Feestelijk brandt de nieuwe kroon in de Haarlemse Schouwburg ilmó va Willem Klarenkamp te Bentveld was een groot succes 2 ^lOeek Aan het Spaarne bouwt men schepen van kunsthars Het kabinet van dr. Caligari mmmwwwmxmÊ Weinig onderhoud: een voordeel voor gemakzuchtige watersportliefhebbers Afscheidsavond met kampvuur 7 BINNENKORT WORDT KEUZE GEDAAN UIT TWEE SYSTEMEN VAN TONEELBELICHTING Meer zitplaatsen Meer schijnwerpers T.V. in cabine Vakantiespelen op maandag 13 augustus Stand '*m mm m.m mmmmmnmmm Bromfiets ontvreemd P. J. Vuyk overleden Voorzitster V.P.R.O. neemt afscheid ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Als op zaterdag 1 september de Neder landse Comedie de openingsvoorstelling van het nieuwe seizoen in de Haarlemse Schouwburg geeft, zullen de bezoekers wel licht moeite hebben in het gewijzigde in terieur het vertrouwde theater van vroeger terug te vinden. Want zo is de mens: hij hecht ook aan het lelijke en oncomfor tabele. Maar natuurlijk zal hij zich al spoe dig dankbaar voelen door de verbeteringen: de geriefelijker zitplaatsen, de zachte vloer bedekking, het siergordijn voor het brand- scherm en de op het bewaren van intimiteit gerichte verlichting. Een voorproef daar van genoten wij vrijdagmiddag, toen de lang verwachte en eindelijk gekomen licht kroon naar haar plaats onder de koepel vormige zoldering werd gehesen. Even later brandden alle zeventig lampen (in twee ringen) van dit bijna vierduizend gulden kostende pronkstuk, dat vervaardigd is door een Amsterdamse fi'ma, die ook voor het Paleis op de Dam de interieurverlichting heeft verzorgd. Het voor de toeschouwers bestemde ge deelte van de Stadsschouwburg ondergaat deze zomer een ingrijpende gedaantever andering. Om te beginnen is het aantal'zit- plaatsen uitgebreid tot achthonderdveertig, v/elk cijfer een nog gunstiger indruk maakt als men bedenkt dat de slechtste zijn komen te vervallen. De twee kleine loges, die elk 7es stoelen hadden, zijn geheel verdwenen cm ruimte te geven aan een uitbreiding van de balkons. De loge voor burgemeester en wethouders wordt nu aan de achterzijde afgesloten door een gordijn in plaats van door een extra houten wand met afzonder lijke binnendeuren, zoals voorheen. Even als in de zaal komen er ook in de loges k'anstoelcn te staan. Het gehele meubilair krijgt een oud-rose bekleding. De muren zijn thans beschilderd met grondverf in de kleur, die hoofdingenieur H. A, Breuning van de dienst van Open bare Werken zich als de definitieve voor cie toekomst had voorgesteld. Dit blauw van een moeilijk te omschrijven variëteit is als zodanig heel mooi, maar het blijft een voorlopig niet te beantwoorden vraag of deze tint ook zal voldoen in een .aange klede" en met mensen gevulde zaal. Een nu reeds geconstateerd bezwaar is de grote gevoeligheid voor zelfs een geringe toneel verlichting. Een kleine schijnwerper is al voldoende om dit „oplichten" van de zaal wanden teweeg te brengen. Hetzelfde geldt enigszins voor het grijs van de balkons en de pilaren. Het is dus op het ogenblik nog niet te zeggen, hoe de nieuwe kleur zal uitvallen. Waarschijnlijk zullen er nog wel enkele proefnemingen nodig zijn om een stemmig en harmonieus geheel tot stand te brengen. De muziekemblemen en stadswapens tegen de balkons worden wat „opgehaald" levendiger van werk gemaakt door op schildering. Bovendien komen er tegen de balustrades van het amfitheater enkele driearmige verlichtingsornamenten. De vloerbedekking, die