Koffiemaaltijd in Kraantje Lek besloot Haarlemse koffieweek Grote drukte heerst er in bloembollenbedrijven Amsterdammers en Santpoorters elkaar met historische wapens „te lijf" Nederlands busje uitgebrand op Duitse autoweg Koffiegedicht van Harriet Laurey werd met eerste prijs bekroond Eén dode, drie ernstig gewonden De boot wacht niet Vreedzame handboog-schietwedstrijden tot slot van de feestweek 6 HOLLE BOOM: BINDING MET HAARLEM Steekpenningen Kustvaarder gestrand dj Terheyden Schip liep in dichte mist op een strekdam Ik was toch een spion Deugd HET BEKROONDE GEDICHT f Koffiezetten bijvoorbeeld Satirische tekeningen van A. Paul Weber In „Huis Van Looy' Tientallen adverteerders bewijzen u, door hun regelmatig adverteren in ons blad, dat daarin de weg ligt om uw omzet te vergroten. Vliegen met een „Meteor" kost f 1000 per uur Nederlander verongelukt in Zwitserland Meer dan vijftigduizend bezoekers in Boymans MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 De koffiemaaltijd, die zaterdagmiddag in restaurant „Kraantje Lek" te Over- veen gehouden werd, vormde net officiële sluitstuk van de Haarlemse koffie week. Tijdens deze maaltijd zou één van een aantal ingezonden gedichten over koffie bekroond worden. Velen zullen zich misschien hebben afgevraagd, waar om de sluiting van een Haarlemse koffieweek in Overveen moest plaats hebben en ofschoon de gastheer, de heer Van Weegenhuise, gezegd had, dat Haarlem zonder Bloemenaaal niets was, een bevredigende oplossing van het vraagstuk werd niet gegeven, totdat tafelpraeses Godfried Bomans de zaak uit de doeken deed. „Om de opmerking van de heer Van Weegenhuise, als zou Haarlem zonder Bloemendaal niets zijn, moeten echte Haarlemmers natuurlijk hartelijk lachen", meende hij. Neen, het was niet zo dat Haarlem zonder Bloemendaal niets was, maar Haarlem zonder Kraantje Lek is ondenkbaar. Wat is namelijk het geval? Op het terrein van Kraantje Lek bevindt zich een holle boom, waaruit de Haarlemse kindertjes zouden komen. Dit was dan de binding tussen koffie- stad Haarlem en de plaats, waar de koffieweek uitgeluid zou worden. Toen deze binding eenmaal was aangetoond en men er vrede mee had, bleek de holle boom in de tafelgesprekken en -redes nogal eens op te duiken, waarbij degene, die tot het laatst toe van de vondst gebruik maakte er zelfs nog op mocht rekenen de lachers op zijn hand te krijgen. De maaltijd werd in één der oude opka mers van het zo alleraardigst oud-Hollands ingerichte Kraantje Lek gehouden. Daar waren lange tafels aangericht, waarop een ouderwetse koffiemaaltijd was uitgestald en vrolijk gekleurd boerenbont de tafels bedekte. De gasten, die voor een deel in de deftige Biedermeierkostuums gekleed wa ren, bestonden uit allen, die in de afgelo pen week iets met de koffiemanifestaties in Haarlem uitstaande hadden. Zo waren aanwezig de leden van de koffieclub, de beide meester-Turk-koffiezetters, de ma ker van de koffieballade, Harry Prenen, de heren Godfried Bomans en Harry Mu- lisch, die de jury vormden voor de beoor deling van de koffiegedichten, de dichters mevrouw Harriët Laurey en Cees Noote- boom. die beiden hadden ingezonden en tenslotte vertegenwoordigers van pers en radio, wier taak het was een getrouwe weergave te geven van hetgeen er aan de koffiemaaltijd gesproken en gedaan werd. Dit laatste was niet eenvoudig: vrijwel iedereen heeft tenminste één keer het woord gevoerd en allen deden dat, in navol ging van de tafelpraeses, op een humoris tische en tevens leerzame wijze. Voor de maaltijd een aanvang had geno men werden alle aanwezigen gesierd met het onderscheidingsteken van de orde van de koffieboon. Nadat allen gezeten waren en de gastheer, de heer Van Weegenhuise. een kort woord van welkom tot zijn gasten had gericht, nam de heer Godfried Bo mans het heft in handen, waarbij