Ik danste tango met Jélena, een meisje van de Komsomol Verdwaald in de Betoverde Stad A.N.V. V. in Keulen poogt Duitse vrees voor polio te bezweren ^Hoe is het ontstaand Vijftig jaar geleden Overdreven geruchten hebben bezoek van toeristen doen afnemen HEERLIJK 3 MOSKOU BIJ MIDDERNACHT WE SPRAKEN OVER LIPSTICK, BING CROSBY, STALIN, NAVO EN IETS HEEL HACHELIJKS Salvo Noodzaak Reizen uit Indonesië drie maal zo duur geworden Britse luchtbrug naar het Midden-Oosten in werking \Geen leraren? Dan maar televisie-onderwijs Handelsverdrag tussen Rusland en Indonesië Dreigende rubberstaking Dit woord: U Revolutie op één eiland van de Talaud-groep Ik had alles geprobeerd tegen transpiratie-lucht Uit Haarlems Dagblad van 14 augustus 1906 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 (Van onze reisredacteur) MOSKOU. De klok sloeg twaalf uur in het restaurant, dat eruit zag als een kurhaus uit de twintiger jaren en waar de mensen bij bier en wijn zaten te praten en te eten. Toen het damesorkest een tango inzette, vroeg het meisje, dat eerder op de avond haar zakdoek had laten vallen beproefde vrouwenlist om contact te zoeken mij plotseling: Houd je ook zo van jazz? Van Bing Crosby en Louis Armstrong? Het had gewoon in Londen of New York, Amsterdam or Parijs kunnen gebeuren. Maar dit was ongewoon, want dit was Moskou bij middernacht en het wat gezette meisje van een jaar of 25 met levendige blauwe ogen in een aardig gezicht, dat ik voor alle zeker heid maar Jélena zal noemen, was een Komsomolska, een ]id van de communistische jeugdbeweging van de Sovjet- Unie. Een van die meisjes, die vier jaar geleden met stijve bloesjes en strakke Ninotsjka-gezichtjes onder spandoeken jn optochten liepen en van wie het neette, dat zij als het zo uitkwam, voor het heil van partij en vaderland vader of moeder bij de geheime politie aangaven. En nu, mis schien voornamelijk omdat een paar jaar geleden eindelijk een meedogenloze oude man was doodgegaan, droeg de kleine Jélena lipstick en nylons, zong zij geen strijd liederen meer, maar floot „Rue Lepic" van Yves Montand, „Change Partners" en de „St. Louis Blues" en, vreemder nog, praatte en lachte honderduit met een journalist uit het Westen, zo'n verderfelijk oorloghitsertje van het boze kapitalisme. Dat was het begin van dat vreemde gesprek, dat overigens op neutraal terrein begon. Waar had Jélena zo vloeiend Engels geleerd? Zij studeerde Engels op het instituut voor vreemde talen en kreeg, zo vertelde zij trots, een stipendium van negenhonderd roebel in de maand. Daar kocht zij haar nylons van (vijftien roebel per paar), haar lipstick, parfum en kleren. Zag zij er naar westelijke smaak erg gek uit? Allerminst, zei ik beleefd, voordat ik haar met tact vertelde van de Audrey Hepburn-coiffure en van de „reeën-ogen" der Parijse meisjes. Even later raadpleegde zij tersluiks haar spiegeltje en er kwam een vastberaden trekje van „dat valt te proberen" om haar mond. Hoe kende zij al die Franse en Amerikaanse liedjes? Nu, er zijn buitenlandse platen te krijgen en die waren bijzonder in trek op de studentenfuifjes, waar net als bij ons tot vier uur in de ochtend werd gedanst. Maar er is ook Russische jazz. Gaat die over tractoren, sovchozen en de arbeidsprestaties van de nieuwe Sovjet mens? Nou, zei Jélena, en grinnikte een beetje, zulke liedjes waren er wel, maar ze waren aanzienlijk minder in trek dan die over de maan, de sterren, een zomernacht en de liefde. Fronsten de ernstige