Belg Van Looy nam oranje trui van Vannitsen over Versterkt Haarlem versloeg cricketers uit Derby Braat won achter motoren op circuit van Zandvoort De Ronde van Nederland Kopmannen zelf in actie tijdens de etappe Leeuzvarden-Zandvoort Ronde in cijfers Pas in de voorlaatste over viel beslissing Jan Rol in voorwedstrijd door Oudkerk verrast T eleur gesteld Geen interesse Vergeef s Steenvoorden won Ronde van Zeist Wielerronde van Europa in Zagreb begonnen Internationaal toernooi voor tennisleraren De Flevo-race op het IJselmeer Markus in Europees kam pioenschap finnjollen Schaakkampioenschap voor dames Bondscoach Max Merkel door KNVB ontslagen Na conflict met vereniging voetbaloefenmeesters Shelly Mann zwom 100 meter in 1 min. 04.6 sec. De waterpolocompetitie Weer aantal wereldrecords verbeterd op NSU DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 o Een vinnige Gerrit Schulte verweerde zich gisteren in de derde etappe van de Ronde van Nederland heftig tegen de zestien jaar jongere Belgische sprinter Rik van Looy op de paar laatste 100 meter voor de finish van het circuit van Zandvoort. Met band dikte werd de Bossenaar verslagen en als bewijs hoezeer hij gebrand was op de over winning diene dat hij in de uitloop na de sprint enkele malen verwoed met het hoofd schudde hetgeen zeggen wilde: „Wat jammer, wat jammer, dat ik niet als eerste over de finish ben gegaan". Hü was op 1 km van de eindstreep, toen de tarzanbocht van het circuit nog moest worden genomen, met Derycke aan het wiel weggesprongen met de gedachte van alles of niets. Maar Rik van Looy, Wim van Est en Gerrit Voorting sprongen na het uitkomen van de tarzanbocht terug op het tweetal. Pas op de laatste meters viel de beslissing, want Rik van Looy, sprinter van formaat op de weg, nam het achter wiel van Schulte en ging met enkele centi meters verschil als eerste over de eind streep: een nieuwe Belgische etappe-over winning, maar tevens een nieuwe leider in het algemeen klassement. Want Rik van Looy nam de oranje trui van zyn land genoot Vannitsen over en staat na drie etappes met een stevige voorsprong van meer dan 9 minuten voor op Adrie Voor ting, Derboven en De Feyter, terwijl Wim van Est op de vyfde plaats meer dan 12 minuten achterstand heeft op Van Looy. Vannitsen en Schils zijn dus van de leidersplaats verdrongen. De man, die de oranje trui droeg had een verschrikkelijke inzinking. Hij heeft zich lang in de tweede groep, ontstaan na de felle jachten na Bolsward, kunnen handhaven. Maar bij Westwoud, vlak voor Hoorn, stapte hij plotseling af. Vannitsen ging een cafeetje binnen en vroeg om een fles bier. Hij liet zich daarna in het derde peloton afzakken. Waarom? Wij hebben het hem gevraagd. „Mijn achterstand op de leidersgroep, waarin Rik van Looy zit, is zo groot, dat ik toch geen kans meer heb de vluchtelingen in te halen". Maar de werkelijke reden was, dat Van nitsen zich in de etappe van Meppel naar Leeuwarden, waar hij de etappe won en de oranje trui veroverde, leeg had gereden om de aandacht op zich te vestigen. De Belg is nog heel jong en heeft niet zoveel internationale ervaring. Het mag dan vreemd heten, dat vijf man van de Belgische A-ploeg, onder wie Rik van Looy, bij Bolsward wegvluchtten, zon der hun oranjeman. Want Vannitsen was er