India aanvaardt de invitatie voor Londense conferentie Nescafe ..<£f is koffie! PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Tegenvoorstellen kunnen overwogen worden Wereldnieuws Oliefondsen daalden gisteren nog verder in Londen en Parijs Zestien uitnodigingen reeds geaccepteerd Radio geeft donderdag Herstel verwacht na de bekendmaking dat India naar Loirden gaat ió Ixet zo r' J 2 Eden spreekt Grimmig Amerikaanse journalisten mogen niet naar China Tidore niet geschikt als hoofdstad van West-Irian Indonesië wacht Egypte's antwoord aan Londen af Amerikanen staan terecht in West-Duitsland Kwekerijen WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 (Van onze correspondent in Londen) Zestien van de 23 landen, die Groot-Brittannië heeft uitgenodigd voor de con ferentie over liet Suezkanaal in Londen, hebben de invitatie officieel aanvaard. Nog niet geantwoord hebben: Egypte, de Sovjet-Unie, Indonesië, Spanje, Grie kenland en Denemarken. President Nasser zal zijn antwoord zondag bekend maken. De Britse regering heeft een verzoenend «rebaar gemaakt, dat kennelijk bedoeld is om Egypte en andere aarzelende landen te bewegen naar Londen te komen. Het Foreign Office heeft uitdrukkelijk verklaard, dat, hoewel het doel van de conferentie is het beginsel te bespreken van internationalisatie van het kanaal, geen enkel land dit beginsel van tevoren behoeft te aanvaarden. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn bereid te luisteren naar andere voorstellen, onder voorbehoud, dat deze voorstellen niet zullen worden ingediend om de conferentie slepende te houden. Uit dit alles blijkt, dat de opvatting van India gezegevierd heeft, dat zich tot tolk gemaakt had van al degenen, die er niets voor voelden om in Londen een dictaat in ontvangst te nemen. De pil van het onver zettelijk lijkende communiqué van de drie Westelijke staatslieden is door de jongste Britse verklaring iets verguld, hoewel in werkelijkheid een internationale oplossing van het probleem de enige mogelijkheid is. Egypte zal evenwel tenminste in de waan gelaten worden, dat eventuele tegenvoor stellen, die Nasser ter tafel mocht brengen, een kans maken. Hij behoeft niet het ge voel te hebben in de beklaagdenbank te worden geplaatst. India houdt wat de on derhandelingsvrijheid betreft, Egypte de hand boven het hoofd, hetgeen wellicht de gespannen sfeer kan verbeteren en de mo gelijkheid voor een constructieve oplossing open laat. Nu ook India heeft besloten naar Lon den te komen zal waarschijnlijk ook Indo nesië volgen. Spanje en Denemarken wor den ook verwacht. Hoogst waarschijnlijk zal ook de Sovjet-Unie de uitnodiging ac cepteren, om niet in isolement te geraken. Griekenland heeft verzocht de conferen tie later en elders te houden opdat het de bat in een zo rustig mogelijke sfeer zal kunnen verlopen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilóv, heeft gisteren de Britse en Franse ambassadeurs in Moskou ont vangen en van hen vernomen hoe hun re geringen over de Suez-crisis denken. Premier Nehroe van India heeft in het parlement te Nieuw Delhi het treffen van oorlogsvoorbereidingen veroordeeld. Hij verklaarde, dat India de uitnodiging slechts aanvaardt op voorwaarde dat deze aan vaarding geen aantasting zou vormen van de Egyptische soevereiniteit, die niet be twist mag worden. De ernst van de situatie wordt ook on derstreept door het bevel van de Britse regering om alle Britse vrouwen en kin deren uit de kanaal-zone terug te zenden. Er zullen ongeveer vierhonderd vrouwen en 550 kinderen, hoofdzakelijk per vlieg tuig, in veiligheid gebracht worden. De evacuatie zal vermoedelijk tegen het mid den van de volgende week voltooid zijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op een bijeen komst van Zuid-Amerikaanse ambassa deurs verklaard, dat gebruik van geweld door Groot-Brittannië en Frankrijk ge rechtvaardigd zal zijn, aangezien Nasser gezegd heeft, dat hij voorbereidingen treft om het kanaal en de daarbij behorende werkplaatsen en verdedigingsmiddelen in handen te krijgen.