Waar eens Parkwijk zal verrijzen, wordt nu het terrein opgehoogd POSTPAPIEREN DE ROOIJ Zand, zand en nog eens zand: 700.000 m3 in anderhalf jaar '^Brieven. aan cle redactie Bakkerstent in Heiliglanden Scdaötuze DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 ZAND AUTO'S RIJDEN AF EN AAN Drie aanrijdingen in Heemstede Gemeentere kening 1955 Vermoedelijk saldo ruim een miljoen gulden Burgerliike Stand van Haarlem Derde zomerconcert Carillonbespeling Koper won tijdrit van „De Kampioen" Vakantiespelen Morgen zwemfeest in Stoops bad Koude douche voor een Haarlemmer in Amsterdam Aanbesteding kleuterschool aan Brederodestraat Inbraken in Haarlem Diaconiehuis Hervormde gemeente bestaat 100 jaar Donderdag kan men luisteren naar de stemmen van Moira Shearer, Sir John Gielgud, Alec Guinness, Noel Coward en Gerard Philipe in de Vleeshal Ds. D. H. Biesma doet 24 augustus zijn intrede Collecte voor r.k. militair tehuis in Haarlem Niet te snel bij overweg Zandvoortselaan Dynamo tussen spaken: wielrenner over de kop Nederlaag en zege voor DCO-dames in Duitsland „Baron Kreeftenneus" ZANDVOORT Wedstrijd in bouwen van zandkasteel Postduivensport Pastoor P. van Diepen veertig jaar priester helpt speciaal tegen PERIODIEKE PIJNEN HAARLEMMERMEER Raadsfractie stelt vragen over verkoop van grond Automobilisten en andere weggebruikers, die over de Prins Bernhardlaan aan de oostkant van Haarlem rijden, kunnen daar grote blauwe borden zien, waarop met witte letters de waarschuwing „Pas op, zandauto's" staat. Deze borden vormen mét de rieten matten, die de Amsterdamsevaart aan de zuidzijde afsluiten en beschermen tegen opstuivend zand, de enige zichtbare aanwijzingen, dat er in deze omgeving een werk wordt uitgevoerd, waarbij veel zand wordt gebruikt. Zo is het inderdaad: het terrein ten oosten van de Prins Bernhardlaan wordt met zand opgehoogd. Op zichzelf is het ophogen van een terrein een weinig spectaculair gezicht: zandauto's rijden af en aan en lossen hun ladingen. Als later zo'n opgehoogd terrein bebouwd wordt, is er meer te zien en krijgt men ook een beter overzicht van de activiteiten. Toch is het zandstorten vooraf één der belangrijkste werkzaamheden: het zand zorgt voor een stevige bodem, waarop de fundamenten van de woningen en andere gebouwen komen te liggen. Op het gebied, dat begrensd wordt door de Prins Bernhardlaan in het westen, de plaats van de oude Haarlemmermeerspoorlijn in het oosten, de Amsterdamse vaart in het noorden en de Fuikvaart in het zuiden zal in de toekomst het nieuwe Parkwijk verrijzen: een aantrekkelijk project met moderne woningen, brede straten en veel groen. Het ophogen van dit terrein is geen klein werkje. Dit wordt aangetoond door enige cijfers: voordat de gebouwen kunnen wor den opgetrokken zal er meer dan 700.000 kubieke meter zand gestort moeten zijn. Als we nu weten, dat er in topweken on geveer 15.000 kubieke meter zand bijkomt, dan leert een eenvoudig rekensommetje, dat er voor het zandstorten alleen al bijna vijftig weken nodig zullen zijn. Dit geeft echter nog lang niet alle werkzaamheden aan, die er verricht moeten worden, voor dat er met de huizenbouw kan worden be gonnen. Zo zijn bijvoorbeeld de 700.000 kubieke meter zand gebaseerd op een vast of wiskundig profiel. Dat wil zeggen, dat men de inhoud van een denkbeeldige ruim te vaststelt en de hoeveelheid zand bepaalt, die deze ruimte moet vullen. In werkelijk heid is het echter zo, dat het zand gedeel telijk verzakt en gedeeltelijk verwaait, zo dat er altijd meer zand nodig is, dan de geschatte hoeveelheid voor het vaste pro fiel. Hoeveel het zand verzakt, weet men niet van te voren, zodat ook hier een schat ting moet worden gemaakt en men' het zand stort op een zogenaamde „overhoogte". Is dit eenmaal gebeurd, dan moet het ge heel vlak afgewerkt worden. Vervolgens wordt de oppervlakte bedekt met zoden gras om het verstuiven tegen te gaan. Hierna zou het terrein bouwrijp zijn, maar dan kennen we nog niet de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen met het ver krijgen van het benodigde zand, het trans port en de terreinverbetering, die nood zakelijk is voordat met het storten kan worden begonnen. Zeven hectare gereed Zo zal aan de zuidkant van het terrein, waar eens Parkwijk zal komen te staan, de Fuikvaart moeten worden omgelegd. Deze afwateringssloot wordt naar het zuiden verlegd, waardoor het gehele terrein nage noeg rechthoekig zal zijn geworden en een oppervlakte zal beslaan van 32 hectare. Hiervan is op het ogenblik ongeveer zeven hectare gereed. Het werk is aangenomen door A. Faas' Aannemingmaatschappü te Amsterdam, die ermee begonnen is op 20 maart. De aanloopperiode was, zoals dat altijd met dergelijke werken het geval is, enigszins aarzelend. Op het ogenblik draait de orga- Gistermiddag kwart voor vier heeft in de garage van de heer T. te Heemstede een ernstig ongeluk plaats gehad. De heer 'L\ was bezig met het repareren van een vrachtwagen. Buiten stond een personen auto geparkeerd, die, toen het begon te regenen, naar binnen werd gereden door een monteur. Deze drukte op het gaspe daal en plotseling schoot de wagen naar voren, ramde een in de garage geparkeerde personenauto, gooide het stuur daarop naar links om, ramde een vrachtwagen en reed toen recht in op zijn werkgever. De heer T. raakte bekneld en kreeg een dubbele bekkenfractuur. Hij is naar de Mariastich- ting overgebracht. De heer T. is tweeën vijftig jaar. Gistermiddag kwart over drie reed een scooter op de Molenlaan in Heemstede nabij de speeltuin in de richting van het molen tje. De scooterrijder, de tweeëntwintig- jarige J. v. O. uit Haarlem, raakte terwijl hij omkeek op het linkerweggedeelte. Ter nauwernood kon hij een auto, komende uit de tegenovergestelde richting, ontwijken, maar niet een fietser, die vlak achter de auto reed. Er volgde een botsing, waardoor de scooterrijder en fietser violen. De scoo terrijder kreeg een gebroken stuitbeentje, de fietser een bloeduitstorting aan de rech terpols. Gistermiddag om ongeveer half een heeft een aanrijding plaats gehad tussen een bromfietser en een op de Alberdingk Thijm- laan geparkeerde auto. De bromfietser keek op een gevaarlijk moment achteruit. Beide voertuigen kregen lichte schade. Het batig saldo op de gewone dienst van de rekening: der gemeente Haarlem over het .laar 1955 zal vermoedelijk f 1.100.000 bedra- ken. In 1954 sloot de gemeenterekening op de gewone dienst met een voordelig saldo van f 488.677. De gemeenterekeningen hebben sedert 1948 steeds e voordelig saldo te zien ge geven. Mede als gevolg hiervan bedroegen de reserves per 1 januari 1956 f 18.321.873, welk bedrag als volgt is samengesteld: Batige saldi van vorige jaren tot en met 1954 f7.786.941; geblokkeerde gelden uit het gemeentefonds over de jaren 1948, 1949 en 1950 f7.546.932; vernieuwingsfonds bedrijven f2.728.000: algemene reserve f260.000. De vlottende schuld bedroeg per 1 januari 1956 f 3.270.193 en per 1 januari 1956 was een totaal-bedrag van f 112.236.275 geïnvesteerd, waarvan voor direct rendabele doeleinden f85.336.732 of 76,03 en niet-direct renda bele doeleinden f26.899.543 of 23.97 nisatie echter op volle toeren en heeft men de maximumcapaciteit van 15.000 kubieke meter per week bereikt. Hiervoor zijn 44 zandauto's ingeschakeld, alsmede twee bulldozers (om het terrein vlak te maken) en vier draglines bij de plaats van de zand winning in de Kennemerduinen. Hier zijn twee plaatsen, waar het zand wordt: weggehaald: één op het terrein van de Haarlemse waterleidingduinen en de ander op het terrein van de Amsterdamse waterwinning. Daartoe wordt op het ogen blik de Koevlak afgegraven. Een wagen, die van de Prins Bernhard laan af naar het eerste terrein moet, doet er ongeveer dertig a veertig minuten over Naar en van de Amsterdamse waterlei dingduinen is men ongeveer een uur kwijt. Het graven van het zand geschiedt met behulp van zogenaamde „draglines", die het zand met zwaaibakken in de zandauto's laden. IJzeren „zolder" Voor het lossen van de wagens op het terrein aan de Prins Bernhardlaan moeten eerst ijzeren platen gelegd worden. Eerst wordt een aanrijroute gemaakt, vervolgens een ijzeren „zol der", waar de wagens kunnen draaien en keren, en van dit centrale punt ver scheidene uitlopers of stralen in het te bewerken gebied. Op het ogenblik staan de wagens 's nachts in de open lucht aan de Schalkwijkerweg. maar het is de bedoeling, dat er op het terrein zelf een tijdelijke garage wordt gebouwd, waar de eigen wagens kunnen worden ondergebracht. Als het aange brachte zand voldoende is gezakt, kunnen de graszoden worden aangebracht. Zestig percent van iedere vierkante meter wordt met zoden bedekt. Als het gehele terrein tenslotte op die manier gereed zal zijn gekomen en afge werkt is op twintig meter boven Nieuw Amsterdams Peil en er afwateringssloten omheen zullen zijn gegraven, zal er begon nen moeten worden met het aanleggen van de rioleringen. Daarna pas zal met de bouw een aanvang kunnen gemaakt wor den. Of dit allemaal lang zal duren? Aan de ophogers zal het niet liggen: men is op het ogenblik volgens plan bezig en als het zo doorgaat en men in de winter niet te lang oponthoud door de vorst krijgt, ver wacht men het werk in anderhalf jaar ge reed te hebben. HAARLEM, 13 augustus 1956 ONDERTROUWD: 11 aug., C. A. Stalcman en H. C. M. Eickholt; 13 aug.. H. M. J. Koper en S. Benink:-C. Boukes en J. M. Monné. BEVALLEN van een zoon: 11 aug., .T. W. van GeijlswijkVleut; 12 aug.. H. M. Vrees wijkKroon; M. J. de LangeBlom: 13 aug., L. van LooijVogelesang; G. F. Beringen Verdam. BEVALLEN van een dochter: 11 aug.. H. P. van Veldhuijsenvan der Horst; 12 aug., Y. M. Leffelaar—Wilson; A. C. A. Joosten— van Dijk; I. W. HageAugustinus; 13 aug., Th. M. ScheffelaarClavaux. OVERLEDEN: 10 aug., C. Korsman, 75 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. G. Pel, 70 j„ Godfried van Bouillonstraat; J. van dei- Velden, 67 j., Middenweg; L. J. van der Kleijn, 64 j.. Groot Heiligland; K. Zwaan, 85 j., Schotersingel: 11 aug., W. Dijkstra, 62 j., Muiderslotweg; G. Verschuuren, 64 j.. Kam perlaan; M. G. Emkevan der Veldt, 59 j.. Kievitstraat. Op dinsdag 21 augustus heeft het derde concert in de zomerserie van het Noord holland Philharmonisch Orkest plaats. Hét concert zal onder leiding staan van Mari- nus Adam, solist is de violist Jean Louis Stuurop. Het concert wordt geopend met „Le Chasseur Maudit" van Franck, waarna een uitvoering van de Symfonie Espagnole van Lalo door de violist Jean Louis Stuurop volgt. Na de pauze wordt de Eer ste Symfonie van Bizet gespeeld. De. beiaardier Henk Herzog uit Den Haag zal op donderdag 16 augustus van 20 tot 21 uur op het carillon der Grote Kerk te Haar lem het volgende programma ten gehore brengen: 1. Preludium voor klokkenspel, Jef Deni.in; 2. Menuet, Baustetter; 3. Bode voor het Va derland; G'lijck den grootsten rapsack; uit Valerius Gedenckklanck; Geuzenlied; uit Geuzenliedboek; 4. Les Moisonneurs, Fr. Couperin (bew. G. de Vries); 5. Giga, Fr Couperin (bew. G. de Vries); 6. Mooi.i Hol land, G. Beyerle; Wildzang, J. Duin; Wiege lied, R. Hol; 7 Preludium, Jef van Hoof; 8. Improvisatie over „Merck toch hoe sterek", Henk Herzog. ADVERTENTIE