Eerste F.M.-radiohaken van ons land naast vuurtoren in gebruik genomen J Kerkdiensten 8 landen om de Gouden Helm Weer een kort geding tussen bestuur en oppositie begonnen Dierenbeschermingsconflict Bestuur zou stemming hebben vervalst door gratis uitdeling ledenkaarten SLEUTEL WEG Orgelbespeling door Feike Asma ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 „DE SLEUTELSPECIALIST" Nederlandse Comedie in komend seizoen Ontploffing in Algiers, tenminste vijf doden De jager „Amsterdam" 25 augustus te water BOVEN IJMUIDEN KNIPOOGT EEN LAMPJE Lange golf reikte te ver om Lening van vijf miljoen overgenomen Openluchtfeest valt op 25 augustus Medische verzorging tijdens het weekeinde Hedenmorgen om half elf zijn voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken de pleidooien begonnen in het korte ge ding, dat door het geroyeerde lid van de Haarlemse Vereniging tegen het mishan delen van dieren aanhanging is gemaakt tegen het bestuur. Namens de eiseres trad op mr. A. J. Pot en voor de gedaagde sprak mr. A. J. Polak uit Amsterdam. De grote zaal van het gerechtsgebouw was geheel gevuld met be langstellenden voor beide partijen. Ook de voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, mr. dr. W. Hugenholz, gaf van zijn belang stelling blijk. Mr. Pot begon met te stellen, dat het royement geheel onwettig was omdat het bestuur er niet de bevoegdheid voor had en bovendien omdat aan de motivering elke rechtsgrond ontbrak. Hij memoreerde een groot deel van de geschiedenis van het conflict, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan de wijze van stemmen op verschillende vergaderin gen. Mr. Pot legde namelijk zes verklaringen over van mensen, die zich herinnerden met anderen door het bestuur aan een lidmaatschapsbewijs te zijn geholpen, op dat zij in de vergaderingen het bestuur zouden steunen. Zo zou de voorzitter van de eerder in Hillegom opgerichte dieren bescherming met twintig leden voor de vergadering van 27 mei 1955 zijn uitgeno digd en in het bezit van lidmaatschaps kaarten voor de Haarlemse vereniging ge steld zijn na een onderhoud met de voor zitter, die hen bewogen zou hebben op deze vergadering het bestuur te steunen. De Hillegommers hadden daaraan voldaan en met zeventien man de vergadering bij gewoond. Mr. Pot zeide over gegevens te beschikken waaruit het voornemen van een van de bestuursleden bleek om met honderd lidmaatschapsbewijzen naar de Koudenhornkazerne te gaan en een gelijk aantal militairen voor de vergadering uit te nodigen, van wie eveneens verlangd zou worden, vóór het bestuur te stemmen. Daarvan zou echter ter elfder ure zijn afgezien, omdat het een te opzichtige ver toning zou worden. En zo zouden er meer gratis lidmaatschapskaarten zijn afgegeven. Voorts zouden er lidmaatschapskaarten zijn afgegeven voor een contributie van 1.50, ofschoon de landelijke vereniging een contributie van minimaal 3.ver- ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Als laatste van de grote toneelgezel schappen heeft nu ook de Nederlandse Comedie een voorlopig repertoire bekend gemaakt. In tegenstelling tot de meeste andere groepen valt de keuze bij de Am sterdammers wel zeer sterk op de klassie ken. Men ontkomt niet aan de indruk, dat men vooral in Den Haag en Arnhem bij de jacht naar belangrijke stukken gelukkiger is geweest. De opgave van de Nederlandse Comedie is nog niet volledig, zodat mis schien ook het moderne toneel in de loop van het seizoen toch nog de volle aandacht zal krijgen. Na de grote successen, die men heeft ge boekt met de opvoeringen van stukken van Tsjechow (,,De drie zusters" en „Oom Wanja") zal men opnieuw een stuk van deze Russische schrijver in studie nemen. Het is „Iwanow", een spel dat van 1887 dateert en dat het eerste was, dat na enkele teleurstellende ervaringen met andere stukken werd opgevoerd. Het behoort tot het vroegste dramatische werk van Tsjechow. Peter Scharoff zal weer de regie voeren. De Vondelreeks, die dit jaar met „Luci fer" begon, zal met vertoningen van „Joseph in Dothan" worden voortgezet. Van Molière zal „Tartuffe" gespeeld wor den. Cor Hermus maakte er bij dit gezel- sohap, toen nog „Comedia", kort na de oor log een creatie van. „Macbeth" van