Tienduizend kilometer door de wonderlijke Russische wereld Fa. B. ENGELENBERG Vijftig jaar garnizoen in Ede Agenda voor Haarlem Geharrewar over duur van de militaire diensttijd in Bonn Brussel nodigt Adenauer voor een officieel bezoek uit Adenauer verbiedt partijgenoten zich over actuele politiek uit te laten Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Tijd wordt rijp geacht voor nauwere betrekkingen tussen beide landen pONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 3 Welkom tovarisjik bedoel gospodin" WIJ MOETEN LEREN MET HAAR DE WERELD TE DELEN Plezierig gewoon Zoek de burger W ij ze raad OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN PLATTEGROND VAN MOSKOU Eisenhower zal Gruenther raadplegen over defensie Luxemburg eist vergoeding voor Moezelkanaal Nieuwe lage prijs! Kerkelijk Nieuws Amerika zal „Nederland katoen leveren Ds. Niemöller opende zevende kerkendag in Frankfort Van onze reisredacteur) MOSKOU Onder de grote neon letters „Mockba" zette de Poolse piloot de roffelende motoren van zijn „Iljusjin" af. Bij de landingstrap groepten journalis ten en fotografen samen en flitslampen bliksemden door het donker. Het was bet routinebeeld van de aankomst in de g0V;et-Unie van één uit duizenden .delegaties". Routine? De man met stro hoed, die mij met uitgestoken hand tegemoet kwam, zei „Tovarisj". Toen verslikte hij zich even, lachte veront schuldigend en zei: „Eh, ik bedoel gospodin". U voelt de nuance. Ik was geen „ka meraad", maar een „meneer". Hoewel het blijspel van de glimlach nu al enige tijd op het Sovjet-repertoire staat sinds de oude regisseur in het strikt klassieke genre overleed, moeten de ont vangst-comités er nog aan wennen dat tussen de „delega ties kameraden" ook af en toe „groepen meneren" aankomen op de vlieghaven van de Russische hoofdstad. Hetgeen niet afdeed aan de warmte van de geweldige hand drukken en de breedte van de wederzijdse glimlachen, die de Nederlandse journalisten uitwisselden met hun ass- collega's in die speciale ontvangstkamer op het Moskouse vliegveld, die met zijn ouderwetse fauteuils en weelderig gedrapeerde knal-blauwe gordijnen eerder de sfeer ademt van een bourgeois-interieur van omstreeks de eeuwwisseling dan van het mekka der wereld-revolutie. Maar tussen de pluche plooien hingen de eerste van de duizenden portretten van Lenin, Marx, Kroesjtsjev en Boelganin, die ons de komende weken bij iedere stap aan zouden staren. In de modernere stationshal keek een vergulde kolos, Stalin, met één hand in de zak, uit over een traditioneel Russisch beeld: vrouwen met hoofddoeken en mannen met petten, die geduldig lagen of zaten te slapen op de houten banken. ADVERTENTIE Het eeuwige Rusland: het Kremlin hij dag en bij nacht Wij waren er dus wel degelijk. Trou wens, de overgang van de ene wereld naar de andere was al gemarkeerd bij de tussen landing in Warschau, waar wij overstap ten uit de DC-6 van de KLM, waar men ons in een subtiel versierd interieur champagne bij de paté de foie gras had geschonken, op een Iljusjin van de Poolse „Lot", een soort verkleinde Convair van Russische makelij, voor achttien personen, vol rood pluche en namaak-hout van plas tic, waar het menu uit wat schrikachtige boterhammetjes en bloedarme kersen be stond. Dat stemde ons ook al niet vrolijker: wij hadden net een uur in Warschau rond gedwaald, een stad die in 1956 het beeld van Nederland in 1946 oproept, waar de prijzen omgekeerd evenredig aan de kwa liteit zijn, waar zelfs de nieuwe huizen er al vervallen uitzien en waar slechts een enkel jong meisje probeért nog een glimlach op het oude gezicht van de ge pijnigde stad te leggen. In Moskou echter ik zei het al ontbrak het aan glimlachen bepaald niet. Terwijl de douane zich uitsloofde onze bagage een voorkeursbehandeling