ook bedrukt met naam adres of monogram ANEGANG 14 (naast C. en A.) De vijfde rit van de tweede zomercom petitie van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", een tijdrit over veertig kilo meter. is gewonnen door K. Koper. Bij de C-klassers, die 25 kilometer reden, won H. van der Geest. De uitslagen luiden: A- en B-klasse: 1. Koper, 40 kilometer in 1 uur, 8 min. en 19 sec.; 2. C. van Steyn in 1.8.40; 3. H. van Steyn in 1.9.11; 4. W. v. d. Aar in 1.9.25; 5. Van Leeuwen in 1.10.18. C-klasse: 1. Van der Geest, 25 kilometer in 42 min. en 42 sec.; 2. Rampkema in 43.19; 3. B. Voorting in 44.8; 4. Sminia in 44.10; 5. Van Tintelen in 44.43. (Verkort weergegeven) Achter elkaar. De gemeentebesturen van Heemstede, Bloemendaal en Zand- voort yvil ik gaarne in overweging geven voor te schrijven, dat het rijwielpad van het station Aerdenhout-Heemstede tot Zandvoort en terug en dat op de Zeeweg te Overveen slechts door wielrijders, die achter elkaar rijden, bereden mag worden; naast elkaar rijden dient te worden ver boden. Vooral op zondagen is het levens gevaarlijk per fiets naast elkaar te rijden, speciaal als bromfietsen voorbijgaan. Heemstede. C.L.B. Vakantie melkhandel. Naar aanleiding van hetgeen een huisvrouw, die niet te vreden was over het bezorgen van melk tijdens de vakantie der melkhandelaren, schreef, meen ik te moeten opmerken, dat zij en mogelijk velen met haar niet goed hebben gelezen wat de melkhandel had gevraagd, namelijk onmiddellijk naar vo ren te komen, als er gebeld wordt. Ge bleken is, dat ik tot de weinigen in de omgeving van de Pijlslaan behoor, die zich naar de kar begeven. Daarvoor kreeg ik een dezer dagen een compliment. Daar op ben ik niet trots, want het is een plicht. De huisvrouwen dienen mee te werken aan het slagen der vakantie van de melk handelaren. Tenslotte merk ik op, dat ik blij ben, als de bezorging weer normaal geschiedt. J. B.-K. 99 99 Morgen beleven de kinderen van alle vijf tien Haarlemse speeltuinen een hoogtepunt van het vakantiespelenprogramma, namelijk het zwemfeest dat niet zoals steeds in het zwembad aan de Houtvaart zal plaats heb ben, maar waarvoor men Stoops Bad heeft kunnen krijgen. Het programma begint met watergym- nastiek voor alle deelnemers. Daarna wis selen spelen en wedstrijdnummers vooral estafette elkaar af. Een pantomime onderbreekt de strijd, die daarna voortgaat in echtafettes, bandsie pen enzovoort. Om tien uur 's morgens begint het feest en het eindigt des middags om een uur. Des avonds om half 7 wordt de finale van de voetbalwedstrijden gespeeld op het terrein van Vondelkwartier. De deelnemende elftallen zijn afkomstig van de speeltuinen Klarenhof, Centrum en D.V.S. Er wordt een halve competitie gesepeld. In de pauze is er volksdansen onder leiding van de heer J. Mooijman. Het bezoek, dat een Haarlemmer zater dagavond aan Amsterdams oudste buurten heeft gebracht, zal hem nog lang heugen. Hij kreeg het tegen het middernachtelijk uur op de Oude Zijds Voorburgwal aan de stok met een Amsterdammer, die in deze buurt goed thuis is. Naar de recher che liet doorschemeren was er een vrouw in het spel. Terwijl het publiek toestroomde en en kele mannen zich met de ruzie bemoeiden, omdat ook zij van mening waren, dat de Haarlemmer zich niet correct had gedra gen, rolde het vechtende tweetal in het water. De Amsterdammer kroop spoedig druipend uit de gracht op de wal, maar dat zat de Haarlemmer niet glad, op de kant stonden zijn „vijanden", die hem telkens terugduwden. Dat duurde volgens de recherche wel een kwartier lang. De redding kwam dank zij de brand weer, die blijkbaar door een van de wei nige omstanders, die met de drenkeling te doen had, telefonisch was gewaarschuwd. Kort daarop was de man op