Militair Eisenhower hanteerde olijftak beter dan weegschaal Karakter van Republikeinse partij werd veranderd Kort en bondigj MAISON „MARCEL" Verwijdering tussen meer- en minder ontwikkelde landen Drie en een half jaar in het Witte Huis H. WAKKER Moskou bepleit industrialisatie, maar Westen vreest daarvan ontwrichting ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN1 Goede kansen Oude garde mort Strijd om Nixon Kort geding over film „Vijf minuten voor twaalf" Zomer-bridgedrive Scheepvaart 9 Ceronia, 14 te Santos verw. Coryda, 11 te Abadan verw. Caltex Nederland, pass. 10 Flores Az. n. Curagao. Caltex Pernis, 10 v. Suez n. Ummsaid. Coryda, 12 te Abadan verw. Calt. The Hague, pass. 10 Martinique n. Curagao. Cinulia, 12 te Sydney verw. Congokust, 11 te Lagos. Cottica, 11 te Plymouth. Delfshaven, 10 v. Rotterdam n. Narvik. Diemerdijk, 10 v. Cristobal n. Antwerpen. Dordrecht, 10 v, Vlissingen n. Philadelphia. Dorestad, 11 te Alexandrië. Esso Rotterdam, pass. 9 Pantellaria n. Rastanura. Erinna, 10 te Calcutta. Esso Amsterdam, 10 v. Suez n. Rastanura. Eemland, 10 v. Las Palmas n. Amsterdam. Eendracht, 10 v. Bilbao n. Dordrecht. Esso Nederland, pass. 10 Gibraltar n. Landsend. Farmsum, pass. 9 Gibraltar n. Rotterdam. Fairsea, 7 v. Suez. Gaasterland, 10 te Vitoria. Gordias, 10 te Amsterdam. Gouwe, 10 v. Dakar n. Monrovia. Guineekust, 9 v. Dakar n. Freetown. Groote Kerk, 10 te Rotterdam. Hydrae 9 v. Amsterdam n. Emden. Hecuba, pass. 9 Flores Az. n. Amsterdam. Hera, 10 te Bridgetown. Hispania, 9 v. Rotterdam n. Randers. Hector, 11 te Palermo. Hermes, 10 te Amapala. Hilversum, 11 te Kwinana. Johan van Oldenbarnevelt, 11 te Fremantle. Japara KPM, 10 200 m. o. Albany, 13 te Fre mantle verw. Karimata, 10 te Tj. Priok. Keizerswaard, 9 v. Pineypoint n. Pta. Cardon. Kieldrecht, 9 te Damman. Kaima, 10 v. Surabaja te Semarang. Kalianda, 10 te Sann. Kara, 11 te Auckland verw. Katelysia, 14 te Suez verw. Kermia, 12 te Bachaquero verw. Koratia, 10 te Philadelphia verw. Korovina, 10 te Rotterdam. Kylix, 11 te Bahrein. Larenberg, 9 Azoren gepass. n. Barbados. Linge, 9 v. Royatta n. Zaandam. Laagkerk, 10 te Bahrein. Laertes, 10 v. Surabaja n. Makassar. Lekkerkerk, 11 te Bandarshapur. Lindekerk, 10 v. Bandarshapur naar Bahrein of Rastanura. Leopoldskerk, pass. 10 Runsaljebel n. Aden. Liberty Bell, 11 te Mena Al Ahmadi. Loenerkerk, 11 te Port Said. Merwede, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Metula, 9 v. Lorenco Marques n. Abadan. Molenkerk, 170 v. Port Said n. Aden. Mijdrecht, 10 v. Mena Al Ahmadi n. Houston. Macuba, 12 'te Suez verw. Mentor, 8 v. Demerara n. Moego. Murena, 10 180 m. z.z.w. Adelaide, 13 te Espe- rance verw. Madoera, pass. 10 Sabang n. Colombo. Malea, pass. 10 Str. Luzon n. Shimotsu Japan. Malvina, 10 v. Yokohama n. Balikpapn. Marpessa, 10 v. Curagao n. Mariel Cuba. Mirza, 10 v. Singapore n. Miri. Mitra, 10 v. Rotterdam n. Lissabon. Nestor, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Nias, 10 v. Kobe n. Singapore. Oranje, 10 te Southampton. Orion, 10 te Ceuta. Ovula, 10 te Singapore. Ophir, 10 te Buleleng. Oranje, 10 te Southampton. Oranjefontein, 9 te Bremen v. Amsterdam. Oberon, 10 v. New Orleans n. Aruba. Oldekerk, 11 te Dar Es Salaam. Ondina, 11 te Terneuzen. Ootmarsum, 11 te Mobile. Prins Willem II, 9 v. Le Havre n. Montreal. Pendreclit, 10 v. Sidon n. Nynashamn. Prins Frederik Willem, 10 v. R'dam te Antw. Purfina Hellas, pass. 9 Vlissingen n. Kuwait. P. G. Thulin, 10 v. Baltimore n. Seven Ellands. Prins Casimir, 10 te Le Havre verw. Prins Willem IV, 9 v. Quebec n. Rochester. Purfina Nederland, pass. 