op de gaanderijen reeds ligt, is van beige vilt. Het zijden siergor dijn voor het brandscherm zai rechtstandig (volgens het bekende bioscoopsysteem) omhooggetrokken worden. Zoals men uit voorgaande publikaties kan weten, bestaan er uitgewerkte plannen om ook het toneel en de orkestbak belangrijk te verbouwen en vergroten, waardoor ook uitvoeringen van groot gemonteerde toneelstukken, van opera en ballet in Haarlem moge lijk zullen worden. Er bestaat thans reden tot optimisme wat betreft het tijdstip, waarop met deze uiterst noodzakelijke uit breiding van de accommodatie begonnen zal kunnen worden. Dan zal er nog meer reden tot enthousiasme zijn. Eerder nog zal een beslissing genomen worden aangaande een daarmee samen hangende, doch onafhankelijk daarvan te voltrekken, zeker zo belangrijke kwestie: de verbetering der toneelbelichting. Tot dusver geschiedt deze nog volgens het transformatorensysteem, dat onder meer het bezwaar heeft, dat het moeilijk zo niet ondoenlijk is de door moderne regisseurs gewenste vele veranderingen van de be lichting snel genoeg bij te houden. De laatste jaren zijn twee moderne manieren tot ontwikkeling gebracht: een magnetisch systeem en een elektronische regeling, dir beide een groot aantal „voorinstellingen" (waarbij de belichting dus vooruit in de later gewenste stand kan worden gebrachti mogeljjk maken. Hieruit zal voor Haarlem in de onmiddellijke toekomst een keuze moeten worden gedaan. Samen met schouwburgdirecteur Hm. Deinum heeft toneelmeester H. C. Voskui len de beide systemen in de praktijk be studeerd. In Munster heeft men de elek tronische regeling bekeken. Men heeft er maar één woord voor: fantastisch. Naar zoiets hebben de toneeltechnici al jaren verlangd. Dank zij twee „overlappings panelen" zijn er tien instellingen tegelijk mogelijk, twee voor de scène in vertoning en acht vooruit voor de daaropvolgende. Ook in Groningen werkt men reeds met dit systeem. In de Arnhemse schouwburg komt een dergelijke installatie in september ge reed. Zou Haarlem bij voorbeeld in oktober een elektronische lichtre°eling bestellen, jlan kan deze al in september 1957 m wer king zijn! Elektrotechnici van de gemeente Haar lem geven echter nog de voorkeur aan het magnetische stelsel, dat vrijwel geen on derhoud vereist. Bij de elektronische rege ling moeten ieder jaar de lampen worden 99 De. nieuwe lichtkroon in de Haarlemse Schouwburg brandt onder het koepeldak. vernieuwd. De leverancier daarvan, de A.E.G. in West-Duitsland, is evenwel tot het verlenen van vijf jaar garantie bereid, zodat men gëdurerïde deze periode wat be treft vernieuwing geen extra kosten zou hebben. Er is over deze kwestie binnen enkele dagen een rapport van het bureau Kema (Keuring elektrische materialen te Arnhem) te verwachten, dat van grote invloed op de beslissing kan zijn. Welk systeem men ook kiest, er zullen als de gemeenteraad te zijner tijd het krediet daarvoor beschikbaar stelt twaalf schijnwerpers op het toneel komen en vijftien in de zaal. Deze zullen, afge schermd voor het publick, worden beves tigd tegen de balkons bij de zogenaamde manteau en aan de pilaren van het amfi theater. Voor de „horinzonbelichting" (van het achterdoek dus) hoopt men T.L.