Goedgekeurde CAO laat trawlervloot op gunstige voorwaarden varen AUTOVERHUUR VLOTTE TYPISTE r Heeft U.... f 117.- f 139.50 H. J. van der Meer Centrale geeft haar bonafide, gedupeerde leden alsnog een „stakingsuitkering" Amsterdamse Beurs 13 Generaal De Gaulle op reis door Franse bezittingen Amerikaanse journalisten protesteren tegen verbod om China te bezoeken Poolse juristen pleiten voor afschaffing doodstraf Talaud-eilanden verklaren zich onafhankelijk van Indonesië Besproeiïngsvliegtuig verongelukt Nieuwe gemeenten in de Alblasserwaard Komst van Nederlanders in Delaware herdacht Afsluiting Lauwerszee krijgt ook militair aspect Dichter Rodenbach wordt in Maastricht herdacht Plannen tot vertonen van smalfilms op grote schaal Een maand Nederlandse en Duitse kunst in Frankfort Twee zeldzame instrumenten Om de Bevrijdingsbeker Douane onthoudt Kinsey materiaal uit buitenland Winnaars schilderwedstijd Willink van Collenfonds Ronde van Beverwijk in sportpark Landbouwdeskundigen naar Rusland „Kennemerland"-renners boekten succes Scheepvaart J. J. A. v. d. Houdt Cram a voor ogen „FAMEZO" SPORTRIJWIELEN 1 jaar garantie Schagchelstr. 7 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT \IET HET GOEDKEUREN VAN DE wijzigingen in de CAO voor de ljmui- dense trawlvisserij, zoals deze in onderhandelingen tussen de Vereniging van reders van vissersvaartuigen, de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale en de Katholieke Bond van Werknemers in het Transportbedrijf St. Bonifacius werden vastgesteld, is een einde gekomen aan een arbeidsgeschil, dat eindeloze besprekingen en twee stakingen met zich bracht. De Centrale \an Zeevarenden heeft een genereus gebaar gemaakt tegenover haar leden, die ongewild de dupe werden van de wilde stakingsactie van het O.V.B. en hen een uitkering over de tijd, dat er loon is gederfd, toegezegd. De opvarenden zullen, met terugwerkende kracht tot 1 april, tegen de volgende voorwaarden naar zee vertrekken: De vaste gage van de matroos wordt gebracht op f 230,— per maand, die van de overige opvarenden overeenkomstig de bestaande rangverhouding. De positie van cle tremmer wordt vaste gage f 197,— per maand en besommingspercentage 0,85. De datum van ingang van deze maat regelen is vastgesteld op 1 april 1956. De vakantie is uitgebreid tot 15 dagen per jaar vol dienstverband. Ingevoerd wordt een vakantietoeslag, bedragende 12 x het voor de rang geldende dagloon vol gens tabellen der ziekte- en ongevallenwet bij een vol jaar dienstverband. Deze vakan tierechten zijn losgemaakt van het schip. Deze maatregelen gaan in met het vakan tiejaar, dat begint op 1 juli 1956. Ten aanzien van de voeding is een kleine commissie uit partijen ingesteld. Deze werkt samen met de opvarenden voorstel len uit, die ter nadere beslissing worden voorgelegd. Nu de goedkeuring van het College van Fijksbemiddelaars waarmede de moge lijkheid tot uitvoering van de door de erkende bonden afgesloten c.a.o een feit is geworden is afgekomen, heeft de Cen trale er enerzijds behoefte aan hierover verheugenis uit te spreken. Anderzijds meent het bestuur er echter nogmaals op te moeten wijzen, dat deze goedkeuring ten gevolge van de op instignatie van het OVB ontketende onberaden aktie, waarvan wederom een aantal vissers het slachtoffer is geworden, geheel onnodig is vertraagd. Het is goed vast te stellen, zo meent de Centrale, dat de verantwoordelijkheid daarvan geheel ligt bij diegenen, die deze actie willens en weten hebben aangeblazen en gestimuleerd. Hoe deze dwaze actie ook teleurgesteld heeft, het stemt tot vol doening, dat de leden der CKV niet slechts op ondubbelzinnige wijze blijk hebben ge geven deze actie te veroordelen, doch al het mogelijke hebben gedaan er een einde aan te maken. Zij hebben, door zich tot varen ter beschikking te stellen, metter daad getoond, te kiezen voor geordende verhoudingen in het visserijbedrijf, weten de, dat alleen op deze wijze een konstruk- tieve bijdrage tot bedrijfsvrede in aller be lang geleverd kan worden. Nochtans zijn zij door het geforceerde conflict het slacht offer geworden, waar de reders die van de aangeboden diensten geen gebruik kon den maken zich niet gehouden achtten tot loonbetaling over de stakingsperiode