Juni-omzet in detailhandel dan die in mei lager LANGE STERKE NAGELS AtoAfofe „Toon de Soep" uit Oss deed weer van zich spreken PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws De radio geeft vrijdag gemakkelijkste manier om lekkere te maken! Per auto bereed hij 's nachts met enkele kornuiten het pad van de misdaad TocU ió l\et Olifanten kerkhoven 2 Auto kreeg lekke band en rolde afsluitdijk af „NOBEL T" KNIPSTER Aantal werklozen nam in juli iets toe Een dode, drie gewonden bij autobotsing Soldaat inde postwissel met valse legitim atie Prinses Beatrix slaagde voor rijbewijsexamen Rechercheurs betrapten stelende collega Spoorlijnrovers gestraft Stadion „Diekman" in Enschedé geopend Politie maakte een eind aan Haagse „bierterreur" Tekort van f 3,4 miljoen op Antillen-begroting Wilde staking te Vaassen DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 Het Economisch Instituut voor de Mid denstand deelt mede, dat de geldomzetten in het midden- en kleinbedrijf in juni ho ger zijn geweest dan in juni 1955. Voor een deel moet deze omzetstijging echter worden toegeschreven aan de om standigheid, dat in juni 1956 één zaterdag meer voorkwam dan in juni 1955. Bij een aantal branches houdt de toeneming van de geldomzet ook verband met prijsstij gingen. Dit laatste geldt in belangrijke mate voor het slagersbedrijf. In de brandies behorende tot de voe- dingsmiddelensektor liepen de stijgingsper centages van de omzet in juni ten opzichte van juni 1955 zeer sterk uiteen. Zij varieer den van 2 percent voor de detailhandel in aardappelen, gftienten en fruit tot niet minder dan 31 percent voor het slagers- bedrijf. Ook bij de zaken in duurzame con sumptiegoederen liepen de stijgingsper centages eveneens sterk uiteen. De grootste omzettoeneming werd waar-genomen in de detailhandel in meubelen en wel met 26 percent. In de kantoorboekhandel was zij 5 percent. De omzet in de boekhandel en in de detailhandel-in textielwaren vertoon de een toeneming van 14 percent. Voor de detailhandel in schoeisel en voor die in glas, porselein, aardewerk en huishoude lijke artikelen bedroeg de vermeerdering van de geldomzet respectievelijk 16 en 19 percent. In de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken werd een omzetstij ging genoteerd van 12 percent. Van nog grotere omvang was de toeneming in het banketbakkersbedrijf: 17 percent. In de detailhandel in tabaksfabrikaten werd een stijging van de geldomzet waargenomen van 10 percent. Daling van mei op juni Een vergelijking van de omzet in juni met die in mei wijst op een omzetstijging in de voedingsmiddelenbranches, welke 3 pet. bedroeg voor de broodbakkerijen en voor de slagerijen en 5 pet- voor de de tailhandel in aardappelen, groenten en fruit en voor die in melk- en zuivelproduk- ten. Deze omzetvermeerdering moet deels worden toegeschreven aan het feit, dat juni één verkoopdag (in dit geval een za terdag) meer telde dan mei. Deze omstan digheid kon echter niet verhinderen, dat in het merendeel der branches in duurza me consumptiegoederen in mei vrij be- Op de Afsluitdijk is woensdag een auto ongeluk gebeurd waarbij twee personen ernstig werden gewond. De heer P. Houbee uit Amsterdam verloor de macht over zijn stuur, doordat de linkerachterband van de wagen plotseling leeg liep. De auto kan telde en rolde van de dijk af. Onder aan de berm bleef de wagen overeind staan, met de wielen in het water. Andere automobilisten haalden de inzit tenden uit de beschadigde auto. Het bleek dat de heer Houbee ongedeerd was ge bleven. Zijn echtgenote, die naast hem zat en een neefje op de achterbank hadden beiden een hersenschudding opgelopen. Zij zijn naar het academisch ziekenhuis in Groningen vervoerd. langrijke omzetdalingen moesten worden geregistreerd. De detailhandel in schoeisel, die in textielwaren en die in meubelen stonden hierbij aan de spits met een om- zetvermindering van respectievelijk 25. 