-buizen te kunnen laten aanleggen. Op de amfitheaters en de balkons is de nieuwe (vilten) vloerbedekking reeds aangebracht. Nu komt de zaal aan de beurt. De ladders van de schilders, die de zachtblauwe grondverf op de wan den hebben gepleisterd, staan er nog. Op 1 september moet alles klaar zijn, opdat het publiek de nieuwe, oud-rose zitplaatsen kan innemen. men de cabine achter in de zaal op de eer ste verdieping, een plaats die overeenkomt met de loge voor burgemeester en wet houders in de Haarlemse schouwburg. Dit i§ een ideale toestand, ook voor de bedie ning van volgschijnwerpers, die hier ech ter niet ingevoerd kan worden, al ware het slechts door een tekort aan personeel. In Munster is het wel mogelijk, omdat men daar een vast gezelschap heeft, dat voor stellingen in serie geeft. De technische staf van de Haarlemse schouwburg heeft nu door Philips een on derzoek laten instellen naar de mogelijk heid van overbrenging van het toneelbeeld naar de lichtcabine door middel van tele visie. De eerste experimenten zijn mislukt, maar men heeft dezer dagen uit Eindhoven bericht gekregen dat er goede kansen op slagen bestaan. Daarmee zou dan een voor treffelijke controle op de gang van zaken tijdens de voorstellingen door de toneel technici mogelijk zijn. Het wachten is nu op de definitieve voorstellen, die er toe kunnen bijdragen de achterstand van Haar lem in het theaterleven weg te werken. Er is nog een andere noviteit te verwach ten, niet alleen voor Haarlem trouwens, want dit zou een landelijke primeur wor den. Bij het thans gevolgde systeem wordt de belichting geregeld in een cabine, die zich hoog achter een der zaalwanden van het toneel, opzij van de opening, bevindt. Het nadeel daarvan is onder meer, dat men herhaaldelijk moeilijkheden heeft de ge hele scène te overzien. In Munster heeft Het programma voor maandag van de Vakantiecommissie van het Haarlems Speeltuinverbond ziet er als volgt uit: De kinderen tussen acht en 14 jaar van de tuinen Oosterkwartier, W.I.K., Flora, Jeugdland, Buitenrust, Centrum en Glas blazers, gaan meedoen aan de rolschaats- wedstrijden bij de tuinen van Klarenhof en Weltevreden, die om elf uur beginnen. Brood meenemen. Frans Hals en Weltevreden gaan een fietstocht naar de Ruïne van Breöerode maken met elk 20 kinderen tussen 10 en 14 jaar. De ruïne moet worden uitgetekend, dus brood mee. Te Zaancn en Nieuw Leven gaan elk met 25 kinderen tussen 6 en 14 jaar zwemmen, respectievelijk aan de Houtvaart en aan de Kleverlaan, tussen 10 en 11 uur. Verder hebben zij eigen pro gramma's. Ook Vondelkwartier heeft een eigen programma en V.Z.O.D. komt om 10 uur met 20 kinderen tussen 10 en 14 jaar naar het Frans Halsmuseum, om vervol gens op bezoek te gaan bij Te Zaanen. V?" lort*-] HAARLEM, 10 augustus 1956 ONDERTROUWD: 10 aug., N. M. Geels en N. M. Blankenstcin; H. Francl en E. de Wit. GEHUWD: 10 aug., J. Eggers en Tj. van AsDeren; ,T. H. Kuhlemaijer en E. J. Valk. BEVALLEN van een zoon: 8 aug., A. C. GoosKalff; 9 aug.. R. van der Linden Twisk; J. de GraaffTrommel: M. A. L. 'en BrinkJansen; 10 aug., K. M. van der Schaaf—Colwell. BEVALLEN van een dochter: 9 aug., B. Baas—de Groot; D. A. D. Slebevan der "utten; J. P. van Wallingavan Leuven; G Rademakervan Es; 10 aug., B. Kamp Markus; J. J. MeeuwsenTeutscher. OVERLEDEN: 8 aug., H. P. Daatselaar, 19 j-, Thomsonlaan; P. W. Lasschuit. 59 j„ Acaciastraat; A. A. SchollenMertens. 