het droge. De recherche onderzoekt thans of tegen één of meer van de Amsterdammers, die de Haarlemmer beletten op de wal te kruipen, een vervolging kan en moet wor den ingesteld. Maandag had in het stadhuis te Haar lem de aanbesteding plaats voor het bou wen van een kleuterschool op een terrein gelegen bij de Brederodestraat te Haarlem. Er waren 22 inschrijvingen binnengeko men. De hoogste inschrijving was afkom stig van de bouwonderneming L. A. van Straaten uit Gouda met f 178.100. De laag ste inschrijver was de heer B. Tromp uit Bakkum met f 128.200. De Haarlemse recherche heeft de afge lopen dagen een onderzoek ingesteld naar enige inbraken, die in de nacht van vrij dag op zaterdag en van zaterdag op zon dag zijn gepleegd in Haarlem. Ingebroken is in een kantoor van een houthandel aan de Lange Molenstraat. De brandkast is ge forceerd, maar er bevond zich geen geld in. Ook zijn laden en kasten onderzocht. Vermist worden een houtvochtigheidsme- ter, ter waarde van f 335, dertig sigaren en gereedschap. Zondagmorgen kreeg de politie bericht, dat ingebroken was in een woning aan het Staten Bolwerk. Men was na verbreking van een raam in de keuken gekomen. Een wachtkamer is doorzocht en toen kon men niet verder, omdat deze kamer op slot was. Er wordt niets vermist. Ook heeft de politie in omliggende wo ningen een onderzoek ingesteld en toen zag zij, dat in een perceel, dat onbewoond was wegens vakantie, de boel overhoop lag. Op de grond bevonden zich een geld kistje en een opengebroken houten spaar- klok. Telefonisch is contact opgenomen met de familie, die elders in ons land ver toeft. Zij deelde mee, dat er weinig geld in huis was achtergelaten. De familie keert vandaag terug en zal dan kunnen vaststellen wat er vermist wordt. Herdenking eind september Op 28 augustus is het honderd jaar, dat het Diaconiehuis van de Hervormde gemeen te te Haarlem, gevestigd aan de Jansstraat 36, in gebruik werd genomen. Wegens de vakantie zal het feit eind sep tember gevierd worden. Vrijdag 28 septem ber zal in de Stadsschouwburg een bijeen komst worden gehouden, waaraan Georgette Hagedoorn medewerking verleent. Zondag 30 september zal in de Grote Kerk het eeuw feest van het Diaconiehuis herdacht worden. Ook deze week zijn er in het Pieter Langendijktheater op de tentoonstelling „Rendez-vous der rederijkers" in de Vlees hal te Haarlem weer twee bijzondere ma nifestaties, in afwijking van de regel dit- keer echter op woensdag en donderdag. Woensdagavond 15 augustus treedt twee maal de aan de Nederlandse Comedie ver bonden auteur Johan Fiolet op, eerst een voordracht van de voornaamste gedeelten van „Hamlet" van William Shakespeare, later met fragmenten uit het kostelijke hu moristische boek „Hoe een toneelstuk ont staat" van Capek in de Nederlandse be werking van Jan Teulings. Donderdagavond 16 augustus is er een vooral voor liefhebbers van het Engelse en Franse toneel buitengewoon belangwek kend programma. Uit de enorme collectie van een verzamelaar te Heemstede worden grammofoonplaten gedraaid met scènes uit klassieke en moderne blijspelen, waarin men de vermaardste acteurs en actrices ter wereld kan horen. Frankrijk zal onder meer vertegenwoordigd zijn met gedeelten uit „School voor vrouwen" van Molière met onder anderen Louis Jouvet en Pierre Renoir en uit „Dokter tegen wil en dank" en „De burger-edelman" van dezelfde dich ter door leden van de Comédie Frangaise met respectievelijk Fernand Ledoux en Louis Seigner in de titelrollen. Van het zelfde nationale gezelschap zijn er ook op grammofoonplaten vastgelegde scènes uit „On ne badine pas avec l'amour" van Al fred de Musset (met Jean Pierre Aumont) en uit „De Barbier van Sevilla" van Beau- marchais met Micheline Bourdet