10 Ouessant n. Antw. Peperkust, 10 v. Takoradi n. Freetown. Pieter S, 10 te Rotterdam. Polydorus, pass. 11 Gibraltar n. Rotterdam. Prins Casimir, 10 v. Le Havre n. Rotterdam. Rijndam, 9 v. New York n. Southampton. Raki, 9 v. Leixoes n. Amsterdam. Roggeveen, 11 te Mahe. Rotula, 12 te Rio de Janeiro verw. Rondo, 9 70 m. z.o. Minikoy n. Suez. Sarpedon, 9 v. New York n. Curagao. Slamat, 10 te Hamburg, dokken. Stad Rotterdam, 9 v. Rotterdam n. Seven Islands. Sliedrécht, 10 te Banias. Stad Leiden, 11 te Karachi verw. Salatiga, 11 te Basrah. Schouten, 10 v. tYokohama n. Nagoya. Senegalkust, 11 te Le Havre. Stad Dordrecht, pass. 10 Ouessant n. Rotterdam. Straat Banka, 10 v. Bombay n. Cochin. Sloterdijk, 10 500 m. w. Valentia Ierl. n. Antw. Swartenhondt, 10 te Ampenan. Sambas, 10 te Bandjermasin. Sawega. 10 te Tj. Priok. Stanvac Ogan, 10 te Tj. Uban. Stan vac Pendopo, 10 te Sungeigerong. Stad Dordrecht, 12 v. Alicante te R'dam verw. Stad Vlaardingen, 12 v. Narvik te R'dam verw. Stentor, 8 v. Nickerie n. Mobile. Schiedijk, 11 te Rotterdam. Solon, 10 v. New York n. Port Au Prince. Stentor, 11 te Willemstad. Sumatra, 10 te Port Said. Schelpwijk, 11 v. Schiedam n. Vlissingen. Sliedrecht, 11 v. Banias n. Genua. Trompenberg, 10 te Antw. verw. v. Le Havre. Tjibadak, 9/10 Kp. Leeuwin n. Singapore. Tiberius, 9 160 m. n.o. Sombrero eil. n. Antw. Tomocyclus, 10 te Curagao. Triton, 10 te La Guaira. Theobaldius, 10 v. Las Piedras n. Landsend. Utrecht, 10 nog te Bandarshapur. Van Waerwijck, 14 v. Singap. te Hongkong verw. Vasum, 14 te Rotterdam verw. W. Alton Jones, 9 v. Pt. Said n. Philadelphia. Willemstad, 9 v. Barbados n. Plymouth. Waiwerang, 10 te Rangoon. Woensdrecht, 11 te Liverpool. Waibalong, 10 te Surabaja. Waterman, 13 te Las Palmas verw. Westertoren. 11 te Gibraltar. Willem Ruys. 10 v. Singapore n. Belawan. Zijuenberg, 11 v. IJmuiden n. Melilla. KLEINE VAART Amyntas. 10 v. Rotterdam n. Savona. Alcetas. 10 v. Rotterdam n. Lissabon. Altho, 10 v. Londen te Amsterdam. Admiraal Nelson, 10 v. Norrkoping n. Douglas. Atlas, 9 150 m. n.o. Kp. Vilano n. Rotterdam. Batavier III, pass. 10 Lissabon n. Bordeaux. Betty Anne S. 10 v. Rotterdam n. Londen. Bernard John, 10 v. Londen te Antwerpen verw. Beja, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Berend N, 10 v. Maassluis te Boston. Boreas, 10 30 m. w. Algiers n. Tunis. Borneo, 10 v. Newport te Rotterdam verw. Bab T. 9 v Hamina n. Zaandam. Calvin, 10 55 m. z.w. Hanstholm n. Gothenburg. Celebes, pass. 10 Dover n. Manchester. Claes Compaen, 11 v. Bayonne n. Garston. Catharina W, 10 v. Londen te Delfzijl verw. Caland, 10 v. Rotterdam n. Domsjo. Canada, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Catharina, 10 v. Rotterdam n. Honfleur. Cobri, 10 v. Londen te Amsterdam. Cornelia B I, pass. 10 Noordhinder n. Hamburg. Driebergen, 10 v. Amsterdam n. La Paluoto. Domburgh, 10 v. Londen te Rotterdam. Draco, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Europa, 10 v. Rotterdam n. Liverpool. Elio, pass.9 Ko. 11e Gata n. Londen. Ecmstroom. 10 v. Grangemouth te Amsterdam. Export II. 10 v. Londen te Rotterdam. Fiona, 10 v. Amsterdam n. Skutskar. Flevo. 9 v. Aalborg n. Aarhus. Goote. 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Gronitas, 10 v. Delfzijl te Londen. Heerengracht, pass. 10 Gotland n. Amsterdam. Heinricii Grammerstorf, 10 v. Antofagasta naar Valperaiso. Heron, 10 v. W.-Hartlepool te Rotterdam verw. Haringvliet, 10 v. Aalborg n. Ahrendal. Henrica B. 10 v, Norrkoping n. Grimsby. Ilias, 8 v. Hamburg te Gothenburg. Johnny, pass. 10 Middlesboro n. Boston. Julia Mary, 10 50 m. z, Milfordhaven n. Lissabon. Jan Kreumer, 10 v. Londen te Rotterdam verw. Janny, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Joost. 