88 j., Breestraat; J. SchoutenHovius, 75 j., "arklaan; 9 aug., J. Prins, 81 j., Badhuis straat. Safari, (Li do) Mau Mau-terrorisme en jacht op groot wild zijn liefderijk ver enigd in dit nieuwe product van Engels- Amerikaanse huize. Men ontkomt niet aan de indruk, dat de dramatische gebeurte nissen in Afrika voor de filmers alleen maar een welkome gelegenheid boden om er een „lekker" verhaal uit te puren. Er wordt tenminste gemoord dat het een lieve lust is. Gelukkig staan er enige jungle- avonturen tegenover. De film heeft lang niet de kracht van de Engelse „Storm over Malakka", waar het terrorisme dieper was geënt op de realiteit en minder naar de barre romantiek was getrokken. In „Sa fari" is dat laatste troef. Avontuurlijke geesten, die daarvoor een zwak hebben, zullen aan de film spannende ogenblikken beleven. Voor dezulken zullen wij haar dan ook reserveren. Victore Mature is de altijd wat lijdende held. Janet Leigh de heldin en de Britse acteurs John Justin en Roland Culver vervullen twee niet onbelangrijke bijrollen. Fr. „Koning der manege" (Frans Hals) Onder regie van Ernst Marischka, die een zeer geroutineerd vakman blijkt, ook al bewandelt hij het liefst de traditionele paden, is een operette-achtige circusfilm ontstaan, welke precies beantwoordt aan de werkwijze van deze regisseur. Dat be tekent een vrij romantisch gegeven met sentimentele inslag, niet overal even fijn van humor, wel rijk aan muzikale achter grond en vocale intermezzi. Een onderhou dende film op het stramien van elck wat wils. Voor de vakantie als verstrooiing mischien net wat men zoekt. „De fiere verleider", (Cinema Pa lace) „Raleigh and the virgin Queen", is de oorspronkelijke titel van deze film, die een knap verslag geeft van een interes sante periode uit de Engelse geschiedenis, de tweede helft van de zestiende eeuw, waarin Elizabeth Tudor in Engeland rege rend vorstin was. Van haar is bekend, dat zij een grillige vrouw was, ongemakkelijk voor haar onderdanen maar bijna om de vinger te winden als men haar gunst had veroverd. Walter Raleigh was zo'n gunste ling. Hij diende onder Elisabeth als kapi tein ter zee, vocht tegen de Spanjaarden en trad krachtig op tegen de Ieren. Hij was echter eerzuchtig en wilde naar de „nieuwe wereld" om zijn vorstin schepen goud te kunnen aanbieden en zo zijn naam voorgoed te vestigen. Volgens het film verhaal heeft het hem veel moeite gekost om de schepen, die hij voor de oceaan- tocht nodig had, van Elisabeth los te krij gen. Dit is zeer wel aannemelijk. Elisabeth was erg op hem gesteld en wilde hem liever in haar buurt houden. Zij heeft Raleigh tenslotte laten gaan, maar niet van harte. Zij was een eenzame verbitterde vrouw, vol ironie en zeer scherpzinnig. Zij gedroeg zich als een heerseres in de ware zin des woords, maar bezweek voor de charmes van Raleigh. Elisabeth wordt in deze film op onnavolgbare wijze gestalte gegeven door de befaamde actrice Bette Davis. Zij maakt van de vorstin een indrukwekkende persoonlijkheid. Raleigh wordt eveneens knap gespeeld door Richard Todd. V. Reprises en prolongaties te over. In Studio blijft „Phffft", in Rembrandt houdt „Sissi" nog stand. Luxor prolon geert „Davy Crockett". De middagvoor stellingen van Cinema Palace ver melden Stan Laurel en Olivier Hardy in „Moeder wat een klap". R o x y brengt tot maandag George Formby op het witte doek in „Geef hem de ruimte". Daarna komt Rex Allen als „De duivel van Oklahoma" de gemoederen in beweging zetten. M i- n e r v a vertoont tot en met zondag de ro mantische „Desiree", vervolgt met in de middagvoorstellingen, behalve woensdag middag, de circusfilm „Circus Arena" te vertonen en des avonds „Marquerite Gau- j tier". In het Langendijktheater op de tentoon stelling „Rendez-vous der rederijkers" in de