als Ro- v. v. De I-Ia.arlemse jongens, die vroeger eens tot grote verontwaardiging van vele bewoners in de buurt van de Ge dempte Oude Gracht met trommelen de vakantie doorbrachten, hebben nu iets nieuws uitgevonden. Zij richtten in de buurt van de Heiliglanden tentjes op, zoals men er hier een ziet. Op de afhangen. stoep werd vervolgens een vuurtje ge stookt, waarop ze allerlei lekkernijen klaar maakten. Zij noemden hun club dan ook heel terecht „De Bakkerstent". Vandaag zouden ze op reis gaan. Waar heen? Misschien naar Bentveld, mis schien naar Zandvoort. Dat wisten ze zelf nog niet: het zou van het weer Chr. Ger. Kerk Haarlem-Noord Ds. D. H. Biesma, die op zondag 5 augustus afscheid heeft genomen als predikant van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Hoo- geveen wegens zijn beroep naar Haarlem, zal woensdag 22 augustus bevestigd worden als predikant van de Christelijk Gerefor meerde Kerk te Haarlem-Noord en op vrij dag 24 augustus zijn intrede doen in de kerk aan de Floresstraat. Van 13 tot en met 18 augustus zal in Haar lem een huis-aan-huis-collecte gehouden worden ten bate van het katholiek militair tehuis, „De Burcht" aan het Donker Begijn hof in Haarlem. Dit tehuis dat toegankelijk is voor mili tairen van alle gezindten heeft een gemid- :leld dagbezoek van ongeveer honderd man. Vangezien velen dikwijls weigeren dit tehuis financieel te steunen omdat het iets met de militairen te maken heeft vestigen de orga- lisatoren van deze collecte er de aandacht >p, dat men niet moet vergeten dat de mili- 'air verplicht is opgeroepen en dat de mili taire tehuizen werden opgericht in het helang van de jonge militairen. Bovendien heeft het tehuis in geen enkel opzicht iets net de kazerne te maken. De huis-aan-huis-collecte zal op 19 augus- us gevolgd worden door een collecte bij de •cerken. Men hoopt met de opbrengst van deze inzameling de basis te leggen voor een kapitaal dat bestemd is voor de bouw van een gi-oter en beter gelegen r.-k. militair te huis in Haarlem. Automobilisten worden gewaarschuwd, dat zij de spoorwegovergang aan de Zand voortselaan te Heemstede met zeer matige snelheid moeten passeren. Tengevolge van het leggen van een hulp- spoor is de weg daar opgebroken geweest, waardoor het wegdek nog hobbelig is. Waarschuwingsborden geven een snelheid van twintig kilometer aan. sine, Jean Weber als Almaviva en Jean Piat als Figaro. Ook het Theatre National Populaire van Jean Vilar is in het programma vertegen woordigd, namelijk met in aanwezigheid van publiek opgenomen scènes uit „Le Cid" van Corneille, waarin de ook als filmster befaamde Gérard Philipe de hoofdrol ver tolkt. Madeleine Renaud en Jean-Louis Barrault kan men beluisteren in een gees tig en charmant gesprek uit „Les fausses confidences" van Marivaux, een komedie in Italiaanse stijl. Dit zijn ongetwijfeld enkele hoogtepunten uit het Franse thea terleven sinds de bevrijding. Uit Engeland komen platen met Sir John Gielgud en Dame Edith Evans in de ope ningsscène van „De Ernst van Ernst" van Oscar Wilde en met Irene Worth en Alec Guinness in „De Cocktailpaity" van T. S. Eliot, waaraan ook Cathleen Nesbitt mee werkt. Terwille van de curiositeit kan men de gewezen dansers Moira Shearer en Robert Helpman in een met muziek door weven gedeelte uit „Een Midzomernacht- droom" van Shakespeare horen, opnamen uit een produktie anno 1954 van de Old Vic, door Michael Benthall geregisseerd. Tenslotte zijn er dan nog Noel Coward en Gertrude Lawrence, de onovertroffen combinatie in het lichte blijspel, benevens als laatste verrassing: een gedeelte uit de oorspronkelijke Amerikaanse voorstelling van „De dood van een handelsreiziger" van Arthur Miller met Thomas Mitchell als Willy Lo' an onder