hij tot zijn reeds eerder genoemde openbaring- ten aanzien van de afkomst der inwoners van Haarlem kwam. Vervolgens kreeg de heer Van Weegen huise de gelegenheid iets te vertellen over de geschiedenis van Kraantje Lek, die te ruggaat tot 1542. Vroeger was de kortste verbinding tussen Haarlem en Zandvoort via de duintop de Blinkert, waar nu het restaurant gevestigd is. Een ondernemend iemand had daar in vroeger tijd al zoiets als een herberg neergezet, die daar de eeu wen door is blijven staan, al hebben de achtereenvolgende eigenaars wel moeite gedaan het etablissement aan de eisen van de tijd aan te passen. Op de herberg rustte nog heel lang een servituut, volgens welk het verboden was in de omgeving op een „viole of hakkebor- de" te spelen. De typische naam Kraantje Lek komt voort uit de omstandigheid, dat daar vroeger duinmeren waren, waarbij ook hier en daar water uit de grond kwam. Na deze historische les, was de beurt aan de litteratuur gekomen. Godfried Bomans vertelde langs zijn neus weg, dat er voor de prijsvraag acht dichters waren uitge nodigd, die echter niet allen aan deze uit nodiging gehoor hadden gegeven. Voorts zouden er niet minder dan 47 vrijwillige bijdragen zijn geweest, waarvan de makers zich zelfs niet ontzien zouden hebben te trachten de jury met geld en cadeaus te beïnvloeden. Gelukkig bleek deze tegen dergelijke minne pogingen tot omkoperij bestand: wél waren de giften in dank aan vaard, op de uitslag van de prijsvraag hebben ze echter in genen dele enigerlei invloed gehad. Na deze korte inleiding las tafelvoorzit ter Bomans een gedicht van Mies Bouhuys voor: „Even wachten". De jury was ge neigd geweest dit gedicht te bekronen, maar er waren toch ook nog andere inzen dingen, die die van Mies Bouhuys overtrof fen en men wilde niet in de fout vervallen van de onlangs gehouden koffiezetwed- strijd, door beide (in dit geval alle) inzen ders te bekronen. Het Nederlandse kustvaartuig „Crescen do" is in de afgelopen nacht bij Terheyden gesta-and. Het schip ligt zo hoog, dat men er omheen kan lopen. De „Crescendo" meet 348 ton en heeft 80 ton stukgoed aan boord. In de nacht van zondag op maandag hing er langs de kust van Scheveningen naar Hoek van Holland een vrij dichte mist. De „Crescendo" die met een lading stukgoede ren onderweg was van Hamburg naar Rot terdam, raakte door het slechte zicht de koers kwijt. Omstreeks kwart over twee liep de „Crescendo" op een strekdam. Hedenmiddag zou men bij hoog water trachten het schip vlot te krijgen. LONDEN (United Press). - Edgar San- 8 ders, de Brit die in 1949 samen met de o Amerikaan Robert Vogel-er wegens 3 spionage in een Hongaarse gevangenis Q verzeilde, heeft onthuld dat hij wel 3 degelijk heeft gespioneerd, al ontkende 3 hij dat ook na zijn vrijlating. In een g interview met het Londense blad Rey- d nolds News" verklaarde Sanders. „Ik 3 ben nooit een betaald spion geweest, 3 maar ik heb de Britse militaire attaché heel ivat gegevens bezorgd. Sanders, die 8 in 1953 werd vrijgelaten, hoewel hij '8 tot dertien jaar was veroordeeld, werkt als buschauffeur in de stad Clacton aan 3 de Britse oostkust op een salaris van ongeveer 120 gulden per week. In Boe- karest was hij indertijd accountant bij g de American Standard Electric, dezelfde b 8 firma waaraan Vogeler was verbonden. 3 Vogeler werd zeventien maanden na zijn 8 3 veroordeling vrijgelaten, vermoedelijk 8 8 uit „dankbaarheid" voor de opheffing van de Amerikaanse economische be- g 3 perkingen ten aanzien van Hongarije. 