24 en 17 pet. Voor deze laatstgenoemde drie branches moet echter wel worden bedacht, dat de omzet in mei 1956, toen ten opzich te van mei 1955 een omzetstijging werd behaald van respectievelijk 41, 28 en 27 pet-, relatief wel zeer hoog was, zodat hier op een zekere reactie kon worden ver wacht. De boekhandel was de enige bran che uit dezve groep waar een omzetver meerdering van mei op juni werd geboekt- Deze bedroeg 11 pet. Ook in de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken en in de banketbakkerijen was de invloed van het verschil in aantal verkoopdagen niet vol doende om een omzetdaling van mei op juni te voorkomen. De dalingspercentages bedroegen hier 6 en 7. In de detailhandel in tabaksfabrikaten kwam daarentegen een omzetstijging voor van 6 pet. Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": \ntnt „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland -ƒ1.80 per flacon. Ateliers voor fijne lingerie, blouses en pyjama's HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.25 Idem. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede- délingen en platen. 13.25 Militaire Kapel. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. (Intermezzo: Pl.m. 14.25—14.50 Boekbespreking). 15.20 Amusementsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Roe meens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Orgel en klei., koor. 18.50 Vak- verenigingsnieuws. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Orkestconcert. 19.30 De betekenis van het boek Job voor deze tijd, causerie. 19.05 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Literair pro gramma. 20.30 Bespiegelingen aan de East River, causerie, 20.40 Nederland vergroot zijn grondgebied op vreedzame wijze, causerie. 21 00 Platen. 21.40 Klankbeeld over de Olym pische Spelen. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Bui tenlands weekoverzicht. 22.40 VaMaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Radio Philharmonisch orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Promenadeorkest van Limburg. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Dansmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Instrumentaal sextet. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Radiophilharmonisch orkest en solist. 15.10 Orgelconcert. 15.30 Lichte mu ziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boekbespre king. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 18.50 Ronde van Nederland. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek: Verklaring en toelichting. De overheid op het buitenspoor. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratierubriek. 19.30 Verzoekprogramma. 20.20 Actualitei ten 20.35 De gewone man. 20.40 Instrumen taal trio en solist. 21.00 Platen. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Platen. 21.55 Idem. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.15 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Hoornkwartet. 18.00 Voordracht. 18.20 Kin derkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Platen. 20.00 Nationaal orkest en solist (21.10—21.20 Koorzang). 22.00 Nieuws. 22.15 Japanse muziek. 