regie van Elia Kazan. Ter aanvulling worden enige Engelse film strips vertoond die een beeld geven van de ontwikkeling van het toneelkostuum, van het decor en van de speelstijl dei- stukken van Shakespeare en anderen. David Koning geeft toelichtingen bij dit alles. De amateur wielrenner J. W. Vroomen uit Warmond was zondagmiddag met zijn racefiets aan het oefenen op de Herenweg te Heemstede, toen vermoedelijk de dy namo aan de voorvork naar beneden is gegleden en tijdens de rit tussen de spaken van het voorwiel kwam. De renner sloeg over de kop en bleef op het wegdek liggen met een wonde boven het rechteroog, een uitgescheurde bovenlip en schaafwonden aan de schouder. Bovendien had hij ver moedelijk een lichte hersenschudding. De man is per G.G.D. naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Het damesvoetbalelftal van DCO uit Haarlem heeft zaterdagavond op een sin- telveld in Essen (Duitsland) een wedstrijd gespeeld tegen de dames van de vereni ging Gruga. De Haarlemse speelsters ver loren deze ontmoeting met twee-vier. De Haarlemse doelpunten werden gescoord door Bep de Graaf en Elly van Schaik. Overigens was het geen schande dat de meisjes uit Haarlem een nederlaag leden want de speelsters van Gruga behaalden onlangs het kampioenschap van West- Duitsland. Zondagmiddag hadden de DCO'sters meer succes want op een prachtig gras veld in Dortmund wonnen de Haarlemse dames door doelpunten van Bep de Graaf en Kitty Schippers met drie-nul van For- tuna '55. „Draagt elkanders lasten" Van 20 tot 25 augustus wordt een huis aan huiscollecte gehouden in de gemeente Heemstede ten bate van „Draagt elkanders lasten", een instelling van het Christelijk Vakverbond in Nederland; de straatcollecte is bepaald op zaterdag 25 augustus. Zij die als collectant(e) willen optreden, kunnen zich in verbinding stellen met de heer G. van Barneveld, Gelderlandlaan 6, Heem stede. Hoewel het weer ongustig is is besloten de voorstelling van „Baron Kreeftenneus" door het Aerdenhouts Kindertoneel op woensdaigmiddag in het Openluchttheater te Bloemendaal doorgang te doen vinden. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een clubhuis van de pad vindersgroep „Ca- prera" te Bloemendaal. Een nieuw evenement ditmaal voor vol wassenen wordt donderdag onder leiding van stichting „Touring Zandvoort" gehou den. Op het noorderstrand, ter hoogte van „Bad Termes" kan men deelnemen aan een zandkasteel-wedstrijd. Hiervoor zullen drie ploegen van elk ten hoogste twintig personen, te beginnen om halfnegen een zandberg ma' en op het strand langs de vloedlijn, op een nader aan te geven plaat». Deze teams mogen 2 tot 2Vi uur aan dit zandkasteel werken. Op elke berg blijft tenslotte één man achter met de Nederlandse vlag. De groep, wier berg het langst (met vlag) tegen de vloed bestand blijkt en boven water blijft, wint een prijs. Inschrijvingen kunnen aan het kantoor van stichting „Tou ring Zandvoort" op het Raadhuisplein ge schieden. Maximaal 60 inschrijvingen van personen boven de 16 jaar zullen worden aanvaard. De deelnemers moeten hun schop pen meebrengen en de berg mag slechts be staan uit zand. Andere materialen, zoals stenen en/of hout mogen niet gebruikt worden. De leiding zal berusten bij de heer Jaap Termes. De postduivenvereniging „Pleines" nam zondag deel aan een wedvlucht van St. Quentin af. over een afstand van 298 km. Gelost om zeven uur keerde de eerste duif om 10.49 uur op het hok terug. De uitslagen waren als volgt: Corn. Koper 1, 2, 4, 9, 29; G. Driehuizen 3, 11; H. Landsdorp 5, 25; Guus Koper 6; K. Driehuizen 7, 15; C. Visser 8; A. Paap 10, 12. 13, 14. 19, 22, 26; .1. de Leeuw 16, 24, 27, 28; B. Lukkassen 17, 23; J. Schrander 18. 