Tien jaar Wereldbank in Washington De kleine middenstand onder de landen vaart er wel bij Terugslag van Nassers daad in het Midden-Oosten gevreesd Frankrijk wil Sahara gebruiken als politiek proefterrein Oliepijpleidingen door Syrië en Libanon zouden genaast kunnen worden Marokkanen eisen echter hun deel van de bodemschatten der woestijnen Nederlandse interesse Ongeronde argwaan Amerikaans tijdschrift in de Russische taal Vijftig geldschieters Redelijke controle Washington licht Bonn in over defensie-plannen Onbekende El Greco in Zwitserland ontdekt Hongaarse regering fêteerde Wereldraad van Kerken Indonesië remt de invoer en subsidieert de uitvoer UIT ANDERE BLADEN Egypte en Indonesië en de „economische moraliteit" Cawthorn won tennis toernooi leraren Algerijnse opstandelingen vallen autobussen aan MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 De dichtbevolkte Middenamerikaanse staat El Salvador heeft de capaciteit van zijn elektriciteitscentrales verdubbeld, de Zuidameri- kaanse staat Columbia waar autorijden een levensgevaarlijke sport was, zal binnenkort over drieduizend kilometer aan goede wegen beschikken, in Pakistan is een aardgasleiding aangelegd van meer dan vijfhonderd kilometer lengte en het gebruik van dat gas zal het land jaarlijks een half miljoen dollar besparen en Thailand heeft de rivier waar Bangkok aan ligt, zo kunnen uitdiepen dat oceaan schepen thans deze stad kunnen bereiken. Ziehier vier berichten met nieuws over de vooruitgang die zich in verschillende landen sedert de tweede wereldoorlog voltrokken heeft. Men zou de lijst kunnen verlengen en men zou uit nog wel vijfentwintig andere landen prestaties kunnen melden, die de welvaart van die gebieden op revo lutionaire wijze hebben bevorderd: aanleg van spoorwegen, haven uitbreiding, bruggenbouw, bevloeiïng en telkens weer: elektriciteit, elektriciteit Wanneer men schrijft over de periode na de tweede wereldoorlog, dan brengt men doorgaans als de grote feiten uit die tijd twee dingen naar voren: de vrij making van talloze koloniale gebieden en de ontwikkeling van de atoomkracht, die zowel op militair als op burgerlijk gebied een omwenteling tot stand gaat brengen. Men verontachtzaamt vaak een derde fac tor van betekenis uit deze na-oorlogse tijd: de snelle technische ontwikkeling die zich voltrekt juist in die landen, die voor deze tot „de kleine middenstand" behoorden in de maatschappij der naties. Ik bedoel daarmee die naties die niet behoorden tot de groep van technisch hoogontwikkelde Westelijke staten, maar evenmin tot de groep van landen, die in de rangorde der volkenmaatschappij op de laagste plaats stonden. Juist voor de groep der „midden- standsstaten" heeft de Wereldbank te Washington goed werk kunnen doen en dank zij de steun van deze bank was het mogelijk, dat in die landen successen wer den bereikt, zoals die welke in het begin van dit artikel werden vermeld. Veelal spreekt men van de Wereldbank maar officieel heet de instelling „Inter nationale bank voor herstel en ontwikke ling". Twaalf vooraanstaande Nederlanders hebben enige tijd geleden een bezoek aan deze bank gebracht en daarmee blijk ge geven van de belangstelling, die het Ne derlandse bedrijfsleven voor het werk van dit instituut koestert. Die belangstelling is zeer goed te begrijpen. Niet dat Nederland, nu de periode van ons herstel is afgesloten nog leningen bij de bank probeert aan te gaan, maar wanneer de bank de bntwik- keling van andere landen bevordert (men denke slechts aan de aanleg van spoor wegen en havens) dan kan dat voor Ne derlandse maatschappijen werk opleveren. Dat werk wordt niet door de bank zelf vergeven. Het zijn de staten zelf die doorgaans bij inschrijving de werken aanbesteden. Het Nederlandse bedrijfs leven heeft van deze kansen gebruik ge maakt. De groep Nederlanders die onlangs de bank te Washington hebben bezocht vertegenwoordigden Unilever, de Neder- landsche Handel