Marinus, Moorman en Schild en de Aus tralische amateur Mauri Stout, die door zijn deelname de wedstrijd een interna tionaal tintje bezorgt. Na deze wedstrijd wordt om half drie het startsohot gelost voor de wedstrijd achter handelsmotoren.De tien deelne mers zijn: Braat (Aalsmeer), H. Cuvelier (Nieuw Vennep), J. v. d. Putten (Den Haag), Kaptein (Lisse), Steenvoorden (Heemstede) en de Amsterdammers F. Rabe, Van Enter, Captein, Neesman en Broekhof. Deze race gaat over een afstand van 42 kilometer (10 ronden). Omstreeks tien voor- vier worden de Ronderenners verwacht. Een wielerwedstrijd voor profs en onaf- hankelijken op het verkorte TT-circuit van Drente bü Assen, is geëindigd in een over winning voor de Amsterdammer Daan de Groot. Aan deze interessante wedstrijd, die ruim 10.000 bezoekers trok, nam de gehele Nederlandse Tour de France-ploeg deel. Ook Wim van Est, Gerrit Schulte, Thijs Roks, Jos Suykerbuyk, Adrie Voorting en de Zwitser Hugo Koblet verschenen aan de start. De koers, 66 ronden over een totale af stand van 107,5 km, werd verreden in 22 klassementen, zodat de wedstrijd evenveel klassementen had, als de Tour de France etappen. De eerste vijf renners, die bij zo'n „etappe-sprint" over de streep gingen, kre gen punten toegekend. Bepaald was, dat de renner met de meeste punten winnaar zou worden, tenzij een ander met tenminste dertig seconden voorsprong zou eindigen. Daan de Groot verzamelde de meeste Voor de week van 6 tot en met 11 aug. zijn de volgende wedstrijden voor de zo mercompetitie Koninklijke Nederlandse Zwembond vastgesteld: Maandag 6 augustus: dames reserve eerste klasse: DWT 2HZC 2; promotie- competittie dames: DWTHet Gooi. Dinsdag 7 augustus: dames reserve eer ste klasse: HZC 2—DWT 2. Heren eerste klasse: MerwedeHPC; HaarlemNereus. Woensdag 8 augustus: heren reserve eer ste klasse: Haarlem 2Nereus 2. Donderdag 9 augustus: dames promotie competitie: Neptunus 2DWT 3. Heren eerste klasse: HVGB 1Haarlem 1. Competitie kring Haarlem: Maandag 6 augustus: Afd. AM: DWT HVGB. Dinsdag 7 augustus: Afd. AJ: Haarlem— VZV. Zaterdag 11 augustus: Dames eerste klasse: DWT 4—HPC 2. Afd. AM: DWT— HPC. Heren eerste klasse: NVA 1HPC 4. Tweede klasse: NVA 2Haarlem 5. Voor de eerste halve promotie-competi tie tussen de kampioenen van de afdelingen A. B en C der tweede klasse heren heeft DWT in Waddinxveen tegen de Gouwe ge speeld en de strijd met vijf—vier verloren. De eindstand is: DWR 2 2 0 0 4 6—3 De Gouwe 2 1 0 1 2 77 DWT 2 0 0 2 0 5—7 Uitslagen waterpolocompetitie KNZB. Da mes derde klasse: Waterlelie—HVGB 10. Heren: eerste klasse: RZCHVGB 62. Reserve eerste klasse: RZC 2HVGB 2 62. Reserve tweede klasse: HVGB 3DJK 3 3—4. Kringcompetitie Afd. AM: DWTHaar lem 2—7. Afd. AJ: HVGB—VZV 6—1. De Groot punten, vooral doordat hij de eerste dertig ronden met een beduidende voorsprong door kwam, tezamen met Rusman en Suy kerbuyk. De laatste moest de strijd staken wegens een gebroken trapas. Acht ronden voor het.einde ontsnapten Gerrit Schulte en Piet Maas uit het toen weer aaneen gesloten peloton. Ze namen een flinke voorsprong, maar De Groot en ook Gerrit Voorting verhoogden het tempo van de groep, waardoor aan de finish de voor sprong van de vluchtelingen niet groter was dan 12 sec. De uitslag was: 1. Daan