Shake speare is in Nederland al veel langer niet gespeeld. De Britse auteur Peter Ustinov, ook niet onbekend als filmacteur, oogst in Engeland geregeld veel succes met blij spelen in politieke sfeer. De romance tussen de dochter en de zoon van respec tievelijk een Amerikaanse en Russische diplomaat is daar weer een voorbeeld van. Vroeger werd in Nederland van hem al eens „De liefde van vier kolonels" ge speeld. „1'Amour fou" is een ondeugende familiecomedie van André Roussin. In het zeer lichte genre is deze acteur de meest succesvolle der laatste jaren in Parijs. Wij zagen hier al van hem „Babbeltje" en „De man, de vrouw en de moord". „Donna Diana" (auteur Moreto) is van Italiaanse bodem. De Nederlandse Comedie zal voorts nog een modern Nederlands stuk uitbrengen. Als regisseurs treden dit jaar op: Peter Scharoff (a.g.), Johan de Mees ter, Han Bentz van den Berg, Henk Rig- ters, Ank van der Moer en Joan Remmelts. Dramaturg is Th. Lammerse. Het gezel schap is als volgt samengesteld1: Mimi Boes- nach, Mary Dresselhuys, Mien Duymaer van Twist, Lous Hensen, Elisabeth Hoy- tink, Kitty Jansen, Sigrid Koelse, Sophie KohierVan Dijk, Rita Maréchal, Ank van der Moer, Jacqueline RoyaardsSand'berg, Ellen Vogel, Elly Weller, Kitty van Wijk, Ko Arnoldi, Eli Blom, Philippe la Chapelle, Ko van Dijk, Johan Fiolet, Louis van Gas teren, Bob Goedhart, André van den Heu vel, Frans 't Hoen, Paul Huf, Bert v. d. Linden, Onno Molenkamp, Pierre Myin, Jaap Maarleveld, Joan Remmelts, Henk Rigters, Allard van der Scheer, Dick Scheffer, Johan Schmitz, Ramses Shaffy, Wim van Sierenberg de Boer, Dick Swid- de en Jan Vreeken. langde voor de afdelingsleden. „De tegen partij zal nu wel gaan zeggen, dat zij géén afdeling van de Nederlandse vereniging is", aldus mr. Pot, „het verslag over 1953 toont in elk geval dat het bestuur zich toen nog wèl als zodanig beschouwde." Om de tonelen op de vergaderingen te beschrijven citeerde mr. Pot hier en daar een vergaderingsverslag van Haarlems Dagblad. De laatste vergadering op 21 juni 1956 was naar hij zeide welhaast een fami lievergadering, bijna alle bestuursleden waren vergezeld van familieleden, die allen in het bezit van lidmaatschapskaarten waren. Zodra echter mensen als lid toe wensten te treden, van wie het bestuur er niet zeker van was dat zij het bestuur zou den steunen, werd hun het lidmaatschap volgens deze pleiter botweg geweigerd. De stemming op deze laatste vergadering had volgens mr. Pot „veel van de vertonin gen, die zich op dit gebied in Zuid-Ameri kaanse staten wel eens voordoen." (De zitting duurt voort). ALGIERS (AFP/UP) In de Arabische wijk van Algiers heeft zich vrijdagavond, kort voor middernacht, een hevige ont ploffing voorgedaan, waardoor zes huizen zijn ingestort. Een voorlopige lijst van slachtoffers meldt vijf doden en twaalf gewonden. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. In de nabijheid van Blida hielden op standelingen een autobus aan. Na het voer tuig in brand gestoken te hebben, voerden zij twee der passagiers, Senegalese mili tairen, mee. De andere passagiers, zestig Mohammedaanse burgers, werden niet las tig gevallen. In de provincie Constantine staken de opstandelingen twee boerderijen in brand en vermoordden drie Mohammedaanse burgers. In de provincie Bone deden zij aanvallen op enkele spoorwegstations, waarbij geen slachtoffers vielen. Ten zuiden van Algiers woi'dt een hevig gevecht geleverd door Franse troepen die rebellen achtervolgen, nadat een detache ment Fransen bij Tablat in een hinderlaag was gelopen. Dertien Fransen sneuvelden in die hinderlaag. Algerijnse rebellen hebben in de afge lopen achtenveertig uur zevenentwintig Franse militairen gedood en een even groot aantal gewond. De laatste dagen worden overal in het land branden gesticht. Men vermoedt dat dit een poging van de rebellen is om troe pen aan de geregelde patrouilledienst te onttrekken, waardoor zij meer kansen krij gen om met succes te opereren. Spaarndam beleefde enige vrolijke feestdagen. Behalve de kermis, waar iworal de jeugd van genoten heeft en ivaarvan deze foto een aardig beeld geeft, waren er vrijdag ringrifderijen op het losse paard. Verder heeft de speeltuinjeugd donderdag kunnen