- Hij voegde eraan toe, dat de toestand buitengewoon ernstig is. Het doel van Dulles' stap wordt in Lon den gezien als een poging om de steun te verzekeren van de twintig Zuid-Ameri kaanse staten, in geval de Suez-crisis voor de UNO mocht komen, waar Washington evenals Londen tegen is. Dulles verklaarde, dat de Suez-kwestie geen aanleiding mag vormen om de status van het Panama-ka naal te wijzigen. Ondanks alle verklaringen van diploma tieke zijde, blijft het officiële Britse stand punt nog steeds, dat als Nasser weigert in ternationale controle te aanvaarden, Groot- Brittannië hem daartoe met militaire mid delen zal dwingen. Er heerst in officiële kringen echter enig vertrouwen, dat Nas ser in plaats van de catastrofe internatio nale controle zal verkiezen met de daar aan voor Egypte verbonden voordelen. Premier Eden zal vanavond voor de Britse radio en televisie een verklaring afleggen over de Suezkanaalkwestie. Intussen hopen zich nabij de Britse ha vensteden Newport, Tilbury en Southamp ton grote hoeveelheden oorlogsmaterieel, zoals vrachtwagens, kanonnen en munitie op. Emigranten die per schip naar Austra lië zouden vertrekken hebben aanzegging gekregen dat hun vertrek is uitgesteld. Men gelooft dat het schip is gevorderd om troepen naar het Midden-Oosten te ver voeren. Het vliegdekschip „Ocean" is met artilleristen naar de Middellandse Zee vertrokken. Het is het derde vliegdekschip dat in de afgelopen dagen met die be stemming is uitgevaren. Meer dan twee honderd particuliere transport- en passa giersvliegtuigen van chartermaatschap pijen worden gereed gehouden om, indien nodig, de Britse luchtmacht te helpen bij de aanvoer van troepen en materieel. ADVERTENTIE Vulpen van joch, vèr wonend in Tanger, Staakte voor goed en deed het niet langer. Vlieg naar DANTUMA gauw, Zei Pa; anders krijg je berouw En ik moet straks nog naar de ontvanger. Doodvonnis tegen Cyprioten door gouverneur bevestigd ..NICOSIA (Reuter/U.P.) Uit protest tegen de bevestiging van de doodvonissen, die over drie Cyprische verzetslieden zijn uitgesproken, zouden vandaag vierhonderd Griekse Cyprioten, die op grond van de noodbepaling in kampen worden vastge houden, vierentwintig uur in hongersta king gaan. De ter dood veroordeelden zijn de 25-jarige Andreas Zakos, de 22-jarige Charilwos Michael en de 22-jarige Yianis Patatsou. Patatsou is veroordeeld wegens het vermoorden van een Turks-Cyprische politieman, Michael en Zakos hebben deel genomen aan een overval waarbij een Brits militair om het leven kwam. Gouverneur Harding heeft de doodvon nissen dinsdag bevestigd. De Britse troepen hebben met het oog op de terechtstelling, die binnenkort verwacht wordt, voorzorgs maatregelen genomen. Er zijn versperrin gen aangebracht op de voornaamste toe gangswegen tot de hoofdstad Nicosia. Een Brits assistent-inspecteur van politie op Cyprus, een 27-jarige Londenaar, is in Limassol veroordeeld tot een boete van 250 gulden wegens verwonding van drie Griekse Cyprioten. De politieman, die in dertijd in Kenia verscheiden malen een eervolle vermelding kreeg voor zijn optre den tegen Mau Mau-opstandelingen, ver klaarde dat de Griekse Cyprioten hem aan gevallen hadden tijdens een ondervraging. De rechter was van mening, dat hij het recht in eigen handen genomen had. In het grand hotel Lanarca in Nicosia is in de eetzaal voor politie-personeel onder een tafel een tijdbom ontdekt, volgens des kundigen groot genoeg om het gehele hotel op te blazen. ADVERTENTIE DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in het kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar IK smaak toevoegen. Bus voor ten minste 35 koppen f 2.55 en voor 140 f 9.20 Coffeïne-vrij respectievelijk f2.90 en f 10.45 De stemming in Egypte wordt met de dag grimmiger. Egyptische troepen neste len zich in militaire kampen langs het' Suezkanaal. Stalin-tanks zijn opgesteld op de golfbaan van Port Said. Verwacht wordt, dat, indien Nasser zich mocht mees ter maken van de voormalige Britse mili taire bases in de kanaalzone, Britse parti culiere firma's, die voor het onderhoud van de installaties zorg dragen, over zullen gaan tot vernietiging van munitie- en brandstoffenvoorraden, transportmiddelen en barakken. ADVERTENTIE Big-Ben Regenjassen ƒ11.75-/15.70 WATERDICHT - VEDERLICHT GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Omroeporkest. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Piano. 12.50 Reportage van de Ronde van Nederland. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Tiroler muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Mezzo-sopraan en piano. 14.30 Klaver vier, hoorspel. 15.05 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de Wereld: Wie eens steelt blijft niet altijd een dief. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen en reportage Ronde van Nederland. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Cosmopoli- tain orkest. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest, Omroepkoor en solist. 20.55 Circusmensen, hoorspel. 21.40 Piano recital. 21.55 Platen. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York calling. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Omroep-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbelovérdenking. 16.30 Tenor en piano. 17.00 Werk aan de winkel, klankbeeld voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Instrumentaal trio. 18.10 Zang. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Verzoekprogramma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.30 Platen. 21.45 Zigeu nerkwintet. 22.00 Orgelconcert. 22.25 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 TV- encyclopedie. 20.20 Filmprogramma. 22.15— 22.30 Ronde van Nederland. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 16.00 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Hoorn en piano. 20.00 Platen. 20 10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 2.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. L'Ö'ND'ËN (AFP/Seutër'Mén'"schat," dat de beurswaarde van de aandelen der vier voornaamste oliemaatschappijen, welke te Londen officieel genoteerd worden die van de British Petroleum, de Konink lijke Olie, de Shell en de Burmah oil gisteren 150 miljoen pond sterling lager was. De ongunstige factoren waren de koersdaling in Wall Street en het besluit van Irak Egypte te steunen. De koers daling der olieaandelen sleepte bijna alle afdelingen der beurs mede. De slotkoers van British Petroleum daalde van 145 sh. 7 pence tegen ruim 160 sh. vrij dag. De notering voor Shell-aandelen was bij slot op 144 1/2 sh. ongeveer 10 sh. lager. Ook industrie-aandelen brokkelden in de loop van de dag af. De noteringen van Canadese en Amerikaanse fondsen daal den wegens het koersverloop in Wall Street. De stemming voor aandelen der Suez- kanaal-maatschappij was dinsdag te Parijs vaster. De slotnotering voor het kapitaal aandeel was 69.770 francs tegen 67.000 francs op maandag. In beurskringen schreef men deze ontwikkeling toe aan geruchten, dat India er in toegestemd had de Londense conferentie bij te wonen. Olieaandelen zetten de koersdaling op de Parijse markt voort wegens de vrees voor nieuwe nationalisatie in Arabische landen. Over het geheel was de stemming op de Parijse effectenbeurs bij de tegen strijdige geruchten over het Midden-Oosten aarzelend. Vergeleken met de koersen in het och tendverkeer is de Amsterdamse effecten beurs gistermiddag tegengevallen. Vooral Koninklijke olie lag wederom gedrukt. Het hoofdfonds daalde van 785 tot 765, waarna slechts herstel volgde tot 768. De andere internationale soorten hielden zich iets beter en sloten in doorsnee prijshoudend. De handel was echter weer uitermate slap. Van de bijna 67 miljoen ton olie, die vorig jaar via het Suezkanaal zijn aange voerd, waren er ruim twintigoen "be stemd voor Groot-Brittannië, twaalf mil joen voor Frankrijk, acht en een half mil joen voor de Verenigde Staten, 7,3 miljoen voor Italië en 7,2 miljoen voor Nederland, aldus