de Groot (Am sterdam) 67 pnt. 2. Wim Rusman (Haarlem) 59 pnt. 3. Piet Maas (Bindorp) 32 pnt. 4. Peter Post (Amsterdam) 28 pnt. 5. Piet van As (Roosendaal) 25 pnt. 6. Adrie Voorting (Haarlem) 24 pnt. 7. Arend van 't Hof (Sas- senheim) 22 pnt. 8. Gerrit Schulte (Den Bosch) 21 pnt. 9. Leo van der Pluym (Dus sen) 17 pnt. 10. Thijs Roks (Zundert) 15 pnt. Reeds voor de wedstrijd Hermes DVS Rood en Wit was het duidelijk, dat de Haarlemmers tegen het aan bat zo bijzon der goed op dreef zijnde Hermes een hoge score zou moeten maken, wilden zij kans maken op een overwinning. Dat zij tot een hoge score kwamen is in de eerste plaats wel te danken aan een fraaie century van Bouwman. Het zag er anders in het begin niet best uit voor de Haarlemmers. Op 20 was hun openingspaar reeds verdwenen (Engelen berg 11). Toch was het bowlen van Her mes niet zo sterk, doch captain Stolk had zijn veld uitstekend uitstaan en de fiel ders hielden allen vast wat in de buurt kwam. De Ruig en Bouwman begonnen echter rustig een grote stand op te bouwen. Met fraai spel en alle losse ballen af straffend kAvamen ze tot dicht bij de hon derd toen Tettelaar met een echte Schie- darnse A'ang aan de long- on bounderij een een einde maakte aan de innings van De Ruig (32). Met de inmiddels ingekomen Van der Togt zette Bouwman de zaken op dezelfde voet voort en bereikte, vlak na 't passeren van de 100 zijn 50. Op 112 voor 3 werd gelunched. De lunch bleek geen change bowler te zijn. Integendeel. Vooral Bouwman wist op menige bal te scoren. Op 138 werd v. d. Togt voor een uitstekende 2 en 3 gevangen, een lot, dat te spoedig daarma ook Wijk huizen trof. Met captain De Nijs aan het andere wicket, wist Bouwman tenslotte zijn maiden century te scoren, die onder de 50 door slechts enkele moeilijke kansen ontsierd werd. Kort hierop Averd hij door Stolk op silly-mid-off uitgevangen. Onstein Averd vlak daarop van een keiharde slag schitterend uitgevangen, zodat met een stand van 191 voor 8 met nog bijna 4 uur te spelen de stand nog niet bijzonder roos kleurig was. De Nijs (28) en Winter (18) redden echter op fraaie wijze de situatie. Door kort runnen afgewisseld met harde slagen scoorden zij 43 runs voor het negen de wicket. Toen Winter uit ging kregen de inkomende batsmen hittingorders, waarvan Bijleveld (14) een dankbaar gebruik maak te door een enorme zes op het clubhuis te slaan. De Rood en Wit-innings sloot op 249.. Hermes kreeg 2 uur 40 min. om te batten en ging onmiddellijk voor de runs. Stolk Averd in de 2e over door De Ruig geborvld doch Bailey en Van der Ende sloegen zeer hard. Op 40 bowlde Bijleveld en Van der Ende, waarna" de thee volgde. Een wolk breuk zorgde ervoor, dat 50 minuten speel tijd verloren gingen, zodat een draAv bijna onvermijdelijk was. Ondanks dat scoorden Bailey en Van der Sloot na de hervatting zeer snel. Zij brachten zelfs de honderd op. Doch toen beiden verdwenen Avaren en ook Tettelaar spoedig uitging (goede vangen Averden gedaan door De Nijs en Bijleveld) deed Hermes „de deur dicht", zodat het einde op 113 voor 6 kwam. Bowlingcijfers Rood en Wit: Bijleveld 3 voor 49, De Ruig 1-18, Winter 2-54. In een typische bowlerswedstrijd heeft Haarlem zondag, na een voorsprong op de eerste innings te hebben verkregen, het te recht