9 te Helsinki v. Antwerpen. Konny M. 10 v. Stanlow te Hamburg verw. Karei, pass. 10 Texel n. Kotka. Kaap Falga, 7 te Rotterdam v. Vestervik. Kaap St. Vincent, 9 te Stocka v. Norrsundet. Lindesingel, pass. 10 Startpoint n. Dublin. Larix, 9 te Dordrecht v. Zaandam. Midas, 8 v. Tunis n. Algiers. Mynelis, 10 v. Portovesme te Rotterdam. Marco Polo, pass. 10 Norderney n. Zaandam. Marie Sophie, pass. 10 Texel n. Delfzijl. Marjan, 10 v. Poole n. Par. Maartje, 10 v. Gt. Yarmouth te Vlaardingen. Merak, pass. 10 Vlissingen n. Gent. Mirzam N. 10 130 m. n.n.o. Kp. Vilano n. Cacabl. Missouri, 10 v. Vesteras te Delfzijl verw. Mercurius H, 13 v. Londen te Mantyluoto verw. Myfem, pass. 10 Kielerkanaal n. Rouaan. Nero, 9 te Oporto n. Amsterdam. Nestor, 10 te Amsterdam n. Barbados. Niobe, 10 te Rotterdam n. Amsterdam. Notos, 9 te Genua n. Cartagena. Phidias, pass. 9 Gibraltar n. Cartagena Sp. Pavo, 9 te Zaandam v. Stocka. Ponza, 7 v. Holmsund n. Zaandam. Pirola, 10 v. Amsterdam n. Antwerpen. Plato, 8 te Amsterdam. Rijnhaven, 10 te Roscoff verw. Stella Prima, 10 v. Ceuta te Londen verw. Spaarnestroom, 10 v. Fowey te A'dam verw. Statenlaan, 10 v. Londen te Rotterdam. Texelstroom, 10 v. Amsterdam n. Liverpool. Teunika, 10 v. Londen te Rotterdam. Tramp, 19 v. Nijland te Rotterdam. Trianca, pass. 10 Namsos n. Grangemouth. Tilly, 9 te Karlstad v. Kristinehamn. Vrijburgh, 10 50 m. n. Kp. Finist. n. Casablanca. Vrede, 10 v. Middlesboro n. Boston. Westerdok, 9 v. Londen te Amsterdam. Wickenburgh, 10 v Londen te Rotterdam. Wiebold Böhmer, 9 15 m. z.w. Ouess. n. Genua. Zevenbergen, pass 10 Holyhead n. Lissabon. OFFICIEEL DUURT DE ambtsperiode van president Eisenhower nog tot 20 januari 1957, maar men kan de balans van zijn bewind wel opmaken. Het halve jaar, dat nog rest, wordt zozeer in beslag genomen door de verkiezings voorbereidingen, dat het nog maar ten dele behoort tot de regeringstermijn. Belangrijke beleidsbeslissingen kan men in deze periode niet meer verwachten, onder het voorbehoud dat er geen ernstige internationale of binnenlandse crisis ontstaat. Hoe ziet de balans van Eisenhowers ambtsperiode er uit en wat kan men verwachten, indien hij en Nixon op 6 november opnieuw tot president en vice-president gekozen zouden worden? In de politieke kringen te Washington hoort men veel critisch commentaar en slechts weinig lof. In het maken van com plimenten wint een Amerikaan het verre van een Nederlander, maar wanneer men te Washington over politiek praat, is men zelden complimenteus over de prestaties van politieke tegenstanders. Ook de pers is in het algemeen critisch ingesteld. Het doet er niet toe of de Republikeinen of de Democraten aan het bewind zijn, de pers staat altijd klaar om eventuele corruptie openbaar te maken, beleidsfouten te signa leren en om conflicten grote publiciteit te geven. De journalisten zijn hier vaak de speur- en waakhonden van het algemeen belang. Zij verrichten daarmee een nuttige functie in het Amerikaanse bestel, maar tevens versterken zij de critische toon, die in het algemeen reeds heerst zodra de poli tiek ter sprake komt. Onlangs is evenwel een waarderend boek over de regering van de afgelopen drie en een half jaar verschenen: „Eisenhower, the inside Story". De schrijver is Robert J. Donovan, een medewerker van de New York „Herald Tribune". Deze journalist heeft grote sympathie voor de Republikei nen. Hij kent vele vooraanstaande figuren uit de partij en dank zij zijn relaties, kreeg