komsomols niet de wenkbrauwen over zoveel decadente frivoliteit? - Ach, zei Jélena, - slomeriken bestaan overal en jazz is al een paar jaren in zwang. Een van Moskous zeldzame lichtreclames zegt: Burgersmaakt gebruik van taxi's". Bij het mausoleum van Lenin en Stalin. Voor de eeuwig vrouwelijke vraag: Wat zegt de mode? En ik behoefde niet zo op te snijden, want in het Westen is het ook niet alles, daar lijden de meeste mensen toch maar een zorgelijk en armetierig bestaan. Van onder haar wimpers bestudeerde zij het effect van dit salvo. Ik begon glimlachend wat lonen en prijzen te noemen, vertelde van Nederlandse huizen en andere dingen, waarvan wij ons altijd met enige moeite moeten herinneren, dat zij niet overal in de wereld gewoon zijn. Er daagde naden kend begrip in haar blauwe ogen en toen ik vroeg of zij werkelijk dacht dat het Westen dat alles in de waagschaal zou leg gen door op een oorlog met de Sovjet-Unie aan te sturen, zei zij zachtjes: Ik ben geen dwaas. Even later bracht zij echter tegelijk met de rode kaviaar het pact van Bagdad en de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie op de proppen. Waarom proberen jullie ons te om singelen? Wij hebben tien miljoen mensen verloren in de vorige oorlog. Denk je dat wij werkelijk een nieuw bloedbad willen? Nee, zei ik waarheidsgetrouw en begon haar met een zucht uit te leggen dat inter nationale politiek niet zo eenvoudig is als de leuzen en spandoeken van de Sovjet- Unie het wel voor willen stellen, dat er be langenconflicten en wantrouwen bestaan lussen grote machten en dat er problemen zijn, die slechts stukje bij beetje met veel geduld kunnen worden opgelost. Ik herin nerde haar aan Praag en Korea en zei dat wij de vrede lief hebben, maar de vrijheid liever. En hoewel Jélena niet kon geloven, dat de Noordkoreanen werkelijk Zuid- Korea waren binnengevallen, kwam zij verder niet met de mokerslagen van het communistisch dogma, maar nam peinzend haar lipstick ter hand. Ik prees in stilte de schepping van de vrouw. Na de volgende tango vroeg zij of het Marshall-plan voor ons niet een afschu welijk blok aan het been was geweest. Weer bleek zij evenwel bereid tot aandach tig luisteren, toen ik haar vertelde dat het Marshall-plan in 1949 geholpen had ons van een nationaal bankroet te redden. Toen ik zei dat het ons geschokt had dat de Rus sische regering deze Amerikaanse hulp aan haar volk onthouden had, viel voor het de naam Stalin in het gesprek. Na een korte stilte vertelde Jélena, dat zij van het rap- port-Kroesjtsjev had gehoord, waarin de oude despoot ontluisterd werd. Het was oen hele schok geweest. Er werd nog steeds gediscussieerd, ook over de mede-verant woordelijkheid van de nieuwe leiders. Jélena was over deze hele zaak nog steeds niet met zichzelf in het reine. Nu ging in ieder geival alles heel wat beter. En een ge sprek als het onze had zij drie jaar geleden zeker niet aangedurfd. Misschien 'was ech ter de sterke arm van Stalin wel nodig geweest in de moeilijke beginperiode Maar had een intelligent volk als het Russische werkelijk een sterke arm nodig, zou het niet liever in een vrije democratie 'oven, waar persoonsverheerlijking onmo gelijk is, waarin een ieder als het hem lust, op een straathoek kan zeggen, dat het de minister-president aan verstandelijke ver mogens mankeert? vroeg ik. Dat begreep Jélena niet. Waarom moet men mee par tijen hebben, als men binnen de enige vrijelijk kan discussiëren? Omdat het