Obligatielening voor Haarlem van vijf miljoen gulden op lange termijn 1 Bouw St. Luciaschool duurder dan B. en W. hadden voorzien Haags makelaarskantoor koopt „Holland-Nautic"-complex NiSlE: «JU MÊm-* V HAARLEMSE GEMEENTERAAD BIJEEN Goedkeuring aankoop percelen en asfaltering Timorstraat Raad akkoord met rijdende kliniek en speelvelden in Haarlem-Oost Onderhandelingen met gemeente leidden niet tot resultaat Nieuwe situatie haltegebouw Heemstede-Aerdenhout WmÊÊKmM DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN'i T wij fel Geen waterorgel Koninklijke onderscheiding voor J. J. Bout ONDER WIJS EN SPOR T Bezoden Geisers Niet zo somber Vakantiespelen op vrijdag 10 augustus Bejaarde vrouw overleden door hartverlamming Lijnwerker door trein aangereden en gedood Twaalfjarig jongetje in botsing met zandauto 9 De Haarlemse gemeenteraadsleden hebben zich in hun vergadering van woensdagmiddag, onder voorzitterschap van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, beziggehouden met een echte vakantie-agenda. De meeste voor stellen werden, na een korte discussie door de raad aanvaard. Na de be handeling van de ingekomen stukken ging de raad in een besloten zitting, die ongeveer tien minuten duurde. Punt van bespreking was het aangaan van een geldlening tot een bedrag van vijf miljoen gulden, nominaal kapi taal, met een looptijd van ten hoogste dertig jaar, tegen een rente van 4 percent per jaar. Deze geldlening, die ten doel heeft de gemeente Haarlem te helpen aan geld voor de nodige scholen- en woningbouw, zal worden verdeeld in vijfduizend obligaties aan toonder, elk groot duizend gulden en zal worden afgelost a pari in twintig gelijke jaarlijkse termijnen elk groot f 250.000, aanvangende op 15 september 1967. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing van de geldlening zal niet geschieden vóór 15 sep tember 1966. Met ingang van die datum tot en met 15 september 1970 zullen vervroegde aflossingen slechts geschieden op de aflossingsverschijndagen tegen de koers van 101 '/2 percent, daarna gedurende de verdere looptijd van de geldlening, eveneens op de aflossingsverschijndagen, tegen de koers van 101 percent. Burgemeester en wethouders werden gemachtigd voor de uitgifte van deze geldlening gebruik te maken van een consortium, onder leiding van een door hen aan te wijzen bankinstelling. Nadat de besloten heid van de vergadering was opgeheven, verklaarde de gemeenteraad zich zonder discussie akkoord met deze geldlening. reddingsbrigade te stellen. De voorzit ter kon voor een groot gedeelte met de gedachtengang van de heer Wensing mee gaan, maar vroeg toch aan de raad het voorstel van B. en W. te steunen en ver trouwen te hebben, dat het strandschap de ingeslagen weg niet verder zal bewan delen. Dit met het oog op de bijdrage, die Amsterdam reeds gegeven zou hebben. Hiermee kon de raad zich verenigen, zodat ook dit voorstel werd aangenomen. De andere voorstellen waren ook alle met weinig of geen discussie aanvaard. ^KWCmSCOODOaMCODCOCOCvCOa^^nCCOO-CCOCCCCCCCOXOCOCO Waar is de neger'wijk i De vriendelijke meisjes van het kan- 3 toortje van Haarlems Bloei op het g 3 Stationsplein, die altijd bereid zijn al- g lerlei vragen te beantwoorden en daar 3 ook meestal in slagen, keken onlangs 3 wel even vreemd op, toen, nadat zij 3 twee Dxiitsers op allerlei aantrekkelijk- g g heden van Haarlem hadden gewezen, y deze buitenlandse bezoekers onverwacht 5 X vroegen: „En waar is nu de negerwijk?" 