opnieuAv een kans wagende VRA ver slagen. Het levendige wicket aan de Don- kerelaan was een kolfje naar de hand van de spinbowlers en het was geen Avonder dat vooral Mac Manis bij de Amsterdammers en Paul Maas bij de thuisclub het meeste succes hadden. Vooral voor Paul Maas -was dit een glo rierijke wedstrijd. In totaal bijna 30 overs bowlde hij in de twee innings 1152; als batsman scoorde hij 29 en 12 not out. In het bijzonder in de tweede innings, toen VRA moest forceren, bowlde hij een zo perfecte lengte, dat het scoren onmogelijk bleek. Een zeer ongewoon tafereel op een cricketveld. Toen na de stortbui van zondagmiddag het veld van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan onder water stond leek verder spelen onmogelijk. Doch dankzij het enthousiaste werken van de spelers en enkele jongeren kwam het veld toch weer in bruikbare staat. Men groef gaten in het grastapijt en sjouwde vervolgens twee uur lang met emmers water. Tegen zes uur kon er weer gespeeld worden. Zomercompettie KNZB tweede klasse B: DWT 3 6 6 0 0 Haarlem 2 6 4 0 2 VZV 2 6 1 0 5 HVGB 2 6 1 0 5 Heren rseerve derde klasse C: Eindstanden dames reverse Nereus 3 Haarlem 4 DWT 3 VZV 2 Bruinv. 2 12 8 2 2 13 12 7 6 2 29— 8 22—11 10—26 7—23 40— 9 32—12 15—29 13—23 10—37 Baas Malba had Bunno gezegd, wat hij moest doen om in Luilekkerland te komen. „Je gaat die kant op en neemt de weg, die door de bergen gaat", wees hij. „Aan de andere kant van die bergen woont een oud vrouwtje in een huisje met 'n rood dak. Die zal je wel verder zeggen, wat je doen moet om in Luilekkerland te komen!" En zo was Bunno de volgende dag op reis gegaan; hij wuifde baas Malba goedendag en wandelde de weg op, die door de bergen voerde Haarlem won de toss en trok in de mor genuren het veld in. De successen kwamen al spoedig toen Max Maas door vangen van Kruijt en Honnebier de wickets van Jansen Schoonhoven en L. Mulder nam. Weliswaar bleef De Villeneuve geruime tijd op de mat, maar ook hij slaagde niet erin het boAvlen meester te worden. Het beste hatten ver toonde aan het slot Smit Siebinga met 13, maar toen hij de tAveede run out Averd in de VRA-innings was het gedaan, en sloot deze innings op 65. Max Maas 432, Paul Maas 423. Dank zij een stand voor het tweede Avicket tussen Dekker en P. Maas, dtie resp. 28 en 29 scoorden, kon Haarlem voor 4 wickets de Amsterdamse score passeren. Wel leek het even alsof de regen nog roet in het eten zou gooien, waardoor Max Maas gedwongen werd een zeer geforceerde in nings van 15 te spelen, maar het Aveer knapte gelukkig danig op. Van 82 voor 5 werd het eA'enwel all out voor 91, daar de Haarlemse „staart" danig faalde op Pee reboom en de googlybowler Mac Manis, die bovendien werden gesteund door voor treffelijk fielden. Peereboom 34, Raayen 115, Mac Manis 534, De Villeneuve 1—31. Met nog 2i/2 uur speeltijd ging De Ville neuve uiteraard nog eens batten. De poging om snel een hoge score te maken, stuitte e\rer,wel af op de gebroeders Maas, Avaarbij bovendien de goed spelende L. Mulder (24) run out ging. In deze innings werd ook door Haarlem zeer goed gevangen (o.m. Dekker 2 verre veld vangen). Honnebier liet goed keepen zien. Het Amsterdamse totaal werd ditmaal 70, waarbij P. Maas, die tAveemaal bijna een hattrick nam, 