over te gaan. Op grond van dc beoordeling van de ge schetste situatie heeft het bestuur van de CKV besloten aan haar leden, die trots hun ontplooide activiteiten de dupe zyn geworden, een ondersteuning toe te kennen voor ieder als gevolg van de actie gederfd dagloon. De ondersteuning be draagt f 7,50 vermeerderd met f 0,25 voor ieder kind beneden de 16 jaar per dag. Nadrukkelijk stelt de Centrale daarbij vast, dat dit besluit is genomen op grond van de omstandigheden, zoals die zich bij deze wilde actie hebben voorgedaan. De opbrengst van de aangevoerde lever en kuit komt ten goede aan de bemanning na aftrek van 25 percent ter dekking van rie aan de aanvoer en verkoop door de reder te maken kosten. Ter tegemoetkoming in de kosten voor bedrijfskleding zal aan elke opvarende een bedrag van 5,per maand worden be taald. De uitbetaling van deze toeslag zal twee maal per jaar geschieden op 30 juni en 31 december, aan de opvarenden, die op het tijdstip van uitbetaling gedurende ten minste 6 maanden in dienst van de rederij zijn. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle is een rond reis begonnen door de Franse bezittingen in Guyana, Guadeloupe, Martinique, Tahi ti en Nieuw-Caledonië. De Tournee ge schiedt op uitnodiging van de gemeente besturen in die gebieden en van Gaullis tische organisaties. De generaal reist met zijn echtgenote en een kleine staf. Het ge zelschap maakt de reis met het Dakota- vliegtuig dat president Truman de generaal indertijd ten geschenke had gegeven. In 1953 heeft De Gaulle overeenkomstige be zoeken afgelegd onder meer aan de Fran se gebieden in Midden-Afrika, waarbij hij met grote geestdrift werd ontvangen in zijn kwaliteit van voormalig leider van het verzet waarin „zwart Frankrijk" een actief aandeel heeft gehad. Het is nu voor de eerste maal sinds drie jaar dat Frankrijk's generaal-bevrijder in de openbaarheid treedt. De afgelopen tijd heeft hij aan het schrijven van zijn memoires gewijd waar van zo juist het tweede deel is uitgekomen WASHINGTON (Reuter). - In Ameri kaanse perskringen is een storm van pro test opgestoken naar aanleiding, van de weigering van het departement van Bui tenlandse Zaken toestemming te verlenen vcor een bezoek van Amerikaanse jour nalisten aan communistisch China, dat hiertoe uitnodigingen heeft gedaan. Er wordt geprotesteerd door de „New York Times", de „Christian Science Monitor", twee persbureaus en de radio-omroepen C.B.N, en N.B.C. Het State Department heeft verklaard, dat geen Amerikanen China mogen bezoeken zolang daar nog Amerikaanse burgers worden vastgehou den. (Van onze correspondent in Wenen) Terwijl het Poolse strafrecht uit het jaar 1932 slechts vijf gevallen kende, waarin de doodstraf kon worden Uitgesproken, noeml het communistische wetboek van strafrecht veertig misdrijven, die met de dood kunnen worden gestraft. Twee gezaghebbende ju risten, de professoren Ehrlich en Wolter, hebben thans voor de afschaffing van de doodstraf gepleit. Zij wijzen er in dit ver band op, dat in Polen maar al te dikwijls de doodstraf werd voltrokken aan mensen, van wie later is gebleken dat zij onschul dig waren veroordeeld. Deze slachtoffers worden dan later wel eens gerehabiliteerd, maar de Poolse juristen vragen terecht: hoeveel van die gerehabiliteerden zijn nog in leven? DJAKARTA (A.N.P.) De bevolking van de Talaud-eilanden hebben enige dagen geleden de onafhankelijkheid van deze eilanden geproclameerd, aldus is van gezaghebbende zijde in Djakarta vernomen. De Talaud-eilanden liggen tussen Noord- Celebes en de Philippijnen. in het ooste lijke deel van Indonesische archipel. De onafhankelijkheidsproclamatie is een gevolg van de ontevredenheid van de edand-bewoners over de weigering van de centrale regering Talaud als hoofdstad te ckennen van de groep eilanden van die naam. Officiële woordvoerders van de regering 'varen niet bereid de berichten over de onafhankelijkheidsverklaring van Talaud bevestigen, maar hoofdambtenaren ver klaarden, dat „een groep avonturiers in derdaad zulk een proclamatie had uitge geven." De nationale veiligheidsraad van Indonesië heeft in een speciale zitting de "Talaud-affaire" besproken. De zitting werd voorgezeten door minister-president Aü Sastroamidjojo en