niet by, toen zyn teamgenoten de aan val inzetten. Teleurgesteld was hy over deze aanval van zyn ploeggenoten en hy kon het gevoel niet van zich afzetten, dat men hem in de steek liet. Maar aan de andere kant spreekt het feit, dat Vannitsen zelfs het tempo van het derde peloton niet heeft kunnen volgen en nog 7 minuten op die grote groep ver speelde, boekdelen over zijn tekort aan macht en kracht in deze zonder twijfel zware etappe over de eindeloze vlakke wegen van het wijde land van Friesland en West-Friesland, waar de renners 200 km lang een frisse en stevige westenwind tegen hadden. De sterken van het nog complete ren- nersveld wilden niet alleen hun positie in de algemene rangschikking verbeteren, maar bovendien maakten zij slachtoffers onder de vermoeiden. Niet minder dan 7 man staakten de strijd, uitgeblust na een druk seizoen en uitgeput door de jachten van de tweede en derde etappe. Want een gemiddelde van meer dan 37 km per uur in deze omstandigheden mag knap werk genoemd worden van Van Looy, van Schulte en Van Est, van Voorting en Rusman, die zich met zijn "ieren dapper hebben verzet tegen de zes Belgen van hun kopgroep. Het ziet er langzamerhand naar uit, dat het in deze Ronde van Nederland een tweekamp wordt lussen België en Nederland. Want na een aanvankelijk sterk begin zijn de Italianen afgezakt en de beste Zwitser in het alge meen klassement is Koblet op de 41ste plaats met bijna een half uur achterstand op de oranjetrui-drager Rik van Looy. Na Medemblik in de luwte van de West- friese dorpen konden de leiders de voor sprong od de tweede groep langzaam ver groten. Toen het al meer dan 3 min. ge worden was zag Vannitsen van zijn po gingen om de oranje trui te behouden af. ■Het interesseert me niet meer, de ..kon" is te ver weg", was zijn commentaar. Tn Hoorn, na 130 km, hadden de koplopers 3 min. 25 sec. voorsprong op Arend van 't Hof, 3 min. 45 sec. op Van der Eist, De De finish in Zandvoort: v.l.n.r. Derijcke (België A), Schulte, Van Looy, G. Voorting net zichtbaar) en W. van Est Valck, Rosselle, Derboven, Defeyter, Sae- lens, Adrie Voorting, Wies van Dongen en Boni, 4 min. 10 sec. op Martini, die schreeuwend om water langs kwam en even voorbij Hoorn uitgeput langs de kant van de weg bleef zitten en 7 min. 40 sec. op het peloton met Vannitsen, Op de smalle wegen in de Beemster en na Purmerend op de brede rijksweg tussen Purmerend en Zaandijk liep de voorsprong van de groep Schulte op tot 5 min. 35 sec. en daarbij kwamen nog eens 2 min. 45 sec., die de tweede groep tierend voor gesloten spoorbomen in Koog/Zaandijk verspeelden, zodat de leiders 8 min. 20 sec. voor lagen, toen zy aan de laatste 55 km naar Zand voort begonnen, waarby het Noordzee kanaal over de sluizen werd gepasseerd. Op de brede wegen tussen Haarlem en Zandvoort werd voortdurend gedemar reerd, maar niemand slaagde erin weg te komen. Henri Luyten kreeg vlak bij Zand voort een lekke band en viel terug. De overige negen kwamen gelijk op het cir cuit van Zandvoort aan, waarvan bijna 4eETAPPf -9AlG.