8 3 Op de vraag, waarom hij na zijn vrij- X lating en zijn terugkeer toch zijn on- 3 schuld heeft volgehouden, antwoordde 8 8 Sanders: „Ik zou mijn vrienden ginds in g o ernstige moeilijkheden hebben ge- 3 3 bracht X o xoocxx>ixoo(>30ocx>ocooooooooocoocooc>coooooooocooococooooo Gemeente Amsterdam koopt weer kunstwerken aan B. en W. van Amsterdam hebben over eenkomstig het advies van de Amsterdam se Kunstraad besloten ook dit jaar een aankoop te doen van beeldende kunst. Thans kunnen ook sculpturen, reliëfs en plastische constructies worden ingezonden. De commissies van beoordeling zijn samen gesteld uit beeldende kunstenaars, die niet als vertegenwoordigers van organisaties of verenigingen optreden. Voor de aankoop van schilderijen, tekeningen, gouaches en aquarellen is voor 1956 een bedrag van veertigduizend gulden beschikbaar, voor tekeningen en grafiek tienduizend gulden en voor kleine sculpturen vijftienduizend gulden. Vervolgens werd tot voorlezing overge gaan van het gedicht van de jonge schrij ver Cees Nooteboom, dat hij in een vloek en een zucht ten huize van één der jury leden had vervaardigd, maar dat door zijn kwaliteiten een dergelijk haastwérk niet deed vermoeden, hetgeen Godfried Bo mans terecht een des te groter presta tie noemde. Voor dat het bekroonde gedicht wérd voorgedragen, overhandigde „koffievoorzit- ter" Wim de Ree met een kort toespraakje de heer Van Willige een blik met blik opener. Het was de bedoeling dat dit blik bewaard zou worden tot een passende ge legenheid. De koffieclub hield niet op te bestaan, maar werd ingeblikt. Iedere stad in Nederland werd uitgedaagd een koffie week te houden. Bij Haarlems Bloei zou dan het blik verkregen kunnen worden> dat bij opening de nodige aanwijzingen zou verschaffen. Dan was eindelijk het ogenblik aange komen, dat bekend gemaakt werd, wie de litteraire prijs gewonnen had. Het was de dichteres Harriët Laurey, die een gedicht van vier kwatrijnen gemaakt had, dat zij, op verzoek van de radio mensen, zelf voordroeg. Hiermee was dan eigenlijk de climax van deze maaltijd bereikt. Wél werden door de heer Van Willigen aan de initiatiefnemers en verdienstelijke mensen van de koffie week nog enige diploma's uitgereikt, wél werden er nog enige toespraken gehoic' n, waarbij over en weer van dank wen sproken, maar de spanning was gebn, i. Overigens werd op deze laatste kofi'ie- manifestatie onthuld, dat één der leden van de koffieclub, die de gehele week onder de naam Ritsema had bekend ge- Aaan, eigenlijk Van Wieringen heette. Het slotwoord werd gesproken door tafel- voorzitter Bomans. Hij gaf aan zijn toe spraakje een moraliserend lintje, waar hij de deugd met de Blinkert vergeleek: ieder een moest er over heen om aan de zee van gelukzaligheid te komen. Dat was het ser vituut dat er op rustte. Het tussenliggende leven was drooggelegd en ogenblikken ais de achter de rug zijnde koffieweek waren bestemd om de zakenmensen en andere burgers tijdelijk in een stemming en staal te brengen, waar de dichters en andere Wie ondertussen de prijsvraag had gewonnen bleef nog enige tijd in het onzekere, want eerst werd aangekondigd dat de heer Harry Prenen een buiten het restaurant geplaatst krachtmeetinstrument; tot een ongekend hoge waar dering van zijn krach had weten te brengen, welke mededeling met het nodige gejuich werd ontvangen. Onder pressie van de tafel praeses ging de heer Van Weegenhuise^ zelfs zover te beloven, dat de heer Prenen gratis van de dien sten van het huis gebruik zou mogen maken. „Mits hiervan een bescheiden ge bruik gemaakt zou wor den." De verblijde kracht patser beloofde dit, maar de vreugde werd enigszins ge temperd, toen de heer Bo mans aankondigde, dat Pre nen eenzelfde belofte van een eigenaar van een éta blissement in Witmarsum, diens gelegenheid te grond had gericht. Zo is men soim alleen in huis: de dingen verliezen binding met de werklijkheia. Wegglijdend in een slaap buiten de tijd houden zij op te glanzen en te zingen. En zij ontkennen hun herinneringen en raken langzaam hun geheugen kwijt. En men wordt roerloos als hun roerloosheid Een vreemdeling onder de vreemdelingen. Dan moet men heel gewone dingen doen. Iets jaren ouds, bijvoorbeeld, koffie zetten. Aandachtig op kleine gebaren letten. Zorgvuldig bonen in ae molen doen. Een warme, korreldroge geur begint zich langzaam door de kamer te verpreiden. 