729. HoeAvel ook in haar tweede spel Haar lem nog moeite genoeg had met de spin ners van Mc Manis Averden de 45 benodig de runs voor 5 wickets bereikt. De googly bowler nam thans 318; hij gooide op dit wicket decimeters effect! Een A'oor de toe schouwers zeer interessante wedstrijd, met weinig bevredigend batten, maar door goed bowlen en keen fielden tot een goede cricketmatch gemaakt. Overige resultaten HCC 1A CO: Gewonnen door HCC 1 met 6 wickets. ACC scoorde 96, Avaarvan: H. J. van WeeMe 24. Van Soorrwren 13 en Aland 10. Van Staa>' 3 voor 40. Borgers 7 voor 32. HCC 1 scoorde 97 voor 4. Avaarvan Heimei 22. A. Schuur 38, Gallois 18 n.o. en Van Staay 10. Van der Hurk 1 voor 18. Ohm 2 A'oor 31 en Perberton 1 voo:r 29. Ouick (II.)Ouick (N.): Gewonnen door Quick (H.) met 5 wickets. Quick (N.) scoor de 48. Avaarvan Pfyffer 12. Bosman 4 voor 13, DelloAv 1 A'oor 10. Marseille 2 voor 13 en Rambaldo 2 voor 6. Quick (H.) scoorde 49 voor 5. Avaarvan: DelloAv 29. Burki sr. 1 voor 21 en Burki jr. 4 A'oor 14. Eerste klasse B ACO 2VOC: Gevvonnon door VOC met 54 runs. VOC is nu kampioen. VOC scoorde 174 mns voor 6 wickets (gesl.) ACC 2 scoorde 120 runs. VOC 174 voor 6 waarvan Bongers 54, Stroo 30. Lochmann v. Benne- kom 24, Wallv van Weelde 49. Lapierre 2 voor 41. Van der Broek 2 voor 48, Woudstra 1 voor 23. ACC 2 120, Avaarvan: Immig 43, Brechman 23, Lapierre 30. Madsen 4 voor 33, TerAviel 2 voor 32 en Lochmann van Benne- kom 4 voor 44. SpartaVVV: GeAVonnen door Sparta met 3 wickets. VW scoorde 110 runs fall out), Snarta kwam tot 124 voor 7. VW: Van der Maas 34. Dorresteyn 13. Burger 34. Veltema 10. De Bruyn 4 A'oor 32. Vervelde 2 voor 2, Ruiterman 2 voor 36, Borrani 2 voor 24. Snarta: Ruiterman 38. Moeken 27, De Bruyn 21 n.o., A. H. van der Linden 13 n.o. Alders 3 voor 39, Griebeling 2 voor 26, Dorresteyn 2 voor 27. KampongPW: Gewonnen Hoor Kampong: 70 voor 3 gesloten en PW 68 all out. PW: Leeftink 14, Heuping 23 n.o. Hardebol 7 voor ,32, De Waard 3 voor 24. Kampong: Eikel boom 28 n.o.. Van Minnen 25. Leeftink 1 voor 23, 2 run out. Maar toen kwam de regen. Het veld aan De drievoudige Wimbledon-kampioen Perry heeft bekendgemaakt dat hy van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken vergunning heeft gekregen om naar Moskou te reizen, teneinde daar tennislessen te ge\'en. Hij hoopt in het komende najaar zijn reis te kunnen maken, daartoe uitgenodigd door een groep Russen, die tijdens de jongste Wimbledon-wedstrijden in Enge land was. Perry is Brit van geboorte. Hij woont thans echter in Miami in de staat Florida. NICK MOOS. De Nederlander Nick Moos (Linneman) heeft in Alexandrië door k. o. in de tweede ronde gewonnen A'an de Egyptenaar Fattah. Deze bokspartij was in het weltergewicht. De uitslagen van de zaterdag voor de HCB gespeelde competitiewedstrijden luiden: Rood en Wit 6 cCVWH 2, gewonnen door Rood en Wit met 122 runs en 6 wcikets. Rood en Wit: 188/4, R. Vandehoek 62, R. Olsthoorn 40, J. ter Gast 37 n.o., J. van de Burg 20 n.o., F. Vogelsang 2—57, A. van Loenen 2—43. CVHW: 66, H. Steegstra 18, A. van Loenen 30, R. Vandehoek 2—15, J. ter Gast 4—41, C. A'an Schouwenburg 12, H. Randang 1—0. Haarlem 5Haarlem 3, gewonnen door Haarlem 3 met 37 runs. Haarlem 3: 68, G. Strik 34. F. Lanting 12, C. van Alphen 