€sso Antiekbeurs overzicht van oude kunst in alle tijden Bunno op zoek naar Luilekkerland^) De tweede oorbel" neon APPARATENFABRIEK „LUXOR" Al et Esso bent U beter uit FEUILLETON 4 Acht miljoen gulden in Het Prinsenhof' Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Tweede internationale persfototentoonstelling Polio in Noord-Limburg niet verontrustend Hulp aan destijds in Oostenrijk vervolgden Tank met zestien ton stook olie in brand KWALITEITS transformatoren Eindhoven heeft een nieuw station Nederlandse vrouwen terug uit Egypte Het is er volkomen rustig" Vlaardingse trawler na stranding weer vlot Actrice Nel Oosthout naar festival van Edinburgh Adres tegen verdere snelheidsbeperking voor bromfietsen Dominee" met strafblad Geld van een invalidenbond verduisterd Obligatielening van Noordholland UIT ANDERE BLADEN Indonesië houdt zich niet aan eens gegeven woord Kerkelijk Nieuws door Hans Martineit ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 In „Het Prinsenhof" van Delft is donderdagavond opnieuw een „Oude Kunst en Antiek Beurs" geopend. In de vele kamers, waar Willem de Zwijger meer dan vier honderd jaar geleden leefde, hebben achtentwintig Nederlandse verzamelaars van kunstschatten uit alle tijden voor de achtste keer hun collecties gerangschikt in glazen vitrines en langs de hoge statige wanden. Zij hopen, dat er kopers komen en zij hopen, dat er kopers wegblijven. Het zijn vreemde mensen, die antiquairs. Verzameldrift, handelsgeest, zin voor het curieuze, voor het bijzondere, historische belangstelling en een dikwijls feilloze intuïtie hebben van hen de beste meestal niet-academisch ge vormde kunsthistorici gemaakt, die ons land kent. Zij reizen hun leven lang de wereld af op zoek naar voorwerpen, die getuigen zijn van iedere periode in het ver leden. Sommigen geven de voorkeur aan oude schilderijen of aan sculpturen, de aan dacht van anderen is gericht op sieraden, die hun diensten hebben gedaan in rijke vor stenhoven, of antieke meubels, aardewerk of zilver. Sommigen hebben in het geheel geen uitgesproken voorkeur, of beter gezegd, hebben een voorkeur voor alles uit alle tijden van kunsthistorische waarde. In achtentwintig zalen staan, liggen en han gen nu voor een tijd van drie weken de stukken, die jaar op jaar de belangstelling trekken van duizenden en nog eens duizenden uit vele landen. Oók kopers, die hun verzamelingen willen verrijken. Deze stukken vertegenwoordigen samen een waarde van ongeveer acht miljoen gulden. De verzamelaars willen ze graag verkopen omdat ze hen een stukje rijker maken, en ze willen ze graag houden omdat dat bezit ervan de beloning is van hun speurderswerk. Deze wetenschap verleent een beurs als deze ieder jaar weer een bijzonder karakter. Het is ondoenlijk allemaal op te schrij ven wat hier aan kostbaarheden te vinden is, zoals het niet mogelijk is om alles te hebben gezien en gekeurd op één enkel? dag. We zullen slechts een aantal indruk ken geven, opdat de lezer enigszins een idee krijgt. De nagedachtenis aan Rembrandt wordt ook hier in ere gehouden. De firma P. de Eoer heeft aan zijn collectie drie reeds ver kochte Rembrandts toegevoegd. Het zijn de „Aanbidding der koningen", een paneeltje „De twee filosofen" en een studie van een Christuskop. Rembrandt zelf was een ver woed verzamelaar en men heeft het pas send geacht deze stukken in het Rem- brandtjaar te plaatsen. Premsela en Ham burger beschikt als gewoonlijk over een gesorteerde hoeveelheid zilver uit de laat ste vijf eeuwen. Daartoe behoort de aan beide zijden met parelmoer ingelegde sier- schaal uit de zeventiende eeuw, een prach tig blad van Adam van Vianen, uit 1624, dat reeds op de openingsavond door het Rijksmuseum is aangekocht en