8 de dingen tot hun leven te bevrijden. De spiegel glimlacht terug. Het water zingt. x 8 HARRIET LAUREY 8 <XO^COCOCOCO>CCODCOa>CCÖCCCODC<>KCCOCCC<XCCCCOCCOCOCCOOCCOCCOCOOOCOSCOK: De winnares van de koffiegedichten- wedstrijd, Harriët Laurey, droeg zelf haar gedicht voor. kunstenaars eigenlijk voortdurend in leef den. Tenslotte werd met algemene stem men bepaald, dat het gedicht van Cees Nooteboom wel degelijk met een tweede prijs mocht worden bekroond, hetgeen ge beurde. Hierna werd de maaltijd langzamerhand opgebroken, om de deelnemers gelegenheid te geven naar de Richard Holkade te gaan, waar de koffieronde zou worden verreden en de deelnemers aan de Muggenronde zouden aankomen. Een voorstel om een wedstrijd te houden in het beklimmen van de Blinkert werd niet met dat enthousias me begroet, dat toch eigenlijk van deugd- bestormers verwacht had mogen worden. Op de autoweg Hamburg-Bremen bij Ottersberg is zaterdagmiddag een auto- busjé, waarin zes Nederlandse vakantie gangers zaten, in brand geraakt. De echt genote van de bestuurder kwam daarbij om het leven, drie andere inzittenden wer den ernstig gewond. Op een plaats, waar aan de weg gewerkl wordt en waar een maximumsnelheid van dertig kilometer was voorgeschreven, bleef de bestuurder met zeventig kilometer per uur rijden. De auto kwam in een berm terecht en sloeg om. De uitstromende ben zine vatte vlam, waardoor de wagen ge heel uitbrandde. Arbeiders, die aan de weg werkten, kon den met houwelen de deuren openen en vijf van de zes inzittenden uit de auto halen. De echtgenote van de bestuurder zat echter zodanig, beklemd, dat zij .niet bevrijd kon worden. Van de geredden werden er drie met zware brandwonden naar het ziekenhuis te Bremen overgebracht. De bestuurder bleef ongedeerd. De inzittenden keerden van vakantie naar hun woonplaats Arnhem terug. De 32-jarige mevrouw P. Oudega is om 99 99 het leven gekomen. Volgens de Nederland se consul te Bremen is de toestand oer gewonden naar omstandigheden goed. Hun verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. De echtgenoot van mevrouw O. werd slechts licht gewond. Hij is naar huis te ruggekeerd. Tot 2 september wordt in „Het Huis Van Looy" werk van de Duitse tekenaar A. Paul Weber geëxposeerd. Nooit van ge hoord, zal menigeen zeggen. Niemand al thans van de aanwezigen bij de opening, (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Als men tussen half juli en eind sep tember niet in de bloembollenstreek moet zijn kan men er beter niet komen. Het is er op het ogenblik druk en vol. Grote vrachtauto's zijn op de weg. die ontelbare manden bloembollen vervoeren. Zij bren gen drukte aan alle leden van het perso neel der bloembollenbedrijven, tot de jong ste bediende toe. Over een of twee weken begint de export en dan heeft niemand tijd om iets kalmaan te doen. Omstreeks oktober loopt de export af en de opgewonden mensen worden ook weer wat kalmer. Dit jaar is het helemaal erg, want de boller, zijn laat; ze bloeiden niet Op tijd, en de groei die pas na de bloei be gint, was ook al vertraagd. Het weer was er niet naar om deze te versnellen, zodat ook het exportseizoen laat is. Eigenaardig is, dat het einde van dit seizoen niet ver schoven kan worden, zodat.die geweldige massa van om en nabij de zestig miljoen kilogram bloembollen toch in ongeveer zes tot acht. weken „de deur" uit moet zijn. Zestig miljoen kilogram lijkt niet zo ont zettend veel, maar het gewicht wordt min stens twee keer verplaatst. De kortste weg is van de kwekerijen naar de exportschu- ren en de langere weg via de veilingen. Dan