8 Deze vraag stelde de meisjes even voor 8 een puzzel, totdat er één een licht op- g ging en de Duitsers kon meedelen, dat g het hier wel Haarlem, doch niet Harlem <8 was en dat zij om de negerwijk te zien g de Atlantische Oceaan moesten over- ,8 steken. 8 g Wij vermoeden dat de gasten zich toen 8 maar tevreden gesteld hebben met een j g bezoek aan Grote Kerk, stadhuis of Frans Halsmuseum. C<XOCOCCCCCOCOCOCCCOCCOCCCCOCCCCCCCOCCCCCOCO>COCOCCOÏCOC Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om tot aankoop over te gaan van een aantal percelen ontlokte de commu nisten in de raad enige opmerkingen over de huren. De heer Hennevelt consta teerde dat de huurprijs van sommige van deze huizen per jaar wel twintig percent van de koopsom bedroeg. Hij was van me ning, dat een dergelijke huur voor deze voor het merendeel oude huizen te hoog was. Hij gaf B. en W. in overweging om met het oog op de koopprijs niet tot huur verhoging van deze percelen over te gaan. Ook zijn fractievoorzitter, de heer Pro per stelde voor, dat de gemeente vrij willig afstand zou doen van de vijf per cent huurverhoging. Mevr. Scheltema- Conradi (VVD) vroeg nogmaals of B. en W. niet aan de raad, desnoods in een geheime zitting, het gedetailleerde sane ringsplan zouden kunnen voorleggen. Wethouder H a p p vond, dat de huur prijzen redelijk waren en dat een verge lijking- van de huuropbrengst met de aan- kooosom niet altijd juist was. B. en W. zouden eventueel wel bereid zijn over te gaan tot enige incidentele afwijkingen, maar wilden daarbij alleen uitgaan van de huur van vergelijkbare woningen en niet van de koopsom. Aan mevrouw Scheltema- Conradi herhaalde de wethouder de toe zegging. die hij reeds eerder had gedaan, om het schetsontwern voor de sanering aan de commissie voor Openbare Werken voor te leggen. Hij was bang, dat. als vroegtijdig bekend wordt, waar aangekocht zal moeten wor den met het oog op de sanering, de te kopen panden een waardevermeerdering zouden ondergaan, waardoor de gevraagde prijzen zouden stijgen. De voorgestelde asfaltering van een ge deelte van de Timorstraat. waarvoor B. en W. een krediet van f 153.150 hadden aangevraagd, deed bij de heren Proper (Comm.) en Schippers (KVP) enige twijfel rijzen. Met name vroegen zij zich af, of hier door het snelverkeer niet meer gebruik van de Timorstraat zou gaan maken, daar het toch de bedoeling was, dat deze paral lelstraat van de Rijksstraatweg alleen door fietsers zou worden gebruikt. De voor zitter was het hier niet mee eens. „Ik geloof niet. dat je de duivel over een asfaltweg kunt binnenhalen". Hij was van mening, dat het snelverkeer tóch de Rijksstraatweg zou prefereren, ondanks het feit. dat daar in de toekomst het ver keer met behulp van verkeerslichten zal worden geregeld, boven de omweg, die het sebruiken van de Timorstraat zou bete kenen. Hiermee waren de bezwaren van de heide raadsleden uit de weg geruimd, zodat het voorstel zender verdere discus sie kon worden aangenomen. De heer Hennevelt (Comm.) drong er bij het voorstel tot onbewoonbaar ver klaren van een aantal percelen op aan, de ontruimingstermijn voor deze wonin gen zoveel mogelijk te bekorten en bij de woningtoewijzing voorrang te geven aan deze ontruimingsgevallen. Wethouder H ap p kon verklaren, dat het college deze gang van zaken zelf al zo veel mo gelijk bevordert. Bij het voorstel tot verbetering van de brandbeveiligingsinstallatie van het ge meentelijk Concertgebouw vroeg de heer Wen sing (CHU) aandacht voor een goede beveiliging