Maatschappij, Nedeco, Werkspoor-Stork, de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij, Van Hat- tum en Blankevoort, de Hollandsche Aan neming Maatschappij, Conrad Stork, het Nederlandsch Verbond van Werkgevers en Van Doorne's automobielfabrieken. Wanneer staten aarzelen, of zij wel een lening zullen aanvaarden, dan blykt vrij wel steeds, dat zij argwaan hebben ten aanzien van de voorwaarden van de over eenkomst. De bank legt voor haar leen- politlek maatstaven aan en staten, die pas onafhankelyk zijn geworden vrezen, dat Thans verschijnt voor het eerst na vier jaar in de Sovjet-Unie een Amerikaans tijdschrift in de Russische taal. De uitgave van het tijdschrift „America", dat vroeger in Rusland werd verspreid, moest in juli 1952 worden gestaakt, omdat aan de ver spreiding hiervan door de Sovjet-Russische autoriteiten te grote beperkingen werden opgelegd. Het nieuwe tijdschrift „America Illustrated" zal krachtens een in december 1955 gesloten Amerikaans-Russische over eenkomst niet aan censuur onderhevig zijn.. Deze overeenkomst werd getroffen naar aanleiding van een voorstel van Amerikaanse zijde tot het verspreiden van een geïllustreerd maandblad in de Rus sische taal, dat zich ten doel stelt op ob jectieve wijze de verschillende aspecten van het Amerikaanse leven nader te be lichten, waarbij tevens toestemming werd verleend voor de verspreiding van een dergelijke Sovjet-Russische publikatie in de Verenigde Staten. Het eerste nummer telt vierenzestig bladzijden, waarvan twaalf in kleuren, ter wijl meer dan de helft van de tekst be staat uit overdrukken uit leidende Ameri kaanse publikaties. Dank zij de samen werking van de Amerikaanse uitgevers, zijn de artikelen van zeer gevarieerde inhoud. America Illustrated, aldus de Ameri kaan Voorlichtingsdienst, zal de Russische lezers voortdurend op de hoogte houden van het leven in Amerika. Dit eerste num mer en de daarop volgende stellen zich ten doel de lezer, die niet naar de Ver enigde Staten kan komen, een indruk te geven, die een persoonlijk bezoek zo goed mogelijk benadert. Het zal hem een blik gunnen in onze scholen, op onze boerde rijen en in onze fabrieken, theaters en musea, het zal hem brengen te midden van tal van gezinnen en overal zal hij zich er met eigen ogen van kunnen over tuigen wat de Amerikanen doen, denken en voelen. Het blad zal geen mooie ver halen presenteren, maar hem in kennis stellen van de feiten, aldus de Ameri kaanse Voorlichtingsdienst. zij, door zich te onderwerpen aan die voor waarden, aan onafhankelijkheid inboeten. Voor die beduchtheid is geen reden, maar in de praktijk blijkt deze argwaan een factor, die de activiteit van de bank be perkt. Wat zijn de criteria, die de bank stelt? Allereerst, dat de lener.niet in staat is elders, of in het eigen land, kapitaal op te nemen tegen redelijke voorwaarden. De bank wil namelijk niet concurreren met particuliere investeerders. Voorts moet de lener in staat, zijn na verloop van tijd de lening terug te betalen en de werken, die hij beoogt uit te voeren, moeten nuttig en dringend zijn. Tenslotte moet het lenende land (zelden wordt aan particuliere maat schappijen geleend) in staat zijn het werk technisch, financieel en administratief ten uitvoer te brengen. Dit alles hoe redelijk ook riekt voor pas onafhankelijk geworden staten naar controle, inmenging en voogdij en het blijkt vaak moeilijk de politiek van de bank voor zulke staten aanvaardbaar te maken. Wat de bank wenst, is niets anders, dan dat het geleende geld op een volkomen verantwoorde manier gebruikt wordt. Om dat doel te bereiken is de bank bereid onderzoek-missies uit te zenden. Op deze wijze is bijvoorbeeld een voortreffelijk rapport van de bank ontstaan over de ontwikkelingsmogelijkheden voor Suri name. Er zijn 56 staten „aandeelhouders" van deze bank en het geld, dat de bank uit leent, komt voor een groot deel van hen'. De Verenigde Staten hebben ongeveer een derde van het oorspronkelijke kapitaal