genieten van poppenkast en jeugdtoneel. Deze volksfeesten zijn voor jong en oiLd in Spaarndam ieder jaar opnieuw een bron van veel vreugde en vermaak. Vrijdagavond heeft de bekende organist Feike Asma een concert in de Grote Kerk te Haarlem gegeven. Het zeer afwisselende programma vermeldde werken van Bach, Mendelssohn, Micheelsen, Franck, Widor, Andriessen en Langlais. Met het briljante Allegro vivace van Widor kon men de speelmanier van de or ganist op haar meest karakteristieke wijze beluisteren. Bij een dergelijk virtuoos stuk blijkt hij in zijn element te zijn. Het inspi reert hem tot opgewonden spel, waarin wel eens de klare tekening teloor gaat in de zwevende klankenmassa van een vibrerend organo pleno. Ook de hoekdelen van de Sonate in Bes van Mendelssohn bleven on duidelijk om dezelfde reden. Beter was de articulatie waar te nemen in het driedelige Concert van H. F. Micheelsen over het lied „Els sungen drei Engel" hoewel ook daar een onrustig schommelend tutti dreigde. Maar van dit interessante moderne stuk was overigens ruimschoots te genieten. De Prélude, Fugue en Variation van César Franck leek mij wat rechtlijnig en gehaast. Wij hebben met genoegen geluisterd naar een intermezzo van Hendrik Andriessen. De uitvoering van de Dorische Toccata van Bach kenmerkte zich door een goed vol gehouden strak ritme en het gewenste ef fect van klavierwisseling. Feike Asma be sloot zijai concert met „Acclamations" van de blinde organist van Franck's orgel te Parijs, Jean Langlais.De inzet van dit stuk had een gezonde pleno-klank. Later liet de organist de geluiden weer door elkander waaien. Dit hoort er bij Asma zo bij en men kijkt eigenlijk al vreemd op wanneer het eens niet gebeurt. Het maakt nu eenmaal deel uit van zijn stijl, waarmee hij zich onderscheidt van alle andere organisten, ons zowel in binnenland als buitenland be kend. JOS. DE KLERK Zaterdagmiddag 25 augustus omstreeks twaalf uur zal mevrouw E. A. Broekhoff- Pinke, echtgenote van schout-bij-nacht, arts P. C. Broekhoff, tot voor kort chef ge neeskundige dienst der Koninklijke marine, bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam de aldaar voor de Koninklijke marine in aanbouw zijnde onderzeebootjager „Amsterdam" te water laten. Dit schip behoort tot de B-klasse, dus tot de grootste en snelste jagers, welke Ne derland ooit heeft bezeten. In totaal wor den acht van deze jagers gebouwd, waar van de „Amsterdam" de laatste is, die te water gaat. De kiel werd gelegd op 26 maart 1955. Afmetingen: grootste lengte 116 meter; grootste breedte 11.77 meter; gemiddelde diepgang 4 meter, standaard waterver plaatsing ongeveer 2500 ton. Het schip wordt voortgestuwd door tur bines, welke twee schroeven aandrijven. mate de techniek, vooral die van de elektronika, voort schrijdt, wordt dit web steviger, maar moeten de man aan de volant en zijn mede-bemanningsleden tegelijkertijd steeds méér weten van de moderne navigatiemethoden, de plaats bepalingsmiddelen en de daarbij behorende apparatuur. De dagen van Olieslagers en King Smith zijn voorgoed voor bijde sprong naar de onbestemde verte is een zekere en bewaakte stap aan de onzichtbare leibanden van de wetenschap geworden. HET INTERNATIONALE LUCHTVERKEER wordt steeds intensiever door een stevig web van veiligheidsmaatregelen omsponnen en de vliegenier, die met DC 4, Connie of Con- vair zijn weg door het luchtruim zoekt, weet, dat de mensen levens achter zijn rug mede in handen zijn van kundige technici op de grond, die zijn vogel geen sckonde uit het gehoor en zo mogelijk uit het oog verliezen. Die een heel „stratenplan" van luchtwegen boven Europa hebben ont worpen en luchthavens bouwden, waar het veelkleurige licht alle waarborgen schept voor een behouden landing. Naar- Aan de voet van IJmuidens grote vuurtoren staat sinds enkele dagen een vierkant hekje, netjes bruingeteerd, dat een van die kleine wonderen uit het „lucht- beveiligingssysteem" bevat achter de spitse paaltjes staan namelyk vier antennes, van het type, waarmee de gegoede burger zyn dakvorst pleegt te tooien ten teken, dat hy het tot de welstand der televisie heeft weten te brengen en tussen deze vier antennes, die zo maar in het gras lijken te zijn geplant, ligt een beschermend dakje over wat draden, terwijl het vierkante lapje grond binnen dit hekwerk zorgvuldig belegd is met doodgewoon kippegaas. LANDENWEDSTRIJD. Het Indonesisch voetbalelftal zal op 9 september in Belgrado een voetballandenwedstrijd spelen tegen het nationale team van Joegoslavië. Dit miniatuur antenneparkje, waar de hoge sprieten van Scheveningen Radio hoogstwaarschijnlijk met minachting over zullen spreken, is het eerste F.M.