22.55—23.00 Nieuws. De Haagse politie heeft een 31-jarige vertegenwoordiger van een bierbrouwerij en zijn 20-jarige broer, beiden in Den daag wonende, gearresteerd. Zij worden verdacht van openbare geweldpleging. De vertegenwoordiger zou met zijn broer en enige andere caféhouders in de om- eving van de Wagenstraat in Den Haag met geweld bewogen hebben het merk Dier te gaan verkopen dat hij vertegen woordigde. Voorts zouden zij klanten van de caféhouders lastig gevallen hebben. De zaak is nu in onderzoek bij de officier van Justitie. Na deze aanhouding kan worden aangenomen dat er een einde is gekomen aan de praktijken van deze ieden, die een caféhouder neersloegen, dan ten lastig vielen, barmeisjes met bier gooiden en consumpties nuttigden zonder ;e betalen. In juli onderging de geregistreerde ar- Deidsereserve een lichte stijging. Door de inschrijving van jeugdigen, die de scholen verlaten en door de vertraging in de plaat sing van arbeidskrachten ten gevolge van de vakanties in de bedrijven is het een aarlijiks in de maanden juli en augustus ;erugkerend verschijnsel, dat het aantal ingeschrevenen toeneemt. Eind juli stonden 2407 jeugdigen beneden 19 jaar ingeschre ven tegen 521 op het einde van juni, een stijging dus van 1886. De totale mannelijke arbeidsreserve steeg van 25.369 tot 26.103; de bezetting van de aanvullende werken daalde van 8700 tot 7577. Het aantal werklozen steeg van 16.669 tot 18.526. De totale stijging der mannelijke arbeidsreserve bedroeg dus 734, in juli van het vorig jaar 2135. Deze ge ringere stijging is onder meer toe te schrij ven aan het slechte weer, waardoor in de andibouw minder machines konden wor den gebruikt en meer arbeidskrachten moesten worden ingezet. Het aantal werk- oze landarbeiders daalde dientengevolge van 2002 tot 1668. Het aantal ingeschreven bouwvakarbei ders steeg van 922 tot 1394, metaalarbeiders van 569 tot 1755. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 72.460 tot 79.322. Deze stijging had voor 86 percent betrekking op jeugdigen. De werkloosheid was eind juli het hoogst in Drente met 22 werklozen per 1000 man nelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 2. Het rijksgemiddelde be droeg 6 tegen 5 op 30 juni. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 2145 tot 2616, voorna melijk ook als gevolg van de inschrijving van meisjes die de scholen verlieten. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk per soneel daalde van 40.851 tot 40.717. Bij het voormalige vliegveld Havelte in Drente is op een weg, die voor het ge wone verkeer was verboden, een personen auto in botsing gekomen met een met zand geladen militaire vrachtauto. In de per sonenauto zaten behalve de bestuurder, een inwoner van Emmeloord, een 23-jarige jongeman, een elf-jarig meisje en een En gelse logé. De 23-jarige jongeman kwam bij de botsing om het leven, de andere inzittenden werden vrij ernstig gewond. De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft de 25-jarige beroepssoldaat C. H. van G. ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de militaire macht te dienen. Hem was ten laste ge legd dat hij een legitimatiebewijs van de Nederlandse Spoorwegen had vervalst en met dit vervalste bewijs een hem niet toekomende postwissel van 461 had ge ïncasseerd. Voorts had hij een bromfiets gestolen. De auditeur-militair had tegen hem een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden en ontslag uit de militaire dienst geëist. Prinses Beatrix heeft woensdagmiddag in Hilversum autorijexamen gedaan. Haar examinator was de directeur van het Cen traal Bureau voor de Afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen in Den Haag, de heer H. M. W. Westerlaken, die haar na afloop van het examen mededeelde dat zij cum laude was geslaagd. De recherche van de Sneker gemeente politie heeft de rechercheur F. betrapt op het plegen van diefstallen uit bestelauto's van een grossier in tabaksartikelen, die in een garage te Sneek werden gestald. Reeds enige jaren werden telkens met tussenpo zen van ongeveer drie weken steeds kleine hoeveelheden tabakswaren uit de bestel auto's vermist. Steeds werd aangifte van de vermissingen gedaan, maar de politie slaagde er niet in de dader op te sporen. De laatste tijd rezen er vermoedens tegen F. De recherche