verschaft, Groot-Brittannië een zevende en vervolgens iedere aandeelhouder naar ver mogen. Vooral in de begintijd (de bank begon haar werk in 1946) zou het voor veel aandeelhouders onmogelijk geweest zijn, bijdragen te verstrekken in goud of dol lars. Vandaar dat aan de deelnemers slechts gevraagd werd, twee percent van hun aandeel in goud of dollars te leveren. Over die twee percent kon de bank vrij beschikken bij het verstrekken van le ningen. Achttien percent van hun bijdrage mochten de aandeelhouders ter beschik king van de bank stellen in de eigen munt en de resterende tachtig percent behoefde men niet te storten. De bank beschikte dus over een groot reserve-fonds. De leningen, die de bank verstrekt heeft, werden met zoveel zorg geplaatst, dat er weinig risico aan verbonden was. De prak tijk heeft uitgewezen, dat de internatio nale bankiers te Washington wisten wat zij deden: Alle leners hebben tot dusverre Een krachtstation in aanbomv nabij de rivier de Lempa in de Middenameri kaanse staat Nicaragua. De Wereld bank verstrekte voor de bouw een lening van 12.545.000 dollar. aan hun verplichtingen voldaan. Verschei- denen hebben de lening eerder afbetaald dan was voorgeschreven. In het eerste jaar van haar bestaan leed de bank een verlies van een miljoen dollar. Daarna begon het reserve-kapitaal te groeien. In 1955 bedroeg de totale re serve 184 miljoen dollar. Door solide te werken wonnen de ban kiers vertrouwen op de internationale geldmarkt. Tevens opende dit de moge lijkheid voor particulier kapitaal aan de acties van de bank mede te werken. De bank begon namelijk obligaties uit te geven ofider meer in Canada, Groot- Brittannië, Nederland en Zwitserland om de mogelijkheden tot bevordering van de welvaart uit te breiden. Op één karakteristiek van de bank moet hier nog gewezen worden. De Wereldbank verstrekt nooit een lening om de volledige kosten van een project te dekken. Veelal leent de bank vreemde valuta, opdat het lenende land datgene in het buitenland kan kopen, wat het voor een bepaald plan behoeft. Gewoonlijk bedraagt zulk een lening niet meer dan de helft van de totale kosten. De lener moet de lening dan weer in vreemde valuta aflossen. Wil de bank het vertrouwen behouden van de internationale geldwereld, dan moet zij voorzichtig blijven opereren. Vandaar dat men niet alleen van tevoren de moge lijkheden onderzoekt, wanneer men een lening overweegt maar dat men ook, wanneer een bepaald land met het ge leende geld gaat werken, toezicht blijft houden op de besteding van de gelden. Dit betekent niet, dat men wanneer men een lening verstrekt aangeeft waar een land zijn grondstoffen of materiaal moet kopen. Zulks zou de bank wier leden soms. tegelijk concurrenten zijn niet passen. Willen Nederlandse industrieën profi teren van afzetmogelijkheden, die door toedoen van de bank ontstaan, dan zal men actie moeten voeren, niet te Washing ton, doch in de landen, die dank zij de bank tot expansie van hun economie in staat worden gesteld. Het is van belang te weten, welke plannen bij de bank wor den overwogen, maar het is tevens zaak zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de autoriteiten van het profiterende land. 1 uluö i?\> vf i. I 'vil 1 &SJS, tJij ID - D V rv ;n Westduitse boodschappers kwamen met geruststellingen thuis BONN (Reuter) Bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland heeft zaterdag in Bonn besprekingen gevoerd met zijn perschef, Felix voh Eckhardt, die terug keerde van een reis naar de Verenigde Staten, naar aanleiding van berichten vol gens welke de Amerikanen van plan zijn hun troepen te verminderen en zich meer toe te leggen op atoomwapens. Von Eck hardt verklaarde zaterdagavond in een radio-interview, dat hem in de Verenigde Staten niets gebleken was van een wijzi ging van de beginselen der Amerikaanse politieke en strategische opvattingen. De Amerikaanse autoriteiten zijn van oordeel, dat een bondgenoot op grote