één- Partij-systeem gevaarlijk is, zei ik, kijk maar naar je geheime politieke politie. Die bestaat toch in ieder land, zei Jélena ver baasd. Welnee, zei ik, evenmin als concen tratiekampen. Nu, daarvan had ze wel eens vagelijk gehoord, maar er was nog nooit iemand uit haar omgeving verdwenen. Wou je dan bestrijden, vroeg ik, dat in de communistische staten een kind wordt aangemoedigd zijn ouders aan te geven, wanneer die tegen het systeem zijn? Jélena's gezicht trok ineens wit weg. Zij wendde haar hoofd af en zei even later met een heel dun stemmetje: Zullen we dansen? Ik weet niet of zij tranen in haar ogen had, toen wij zwijgend de volgende tango dansten, want haar hoofd reikte nauwelijks tot mijn schouder. Maar ik ben snel van het hachelijke onderwerp afgestapt, want zij had geprobeerd loyaal maar ook redelijk de wereld te verdedigen, waarin zij was opgegroeid. En ik had zelf gezegd, dat er problemen bestaan, die geduld vereisen. Daarom heb ik haar toen we door Mos- kou's stille straten onder de rode sterren van het Kremlin naar de bus liepen, maar weer verder verteld over Paijs, waar zij zo nieuwsgierig naar was en daarna hebben we tweestemmig „Un gamin d'Paris" gefloten en toen leek de koude vrede werkelijk al een beetje warmer. De Jelena's van de Sovjet-Unie in de fabriek. Deviezencertificaten noteren 170 en de koers loopt nog steeds op DJAKARTA (ANP) Tengevolge van nieuwe voorschriften van de Indonesische regering zullen de reiskosten in rupiahs van Indonesië naar het buitenland bijna worden verdriedubbeld. Passagiers, die ge rechtigd zijn passagegelden in rupiahs te betalen, moeten certificaten voor buiten landse valuta kopen, die aan exporteurs worden verleend als premie op de uitvoer. De certificaten noteerden vrijdag 170 per cent. Voor passagebiljetten, die duizend Nederlandse guldens kosten, moet betaald worden 3.000 rupiahs (de officiële koers) plus 5.100 rupiahs in certificaten. De algemene verwachting in handels kringen is, dat de notering van de certifi caten deze week tot 200 zal stijgen. De KLM, de BOAC, de Qantas, de Ga- rua, Indonesian Airways en de twee grote scheepvaartmaatschappijen Rotterdamsche Lloyd en Stoomvaart Maatschappij Neder land werden overstelpt met vragen over de nieuwe maatregelen. Woordvoerders van de maatschappijen spraken geruchten tegen, dat ook een hef fing van 66 percent op de tarieven van kracht zou worden, hoewel de maatschap pijen hiertoe in de toekomst wellicht ge dwongen zullen worden. In dat geval zou een passagebiljet van 1.000 gulden bij de huidige koers van de certificaten 11.100 rupiahs kosten. (Van onze correspondent in Bonn) Het bezoek van Westduitse toeristen aan Nederland is aanzienlijk afgenomen wegens de vrees voor de kinderverlam ming. Velen die kamers hadden bespro ken in de grote steden en in de badplaat sen langs de kust, zijn door de enigszins alarmerende berichten in Duitse kranten en via de Duitse radio, bang geworden en hebben hun plannen gewijzigd. Anderen willen eerst nadere inlichtingen inwinnen alvorens naar Nederland te gaan. Bij de A.N.V.V. in Keulen staat de telefoon niet stil. Per dag komen daar veertig tot vijf tig mensen méér dan anders inlichtingen vragen, hoofdzakelijk over de polio-epi demie. Het staat wel vast dat de geruchten, die in West-Duitsland de ronde deden in het begin overdreven zijn geweest. Vorige week werden mensen, die de stations van Oberhausen, Duisburg, Dusseldorp en Keulen verlieten, herhaaldelijk aange houden door Duitsers, die vroegen hoe de situatie in Nederland is. Meestal kregen zij ten antwoord dat er weinig of niets van kinderverlamming was te merken. Het is ook voorgekomen dat Duitse grens beambten hun landgenoten de raad gaven de grens niet te passeren. Dat geschiedde bijvoorbeeld in de buurt van Aken. Aan een loket van een station in Dusseldorp zou men geen kaartjes hebben willen ver kopen aan een paar minderjarige meisjes die naar Nederland wilden. De heer Ch. Belmon, directeur van het Keulse A.N.V.V.