2—16, R. Heydeman 216. H. Schlatmann 17, H. Hanemaayer 24. Haarlem 5: 29, C. van Alphen 10 n.o. Rood en Wit 6 a—Haarlem 4, gewonnen door Haarlem met 7 Avickets. Rood en Wit: 100, J. Iieymans 22, J. Kruyt 40, Ph. van Dok 8—29, R. Schlatmann 2—25. Haarlem: 105/3, R. van de Hoek 40 n.o., R. Schlatmann 50, N. Beets 1—24, J. Kruyt 1—29, E. Westra 1—4. BMHC 2—CVHW 3, gewonnen door BMHC met 83 runs. BMHC: 105, Ph. Schouw 22, M, Sluyter 32, J. ScIiouav 11, C. Aronds 3—51, H. Lokman 645. CVHW: 22, Ph. SchouAV 6—7, E. Brongersma 2—11. de Spanjaardslaan was in 'n minimum van dachten er anders over en maakten het veld Lager cricket In de tAveede klasse A speelde Rood en Wit 2 een draAv tegen Quick (H.) 2. De Haar lemmers begonnen goed en namen negen Haagse wickets A'oor slechts zestig runs Maar toen kwma de regen.Het veld aan de spanjaardslaan was in een minimum van tijd met enorme plassen overdekt en cricket leek onmogelijk. Doch de Rood en Witters dachten er anders over en maakten het veld met inspanning van alle krachten A»;eer bruikbaar. Voor 70 stond Quick aan de kant, Er restten toen nog 58 minuten. Het leek aanvankelijk te lukken, doch toen snel de Avickets van enige free hitters vielen haalde Rood en Wit het net niet: 57 voor 6 wickets, De bowlingcijfers Avaren: Lei.ier 728, L. Molijn 118 en Luining 27. In de dubbele cijfers kwamen Veltema (13) en L. Mo lijn (23). In de tweede klasse E speelde Rood en Wit 3 een draAv tegen CVHW en werd dus nog geen kampioen. Rood en Wit 208 vooi 5 (G. Molenaar 25. J. Molenaar 71, Meijers 67 n.o. en Vanier 15 n.o.). Roodt 349, Lokman 1—101, De Vos 1—12, CVHW 56—5 (Aronds 12, Bastianen 20), Pliester 2—28, De Windt 3—19. Nadat Haarlem II in Leiden Ajax voor 70 aan de kant had gekregen, A'oor al door toedoen van R. Heijdeman Jr. (6—18), faalde het zelf op het bowlen van Bouman (622), zodiat het voor 56 uit was, waarvan Misset nog 29 had bijgedragen. In de derde klasse leed Rood en Wit 5 een nederlaag tegen VRA 3. VRA 82 (Varv dehoek 2—21, Heijmans 3—20, De Ruig 4—11 en Oosterbaan 1—6), Rood en Wit 53 (Wes tra 32 n.o.). 26) „U wilt zeker ook uw keel Avat opfris sen, mijnheer Bartels? Nee, dat is Avaar ook, u woont hier. Wilt u mij het genoegen doen?" Samen slenterden ze naar Bartels' ta feltje, waar Kees met een gezicht als een oorwurm het gewenste naar toe bracht. Op die afstand zouden hem alle belang rijke nieuwtjes ontgaan. „Het genoegen is geheel aan mijn kant", opende Reinier Bartels het gesprek. „Ik ken nogal wat mensen, uiteenlopend ge noeg, maar met een inspecteur van de moordrecherche had ik nog geen kennis gemaakt. Het lijkt me een bijzonder inte ressant vak. Ook van de menselijke kant. U komt Avaarschijnlijk voor diep treurige gevallen te staan. Niet?" „Inderdaad. Bij iedere moord, onver schillig het motief, schuilt op de achter grond altijd een heleboel diep menselijke ellende. Daarom kunnen Ave niet genoeg de tegemvoordige opvattingen prijzen die bij de oordeelvelling de menselijke roerselen laten gelden Inspecteur Beels zei het opzettelijk in het algemeen. Zijn gedachten waren te zeer met het gehoorde over Brouwer be.zig, dan dat hij op het ogenblik serieuzer op het thema kon ingaan. Hij hoopte maar, dat de oud-brigadier weldra zou opdagen. „Ik wil natuurlijk