-107 KM een hele rondq moest worden gereden. Tegen.de Hunzerug werkten, Gerrit. Schulte en Derijcke zich los en kwamen als eersten naar beneden, gevolgd,dobr.Wim van Est, terwijl daarachter op een paar meter af stand de anderen volgden. In de laatste kilometer, via de tarzan bocht, naar de finish werden Rusman, Verplaetse, Foré en Gielen los gereden, terwijl de vijf anderen in een felle spurt de etappe-overwinning betwistten. Met enkele centimeters verschil kwam de zege aan de snelle Belg Rik van Looy. Luyten had bijna drie minuten verloren op het laatste stuk en kwam alleen als tiende binnen. Wies van Dongen won het sprintje van een groepje van vier man, dat met een achterstand van 6 min. 45 sec. op Van Looy over de eindstreep ging, Jos de Feyter en nog vijf anderen kwamen 7 min. 15 sec. na de nieuwe oranjetruidrager aan, waarna Gijs Pauw de spurt van het grote peloton voor zijn rekening nam. Zij had den in deze etappe 13 min. en 12 sec. ver loren. Vannitsen, die in de etappe naar Leeuwarden de leiderstrui had veroverd, had in de laatste kilometers zelfs het pelo ton moeten laten gaan en kwam als een der laatsten binnen met een achterstand van 22 min. 13 sec. 4f)t EOT FN TIE licht verteerbaar, hoogsi smakelijk FABRIEKEN TE LEEUWARDEN G. Voorting, \V. van Est, W. Rusman en G. Schulte gaan over de sluizen in IJmuiden. CCOOCOOCOCOCOOOOC>OCOOC<>XCOOCOCCOOCOOCOOCOOCOOCOOOOOCX>DC 8 O X De uitslag van de derde etappe van de x 8 Ronde van Nederland, van Leeuwarden 8 8 naar Zandvoort (222 km.), luidt: 1. Van Looy (Belg. A) 6.05.49; 2. Schul- 8 te (Ned. A) z. t.; 3. G. Voorting (Ned. C) 8 z. t.; 4. W. van Est (Ned. B) z. t.; 5. De- 8 8 rijeke (Belg. A) z. t.; 6. Rusman (Ned. x X A) z. t.; 7. Verplaetse (Belg. A) 6.05.57; 8 o 8. Foré (Belg. A) z. t.; 9. Gielen (Belg. 8 B) 6.06.00; 10. Luyten (Belg. A) 6.08.26; 8 8 11. Van Dongen (Ned. C) 6.12.14; 12. De Valck (Belg. BI z. t.; 13. Van der Eist 8 8 (Belg. B) z. t.; 14. Boni (It.) z. t.; 15. De 8 Feyter (Belg. Bi 6.13.04; 16. Saelens 8 8 (Belg. B) z. t.; 17. Adrie Voorting (Ned. 8 B) z. t.; 18. Derboven (Belg. B) z. t.; 19. 8 X Rosselle (Belg. B) z. t.; 20. Van 't Hof 8 3 (Ned. C) z. t. 8 8 De volgende renners hebben de strijd 8 in de derde etappe gestaakt: Braspen- X ninckx (Ned. B), Roks (Ned. B). Piazza 8 (Italië). Zampini (Italië), Bovay (Zwits.), 8 Graf (Zwits.) en Trütsch (Zwits.). 3 3 Het. algemeen klassement na de derde g g etaope luidt: 1. Van Looy (België A) 8 16.07.29: 2. ex aeouo Feyter (België B), 8 Adrie Voorting (Ned. B) en Derboven g 8 (België B) allen 16.16.50; 5. Wim van g Est (Ned. B) 16.19.51; 6. ex aequo Van X 8 den Brekel (Ned. A), Schils (België A) o 16.22.11; 8. Van der Lyke (Ned. A) g '8 16.22.47; 9. ex aequo Carlesi (Italië) en 8 Verhelst (Ned. C) 16.23.04; 11. Schulte X 8 (Ned. A) 16.23.17; 12. Gielen (België B) 8 8 16.23.38; 13. ex aequo Derijcke (België A) 8 3 en Gerrit Voorting (Ned. C) 16.23.47; 15. 8 8 ex aequo Rusman (Ned. A), Verplaetse 3 X (België A) en Foré (België A) 16.23.55; 8 8 18. Post (Ned. A) 16.24.07; 19. Van Don- 3 g gen (Ned. C) 16.26.16; 20. Luyten (België 8 3 A) 16.26.24; 21. Vannitsen (België A) 0 8 16.29.37; 22. ex aeouo Van der Eist (Bel- g gië Bi. Boni (Italië) en Valck (België B) 8 16.30.12. Het ploegenklassement van de derde p etanpe luidde: 1. België A 18.16.35: 2. Ne- 8 deNand A 18.30.17: 3. België B 18.30.28: 8 4. Nederland C 18.31.07; 5. Nederland B 3 18.37.54; 6. Italië 18.50.16: 7. Duitsland 8 18 57.03: 8. Zwitserland 19.09.15. Het algemeen nloegenklassement na de X derde etaope luidt: 1. België A 48.23.40; p 2. Nederland A 48.42.02: 3. België B 3 48.55.38; 4. Nederland C 49.06.42: 5. Ne- 8 -der land B 49.13.40; 6: Italië 49.14.28; 7. 