hij inzage van notulen van kabinets-ver- gaderingen. Deze ongebruikelijke voor keursbehandeling heeft dan ook tot protes ten. geleid, maar het stormpje is spoedig geluwd. Donovan heeft een bescheiden gebruik gemaakt van zijn kennis -en hij heeft geen landsgeheimen prijs gegeven in zijn boek. Zijn informaties maakten het hem echter mogelijk op een intiemere manier over de geschiedenis van de laatste drie en een half jaar te schrijven dan anderen konden doen. Daardoor is dit boek meer geworden dan alleen maar een overzicht van de af gelopen periode. Men ziet hier de gang van zaken'min of meer met de ogen van een Republikein, die deel uitmaakt van het Eisenhower-team. Men ziet hoe deze zorgvuldig gekozen groep, doorgaans in grote harmonie, dag in dag uit werkte voor vrede, welvaart, een sluitende begro ting en Republikeins succes. In hun stre ven hadden zij te kampen met tal van moeilijkheden: met een economische inzin king, internationale conflicten, critiek van de Democraten en zelfs met ernstig gebrek aan medewerking van rechtse Republikei nen. In het begin van zijn ambtsperiode moet Eisenhower zelfs overwogen hebben om een nieuwe partij te stichten. Ondanks de obstakels hebben Eisenho wer en de zijnen echter heel wat bereikt: er heerst vrede, de Verenigde Staten zijn welvarender dan ooit, de begroting is in evenwicht en de Republikeinse kansen staan goed. De wereldvrede is evenwel al lerminst verzekerd en de critici van dit bewind betwijfelen of de Republikeinen wel de beste koers gekozen hebben. Niet temin zal de leus „vrede en voorspoed" (peace and prosperity) de Republikeinen wel stemmen bezorgen. Toen Eisenhower op de partij-conventie van 1952 gekozen was tot Republikeins kandidaat voor het presidentschap ging de strijd tussen Eisenhower en Taft. Had Taft gewonnen, dan hadden de Europeanen re den gehad zich bezorgd te maken, dat deze Republikein het tot president zou brengen. Taft vertegenwoordigde de oude garde dei- Republikeinen, die tegelijk neiging had tot „isolationisme" en tot het voeren van preventieve oorlogen. Eisenhower en de vooruitstrevende vleugel van de partij, verklaarden zich voorstanders van inter nationale samenwerking en van een inten sief streven naar vrede. Als president heeft Eisenhower deze voornaamste beloften ge stand gedaan en door dit te constateren geeft men hem de lof, die hem ten volle toekomt. Eisenhowers regering heeft verscheidene fouten gemaakt en in de afgelopen jaren was er herhaaldelijk aanleiding een cri tisch geluid uit Washington te doen horen, maar ondanks de sombere voorspellingen der democraten, heeft Eisenhower de klok niet terug gezet naar de tijd van de oude Republikeinse garde. Hij heeft veel van Roosevelts en Trumans sociale maatrege len overgenomen en met een merkwaardige continuïteit zijn het Democratische en het Republikeinse bewind in 1953 in elkaar overgegaan, Met Eisenhower aan het hoofd is het karakter van de Republikeinse par tij sterk veranderd. Het feit dat Stassen, Eisenhowers advi seur voor ontwapening, zich tegen Nixons kandidatuur voor het vice-presidentschap heeft verklaard, betekende een sensatie te Washington. Persoonlijke conflicten kwamen zelden of nooit voor in het Eisen- hower-team. Dat de leden van dat team elkaar in het openbaar niettemin wel eens tegenspraken, had andere redenen. In ver scheidene leden van Eisenhowers kabinet was de oude Republikeinse Adam niet dood. Voorts was er nog een andere reden, die tot tegenstrijdinge uitlatingen aanleiding gaf: het onhandige gebruik, dat Eisen hower en de zijnen van de internationale weegschaal