gaan de bollen van de exportschuren naar de stations of de havens of recht streeks op de auto's naar het buitenland. Ruw geschat „davert" er in de herfst twee honderdmiljoen kilogram bloembollen over de wegen. Het telen van de bloembollen op de klei is dit jaar beslist geen pleziertje geweest. Gedurende de rooitijd heeft het veel ge regend, zodat de klei een glibberige massa was, waaruit de bollen geplukt moesten worden. Dit is een tijdrovende en ver moeiende bezigheid. Maar daarmede is men nog niet klaar, want bloembollen worden geacht mooi rond en glimmend te zijn. Daarom moet de klei op een of andere manier verwijderd worden. Met spoelen en poetsen komt men een heel eind, misschien net genoeg om de illusie te wekken, dat ze helemaal schoon zijn, Het grootste gevaai bij dit werk is, dat men het huidje er ook mee af haalt, want door het vocht is de be schermende rok nogal week geworden, zo dat er bijzonder voorzichtig mee omge sprongen moet worden, Is het huidje gro tendeels van de bol af dan keuren de con- troluers van de bloembollenkeuringsdien- sten en de Plantenziektenkundige Dienst ze af. „Kale bollen" mogen niet worden ge ëxporteerd. Het is te begrijpen, dat de exporteurs met spanning afwachten, wat de kwekers naar hun schuren zenden. Als de bollen goed zijn en zonder klei of zand dan betekent dat weer zoveel minder werk. Men ziet niet zo tegen het werk op als wel tegen de tijd, die het kost. Personeel heeft men, dankzij wenkstudenten en de lust van vele jonge lieden om ver weg te trekken in de vakantie, waarvoor eerst geld moet worden verdiend. In de bloembollenstreek werken op het ogenblik tweeduizend jonge mensen in de bollenschuren, waar zij al het werk, waar geen vakmanschap bij te pas komt, verrichten. Daarbij komen dan nog de ar beiders, die de rest van het jaar in de ha vens werken of zelfs op fabrieken in de omgeving. Er wordt in de bollenstreek veel verdiend, maar dit is vermoedelijk niet bij alle kwe kers het geval. De winter en de perioden, die op de kalender voorjaar en zomer wor den genoemd, hebben zo hier en daar nogal wat stroppen bezorgd. Dat blijkt tenminste uit de gesprekken met exporteurs. Deze kopen in het voorjaar zogenaamde „op brengsten". Men koopt bij een kweker de te verwachten opbrengst aan bloembollen van een bepaalde oppervlakte. De expor teur moet dan maar afwachten wat er uit de grond komt. Men kan het wel zo onge veer schatten, maar soms valt het tegen. Is dat het geval dan kan men opnieuw gaan inkopen. Dit is de laatste jaren meestal geen plezierige bezigheid, omdat de prij zen in het veilingsseizoen,, door verschil lende factoren-, waarin die van de haast dikwijls doorslaggevend is, nogal eens willen oplopen. De exporteurs op Amerika spelen hierbij een rol. Zij leveren hoofdzakelijk aan wa renhuizen en winkels die bloembollen ver kopen. Zo'n warenhuis reserveert in het gebouw ruimte voor de verkoop van bloembollen. Voor dit gebeuren is een be paalde tijd vastgesteld. Er wordt zelfs in advertenties aangekondigd, dat een wa renhuis de zoveelste augustus de eerste Nederlandse bloembollen ontvangt. Het is begrijpelijk dat die bloembollen er dan ook moeten zijn. Geen warenhuis wil later zijn dan het andere en dus haast iedere exporteur op Amerika zich de eerste boot te halen. Dat is dan elf augustus. Heeft hij van een kweker minder bollen ontvan gen dan hij verwachtte, dan wordt de in koper de weg op gestuurd om de tekorten aan te zuiveren. Dat gaat dan niet ten koste van alles, maar soms wel van veel. Al dit gehaast brengt een beetje paniek stemming waardoor iedereen schijnt te worden aangetast en. de prijzen stijgen. „De kist is nog open" en „de boot wacht niet" zijn nu eenmaal argumenten waar bloembollenkringen diep buigend en als het moet portemonnaie trekkend voor op zij gaan. „De Trommelaar" door