afstand on mogelijk met atoomwapens verdedigd kan worden. De Verenigde Staten steunen de plannen van de Noordatlantische Verdrags organisatie, die aan al haar leden „werke lijke overlevingskansen in geval van een conflict" wil bieden. Behalve Eckhardt was ook de WestduRse generaal Adolf Heusinger naar Washington gereisd, om overleg te nlegen met de Ame rikaanse stafchefs. Na zijn terugkeer in Duitsland maakte het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken bekend, dat het niets wist van plannen om de Ame rikaanse troepensterkte in Europa te ver minderen. Herbewapening Admiraal Radford, de voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft zaterdag te Tokio verklaard, dat de in verscheidene landen bestaande neiging om de defensiebegrotingen te verlagen een gevolg is van het feit, dat men datgene gelooft wat men graag wil. De admiraal zei dit voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten aan het einde van een rondreis door het Verre Oosten. Hij was van oordeel, dat Japan niet moet overwegen zijn zesjaren plan voor de defensie te verminderen of de tenuitvoerlegging er van te vertragen. Hij voegde hieraan toe. dat. de Verenigde Sta ten er over denken, Japan technische en materiële steun te geven voor zijn defensie industrie. WASHINGTON (United Press) Vol gens diplomatieke bronnen in Washington zijn Groot-Brittannië en Frankrijk be vreesd dat president Nasser van Egypte Syrië en Libanon zal aanzetten tot het na tionaliseren van de oliepijpleidingen, welke over hun grondgebied lopen om zodoende de crisis in het Midden-Oosten uit te brei den. Groot-Brittannië en Frankrijk zouden- volgens deze bronnen van mening zijn, dat het Nasser niet veel moeite zou kosten om Syrië en Libanon tot een dergelijke stap over te halen. Indien beide landen tot naasting van de oliepijpleidingen zouden overgaan, zou dit een onmiddellijke terug slag hebben op Irak, welks olieëxporten naar Europa tenminste voor de helft via deze pijpleidingen lopen. Dit alles zou tot op zekere hoogte van invloed kunnen zijn op de houding van Saoedi-Arabië. Onderhandelingen tussen dat land en de Verenigde Staten over her nieuwing van een overeenkomst inzake de Amerikaanse luchtmachtbasis te Dharen zijn tijdelijk opgeschort. Volgens in Washington ontvangen berich ten, welke bevestigd werden door zegs lieden van enige Arabische ambassades, koesteren de landen van de Arabische Liga, waaronder Irak en Saoedi-Arabië, sympathie voor president Nassers stap om de Suez-kanaalmaatschappij te naasten. Dientengevolge zou, wanneer de conferen tie van vierentwintig landen, welke op 16 augustus in Londen moet beginnen, op een mislukking uitloopt en Frankrijk en Groot- Brittannië het tijdstip gekomen achten om tot krachtige maatregelen tegenover Egypte over te gaan, een uitbreiding van de crisis tot andere landen in het Midden-Oosten geenszins denkbeeldig zijn. De Syrische ambassadeur in Washington, Zeineddine, heeft verklaard, dat Syrië be reid is te vechten en dat het drie dagen ge leden begonnen is zich op oorlog voor te be reiden. „Onze geregelde strijdkrachten zijn niet zo sterk", zo zei hij, „maar wij zullen een guerilla kunnen voeren". President Ca-mille Sjamoen van Libanon heeft de waarschuwing uitgesproken, dat wanneer door het Westen maatregelen tegèn Egypte zullen worden genomen, de Arabische wereld alle betrekkingen met het Westen zal verbreken en voorts „alle concessies zal intrekken en alle overeen komsten zal opzeggen". Het Libanese ministerie van Voorlichting In Zwitserland is een tot dusver onbe kend werk van de Spaanse schilder El Greco ontdekt. De eigenaar van het doek, dat 48 bij 55 centimeter meet, is een wel gestelde wijnbouwer. Deze heeft pas enke le weken geleden het wex'k voor vijfender tighonderd Zwitserse francs in Züx'ich ge kocht. Het was een ongesigneei'd en niet in catalogi voorkomend schilderij, voor stellende Christus met de doornenkroon. Een Italiaanse geleerde, die