dB Voetbalelftal van „Centrum" werd kampioen na spannende finale Aerdenhouts Kindertoneel in het Openluchttheater Meer invloed van middenstand op Haarlemse voorjaarsbeurs „Ballontrekken" in Stoop's bad REGENJASSEN VAKANTIESPELEN Jeugdamusement in Minerva Theater de redactie rieven aan DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 T o e gijten Collectieve stand Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Bloemendnal Burgerlijke Stand van Heemstede Ongeluk met dodelijke afloop in Haarlem-Noord Dame op Soendaplein door autobus aangereden Uitspraken rechtbank Straffen kantonrechter verhoogd Bloemendaalse kwekerij langer te bezichtigen Werkzaamheden begonnen op Kinderhuissingel Vreemde muntjes in automaat gestopt Directeur Openbare Werken Ir. E. A. Bierdrager eerste op voordracht in Deventer Voetbalpool „Schoten" Hoofdakte-examens Fotograaf verdacht van oplichting Auto reed zigzaggend door Koningstraat Bromfiets in brand Bromfietser verblind door tegenligger Twee artsen leggen praktijk neer „DIK TROM" Zoals men weet heeft de vorige Haar lemse voorjaarsbeurs voor de vrouw aan leiding gegeven tot nogal wat discussie en critiek. Een en ander heeft de directie van de beurs reden gegeven de opzet van de beurs nader te analyseren en te bestude ren, waartoe zij ook een aantal daarbij be trokkenen heeft geraadpleegd. Dit opnieuw bekijken van de grondslagen en de alge mene vormgeving van de Haarlemse voor jaarsbeurs voor de vrouw heeft ertoe ge leid, dat bij de volgende beurs gestreefd Zal worden naar een wat gevarieerder gamma van exposanten en attracties. Voor alles wordt gestreefd naar een herstel van het specifieke beurskarakfer van deze ge beurtenis. Van de veranderde opzet van de Haar lemse voorjaarsbeurs voor de vrouw is al iets gebleken door het bericht, dat de vijf tiende beurs, welke van 28 februari tot en met 8 maart van het volgende jaar als ge woonlijk in het Krelagehuis wordt gehou den, niet alleen onder auspiciën zal staan van de plaatselijke afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen maar ook van de Haarlemse Middenstandscen trale. Reeds die laatste omstandigheid wijst erop, dat de beursdirectie van plan is de volgende beurs een lustrumbeurs een specifiek middenstandskarakter te geven. De Haarlemse middenstandsbedrijven kun nen dan ook tot 1 september aanstaande van een voorkeursrecht gebruik maken, waaraan ook enige zakelijke voordelen verbonden zijn. Bovendien is de duur van de beurs nu met een dag tot negen dagen verlengd. Bovendien heeft de beursdirec tie besloten het aantal bedrijven uit een zelfde branche te beperken. Het is immers gebleken dat een eenzijdig beeld van ex posanten de belangstelling van het publiek ongunstig beïnvloedt. Aan dat aspect van de beurs is trouwens nog een ander probleem verbonden: dat van de aantrekkelijkheid van de exposities op zichzelf. In de kringen van tentoonstel lingsdeskundigen is het een algemeen aan vaard beginsel, dat die beurzen en soort gelijke manifestaties het bij het publiek het beste doen, waar de bezoeker en vooral de bezoekster in letterlijke zin „wat mee naar huis neemt". De beursbe zoeker vindt het prettig om met een tas vol op zichzelf niet bijzonder waardevolle, maar toch wel aantrekkelijke kleinighe den, snuisterijen, presentjes, monsters of wat dan ook terug te keren- Door allerlei oorzaken is de attractie der toegiftartikelen na de oorlog in onbruik geraakt. De beursdirectie hoopt haar op de vijftiende voorjaarsbeurs voor de vrouw in ere te herstellen. Daartoe komt zij de aanstaande standhouders in de kosten daarvan tegemoet op een wijze welke het die exposanten weer mogelijk maakt op hun beurt de band met hun eigen cliëntèle te verstevigen, namelijk door de verstrek king van toegangsbewijzen voor de beurs. Men zou het zo kunnen zeggen, dat op die manier het ene toegiftartikel het