20; A. C. Molenaar 21; A. H. Daane 30. Tevens hield men een wedvlucht van St. Ghislain af, over een afstand van 222 km. Gelost om 7 uur, arriveerde de èerste duif om 9.58 uur. De uitslagen waren als volgt: K. Driehuizen 1. 29; B. Lukkassen 2; A. Paap 3. 5. 6. 11. 15, 17. 23, 24; J. Schrander 14; G. Driehuizen 7, 13; Gebr. Koper 8, 27; Corn. Koper 9, 12. 30; A. H. Daane 10; Guus Koper 16, 20; J. de Leeuw 18, 26; M. Buis 19; H. Lansdorp 21, 28; J. B. Koper 22 en C. K. Draijer 25. Woensdag zal het veertig jaar geleden zijn, dat pastoor P. van Diepen te Zand voort tot priester werd gewijd. Pastoor Van Diepen werd geboren op 18 januari 1890 te Grosthuizen (gemeente Avenhorn) en tot priester gewijd op 15 augustus 1916. Hij was kapelaan te Achthuizen tot 1918, te Noordwijk tot 1923. te Vlissingen tot 1936. waarna hij op 22 mei 1936 pastoor C. Wijnker te Zandvoort opvolgde. Onder zijn leiding werd de schuldenlast der kerk aanzienlijk lager. Nimmer zocht deze geestelijke zichzelf, maar altijd ston den de belangen van zijn parochie bij hem vooraan. De stichting van het Kennemer sportpark en de vernieuwing van het Pa tronaatsgebouw kwamen eveneens onder zijn leiding tot stand. De zieken hadden en hebben nog steeds de grote belangstel ling van de jubilaris. Onvermoeibaar is hij in zijn bezoeken en door zijn sober leven, gepaard aan grote hartelijkheid en gast vrijheid wist hij zich óók in niet katho lieke kringen vele vrienden te verwerven. De jubilaris, die enkele dagen buiten Zandvoort vertoefde, zal heden (dinsdag avond). met de trein van 6.49 uur in zijn parochie terugkeren en per auto door het kerkbestuur worden afgehaald van het station. In de kerk zal een plechtig Lof worden gehouden. Na afloop van deze plechtigheid zal de Zandvoortse muziek kapel de jubilaris bij de pastorie een serenade brengen. Woensdagmorgen om halftien zal een plechtige hoogmis door de jubilaris in de parochie St. Agatha worden opgedragen. Des middags volgt, een receptie, waarna in de kerk een plechtig danklof volgt. Door een aantal parochianen zal in het Patronaatsgebouw een viertal feestuitvoe- ringen worden verzorgd en wel op vrijdag 17. zaterdag 18. zondag 19 en dinsdag 21 augustus. Opgevoerd zal worden een Mariaspel. bestaande uit een serie tableaus vivants, bijeengelezen uit de Nederlandse Maria-litteratuur, waarbij de verschillen de in scène gebrachte beelden ontleend zijn aan de kerkelijke jaarkring van Maria- feesten. ADVERTENTIE De raadsfractie van de Partij van de Ar beid uit de gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft aan het college van B. en W. vragen gesteld over verkoop van gronden. B. en W. hebben geantwoord, dat de aan vraag van de N.V. Boeke en Huidekoper te Haarlem tot aankoop van een terrein ter grootte van ongeveer 50.000 m.2, gelegen in het noordelijk gedeelte van Hoofddorp is afgewezen, omdat vestiging van een in dustrieel- of handelsbedrijf op het door de N.V. bedoelde terrein in strijd zou zijn met het uitbreidingsplan in hoofdzaak der ge meente, dat aan dit terrein een agrarische bestemming geeft. B. en W. konden geen aanleiding vinden te bevorderen dat deze bestemming werd gewijzigd. Voorts deelt het college mee, dat de heer P. Terlouw. wonende Kruisweg 731 te Hoofd dorp inderdaad ongeveer een jaar geleden verzocht heeft van de gemeente een perceel grond te mogen kopen, gelegen naast zijn woning. Er is een uitbreidingsplan gemaakt, genaamd „Kalorama"; verwacht wordt dat Gedeputeerde Staten dit spoedig zullen goed keuren. Bovendien is de grond, die de heer Terlouw wil kopen, tot eind van dit jaar verpacht. Het verzoek van de heer Terlouw tot verkoop van de grond zal binnenkort in de vergadering van de gemeenteraad behan deld worden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9