in Zwitser land Italiaanse oude meesters wil catalo giseren. stelde een grondig onderzoek in verklaarde, dat het doek ongetwijfeld een El Gxeco is uit de periode tussen 1580 en 1590. Men sëhat de waarde ervan op onge veer tweehonderdduizend Zwitserse francs. heeft zaterdag de verspreiding van Britse kranten in Beiroet verhinderd. Vei-wacht wordt dat de politieke com missie van de Arabische Liga dinsdag in Cairo zal vex-gaderen ter bespreking van de Suez-crisis. Alle leden-stalen hebben laten weten dat zij zullen komen. Verwacht wordt dat besproken zal worden welke ge meenschappelijke maatregelen genomen kunnen worden om het hoofd te bieden aan de Britse en Franse dreigementen tegen Egypte geuit. Door alle Syrische kranten is gemeld, dat de Russische diplomatieke vertegenwoor digers in de Arabische hoofdsteden op dracht zouden hebben gekx-egen de Ara bische regeringen te polsen over de wen selijkheid van een Russisch vlootbezoek aan deze landen omstreeks 15 augustus, aan de vooravond van de conferentie in Londen. Telegrammen voor Faroek Ex-koning Faroek van Egypte, die in een hotel te Anzio in Italië verblijft, heeft daar raadgevers ontvangen voor bespi-ekingen in verband met de Suezkanaalkwestie. De toegangen van het hotel werden door Ita liaanse politie bewaakt. Faroek laat zich niet buiten zien. De telefoon in het hotel wordt door politie aangenomen en alleen hotelgasten hebben toegang tot het gebouw. Faroek heeft in de afgelopen dagen stapels telegrammen van overal ter wereld ontvan gen, aldus vertelde een lid van het hotel personeel. Een woordvoerder van de ex- koning heeft evenwel verklaard, dat deze zich strikt buiten de Suez-crisis houdt. Faroek woont in Italië sedert zijn ab dicatie in juli 1952 na de staatsgreep van generaal Mohammed Naguib, voorganger van Nasser, de huidige Egyptische presi dent. Degradatie en negen maanden voor sergeant McKeon PARRIS ISLAND (Reuter) Sergeant Matthew McKeon van het Amerikaanse korps mariniers is door de krijgsraad van Parris Island in de Amerikaanse staat South Carolina vei-oordeeld tot negen maanden gevangenisstx-af, degradatie tot soldaat en ontslag uit het korps mariniers op beschuldigingen die een gevolg waren van de dood van zes rekruten tijdens een strafmars in april door een moeras. McKeon zal voorts een boete van 270 dol- lor moeten betalen. Toen McKeon de uitspraak hoorde spron gen hem de tranen in de ogen; zijn advo caat leidde hem snel de rechtszaal uit. De jury had de 31-jaxdge McKeon vrijge sproken van de beschuldiging van dood slag. Hij werd veroordeeld wegens het ver oorzaken van de dood door nalatigheid en het gebruik van sterke drank in diensttijd. Volledige rehabilitatie verwacht van bisschop Lajos Ordass GALYATETOE (Reuter) De bijeen komst van de centrale commissie van de Wereldraad van Kerken te Galyatetoe in Hongarije, is zaterdag geëindigd. Dr. Visser 't Hooft, de Nedexdandse secretaris-gene raal van de Wereldraad, verklaarde op een persconferentie, dat de Hongaarse kerken de Wereldraad reeds in 1954 hadden uit genodigd voordat er een vex'betering intrad in de politieke toestand in de wereld. Op de vraag of wellicht critiek geleverd zal worden op het feit dat de vex-gadering in een communistisch land gehouden werd, verklaarde dr. Visser 't Hooft, dat het wel duidelijk is, dat de Wereldraad onafhanke lijk is van politieke of economische stelsels. Zondag zijn de negentig leden van de centrale commissie de gasten geweest van de Hongaarse regering. De vice-voorzitter van de Lutherse we reldfederatie, dr. Fry, maakte op de slot bijeenkomst bekend, dat de volledige reha bilitatie van de vroegere Hongaarse Lu therse bisschop Lajos Ordass verwacht kan worden. De bisschop was in 1948 tot gevangenisstraf veroordeeld wegens over treding van de deviezen bepalingen. In 1950 werd hij vrijgelaten, doch sedertdien heeft hij huisari-est. Vertegenwoordigers van de Lutherse wereldfederatie hebben over zijn zaak besprekingen