van het kostbare orgel tegen waterschade. Wethouder Happé deelde mee, dat hieraan inderdaad alle mogelijke zorg was besteed, onder meer door in samenwerking met Monumenten zorg het brandblusapparaat zo te construe ren, dat het orgel niet met het water in aanraking zal komen. De heer We n s i n g (CHU) merkte naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om samen met de gemeenten Zandvoort en Amsterdam een bijdrage te geven aan het strandschap Zandvoort voor aanschaf fing van reddingsmateriaal met het oog op de uitbreiding van de plaatsen, waar gebaad mag worden, op. dat het misschien voorkeur verdiende het voorgestelde be drag van f 2.500 aan de gemeente Zand voort te geven, in plaats van aap ;het* riaal ter beschikking van de Zandvoortse De heer J. J. Bout. wagenvoerder bij de N.Z.H., wonende Karolingenstraat 28 te Haarlem, is onderscheiden met de ere medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft hiervan vanmor gen aan de jubilaris mededeling gedaan. Daarbij waren ook tegenwoordig de heren J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H., die een diploma en de gouden medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del overhandigde en de heer Th. Hetem, chef van de vervoerdienst, die namens de directie een geschenk in enveloppe aan bood. Ook bij de behandeling van de voorstellen op het gebied van onderwijs en sportzaken, werd over het algemeen weinig gediscussieerd. Bij het voorstel tot verstrekken van gelden aan het bestuur van het Sint Luciagesticht voor het bouwen en inrichten van een school aan de Planetenlaan—Mr. Jan Gerritzlaan, gaf wethouder Geluk nog een toelichting. Hij deelde de raad mee. dat de aanbesteding van het gebouw had plaats gehad en dat de laagste inschrijver had ingeschreven voor een bedrag, dat f 93.769,— hoger was, dan het bedrag dat B. en W. aan de raad hadden voorgelegd en dat f 784.800,— bedroeg. Vast stond dus, dat het aangevraagde krediet verhoogd zou moeten worden. Met wélk bedrag stond op het ogenblik nog niet vast. De wethouder stelde daarom voor, het voorgelegde voorstel te handhaven, maar wenste hier de waarschuwing aan vast te knopen, dat het bedrag te zijner tijd verhoogd zal moeten worden. Hiermee kon de raad zich akkoord verklaren. Ten aanzien van de aanvrage van f 6.550 voor de aanschaffing en inrichting van een rijdende kliniek voor onderwijs aan kin deren, die op de normale scholen niet goed kunnen meekomen, vroeg mevrouw Van der W a 11-D uyvendak (Arb.) zich af, hoe het met de selectie van de kinde ren. die de rijdende school zouden moeten bezoeken, zou gaan. Geschiedt dit volgens opgave van de onderwijzeressen, of wordt hierbij het Jeugdpsychologisch Bureau in geschakeld? Overigens had dit raadslid niets dan lof voor het voorstel. Wethouder Geluk antwoordde, dat het in de bedoeling ligt, dat de selectie door het Jeugdpsychologisch Bureau in overleg met de onderwijzeressen tot stand zou komen, waarbij er eventueel ook psychologisch ge test zou worden. Overigens verwachtte hij niet, dat de kliniek vóór begin 1957 in wer king zou kunnen treden. De aanvrage van B. en W. voor een kre diet van f421-4,00 voor-het.aanleggen van eep' sportveld, een speelveld en een kleu- stxands.chap. die het xeddjngsmaterjaal fipo^aq, Jgg" specivem en een «»tu- toch met kan beheren. Óf anders het mate- ^"tuin "aan de Prins Bèrnhardlaan, gaf de heer Proper (Comm.) aanleiding tot het houden van een pleidooi voor het toestaan van het gebruik van deze velden in de toe