Vleeshal te Haarlem zijn vrijdagavond twee uitverkochte voorstellingen van de uit 1919 daterende film „Het kabinet van dr. Caligari" gegeven. Hierin ligt het eerste manuscript ten grondslag, dat recht streeks (door Karl Mayer en Hans Jano- witz) voor de film geschreven werd. De handeling speelt zich af in een krankzinni gengesticht. Dat de geestelijk gestoorden daarin worden gezien door de ogen van een krankzinnige, geeft aan de film een eigenaardig karakter van relatieve irreali teit. De-bijzondere waarde dankt deze film echter toch in hoofdzaak aan de regie van Robert Wiene, hetgeen niet een gevolg is van het later in zwang gekomen en hoog ontwikkelde middel der versterking der dy namiek door montage, maar van de bizarre stilering. Er is in deze film een inderdaad fantastische eenheid tot stand gebracht tussen de handelende personen en de even „levende" decors en requisieten. Latere re gisseurs hebben van dit voorbeeld zeer be wust veel profijt getrokken, inziende dat de filmspeler niet zo'n dominerende bete kenis tegenover het filmdecor heeft als de toneelspeler ten opzichte van het toneel decor. De expressionistische aankleding is door het driemanschap Hermann Warm, Walter Riemann en Walter Röhrig verzorgd. De voornaamste rollen werden door Conrad Veidt, Werner Krauss en Lil Dagover ver tolkt. In de lijst van medespelenden treft men ook die van Friedrich Feher aan, die later met zijn eenmansfilm „De Rovers symfonie" vermaardheid zou verwerven. „Het kabinet van dr. Caligari" werd door het Nederlands Filmmuseum te Amster dam voor vertoning beschikbaar gesteld. Op de laatste filmavond van de expositie worden enkele Nederlandse produkten ver toond, waarbij men onder anderen Louis Bouwmeester en Wim Kan op het witte doek zal kunnen zien. In de „Artistieke Staalkaart" van de Vara wordt hedenavond aandacht aan de tentoonstelling „Rendez-vous der rederij kers" geschonken. Hierin zal men ook een scène kunnen horen uit „De Wiskunste naars" van Langendijk, zoals deze eenakter door Haarlemse amateurs onder regie van Jan Kraakman in de ridderzaal van het stadhuis ter gelegenheid van de „Academi sche zitting" is opgevoex-d. De opname daarvoor werd vrijdag in.de vooravond in het Langendijktheater gemaakt. Medewer kenden waren Ida Rooyers, Dick Stevens, Guus Boersma, Wim de Ree, Arie Mourik en de regisseur. De heer Van der E. uit Haarlem, die zijn bromfiets voor „Treslong" had staan, kwam later tot de onaangename ontdek king, dat zijn voertuig verdwenen was. Vrijdagmorgen omstreeks negen uur reed een tractor, bestuurd door Van der V. met twee aanhangers door de hoofdstraat. Voor het perceel van de weduwe Smit raakten de aanhangwagens los. De voorste reed het trottoir op en kwam tegen de ruit van ge noemd perceel. Deze werd vernield en het raam werd ontzet. Naar men ons mededeelt zat er een fout in de koppeling. ADVERTENTIE TOEN DE HEER J. van der Valk in 1948 op de Schalkwijkerweg aan het Spaarne een industriële- en handelsonderneming oprichtte, kon hij zeker niet vermoeden, dat hij ook nog eens scheepsbouwer zou worden. En misschien zou dit er ook nooit van gekomen zijn, als men in 1942 in Amerika niet begonnen was met het toepassen van het nieuwe materiaal „plastic" bij de bouw van kleine scheepjes. Nederland, dat destijds bezet was, kon toen nog geen deel hebben in deze ontwikkeling. Maar na de oorlog heeft men hier de achterstand snel ingehaald en op het ogenblik schijnt het zo te zijn, dat de plastic-verwerking