een Ita liaanse gouden miskelk, gesigneerd Jo hannes de Agono. Dit is een bijzonderheid aangezien er zeer weinig miskelken uit die eeuw met signatuur bekend zijn. Voorts een aantal fraaie drinkbekers, die in het begin der achttiende eeuw door de Gronin ger Willem de Booser werden vervaardigd. Van deze zilversmid is bekend, dat hij uit sluitend drinkbekers heeft gemaakt. Mis schien houdt zijn naam verband met het Engelse woord „boozer", waarvan de let terlijke vertaling immers luidt „drinke broer". We zien ook een gouden beker van Jan Lankhorst uit het jaar 1733, die hierbij is afgebeeld. Aan deze beker is een aardige historie verbonden. In 1677 werd een Hollandse kapitein Tyloos door de re gering uitgezonden om koning Christiaan V van Denemarken te helpen bij een zee slag tegen de Zweden in de Spnt. Christiaan schonk Tyloos als dank voor zijn hulp een penning. Wat hiermee verder gebeurde vermeldt een inscriptie op de beker: „Toen Tyloos Neerlandsch held met Mannenmoed bezielt De Sweedsche Schepen had ver overt of vernielt Schonk hem de Deense Vorst tot roem van dit gevecht Een gouden Penning aen een Keeten vast gehecht. De Penning ziet gij hier de Keeten is ontslaekt Zo dat nü van dit goud dees Beker is ge- maekt". De firma etaleert hierbij de origi nele rekening van de goudsmit. Zilver is bij vele andere standhouders in bezit, waarvan Morpurgo wel apart dient ge noemd. Antieke kostbaarheden van geheel an dere soort vindt men vooral bij Jacques Schulman een Amsterdamse penning handelaar van wereldnaam die evenals vorige jaren twee vitrines toont met Ro meinse en Griekse munten, daterend uit de derde en vierde eeuw voor Christus en Grieks aardewerk. A. Vecht toont ook zeldzame stukken, waaronder Louristan- en Ordisbronzen, daterend uit tweeduizend voor Christus. Hierbij bevindt zich ook Sy- risch, Romeins, Egyptisch en Frankisch glaswerk, dat prachtig bewaard is geble ven. De eeuwen hebben er slechts in elkaar overlopende kleuren op aangebracht, blauw, geel, rood, groen, bruin, in alle tin- ADVERTENTIE U A ADI CM ZIJLSTRAAT 96 MAAKLcfVI TELEF.: 20340 Een gouden beker met een bijzonder verleden. ten. In vele stands treft men Chinees por selein, zowel Oostaziatisch als Europees. Men krijgt een interessant beeld van de wisselwerking, die er heeft plaats gehad tussen deze beide werelddelen. In de zes tiende eeuw is de wederzijdse beïnvloeding vorm gaan aannemen. In Europa werd blank Chinees porselein ingevoerd, dat daarna door Europese handelaars van ver sieringen werd voorzien. Dit was goedkoper dan Chinees porselein, dat in China al een bewerking had ondergaan. Europeanen hebben later ook opdrachten gegeven aan Chinese kunstenaars, toen de belangstel ling. voor Chineqs, porselein was uitge groeid tot een cultus. Merkwaardig is, da- de Chinezen hierbij een scherp onderscheid hebben weten te bewaren tussen handels waar en kunstvoorwerpen. Zij bleven por selein vervaardigen dat niet voor de ex port was bestemd. Deze stukken verlieten China niet en behielden hun oorspronke lijke kenmerken. Dit zijn slechts enkele aanduidingen in de omvangrijke collecties. Er is meer te noemen, veel meer, dat evenzeer de aan dacht zal hebben van vele kunstliefheb bers. Wij willen ons echter hoeden voor verdere opsomming van feiten. Deze taak was aan de samenstellers van de catalogus, die het moet gezegd bijzonder ver zorgd is uitgevoerd. Iedere zaal legt een stuk historie bloot. Een bezoek aan deze schatkamers van het verleden kan ieder een warm aanbevolen worden. Mogen wij een waarschuwing geven aan allen, die graag van alles willen genieten? Men doet er goed aan vóór een bezoek ongeveer vast te stellen wat men in het bijzonder wil bekijken: zilver of brons, ceramiek of