bijgewoond door de eerste vice-premier Roem, de tweede vice- Premier Chalid, de minister van Justitie, Prof. Juljatno, de minister van Binnen landse Zaken Sunario, de minister van Financiën Wibisono en door hoge officieren ^an het leger en vertegenwoordigers van de staatspolitie. De procureur-generaal, Suprapto, die fok de zitting bijwoonde, verklaarde dat de ■yalaud-kwestie" reeds geregeld was. Chalid zei, dat de berichten, die in Dja karta over deze kwestie de ronde doen ■•overdreven" waren. Een andere minister verklaarde, dat het volk van Talaud een •■speciale status" voor hun eiland had "evraagd. Hij zei, dat. de regering „natuur lijk niet zou voldoen aan hun eis Bij het besproeien van een aardappel veld bij Ens in de Noordoostpolder is don derdag een „Piper Super Club 150" van een hoogte van 45 meter neergestort. De vlieger, de heer K. Bergheym uit Amster dam, liep daarbij inwendige kneuzingen op. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. Het behoort toe aan een vliegbedrijf te Rijswijk. De rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek naar de oorzaak van het onge luk in. Inwoners gaan 23 november naar de stembus In de nieuwe gemeenten Hardinxveld, Giessendam en Giessenburg in de Alblas serwaard zal op 23 november een gemeen teraadsverkiezing worden gehouden, even als in Schelluinen, de reeds bestaande ge meente, die door deze grensregeling meer inwoners krijgt. De grenswijziging wordt van kracht op 1 januari 1957. Hardinxveld en Giessen dam (met uitzondering van de buurtschap Giessen-Oudekerk, die bij Giessenburg wordt gevoegd) zullen verenigd worden tot een industriële gemeente met bijna 14.000 iiwoners. De buurtschap Giessen-Oudekerk en de dorpen Giessen-Nieuwkerk en Peur- sem gaan tezamen een agrarische gemeente vormen met ongeveer 2500 inwoners. Peur- sum was tot voor kort de kleinste gemeente van Zuid-Holland. Het heeft ruim 400 in woners, doch is zeer welvarend. De ge meentelijke reserve bedraagt er 80.000, Er zijn twee armbesturen die slechts één weduwe onderhouden en samen de be schikking hebben over ongeveer 100.000. Het is lang geleden, dat de bewoners van Peursum naar de stembus gingen voor een gemeenteraadsverkiezing. De raadsleden werden er benoemd aan de hand van een kandidatenlijst. De krachtigste oppositie tegen de grens wijziging is gevoerd in de buurtschap Gies sen-Oudekerk. De bewoners gaven er de voorkeur aan ingedeeld te worden bij het nieuwe Hardinxveld-Giessendam. De gemeente die het meest gebaat zal ziin met de nieuwe indeling is Giessendam, waar een woningtekort is door gebrek aan bouwterrein. Hardinxveld heeft voldoende bouwgrond. Er zijn voor de nieuwe ge meenten nog geen burgemeesters benoemd. LEWES (Reuter). - In de stad Lewes, in de Amerikaanse staat Delaware, zijn donderdag feestelijkheden begonnen ter herdenking van het feit, dat 325 jaar ge leden de eerste Nederlandse kolonisten in deze plaats voet aan land zetten. Neder land werd vertegenwoordigd door dr. L. R. W. Soutendijk, de financiële raad van de Nederlandse ambassade in Washington. De gasten, onder wie ook de gouverneurs van Delaware en Maryland, brachten on der meer een bezoek aan het Zwaanendael- museum, dat gebouwd is naar het voor beeld van het stadhuis van Hoorn. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Louwes heeft de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld dat het tracee van de toekomstige afsluitdijk van de Lauwerszee nog niet is vastgesteld, maar dat inderdaad onderzocht wordt, of de mo gelijkheid bestaat het tracee zodanig te kiezen, dat mede een voor militaire doel einden geschikt terrein wordt ingedijkt. In ons overbevolkte land zijn dergelijke ter reinen steeds moeilijker te vinden. Het ligt uiteraard in de bedoeling, even als tot dusverre geschiedde, met de betrok ken provinciale besturen overleg te blijven plegen over alle facetten van de plannen, dus ook over het tracee van deze afsluit dijk. In tal van Belgische steden werd dit jaar het feit herdacht, dat honderd jaar gele den de Vlaamse dichter Rodenbach werd geboren. Ook in Maastricht zal een herden king worden gehouden. Een groep Maas trichtse jongeren heeft een comité ge vormd, genaamd „Het. huis", dat in samen werking met het Algemeen Nederlands Verbond te Maastricht op 23 september de herdenking van de Belgische dichter zal voorbereiden. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om binnenkort in Nederland over te gaan tot het inrichten van meer dan hon derd theaters voor het vertonen van 16 mm smalfilms. Het eerste van deze theaters zou in de loop van de komende winter in Den Haag op de Lange Voorhout geopend wor den. Deze theaters zouden geëxploiteerd wor den door een organisatie die los staat van de Nederlandse Bioscoopbond. Eén van de firma's, die aan deze organisatie hun mede werking zullen verlenen, is het Haagse theaterbureau Mondial van de heer Arno J. Klein. Naar men ons bevestigde, zouden derge lijke plannen- in Nederland zeer zeker te verwezenlijken zijn, zolang men zich houdt aan de bepalingen van de Nederlandse Bioscoopwet. Reeds eerder, in 1937, zijn er hier te lande pogingen gedaan tot een grootscheepse vertoning van smalfilms te komen, welke pogingen destijds tot een fi nancieel fiasco leidden, ook al omdat de techniek in die jaren nog niet zo ver ge vorderd was, dat men 16 mm smalfilms kon projecteren op een groot doek. Thans evenwel kunnen door het toepas sen van een tweetal uitvindingen op dit gebied smalfilms zelfs op cinemascopedoek vertoond worden. Dit is mogelijk geworden door toepassing van de zogenaamde pan- chromatische film, waarbij de korrel niet te grof is om een groot beeld te verkrijgen. Verder wil men voor het projectiescherm prismadoek gebruiken, waarbij de opper vlakte uit talrijke kleine prismaatjes be staat, die een goede projectie ten zeerste zouden kunnen bevorderen. Op het ogenblik worden nog slechts do cumentaires van cultureel-historische strekking ingevoerd, maar men wil te zij ner tijd ook speelfilms gaan vertonen. In Frankfort aan de Main beginnen van daag de Nederlands-Duitse cultuurweKen, die tot half september zullen duren. In 1e „Roemer", het voormalige stadhuis, zullen bijna vijftig werken van Nederlandse ex pressionisten van de Haagse school te zien zijn. Voorts staan op het programma een grote bloemententoonstelling, een expositie over „Nederland land en mensen", een tentoonstelling van Nederlandse boeken op wetenschappelijk gebied en een „Neder lands-Duitse avond" onder het motto „Vrouwen en bloemen". Op muzikaal ge bied zal Nederland vertegenwoordigd zijn door de organist Albert de Klerk en de pianist Theo Bruins. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 92% 92"7i8 3 Nedl. 1962/64 9315/i« 935/is A. K. U 256% 253 Calvé Delft 345 344 Van Gelder Zonen 247% 247% K. N. Hoogovens. 335 335 Nederl. Ford 420 421 N. Kabelfabriek 320 320 gew.Philips Gloeil. 296 294 pref.Philips Gloeil. 177 177 Unilever 412% 407 Wilton Fijenoord 318 320 Dordtsche Petrol. 801 790 Konkl. Petroleum 794 783) A'dam Rubber 86% 84 Holl. Amer. Lijn. 195 197 N. Scheepv. Unie 174% 174 Phs. van Ommeren 313 313 H. V. A 105 y. 105 Verg. Deli Mijen 110% 110 Amsterd. Bank 244% 244' Ned. Handel Mij 198 198 Rotterd. Bank. 221% 221% Twentsche Bank. 220% 220% Anaconda Copper 83 82 Bethlehem Steel. 169 167 U. S. Steel 66% 65 General Motors.. 48'/, 48% Shell Union 100 98% Tidewater 42% 43 Ook dit jaar worden weer de wedstrijden om de Bevrijdingsbeker gehouden. Behalve de uitschrijvende vereniging Terrasvo gels nemen er aan deel Kennemerland, Waterloo en IJmuiden. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van „Vel- sen" aan de Kwekerslaan te Santpoort. De loting had tot resultaat, dat in de eerste omloop, die zaterdag 11 augustus tussen half zes en acht uur gespeeld wordt, tegenover elkaar komen te staan Waterloo en IJmuiden, alsmede Kennemerland en Terrasvogels. Op zaterdag 18 augustus ontmoeten de beide verliezers en de twee winnaars el kaar. Alle wedstrijden duren één uur met uit zondering van de finale, waarvan de speel tijd op IV2 uur is gesteld. Velsen, dat zich tot dusverre in de wed strijden om de K.N.V.B.