komst óók voor de ongeorganiseerde jeugd. Verder vroeg hij zich af, of er niet terug gekomen zou kunnen worden op het be sluit om deze velden te „bezoden" in plaats van te „bezaaien". Wethouder Geluk zei in zijn antwoord, dat het niet in de bedoeling lag de velden te verhuren aan verenigingen, omdat ze bij voorkeur gebruikt zouden moeten wor den voor de schoolsport. Door het gebruik van de velden door de ongeorganiseerde jeugd zou het grasveld veel te lijden heb ben. Het streven is voor deze jeugd ver harde terreinen aan te leggen, waar ook al een begin mee is gemaakt. Wat het gras betreft, was men inderdaad vroeger van mening geweest, dat het inzaaien een voor deel betekende, onder meer doordat er zich dan geen onkruidvorming zou voordoen. De commissie voor Jeugd en Sportzaken meen- Het gemeentebestuur van Haarlem heeft gistermiddag een brief ontvangen van de Continentale Handelsbank te Amsterdam, waarin medegedeeld werd dat de gebou wen van de Scheepswerf en Machinefabriek „Holland Nautic" aan de Spaarndamse- weg verkocht zijn aan het makelaarskantoor v.h. R. Zwolsman in Den Haag. Deze brief is het antwoord op een schrijven van het Haarlemse gemeentebestuur van 15 mei. De genoemde briefwisseling was het gevolg van de onderhandelingen, die de Continentale Handelsbank en de gemeente Haarlem gevoerd hebben om tot overeen stemming te komen voor een eventuele verkoop van het complex van de Holland Nautic aan de gemeente Haarlem, die, met het oog op haar uitbreidingsplannen, gaar ne de beschikking had over dit terrein. de echter, dat dit voordeel weg zou vallen tegenover het nadeel, dat de velden bij in zaaien maanden buiten gebruik zouden zijn. Het een jaar eerder ter beschikking zijn achtte de commissie zulk een voordeel, dat men daarom besloten had tot „bezo- ding" over te gaan. Mevrouw Scheltera a-C o n r a d i (VVD) hield een sterk financieel gekleurd betoog naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om in de beide kanoloodsen aan de Schalkwijkerweg vier geisers in twee doucheruimten aan te leggen. Zij vond, dat één geiser in elk der douche ruimtes voldoende was en meende in de toelichting voor de aanleg van de andere geisers het argument te vinden, dat het no dig zou zijn voor het gebruik van elke wai-mwaterdouche f0.10 te vragen, waar door er een muntmeterautomaat zou moe ten worden aangelegd, door welke bijdrag° de kosten van aanleg zouden kunnen wor den bestreden. Het zou technisch niet mogelijk zijn een kostenverdeling op te maken, wanneer één geiser het water voor twee douches zou ver warmen. Zij was van mening, dat er slechts een fractie van de kosten terug zou komen door de f 0.10 per keer gebruik. Om alleen al aan de rente en aflossing te ko men, zouden er dan twintig douchebaden per dag moeten worden gebruikt. Zij gaf B. en W. in overweging zich tot twee gei sers te beperken en zich niet met de munt meters te bemoeien, maar de kostenverde ling aan de gebruikmakende verenigingen over te laten. Wethouder Geluk was het hier niet mee eens, omdat hij van mening was dat de gevraagde dubbeltjes voor douchegebruik niet zouden dienen voor de dekking van de aanlegkosten, maar slechts als een bescheiden bijdrage in de kosten van water en gas. Aangezien de verenigingen niet kapitaalkrachtig genoeg waren, zou den de geisers door de gemeente worden aangelegd. De inspecteur voor de Lichame lijke Opvoeding had voorgesteld de auto maten bij wijze van proef voor een jaar 1^.. ynn 1 1 HAARLEM. 