het Parijse blad „Le Monde". Bijna twee-derde van het totaal kwam uit Koe weit, de rest uit Saoedi-Arabië, Perzië, Irak en het schiereiland Katar. Bij het Suezkanaal zijn 187 loodsen in dienst, onder wie 54 van Franse, 52 van Britse, 35 van Egyptische en dertien van Nederlandse nationaliteit. Agenten te Calcutta van een aantal grote scheepvaartmaatschappijen nemen geen opdrachten aan voor ladingen, die inge nomen of geldst moeten worden in de ha vens van Suez of Port Said. Naar men meent hebben ten minste acht maat schappijen dat besluit genomen. M eningen Het Britse liberale blad „Manchester Guardian" stelt voor reeds nu te beginnen met onderhandelingen over de toekomstige status van de olievelden in Irak. Het blad zegt dat zelfs de meest vriendschappelijk gezinde Arabische regering de druk van de nationale opinie niet zal kunnen weerstaan wanneer deze de nationalisatie van de olie velden en de pijpleidingen eist. De „Man chester Guardian" zegt dat de in Perzië gevolgde werkwijze misschien als voorbeeld kan dienen: „Perzië is eigenaar van de olie en het consortium draagt zorg voor de ex ploitatie. Nationalisatie en doeltreffendheid gaan daar samen". Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" zegt dat „Suez pas het begin is". Indien na het Suezkanaal ook de olievelden in het Midden-Oosten worden genationaliseerd, zal volgens dit blad Groot-Brittannië slechts één antwoord hebben: oorlog. „Newsweek" gelooft dat als Nasser de olie van het Midden-Oosten achter zich heeft, zijn opmars naar het leiderschap van de Arabische wereld niet meer zou zijn te stuiten. Volgens het blad zouden de Britten tijdens de conferentie in Londen vorige week gezegd hebben: „Het Suezkanaal is voor ons een vitale verbindingslijn. Wij hebben de Verenigde Staten gesteund in Korea, nu is.de beurt aan de Amerikanen ons te helpen". j - - HONGKONG (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken zal de vijftien Amerikaanse journa listen die naar China zijn uitgenodigd, geen toestemming voor dit bezoek geven. Als regel worden geen paspoorten ver strekt voor landen waarmee de Verenigde Staten geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Een woordvoerder van het State Department heeft de uitnodiging als propaganda bestempeld. Amerikanen zul len geen toestemming krijgen voor reizen naar communistisch China, zolang daar nog Amerikaanse burgers gevangen ge houden worden. (Volgens Amerikaanse verklaringen bevinden zich nog elf Ameri kanen in Chinese gevangenschap.) De woordvoerder zei, dat journalisten die zon der Amerikaans paspoort naar communis- tisch-China gaan tot vijf jaar gevangenis straf en een boete van tweeduizend dollar veroordeeld kunnen worden. DJAKARTA (ANP) De leden van het Indonesische parlement zijn over het alge meen niet tevreden over de aanwijzing van het eilandje in de Noord-Molukken, Ti dore, als voorlopige hoofdstad van de „autonome provincie West-Irian", aldus blijkt uit het parlementaire verslag over de ontwerpwet ten aanzien van de vorming van de provincie West-Irian. De provincie West-Irian zal* bestaan uit Nederlands Nieuw-Guinea en enige aangrenzende eilanden, die thans tot de provincie der Molukken behoort. Sommige parlementsleden zullen er bij de regering op aandringen twee volledige radio-zendstations in Ambon en Ternate op te richten, „als tegenhanger voor de pro paganda van de Nederlandse radiostations" in Sorong en Biak in westelijk Nieuw- Guinea. 