porselein, tapijten of meubelstukken, glas werk of juwelen. Want niemand wensen wij de hoofdpijn, die onvermijdelijk moest volgen op onze ongeorganiseerde dwaal tocht door het labyrint van „Het Prinsen hof". De beurs is geopend op alle werkdagen van 10 tot 17.30 uur, op zondagen van 13 tot 17.30 uur en bovendien op dinsdag- en donderdagavonden van 19 tot 22 uur. Er zijn al enkele belangrijke aankopen gedaan. Zo is een fraaie gemodelleerde madonna met kind, uit Utrecht begin vijf tiende eeuw, vervaardigd van pijpaarde verkocht aan het Utrechts Museum. De prachtige Christuskop, geschilderd door Rembrandt, is doorverkocht naar particu lier bezit en blijft in Nederland, terwijl een zware verguldzilveren wijnkoeler is aan gekocht door het gemeentemuseum in Den Haag. Van 24 november tot 10 december Welke foto zal dit jaar „de beste pers foto ter wereld" worden? Een internatio nale jury zal dit uit honderden inzendingen te beoordelen krijgen, wanneer op 24 no vember in gebouw Arti et Amicitise te Amsterdam door de Nederlandse Vereni ging van Journalisten te Den Haag de tweede internationale persfototentoonstel ling is geopend. Voor de eerste maal zal het publiek op deze tentoonstelling, die tot 10 December geopend zal blijven, ook persfoto's te zien krijgen uit landen ach ter het ijzeren gordijn, want tot de vijf endertig landen, die reeds een uitnodiging tot deelneming hebben geaccepteerd, zijn ook Rusland, Hongarije, Joegoslavië en Polen Ook uit de Verenigde Staten zullen persfotografen hun beste produkten in zenden en meedingen naar de prijzen met een totale waarde van vijfduizend gulden. De tentoonstelling zal onderverdeeld zijn in drie categorieën: nieuws, sport en re portage. Het ligt in de bedoeling van de organiserende vereniging de expositie na afloop over te brengen naar andere steden, indien daarvoor bij de gemeentebesturen of andere instellingen althans belangstel ling blijkt te bestaan. In he ziekenhuis te Venlo zijn thans veertig patiënten opgenomen bij wie zich verschijnselen van kinderverlamming heb ben voorgedaan. In dit ziekenhuis zijn alle gevallen geconcentreerd uit Noord-Lim burg. De meeste patiënten komen uit het gebied VenloBlerickTegelen. Er zijn 4 volwassenen bij; de meeste patiënten zijn beneden de veertien jaar. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter, zodat de situatie in de streek niet verontrustend wordt geacht. Een fonds, gesticht door de Oostenrijkse regering, zal tot juni 1957 personen regis treren, die tussen maart 1933 en 8 mei 1945 om politieke redenen in Oostenrijk vervolgd werden. Tot hen behoorden ook vluchtelingen, die zich in Nederland ves tigden. Hoeveel er daarvan zijn, is nog onbekend. Het fonds heeft de hulp van de Oostenrijkse legaties en consulaten in geroepen om bij het registratiewerk be hulpzaam te zijn. De hulpverlening is niet alleen bestemd voor personen, die tijdens het Hitlerregime vervolgd werden en al of niet vluchtten, doch evenzeer voor hen. die tijdens het regime van Dolfuss en de acties van prins Starhemberg in moeilijkheden kwamen. Op het industrieterrein te Nijmegen is vrijdag een tank met zestien ton stookolie, die naast een fabriek van isolatiemateriaal lag, door onbekende oorzaak in brand ge raakt. Een arbeider van de fabriek, die probeerde de vlammen met een blusappa- raat te doven,'slaagde daarin'nïë't en liep vrij ernstige brandwonden op. De inmid dels gearriveerde brandweer wist na enige tijd het vuur te blussen. De olietank lag tegen een buitenmuur van de fabriek, die door de hitte werd ont zet. ADVERTENTIE SPAARNE 34hoekDam5lr. HAARLEM TEL.15756 ADVERTENTIE ventilatoren v v eiectro-motoren leveren wij vlug en concurrerend Korte Poellaan 23 Haarlem Tel. 12305 De president van de Nederlandse Spoor wegen, dr. ir. F. Q den Hollander, heeft vrijdagmiddag het nieuwe stationsgebouw te Eindhoven oficieel geopend. De burge meester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, noemde bij deze gelegenheid het nieuwe station een stedebouwkundige en architectonische aanwinst voor Eind hoven en bracht hulde aan de architect van de Nederlandse Spoorwegen, ir. K. van der Gaast, die bij deze ingebruikne ming van zijn jongste schepping zijn 33-ste verjaardag vierde. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oost-Brabant feliciteerde de voorzitter, de heer A. Kersten, de Ne derlandse Spoorwegen. Ir. P. Philips sprak namens de Eindhovense fabrikanten, die, naar hij zei, zeer tevreden zijn met het nieuwe station. Hij bood een reliëf aan, dat door de Larense beeldhouwer Willy Mignot werd gehakt in de met natuur steen beklede uitbouw van het hoofdge bouw van het station. Namens de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer bood de voorzitter, de heer J. Dentenier, zes stadsvlaggen aan, die in het vervolg bij feestelijke gelegenheden naast zes nationale dundoeken aan de py lonen voor het nieuwe station zulen wap peren. Dr. ir. den Hollander sprak een woord van dank en hees, terwijl vier diesello comotieven hun klagend signaal lieten horen, de nationale driekleur in de 26 meter hoge toren, die naast het hoofdgebouw van het station werd gebouwd. Vrijdagavond om negen uur zijn met het lijntoestel van de K.L.M. uit Cairo de eerste vrouwen en kinderen teruggekomen van Nederlandse eployé's, die voor Nederlandse bedrijven in Egypte werkzaam zijn. „Het is in Egypte volkomen rustig", ver telde mevrouw H. Dokter—Van Rijn. wier man als aannemer in dienst is van Werk spoor en voor deze firma in Suez werk uit voert bij de Anglo Egyptian Oil Fields Ltd. „Zowel de directies van de B P.M. als die van Werkspoor hebben de Nederlandse employe's geadviseerd hun vrouwen en kinderen ze kerheidshalve naar Nederland terug te sturen. Men kan nooit weten wat er gebeurt iridé "Sue'zkanaalkWëstie". Er zijn slechts weinig Nederlanders bij de Shell in Suez werkzaam. Zij allen hebben hun vrouwen en kinderen naar Nederland teruggestuurd. In het vliegtuig zaten ook Britse vrouwen en kinderen. Zij reisden korte tijd later door naar Londen. Mevrouw J. van Leeuwen, die met drie kinderen uit Egypte terugkeerde zei dat men van de opschudding, die de naasting van het Suezkanaal in de gehele wereld teweeg had gebracht, weinig had gemerkt. In Suez was het werk gewoon doorgegaan. PIANIST MARINUS FLIPSE GEOPEREERD. De pianist Marinus Flipse die maandag- in het Rotterdamse ziekenhuis „Eudokia" is geopereerd wegens accute blindendarm- ontsteking is aan de beterende hand. Drie dagen lang hakte Bunno hout, van de vroege morgen tot het ondergaan van de zon. Het viel hem helemaal niet mee en hij moest nu en dan wat rusten, omdat het soms leek, of zijn armen lam waren van dat zware werk. Maar hij gaf de moed niet op. Hij wist, wat hij beloofd had en dat wou hij nakomen ook; en hij wist ook, dat dit de enige manier was om in Luilekkerland te komen. Dus pakte hij dan maar weer stevig aan, sloeg al het hout klein en stapelde dat netjes op achter de schuur De 179 ton metende trawler „Hendrika en Adriana" van de n.v. zeevisserij en haringhandel v./h. Averboom te Vlaar- dingen is vrijdag in dichte mist op de rot sen gelopen toen het de haven van Sun derland wilde binnenlopen. Het vaartuig ging naar deze haven aan de Engelse oost kust omdat een lid van de bemanning me dische hulp nodig had. Zes uren later, bij hoog water, is de „Hendrika en Adriana" vlotgetrokken. Het vaartuig had blijkbaar geen schade opge lopen. Het is naar Vlaardingen opgestoomd zonder eerst