5 Di'ifslahd 49.50.34; 8. Zwitserland 50.01.28. 8 11 Hétal'geméeti militair klassfemént ha"fi de derde dag luidt: 1. Baroni (Italië) 30 8 pnt.: 2. Adrie Voorting (Ned. B) 20 ont.; 3 3. Derboven (België BI 16 pnt.: 4. Schils 8 (België A) 13 pnt.; 5. Junkermanè 8 (Duitsl.) 7 pnt.; 6. Lurati (Zwitserl.) 7 y pnt.: 7. Rusman (Ned. A) 5 pnt: 8. Pauw 8 (Ned. B) 5 pnt.; 9. Vannitsen (België A) p 5 punten. 8 2c<x>33xccco3x:cosooooxxccoxtt<x<xxccoocoocco:cccoxo Het cricketelftal uit Derbyshire, dat op uitnodiging van Rood en Wit weer enkele wedstrijden in Haarlem speelt, had giste ren zijn eerste match tegen een met enkele gasten aangevuld Haarlem. Kleefstra koos na het winnen van de toss batten, waarbij zijn openingspaar Slagter (VW) met 22 en Dekker met een uitste kende 37 direct voor een goede start zorg de. Ook de Rood en Witter Bouwman had een goede bijdrage van 32 runs. Zodoende was de stand op een bepaald ogenblik 101 voor 4, een bevredigend resultaat op de goede bowlerij, waarbij enkele bowlers De succesvolle Heemsteedse wielrenner amateur Plet Steenvoorden verbolgen over het feit dat hij slechts als tweede re serve voor Kopenhagen is aangewezen heeft in de Ronde van Zeist een sterk veld van tachtig amateurs en onafhankelijken zijn wil opgelegd en een fraaie overwin ning behaald. Alleen de Beverwijker Dik de Ruiter kon gelijke tred houden met Steenvoorden, maar in de eindsprint moest hij tegen de Heemstedenaar het loodje leggen. Met nog dertig van de negentig te fietsen kilometers voor de wielen, sprong Steen voorden naar de ontsnapte De Ruiter, die aanvankelijk gezelschap had gehad van Pos. Gezamenlijk zetten deze twee renners de opmars voort en hoewel vooral Blaauw, Bruggenkamp, Tonny Peters en Marinus zich bij de verschillende tegenacties heftig weerden, bleven Steenvoorden en De Rui ter in het resterende verloop onbereikbaar voor deze jagers. De uitslag luidde: 1. P. Steenvoorden (Heemstede); 2. D. de Ruiter (Beverwijk); 3. H. Marinus (Amsterdam); 4. B. Teunisse (Utrecht); 5. Tonny Peters (Haarlem). Van Steenselen was de beste Nederlander op eerste dag In Zagreb zyn woensdagmiddag renners uit 13 landen, waarby een Nederlandse ploeg, gestart voor de eerste etappe naar Rijeka (180 km.) van de Ronde van Europa voor onafhankelijken en amateurs. De zon scheen fel toen de stoet zich op weg begaf, met drie cols in het gebied van Orski Kotar voor de boeg. De Fransman Roger Rivière heeft de eerste etappe gewonnen. Hij noteerde een tijd van 4 uur 38 min. 49 sec., hetgeen neer komt op een gemiddelde snelheid van 38.735 km. per uur. De uitslag luidde verder: 2. Falaschi (It.); 3. Rorbach (Fr.); 4. Christian (Oost), allen in dezelfde tijd als Rivière; 5. Zuliano (Fr.) 4.39.24: 6. Faverio (It.) 4.41.25; 7. Van Steenselen (Nederland) z. t.; 8. Ste vens (Nederland) z. t.: 9. Trefois (België) 4.42.05; 10. Volckaert (België) z. t.; 13. Lute (Ned.) z. t. De plaatsingen van de Nederlandse deel nemers in de eerste etappe waren verder als volgt: 33ste: Post 4.49.10; 37ste: Piet van Est 4.50.41: 44ste: Janboers 4.50.41; 65ste Wolfs 4.58.27. Na de