A. Paul Weber die vrijdagavond plaats had, wist van het bestaan van deze artiest, behalve Harry Prenen. die dan ook gerechtigd was een openingswoord te spreken. Door toedoen van iemand anders is overigens deze ten toonstelling tot stand gekomen. Eerlijk gezegd dacht niet alleen ik bij het binnenkomen aan Prenens tekeningen, die overigens ontstaan zijn voor laatstge noemde het werk van Weber nader leerde kennen. Wel vertelde hij van het feit eens werk, dat hem sterk interesseerde te zijn tegengekomen. Het was een reeks satiri sche illustraties van Engelands geschie denis. Hij was later vergeten wie de auteur was, maar een beeld van dat werk was in zijn herinnering opgesloten, een beeld dat hij jaren lang niét meer had kunnen en behoeven te toetsen. Tot hij verleden jaar in Hamburg uit de trein stapte en zijn blik viel op een tentoonstellingsaffiche. Toen was het er weer helemaal. En toen leerde Prenen het werk van Weber, dat hem blijkens zijn eigen tekeningen zo moest liggen, nader kennen. Men kan meegaan met Prenens waarde ring. Webers werk is bijzonder knap en fraai te noemen. Het bestaat uit litho's en tekeningen van meestal satirische aard. Het is werk van een goed illustrator. We ber herinnert wel even aan Daumier soms, voorts ook aan Alfred Kubin, die in Neder land wel enige bekendheid geniet. Dit werk behoeft nergens een verklaring. Het spreekt een voor ieder duidelijke taal en slaat wat betreft onderwerp veelal op recente ervaringen, die ook de onze kun nen zijn. Zonder moeite kan men er in mee gaan. Weber was namelijk „goed" te noemen. Al vroeg streed hij met zijn mid delen tegen de nationaal-socialisten. Het heeft hem opsluiting in concentratiekamp en gevangenis bezorgd. Overigens heeft men nog enige egards ten aanzien van hem in acht genomen. Hij had kunnen emigre ren. Duitsland verlaten wilde hij echter niet. Hij wilde er bij zijn na de val van het „Derde Rijk" en behoort daardoor tot die Duitsers, die terugkeerden om te pogen er nu iets beters van te maken. BOB BUYS. Tot besluit van de feestweek te Santpoort heeft de plaatselijke handboogschutters- vereniging V.Z.O.S. met haar zustervereniging „Concoixtia" uit Amsterdam en in samenwerking met het organiserende comité van de Harddraverijvereniging Sant poort een demonstratie handboogschieten gegeven op de speelplaats van „De school met de Bijbel". Het handboogschieten behoort tot de oudste takken van sport. En zoals voorzitter C. Roskam voor de aanvang van de wedstrijd ter verklaring van de demonstratie er aan toevoegde: de boog was het gevechtswapen, waarmee in de oud heid de legers elkaar bestreden. In ons land wordt deze tak van sport nog altijd door ruim 12.000 lieden beoefend, die onder gebracht zijn in de Nederlandse bond van Handboogschutters. De tegen stander van V.Z.O.S., de handboogschut tersvereniging „Concordia", bestaat reeds 106 jaar en telt verschillende „koningen" en „keizers" onder haar leden. Zij kwam dan ook met haar sterkste team uit, waar bij enkele jongeren waren opgenomen. Doch ook V.Z.O.S. heeft een ploeg, die niet met zich laat spotten, getuige de deelname van „Ome Frans", de veteraan in dit illustere gezelschap, die al meer dan 50 jaar lid is van V.Z.O.S. en enige hoge titels bij elkaar schoot. Om precies 4 uur stelde voorzitter Ros kam de deelnemers aan het talrijk opge komen publiek voor. Voor Concordia kwa men uit, W. Bijl, Jac. Verhoog (selectie schutter), W. Schelling, H. Stroucken, A. van Pol (kampioen en Koning van District I) en De Keizer van de vereniging A. de Groot. V.Z.O.S. had de volgende schutters in de strijd geworpen: J. de Jonge, A. Voogt, P. J. Verzi.jlberg, H. Janssen, B. Uitendaal en „Ome Frans" Verhappen. De kleine oorlog woedde over 5 ronden van elk 5 pijlen per deelnemer. De schut ters kregen eerst nog even gelegenheid zich in te