de haven van Sunderland te zijn binnengelopen. De declamatrice en solotoneelspeelster Nel Oosthout heeft de vererende uitnodiging ontvangen om op het festival van Edin- burg te komen optreden. Zij zal daar in het „Gateway"-theater tien voorstellin gen geven, waarbij zij „St. Joan" en „De onsterfelijke dwazen" ten tonele zal bren gen. Nel Oosthout vertrekt op 16 augustus van Schiphol. Haar eerste voorstelling in Edinburg is op 20 augustus. Het ligt in de bedoeling dat de actrice ook nog indien mogelijk een voorstelling in Londen zal geven. Op 9 september zal Nel Oosthout in Berg en Dal voor de vereniging „Hu- man relations" een voordracht van Shaw's „St. Joan" geven. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging en het hoofdbestuur van de Nederlandse Brom fiets Bond, hebben zich in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat uitge sproken tegen een onlangs geopperd denk beeld de maximum-snelheid voor brom fietsen die onlangs op 40 km per bepaald, verder terug te brengen tot 20 km per uur. De besturen betogen dat het niet de te grote snelheid is, welke de meeste onge vallen veroorzaakt, maar veeleer een groot gemis aan verkeerskennds. De besturen van beide bonden zijn van mening dat het niet aangaat, alleen de bromfietsers te ver plichten zich aan het overige verkeer aan te passen. Ook de wielrijders zullen reke ning moeten houden met het feit dat er reeds meer dan een half miljoen bromfiet sers zijn, die recht hebben op hun plaats in het verkeer. De beide bonden verzoeken de minister zodanige maatreglen te doen nemen dat bij de fietsers meer begrip ont staat voor de krachtens artikel 20 van het Wegenverkeersreglement op hen rustende plicht, alleen naast elkaar te rijden, als daardoor het verkeer niet in gevaar wordt gebracht of belemmerd. De beide bonden beschouwen de snelheidsbeperking tot 40 km als een bijdrage tot grotere veiligheid van het verkeer en stemmen er volkomen mee in. In een verdere verlaging van de snelheidsgrens zien zij echter een groot gevaar voor het economische gebruik en de technische ontwikkeling van de bromfiets. w Een 28-jarige winkelier uit Amsterdam, T. A. van B., die door zijn medewerkers „dominee" werd genoemd, omdat hij ds. voor zijn naam zette, had als voorzitter van een invalidenbond enige tijd het pen ningmeesterschap waargenomen en toen een rekening van 117.voor voldaan getekend, die nog niet was betaald. Daar om heeft hij wegens verduistering terecht gestaan voor de Amsterdamse rechtbank, waar een vinnige penningmeesteresse een boekje over de „dominee" wilde opendoen, hetgeen echter niet werd toegestaan. „Ik heb mijn uiterste best gedaan om de bond tot een goed werkende organisatie op te bouwen. Helaas heb ik gefaald" zei de verdachte. „U hebt alles veel te veel alleen gedaan en u had veel te weinig contact met de an dere bestuursleden'" verweet de rechter hem. De officier van Justitie noemde de ver duistering van bondsgelden een zeer ernstig delict, vooral doordat verdachte heeft ge tracht vertrouwen te wekken als dominee, hoewel hij een strafblad heeft met vier veroordelingen met totaal twee jaar gevan genisstraf en de proeftijd van een vorig vonnis nog niet geëindigd was. Rekening houdend met de mogelijkheid dat deze straf in een onvoorwaardelijke zal worden omgezet, eiste de officier zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank zal op 17 augustus vonnis wijzen. Binnenkort kan de uitgifte verwacht worden van een 4 1/4 percent dertigjarige obligatielening groot f 10.000.000 ten laste van de provincie Noord-Holland. GENÊVE (ANP) „Dit is het einde van de laatste illusies, die Nederland nog kan hebben over de mogelijkheid tot het onderhouden van correcte betrekkingen met zijn voormalige