eerste etappe luidt het ploegen klassement: 1. Frankrijk 13 uur 57 min. 02 sec.; 2. Nederland 14.04.44; 3. België 14.06.15; 4. Oostenrijk 14.08.22; 5. Joegoslavië 14.13.39. De wielerwedstrijd achter handelsmoto ren voor amateurs, die gistermiddag in af wachting van de deelnemers aan de Ronde van Nederland door de Haarlemse wieler club „De Kampioen" op het circuit van Zandvoort werd gehouden, heeft een over winning opgeleverd voor Frans Braat uit Aalsmeer. Met grote voorsprong op de ove rige deelnemers, van wie de jonge Henk Buis uit Vijfhuizen zijn opmars naar de zege door een val zag afgebroken, fietste Braat achter gangmaker F. Willemse als winnaar over de finishlijn. Toen de Aals meerder hierna zijn ererondje moest gaan afleggen deed hij dit in gezelschap van Buis. Beide renners viel een klaterend ap plaus ten deel. Voordat de motoren in de „baan" kwa men werd er op het kleine parcours rond de ,-pits" een amateurwedstrijd over 45 ronden verreden. In deze race wilde Jan Rol bewijzen dat zijn verkiezing voor het wereldkampioenschap in Kopenhagen geen misgreep is geweest. Want het startschot was nog maar nauwelijks gelost of Rol trok in gezelschap van Van der Poll ten aanval. Ook Oudkerk en Moorman gingen mee in dit offensief. Nadat er vijf ronden waren afgelegd, lanceerde Rol een nieuwe demarrage en deze kon alleen door Oud kerk beantwoord worden. Moorman viel terug in het peloton en Van der Poll bleef ..hangen". Deze charge van Rol en Oudkerk betekende de beslissende slag; na zestien ronden bezqrgden zij het peloton een ronde achterstand. Alleen Joop Cuvelier en Has- ter wisten uit hun greep te blijven en le verden vóór het. peloton een moedige strijd met als inzet de derde plaats. De overwinning was voorbehouden aan Rol. Zo oordeelden tenminste de wieier- kenners. Maar tot hun grote verbazing en niet in het minst van hemzelf, werd de ge- doodvei-fde winnaar op verrassende wijze door Oudkerk in de sprint geklopt. Haster won de derde prijs. Stayerskoers Van de tien stayers lootte Broekhoff de kop. Maar in de tweede van de tien te rij den ronden moest hij deze al afstaan aan Braat en Buis. Broekhoff zakte af naar de derde positie waar hij regelmatig duelleer de met Piet Steenvoorden, die wat onwen nig en vooral in de bochten veelal het con tact met zijn gangmaker verloor. Daardoor verspeelde hij weer zijn op de rechte ein den veroverde winst. In de middenmoot streden Harry Cuvelier, Loek Vaars en Doeland, terwijl Kaptein, Mathot en Schild, welke laatste halverwege de strijd staakte, na de eerste ronden al tot kanslozen waren gedegradeerd. In de zevende ronde scheen de strijd zich toe te spitsen, toen Steenvoorden en Broekhoff een aanval ondernamen op de posities van de twee leiders. Maar toen de gangmaker van Buis van zijn renner be vel kreeg om de gaskraan open te draaien, was ook deze aanval tot mislukken ge doemd. Buis beraamde in deze periode van de strijd zijn finish en daardoor moest Braat hem een paar honderd meter prijs geven. Buis gevallen In de voorlaatste ronde werd Buis ech ter door het noodlot getroffen. Bij de be klimming van de Hunzerug reageerde hij even niet snel genoeg en kwam met zijn voorwiel tegen de zijkant van de „rol". Enkele meters werd hij bij zijn val over het parcours gesleurd en de strijd