-radio baken voor de luchtvaart in Nederland en het is een experiment. Een experiment namelijk, om de veel minder betrouwbare langegolf-radiobakens overbodig te maken. Zo'n lange-golf-baken is trouwens op de zelfde IJmuidense plek te vinden: de an tenne daarvoor loopt als een ijle streep door de lucht van de vuurtoren naar het gebouwtje voor de zendapparatuur aan zijn voet. Om het voordeel van de F.M.-zender boven de langegolf-zender duidelijk te ma ken, moet er een vluchtige duik worden genomen in de radiografische beveiliging van het luchtruim, door middel van „bakens". Op de drukke route EngelandAmster dam wordt het vliegtuig, zoals trouwens overal elders in Europa, niet alleen geleid door de mensen van Schiphol en de men sen van London Airport, maar ook en vooral door de apparatuur aan boord van het vliegtuig zelf. Door het radiokompas en het gewone kompas èn door de grond- bakens, die op de vastgestelde route naar de volgende luchthaven staan opgesteld en een bepaald signaal uitzenden, dat de piloot de verzekering geeft, dat hij de goede koers vliegt. Zulk een radiobaken had IJmuiden allang een langegolf- baken was dit echter, dat het nadeel had, dat het veel verder reikte, dan strikt nood zakelijk was en daardoor niet alleen andere bakens stoorde, maar ook zelf hinder had van die andere bakens. Vooral des nachts zaten ze elkaar vaak „in de haren". Boven dien was het niet storingvrij en er kleef den nog andere bezwaren aan, die de zeer korte golven, of zoals de vakterm luidt „very high frequency", niet hebben. Hun reikwijdte is dan wel beperkt, maar dat is in dit geval een uitgesproken voordeel en dus werd deze „v.h.f." allang bij de luchtvaart gebruikt voor verbindingen over korte afstanden Schiphol bijvoorbeeld werkt er mee, zolang het toestel nog niet over de horizon verdwenen is daarna wordt pas de „h.f." oftewel de „high frequency", de korte golf dus, ingeschakeld. Het nieuwe baken, dat door de Rijks luchtvaartdienst aan de voet van IJmui dens vuurtoren is geplant, zendt sinds kort continu een bepaald morsesein uit, dat door het vliegtuig wordt opgevangen, wan neer het er vlak bij komt. Niet alleen als hoorbaar sein, maar ook als knipperlicht, want de boordapparatuur is namelijk zo ingericht, dat de seinen in lichtimpulsen worden omgezet, die de vlieger vertellen, zonder dat hij hoeft te luisteren, dat er een baken onder hem ligt en daarbij, indien hy even oplet, welk baken het is. Het is dus in feite een vuurtoren met zijn eigen „karakter", vernuftig overge bracht op het instrumentenpaneel. Het nieuwe IJmuidense baken, waarvoor de weinig omvangrijke zendapparatuur in hetzelfde gebouwtje kon worden onder gebracht als waar de langegolfzender reeds stond, is van het type „Fan mark", oftewel „waaier-baken". Dat wil zeggen, dat het radiosignaal, dat het zendertje de ether instuurt, waaiervormig wordt verspreid in de „luchtweg" in dit geval de route, die de vliegtuigen naar en van Engeland over IJmuiden moeten nemen. Het is slechts een korte afstand, waarop het hoor baar (en zichtbaar door het lichtje) is, luttele seconden slechts, maar het stoort dan ook beslist geen andere zender en meer heeft de vlieger ook niet nodig om IJmuiden beneden hem te herkennen en te weten, dat Schiphol nadert of de Noord zee begint. De waaiervorm van het morsesein, die door het kippegaas op de grond van het antenneparkje nog eens wordt versterkt en weerkaatst, gaat uiteraard wel iets buiten de vastgestelde luchtroute, zowel in de breedte als in de hoogte, want door aller lei omstandigheden kan een vliegtuig uit de baan moeten wijken, die het gewezen is. Het systeem is nog vrij nieuw en de installatie, die in IJmuiden werd neer gezet dient voorlopig om de behoefte er aan vast te kunnen stellen, maar theoretisch is ermee wel het einde van de langegolf- bakens aangebroken. Het genoeglijke van deze F.M.