43. Op Knutseleer's geroep kwam geen antwoord. Panda en de automatische be diende waren blijkbaar niet meer in Hui ze Hobbeldonk; maar waar waren ze dan wel? Het was niet moeilijk om dit uit te pluizen, want de robot had een duidelijk spoor achter gelaten. De buitendeur hing verwrongen in de hengsels en buiten ga ven diepe afdrukken van ijzeren voeten aan, welke weg de onbehouwen machine had genomen. „In die richting is Panda dus gevlucht", stelde Knutseleer vast. „Als ik hem nu nog maar bereik, VOOR de automatische bediende hem heeft inge haald!" Haastig stelde hij zijn apparaatjes in werking en nu ging het in flinke vaart over de wegen. Het is wel spijtig, dat ik de automatische bediende moet ver nietigen", mompelde hij. „Want het is een sappige uitvinding, daar gaat niets van af". Maar Panda, die over de wegen snel de, vond de robot allesbehalve sappig. „Pff.pffff", hijgde hij, angstig omkij kend. „Dat nare ding volgt me nog steeds. Ik moetpfffhet dorp zien te be reiken. Daar kan ik misschien hulp krij gen!" En hij snelde voort naar het vredige dorpje, met de bonkende robot achter zich aan Conferentie kan solidariteit der Bandung-landen bedreigen DJAKARTA (ANP) Premier Ali Sastroamidjojo heeft verklaard, dat Indo nesië verdere inlichtingen van de Brit.se regering en „andere gegevens in het bij zonder van bevriend Afro-Aziatische lan den" afwacht inzake de uitnodiging deel te nemen aan de Londense conferentie over het Suezkanaal. De Indonesische premier legde deze verklaring af na een kabinets zitting die vijf en een half uur duurde. Hij zei dat volgens Indonesisch inzicht de in ternationale conferentie over problemen van het Suezkanaal haar grondslag moet vinden op de „ontwikkeling van de huidige wereld met haar voor het grootste deel van de mensheid bereikte politieke emancipa tie". Het doel van zulk een conferentie be hoort, evenals de deelnemers, plaats van samenkomst en procedure, in overeenstem ming te zijn met ons huidige wereldbestel". Indonesië erkent Egypte's recht als soe vereine en onafhankelijke natie om de Suez-kanaalmaatschappij te nationaliseren, welke volgens Ali Sastroamidjojo „een Egyptische onderneming" is. Indonesië er kent eveneens dat de vrije vaart door het kanaal, dat als waterweg voor de gehele wereld van belang is, dient te worden ge garandeerd. „Deze garantie is al door Egypte gegeven na de nationalisatie. Indo nesië vertrouwt er op dat Egypte in staat is die verzekering na te komen". De premier zei dat de nationalisatie van het Suezkanaal sterke tegenkanting had ondervonden in .enkel! landen, waardoor nieuwe internationale spanningen zijn ont staan. Hij wees er op dat de militaire voor bereidingen de spanning slechts kunnen verhogen en tot oorlogsdreiging kunnen leiden. „Het kan er ook toe leiden dat sommige landen het vertrouwen in hun vei ligheid verliezen en dit zou ongewenste verwikkelingen in de internationale be trekkingen kunnen veroorzaken". Daarom is het Indonesië's oprechte hoop dat men met de militaire voorbereidingen zal op houden en dat men vredelievende midde len te baat zal nemen in overeenstemming met de verklaring van Bandung, die de zelfde geest ademen als het UNO-handvest, aldus de Indonesische premier. In gezaghebbende politieke kringen in Djakarta wordt verwacht, dat indien Egyp te de uitnodiging zal afwijzen ook Indone sië zal weigeren aan de conferentie deel te nemen. In deze kringen sprak men de vrees uit, dat de conferentie de solidariteit van de Aziatisch-Afrikaanse landen in gevaar zal kunnen brengen, die het vorige jaar op de conferentie in Bandung is bereikt. Het werd mogelijk geacht dat de Aziatisch-Afri kaanse landen, die zijn uitgenodigd de con ferentie bij te wonen, verdeeld zullen zijn ten aanzien van deze kwestie. De „Timés of Indonesia" pleit in een hoofdartikel voor de afwijzing van de uit nodiging. Er is geen dwingende noodzaak voor ons naar Londen te gaan, zelfs indien India, Pakistan en Ceylon dat wel doen, tenzij Egypte zelf verkiest de conferentie bij te wonen. Het blad schrijft voorts, dat de voornaamste reden, waarom Indonesië de uitnodiging dient af te wijzen, het ver schil met Nederland over Nieuw-Guinea is. „Hoe kunnen wij na te hebben deel genomen aan een—.conferentie, die beoogt Egypte een deel van zijn' soevereine gezag te ontnemen later 'ion ontzetting: onzet handen opsteken, wahneer anderen gaan zitten praten over het plaatsen van Nieuw- Guinea onder Internationale controle?" al dus de „Times of Indonesië". Verdacht van aanranding WÜRZBURG (Reuter) Een Ameri kaanse krijgsraad is dinsdag