besloot 's nachts de auto's in de garage te bewaken. Na enkele nach ten vergeefs te hebben gewacht had zij succes. Twee in de garage wachtende re chercheurs hoorden omstreeks één uur iemand binnenkomen. Zij knipten plotse ling het licht aan en toen bleek hun ver moeden, dat hun collega F. de dief was, juist te zijn. F. is ter beschikking van de officier van Justitie in Leeuwarden gesteld. De ontwerp-begroting-1957 der Neder landse Antillen vermeldt als eindcijfer der uitgaven f 44.384.549 tegen een raming der ontvangsten van f 41.033.016. Het tekort wordt door de regering op gevangen door een post van f 3,4 miljoen onder de benaming „nader aan te geven dekkingsmiddelen". Op deze wijze kan de begroting voorlopig worden afgesloten met een geraamd batig saldo van f 48.467. De regering zegt in de memorie van toe lichting dat zij zich reeds geruime tijd be raadt over de wijze waarop de middelen gevonden kunnen worden om het verschil tussen de uitgaven en ontvangsten te over bruggen. „In het kader van de bestudering van dit vraagstuk", aldus de regering, „werd het voeren van besprekingen door de minister van Financiën in Nederland noodzakelijk geoordeeld. Daar deze be sprekingen meer tijd vergen dan werd ver wacht, is het de regering tot haar leed wezen niet mogelijk gebleken reeds bij de aanbieding van de begroting het door haar te voeren beleid volledig te ontvouwen". Een 25-jarige metselaar en een 29-jarige los-werkman zijn door de Haagse recht bank beiden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en drie maan den. Maandenlang hebben deze twee reci divisten in het begin van dit jaar nachte lijke rooftochten ondernomen langs de spoorlijnen. Zij roofden de koperen staven, welke de verbinding vormen tussen de masten van de electrische bovenleiding en de rails. De spoorwegen werden hierdoor voor vele duizenden guldens benadeeld. Door de praktijken van de dieven ontstond bovendien groot gevaar voor ...spoorweg- werkers, aangezien de masten van de bo venleiding, door het ontbreken van de aardverbinding bij eventuele defecten; on der een spanning van 1500 volt zouden komen te staan. tV.SVA 35 ct per zakje voor 4 borden Drie mannen uit Oss, bij wie de vroeger beruchte „Toon de Soep", hebben in hoger beroep terechtgestaan voor het Haagse ge rechtshof. Zij hadden zich te verantwoor den wegens het plegen van enige inbraken en diefstallen. De verdachten moesten in eikaars zaken getuigen en gaven elkaar over en weer de schuld. Alle verklaringen waren tegenstrijdig. Vooral de oudste verdachte, een 64-jarige koopman, trachtte op luidruchtige wijze, waarbij hij krachtige termen gebruikte, zich „eruit" te praten. De verklaringen der verdachten waren af en toe zo onwaar schijnlijk, dat alle ter zitting aanwezigen in lachen uitbarstten. Een 34-jarige kapper was eigenaar van een auto waarmee men des 's nachts uit Het stadion „Diekman" in Enschedé, dat 25.000 toeschouwers kan bevatten en het voornaamste onderdeel is van het 23 hectare omvattende sportveldencomplex, is woens dag officieel in gebruik genomen. De offi ciële opening geschiedde door de commis saris van de Koningin in dé provincie Over- ijsel, ir. J. G. M. Ridder van der Schueren. Tijdens een officiële bijeenkomst hield de wethouder voor sportzaken in de ge meente Enschedé, de heer J. Horstman, een uitvoerig betoog over de tot standkoming van het complex. De bouwkosten van het stadion bedragen ruim 3 miljoen gulden; de kosten van het gehele complex bedragen op het ogenblik 4miljoen. Het complex omvat 23 hectare waaronder twee korfbal- velden, drie velden met kleedgebouwen van de verenigingen Tubanters en Zuid Esmarke en voorts vier velden met kleed- gebouw en trainingsverlichting voor de vereniging Enschedése Boys. Het complex zal echter in de naaste toe komst