maakten. Kort voordat Eisen hower met een aanval van ileitis in het ziekenhuis werd opgenomen, verdedigde hij bijvoorbeeld op een persconferentie de houding van neutrale staten zoals India on Indonesië. Dat stemde overeen met de Poging, die Washington deed, om op betere voet met die landen te komen. President Sukarno van Indonesië was juist op bezoek geweest, premier Nehroe van India werd verwacht. Eisenhower ging in zijn ijver echter te ver: Hij gaf de indruk dat landen, die bondgenoten waren van de Verenigde Sta ten, door dit feit gevaar liepen een aanval uit te lokkenDit was een ongelukkige uitlating en leden van zijn team, die daar toe toch al de neiging hadden, begonnen terstond voor „tegenwicht" te zorgen. Mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles ver klaarde, dat neutraliteit in de meeste ge vallen immoreel is en Nixon vertrok naar het Verre Oosten, om daar de bondgenoten (Formosa, Vietnam, Thailand en Pakistan) gerust te stellen. Eisenhower had de bondgenoten ge schokt, Dulles en Nixon deden de schaal in hun enthousiasme weer naar de andere kant doorslaan en schokten de neutralen. Helaas heeft men in de afgelopen periode maar al te vaak op zulk een ruwe manier met de internationale weegschaal omge sprongen. Amerikaanse staatslieden praten te veel en wie te veel praat, zegt vaak te veel. Toch zijn niet alleen de publiciteit en de persconferenties schuld aan het onnodige gezigzag: nog altijd leeft de oude garde van de Republikleinse partij en zijn man nen als Knowland, Radford, Wilson, Nixon en tot op zekere hoogte ook Dulles gaarne bereid daar tegenwicht te geven, waar diep in hun hart voorkeur voor bestaat. Zolang Eisenhower goed gezond was, hinderde het niet al te zeer, dat leden van de oude garde in het team meespeelden. Naarmate de president echter meer af wezig is, moeten andere elementen wel dominerender worden. Het is eigenlijk nog verbazingwekkend, dat gedurende de beide ziekten van de president de koers zo goed is volgehouden. Dit pleitte voor de spor tiviteit van zijn medewerkers. Zou wat niemand hoopt maar waar men zich toch bezorgd over maakt Eisenhower een tweede termyn niet kun- Vertoning niet toegestaan De president van de Haarlemse rechtbank, uitspraak doende in een kort geding, heeft de eis toegewezen van de directeur van de Zandvoortse bioscoop „Monopole", zodat de vertoning van de film „Vijf minuten voor twaalf" van hedenavond af in gebouw „Mo dern" aan het Stationsplein te Zandvoort geen doorgang zal vinden. Bij overtreding zal een bedrag van f 1000 per voorstelling betaald moeten worden; eventueel kon de politie ingrijpen. De directeur van de bioscoop had gebouw „Modern" waarvan hij eveneens eigenaar is, op mondelinge overeenkomst verhuurd aan twee exploitanten van het waterorgel. De belangstelling voor het waterorgel was niet groot en daarom hadden zij besloten de do cumentaire smalfilm „Vijf minuten voor twaalf" te vertonen. De directeur van de bioscoop had hiertegen bezwaren en in een kort geding vroeg hij de president van de rechtbank de vertoning te verbieden. Deze heeft in zijn vonnis o.a. overwogen, dat bij vertoning der film publiek wordt onttrokken aan de reeds bestaande bioscoop. nen uitdienen, dan zou het veel verschil maken, wie Eisenhowers opvolger zou zjjn. Richard Nixon heeft voor het vice-presi- dentschap de steun van de partij-organi satie en bovendien schijnt Eisenhower in derdaad op hem gesteld te zijn. Zijn kan sen staan goed, om ook voor de tweede termijn Eisenhowers tweede man te wor den. Nixon behoort echter niet tot de libe rale, internationalistische stroming, die