-beker zo flink heeft geweerd, speelt zaterdag a.s. voor de vierde voorronde dezer bekerwedstrijden in Leiden tegen LFC. Er bestaan in Europa slechts enkele „vio lets". Sinds' kort heeft Nederland er twee. Voorts is er op de gehele wereld maar één „stomme viool" die uit een oude deurdrem pel vervaardigd werd in een Japans con centratiekamp. De bouwer en bezitter van deze twee unieke instrumenten is de heer Jacques Hueting, voormalig Nederlands- Indisch bestuursambtenaar, thans verblij vend op een oude boerderij in Staphorst. De stomme viool, die hij (zie de foto) met een liefkozend gebaar een plaatsje naast zijn violet geeft, sneed hij in het kamp met een oud mesje en een paar stukjes glas. Die viool is niet geheel en al stom: ze brengt een klein (en tegelijk mooi) geluidje voort. „Harder mocht ze niet klinken, want anders zou ik, wegens de afwezigheid van een eigen studeerka mer, mijn kampgenoten wellicht gehinderd hebben", zei de heer Hueting. Teruggekeerd in Nederland nam hij les sen in vioolbouw. Hij is leraar aan de Mu ziekschool te Meppel geworden. De violet, waar hij kort geleden de laatste hand aan legde, is van oorsprong een zeventiende eeuws instrument. Het telt niet minder dan zeven hoofdsnaren en veertien meetrillen- de snaren. Er zitten dus eenentwintig knoppen aan: een heel karwei voor zo'n instrument gestemd is. Jacques Hueting, die uit een gezin stamt, waar iedereen aan muziek deed, kan thans de kamermuziekavonden opluisteren met klanken, die tot nu toe aan vrijwel ieder een onbekend waren. De enige andere vio let in ons land behoort toe aan de heer Van Leeuwen Boomkamp. NEW YORK (United Press) Voor 31 augustus zal dr. Alfred C. Kinsey de fede rale rechter in New York duidelijk moeten maken, waarom hij er bezwaar tegen heeft, dat de advocaat-generaal een uitvoerige verzameling erotische lectuur uit Europa en andere werelddelen laat vernietigen. Sedert zes jaar stapelen zich in de pak huizen der Amerikaanse douane in New York en elders kisten met studiemateriaal op, geadresseerd aan het instituut voor sexueel onderzoek van dr. Kinsey in Bloomington. De Amerikaanse overheid voorkomt met grote gestrengheid, dat on- welvoegelijkheden in woord of beeld onder Amerikaanse ogen (in Amerika) komen. Dat dr. Kinsey voor zulke zaken een we tenschappelijke belangstelling heeft, ver mag de overheid niet te vermurwen. De collectie boeken, foto's, schilderijen en alles wat verder maar instructief kan zijn voor dr. Kinsey en zijn onderzoek, moet volgens de advocaat-generaal worden vernietigd. De advocaat-generaal is van mening dat, indien men het materiaal aan dr. Kinsey geeft, men de mogelijkheid opent voor allerlei groepen, zich te camou fleren als wetenschappelijke organisaties en zo in het bezit te komen van werken, waarvan de uitgave in Amerika ver boden is. Dr. Kinsey echter meent, dat de onge rustheid der overheid geen reden is, hem als wetenschappelijk man te beroven van zijn studiemateriaal. Als de overheid mis bruik vreest, moet de overheid dat mis bruik keren. De rechter heeft dr. Kinsey voorshands tot eind augustus tijd gegeven om zijn standpunt te motiveren. Aan de schilderwedstrijd van het Willink van Collenfonds voor 1956 is deelgenomen door eenentachtig kunstenaars. Vijfenzes tig schilders werkten met olie- of tempera- verf, zestien schilders maakten gouaches of waterverfschilderijen. Onder de eersten werden tweede prijzen toegekend aan Dirk Trap (Groet) en Gerrit Veenhuizen (Am sterdam). De jury heeft gemeend in dit ge val geen eerste prijs te moeten toekennen. De derde prijs was voor Kurt Löb (Am sterdam), vierde prijs voor Joh. W. O. Kennedy (Leerdam). Jaap Hillenius (Am sterdam) en Ton Frenken (St. Michiels gestel) kregen eervolle vermeldingen. Voor gouaches of waterverfschilderijen ging de eerste prijs naar J. J. Numan (Am sterdam) en de tweede prijs naar Antho- nia A. N. Visser (Amsterdam). De inge zonden werken zijn tot en met vrijdag 17 augustus te bezichtigen in „Arti et Amici- tiae" te Amsterdam. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" houdt zondag 12 augustus a.s. voor de tweede maal de Ronde van Beverwijk op het parcours in het sportpark „Adri- chem" aan de Aagtendijk. Om half twee starten de nieuwelingen, waaronder Van Duin (IJmuiden), Visser (Santpoort), Klardie (Castricum), Koger en v. d. Aar uit Haarlem; Van Wetten (Noord- wijk), Sluis (Badhoevedorp) etc., voor een wedstrijd over zestig kilometer. De ama teurs 78 in getal vertrekken om half vier om honderd kilometer te gaan afleg gen. Onder hen bevinden zich de jonge Beverwijker Coen Niesten, die in de weg- ploeg voor het wereldkampioenschap ge kozen, is en zijn plaatsgenoten De Nijs, Geldermans en De Ruiter. Voorts zijn ook Kuitwaard uit Velsen-Noord: Steenvoorden (Heemstede), Snijder (Halfweg), Jong (IJmuiden), de Haarlemmers Van Weeren, v. d. Eykhof, Mathot, Vaars en Koek en de Amsterdammers Moolenijzer, Muller, Moor man, gebroeders Rabe, Van der Ruit en tal van anderen van de partij. Het kan dus weer spannen in het sportpark. Op uitnodiging van het Russische mini sterie van Landbouw zal een aantal Nedet- landse landbouwdeskundigen maandag 13 augustus naar Moskou vertrekken voor een bezoek van 10 a 14 dagen aan Rusland. De permanente agrarische tentoonstelling te Moskou zal worden bezocht. De delegatie hoopt nader kennis te kunnen maken met verschillende facetten van de Russische landbouw. De delegatie staat onder leiding van de heer ir. A. H. Joustra, raadsadvi seur bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Enige leden van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" hebben met suc ces deelgenomen aan de ronde van Soester- berg. In een sterk bezet rennersveld ein digde D. de Ruiter en Chr. de Nijs respec tievelijk op de vijfde en zesde plaats. Amsteldijk. 8 v. Havana n. Vera Cruz. Agamemnon, 9 v. Amsterdam na Barbados. Aldabi, 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Angolakustt, 9 te Amsterdam. Atie Ray S. 9 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Aalsum, pass. 9 Kp. St. Vincent n. Algiers. Aegis, 9 v. Paramaribo n. Rotterdam. Ameland, 9 v. Curacao n. Beyrouth. Artemis. 9 v. Curacao n. Pto. Cabello. Amerskerk, 9 te Penang. Abbekerk. 8 te Hamburg. Aalsum. pass. 8 Finisterre n. Algiers. Algenib. 8 v. Aden n. Suez. Alwati. 8 v. Bremen n. Antwerpen. Annenkerk. 9 te East-Londen. Albireo. pass. 10 Ouessant n. Marseille. Alcyone. 10 te Antwerpen. Alphard. 10 te Rosario. Alpherat, 10 te Santos. Amor. 10 v. Rotterdam n. Vigo. Amstelbrug, 9 v. Belawan n. Singapore. Amstelveen. 7 v. Moii n. Fremantle. Andijk, 9 v. Rotterdam n. Havana. Argos, 9 v. Cadiz n. Rotterdam. Alhena. 10 v. Las Palmas, 15 te Antw. verw. Batang. pass. 8 Sabang n. Labuan. Beninkust, 9 v. Amsterdam te Hamburg. Boissevain. 8 v. Santos n. Montevideo. Batoela, 11 v. Sampit te Singapore verw. Bontekoe, 10 v. Surabaja te Tj. Priok verw. Batang, pass. 9 Singapore n. Labuan. Breda. 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Borculo, 8.v. San Esteban dc Pravia n. A'dam. Bussum, 9 v. Fawley n. Middellandse Zee. Boschfbntein. 10 v. Port Said n. Genua. Baarn, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Billiton, 10 v. Napels n. Genua. Bintang. 9 v. Galveston n. Antwerpen. Caltex Delft, 9 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernis, 9 te Port Said. Crania. 9 v. Colombo n. Mena A1 Ahmadi. Camerounkust, 8 te Hamburg. Castor. 8 580 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Caltex Leiden. 10 rede Rastanura. Doris, pass. 9 S. Miguel Az. n. Rotterdam. Dorestad, pass. 8 Malta n. Alexandrië. Delft. 8 v. Antwernen n. Amsterdam. Delfshaven. 10 v. Rotterdam n. Narvik. Fsso Amsterdam, 9 te Port Said. Eemland, 10 te Las Palmas. Esso Rotterdam, pass. 9 Pantellaria n. Rastanura. Fairsea. 6 te Port Said. Farmsum, pass. 9 Gibraltar n. Rotterdam. Groote Beer. 8 v Southampton n. Quebec. Graveland, 9 te Bahia. Groote Kerk. 9 te Antwerpen. Gaasterland, 10 te Vitoria. Gordias, 10 te Amsterdam. Gouwe, 10 v. Dakar n, Monrovia. Guineekust, 9 v. Dakar n. Freetown. Hydra, 9 te Amsterdam. Heemskerk, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Hestia, 9 te Port Au Prince. Hermes. 9 v. Lalibertad n. S. Jose Guatemala. Hilvers., 8 920 m. w.n.w. Fremantle n. Kwinana. Hoogkerk. 9 te Hamburg. Houtman, 9 v. Tanga n. Mombasa. Hera, 8 415 m. n.o. Barbados n. Bridgetown. Hydrae 9 v. Amsterdam n. Emden. Hecuba, pass. 9 Flores Az. n. Amsterdam. Hera, 10 te Bridgetown. Hispania, 9 v. Rotterdam n. Randers. Ittersum, 10 te Port Churchill verw. Joseph Frering. verw. pass. 9 Kp. Finisterre naar Rio de Janeiro. Kryptos 9 v. Miri n. Singapore. Kalydon, 8 te Buenos Aires. Kellia. 