nog worden uitgebreid omdat Sport club Enschedé als eis heeft gesteld dat voor 1960 nog drie velden worden aangelegd. Bovendien is op dit complex een sporthal geprojecteerd, terwijl waardschijnlijk het nieuwe zwembad ook hier zal worden ge bouwd. Op het Diekman bevindt zich reeds een openluchtbad. Met teleurstelling maak te spreker melding van het besluit van de KNVB om geen twee verenigingen toe te laten tot het hoofdterrein van het stadion. Voordat de wedstrijd Enschedé tegen de Duitse club Preussen Munster begon heb ben vijftig Enschedése sportverenigingen gedefileerd voor het stampvolle stadion. Sportclub Enschedé heeft deze wedstrijd tege:. Preussen Munster gewonnen met 30. Abe Lenstra maakte het eerste doel punt in het stadion, uit een corner. Modde- jonge jr. voegde er voor de rust een tweede doelpunt aan toe. Dezelfde speler maakte een minuut voor het einde het derde doel punt. Bij een metaalgieterij te Vaassen is een wilde staking uitgebroken. Een groep ar beiders is het niet eens met de loonbepa- lingen, die in overleg met vertegenwoordi gers van de vakorganisaties voor de werk- classificatie zijn opgesteld. OPERABALLET TREEDT EN BILBAO OP Het Ballet van de Nederlandse Opera heeft een uitnodiging aanvaard van het festival van Bilbao om in deze Spaanse stad vier openluchtvoorstellingen te geven. Het zal daar onder leiding van Frangoise Adret van 6 tot 13 september optreden. 44. Toen Panda het dorpje eindelijk be reikt had, vluchtte hij de eerste de beste deur binnen, die hij open vond. „H HELP!" was alles, wat hij nog uit kon brengen. „Met genoegen", antwoordde een schriel persoon, die handenwrijvend ach ter de toonbank oprees. „Ga maar zitten, meneertje, dan zal ik even de maat van inbreken ging. Fietsen en bromfietsen, die men had gestolen, werden gedemonteerd en in de wagen naar Oss vervoerd, waar ze dan door bemiddeling van „Toon de Soep" van de hand werden gedaan. Toen de banden van de auto versleten waren werd in Rotterdam een stel nieuwe gestolen. Voor het gerechtshof beweerde de kapper dat Toon het gedaan had. Maar Toon verklaarde dat hij er juist niets mee te maken wilde hebben en dat hij uit de auto was gestapt toen de kapper de ban den ging stelen. De kapper, die met een stortvloed van woorden zijn onschuld wilde bewijzen, deed allerlei verwarde verhalen. „Ik begrijp er niets van", zei tenslotte de president. „Daar heb je het nu al", riep de kapper uit, „dan moet u ook beter luisteren". Er werd verder eindeloos geredetwist over een poging tot inbraak in Vorden. Toon zou hebben getracht in te breken, de kapper zou op de uitkijk hebben ge staan. Beiden ontkenden ten stelligste. Volgens de kapper was de inbraak niet doorgegaan omdat Toon een ruit had ge broken en er dus teveel lawaai was ge maakt. Toon zei de ruit met opzet te heb ben gebroken, omdat hij niet wilde in breken. De procureur-generaal eiste tenslotte te gen de kapper, die bij zijn arrestatie in het bezit was geweest van een geladen pistool een gevangenisstraf van vier jaar, tegen „Toon de Soep" en tegen de koop man drie jaar. De verdachten waren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot straffen van respectievelijk twee en een half jaar, een jaar en negen maanden. De officier van Jpstitie was in hoger beroep gegaan. Op 22 augustus zal het gerechtshof ar rest wijzen. Geopende-12.30 en i4-i8uur.Dinsd.tot i3U Ferón. Ex-presidcnt Perón van Argen tinië is uit de stad Panama naar Ca racas in Venezuela gegaan, omdat hij dichter bij zijn land wil zijn. „Ik be schouw mij nog steeds als constitu tioneel president," zo verklaarde hij. Onzekerheid. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie mee gedeeld, dat hij voor de presidentsver kiezingen nog eens medisch zal worden onderzocht. Als men hem niet sterk genoeg mocht bevinden voor een nieu we ambtstermijn, zou hij het volk in lichten. Voor die tijd zou hij geen mededelingen over zijn gezondheid meer doen. Journaliste. De Westduitse journaliste Else Banzhaff, die in december 1943 voor een reportage naar Oost-Duits- land ging, is na een verblijf van acht jaar in Oostduitse gevangenissen in West-Duitsland teruggekeerd. Zij was op beschuldiging van spionage veroor deeld tot 25 jaar gevangenisstraf. "Verdachte. Een achtjarig Amerikaans jongetje is te Columbia in de staat Pennsylvania van moord beschuldigd, Hij heeft een negenjarig meisje, dat geweigerd had hem te kussen, zo hard geschopt dat zij aan de gevolgen is overleden. Borgtocht werd geweigerd, zodat hij in arrest blijft. Tijdens dé rechtszitting zat hij op zijn vaders schoot. Bedrieglijk. Het Westduitse ministerie van Verdediging heeft alle dienst plichtigen in de bondsrepubliek ge waarschuwd tegen valse oproepingen. Dergelijke oproepingen voorzien van een bedriegelijk goed nagemaakt dienststempel zijn de laatste tijd aan talrijke jongemannen in de dienst plichtige leeftijd verstuurd. Het minis terie wijst erop, dat tot nu toe nog geen oproepingen voor de Westduitse strijd krachten zijn verzonden. Men vermoedt dat communisten hiervoor verantwoor delijk zijn. Tegenspraak. Israel heeft ontkend, dat het water uit de Jordaan afleidt en troepen aan de Syrische grens samen trekt. Ook de bestandscommissie van de UNO heeft geen klachten of berich ten over Israëlische troepenconcentra ties ontvangen. Syrië heeft zich bij de Veiligheidsraad beklaagd over Israëli sche bestandsschendingen. Bekentenis. De 45-jarige Wladyslaw Ma- zukiewicz, die te Krakau terechtstaat op beschuldiging vier mannen en twee vrouwen te hebben vermoord, heeft het hem tenlastegelegde bekend. Een verzoek van de verdediger om zijn cliënt drie maanden in een psychiatri sche kliniek op te laten nemen voor een onderzoek naar zijn geestelijke vermogens, wees de rechtbank voor lopig af, in afwachting van de getui genverklaringen. Ongeluk. Zeventien passagiers en vier bemanningsleden van een Dakota van de „Union of Burma Airways" zijn omgekomen toen hun toestel bij Man- dalay in Birma neerstortte. Onder de slachtoffers bevinden zich drie Ame rikanen en een kolonel van het Bir- maanse leger. Groei. De wereldbevolking telde midden 1955 2.692 miljoen zielen, veertig mil joen meer dan het jaar daarvoor. Vol gens een UNO-publikatie had commu nistisch China 582.600.000 inwoners, India 382.000.000, de Sovjet-Unie 200.000.000, de Verenigde Staten 164.200.000 (in juli 1956 168.000.000); Japan 88.900.000; Indonesië 81.900.000, en Pakistan 80.100.000. Samen. Negen parachutisten acht Fransen en een Amerikaan hebben een nieuw record voor groepsspringen gevestigd. Zij sprongen boven een vliegveld in Frankrijk met zijn nege nen, elkaar aan de riemen vasthou dend, op een hoogte van 1.800 meter uit een vliegtuig. Vasten. De Braziliaanse fakir Lookan heeft in Rio de Janeiro een nieuw we reldrecord vasten gevestigd, door 123 dagen zonder voedsel in een kist door te brengen. Het oude record stond met 115 dagen op naam van een Fransmaa Onderdrukt. De regering van Ecuador heeft medegedeeld dat de revolte in de provincie Manabi onderdrukt is. De opstandelingen worden achtervolgd. Kolonel Humberto Graces, comman derend generaal van het leger, is ge arresteerd; de reden van zijn aanhou ding is niet bekend. Bierprofeten. Het Britse ministerie van Oorlog heeft gisteren geweigerd te ont hullen hoeveel bier er voor de troepen naar het Midden-Oosten wordt ver scheept. Een dergelijke inlichting zou iedereen in staat stellen uit te zoeken hoeveel troepen er weggaan en hoe lang men verwacht dat zij weg zullen blijven. ADVERTENTIE maakt broze nagels sterk ADVERTENTIE Leidsevaart 442 - Tel. 