-zendertjes is bovendien, dat zij niet aan hoogte gebonden zijn en het vlak bij de grond even goed „doen" als met een fikse antenne hoog door de lucht. Hoe klein de antenne-uitrusting slechts hoeft te zijn, wordt bij de IJmuidense vuurtoren wel bewezen, die er dus sinds een paar dagen een kleine, ultra-moderne collega bijkreeg: naast de imposante waaier van licht een onzichtbare waaier van signalen in dienst van het steeds intensievere luchtverkeer. De vier antennen in hun „box". ADVERTENTIE Maandag 15 augustus, 8 u. naar het Stadion Amsterdam (GOLD PLATE) NEDERLAND - AUSTRALIë - ENGELAND NOORWEGEN DUITSLAND - OOSTENRIJK - DENEMARKEN - Z.-AFRIKA GROOTSTE EN LAATSTE SPEEDWAY PROGRAMMA 1956 De gemeenteraad van Haarlem beeft woensdag besloten een lening aan te gaan van vyf miljoen gulden tegen een rente van viereneenhalf percent. Wij vernemen, dat een consortium bestaande uit de Twentse Bank, Nederlandse Handelmaatschappij en I.ippmann en Rosenthal deze lening zal overnemen, zodat te verwachten is, dat het geld verstrekt wordt. Door de Oranjeverenigingen „Santpoort" en „Santpoort Station" is besloten om op zaterdag 25 augustus een feestavond te organiseren in het bui-g. Rijkenspark. Oor spronkelijk werd deze traditiegetrouw ge houden ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Wilhelmina; waar thans echter „Koninginnedag" op 30 april valt en het seizoen zich dan vaak minder goed leent voor een feest in de open lucht, werd er besloten een tussendatum te kiezen en deze ditkeer te bepalen op 25 augustus. De organisatie van dit tiende feest, een lus- arumfeest dus, is in handen gegeven van de bekende artisten Kees Stet en Tobi Rix. ZONDAG 12 AUGUSTUS 1956 HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. J. Diepersloot, van Rot terdam. 7: Ds. B. A. Venemans, van Purme- rend. Woensdag 8: Avondstilte. Voorganger Ds. D. ter Steege. van Santpoort. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. H. Swets, van Rijk. Noorderkerk, Velserstraat. Zater dag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. J. van der Touw. van Ooirschot. Ba- kenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. C. G. Vermeij. 10.30: Geen dienst. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. A. j. Engels, van Zaandam. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. 10,45: Ds. H. E. Gravemeijer, van Hilversum. Diaconessenliuis. Hazepaters laan. 4.30: Dienst. Janskapel. Jansstr. 10.30: Br. C. J. Oostenrijk, van Heemstede. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Christian Science, First Church of Christ. Scientist, Jansstraat 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond in de Tempeliersstraat 55 rd. The Bethel Pentecostal Inc., Voorhelmstr. 3, geb. „Beth-El". 3: H. Avondmaal, Evangelist Ch. Fischer, den Haag. Dinsdag 7.30: Bid stond. Br. N. A. Matray, Woensdag 8: Kum- pulan Isteri (Zuster samenkomst) Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeen komst met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk. Park laan 34. Herv. Evangelisatie op G. G., Nas- sauplein 8. 10 en 5: Dhr. W. v. Oostende, van Onstwedde. Woensdag 7.30: Ds. Timmer, van Huizen. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: Dhr. F. Niemeyer, van Alphen a d. Rijn. 7: Dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 8: Dhr J. Jansen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Th. Dikkes. Evangelist te Leiden. Jeugdsamenkomst o.l.v. Theo Dikkes. Za terdag 7.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Ds. D. W. Veldkamp, Hilversum. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz (herdenking van de dertiende augustus). In aansluiting H. Avondmaal. Geen Zondagsschool. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ps. Postma, Nijverdal. H. Avondm. Evang. Luth. Gemeente, Witte He renstraat. 10.30: Ds. F. J. B. v. d. Chijs. van Zutphen. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Remonstr. Gcref. Gemeente. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, van 's Gravenhage. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds. G. J. Cozijnsen, van Hellendoorn. 