met Eisenhower haar intrede heeft gedaan in de Republikeinse partij. Zou Nixon op volgen, dan zouden waarschijnlijk mannen van het slag van senator Knowland op de voorgrond komen. Het moet een hele stap geweest zijn voor oud-gouverneur Stassen (die week in week uit met Nixon aan dezelfde ver gadertafel zit) om een andere kandidaat dan Nixon naar voren te brengen. Hij heeft hiermede waarschijnlijk als een roepen de in de woestijn uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid van verscheidene libe rale republikeinen, die ook al gaat het tegen de wens van de partijleiding in toch liever een man als gouverneur Herter van Massachusetts vice-president zouden zien worden. Temeer daar men zich over Eisenhowers gezondheid enigszins onge rust blijft voelen. ADVERTENTIE SALON DE COIFFURE MODERNE COIFFURES Permanent tiède ƒ12.50 Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 BINNENLAND Vlootgeestelijken. Vlootgeestelijken uit dertien landen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie zullen op 14, 15 en 16 augustus in „Beukbergen" te Huis ter Heide een conferentie houden. Op maandag 13 augustus wordt deze conferentie in de Rol zaal te 's Gravenhage geopend. Hierbij zul len het woord voeren de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b. d. H. C. W. Moor man, de Nederlandse hoofdvlootaalmoezenier en de hoofdvlootpredikant, mgr. J. F. M. de Sain en ds. J. H. Sillevis Smit, de aartsbis schop, mgr. dr. B. Alfrink en opperrabijn S. Rodrigues Pereira. K.S.G.-postzegels. Ter gelegenheid van de vierde verjaardag der vestiging van de zetel der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg heeft het Luxem burgse ministerie van Posterijen een serie van drie postzegels uitgegeven. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de afde ling der scheikunde technologie aan de Technische Hogeschool te Delft, om onder wijs te geven in de algemene en toegepaste microbiologie, is benoemd dr. T. O. Wiken, thans hoogleraar aan de technische hoge school te Zürich. Prof. Wiken, Zweed van ge boorte, studeerde in Uppsala en Lund. Hij is sedert 1948 hoogleraar te Zürich. Chinees schip. Voor de eerste keer na de oorlog zal op 13 augustus een Chinese vrachtboot, de 7252 ton u.etende „Chi Lung", de Amsterdamse haven binnenlopen. Het schin komt van Baltimore en is geladen met kolen. Schepen voor Panama. De „Sociedad Transoceanica Canopus" in Panama heeft de I. H. C. Holland Scheepsbouw- en inge nieurskantoor te 's Gravenhage opdracht verleend voor de bouw van twee vracht schepen van 12.200 ton en 14.000 ton inhoud. De schepen zullen gebouwd worden door de Ruim overtekend. De 4Vi pet. lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten van f 10 miljoen, waarop op 10 dezer de inschrij ving openstond, is ruim overtekend, zodat een aanzienlijke reductie bij de toewijzingen zal worden toegepast. De filmregisseur Sacha Guitry heeft enige tijd op kwade voet geleefd met de Franse fiscus, welke hem, naar zijn mening, te hoog had aangeslagen. Guitry vroeg daarom een onderhoud aan met de Franse minister van Financiën, Paul Ramadier, dat hem prompt werd toegestaan en waarhij de heren elkaar kennelijk zo goed begrepen, dat Guitry de minister tenslotte toch een cheque voor een groot bedrag overhandigde. De foto toont Sacha Guitry in zijn rolstoel bij minister Ramadier tijdens het onderhoud. In de vestiaire van de mijn te Marcinelle hangen 261 'bundeltjes kleren van de ongelukkigen, die woensdagmorgen door een felle brand in de mijn werden opgesloten en, naar men vreest, allen zijn omgekomen. GENèVE (ANP) De zomerzitting