in Nederland op hetzelfde peil gekomen is als in de Verenigde Staten. Wij behoeven niet te herinneren aan de talrijke artikelen, die tegenwoordig van plastic gemaakt worden, om te kunnen constateren, dat de kunstharsen op schier elk gebied hun vaste plaats hebben ver overd. Sinds kort ook bij de scheepsbouw. Op de laatste watersporttentoonstelling „HISWA", die eind april in Amsterdam gehouden werd, waren al bootjes te zien, waarvan de romp geheel uit plastic vervaardigd was. Ook de heer J. van der Valk had op die tentoonstelling een inzending van plastic-boten, evenals andere scheeps- bouwfirma's in Nederland. Sinds vorig jaar is de heer Van der Valk echter als eerste in ons land overgegaan tot het construeren van grotere schepen, waarvan de romp geheel uit kunsthars is vervaardigd. Voor het echter zover was, is er heel wat voorbereidend werk aan voorafge gaan. Ongeveer vijf jaar geleden werd er aan de Schalkwijkerweg begonnen met proef nemingen met kunstharsen, vooral met het oog op de scheepsbouw. Begonnen werd met het bouwen van Canadese kano's. De mensen, die dergelijke scheepjes koch ten waren merkwaardig enthousiast. Wat was het geval? Behalve dat de scheepjes licht in gewicht waren en stabiel op het water lagen, ondervonden ze opmerkelijk weinig schade bij voorkomende aanvarin gen. Ook het stoten op een strekdam, dat bij de watersport nogal eens schijnt voor te komen, ondergingen de bootjes zonder daar merkbaar nadeel van te ondervinden. Voortbouwende op dit succesrijke begin b esï o o t denbeer Van "der Valk toen,het met een groter type schip te proberen. Het resultaat is de motorkruiser „Laminal", een scheepje dat zes meter Het „Willem Klaren-kamp", het kam- peercenti-um van het Haarlems Speeltuin Verbond in de duinen bij Bentveld-Aer- denhout, waar in de afgelopen vier weken honderden Haai'lemse meisjes en jongens één of meer prettige vakantieweken heb ben doorgebracht, behoort weer tot het verleden. Vrijdagavond is het kampvuur, waarmede elke kampweek officieel afge sloten pleegt te worden, in tegenwoordig heid van de kinderen en hun ouders, als mede van verscheidene bestuurders van het Haarlems Speeltuin Verbond, voor de laatste maal ontstoken. Aangezien het hier de sluiting van het gehele kamp betrof, had de kampcommissie gemeend aan deze laatste afscheidsavond een feestelijk ka- rakter te moeten geven. Dit bleek niet zo heel moeilijk te zijn, omdat de kampmoe der, mevrouw Van de Hogen-Hoppenbrou- wer, die dag jarig was, een gebeurtenis, waar men uiteraard niet ongemei-kt aan voorbij wilde gaan. Na alle aanwezigen, die zich gemoede lijk rond hem in het duinzand geschaard hadden, hartelijk welkom te hebben ge heten, sprak de voorzitter van de kamp commissie, de heer F. Gaartman, als zijn oordeel uit, dat het over het algemeen een „goed kamp" is geweest. Dat de kin deren het best naar hun zin hebben gehad bleek onder meer uit het feit, dat velen twee of meer kampen hebben meegemaakt. Over het eten, vaak een moeilijk punt bij kinderen, zijn geen noemenswaardige klachten ontvangen. De kinderen hebben net zoveel mogen eten als zij lustten en dat dit, na zo'n gehele dag van sport en spel in de openlucht, niet gering was, behoeft, volgens de heer Gaartman.wel geen nadere uiteenzetting. Dit jaar hebben in totaal 370 kinderen aan de kampen deelgenomen, dat betekent 100 kinderen meer dan het vorige jaar. De heer Gaartman dankte allen, die aan het welslagen van het kamp hebben meege werkt, in