8 augustus 1956 ONDERTROUWD: 8 aug., T -T. Voogel en G. Koel; P. Gleijsteen en J. THeunisz: J. de Jong en H. Th. de Kuyper; B. van Gelderen en T. Heiierman; W. .T. Kessens en M. Mast: A. J. G. Biihrs en H. .T, Brands; J. A. van dei- Putten en C. H. Kruijff; C. J. Jacobs en J. H. Binder: J. A. van Zanten en J. M. Jan sen: F. G. Lammertsma en H. W. van Loon; J. de Graaf en J. Tuiten: -T. J. G. Ronfrer en ■T. G. Apeldoorn; J. J. Keur en .T. van der Zee; A. J. Maas en P. J. E. Veth: J Barn- hoorn en R. J. Breschen: A. A. J. Kluijskens en P. van Veldhuyzen; C. W. Pieterse en M. P. Klooster. GEHUWD: 8 aug.. A. A. M. Bonte en C. G. W. Schouten; W. H. Bouma en C. M. Her ben; A. J. Tutert en M. M. -T. van der Heide; M. D. A. Keizer en .T. E. M. van der Heide; G. M. Bergman en C. J. de Kwant: P. J. Braspenning en M. H. A. Maters; N. Blom en S. C. Eckhardt; A. van Dingen en M. C. Pe- terssen; T. C. Janus en C. G. M. Blom: Tj. L. Thio en M. A. van Katwijk: P. J. L. Spij ker en .T. A. M. Dingjan; J. W. Kessens en M. M. Dekker: J. J. Meuser en A. L. Meuers; L. M. Stolwijk en W. J. clc Keizer; W. L. van der Aar'en W. C. F. Gigengack; .T. C. van Zijl en H. P. van Eis; J. J. Heijnerman en A. P. Kollaart; L. F. J. Teeven en C. Groenendaal; P. H. Franken en Chr. A. Me- denblik; J. J. Friebel en Th. C. Oelp. BEVALLEN van een zoon: 6 aug., C. Ar- beek—Heemsbergen; J. NixBarrette; 7 aug., I. Waaningvan Berg; G. Kiekens Kuipers; A. J. Sepersde Vries; C. Bouma —Klomp; 8 aug., A. G. A. van der Veldt Van Room. BEVALLEN van een dochter: 6 aug., U. M. HesschngBDnkwaler; 7 aug., M. M. Balm —Dirks; M. A. P. BrammerWaasdorp; J. C. van der Veld!Arends; E. de Wilde Weber; 8 aug., G. S. Pieters—Abbink; J. Bosman—Kok; J. C. Lentz—Stekelenburg. OVERLEDEN: 5 aug., W. J. Blom, 70 j., Cornelis van der Lijnstraat; 6 aug., L. J. van der Wilde, 76 j„ Bakenesserg) acht; C. A. van Dam, 7 j., Zonnebloemstraat; H. van der Aar, 86 j„ Floresstraat; 7 aug., W. F. G. Blok, 51 j-, Jansstraat; J. A. Kuijpervan Hillo, 82 ï-, Hagestraat; H. A. de Jong, 46 j., Kam perlaan. Deze onderhandelingen verliepen des tijds vrij stroef en reeds in mei heeft de Continentale Handelsbank haar onderhan delingspartner meegedeeld, dat ook bespre kingen met een derde gevoerd werden en dat aan deze geïnteresseerde reeds een optie op het complex gegeven was. Het ge meentebestuur heeft deze mededeling des tijds als een onderdeel van goede koop- manstaktiek beschouwd en wachtte verder op het antwoord van de eigenaresse van het complex. Dit antwoord is dan gisteren gegeven en hield voor het gemeentebestuur een verrassing in. Van de zijde van het gemeentebestuur verwacht men echter, dat de nieuwe eigenaar met de gebouwen geen plannen heeft, die met die van de gemeente strij dig zijn. Het makelaarskantoor v.h. R. aan te brengen. Mocht dan blijken, dat men met het bedrag niet zou kunnen uit komen, dan zou men altijd het tarief nog kunnen verhogen. Deze mening werd door het antirevolutionaire raadslid Spek ge deeld, die zei dat men de zaak zou moeten bezien van het standpunt van de sportac commodatie. Hij vond de voorgestelde oplos sing om een onjuist waterverbruik tegen te gaan door middel van muntmeters, re delijk. Mevrouw Scheltema-Conraai kon echter niet helemaal overtuigd worden, hetgeen niet wegnam, dat het voorstel uit eindelijk werd aangenomen. Ten aanzien van de door B. en W. voor gestelde verhoging van het subsidie aan de Centrale Commissie Kindervakantiezorg Haarlem van f 12.50 tot f 13.50 per uitge zonden kind