scheen voor hem gestreden. Maar toen zijn club genoot Flens Koek hem een andere fiets bezorgde, zette hij de strijd weer voort. In middels waren Braat, Broekhoff en Steen voorden hem al gepasseerd en ook Cuve lier moest hij voorbij laten gaan. Het „ver zet" van Koek zijn fiets was te klein om met succes achter de motor te kunnen ope reren. Door deze verwikkelingen had Braat le leiding kunnen heroveren en stond deze niet meer af. Onbedreigd reed hij naar de overwinning. De uitslag luidde: 1. F. Braat (Aals meer). de 42 km in 45 min. 26 sec.; 2. Broekhoff (A'dam); 3. H. Cuvelier (Nieuw Vennep); 4. Steenvoorden (Heemstede); 5. Buis (Vijfhuizen); 6. Vaars (Haarlem); 7. Doeland (Vreeswijk); 8. Kaptein (Lis- se); 9. Mathot (Haarlem). Voorwedstrijd: 1. Oudkerk (Amsterdam), geen tijd bekend gemaakt; 2. Rol (Alk maar); 3. Haster (Amsterdam); 4. J. Cu velier (Nieuw Vennep); 5. op 1 ronde: Bontekoe (Den Haag); 6. Schild (A'dam); 7. v. d. Eykhof (Haarlem); 8. Moorman; 9. Ballangee; 10 Withoud (allen A'dam); 11. Koek (Haarlem); 12. op 2 ronden: Knop- pert (Noordwijkerhout)13 H. van Steyn; 14. W. v. d. Aar (beiden Haarlem). Woensdag heeft Australië in Noordwijk het landentoernooi voor teninasleraren ge wonnen door Frankrijk met 30 te ver slaan. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Egypte en Nederland A is in verband met het persoonlijk kampioen schap niet gespeeld. In de verliezersronde versloeg Duitsland met 21 de Engelsen en Nederland B zegevierde met dezelfde cijfers over Ooost-enrijk, zodat vandaag in Noordwijk de finale in de verliezersronde tussen Duitsland en Nederland B gaat. van een snelheid die wij in Nederland maar zelden treffen. Aangezien nogal wat tijd was verbruikt moest daarna wat worden geforceerd, zo dat de wickets toen sneller vielen. Op een totaal van 140 voor 9 kon Kleefstra sluiten. Een tweede wicketstand van 50 runs (White 28, Pope 29) en een stand voor het 6e wicket (Hanson 23, Boldwin 24) brach ten de Engelse gasten het een heel eind in de goede richting. Bij 121 voor 7 hadden zij nog behoorlijk tijd om de overwinning te behalen. Lochman van Bennekom (VOC), wiens slows en googlies de batsman al in moeilijkheden hadden gebracht, liep ech ter door de innings heen, zodat in de voor laatste over (op 125) het einde kwam en daarmede tevens van een spannende wed strijd. Borrani (Sparta) had zeer goed gebowled met bijzonder weinig geluk: hij had stellig betere cijfers verdiend dan 152 (in 21 overs). Lochman van Bennekom, die on der meer een der Engelsen met een prach tige googly cleande en verder steun had van drie vangen van De Vries en een snel le stomp van Peschar, oogstte de fraaie cijfers 838. Hoewel het Derby-team op de draw had kunnen spelen, bleef het voor de runs gaan, hetgeen deze wedstrijd tot het einde aantrekkelijk maakte. De internationale Holland Week 1956 is op het IJsselmeer voortgezet met de Flevo- race. Op de eerste dag van deze twee daagse wedstrijd moesten de jachten van Muiden naar Enkhuizen zeilen, op de tweede dag volgde de terugtocht naar Muiden. De voornaamste uitslagen luiden: Internationale drakenklasse: eerste dag: 1. Tannin, stuurman Van der Stadt; 2. Trintel II, stuurman Van Duyl; 3. Tijl Uilenspiegel, stuurman Blickman. Tweede dag: 1. Trintel II, stuurman Van