9 te Rotterdam. Kalabahi, 10 te Ogogili verw. Kara. 9 200 m. z.o. Brisbane n. Auckland. Katelysia, 9 260 m. w. Minikoy n. Aden. Kieldrecht, 9 te Damman verw. Karimun, 8 v. Beiroeth n. Port Said. Kertosono, 9 te Lorenco Marques. Karimata, 10 te Tj. Priok. Korovina, 10 v. Thameshaven n. Rotterdam. Langkoeas, pass. 9 Minikoy n. Surabaja. Leopoldskerk, 9 v. Rastanura n. Suez. Leto. 8 v. Baltimore n. Europa. Leersum, pass. 9 Azorcn n. Houston. Lissekerk, 9 v. Gibraltar n. Antwerpen. Liberty Bell, 11 te Mena A1 Ahmadi verw. Loosdrecht, 20 te Rotterdam verw. Lawak, 8 v, Aden n. Suez. Lemsterkerk. 8 v. Dar Es Salaam n. Aden. Larenberg, 9 Azoren gepass. n. Barbados. Linge, 9 v. Royatta n. Zaandam. Murena, 9 v. Adelaide n. Esperance. Maashaven, pass. 8 Kp. Verd. eil. n. Rio de Jan. Maasland, 8 v. Montevideo n. Santos. Marpessa, 9 te Curasao. Meliskerk, 10 te Takubar. Modjokerto, 9 te Rotterdam. Markhaven, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Mentor. 9 te Paramaribo. Maasdam, 9 te Rotterdam verw. Mijdrecht, 9 te Mena A1 Ahmadi verw. Merwede, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Metula, 9 v. Lorenco Marques n. Abadan. Mijdrecht, 10 v. Mena A1 Ahmadi n. Houston. Molenkerk, 170 v. Port Said n. Aden. Nigerstroom, 10 te Takoradi. Nestor, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Ouwerkerk. 9 te Genua. Overijsel, 10 te Shanghai. Osiris, 9 te Auxcayes. Oostkerk, 8 te Carnarvon. Oldekerk, 8 v. Beihra n. Dar Es Salaam. Oranjefontein. 8 v. Amsterdam n. Bremen. Oranje, 10 te Southampton. Phrontis, pass. 9 Pantellaria n. Port Said. Prins Philips Willem, 9 te Rotterdam. Pieter S, 9 te Rotterdam verw. Papendrecht, 25 v. Buen. Aires te Curasao verw. Prins Casimir, pass. 9 Lizard n. Le Havre. Prins Willem II, 9 v. Le Havre n. Montreal. Pendrecht, 10 v. Sidon n. Nynashamn. Peperkust. 10 v. Takoradi n. Freetown. Prins Frederik Willem, 10 v. R'dam te Antw. Purfina Hellas, pass. 9 Vlissingen n. Kuwait. Roebiah, 9 te Portland Or. Riouw, pass. 9 Gibraltar n. Houston. Rotti, 9 v. Mufatta n. Damman. Reyniersz. 9 te Ternate. Rondo. 8 80 m. z.w. Colombo n. Suez. Raki, 9 v. Leixoes. 12 te Amsterdam verw. Rijndam, 9 v. New York n. Southampton. Sommelsdijk, 8 v. New York n. Antwerpen. Stad Breda, 8 v. Rotterdam n. Seven Islands. Stad Maassluis, 9 v. Rotterdam n. Narvik. Straat Soenda, 9 te Durban. Schiedijk, 9 te Antwerpen. Sambas, 10 te Tj. Priok verw. Stanvac Benekat, 9 te Tj. Uban. Silindoeng, 9 te Sandakan. Sirrah, 10 te Sydney verw. Soestdijk, 8 v. Boston n. Chester. Stentor, 8 v. Nickerie n. Curasao. Scherpendrecht, 14 te Port Alfred verw. Sliedrecht, 11 te Banias verw. Statue of Liberty, 16 te Philadelphia verw. Senegalkust, pass. 9 Kp. Finisterre n, Le Havre. Straat Bali, 9 v. Hongkong n. Kobe. Sarpedon, 9 v. New York n. Curagao. Slamat, 10 te Hamburg, dokken. Stad Rotterdam, 9 v. Rotterdam n. Seven Islands. Sumatra, 10 te Suez. Sliedrecht, 10 te Banias. Stad Leiden, 11 te Karachi verw. Telamon, 8 v. Port Au Prince n. Houston. Tarakan, 9 v. Djeddah n. Tj. Priok. Tegelberg, 9 v. Yokohama n. Nagoya. Tibia, pass. 9 Gibraltar. 12 te Las Palmas verw. Tjibantjet, 9 te Makassar. Tiberius, pass. 8 Sombrero eil. n. Rotterdam. Trompenberg, 9 te Antwerpen. Van Riebeeck. 9 te Tj. Priok. Van Riemsdijk, 9 te Belawan. Van Heutz, 9 te Tj. Priok. Woensdrecht, 10 te Liverpool. Wieldrecht, 20 te Fao verw. Witmarsum, 8 te Antwerpen. W. Alton Jones, 9 v. Pt. Said n. Philadelphia. Willemstad, 9 v. Barbados n. Plymouth. Willem Ruvs, 9 v. Tj. Priok n. Singapore. Zeeland KRL, 9 te Southampton. KLEINE VAART Adine, 9 v. Grimsby te Rotterdam verw. Advent, 9 v. Burea te Gent verw. Algarve, 10 v. Helsingborg te Riga verw. Appingedam, 9 v. Lissabon n. Antwerpen. Arctic, 9 v. Londen te Rotterdam. Arnoudspolder, 10 v. Lissabon te Antw. verw. Audacia, 9 v. Antwerpen n. Londen. Adara, 10 v. Bremen te Cardiff verw. Ahoy, pass. 9 Oland n. Groningen. Alcetas, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Amyntas, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Aardenburgh, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Atlas, 8 dw. Vigo n. Rotterdam. Ameland, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Arak, 9 te Rouaan v. Fecamp. Barracuda, 9 v. Rotterdam n. Toppila. Betty Anne, 9 v. Rotterdam n. Londen. Bill S, 9 v. Amsterdam n. Dublin. Birmingham. 