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Ooster- kerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum-Aula_. ing. van Merlenstraat. 9: Ds L. Hoorweg. 5: Ds. G. J. Cozijnsen. Geref. Kerk. Begijnhofkapel 9 en 4.30: Drs. A. Bos. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10: Leesdienst. 6.30: Ds. C. den Hertog Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Toes. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhof kapel. Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. Scholte, van Musselkanaal. 8.15: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst. 7.30: Verlossingssamenkom^ o.l.v. Kapt. Schaap. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. E. Schuurman. 7.30: Bijzondere samenkomst m.m.v. Jeugdclub „Gideon". Vergadering van Gelovigen, Has- selaersnlein 11. 10: Samenkomst (Broodbre- ken). Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. He Christengemeenschap. Wilhelminasrtaat 60. 10: Mensenwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aan- biddingsdienst m. oreek. 8: Evangelisatie- dienst. Ged. Oude Gracht 47. 3: Zondagssch. Donderdag 8: Evangelisatiedienst. Woensdag 8: Bijbellezing voor alle belangstellenden. Volle Evangelie Gemeente. Paul Krugerstr. 36. 10: Dhr. J. Zeegers. 19.30: Openlucht- dienst op de Dreef. Bij slecht weer dienst in de Kapel om 19 u. Donderdag 8: Gebeds samenkomst (voor gemeenteleden). Zeven- de-Pags Adventisten. Jacobstraat 6 Iedere zaterdagmorgen 10: Gemcensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedafrs-Baotisten Ge meente. Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, .Tacobijnestraat 15. 10 x 5: Gods dienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. .Tulianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds .1. Kroon, van Spaarndam. 7: Ds. J. W. Jongbloed, van Haarlem. ïmma- nuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West) 10.30: Ds. van Grieken, uit Arnhem. 7: Ds. J. F. Storm uit Nijbroek. Ned. Prot. Bond geen dienst. Stichting „Petra" Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat) Donderdag geen dienst. Ger. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersineel 55- 57. 9.30: Ds. H. Talsma, 5: Ds. A. Ylkema. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. A. Ylkema 3.30: Ds. M. J. C. Bossche. Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. M. J. C. Bossche. 5: Ds. H. Talsma. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. W. v. d. Gronden, Enschedé. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4: Kinder samenkomst (Zaanenbos). 7: Openluchtmee ting. 8: Verlossingssamenkomst. Lt. Kolonel en mevrouw W. Hoenderken. Maandag 7: Straatzang (spoorweg Bloemendaal). Dins dag 2.15: Gezinsbond. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Dhr. de Vries. Kapel Nieuw Vredenhof. 8.30: Ds. Oskamp. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. Lyceum 10.45: Ds. Oskamp. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. E. Visser, predikante bij de Prot. Kerk in Indonesië. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem. Em., Den Haag, Doopsgez. Kring, in „De Olijftak", Dreef 30. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. P. Heinen, van Noordwijk-Binnen. 5: Dr! G. E Meuleman, van Vijfhuizen Camplaan 10: Dr G. E. Meuleman 5.30: Ds. P. Heinen, Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. Kapteyn, van Nijkerk. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. R. Wolfensberger, van Amsterdam, Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. W. H. Buys, N.H., Bentveld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. gebouw Rehoboth, Schoollaan 4. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. M. de Jong, Noordwijkerhout Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. van 't Riet, Lioessens. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Geen dienst. Geref. Kerk. 9 10.30 en 3.30: Ds. G. Toornvliet. 7.30: Ds. D. J. Roos te Haarlem. Vrij Kath. Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds ,C. D. Kousemaker, van Westmaas. Marine Hospi taal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Ds. K. H. Schuring, van Erica. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Walvaart uit Sassenheim. 