kolonie", aldus oor deelt het blad „Tribune de Genève" over het niet betalen van de Indonesische schul den aan Nederland, „en dat zal voor het land smartelijker zijn dan de financiële wonde, die niet dodelijk is". De kwestie van de Indonesische schulden is volgens het blad geheel verschillend van de meer en meer gebruikelijke methode van pas onafhankelijk geworden landen om de hand te leggen op buitenlandse investe ringen uit hun koloniale tijd. „Deze schulden zijn erkend en aanvaard door een souverein geworden regering. Bo vendien zijn zij voor een deel gemaakt om de wederopbouw en de economische ont wikkeling van Insulinde mogelijk te ma ken. Om die reden kunnen de in Nederland opgenomen leningen beschouwd worden als een daad van samenwerking tussen een Europese, economisch ontwikkelde staat en een onderontwikkeld land. Het besluit van Djakarta schijnt dan ook te bewijzen, dat het onmogelijk is, vertrouwen te hebben in het woord van de Indonesische regering en dat de door het buitenland tot haar be schikking gestelde kapitalen onherroepelijk verloren zijn voor hen, die op dat woord hebben gebouwd". „Op dat tijdstip, waarop men in het Westen de steun aan onderontwikkelde landen eindelijk rekent tot de fundamen tele verplichtingen van rijke landen, op een tijdstip, waarop die steun in een nieuwe geest wordt georganiseerd, en men overal probeert hem los te maken van elke imperialistische bijgedachte, is het door Indonesië geschapen precedent wel bijzon der hinderlijk. Door het vertrouwen, zon der hetwelk daadwerkelijke hulp niet denkbaar is, te vernietigen, dreigt dit pre cedent dit werk, waarvan de onderontwik kelde landen de vruchten moeten plukken, volkomen te verlammen". Ook immoreel Gezien in het licht van de interna tionale moraal acht het blad de Indonesi sche actie niet minder betreurenswaardig. Weliswaar zal men in Djakarta en bevrien de hoofdsteden met recht kunnen zeggen, dat de Europeanen zelden scrupules heb ben getoond als het om hun materiële be langen ging en zich dus moeilijk op hun eigen deugdzaamheid kunnen beroepen, „maar de Aziatische nationalisten, die de gebreken van het Westen zo duidelijk zien en zo graag voor zedemeester spelen, ge dragen zich niet beter. De houding van Djakarta toont dat aan. Wij zouden liever hebben gezien, dat het het tegendeel had bewezen", aldus de Tribune de Genève. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zuid-Zijpe: J. Rem mers, vik. te Hoogeveen, die bedankte voor Dreischor. Aangenomen naar Rotterdam (vak.-dr. J. J, Stam): dr. F. de Graaff te Apeldoorn. Geref. Kerken Beroepen te Sittard: Th. Rienks t« Schoondijke. Bedankt voor Heerlen (2e pred.pl.): J. A. van Netten te Slootdorp. Aangenomen naar Kampen (3e pred.pl.): W. H. Melles te Wijhe. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Neede-Eibergen: F. van Dijk te Heerenveen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Huizen (N.H.): F. Bakker, kand. te Goes, die bedankte voor Doornspijk, St. Jansklooster, Leerdam, Op perdoes, Overschie, Vianen en voor Ulrum. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Aalsmeer: J. W. Sipkema te Eindhoven-Breda. De vermiste circusauto In het bericht betreffende de vermiste circusauto in ons blad van vrijdag wordt abusievelijk gewaagd van het circus Alt- hoff. Het gold hier het circus Boltini dat tot en met woensdag voorstellingen in Haarlem had gegeven en daarna naar Alphen aan de Rijn op weg ging. De domp teur van dit circus heet Althoff. ADVERTENTIE 31) Langzaam stond Van Akkeren op, borg de brief als een kleinood in zijn porte feuille. Misschien is de idee dat ik hem nog eens zou kunnen gebruiken, al had ik er tot zo even nog geen voorstelling van, wel de onbewuste reden