uit Haarlem, maakte de heer Proper (comm.) de opmerking, dat er na de voorgestelde verhoging nog steeds een ongedekt tekort van f 0.57 per kind zou zijn en dat om aan het vastgestelde bedrag te komen het nodig zou zijn te bezuinigen op de uitstapjes of versnaperingen van de kinderen, hetgeen hij uitermate betreurde. Hij stelde voor het subsidie te verhogen tot f 14.07 per uitgezonden kind. Wethouder Geluk kon hem gelukkig antwoorden, dat de zaken er niet zo somber voorstonden, als de heer Proper ze had af gebeeld. De uitzending wordt verzorgd dooi de organisaties, die samen de commissie vormen. Het bedrag was door een bijzon dere gift iets hoger geweest en was nu te ruggebracht. De waarde van de vakantie- uitstapjes wordt niet verminderd. Er zou bijvoorbeeld al bezuinigd wordent doordat men de kampen niet te ver van Haarlem kiest, waardoor op reiskosten bespaard kan worden. Ook dit voorstel werd na de dis cussie zonder meer aanvaard. Verder ging de raad akkoord met het verlenen van eervol ontslag aan de heer ir. L. van der Burg als scheikundige bij de keuringsdienst van waren, aan de heer dr. A. B. Nederlof als leraar aan het Coorn- hertlyceum, aan de heer G. J. Beks als leraar aan de HBS B met 5-jarige cursus en aan de heer D. Scheffener als tijdelijk leraar aan de gemeentelijke handelsavond school, waarbij dr. Nederlof dank betuigd werd voor de vele diensten door hem be wezen. Tenslotte benoemde de raad, conform de voorstellen van B. en W., tot leraar in de lichamelijke oefening aan het Gymnasium de heer W. Marsman uit Haarlem, tot hoofd van de Tevlerschool de heer J. de Vries uit Arnhem en tot hoofd'eidster aan de Ovide Decrolv kleuterschool mejuffrouw M. Gra- vensteijn uit Haarlem. Zwolsman schijnt op te treden voor een bouw- en aannemingsmaatschappij, zodat de mogelijkheid bestaat dat het terrein voor de woningbouw zal worden ge bruikt. Voorlopig maakt de gemeente Haarlem zich over de bestemming van dit terrein dan ook niet al te ongerust, omdat men verwacht, dat de nieuwe eigenaar spoedig met zijn plannen bij het gemeen tebestuur zal aankloppen. Overigens be houdt de gemeente natuurlijk de volledige zeggenschap over het terrein en kan zij, als de plannen van de nieuwe eigenaar in tegenspraak zijn met de uitbreidingsplan nen van de gemeente, te allen tijde ingrij pen. Toen er destijds plannen bestonden om op het terrein een nieuwe industrie te ves tigen was de gemeente Haarlem hierover allerminst enthousiast, omdat deze plan nen in strijd zouden zijn gekomen met de uitbreidingsplannen, volgens welke de gemeente het terrein voor de woningbouw had bestemd. In het onderhavige geval ligt de situa tie anders en men wacht van gemeentewege rustig af, totdat de nieuwe eigenaar met zijn plannen ter tafel komt. Na wijzigingen ziet het programma voor vrijdag van de vakantiecommissie van het Haarlems Speeltuinverbond er als volgt uit: Vondelkwartier (Vergierdeweg), Glasbla zers (Papentorenvest), Oosterkwartier (Zomervaart), Klarenhof (Brouwers plein), Buitenrust (Schalkwijkerweg), W.