gevoerd met Hongaarse autoriteiten. De centrale commissie van de Wereld raad heeft met algemene stemmen besloten inleidende besprekingen te doen houd"n met de Russische orthodoxe kerk, om tot de vestiging van betrekkingen te komen Tot lid van de delegatie, die deze beraad slagingen zal voeren, is ook dr. Visser 't Hooft benoemd. Een gi-oep van 21 Hongaarse parlements leden heeft erover geklaagd, dat „bepaalde ambtenaren ouders, die hun kinderen godsdienst-onderwijs willen laten geven, intimideren." ondanks dat dit als een recht in de gi-ondwet wordt gegarandeerd. Pre mier Hegedues verklaarde in kennis te zijn gesteld van 17 tot 25 gevallen van intimi datie, maar hij betoogde, dat ..er volledige vrijheid van godsdienst-onderricht op 6500 scholen in het gehele land bestaat" Hij beloofde, dat de regering het nodige zal doen om intimidatie te voorkomen. ..De betrekkingen tussen de kerk en onze rege ring zijn goed en worden nog beter, het geen bepaalde Westelijke kringen schijnt te hinderen," zo zei hij. DJAKARTA Om de vermindering van de deviezenvoorraad te remmen zal Indonesië tijdelijk geen nieuwe invoerver gunningen verlenen of aammagen om de viezen inwilligen. Om de uitvoer te stimu leren zullen premies in buitenlandse valuta van drie tot twintig percent worden be taald over de exportwaax-de van dertig pro- dukten, waaronder rubber, suiker, koffie, thee en copra. NEW YORK (Un. Press) Onder de kop „Economische moraliteit" veroordeelt de New York Times de ovexmeming van de Suezkanaalmaatschappij en de opzegging van de R.T.C.-schulden door Indonesië als „onverantwoordelijke daden" welke het internationale krediet ondermijnen. De New Yorkse Times schrijft: „Ongeacht wat de Egyptische generaal Nasser doet of niet doet, de convocatie van een internationale conferentie over de kwestie van de overneming van het Suez- kanaal is gebiedend. Het is niet alleen een kwestie van het vermijden van het inter nationaal gebruik van geweld dat niemand wezenlijk wenst. Het is een kwestie van economische moraliteit op het gehele ter rein van de internationale betrekkingen. Men moet het eens worden over gemeen schappelijk optreden om die moraliteit te herstellen. Wat fout is met de overneming van het Suezkanaal is dat dit een unilate raal optreden is en bovendien nog een handeling van één man dat het gehele samenstel van multilaterale overeenkomst raakt. Indien op enig tijdstip en onder welke omstandigheden ook een man of een natie hun verplichtingen eenvoudig kun nen afstoten, wordt de gehele basis voor een normaal leven ondermijnd, zo niet vernietigd. Dit is een ernstige zaak, niet alleen voor houders van aandelen in de Suezkanaalmaatschappij, maar ook voor particulieren, instellingen en naties in de gehele wereld. Reeds is geopperd dat het gewelddadig optreden van generaal Nasser een factor was die geleid heeft tot de al even onver antwoordelijke handeling van de Indone sische x-egering haar schulden aan Neder land op te zeggen. De bases voor deze twee handelingen zijn misschien verschillend geweest, maar zij behoren tot dezelfde categorie van deze kwestie van economi sche moraliteit. Het regiem van president Sukarno heeft internationale verplichtin gen verzaakt zo goed als president Nasser dat gedaan heeft. De grote vraag is of zulke regimes al dan niet een „recht" hebben om dat soort dingen te doen. Het is de vraag wat gebeuren zal met het gehele raam van de internationale economische gemeenschap indien zoiets een aanvaarde praktijk wordt. Om te beginnen maken handelingen als die van Nasser en Sukarno een wezenlijke internationale krediet structuur praktisch onmogelijk. Krediet moet rusten op de veronderstelling dat verplichtingen worden nagekomen. Wan neer aan die voorwaai-de niet langer vol daan wordt, wordt krediet een politieke gok die niet de moeite waard is genomen te worden." Na gewezen te hebben op het feit dat zowel Egypte als Indonesië „een of ander soort krediet nodig