Duyl; 2. Oranje, stuurman A. E. Dudok van Heel Jr.; 3. Bluebottel, stuurman Lieut, cdr. Graham H. Mann (G.B.). In deze klasse werd Van Duyl met Trintel II winnaar. Ronde en platbodemjachten: eerste dag: 1. Frisco, stuurman Van der Lande; 2. Jan Klaassen, stuurman Scheffer. Tweede dag: 1. Goetzee, stuurman Loeff; 2. Co- meet Ster, stuurman Rollman. Winnaar: Van der Lande met Frisco. Kruiserjachten, klasse 2: eerste dag: 1. Zeezwaluw, stuurman Sikkema; 2. Havik, stuurman Bruynzeel Jr. Tweede dag: 1. Gooilander, stuurman Hamming; 2. Zee zwaluw, stuurman Sikkema. Winnaar: Sik kema met Zeezwaluw. Kruiserjachten, klasse 3: eerste dag: 1. Tulla, stuurman S. de Wit; 2. Lacon, stuur man Tingen. Tweede dag: 1. Tulla, stuur man S. de Wit; 2. Lacon, stuurman Tingen. Winnaar: Simon de Wit met Tulla. Kruiserjachten, klasse 4: eerste dag: 1. Sven, stuurman Aarts; 2. Margaretha IV, stuurman Moerman: 3. Radja, stuurman Van den Bosch. Tweede dag: 1. Casarca, stuurman Van Essen; 2. Sven, stuurman Aarts; 3. Abeltje, stuurman Giltay. Win naar: Aarts met Sven. Het bestuur van de KVNWV heeft voor de Europese kampioenschappen Finnjollen, die van 20 tot 25 Augustus op de Loos- arechtse plassen worden gehouden, aange wezen Bob Markus (Aalsmeer). Reserve is H. Sleeswijk (Bussum). Een beslissing inzake de keuze van de Finnjollenzeiler die Nederland bij de Olym pische wedstrijden in Melbourne zal ver tegenwoordigen, is nog niet genomen. De uitslagen van de tweede ronde om het Nederlands kampioenschap schaken voor dames luiden: mevr. C. RoodzantGlimmer veenmevr. F. Heemskerk afgebroken; mej. mr. P. C. de Klerckmevr. A. J. van Aalst Van Duynen Montijn afgebroken; mevr. A. van der Veen—Baas—mevr. C. P. Klijn—De Bruine 10. Naar wij vernemen is Max Merkel, de Oostenrijkse bondscoach van de KNVB, door de bond ontslagen. Merkel werd reeds enige weken geleden de dienst opgezegd, naar aanleiding van het conflict dat was ontstaan tussen hem en de Vereniging van Voetbaloefenmeesters in Nederland. Dit feit is toen echter niet naar buiten bekend geworden. Zoals reeds eerder werd gemeld, ont stond er onenigheid tussen Merkel en de Vereniging van Oefenmeesters, doordat de bondscoach zich niet hield aan de afspraak om op 6 juli in Lunteren een demonstratie te houden op de jaarlijkse studiebijeen komst van de vereniging. Merkel beweerde, dat de vereniging niet over mensen be schikte, die in staat waren, de door hem te doceren oefenstof goed uit te voeren. Op deze bijeenkomst waren oud-internationals als Arie de Vroet, Kick Smit, Bas Paauwe en Otto Bonsema aanwezig. De Vereniging van Voetbaloefenmees ters voelde zich beledigd en in haar eer aangetast en het bestuur diende een protest in bij de KNVB. Naar men ons van de zijde van de bond mededeelt, is de heer Merkel naar aan leiding van dit protest ter verantwoording Merkel geroepen. Het resultaat hiervan is geweest, dat men de heer Merkel heeft medege deeld, dat men op een dergelijke basis niet met hem kon samenwerken en dat hem de dienst werd opgezegd. Trainer bij oude club? Uit Wenen vernemen wij dat Rapid, de vereniging waarvoor hij vroeger als speler is uitgekomen, overweegt, Merkel als oefenmeester te engageren. Er is nog geen contract getekend, maar de partijen, Rapid en Merkel, zouden in principe reeds