-kantoor, heeft zich met een protest tot enkele Westduitse autoritei ten gewend en via de Duitse radio laten weten dat er geen aanleiding voor een pa niek bestaat. Men heeft, zo zei hij alleen aangeraden kinderen uit vluchtelingen kampen niet naar Nederland te laten gaan. Ook in Duitsland Om te voorkomen dat men hem en zijn bureau zou beschouwen als een verlengstuk van het Nederlandse hotelwezen heeft hij de toeristen aangeraden informaties in te winnen bij de talrijke Nederlandse consu- Eenheden uit West-Duitsland terug naar Groot-Brittannië LONDEN (Reuter) Honderden Britse militairen en oorlogsmateriaal zijn zondag in grote burgervliegtuigen, die elk honderd man kunnen vervoeren en „Hermes"-troe- penvervoersvliegtuigen naar het Middel- landse-Zeegebied overgevlogen. Dit zal de gehele week voortduren. Er staan voorlopig zestig vluchten op het programma. Het troepenvervoer geldt in hoofdzaak infanteristen, voorts enkele technische de tachementen en veldhospitaaleenheid. Er zijn ook vrachtvliegtuigen met uitrusting vertrokken. Een Brits vrachtschip met mi litaire voertuigen en uitrustingen is uit Tilbury naar het Middellandse-Zeegebied vertrokken. Inmiddels zijn duizend man luchtlan dingstroepen met het vliegdekschip „The seus" op Cyprus aangekomen en onderge bracht in een buitenwijk van Nicosia. Transport- en administratieve eenheden van het Britse Rijnleger zullen West-Duits land verlaten ter aanvulling van de strate gische reserves in Groot-Brittannië. De bondsregering is hierover officieel inge licht, evenals de NAVO. De berichten, als zou het om een divisie infanterie gaan, noemde een Duitse woordvoerder onjuist. Groot-Brittannië heeft zich bij verdrag verplicht, vier divisies en de tweede tac tische luchtvloot op het Europese vasteland te stationeren. Deze verplichting geldt evenwel niet voor het geval elders een acute noodtoestand ontstaat. laten. Hij wees erop dat ook in Aken, Dü- ren en in de buurt van Bonn zich gevallen van polio hebben voorgedaan, waarover in Westduitse bladen nog niets is gemeld. Nederland blijkt bij de Westduitsers zeer in trek. Op het station in Bonn worden weliswaar de meeste treinkaartjes voor reizen naar Oostenrijk verkocht, maar ons land volgt daar onmiddellijk op. Na Ne derland komen Italië en Joegoslavië. Zwit serland, dat vroeger zoveel toeristen trok, neemt de vijfde plaats in. OCCOXCOCXXOOCCOCOOOCODOCOSOCOOC^COCOOCOCXOCOCOCOOCCOaX 8 Eenige afdelingen van het ministerie 8 van O., K. en W. onderzoeken op het 8 ogenblik de uitvoerbaarheid van een p plan, ingediend door een hoofdambte- 8 naar van de rijksgebouwendienst. In dit 8 plan wordt voorgesteld, het leraren- 8 tekort op de middelbare scholen - dat 8 8 in de komende jaren nog aanzienlijk zal 0 toenemen - gedeeltelijk op te vangen door een uitgebreide schooltelevisie- 8 8 dienst. 