hebben", zegt de New Yorkse Times dat als de vernietiging van internationale overeenkomsten door unila teraal optreden voortduurt, het uiteindelijk resultaat economische chaos zal zijn. die een openlijke uitnodiging is aan juist die gewelddadige inmenging welke we zo ern stig probex-en te vermijden. De Australiër Peter Cawthorn heeft het toernooi voor tennisleraren in Scarborough gewonnen. In de finale versloeg hij de Egyptenaar Salem Khaled in drie sets: 6-0, 6-4, 6-3. De republikeinse senator Harold E. Stassen wil senator Herten kandidaat stellen voor het vice-presidentschap. Daartoe heeft hij zelfs een „hoofdkwartier" geopend, waarop men de naam van president Eisenhower ziet gekoppeld aan die van Herter. Van onze cotrespondenl in Parijs) Frankrijk wil de onafzienbare zandstep pen van de Sahara van Noord-Afrika gaan exploiteren. De (zwarte) minister van Staar, de socialist Houphouet-Boigny, heeft een ontwerp opgesteld dat na de vakantie bij het parlement zal worden ingediend. Een resident-minister zal aan het hoofd van de Sahara worden geplaatst, bijgestaan door een comité, waarin vertegenwoox-digers van Algerije, de Soedan, Nigeria, Tsaad en Mauretania zullen worden opgenomen. De Franse minister, die zijn x-echtlijnen van de premier zou verkrijgen, zal een zeer uitge breide macht worden toegekend. Met alle randstaten en omliggende koloniën zal hij overeenkomsten kunnen sluiten op politiek en economisch gebied. Het comité van bij stand is voorbestemd zich op den duur tot een federaal parlement te ontwikkelen. De bedoeling is van de Sahara een politiek proefterrein te maken, waar proeven kun nen worden genomen met nieuwe vormen van federale samenwerking, ter vervan ging van koloniale banden. Helaas is Frankrijk in de allereerste tase al op tegenstand gestuit. Vroeger bekom merde zich vrijwel niemand om de Sahara. Thans is dat andex-s. Onderzoekingen heb ben aangetoond, dat dit gebied bijzonder rijk is aan koper, Ijzer, steenkool, magne sium en zelfs petroleum. Zolang Frankrijk vx-ijelijk kon putten uit de Noordafrikaanse gebieden Marokko, Algerije en Tunesië, bleef de belangstelling voor de rijkdommen van de Sahara sluimeren. De grenzen werden nimmer nauwkeurig afgebakend Een verzuim dat zich vandaag wreekt. Ma rokko doet aanspraken gelden op een groot stuk Sahara en op Mauretania. Franse en Marokkaanse ministers zijn al een geani meerd spelletje touwtrekken begonnen. In Marokko is het vooral de nationalistische Istiqlal-partij, die voor deze kwestie warm loopt en omdat ook de sultan schijnt over te hellen naar het denkbeeld van een ho mogene Istiqlal-regering, kan Parijs uit deze hoek nog wel op enige moeilijkheden rekenen. Er zitten echter vei'scheidene ministers in de huidige Franse regering, die zich door deze moeilijkheden niet bij voorbaat laten ontmoedigen en die vastbesloten zijn dit interessante experiment te wagen met het doel de betrekkingen tussen Frankrijk en de Afrikaanse gebieden over hun dode punt heen te helpen Met technische er financiële Franse hulp zou onder Franse leiding een Afrikaanse volkengemeenschap tot stand kunnen komen, die de grondstof fen van de Sahai'a zou kunnen ontginnen. Een even vermetel als belangwekkend plan. Men mag hopen, dat Frankrijk zoveel energie kan opbrengen, dat het nu eens niet in de papieren fase zal blijven steken. ALGIERS, (AFP) In Algerije zijn vier pex-sonen, onder wie een soldaat, om het leven gekomen bij twee aanvallen op auto bussen tijdens het weekeinde. Zuidweste lijk van Algiers hield een bende van hon derd opstandelingen een bus aan, waax-na zij twee Europese passagiers vermoordde. Toen een jeep met militairen naderde, openden de i-ebellen ook daarop het vuur en doodden een soldaat; drie andere sol daten raakten gewond. Drie rebelen die in een bus reisden dwongen de chauffeur op een gegeven ogenblik te stoppen en schoten een Moham medaans medepassagiers dood.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9