andere tot gevolg heeft. De organisator zal voor 1957 ook meer werk maken van collectieve, inzendingen, b.v. door afdelingen van vakpatroonsorga- niëaties, zoals die der banketbakkers, boekverkopers, fruithandelaren, drogisten, textielhandelaren, wasserijen en dergelij ke. Uiteraard komen er ook weer bedrijfs- demonstraties, prijsvragen en andere at tracties voor het publiek, terwijl tevens het plan bestaat de indeling en de stand- architectuur te verfrissen en te wijzigen. Tenslotte heeft de beursdirectie besloten HAARLEM, 15 augustus 1956 ONDERTROUWD: 15 aug., G. C. Klootwijk en J. Coops; Chr. H. A. Nuijnten en A. C. de Veer; R. Burggraaf en A. E. Hoffman; P. Visser en J. S. Kruijsveld; P. Leemans en K. Hoogteijling; A. Heijboer en E. I. M. Postma; G. Koedijker en J. L. Hesseling; A. Scholten en W. Kok; W. de Jong en M. W. van Bragt; M. G. Bannink en A. W. van der Heide; P. Klaassen en L. ,T. de Graaf; W. G. Koeleveld en J. Kuiper; T. Bos en G. J. Meijer; J. H. van Vastenhoven en W. Smits; Ph. J. J. Gordijn en J. Th. H. de Vries; H. A. Xok en E. H. Bijlsma; G. Heintzberger en J. Chr. Joosten; H. J. P. Willems en E. F. de Rooij. GEHUWD: 15 aug., J. G. Roest en A. M. M. Sèijsener: G. Schreurs en J. A. M. Otsen; H. Dijt en C. J. H. Kors; A. W. Zoon en J. G. van Meurs; J. S. Abbink en L. van Doorn; P. Kolk en B. C. Ket; Sj. Zurhaar en F. B. L. Smit; D. Sijpestijn en A. M. Goedhart; W. S. Breukel en P. M. Christiaans: J. J. Huisman on P. Valenteijn; M. Boot en M. A. van Oos- sanen; F. A. L. Breuer en W. Smits; A. Schmidt en C. A. M. van der Weiden; C. P. J. Manders en W. J. Berendonk; H. Aelberts en G. G. C. van der Hulst; L. de Koning en H. Steensma. BEVALLEN van een zoon: 13 aug., Th. Y. Th. Brüggende Bij: 14 aug., A. B. M. Th. van GeelenSanberg; S. N. LoefLaros; 15 aug., S. FenneBrouwer; M. H. Bouwmees terKramer; M. G. A. van BruggenRutte. BEVALLEN van een dochter: 14 aug., W. KokMeijer; A. S. Overbeekde Kruif; P. J. KoppenZuijdervliet. OVERLEDEN: 13 aug., W. Chr. van Wort, 6 j„ Eemstraat; Sj. van Zantende Boer, 72 j., Kleine Houtweg; 14 aug., J. Kernerde Jong, 74 j., Bloemhofstraat. GEBOORTEN: M. Lettinck—Staverman, z.; B. VerzaalOttens. z.; G. H. J. Boswinkel Huizinga, z.; F. de Boerde Vries, z.; C. G. Bakkervan der Wolff, z.; E. M. Frisvan Dijk, z. ONDERTROUWD: J. F. Droog en C. C. M. Junger; J. Aartser en A. M. Hoogerboord. GEHUWD: B. van Wijk en I. M. Coers; A. J. Ganzeboom en M. J. Barbet. OVERLEDEN: P. J. Vuijk, 50 j.; Wed. A. M, van TongerenBerkhout 68 j.; Wed. W. J. WeddepohlPlaksteen, 77 j.; Wed. J. C. H. v. Oldenborgh—Yssel de Schepper, 77 j. ONDERTROUWD: C. Middelburg en E. Hoos; F. K. Walstra en F. E. C. van den Kolk. GETROUWD: W. Q. M. van Lierop en W. J. M. Le Fèvre; R. J. Scholtmeijer en H. Strop. GEBOREN: Anna Maria Elisabeth Nicola, d. van M. A. Rhee en A. J. Hooijmans; Alex Jan, z. van C. Deetman en P. H. van der Kolff. OVERLEDEN: J. H. Geerken, 12 j„ Ach terweg 5 (v.); C. W. A. Levert, 54 j., Ach terweg 5. om de volgende voorjaarsbeurs met een maximum aan overeenstemming met de belanghebbende standhouders te organise ren. Daartoe is een commissie van stand houders gevormd, waarin zitting hebben de heren R. C. van Eif, W. C. M. Holt en W- Nijssen. Woensdagavond om halfzes is on het Soendaplein nabij de Floresstraat in Haar lem-Noord een ongeluk met dodelijke af loop gebeurd. Een dame is aan de gevolgen van een aanrijding door een autobus over leden. Mevrouw E. van DuinSlegtkamp, ge woond hebbend aan de Middenweg 26, stak het Soendaplein over van oost naar west. Uit de richting stad naderde een autobus van de Noord-Zuid-H'ollandse Vervoer maatschappij van de dienst IJmuiden. Ver moedelijk heeft zij de bus te laat opge merkt; een aanrijding ontstond, waarbij mevrouw Van Duin ernstig gewond werd. Per ziekenauto is zij naar het Sint Elisa beths Gasthuis vervoerd, maar voor aan komst aldaar was zij reeds overleden. Mevrouw Van Duin was drieënzeventig jaar. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in twee zaken tegen een in Castricum wonende vertegenwoor diger. In de eerste plaats was hem ten laste gelegd, dat hij op 18 februari van dit jaar in de Marquettelaan te Heemskerk tegen een auto met een sneeuwschuiver was gereden. De Castricummer was door gereden. maar later van zijn bed gelicht. De politie was van mening, dat de ver dachte onder invloed van drank verkeerde. De officier van Justitie eiste vorige week een gevangenisstraf van een maand en ontzegging gedurende vijf jaren auto's te besturen. De rechtbank sprak hem vrij, omdat zij het tenlaste gelegde niet bewezen achtte. Verdachte was in beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter, waarbij hij wegens een verkeersovertre ding tot een maand hechtenis was veroor deeld en vijf jaar ontzegging motorrijtui gen te besturen. De rechtbank veroordeel de de Castricummer tot een hechtenisstraf van twee maanden en ontzegging geduren de drie jaar auto's te besturen. Een vijfentwintigjarige vertegenwoordi ger uit Vogelenzang, die in beroep was ge gaan tegen een vonnis van de kanton rechter te Haarlem wegens een verkeers overtreding te Hoofddorp, werd veroor deeld tot een hechtenisstraf van twee maanden en ontzegging gedurende twee jaar motorrijtuigen te besturen; de kan tonrechter had een straf van een maand hechtenis opgelegd en twee jaar ontzeg ging. Op 9 november van het vorig jaar reed hij met een auto in de richting Hoofd dorp. Hij passeerde een bestelauto en een auto uit de tegenovergestelde richting was verplicht uit te wijken. De auto van de Vogelenzangse vertegenwoordiger en de bestelauto raakten te water. De openstelling van de gemeentelijke kwekerij aan de Veldlaan te Bentveld is verlengd tot 1 september. Met uitzondering van de komende zaterdag- en zondagmid dagen is de kwekerij dagelijks van 1012 en van 24 uur geopend. Kinderen heb ben slechts onder geleide toegang. In de kwekerij zijn diverse exotische planten te zien. Vanmorgen is de Utrechtse Wegenbouw begonnen aan werkzaamheden voor de asfaltering en verbreding van de Kinder huissingel te Haarlem, waarvoor de ge meenteraad van Haarlem op 18 juli een- krediet van f 150.000 beschikbaar heeft ge steld. Hierdoor wordt de continuïteit in de wegenbouw niet verbroken. De klinker bestrating verkeerde in slechte staat en de rijweg was te smal. Op de smalste ge deelten is de breedte slechts zesenhalve meter. De bocht tussen de Nicolaas van der Laanstraat en de Garenkokerskade zal ver beterd worden. De weg tussen het viaduct en de Zijlweg zal op sommige plaatsen negen meter worden: ook worden er par keerhavens aangelegd. ADVERTENTIE ZONDER WATERVREES Gen. Cronjéstr. la-lb, Tel. 16045, Haarlem-N. Van drie Duitse jongens werd katnpkaart ingehouden Dinsdag werd in de binnenstad van Haarlem een Duitse jongen door de politie op heterdaad betrapt, toen hij met behulp van een Duits muntje een consumptie uit een automaat gehaald had. Bij de onder vraging bleek, dat twee van zijn vriendjes zich ook aan dit verwerpelijk gedrag had den schuldig gemaakt. Het betrof hier drie jongens van respectievelijk zeventien, acht tien en negentien jaar uit Essen en Dus- seldorp, die in de omgeving van Haarlem kampeerden. De politie heeft de knapen ernstig onderhouden en hun kampeerkaar- ten ingehouden. Deze kaarten zijn naar Duitsland gestuurd onder vermelding van de omstandigheden, waaronder zij zijn in gehouden. Naar wij vernemen staat ir. E. A. Bier drager directeur van het gemeentelijke bedrijf van openbare werken in Heemstede, als eerste op de voordracht welke door B. en W. van Deventer aan de gemeenteraad van die stad is aangeboden ter voorziening in de vacature welke op 1 februari van het volgende jaar in het directoraat