9 v. Goole te Rotterdam verw. Betty, 9 v. Umea te Hernosand verw. Binnenhaven, pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Boreas, 8 50 m. w. Gibraltar n. Oran. Bab T. 3 te Hamina v. Helsinki. Catharina, 9 v. Nantes te Rotterdam. Corrie B, 9 v. Rotterdam n. Stanlow. Celebes, pass. 9 IJmuiden n. Manchester. Clipper, 9 v. Larne n. Preston. Duiveland, 9 v. d. Theems te Goole verw. Eagle, pass. 9 Texel nè Londen. Eljo, 8 dw. Balearen n. Londen. Fiducia, 9 v. Maassluis te Boston. Flevo, 3 v. Cuxhaven n. Nantes. Flevoland, 9 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Fraternite, 9 v. Kotka te W.-Hartlepool. Erebus. 9 v. Kristiansand n. Gothenburg. Flevo, 7 v. Hamburg te Aalborg. Geeststroom. 9 v. Maassluis te Boston. Gefle. pass. 9 Holtenau n. Stockholm. Hans, 9 v. Zwolle te Amsterdam. Henrica, 10 v. Rotterdam te Newcross verw. Harlingen, 9 v. Holmsund te Rotterdam verw. Harold, 9 v. Brake te Sandefjord. Haskerland, 9 v. Grangemouth te Rotterdam. Hoflaan, pass. 9 Ameland n. Quimper. Holwierde, 9 120 m. w. Skagen n. Kopenhagen. Haaksbergen, pass. 9 Kp. Vilano n. Liverpool. Heerengracht, 8 v. Kotka n. Amsterdam. Inadi, 9 v. Rotterdam n. Karlshamn. John M. 9 v. Venetië te Vlaardingen verw. Joost, pass. 9 Gotland n. Helsinki. Julia Mary, pass. 9 Liverpool n. Lissabon. Kaap Falga, 7 te Rotterdam v. Vestervik. Kaap St. Vincent, 8 te Norrsundet v. Antwerpen. Lyra, 9 v. Rotterdam n. Grangemouth. Leendert B, 9 v. Le Havre te Ornskoldsvik verw. Larix, 8 v. Zaandam n. Dordrecht. Leliegracht, 9 te Helsinki v. Antwerpen. Marcella, 9 v. Stege n. Assens. Marianne, 4 v. Rouaan te Brake. Midsland,-9 v. Rotterdam te Leith. Megrez N, 9 te Bahia. Midas, pass. 8 Galeta eil. n. Algiers. Merwehaven. 9 50 m. tz.o. Kp. Vine. n. Casabl.ca. Mirzam N, pass. 9 Landsend n. Casablanca. Nero, 9 v. Bilbao te Oporto. Nieuwland, 9 v. Grangemouth te Rotterdam verw. Nottingham. 9 v. Goole te Zeebrugge. Netta, 8 v. Rostock n. Ronne. Nijenburgh. 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Paloma, 9 v. Gent te Rotterdam. Pavo, 8 dw. eil. Juist n. Zaandam. Phecda, 10 v. Conakry te Abidjan verw. Plato, 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Phidias, 7 v. Leixoes n. Lissabon. Ponza. 7 v. Holmsund n. Zaandam. Rini, 9 v. Londen te Amsterdam. Schippersgracht, 9 v. Kotka te Amsterdam. Ton S. 9 v. Kopenhagen t, Windau verw. Thaletas. 9 v. Rotterdam n. Izmir. Tyro, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Tilly, 7 te Kristinehamn v. Zaandam. Vanda, 9 v. Vlaardingen n. Antwerpen. Vitesse. 9 v. Maassluis n. Ramsgate. Vrijburgh, pass. 9 Ouessant n. Casablanca. Westerdok. 8 v. Londen n. Amsterdam. Westereems, 9 v. Antwerpen n. Kalmar. Westpolder, 11 v. Oporto te Antwerpen verw. Wexford, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. SLEEPVAART Ebro, pass. 8 Kp. D. Antivfer n. Rotterdam. Goeree, 8 v. Cadiz te Marseille. Loire, 8 v. Rotterdam te Aveiro Oostzee, 8 v. Southsfields te Rotterdam. Tyne, 8 v. Le Havre n. Vlissingen. Thames, 8 v. Rotterdam n. Plymouth. Zeeland, 8 270 m. n.w. Colon n. New Orleans. Zwarte Zee, 8 v. Gibraltar n. Baltimore. losse steunzolen? Wij hebben voor u een prettig zittende schoen in diverse kleuren. KL. HOUTSTRAAT 8 Tel. 14563 Gediplomeerd Opticien Het oude vertrouwde adres van 1875. Levering alle ziekenfondsen KLEINE HOUTSTRAAT 7. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wil geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie Volkswagens zond. chauffeur „ATLAS" Tel. 15040 GEMEENTE HAARLEM Bij de Stadsbibliotheek en -leeszaal wordt gevraagd een leeftijd tussen 21 en 25 jaar. Salaris, afhankelijk van op leiding, bekwaamheid en er varing, van f 178 tot f 282 per maand. Betaling boven het minimum is niet uitgesloten. Sollicitaties, gericht aan de Burgemeester van Haarlem, inzenden aan de directeur van de Stadsbibliotheek en -leeszaal. Prinsenhof 7, Haar. lem, binnen 8 dagen na plaatsing van deze adver tentie Persoonlijk bezoek uitsluitend na oproeping. DAMES of HEREN gemonteerd met: org. PHILIPS lamp org. cell, jasbeschermer org. Hevea banden org. handpomp m. slang In diverse kleuren o.a.: Maroon - Grijs-groen of Antraciet Gemakkelijke betaling mo gelijk. ALLEENVERKOOP: Telefoon 12430 De best gesorteerde zaak sinds 1900

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3