5: Ds. Bijl, uit Haarlem. Ned. Prot. Bond. Ds. P. N. Kruys- wijk. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr, Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vic, L. C. Baljé. 7: Ds. J. H. v. Beem, van Am sterdam. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Langbeek, proponente van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. R. Akkerman van Echten. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vic. H. v. Andel, van Amsterdam. 7: Ds. A. v. Leeuwen, van De Kaag, Jeugddienst. Ab- benes. 9.30 Ds. L. Cannegieter; 6.30: Ds. W, H. Walvaart, van Sassenheim. Bethelkapel. 10: Ds. J. A. van Boven. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. D. Zwart van Andijk. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: cand. H. Jansen van Bloemendaal. 7: vie. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. D. Zwart, van Andijk. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. K. M. J. Zevenboom, Hee renveen. 19: Ds. R. Bijlsma, Monnikendam. „De Toorts" 9: Ds. M. D. Gijsman, den Haag SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10.30: Dr M. van Wichen, pred. te Apeldoorn. 7: Geen dienst. Woensdag 20: Avondwijding. Spr. Ds. R. H. Oldeman. Me- dew. v. h. Chr. Fanfarecorps Aijti et Reli- gioni, uit Haarlem. Ned. Prot. Bond, Brug straat 15. 10.30: Mej. W. Dyrbye, van A'dam. Geref. Kerk, Julianaweg. 9, 10.30 en 17: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Gedurende de maand augustus geen samen komsten. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vi caris Wolfensberger. 5: Ds. Heymans, van Aalsmeer. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. H. J. A. Haan, van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. Verlare, van Rotterdam-Noord. Geref. Kerk (Prinsessestraat). 10 en 4.30: Ds. P. Veldstra, Amstelveen. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. T. de Jong, van Kralingscheveer. HAARLEM: Artsen: Men raadplege firma Mathot, Gr. Houtstraat 39, telefoon 11990. Dieren artsen: Jacoba Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521; J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem, tele foon 14524. Apotheken: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, telefoon 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793; Apotheek J. Krijnen, Ekster straat 100, telefoon 25860. BENNEBROEK: Artsen: Dokter P. van Aalst, Rijksstraat, weg 53, tel. 300. LISSE: Artsen: Dokter Duymaer van Twist. Hereweg. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, tel. 23449. Over- veen: Dokter R. Holthuis, Rollandslaan 35, Overveen, tel. 10367. Aerdenhout: Dokter C. Kroon, Burg. den Texlaan 12, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, bgg 10920 en zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tele foon 26876. Apotheken. Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 18 aug. voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalseweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560—8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE: Artsen: dokter J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377 en dokter A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telefoon 27913. Wijkverpleging: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), tele foon 3.9818. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, telefoon 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 38197. ZANDVOORT: Artsen: Dokter J. van der Meer, Juliana weg la, telef. 2499 en dokter C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34, telef. 2813. Dienst wijkverpleegsters. Zondag 12 augustus: Zr. A. Langeveld, Gasthuis- hofje 27, telef. 2791. Verloskundige: Zr. G. Bokman, Tolweg 6, telefoon 2816. Apotheken. De Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389. Tot 2 uur geopend, daarna uitslui tend voor noodgevallen. Apotheek M. J- Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71. telefoon 3073. Tot 6 uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, tel. 6320. Nieuw-Venncp: dokter Nugteren, tele foon 220. Badhoevedorp: dokter Van Glabbeek. II ^GOM: .sen: dokter Le Cocq d'Armandvillei Sixlaan 7, tel. 5613.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10