waarom ik hem niet heb verbrand. Op zijn gezicht verscheen een geniepig lachje. Hij pakte hoed en jas en verliet de kamer. Ergens zou hij Dick Loman wel opduikelen. Adrie van Akkeren trof het. Hij vond Dick Loman op zijn kamer, druk bezig met het ontwerpen van een affiche. Rondom lagen bonte vellen te drogen en de hele werktafel maakte een fleurige indruk. Hij keek op, toen Van Akkeren binnentrad en wuifde hem naderbij, terwijl hij een stoel voor hem leegmaakte. „Mooi, amice, dat je opdaagt. Ik had straks naar je toe willen gaan, maar eerst moest ik dit werkstuk afmaken. Ze zitten er op ons bureau om te springen. Zeg, er is een kink in de kabel gekomen. In onze kabel, bedoel ik. Die Beels, je weet wel, jouw inspecteur, is zo even nog eens hier geweest. Mij heeft hij weer niet thuis ge troffen, helaas. Nou, schrik je geen aap...." onderbrak hij zichzelf, toen hij Adries ontsteld gezicht zag. „We moeten alleen onze afspraak een beetje verande ren. Een geluk bij een ongeluk, dat het slechts anderhalf uur scheelt dat we samen korter hebben gewandeld. „Wat is er dan gebeurd? Vertel toch eerst het belangrijkste," sneed Van Akke ren hem ongedurig het woord af. Hij pro beerde zich te beheersen. Dick kon en moest natuurlijk niet weten wat er voor hem op het spel stond. „Nou, snap je het nog niet? Bij zijn twee de bezoek heeft hij natuurlijk onze samen- zweerster, mijn mevrouw Verhagen, de waarheid ontfutseld. Ze was er compleet van ondersteboven. Honderd keer heeft ze zich bij me verontschuldigd. Je weet, dat ze verschrikkelijk doof is. Gewoonlijk merk ik pas later wat ze wel en wat ze niet heeft verstaan. Bij zijn eerste bezoek heeft ze gedacht, dat dat nu die kennis van me was met wie ik die malle weddenschap had afgesloten. Want zegt ze: namen ver sta ik toch nooit. Daar let ik niet eens meer cp. Ze was wel wat verbaasd, dat hij daar na nog eens terugkwam en kon er zo gauw geen touw aan vastknopen. Maar dit maal heeft hij haar goed duidelijk gemaakt wie hij was. Nou, je begrijpt, dat ze overstag ging. Voor het eerst van haar leven met de politie in aanraking! Ze was er helemaal vol van. Nadat ze hem alles trouwhartig had opgebiecht, was hij erg vriendelijk en haar heel dankbaar geweest, heeft ze me in alle gemoedelijkheid verteld. En verder had hij nog willen weten, of ik haar had verzocht bij navraag dat verhaal ten beste te geven. Wat ze natuurlijk volmondig heeft toegegeven. Nou zitten we wel enigs zins met de gebakken peren, niet? Wat moeten we er van maken?" „Het is me wat moois!" Van Akkeren zat met een diepe frons tussen zijn wenkbrau wen en trommelde een roffel op het tafel blad. Zijn hele plan viel in duigen. Inspec teur Beels zou eerdaags wel tot krassere maatregelen overgaan, nu zijn alibi aan diggelen was. Hij wist het, verdorie, ook niet meer. Hij schrok uit zijn gepieker op, toen hij Dick hoorde zeggen: „Je ziet er uit, alsof je helemaal in zak en as zit. Iemand zou bijna kunnen gaan denken, dat je er iets mee te maken hadZijn stem klonk luchthartig, al nam hij Adrie van Akkeren vorsend op. „Ben je krankzinnig geworden? Wat haal je in je hoofd? Hoe durf je? Je zou me nogVan Akkeren zweeg ineens, zijn handen trilden, zijn gezicht vertrok van nauwelijks bedwongen onrust. „Maar, beste kerel, wat ben je toch gauw op je tenen getrapt? Het was natuurlijk maar een grap. En je opwinding snap ik nog minder. Het gaat toch maar om ander half uur verschil? En dat zullen we op de een of andere manier heus wel fixen." Dick Loman zei het op kalmerende toon. „Jij hebt gemakkelijk praten," zei Adriaan onvoorzichtig. je moest eens weten in wat voor een onmogelijk parket ik zit, dacht hij. Zou hij Dick in vertrouwen nemen? Dan moest hij hem de ellendige geschiedenis