3 De hoofdambtenaar stelt voor in 0 iedere school een speciaal televisie- 8 8 lokaal in te richten en via het beeld- 8 8 scherm vakken te doceren, welke zich 3 8 daartoe bijzonder lenen en die daardoor 8 8 zelfs aanzienlijk verlevendigd zouden 8 3 kunnen worden. Bij geschiedenis denkt 0 8 men bijvoorbeeld aan het gebruik van 0 oude journaals, de hulp van musea, 8 3 enzovoorts. De televisiestaf zou uit een 8 8 relatief slechts vrij klein aantal leer- 3 3 krachten behoeven te bestaan en de 8 kosten van een dergelijke schooltelevisie 8 3 zouden niet bijzonder hoog zijn. Het 8 x toezicht op de klassen tijdens de tele- 3 3 visieles zou door klasse-oudsten of ge- 8 8 pensioneerde leerkrachten moeten wor- 8 8 den uitgeoefend. X>3COCOOCOCOOOCOOOCCOO^CCOOOOOOOOCXXXXXXXXX>OOOOCCOCCCCOO DJAKARTA (ANP) De handelsover eenkomst, die zondag tussen Indonesië en de Russische handelsdelegatie in Djakarta is gesloten, voorziet in de uitvoer van 25 Indonesische produkten naar Rusland en van dertig Russische produkten naar In donesië, in een open overeenkomst, zonder bepaalde contingenten. De lijst van Indonesische produkten, die naar Rusland zullen worden uitgevoerd, omvat rubber, kopra, tabak, koffie, thee, peper, palmolie, suiker en produkten als dierenhuiden, schelpen en kunstvoorwer pen. De lijst van Russische produkten, die naar Indonesië zullen worden uitgevoerd, bevat verschillende soorten machinerieën, waaronder olieboorinstallaties, tractors, vrachtwagens, autobussen en elektrische machines met een capaciteit tot honderd kilowatt, ijzer en staal, chemische produk ten en geneesmiddelen. De overeenkomst, die voor een jaar is gesloten, zal in wer king treden na het wisselen van nota's tus sen de twee regeringen. Het Britse pond sterling is gekozen als betalingsmiddel. Rusland zal handelsvertegenwoordigers aanstellen in Djakarta en Surabaja. De besprekingen tussen Rusland en In donesië over Russische technische hulp aan Indonesië en over het verlenen van kredietfaciliteiten door de Sovjet-Unie worden voortgezet. DJAKARTA (A.N.P.) De communis tisch georiënteerde vakvereniging van ondernemingsarbeiders, de Sarbupri, zal met andere vakverenigingen van onder nemingsarbeiders voor dinsdag en woens dag een algemene staking afkondigen op alle ondernemingen van de „Avros," de vereniging van Nederlandse rubberonder nemingen over geheel Noord-Sumatra, al dus is heden door de vereniging medege deeld. Meer dan tweehonderdduizend on dernemingsarbeiders zullen bij deze staking betrokken zijn indien alle vakverenigingen zich bij de staking aansluiten. Een vertegenwoordiger van de Avros heeft gezegd dat de Avros de staking als illegaal zal beschouwen, omdat zij nog steeds besprekingen op verzoek van de commissie ter beslechting van arbeidsge schillen voert over de eis van de arbeiders van een gratificatie over 1955. De ver tegenwoordiger van de Avros zei, dat de staking ernstig nadeel zou berokkenen aan de rubberproduktie daar deze week na woensdag nog slechts anderhalve werkdag over is aangezien vrijdag 17 augustus de Indonesische onafhankelijkheidsdag, een algemene feestdag is. Tot hen met wie wij vertrouwelijk omgaan, zeggen wij: jij; de beleefd heidsvorm is: u. Het vreemde is dat men steeds in onzekerheid verkeert of het werkwoord dat op u volgt, in de tweede dan wel in de derde persoon moet worden gebruikt. Moet men zeg gen: u hebt of: u heeft, u zult of u zal? Deze onzekerheid is heel verklaarbaar. Vroeger luidde het persoonlijk voor naamwoord van de tweede persoon enkelvoud: du. Dit woord leefde nog in de zeventiende eeuw, maar is door hen die