38955 - Haarlem heeft momenteel plaatsing voor een Aanmelding dagelijks van 8—12.30 en 14—17.30 uur of na telef. afspraak. ADVERTENTIE kV. uw hoofd nemen". Meteen duwde de win kelier hem in een stoel en schroefde een houten blok rona zijn bolletje. „Nee, dat is de bedoeling niet!", riep Panda. „Ik wil„Een hoed van de laatste mode, natuurlijk", vulde de winkelier aan. „Wees gerust. Wat ik u nu op zet, is geen hoed, maar een maatblok. Hiermee bepaal ik zonder hoofdbreken de kruinronding". En voor Panda hem aan het verstand kon brengen, dat hij geen hoed, maar een schuilplaats zocht, stulpte de ijverige win kelier hem een forse hoed over het hoofd, waar hij bijna geheel in schuil ging. En terwijl Panda's tegenwerpingen in de hoed gesmoord werden, naderde een andere be zoeker de zaak ADVERTENTIE HET SCHIJNT ons toe dat dieren zonder angst en in ieder geval met meer vertrou wen tegenover het verschijnsel van de dood staan dan wij mensen. Eigenlijk staan dieren helemaal niet tegenover dit ver schijnsel, want zij verzetten zich niet tegen het onvermijdelijke. Zeker, een dier heeft ook levensdrang en het instinct tot zelf behoud en daarom zal het tegen elke vijand voor zijn leven vechten, maar zij verzetten zich niet tegen het doodgaan zelf. G. de Josse- ling de Jong die, als ik me niet vergis, vele jaren met wilde dieren van een circus heeft op getrokken, geeft hiervan de volgende typering: „Zij (de dierenvoelen bij voorbaat de dood aankomen; zij weten of en wanneer het einde komt, hun eigen einde en soms dat van andere. Beseffen zij dat een maal, dan leggen zij zich-er berustend bij neer, noch verdrietig, noch blij. Zij „ple gen" de stervensdaad met dezelfde passieve mentaliteit als de koe, die zich voorbe reidt om te kalven, of de kip, die gedwee, machinaal-instinctief een nestholte gaat zoeken voor een ei, waarvan zij voelt, dat het daarbinnen rijp en af is. Zó tijdig krij gen zij het sein - om dood te gaan of om te baren - dat zij de tijd hebben om hun (instinctmatige) maatregelen te treffen". Eigenlijk kennen allen die enige erva ring met dieren hebben, deze verschijnse len maar al te goed, de hond of de kat die voelt dat het afgelopen is, trekt zich in een donkere schuilhoek terug om rustig te ster ven. Alle sentimentaliteit van onze kant is hem daarbij te veel. Het dier dat erg aan ons gehecht is, mag ons dan nog eens een laatste blik gunnen, maar er ligt geen verdriet of strijd in. Alleen berusting in het onvermijdelijke, waarvan hij weet dat het komen gaat. Ook in de natuur gaat het gewonde of aftandse dier zich verbergen om te kunnen sterven. Het valt anderen niet lastig en wil ook anderen niet tot last zijn. Het oude v paard dat zijn einde voelt naderen, zondert zich stille tjes van de kudde af en geen van de kuddegenoten zal trachten hem te weerhouden, af zal hem uit nieuwsgierig- heid of uit „kuddegeest" achterna lopen. De kudde vervolgt haar weg en het oude, afgeleefde paard gaat het zijne. Wél zal het aftandse dier bij een ontmoeting met vijanden nog trachten weg te vluchten, en zich bij een aanval verdedigen. Maar dat is geen verzet tegen de dood. De kans op een dergelijk gevecht om lijfsbehoud in de laatste uren is echter niet groot, omdat ook de roofzuchtige wolven weten dat het dier zijn einde nadert en behoudens bijzondere omstandigheden - liever zullen wachten tot het natuurlijke einde is gekomen, inplaats van zich te wa gen aan de hoeven, die nog machtig kun nen slaan zolang het dier op de benenis. Met dat al hebben we nog steeds niet betoogd, dat er géén olifantenkerkhoven bestaan. Begrijpende lezers zullen echter wel vermoed hebben dat het voorgaande daartoe een noodzakelijke inleiding was. Morgen dus verder. (Nadruk verboden) H. PèTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2