van toen ook vertellen. Nee-, dat ging niet. Dat Dick Nels laatste brief niet had gelezen, was nu wel evident. Dan zou zijn houding wel anders zijn. Of kon hij zijn gevoelens en gedachten nog beter verbergen dan hij zelf? „Wat deed je eigenlijk die zaterdagmid dag op mijn kamer?" vroeg hij eensklaps. „Je weet wel, toen Koosje naar het zieken huis moest en je mijn Napoleon kwam terugbrengen. Je zult je het gejammer van mevrouw Moorman vast nog wel herin neren." Dick Loman keek hem verbijsterd aan. Wat had dat er nou weer mee te maken? „Nee, zo precies herinner ik me haar jeremiades nou ook weer niet. Ik weet daarentegen heel goed, dat ik op jou heb zitten wachten. Ik dacht, dat je vrij was. Dat bleek toen van niet. Wat is er toch met je aan de hand, zeg? Je schijnt plotseling alles buitenissig te vinden." „Nee. Ja. Ik bedoel, je hebt gelijk. Toch zou ik graag willen weten, waar je die be wuste zaterdagavond bent geweest." „Met jou samen. Dat weet je toch nog wel, hoop ik?" Dick lachte schallend. „Hou nou asjeblieft met die grapjes van je op. Ik wil het heus weten," zei Adriaan scherper dan in zijn bedeoling had ge legen. „Je kunt naar de pomp lopen," gaf Dick Loman hem, nu werkelijk nijdig, ten ant woord. Hij boog zich over zijn werk, greep naar zijn tekenstiften en liet blijken, dat hij niet van plan was er nog een woord aan toe te voegen. Van Akkeren had in een ommezien zijn hoed en jas gepakt en liep op de deur toe. „Ik zal me er wel alleen uitredden en bedankt voor je hulp!" „Als je weer wat redelijker bent ge worden, kun je me tegen tienen in ons kroegje vinden. Dan kunnen we, wanneer je dat dan nog nodig oordeelt, verder over leggen." Zonder antwoord bonkte Van Akkeren de deur dicht. Op straat zakte zijn woede. Er moest dringend worden gehandeld en vooral geen energie aan affecten worden verspild. Hij zou naar zijn kamer teruggaan en de nieuwe situatie rustig van alle kanten be kijken. Met een schok doorvoer het hem, dat inspecteur Beels best al met een arrestatiebevel voor zijn huisdeur op hem zou kunnen staan wachten. Hij liep dan ook door naar het stille cafeetje waar hij wel eens meer kwam. Voor zijn koffie gezeten, staarde Adriaan van Akkeren broedend voor zich uit. Ja, het gevolg van deze wending zou zijn, dat inspecteur Beels op zijn laatst morgen in alle vroegte kwam opdagen, wanneer hij er nu al niet was. Het zag er allesbehalve rooskleurig voor hem uit, nadat zijn alibi stuk was. Hij moest tijd zien te winnen. Misschien kon hij nog zijn huis bereiken. Hij zou het nodigste in een koffertje pak ken en een poosje verdwijnen. Mevrouw Moorman moest morgenochtend dan maar Vermijlen opbellen en hem zeggen, dat hij wegens familieomstandigheden onverwachts cp reis had gemoeten. Daarmee was hij er echter nog niet. Langzaam haalde hij zijn portefeuille te voorschijn. Nog steeds aar zelend, herlas hij Nels brief. Daarop vroeg hij de kelner hem postpapier te brengen. Een half uur later liet Van Akkeren de envelop in de brievenbus op de hoek van zijn straat glijden. Voorzichtig gluurde hij de omgeving af. Nergens was er iets onge woons te zien. De kamer van zijn hospita lag in het donker. Met een zucht van verlichtiing sloop hij de trap op. XIV Na een vrijwel slapeloze nacht verscheen inspecteur Beels, tot de werkelijkheid ge roepen door een hardhandig koude douche, met nieuwe energie geladen op zijn kamer in het grote grijze gebouw. Voordat hij goed en wel voor zijn bureau zat, pakte hij de hoorn van de telefoon om een onder houd met commissaris Languit af te spre ken. Zoals de zaak er voorstond, zou de commissaris vast en zeker toestemming tot de arrestatie van Adriaan van Akkeren geven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6