te geven, omringden de Russische journalisten ons met onbevangen nieuwsgierigheid en war me vriendelijkheid zij vonden het ken nelijk plezierig gewóón te kunnen doen eer zij ons neerlieten in de zachte kussens van de colonne glanzen-zwarte Zim-auto's, die ons in het licht van hun koplampen de eerste blik gunden op de Sovjet-Unie: de brede, kaarsrechte, zij het wat golvende, weg MoskouLeningrad, met aan weers kanten reclameborden, die geen aanbe veling inhielden voor koffie- of sigaretten merken, maar de opwekking het voorbeeld te volgen van de erop afgebeelde helden van de arbeid, de sport en het leger, die met onwankelbare trouw aan het Leni- nisme-Marxisme en koene blik de geluk kige toekomst instaren. Aan het einde van die weg lag Moskou. Eerst het nieuwe deel, waar blokken ar beiderswoningen verrijzen rondom de nieuwe universiteit, een kanjer van een wolkenkrabber, die zich pralend .tooit met rode lichtjes. Later de oude stad, veel genoeglijke houten huizen, veel oude en nieuwe huurkazernes ook, brede boule vards, een stad met een heel eigen, groots- nonchalant karakter. Dan draait de brede, lege straat een hoek om en komt de schok van de herkenning: in een zee van schijn- werperlicht staat een wilde Byzantijnse fantasie, een rode muur met kantelen "oor gele paleizen, groene daken, gouden koe pels, smalle spitsen onder rode sterren: het Kremlin. Aan het einde van het licht bollende Rode Plein de groen-gele en rood witte koepels-als-uien van de terra-cotta Basilius-kathedraal. En voor de muur een vierkant blok van glimmend rood marmer, twee soldaten van de Sovjet-armée roer loos in de houding: het mausoleum van Lenin en Stalin, de schrijn der religie van de hemel op aarde. Het beeld kwam aan. Uit mijn kamer op de twaalfde verdieping van het hotel „Moskwa" met zijn zeshonderd wat ouder wetse kamers, waar delegaties van allerlei slag logeren de Oostduitse communist huist er naast de Franse boterhandelaar, het lid van het Sovjetdepartement uit Oezbekistan is buurman van de Ameri kaanse toerist werd mijn blik wéér ge trokken naar dat Kremlin, het hart van Rusland, en de herinneringen aan het on- Het Rusland van morgen, een school jongetje levert op een tentoonstelling in Moskou slag met een buitenmodel ijsco. Terzake, het Russische roomijs is overheerlijk gekende stormden aan. Aan de oude despoten van het tsarisme en de nieuwe van de rode heilsleer. Langs welk een vreemde wegen trekt dit grote geduldige volk van Rusland naar zijn lot. Nu lijkt er eindelijk, heel langzaam, iets te ver anderen. De reus, die zich zo bloedig be vrijdde en daarna in bittere afzondering zich martelend en schroeiend trachtte te zuiveren, schijnt voor het eerst wat te gaan glimlachen. Maar hoe moeten wij deze wereld doorgronden en benaderen, wij groepje journalisten, die op een uitge strekte reis door streken, waar de nacht niet donker wordt, door woestijnen waar de tropenzon het kwik naar de veertig graden jaagt, van Leningrad tot aan de Chinese grens, heen zullen moeten tasten door een rookgordijn van recepties met tafels die buigen onder het eten, van wodka-toasts op de vrede, van leuzen en slagzinnen. Op zoek naar de gewone bur ger van de Sovjet-Unie, naar zijn levens omstandigheden, zijn gedachten en zijn verlangens. Ik denk nu aan de woorden van een heel rustige, verstandige Westelijke diplo maat: „Geen kracht of macht ter wereld kan het communistisch regime in dit land voetstoots omverwerpen. Het wortelt reeds te diep. Een oorlog zou voor ons een on denkbaar middel zijn. Of we het leuk vinden of niet en we vinden het niét leuk we zullen ons moeten wennen aan de gedachte, dat wij naast de Sovjet-Unie als wereldmacht zullen moeten leven. Laat je wensdromen thuis. Leg niet overal je Westelijke maatstaven aan. Probeer het „waarom" van dit land van hier uit te begrypen en vooral, onderschat nooit. De co-existentie biedt ons kansen, wy hoe ven een vreedzame wedijver niet te schu wen, mits wij niet onze wensen tot vader van onze gedachten maken. Rustig vast houden aan onze democratische beginselen voor ons zelf hoeft de objectieve benade ring van de Sovjet-Unie, die harde nood zaak is, niet uit te sluiten". Ik heb tijdens mijn reis door de Sovjet- Unie vaak aan deze woorden gedacht, ik hoop dat u dat bij het lezen van mijn reportage ook zult doen. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15252 .FESTO" SCHUURMACHINES (Van onze correspondent in West- Duitsland) Wie thans naar Moskou wil reizen, zal een uitstekende plattegrond van deze onge veer vier en een half miljoen inwoners tellende wereldstad kunnen krijgen. Deze plattegrond is evenwel niet in Rusland vervaardigd, maar werd door een groep in West-Duitsland wonende anti-communis tische Russen op een schaal van 1:25.000 samengesteld en in Frankfort aan de Main uitgegeven. Men kan er behalve alle stra ten, parken, pleinen, ministeries, musea en andere openbare gebouwen ook alle ge vangenissen en bureaux van de gewone en van de geheime staatspolitie op vinden. Tot dusverre waren voor „onbevoegden" geen plattegronden van steden in de Sov jet-Unie beschikbaar. Men staat in Rusland op het standpunt, dat gewone stervelingen die niet nodig hebben. Vooral plattegron den van Moskou werden als een strikt ge heime zaak beschouwd. Het doet vreemd aan, dat men in de onlangs in Rusland ver schenen 'grote wereldatlas wel plattegron den van enkele grote steden in het buiten land, zoals New York, Londen, Parijs en Berlijn kan vinden, maar geen van Moskou en Leningrad. Bij deze door de tegenstanders van het communisme geplubiceerde plattegrond in zes kleuren bevindt zich zowel in de Rus sische als in de Engelse taal een klapper, waarin onder meer alle kerken, waar tegenwoordig nog godsdienstoefeningen worden gehouden, alle communistische partijlokalen, gerechtsgebouwen, militaire gebouwen en de gevangenissen voorkomen. Bij de kaart hoort verder nog een kort overzicht van de geschiedenis van deze achthonderd jaar oude stad. Bovendien treft men er acht bladzijden vol met goed gemeende raadgevingen voor reizigers die naar Moskou willen bij aan. De uitgeverij van de Russische emigranten, Poesev, die het werkje heeft laten verschijnen, heeft er voor gezorgd, dat deze acht pagina's op gemakkelijke wijze kunnen worden ver wijderd. WASHINGTON (Reuter/AFP) Presi dent Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat hij met generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie in Europa, een afspraak heeft gemaakt om van gedachten te wisselen over het gevolg van eventuele verminderingen van de omvang van de strijdkrachten in Europa. De president verklaarde, dat de strijdkrachten zullen worden „gestroomlijnd". Hij zei echter geen geloof te hechten aan verhalen over een vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten.' -■ Niet-militair De NAVO-raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een program voor culturele uitwisseling ter uitbreiding van de niet- militaire samenwerking tussen de aange sloten landen, zo heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt. Op grond van dit plan zul len op basis van uitwisseling studiebeurzen van twee maanden tot een jaar worden verleend, waardoor de betrokkenen zich op economisch, politiek, sociaal, cultureel en wetenschappelijk gebied kunnen specialise- sen. De beurzen zullen worden verstrekt door een commissie van vooraanstaande personen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer blijft een lastig heer. Hoewel hij een vakantie van ettelijke weken op de Bühlerhöhe in het Zwarte Woud