in Würzburg in West-Duitsland begonnen met het pro ces tegen zeven Amerikaanse negersolda ten, die er van verdacht worden dat zij een Duits meisje van vijftien jaar aangerand hebben. De zeven soldaten die na confrpn- tatie gearresteerd en in staat van beschul diging gesteld waren, ontkenden schuldig te zijn. Als zij schuldig bevonden worden, kunnen zij ter dood veroordeeld worden. In de Duitse pers is na hun arrestatie en be richten over andere incidenten waarbij ge allieerde militairen betrokken waren, een felle campagne tegen de Amerikaanse be zettingstroepen gevoerd. Men verwacht dat het proces te Würz burg enige dagen zal duren. In Neu-Ulro is dinsdag een negentien jarige Amerikaanse negersoldaat wegens het aanranden van een kind veroordeeld tot dertig jaar dwangarbeid en oneervol ontslag uit de dienst. Botsing. Negen personen zijn om het leven gekomen en negentien ernstig gewond bij een botsing tussen een passagiers- en goederentrein in de Tsjechische landstreek Moravië. Onveilig. De Verenigde Staten hebben pro. test aangetekend tegen het optreden van Hongaarse functionarissen, die de Amerikaanse gezant in Boedapest. Christian Ravndal, beletten aan boord van een Amerikaans vliegtuig te gaan waarmee hij uit Boedapest wilde ver trekken. De Hongaren motiveerden hun optreden met te zeggen dat de lucht onveilig was gemaakt door Amerikaan se propagandaballons. Wervelstorm. Een wervelstorm heeft in China meer dan drie duizend slachtof fers gemaakt en 38.6.00 huizen verwoest. Dit is in Genève door het verbond van Rode-Kruisverenigingen bekend ge maakt. 't Verbond heeft 't Chinese Rode Kruis hulp aangeboden. Een stprm in de buurt van Abadan (Perzië) heeft aan zeventig mensen het leven gekost. Bij elkaar zijn in Perzië de afgelopen twee weken vijfhonderd personen bij stor men en overstromingen omgekomen. Verlies. Veertien duizend man technisch personeel, werkzaam in de Britse staal industrie die sedert april geweigerl hebben overwerk te verrichten wegens een loonconflict, zijn weer normaal gaan werken. De weigering om overwerk te verrichten heeft een produktieverlies van ongeveer 430.000 ton ruw staal ver oorzaakt. Aanslag. Onder de kreet „dood aan Mossa- deq" hebben onbekenden te Ahmadaba- de (op zeventig kilometer van Teheran) de woning van de -Perzische oud-pre mier, die zaterdag uit de gevangenis werd ontslagen, aangevallen, aldus be richt het Perzische dagblad „Etelaat". Mossadeqs bewakers kwamen tijdig tussenbeide. De militaire "gouverneur van Teheran heeft een onderzoek ge last. Steeds groter. Op een Japanse werf in Kure is de grootste tanker ter wereld, de „Universe Leader" van stapel gelopen. Het schip meet 84.730 ton en is 780 voet lang, en is op vier na het grootste schip ter wereld. Het is door de „National Bulk Carriers" gebouwd voor de reder Daniel K. Ludwig. Deze werf heeft reeds bestellingen voor een zusterschip van dé „Universe Leader" en voor twee tankers van 87.200 ton. Uitzondering. Buitenlandse bezoekers krij gen voortaan in Oost-Duitsland levens middelenkaarten, zodat zij voor de nog gerantsoeneerde artikelen vlees, vet en suiker niet zijn aangewezen op de hoge prijzen in de „H.O.-winkels". Eenmaal per jaar kunnen bezoekers bonnen krijgen voor ten hoogste twin tig dagen. Voor bezoekers van de Leip- ziger Messe (2 tot 9 september) zal een speciale wisselkoers gelden die gunsti ger is dan de gangbare. De maatregel geldt niet voor Westduitsers, daar de West- en Oostmark in Oost-Duitsland als gelijkwaardig worden beschouwd. Explosie. Drie kinderen vonden de dood toen zij in Borgo Rivola bij Ravenna speelden met eert-uit de oorlogstijd da terende anti-tankmijn die tot ontplof- fipg^k,wam. Een jqpggnstvv.eeling van negen en een meisje van elf verloren bij de explosie het leven. Twee vrouwen die bij de rivier de Senio aan het was sen waren, werden door de rondvliegen de splinters gewond. Incident. Een twintigtal Marokkanen is gewond, toen Senegalese infanteristen van het Franse leger het vuur- openden op arbeiders