schieten en om de fotograaf ge legenheid te geven enige spectaculaire op namen te maken. Praeses Roskam van V.Z.O.S. gaf gedu rende de wedstrijd op de hem eigen wel- spx-ekende wijze commentaar, waarbij de microfoon het aantal decibels van zijn enthousiasme bij een geschoten tien soms nauwelijks kon verwerken. Uit het verloop van de wedstrijd bleek wel dat er soms voor de deelnemers onoverkomelijke moei lijkheden waren. Normaal schieten zij op gescheiden banen en zien zij eikaars schijf dus niet. Ook de vorm bleek vaak van be slissende invloed en een 10 werd veelal gevolgd door een 2 of soms door een poe del. Het publiek bleek echter uitermate geestdriftig en moedigde de deelnemers met vuur aan. De prijzen Na afloop van deze geslaagde demon stratie vond in café Rozendaal de prijsuit reiking plaats, waarbij de secretaris van de Harddraverijvereniging, de heer R. Jan sen in een geestige speech het ontstaan van de samenwerking tussen beide verenigin gen memoreerde. Hij prees zich achteraf gelukkig, dat men dit onderdeel van de sport in het programma had opgenomen; en gaf de belofte, dit als een wederkerend evenement, in de feestweek te zullen inlas sen. Hierna ging hij over tot het uitreiken van de door zijn vereniging beschikbaar gestelde prijzen. De heer Roskam dankte namens V. Z. O. S. en „Concordia" de harddraverij vereniging voor haar royale medewerking en was er van overtuigd, dat deze demonstratiemiddag, mede door het goede weer begunstigd, voor V.Z.O.S. de nodige propaganda had uitgewerkt, waar na hij de door diverse winkeliers beschik baar gestelde prijzen uitreikte. De gedétailleerde uitslagen luiden: le ronde: koppel Verzijlberg-Schelling 79 punten; 2e ronde: koppel Verzijlberg- Schelling meeste tienen (3 x); 3e ronde: koppel Voogd-Verhoog 79 pnt.; 4e ronde: koppel Voogd-Verhoog meeste zessen (3 x): 5e ronde: koppel Janssen-Stroucken 77 pnt.: 5e ronde: koppel J. de Jonge-W. Bijl meeste zevens (3 x). Individueel: 1. H. Stroucken 202 treffers (Concordia); 2. W. Schellink 190 treffers (Concordia); 3. J. de Jonge 186 treffers (V.Z.O.S.); 4. P. Verzijlberg 183 treffers (V.Z.O.S.). De heren H. Stroucken en A. van Pol van Concordia kregen ieder een extra, door hef publiek ter beschikking gestelde prijs voor het raken van de Witte Roos. „Elk vlieguur met een Meteor-straal- jager kost de luchtmacht momenteel 1000, de opleiding van een vlieger 200.000". Dit deelde de' chef luchtmachtstaf, luite nant generaal-waarnemer A. Baretta, za terdag mede bij de opening van de lucht macht-tentoonstelling, welke tot 18 Augus tus op de vliegbasis Soesterberg wordt ge houden. De luchtmacht, zo zei luitenant- generaal Baretta, is voor 75 pet. een tech nisch apparaat geworden. Voor elke man in de lucht zijn er honderd op de grond nodig. De uitrusting van de Nederlandse lucht strijdkrachten kan een vergelijking met het buitenland gemakkelijk doorstaan. De heer J. P. Hoeksma, firmant van een accountantskantoor in Den Haag, is tijdens een vakantieverblijf in Zwitserland in een ravijn gestort en om het leven gekomen. De heer Hoeksma, die 48 jaar was, had met zijn gezin bij het meer van Lugano een chalet gehuurd. Bij een wandeling in de bergen viel hij in een ravijn. Een reddings ploeg vond na twee dagen zoeken zijn stof felijk overschot. De tentoonstelling van tekeningen van Rembrandt in het Museum Boymans te Rotterdam is in totaal door 46.567 betalen de bezoekers bezocht. Telt men de scho- lierenkaarten, verenigingskaarten en an dere er-bij, dan wordt aangenomen, dat er meer dan vijftigduizend bezoekers zijn geweest. BELGISCHE PLOEG. Er is een wijzi ging gekomen in de Belgische a-ploeg voor de Ronde va Nederland. De renner André Noyelle mag op doktersadvies niet starten. Hij wordt vervangen door Noell Foré.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8