van de Economische en Sociale raad van de UNO (ECOSOC) in Genève was meer ge kenmerkt door rustig overleg dan door beslissende actie, zo verklaarde mr. C. W. A. Schurmann, die na het vertrek van mr. Stikker de leider van de Nederlandse delegatie is geweest, in een onderhoud met het ANP. Een belangrijk onderdeel was de bespreking van de internationale econo mische situatie, die gebaseerd was op een rapport van secretaris-generaal Hammars- kjoeld. Een van de voornaamste en tege lijk ingewikkeldste problemen is, dat de kloof tussen de meer- en de minder- ontwikkelde landen hoe langer hoe groter wordt. De geïndustrialiseerde landen gaan met sprongen vooruit, terwijl de vooruit gang van de andere zich heel langzaam voltrekt. De communistische delegaties, in het bijzonder de Russische, bepleitten onmid dellijke industrialisatie van de achter gebleven landen, maar van Westelijke kant is tegen deze oplossing ernstig gewaar schuwd. De niet-communistische landen vrezen, dat te snelle industrialisatie het maatschappelijk evenwicht zal verstoren, doordat de levenswijze, denkwijze, opvoe ding en technische scholing van die volken zich niet in zulk snel tempo bij een in dustriële omwenteling zouden kunnen aan passen. Verscheidene Westelijke delegaties, waaronder de Nederlandse, voelen meer voor een geleidelijke gemeenschapsontwik keling, waarbij de verschillende kanten van het probleem gelijktijdig worden be naderd. Nederland heeft de nadruk gelegd op de overweging, dat sociale en econo mische ontwikkeling twee facetten van de zelfde zaak zijn en dat deze niet van elkaar kunnen worden gescheiden zonder dat er brokken worden gemaakt. Ongunstige sfeer De behandeling van het „SUNFED"- plan voor de economische ontwikkeling van achtergebleven gebieden kwam wel op een bijzonder ongunstig ogenblik ten ge volge van de Egyptische actie tegen het Suezkanaal. Het psychologische klimaat voor de bespreking van dit onderwerp had ontbroken, zoals duidelijk was gebleken uit de wijze, waarop Frankrijk en Groot- Brittannië enerzijds en Egypte anderzijds elkaar hadden aangevallen. Niettemin had Frankrijk zijn gunstige gezindheid ten op zichte van het plan niet gewijzigd, hetgeen de Franse afgevaardigde in zijn slotrede nog eens duidelijk had gemaakt. In de Ver enigde Staten is volgens de Nederlandse gedelegeerde een ommekeer gaande en het is verheugend, dat het aantal invloedrijke Amerikaanse aanhangers van het plan de laatste tijd voortdurend toeneemt. Een moeilijkheid, die men bij eventuele verwezenlijking van „SUNFED" zal heb ben te overwinnen is het voornemen van de Sovjet-Unie haar bijdragen in het fonds voornamelijk in de vorm van goederen te leveren. Indien dit zou worden aanvaard en misschien door andere landen nage volgd zou daardoor een politieke kant bij de steunverlening van het fonds komen die men had willen vermijden. De discussie over de hulp aan vluchte lingen werd overschaduwd door het over lijden van de Hoge Commissaris, mr. Van Heuven Goedhart. Het was een diepe te leurstelling voor de Nederlandse delegatie geweest, dat er van de acht en een half miljoen dollar, die volgens het plan van de overleden Hoge Commissaris in de afge lopen twee jaar hadden moeten worden bijgedragen, slechts vijf en een half mil joen dollar was binnengekomen. Vluchte lingen moeten nu nog acht in plaats van vier jaar langer op hun terugkeer naar de gewone samenleving wachten. De ECOSOC heeft nu opnieuw een zeer ernstig beroep op de leden-landen gedaan om als hulde aan de nagedachtenis van de Hoge Com missaris diens werk in de kortst mogelijke tijd te voltooien. De