die automatische wapens wilden stelen uit een Franse kazerne in Casablanca. Een Senegalese schild wacht werd door de aanvallers doodge schoten. Een Franse onderofficier wordt vermist. Brand. Meer dan duizend man troepen, boswachters en brandweerlieden hebben deelgenomen aan het blussen van de brand, die duizenden hectaren bos le Bainem ten westen van Algiers heeft verwoest. Een Franse soldaat is bij het blussingswerk om het leven gekomen. Twee worden er nog vermist. In de stad Algiers is een tabaksfabriek door rebel len opgeblazen. Waarschuwing. De Syrische UNO delegatie heeft Israel in een brief aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad beschuldigd van talrijke schendingen van de be standsovereenkomst. Syrië waarschuwt dat het niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de eventuele gevol gen van aanhoudende bestandssschen- dingen. DAT HET veel gemakkelijker is dierenvergeten, zoals blijkt uit de wormenteelt, en planten die voor de. mens nut afwerpen waarmee men het eerst in Amerika is be- dicht bij huis, in een afgebakende ruimte, te houden inplaats van ze voortdurend in de vrije natuur te moeten opzoeken, zal iedere boer u kunnen duidelijk maken. Stelt u zich eens voor dat hij zijn graan oogst bijeen moest zamelen op plaatsen waar het toevalligerwijs in de vrije natuur groeit. Of dat hij voor een bus melk de wilde kudden koeien moest opsporen en najagen! Iri plaats daarvan is hij zelf de teler, verzorger en kweker van dier en plant geworden, waar door een aanzienlijk efficiënter bedrijfsvoering mogelijk is. Dit is alles eigenlijk te kin derachtig om uit te leggen. Maar wat met koeien, varkens, paarden, kippen en alle mogelijke andere huisdieren mogelijk is, waarom zou dat ook niet van toepassing mogen zijn op andere dieren? Zo hebben de bonthandelaren er ook over gedacht, toen zij allerlei pelsdieren gingen fokken en de houders van struisvogelsfarms waren het volkomen met deze zienswijze eens. Maar daar bleef het niet bij, want in de loop der tijden zijn eveneens kikker kwekerijen ontstaan, omdat de kikkerbil letjes in bepaalde delen van de wereld nu eenmaal geweldig aftrek vinden. En om aan de grote vraag te voldoen is het ge makkelijker de nodige aantallen op een kikkerboerderij te vangen, dan langs de modderige sloten te beproeven of een luie dikzak zo vriendelijk is zich te laten van gen. Ook de slakkenkwekerijen hebben hun bestaan te danken aan de vraag der res taurants, waardoor de mens in een wel erg gulzig daglicht komt te staan. Het voedsel voor dieren wordt echter ook niet gonnen, tenville van de hengelaars, die hier een blik wormen kunnen bestellen. Dat ook daphnia's wgrden geteeld voor de aquariumhouders, evenals de enchytraeën, waarmee kleine visjes worden groot ge bracht, is algemeen bekend. Maar dat geelwitte maden worden gekweekt door een niet te klein kadaver neer te leggen, waarna de aasvliegen hierin hun eieren deponeeren, zal voor vélen nieuw zijn. Die maden die nen als onontbeerlijk eiwit rijk voedsel voor kuikens van fazanten, parelhoenders, pauwen, enz. We zullen dit minder smakelijke terrein ijlings verlaten, want er zijn nog meer teeltbedrijven die in onze ogen nogal on gewoon zijn. Om te beginnen zijn er de schildpadfarms, die de soepfabrikanten van vlees en de vervaardigers van schild pad-siervoorwerpen van schilden voorzien. En de krokodillenfarms, die in verband met de modewisseling vaak gecombineerd zijn met speeltuinen, zodat de buitenlandse fotoreportage ons kiekjes kan voorleggen waaruit blijkt hoe in Californië de kleu ters zonder gevaar op deze hapgrage dieren kicnnen rijden. Dat daarbij de nodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen blijkt uit de foto natuurlijk niet, want het ijzer- draad rond de vervaarlijke bek en de ver ankering van de staart kunnen gemakke lijk door de fotograaf worden geretou cheerd. Laten we nu eens antwoord geven op de vraag, of er olifantenkerkhoven bestaan- Neen! Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2