het bijzonder de familie Van Hall voor het feit dat zij ook dit jaar een gedeelte van haar terreinen ten behoeve van het kampeercentrum ter beschikking heeft willen stellen. Voorts zeide de spre ker erkentelijk te zijn voor de medewer king, welke men van gemeentewege en enige firma's heeft mogen ontvangen bij de inrichting van het kamp. Mevrouw Van de Hogen zeide best te vreden te zijn over het verloop van de vier kampen. Er zijn gelukkig geen zieken geweest en er hebben zich ook geen moei lijkheden met kinderen voorgedaan, waar door zij naar huis gestuurd moesten wor den. Wat het eten betreft, ontelbaar zijn de boterhammen die door de kinderen ver orberd zijn. Kinderen die per dag 12 tot 14 sneedjes brood naar binnen werkten, wa ren beslist geen uitzonderingen: er was er zelfs één bij die met 20 boterhammen wel raad wist! Bij het middagmaal vroegen de meeste kinderen om een extra-portie welke zij kregen. Was het weer gedurende de eerste kampweken niet ideaal, de laat ste week heeft veel goed gemaakt. Het haar geschonken foto-album zal, zo meen de de spreekster, met de kampfoto's een prettige en blijvende herinnering aan deze kampeerdagen zijn. Hierna trad Hans van de Zalm naar voren en overhandigde mevrouw Van de Hogen en de keukenmoeder, mevrouw A. van Es, namens de kinderen elk een grote bos bloemen als blijk van waardering voor het door deze dames verrichte werk. Ook de voorzitter van „Klarenhof", de heer C. van der Reep, sprak hartelijke woorden tot de jarige kampmoeder. De heer H. van Dijk, de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, dankte de kampcommissie en de leiders en leid sters van de verschillende kampen voor het werk dat zij gedurende de afgelopen weken in het belang van de Haarlemse jeugd hebben verricht. Hoewel hier en daar nog wensen zijn, valt er, aldus de heer Van Dijk, toch in de organisatie van het kamp een opgaande lijn te bespeuren. Om deze opgaande lijn echter te kunnen voortzetten is het nodig dat volgend jaar vele ouderen zich als leidster of leider voor een der kampen ter beschikking stellen. Namens het verbond bood de heer Van Dijk mevrouw Van de Hogen bloemen en een geschenk aan. Op deze sluitingsavond werd voorgedragen, gezongen, gedanst en men voerde enkele korte toneelstukjes op. De voorzitter van de vakantieeommissie, de heer J. Martens, kwam de plezierige stemming nog ver hogen door een grote doos snoepgoed aan te dragen. De heer Martens stelde echter als voorwaarde dat de kinderen in de komende week op alle evenementen van de vakantiespelen aanwezig zouden zijn. Juist toen de invallende duisternis het moeilijk maakte de spreker goed te onderscheiden werd de brand in de stapel takken gesto ken, die voor het kampvuur moesten zor gen. Nadat het vuur gedoofd was, keerden de kinderen naar hun tenten terug. Woensdag 8 augustus is in Bloemendaal onverwacht overleden de heer P. J. Vuyk, kandidaai-notaris bij het kantoor van no taris H. M. van Weel. De heer Vuyk, die ruim zeventien jaar op dit notariskantoor is werkzaam geweest, was in Bloemendaal een bekende en beminde figuur. Het stoffelijk overschot is vandaag in alle stilte teraardebesteld. De voorzitster van de VPRO, mejuffrouw dr. N. A. Bruining, wordt eind augustus 79 jaar. Zij zal daax-om op 1 september af treden. De laatste uitzending van de rubriek „Vandaag," die op vrijdagavonden sinds 12 september 1947 door mejuffrouw Bruining is verzorgd, zal op 24 augustir zijn. Uiterlijk is er niet zo veel