de Bijbel in het Nederlands vertaal den, officieel afgeschaft. Het deftige gij vond geen ingang en toen is uit de in Kanselarijtaal gebruikelijke vorm Uwe Edelheid (U Edele) een nieuw voor naamwoord gevormd. Maar bij Uwe Edelheid hoort de derde persoon. U I duidt de tweede persoon aan. Dat is de ^oorzaak der verwarring. Een van de eigenaardigheden van het toerisme is dat iedereen, die uit de verte in de kring der zijnen is teruggekeerd, al tijd mooi weer gehad heeft en een uitste kend hotel tegen redelijke prijs. Er is nog nooit iemand met vakantie teruggekomen die het allemaal tegengevallen is. Hebt u ooit iemand gesproken, die zei dat het de gehele dag geregend heeft, dat het eten in het hotel bar slecht was, dat het daar een enorme afzetterij was en dat dat plaatsje erg was tegengevallen? Hebt u ooit iemand ontmoet die zei: „Ik wou dat ik naar Kortenhoef in plaats van naar de Pyreneeën was gegaan" - of iemand die zei dat Egmond aan Zee veel gezelliger is dan Ascona? Het gekke is dat het precies andersom precies hetzelfde is. Dat een familie uit Ascona, die met vakantie in Egmond aan Zee is geweest, teruggekeerd in Ascona ook niet zegt dat Ascona veel gezelliger is dan Egmond aan Zee, dat vakantiegangers, die hun hele leven in de Pyreneeën wonen en die nu eens voor de verandering naar Kortenhoef zijn gegaan, ook niet zeggen: „Ik wou dat ik maar rustig in onze eigen Pyreneeën was gebleven". Ik ken mensen die zes dagen in een bus hebben rondgerammeld om zes dagen in Nice te kunnen zijn en die bij hoog en laag verkondigen dat zij twaalf heerlijke dagen hebben gehad. Ik geloof dat een van de grootste voordelen van de toeristen industrie is dat er niemand bestaat, die zijn buurman het plezier gunt te vernemen dat het een beetje is tegengevallen alle maal. Er is nóg een eigenaardig vakantiever schijnsel: men moét naar het buitenland. Als u op de vraag: „Waar gaan jullie dit jaar naar toe?" antwoordt: „Wij gaan naar de Veluwe" of „Naar de Achterhoek" om maar wat te noemen, dan loopt u alle kans dat men u afwisselend verbaasd en mede lijdend aankijkt en zegt: „Wij gaan naar Rome ditkeer" of „Dat meen je niet, blij ven jullie in het land?" Wat dat laatste betreft: ieder land wordt er steeds maar rijker door. Ik lees altijd statistieken van alle miljoenen guldens die alle vreemdelingen bij ons hebben ge bracht, maar nooit wat daar tegenover alle naar het buitenland reizende Neder landers uit het land hebben doen vloeien. Ik gun iedereen zijn reis. En ik ga zelf ook naar een heerlijke plaats met een heerlijk hotel en heerlijk eten en heerlijk weer. ELIAS. DJAKARTA (ANP) Volgens een ver klaring van het provinciale bestuur van Celebes heeft een „revolutionaire jeugdbe weging van de Sangihe en Talaud-eilanden" vorige week het plaatselijk administratieve hoofd van de eilanden afgezet en voor de eilandengroepen tussen de Philippijnen en Noord-Celebes de onafhankelijkheid uitge roepen. Hoge autoriteiten zullen een observatie- reis door het gebied maken en maatrege len nemen om de toestand het hoofd te bieden. ADVERTENTIE MeJ. An. Bosch, Pr. Hendriklaan, Bloemendaal, schrijft: Het was vreselijk vervelend voor Iedereen op kantoor en thuis en vooral als Ik uitging. Maar nu ge bruik Ik Arrld crème en met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie en geen spoor van geur meer te bekennen. Fantastlschl" Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prus f. 1.65. APELDOORN. Vreemdelingen, die hier in