debatten over de rechten van de mens en de sociale, politieke en econo mische positie van de vrouw hebben deze begrippen weer in de openbaarheid ge bracht. Ook in die landen, waar zulke be grippen nog'niet"<-eëï Ingang hebbëri ge vonden, moet de algemene belangstelling ontwaken en groeien. Dat resultaat op zichzelf zou de tijd en moeite, die er aan besteed wordt, ten volle rechtvaardigen, aldus mr. Schurmann. Een incident, dat de harmonische sfeer van de slotzitting tijdelijk verstoorde, hoe wel het ook een humoristische kant had, speelde zich af tussen de Franse en Egyp tische delegaties. De Egyptische afgevaar digde zei, dat het graven van het Suez kanaal aan 120.000 Egyptische arbeiders het leven had gekost. De Franse gedele geerde zei, dat zijn delegatie het antwoord tenslotte had gevonden in de Encyclopaedia Britannica, waarin staat dat er 120.000 man zijn omgekomen bij een mislukte poging van farao Necho, in het jaar 609 voor Christus, om de Middellandse Zee door een kanaal met de Rode Zee te verbinden. De Egyptenaar antwoordde, dat hij de Encyclopaedia Britannica, die uitgegeven is in een kolonialistisch land, een dubieuze bron vond. Hij herinnerde aan de epidemie tijdens het graven van het Suezkanaal, als gevolg van de slechte behuizing van de arbeiders. Het getal van 120.000 noemde hij echter niet meer. Wel weidde hij uit over het feit, dat niet de kanaalmaat schappij, maar de Egyptische regering in dertijd onder pressie de Egyptische arbei ders had betaald. 7W*nyoOPT Ook de tweede zomer-bridgedrive, voor bereid door de Zandvoortse bridegclub, en die in paviljoen Kiefer is gehouden, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Ruim 180 personen hebben deelgenomen onder de leiding van de heren J. Fabel en J. van der Weijden. Om ruim twaalf uur maakte de voorzitter, de heer J. G. Bisenberger de volgende uit slagen bekend: A lijn: 1. heren J. Groen Nathans 66 punten: B lijn: 1. heren Eyking Evers 67% pnt.; C lijn: 1 dames Broer Wulff 67 pnt.; D lijn: 1. heren Kapper Kollöffel 64 pnt.; E lijn: 1 heren Flapper Scheuckens 62 pnt.; F lijn: 1. mevrouw Spoelderheer Jongbloed 62% pnt.; G lijn: 1. koppel KlootsPlugge 75'A ptn.; H. lijn: 1. heren BisenbergerHartog 64% pnt.; J lijn: 1. mej. Appelheer Hendriks 69 pnt. COLLECTE RODE KRUIS De opbrengst van de inzamelingsactie in de week van 30 juli tot en met 4 augustus ten bate van het Nederlandse Rode Kruis heeft in Zandvoort opgeleverd f 2.458. Alcyone, 10 te Antwerpen. Alphard, 10 te Rosario. Alpherat, 10 te Santos. Amor, 10 v. Rotterdam n. Vigo. Amstelbrug, 9 v. Belawan n. Singapore. Albireo, pass. 10 Ouessant n. Marseille. Alhena, 10 v. Las Palmas, 15 te Antw. verw. Aardijk, 10 te Penang. Abbekerk, 10 te Bremen. Amstelkroon, pass. 10 Belle Isle n. Nederland. Amstelpark, 10 v. Fremantle n. Bombay. Aldabi, 10 270 m. z. L. Palmas n. Rio de Janeiro. Antonia. 10 v. Pladju n. Tjilatjap. Amsteldiep, 10 v. Amsterdam n. Philadelphia. Aegis, 10 v. Paramaribo n. Rotterdam. Almkerk, 11 t.e Singapore. Amerskerk, 11 te Port Swettenham. Amstelland, 11 te Montevideo. Axeldijk, 11 te Tampa. Boschfontein, 10 v. Port Said n. Genua. Baarn, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Bintang, 9 v. Galveston n. Antwerpen. Bontekoe. 10 te Tj. Priok. Billiton, 10 te Genua. Bengalen, pass. 11 Perim n. Belawan. Bussum, pass. 11 Kp. Finisterre n. Sidon Boissevain, 11 u- ">tevideo. Boskoop, 11 te Breda, 11 te P Caltex Leiden, —.aiiura n. Singapore. Charis, 10 te Hamburg. Camphuys, 10 te Makassar. Castor, 9 1000 m. z.o. Bermudas n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9