verschil tussen deze plasticboot „Laminal" en een scheepje van een dergelijke groot te gebouwd van hout of staal. Het vaartuigje van kunsthars is eenter aanzienlijk lichter in gewicht en. behoeft nauwelijks onderhouden te worden. lang is, twee meter breed en een diep gang heeft van ongeveer veertig centi meter. Uiterlijk is er niet zo'n groot verschil met een dergelijk schip dat van hout vervaardigd is. Wat de eigen schappen betreft is er echter wel dege lijk onderscheid. Zo behoeft een plas ticboot niet geschilderd te worden, omdat de kleur al in het materiaal verwerkt is, verder kan de boot niet lekken, omdat de romp uit één geheel bestaat zonder naden en er is geen rotting of corrosie mogelijk. Het on- derhoud kan tot een minimum beperkt blijven: schoonmaken geschiedt met een huishoudelijk schuurmiddeltje. Het scheepje ligt stabiel op het water, hetgeen wij hebben kunnen constateren bij een proefvaart op het Spaarne. De „Laminal" is het prototype van, naar de heer Van der Valk hoopt, een gehele serie. Wat de constructiewijze betreft, zou een serie zeker niet tot de onmogelijk heden horen. Er wordt eerst een houten proefmodel gemaakt, waarvan men een plasticvorm of matrijs maakt, welke dient om de rom pen van de te bouwen schepen in te gieten. Is de vorm eenmaal gereed dan is het praktisch mogelijk zoveel rompen te gie ten als wenselijk is. In het bedrijf aan de Schalkwijkerweg werken totaal acht man en met dit bescheiden aantal werkkrachten is men erin geslaagd de romp van het prototype in drie dagen te vervaardigen. De afbouw geschiedt gedeeltelijk nog met hout. hoewel het in de bedoeling ligt ook hierbij in de toekomst meer plastic te gaan gebruiken. Het plasticmateriaal bestaat uit fiber glas geïmpregneerd met polyesterhars. Dit laatste is in vloeibare toestand en kan zonder verhit te zijn. gebruikt worden om de modellen te gieten. Ook zeil kruiser De motorkruiser is bijzonder geschikt om dienst te doen als weekeinde- of vakantieschip en schijnt goedkoper te zijn, dan overeenkomende types van hout of staal. Voor volgend jaar staat er een zeil- kruiser op het programma, waarvoor op het ogenblik het ontwerp en de tekeningen worden gemaakt. Seriebouw Waar met het oog op de grootte de grens van de bouw van plasticschepen ligt, is moeilijk aan te geven. Bij seriebouw is plastic goedkoper dan andere materialen. In de eerste plaats is het dus gewenst, dat er een belmrHijke afzet gevonden wordt. In Nedei'lanJ kijkt men liever eerst de kat nog eens uit de boom. maar uit Amerika, waar men wat het vertrouwen in de kunstharsprodukten betreft iets ver der is, heeft de heer Van der Valk al enige orders gekregen. Praktisch zou de bouw voor de aller grootste schepen in plastic mogelijk zijn, zo verzekerde de heer Van der Valk ons. Of het echter ooit zover zal komen, dat oceaanreuzen van kunsthars gemaakt zul len worden, staat nog te bezien. Laten voorlopig de watersportliefhebbers maar tevreden zijn, dat zij als zij dat wensen, de beschikking kunnen krijgen over plas ticscheepjes, waarbij zij het schilderen, breeuwen en poetsen achterwege kunnen laten. Hetgeen voor gemakzuchtige boten- bezitters zeker een aantrekkelijke gedach te zal zijn. PQOtTOOYWmtttt annommnnt i yy nrrmwyyvvtYi m WEEKABONNEMENTEN dleneu uiterlijk op Woensdag te worden ^betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 'OOOCXXXCXXCCeCCCQCijuLAXXXXXXXXx mil i-fyyvwyirmr ,rww

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3