dezen vacantietijd op bezoek ko men, verwonderen zich steeds opnieuw over de geringe bewaking van het paleis Het Loo. Slechts twee rijkspolitiemannen zitte aan den ingang in een lakeienpakje en doen dienst als portier. Een park wachter in een fraaie uniform drentelt onophoudelijk buiten het hek op en neer. Doch des avonds gaan de politiemannen en de parkwachter naar huis. De „bewa king" wordt dan overgenomen door een boerenarbeider, die over de kleeding, waarmede hij zijn gewonen veldarbeid heeft verricht, een zoogenaamde uniform jas aantrekt, welke waarschijnlijk lang geleden door een nachtwacht is gedra gen. Daarbij draagt hij een sabel uit het jaar nul. Komt men nu 's avonds bij het paleis, dan ziet men daar dezen man op klompen en met een pijpje in den mond staan. Deze bewaking van H. M. de Ko ningin en Hare woning heeft niets om het lijf en is eenvoudig belachelijk. Het is aan de raadgevers van de Kroon te zorgen dat Hare Majesteit op betere en- waardiger wijze wordt bewaakt dan door een boerenarbeider op klompen! MADRID. „Men wordt dringend aangeraden de Be toverde Stad slechts onder deskundige leiding te be zoeken." Deze waarschuwing uit de officiële Gids voor Cuenca en Omstreken keek me ver wijtend aan toen ik op een van de eenzaamste plekjes ter wereld stond, temidden van een stomme en hui veringwekkende woestenij. Maar laat ik niet te hard vooruit hollen en eerst ver tellen hoe ik er was geko- nen, dan kunt u er desge wenst uw voordeel mee doen. Cuenca is een Spaanse provinciehoofdstad van Ro meinse oorsprong met bijna veertigduizend inwoners en ongeveer halverwege Madrid en Valencia gelegen. De nieuwe stad is weinig inte ressant maar het oude ge deelte heeft unieke aspecten, vooral omdat de mensen in tegen de rotsen geplakte huizen wonen. Het is mis schien de enige plaats waar men de verrassende ervaring kan opdoen in een bochtig steegje een huis te betreden, dit gelijkvloers door te wan delen en uit de huiskamer neer te zien in een afgrond van verscheidene honderden meters diepte. Waarom de bewoners niet langs de la gere oevers van de Jucar en Huecar die elkaar hier ont moeten, zijn blijven klitten, is mij een raadsel. Nee, ze moesten ten koste van soms bovenmenselijke inspannin gen per se de hoogte in en zo kleven dan de meeste huizen als gigantische arendsnesten tegen het rotsmassief. Want begrijp me goed: deze wo ningen zijn niet precies op de rand van de diep uitge sleten kloven gebouwd, maar om onnaspeurlijke redenen naar beneden, dus langs de steile wand doorgetrokken: één verdieping steekt er bo venuit, de rest, vaak uit drie of vier en soms elf etages bestaande, hangt er onder aan. Op zichzelf was dit bouw systeem belangwekkend ge noeg om het met duizeling- gevend ontzag te bekijken. „Maar," zei een olijfkleurig jongmens van Cuenca's Bloei, „we hebben hier vlak bij iets heel bijzonders. La Ciudad Encantada." Hij wist zijn bezienswaardigheden goed te verkopen en begon bedrijvig met foto's en kaar ten te werken om mij te doordringen van de nood zakelijkheid een bezoek aan Cuenca aan het bezichtigen van de Betoverde Stad te koppelen. Ik moest ervoor een vijfendertig kilometer in noordelijke richting rijden, waarbij ik zo'n zeshonderd meter zou klimmen om een hoogte van vijftienhonderd meter te bereiken. Daar zou ik, niet bepaald naast de deur, het bergplateau vinden met de grillige rotsformaties, waarin vroegere bewoners in hun primitieve vrees voor de natuur allerlei vreemd soortige