Ï.K. (Oude weg), Weltevreden (Spaarndammerweg) en Nieuw Leven (Spaarndam) gaan allen voor een puzzle-tocht naar het Bloemendaalse Bos, waarzij om elf uur zijn. Twintig kinderen per tuin tussen 8 en 14 jaar en brood meenemen. Flora (Van Oosten de Bruynstraat). Cen trum (Wilsonsplein), V.Z.O.D. (Nieuw- landstraat), Te Zaanen (Anth. Fokker laan) en Frans Hals (Schotersineel) hebben een eigen programma en O.V.S. (Vondelweg) en Jeugdland (Theems- plein) gaan zwemmen, respectievelijk aan de Kleverlaan en aan de Houtvaart. Het grote zwemfeest, dat oorspronkelijk vrijdag zou worden gehouden is naar woensdag verplaatst en zal zoals wij reeds.,hebben bericht in. Stoops Bad plaats hebben. Daardoor is het program ma van de volgende week woensdag met uitzondering van de voetbalfinales naar morgen verschoven. Bij instappen in trein onwel geworden Woensdagmorgen omstreeks tien uur is een 72-jarige Haarlemse vrouw op het station Haarlem tengevolge van een hart verlamming overleden. Zij wilde op het tweede perron in de trein naar Den Haag stappen en werd daar bij onwel. Hierdoor kwam zij te vallen tus sen de stilstaande trein en het perron. Toen personeel van de spoorwegen haar weer op het perron hadden gebracht, bleek zij reeds overleden te zijn. De trein had een vertra ging van ongeveer drieëntwintig minuten. Hoe het toekomstige nieuwe haltegebouw Heemstede-Aerdenhout eruit zal gaan zien, tonen deze twee tekeningen. Links ziet men het zijaanzicht, van de kant van Aerdenhout gezien. Het door spoorwegarchitect ir. K. van der Gaast ontworpen station toont een kloek hoofdgebouw, waarin wachtvertrekken, toiletten en plaatskaartenloketlen zijn geprojecteerd. In de zijgevel bevindt zich een duidelijke klok. Links van het hoofdgebouw ziet men de doorsnede van de tunnel met twee openingen voor het snelverkeer van elk acht meter breed en twee voor het lokaalverkeer, die zeven meter breed zullen worden. De doorrij- hoogte zal vier meter twintig bedragen. De perrons lopen links en rechts door en zullen gedeeltelijk overluifeld worden. De onderstaande tekening toont een bovenaanzicht van het haltecomplex. Aan de kant van Aerdenhout is een rijwielstalling geprojecteerd en op het Roemer Visserplein en aan de kant van de Leidsevaart zullen parkeerterreinen komen. Aan de rechterkant van de tekening bevindt zich de tunnel, links van de tunnel het gebouw. De definitieve omhoog gebrachte spoorbaan komt op vijf meter veertig boven N.A.P. te liggen met twee opritten van 1 op 125. In de opritten zal een s-boog verwerkt worden met een straal van ongeveer zevenduizend meter. De afgedamde Houtvaart blijft slechts gedempt, zolang de werkzaam heden duren. Gedurende deze periode zal een nieuwe duiker worden aange bracht, die hoger komt te liggen dan de bestaande bruggen. Bij de definitieve toestand zal de dam in de Houlvaart weer verwijderd worden. Links op de tekening is de richting Leiden, rechts ligt Haarlem. Hedenmorgen omstreeks negen uur is op de spoorlijn AmsterdamHalfweg ter hoogte van de gasfabriek bij de Zaanstraat in Amsterdam de 54-jarige lijnwerker A. Waals door een passerende ledige reizi gerstrein aangereden. .Samen met enkele andere spoorwegarbeiders verrichtte hij werkzaamheden op de spoorbaan. Hij is vermoedelijk door een treeplank van de trein geraakt en was op slag dood. Een twaalfjarig jongetje op een fiets is woensdagmiddag omstreeks tien voor zes in aanrijding gekomen met een zandauto op de hoek van do Schipholweg en de Prins Bèrnhardlaan in Haarlem. Hoe het ongeluk zich precies heeft voorgedaan, is nog niet bekend, aangezien de chauffeur van de zandauto, die van de aanrijding waarschijnlijk niets gemerkt heeft, is doorgereden. Het jongetje, dat uit Dordrecht afkomstig was en in Overveen logeerde, is met een gebroken linkerheup in het Grote Gasthuis opgenomen. y:V- m IllMË lllilSl 3 - v :v,; I lllill V wÊm. Bij- \V L£l05£VA*RTWEf.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7