tot overeenstemming zijn gekomen en men hoopt uiterlijk volgende week tot een be slissing te kunnen komen. Merkel, die met vakantie in Oostenrijk verbleef, zou per vliegtuig naar Nederland reizen om een en ander met het bestuur van de KNVB te regelen. Weer buitenlander Het contract van Merkel met de KNVB liep tot 1958. De KNVB heeft het ver broken op grond van dienstweigering door de bondscoach. Deze had namelijk op dracht van de bond om de demonstratie in Lunteren, waaraan hij zich onttrok, te houden. Omtrent de opvolging van de heer Mer kel voert de KNVB op het ogenblik on derhandelingen. De aanstelling van een nieuwe bondscoach is op korte termijn te verwachten. Vast staat reeds, dat het we derom een buitenlandse oefenmeester zal zijn. Tijdens selectiewedstrijden in Detroit heeft de Amerikaanse Shelly Mann de 100 meter vrije slag gezwommen in de voortreffelijke tijd van 1 min. 4,6 sec., waarmee zij zich op de wereldranglijst ex aequo derde klasseer de. Het wereldrecord is met 1 min. 4 sec. in handen van Cockie Gastelaai-s. Dawn Fraser (Austr.) zwom de afstand reeds in 1.04,5. Behalve Willy den Ouden (Ned.) en Francis Leech (Austr.) heeft nu ook Shelly Mann de 100 meter in 1.04,6 afgelegd. ADVERTENTIE Vele tienduizenden genoten van dit feest voor oog en oor. TIEN militaire muziekkorpsen in schitterende gala-uniformen. Nu nog grootser en kleur, rijker dan voorheen, o.a. muziekkorps uit de pruikentijd. Feestelijke belichting en vrolijk carillonspel. Taptoe Delft: het hoogtepunt van Uw vakantie! Van 25 augustus tjm 4 september 's avonds van 9 uur tot 10.30 (behalve zondags) Prijzen f 1.60 t/m f 5.25 Kaarten te bestellen bij: Tussen DWT 2 en Sleutelstad 2, die beiden gelijk geëindigd zijn in de reserve derde klasse afdeling D van de zomer-waterpolo- competitie heren, werd woensdagavond in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede een beslissinigswedstrijd gespeeld om de kampioensittel. DWT nam een eennul voorsprong, maar met het ingaan van de rust had Sleutelstad reeds voor een—een ge zorgd. In de tweede helft legde Sleutelstad met een tweeeen overwinning beslag op de kampioenstitel. MerwedeHPC Met invallers voor Tjebbes en Prins is HPC dinsdagavond naar Dordrecht geweest om voor de eerste klasse heren van de zomer-waterpolocompetitie te spelen tegen Merwede. De punten werden gedeeld, eind stand driedrie. Uitslagen Bondscompetitie: dames reserve eerste klasse: DWT 2—HZC 2 0—3. Kringcompetitie: afd. AJ: Haarlem—VZV 5—0. Op de zoutvlakte bij Bonneville heeft Hermann Müller met een 100 cc NSU type „Baum 2" wederom een aantal wereldre cord verbeterd. Zo reed hij, met staande start, de 10 kilometer met 180 km/u en de 10 mijl met 192 km/u gemiddeld, nieuwe wereldrecords die tevens golden voor de 125 cc en de 175 cc klasse. De snelheid voor de 10 kilometer was tevens een nieuw we reldrecord voor de 350 cc klasse. Tegelij kertijd bracht hij zijn wereldrecord voor de kilometer met vliegende start voor de klassen 100 cc, 125 cc en 175 cc van 241 op 243 km/u. Enkele van deze records hadden geen lang leven. Want in de avond haalde Mül ler met een 125 cc type „Baum 2" 199 km/u gemiddeld op de 10 kilometer en 213 km/u gemiddeld op de 10 mijl, met staande start.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9