constructies hebben gezien: paleizen en vesting werken .reusachtige beelden en dreigende silhouetten, straten, pleinen en galerijen. Vandaar die benaming: Be toverde Stad. Ik liet glimlachend het vermaan van de jonge man me daar toch vooral niet al leen te wagen langs me heen glijden en vertrok. De weg slingerde zich dartel langs de Jucar, waarin vrouwen vlij tig de was deden. De blade ren van de populieren had den hun zomerse frisheid al wat verloren. Hier en daar begonnen zij een herfstachtig tintje te krijgen, wat echt niet misstond. Zoeken hoefde ik niet, want op de kruis punten wezen bordjes ge biedend in de richting van het natuurwonder. Via ettelijke haarspeld bochten ging het geleidelijk naar boven. De toch al niet overvloedige beplanting werd schaarser en tenslotte zag ik alleen nog maar'wat groep jes armzalige dennen. Ik naderde kennelijk mijn doel en inderdaad gaf even later een verweerd bord aan de weg de plaats van bestem ming aan. Nu pas merkte ik op hoe stil het hier was. Er was geen levend wezen te zien en zelfs de natuur leek de adem in te houden. Aarzelend begaf ik mij in de richting van de door erosie aangevreten rot sen. Van een afstandje leken zij er achteloos neergesmeten, maar dichterbijgekomen be gonnen zich vormen los te maken. Eeuwen en eeuwen van regen en wind hadden op deze hoogvlakte merk waardig huisgehouden. Zag ik daar op de achtergrond niet de kantelen van een slotmuur? Waren die rots punten niet de siertorentjes van een gotische kathedraal? Ik waagde mij dieper de doolhof in, werd roekelozer en doorkruiste straten en pleinen, liep onder natuur lijke bruggen door en ont week behoedzaam twintig meter hoge paddestoelen gesteenten, die door de uit werking van wind en water aan de voet meer waren af gesleten dan aan de top. Ik dacht er niet meer aan te hebben gelezen, dat de op pervlakte van de Betoverde Stad zestien vierkante kilo meter bedraagt, voldoende om er hopeloos in te verdwa len. Intussen voelde ik me als Gustave Doré, de be roemde Franse tekenaar, die hier zijn inspiratie opdeed voor de gravures, waarmee hij „De Hel" van Dante illustreerde. Voor de tweede keer liep ik onder een geweldige rots poort door. Was dit dezelfde als die van tien minuten ge leden? Ik was er niet zeker van. Een vage ongerustheid begon aan mijn zelfbewust zijn te knabbelen. Plotseling viel mij, sterker dan voor heen, de absolute stilte op. Geen vogel liet zijn gezang horen, de wind was gaan liggen, het geluid van mijn voetstappen werd opgeslurpt door de poreuze bodem en de zachte rotswanden. Nu kalm blijven, op de zon letten en rustig in een bepaalde richting doorgaan. Dan moest ik ergens een einde bereiken en al was dat dan aan de andere kant, ik zou altijd de auto kunnen vinden door desnoods om de Betoverde Stad heen te lopen. Moedig baande ik mij een weg door de geluidloze wildernis, nagestaard door monsterlijke koppen, soms opeens schrikkend van een bedriegelijk echt lijkende in- eengehurkte figuur, dan weer even in bewondering stilstaand voor een fagade van een Moors paleis. Na een kwartier begon ik me onge rust te maken. Ik keek al eens schichtig rond of er soms verbleekte beenderen lagen van voorgangers Nogmaals kwam ik op een plek, die ik beslist al eerder had gezien. Was ik in een kringetje rondgelopen? Wer kelijk moedeloos nu zette ik me neer op een steen en zag op nog geen honderd meter van mij af de auto staan. J. K.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5