niet indiscreet tegen over de dokter zijn...." hoorde hij mijn heer Bartels zeggen, tegenover hem heb ik een beetje een slecht geAveten, om dat ik het denkelijk in de eerste plaats met hem had moeten bespreken. Maar ineens komt het in me op, dat het eer nog u van nut kan zijn. Misschien ben ik zelfs wel verplicht. „Ja?" Inspecteur Beels spitste de oren. „Ik weet natuurlijk niet, of het iets heeft te betekenen. Er is bij ons een aardige hoe veelheid morfine zoek. Ook mijn nauw keurigste berekeningen en onderzoekingen hebben geen ander resultaat opgeleverd. Ik heb een lijstje gemaakt van de mensen die in de laatste maanden dit verdovings middel hebben gekregen. Voor de goede orde staat ook Brouwers naam er op. Die zult u wel weer meteen willen schrappen. Het is dan ook maar voor de volledigheid, ziet u. Hier heeft u mijn staatje. Wat denkt u er van?" Inspecteur Beels had met stijgende be langstelling geluisterd. Het kon misschien een hoogst belangrijke aan\njlling van zijn materiaal zijn. Weloverlegd zei hij: „Mèt wat ik vandaag nog meer heb te horen gekregen, zijn èn uw lijstje èn uw mededelingen beslist factoren die niet ver waarloosd mogen Avorden. De namen zal ik even overnemen. Ik acht het juist, dat u er met dokter Rijnders nog niet over heeft gesproken. En ik zou u willen verzoeken het voorlopig ook niet te doen. Dat zal mijn onderzoekingen vergemakkelijken." Reinier Bartels knikte. Hij straalde van voldaanheid over zichzelf, omdat hij zijn intuïtie had gevolgd en zijn merkAvaardige ontdekking in het doktershuis nog voor zich had gehouden. „Ik had het met Willem Brouwer Avillen bespreken. Wie is van het doen en laten A'an de mensen hier beter op de hoogte dan hij? Of zal ik het liever laten?" „Met Brouwer bespreken?" Anthonie Beels' stem leek van heel ver te komen. Nadenkend wreef hij over zijn kaken. „Nee. Of ja, doet u dat gerust. Nader- beschouwd, lijkt het me zelfs uitstekend," voegde hij er monter aan toe. „Kom, ik moet er vandoor. En nog wel bedankt voor de tip, mijnheer Bartels. Ik heb zo'n idee, dat we elkaar nog wel eens spreken. Reinier Bartels had nauwelijks het einde van de maaltijd bij de familie Rijnders kunnen afwachten, zozeer was hij er op gebrand geweest om achter zijn glas bier in de kroeg te gaan zitten peinzen. Vooral na het korte gesprek met inspecteur Beels was hij er tuk op het straks met Brouwer OA'er zijn misschien zo belangrijke lijstje te hebben. Het middagmaal in het doktershuis was onder beklemmende stilte verlopen. Bartels had dan ook de indruk gekregen, dat het echtpaar opademde, toen hij dadelijk na afloop was opgestapt en niet eens op het obligate kopje koffie had geAvacht. Blijk baar had het doktersechtpaar woorden ge had, want zo vormelijk als vanavond gin gen ze anders met elkaar niet om. Ofschoon mevrouw Rijnders, drukdoende en met spottende opmerkinkjes, onnozele voor valletjes uit de plattelandspraktijk had op gehaald, had alles een stroeve indruk ge maakt. De dokter had er zwijgend bij gezeten en zijn vrouw haar gang laten gaan. Nu hij in het nog stille café zijn gedach ten eens over een en ander liet gaan, wist Bartels heel zeker, dat hij zich maar niet wat had verbeeld, omdat het zo mooi bij zijn gevolgtrekkingen zou passen. Hij kwam tot de conclusie, dat