doorbrengt, geeft hij geen ogenblik de teugels van de regering en van zijn partij uit handen. Hij slaat alle gebeurte nissen met de grootste belangstelling gade, onophoudelijk zijn koeriers tussen Bonn en de Bühlerhöhe onderweg en de tele foonlijnen zijn veelvuldig in gebruik. Adenauer die zeer autoritaire opvattingen huldigt, is er hoogst verontwaardigd over dat leden van zijn regering en vooraan staande figuren uit zijn partij anders over sommige toestanden en problemen denken dan hij en dat zij bovendien de moed hebben daar in het openbaar voor uit te komen. Hij heeft laten weten dat het daar mede uit moet zijn. Als voorzitter van de C.D.U. heeft hij de voornaamste leden van zijn partij verzocht zich in zijn afwezig heid niet uit te laten over actuele politieke vraagstukken voordat het bestuur van de partij zulks officieel heeft gedaan. De bondsdag-afgevaardigde, dr. Lenz, die een paar jaar staatssecretaris in de bondskanselarij is geweest, heeft Ade nauers misnoegen opgewekt omdat hij openlijk heeft verklaard dat hij het niet eens is met Adenauer en met de meerder heid van de partij, en dat volgens hem een militaire diensttijd van twaalf maanden wel voldoende is. Hoewel de wet op de militaire dienstplicht reeds is aangenomen, heeft men nog altijd niet kunnen vaststel len hoe lang de dienstplichtigen onder de wapens moeten komen. De meningen hier over lopen nogal uiteen, ook in Adenauers eigen partij. Achter dr. Lenz en dr. Jager, een van de vice-presidenten van de Bonds dag, staan veertig tot vijftig afgevaardig den, allen lid van Adenauers partij. De C.D.U. heeft haar standpunt nog niet vast gelegd, maar zij wijst er in haar perspubli- katies wel op dat de Verenigde Staten blijkbaar aan een militaire dienstplicht van twee jaar vasthouden. Zij maakt daaruit op dat Westduitsland zich een zo korte tijd als twaalf maanden niet kan veroor loven. Men kan niet van anderen ver wachten dat zij Westduitsland zullen ver dedigen als de bewoners van dit land er zelf minder voor over hebben. Als men overigens een diensttijd van een jaar zou invoeren, zouden de plannen van het Westduitse ministerie van Defensie in de war lopen. De socialistische partij heeft de C.D.U. verzocht, voor een dienstplicht van een jaar te stemmen en ook de Vrije Democra ten, en de Vluchtelingenpartij vinden dat een jaar genoeg moet zijn. De Oostduitse regering stelt jeugdige Westduitsers, die niet de kans willen lopen voor dienstplicht te worden opgeroepen, in de gelegenheid in Oostduitsland te komen werken. LUXEMBURG (BELGA) - Franse, West duitse en Luxemburgse deskundigen heb ben op het ministerie van Buitenlandse Zaken van het groothertogdom Luxemburg hun besprekingen over de kanalisatie van de Moezel hervat. Belgische waarnemers woonden de vergadering bij. De afgevaardigden van de drie oever- staten van de Moezel hebben aan de sub commissie van deskundigen voor tarieven opdracht gegeven de berekening te vol tooien van de compensatie, die Luxemburg verlangd voor de verzwakking van de con currentiepositie van zijn metaalindustrie. Deze subcommissie zal de cijfers vandaag aan de bijeenkomst der afgevaardigden voorleggen. Luxemburg eist dat de gelijkheid der concurrentievoorwaarden van de Lotha- ringse industrie, die door het kanaal aan zienlijk op de vervoerskosten zal kunnen besparen, en van de Luxemburgse in dustrie, die op 40 kilometer afstand ligt van de dichtst bijzijnde haven aan de ge kanaliseerde Moezel, gehandhaafd zal blijven. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper- muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame Ir:*? schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. .rvi-il-ap» COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD DONDERDAG 9 AUGUSTUS Minerva: „Rear-Window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur: Lido; „Sun valley Serenade", alle leeft., 1 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van de zeebodem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schaduw van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The Goldrush", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 915 uur. Zuiderkapel: 8 uur, H. van de Brink spreekt over: „Knechten of zonen?". VRIJDAG 10 AUGUSTUS Minerva: „Desiree", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagne's jeugdvariété. „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot, „Davy Crockett", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Safari", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koning der ma nége", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Geef hem de ruimte", alle leeft.,, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, „Sjors van de Rebellenclub". „Moeder wat een klap", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „De fiere verleider", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Va kantieprogramma „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Orgelcon cert door Feike Asma. Vleeshal-theater: 8 en 9.30 uur, „Das kabinett des Dr. Caligari". (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering heeft bondskanse lier Adenauer van West-Duitsland uitge nodigd in de herfst een bezoek aan België te brengen. Het zal Adenauers eerste offi ciële bezoek aan dit buurland zijn. Te Bonn en te Brussel zijn reeds onderhandelingen gaande over drie grote problemen en een tiental kleinere punten. Er is onder meer sprake van een oplossing voor het vraag stuk der grenscorrecties, vervolgens van het ondertekenen van een Belgisch-Duits cultureel akkoord en van een fiscale over eenkomst ter vermijding van dubbele be lasting. In het vraagstuk der grenscorrec ties stelt de Belgische openbare mening niet veel belang. Wanneer de enkele Duitse grondgebieden voornamelijk bossen en enkele landgoederen aan Duitsland zou den worden teruggegeven, zou de Belgische publieke opinie hierdoor allerminst ge schokt zijn, aldus luidt het advies van en kele bevoegde waarnemers. België heeft overigens afgezien van de meest belang rijke delen van de geannexeerde gebieden, namelijk de grote grensdorpen Miitzenich en Rötgen. In bevoegde kringen wordt er op gewezen, dat de Belgisch-Duitse betrekkingen op het ogenblik zeer bevredigend zijn. Er is zelfs op menig gebied een voorbeeldige samen werking. Op de conferentie voor de Euro pese integratie te Brussel is gebleken dat de Belgische en Duitse standpunten vaak overeen stemden, terwijl de verlaging van de Duitse invoerrechten in Brussel met vreugde is begroet. Voor de Benelux-lan- den is het van zeer grote betekenis, dat ook een groot land een laag douane-tarief heeft ingevoerd. In het algemeen wordt de oplos sing van de hangende Duits-Belgische pro blemen nog voor het vredesverdrag met Duitsland tot stand komt beschouwd als een bewijs van de levensvatbaarheid van de Europese gedachte. België is twee maal in een kwart eeuw door Duitse imperia listische legers overrompeld. Maar men heeft in Belgische regeringskringen de in druk, dat er met kanselier Adenauer een ernstige kans op een vredeslievende Euro pese opbouw bestaat en die kans moet worden aangegrepen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ouderkerk aan de IJsel A. G. Haring te Loon op Zand. Geref. Kerken Beroepen te Zuid'hom B. van Oeveren te Vries. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Smithvilile Ontario-Canada) (2e maal) L. Moes te Zalk en Veecaten. Geref. Gemeenten in Ned. Beroepen te Rijssen dr. C. Steenblok te Gouda. „Wel een verschil met vroeger" zeiden de oudgedienden van 't garnizoen Ede, toen men hun de modernste wapens demonstreerde. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft medegedeeld dat tussen de Verenigde Staten en Nederland een over eenkomst is ondertekend welke voorziet in de levering van ongeveer, 1800 balen Amerikaanse katoen, welke Nederland in guldens zal betalen. Volgens deskundigen bedraagt de waarde van deze partij 275.000 dollar. De overeen komst is de eerste met Nederland volgens de wettelijke bepalingen welke Amerika toestaat overbodige landbouwvoorraden van de hand te doen tegen buitenlandse valuta. Het aantal landen waarmee de Ver enigde Staten thans dergelijke overeen komsten hebben gesloten, bedraagt 28. De aflevering van de katoen zal door particuliere firma's geschieden. In Ede is ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het garnizoen een reünie ge houden van oud-militairen, die in de af gelopen halve eeuw in Ede in garnizoen gelegen hebben. Meer dan 500 reünisten uit al'le delen van het land werden in de Friso-kazerne ontvangen. Er waren 21 ve teranen bij, die in 1906 als infanterist de intocht in Ede meegemaakt hadden. De oudste reünist was de 85-jarige oud-adju dant Ubaghs uit Arnhem van de lichting 1888. Bij de reünisten was ook de demissio naire minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf, die in Ede is geboren en die in zijn geboorteplaats heeft gediend. Hij bracht het toen tot korporaal bij de zware mitrail leurs. Tot besluit van de dag is een défilé ge houden. Lichting na lichting, de oudste voorop, trok voorbij het podium, waarop ir. Staf de eerbewijzen van zijn mede reünisten in ontvangst nam. In het openluchttheater was tevoren het geschenk van de burgerij aan het jubileren de garnizoen aangeboden: instrumenten voor het op te richten militaire muziek- korps. Twintigduizend Oostduitsers naar West-Duitsland gekomen FRANKFORT AAN DE MAIN (Reuter/ U.P.) Bijna twintigduizend Oostduitsers zijn naar de bondsrepubliek gekomen om de zevende jaarlijkse bijeenkomst van de Duitse Evangelische kerk in Frankfort aan de Main bij te wonen. Ongeveer vijftienduizend van hen waren in het bezit van geldige reispapieren, de rest kwam illegaal over de grens. De ope- ningsdienst, die geleid werd door dommee Martin Niemöller, werd door zestigduizend personen bijgewoond. De jaarlijkse bijeenkomsten van de Evangelische Kerk, die beurtelings in Oost en West-Duitsland worden gehouden, zijn de enige gelegenheden waarbij politici uit de beide delen van Duitsland elkaar ont moeten. Onder de deelnemers aan de openings godsdienstoefening bevonden zich bonds president Heuss en de voorzitter van de Bondsdag Gerstenmaier. Bondskanselier Adenauer zond telegrafisch zijn groeten en sprak de hoop uit, dat ook deze „Kirchen- tag" het christelijke front in Duitsland zou versterken en verbreden. Uit Oost-Duitsland waren de voorzitter van de Volkskamer, Dieckman, de voorzit ter van de C.D.U. in Oost-Duitsland en plaatsvervangend minister-president Nuschke, de voorzitter van de landen- kamer, Bach, gekomen. De Oostduitse po litici nemen aan de kerkendag als leden van de Evangelische kerk" deel. Ongeveer drieduizend vertegenwoordi gers van Evangelische kerken uit Schot land, Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië, Joegoslavië, Oostenrijk, de Verenigde Sta ten, Nederland, Hongarije, Denemarken, Luxemburg, India, Frankrijk, Finland, Griekenland, Zwitserland, Engeland, Afri ka, Ierland, Japan en Spanje zijn versche nen. Het motto van deze kerkendag is: „Laat u met God verzoenen". Dit onderwerp wordt besproken in zes discussiegroepen: verzoening binnen de kerk, verzoening binnen het gezin, de kerk en politieke verantwoordelijkheid, de kerk en het economisch leven, de kerk en het leven op het platteland, de kerk in de grote stad.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5