de dokter met zijn vrouw over het onderhoud met de in specteur moest hebben gesproken. Pleitte dat evenwel niet eerder voor e^n zuiver geweten? Wanneer hij zelf iets 'met zo'n precair geval te maken zou hebben, zou hij er zijn vrouw beslist buiten houden. Maar dat stelt voorop, onderbrak hij zichzelf, dat ze er dan ook in geen enkel opzicht bij is betrokken. Och, misschien hadden ze een doodgewoon ruzietje gehad. Reinier Bartels Avilde juist tot straffer dranken overgaan, toen de deur openzwaai de en Willem BrouAver binnenhompelde. Hij liep regelrecht op het tafeltje A'an de apothekersassistent toe, zoals langzamer hand zijn gewoonte was geworden. „Goeienavond, mijnheer Bartels. U mag uw raamplaatsje wel zoetjesaan opgeven. Bij de kachel is het nu beter uit te houden," zei hij met zijn bromstem. Op een Avenk van Bartels bracht de kroegbaas een tweede glas bier en voor beiden de borrel die hij alvast had inge schonken. Met een A'ertrouwelijk gebaar boog hij zich over de tafel en vroeg zacht- tjes: „Nog nieuws vandaag, mijnheer Bar tels? Het gaat er om spannen, als u het mij vraagt." „Hoe bedoel je?" zei Reinier Bartels en keek hem onnozel aan. „Nou, ik dacht, dat u er wel wat meer van zou weten, omdat de inspecteur u onder vier ogen wou spreken. Hij vroeg ook naar jou, Willem." Bartels onderdrukte zijn plezier. Het kon niet beter. Zo hoefde hij niet zelf het ge sprek op het onderwerp te brengen. Met Brouwer was het altijd een geteut van je welste, voordat hij hem zover had, dat er OA'er „het geval" kon worden begonnen. Die moest het telkens eerst over alle dorpsnieuwtjes hebben, daarna lang en breed over zijn gebrek uitAveiden, totdat hij bij de klachten over zijn schoonzuster was beland, iemand die alles voor iedereen Avilde bedisselen. Hij had eigenlijk ver wacht, dat zo'n oud-politieman uit hoofde van zijn vroeger beroep meer belang in de voor zo een kleine plaats toch Averkelijk genoeg gerucht makende zaak zou stellen. De kranten over het hele land hadden het er tenminste uitvoerig genoeg over gehad en Averden ongeduldig, omdat de dader nog vrij rondliep. "Maar nee, Brouwer nam er zijn gemak A'an. Elke keer moest hij hem de woorden uit de mond trekken. Daarom zei hij bijna dankbaar tegen de waard: „Weten is te veel gezegd, K^es. Ik denk, dat het bezoek van de inspecteur aan ons dorp nog een paar formaliteiten gold. Dat is tenminste alles wat de dokter tegen me heeft gezegd. En hij mag nogal eens graag met me pratenvoegde hij er op schepperig aan toe. Tegelijkertijd verzuim de hij niet Brouwer een knipoogje te geven om hem te laten blijken, dat hij meer met hem ophad, wanneer het op mededelingen aankAyam, dan met de kastelein Kees. Ge lukkig werd de caféhouder door het onge duldig rinkelen van een klant naar de tap kast teruggeroepen. „Het zal me benieuwenmompe lend, draafde hij op zijn korte beentjes weg. „Zo, is inspecteur Beels nog hier in de kroeg geweest?" Brouwer bleef Reinier Bartels over de rand van zijn glas aan kijken. Hij hield het zelfs nog in de hand. nadat hij het in één teug had leeggedron ken. „En u Aveet er natuurlijk meer van, dan u zo even tegenover Kees heeft losge laten?" Hij gaf Bartels het vertrouAvelijke knipoogje terug. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6