van het bedrijf van Openbare Werken te Deventer ontstaat. De huidige directeur van Openbare Wer ken in Deventer, ir. J. Adriaanse, gaat dan met pensioen. Het ligt in de bedoeling zijn opvolger reeds per 1 november van dit jaar als adjunctdirecteur te benoemen, opdat deze de gelegenheid krijgt zich in te werken. Tweede op de voordracht is ir. H. G. Joosten, thans directeur van de overeen komstige gemeentedienst in Gorinchem. Op 2 september begint de voetbalpool van Schoten. Evenals vorig jaar wordt weer 45 van de inleg uitgekeerd en verwacht mag worden, dat dit ongeveer 200 gulden betekent. Daarbij is er iedere week een extra prijs van 25 gulden voor het raden van één juiste uitslag. Bij de in de Rijkskweekschool te Haarlem gehouden hoofdakte-examens zijn geslaagd mejuffrouw G. E. van Alphen te Laren (N.H.) en de heren B. Bijlman te Hoogeveen; P. J. Schouten te Amsterdam; C. Wi.ichgel te Anna Paulowna en C. A. Warmerdam uit Noordwijkerhout. Het voetbaltoernooi van de vakantie- spelen van het Haarlems Speeltuinver- bond, waarvan de finale woensdagavond op het terrein van „Het Vondelkwartier aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten werd gespeeld, is geëindigd in een overwinning van de jongens van „Centrum", die zich thans voetbalkampioen 1956 van het Haar lems Speeltuinverbond mogen noemen. De elftallen van de speeltuinen „DVS", „Kla- renhof" en „Centrum" hebben fel maar sportief om deze eer gestreden. Vele ouders en speelgenootjes waren aanwezig om hen in de „zware strijd" aan te moedigen, zodat er in en rondom het veld een echte wed strijdsfeer hing. Om zeven uur liet scheidsrechter Vissers de elftallen van „Centrum" en „DVS" zich voor de eerste wedstrijd opstellen. Na enkele minuten reeds opende Kees van Dansik de score voor „Centrum" met een strakke schuiver uit een fraaie ingooi van Ferry Stoute (één-nul). Deze stand bleef tot de rust ongewijzigd. Na de hervatting trok „DVS" fel ten aanval, maar de ver dediging van „Centrum" gaf geen krimp. Met een kleine maar kostbare één-nul zege voor de jongens van het Wilsonsplein kwam het einde. In de pauze voerden een Een van de deelnemertjes aan het vooral voor het publiek bijzonder amusante „ballontrekken" tijdens het grote speeltuinzwemfeest dat rvoensdag in Stoop's Bad te Overveen gehouden werd. Met een flinke sprong van de hoge springplank moesten de jongens en meisjes trachten een aan een over het bad gespannen touw hangende ballon te bemachtigen. Soms lukte dat maar meestal lukte het niet, waarna de deelnemertjes voor zij het water bereikten de vreemd ste capriolen maakten. Op de foto ziet men een jongetje dat snel genoeg was om een ballon te bemachtigen. Even later dreef hij trots met zijn pas-veroverde bezit in het water. Ten bate van de Caprera Padvindsters werd woensdag, onder veel belangstelling, in het Openluchttheater te Bloemendaal door Aerdenhouts Kindertoneel „Baron Kreeftenneus" opgevoerd; een operette- tekst van Piet Mossinkoff. Het stuk werd echter niet als operette maar als gewoon gesproken toneel ver toond, daar het aan tijd ontbroken had om in vier weken van de vakantie ook nog de muziek de zangwijsjes en de koren in te studeren. Het ging zo ook, in het be gin zelfs vrij vlot. Plet laatste bedrijf ver loor echter de spanning, die er in het begin van het spelletje wel geheerst had. Het publiek amuseerde zich blijkbaar kostelijk met de culinaire problemen aan het hof van koning Zus en Zoo van zeker land uit de sprookjeswereld, waar een eigengereide eerste minister, baron van Castelaria, groothertog van Bombaria, heer en meester meent te zijn en zelfs baas speelt over de aangelegenheden van de keuken. De onhoudbare toestand krijgt pas een wending wanneer een toverfee zich met de hofhoudelijke culunaire crisis gaat bemoeien en een stel kabouters in het ge ding brengt, welke de diensten van kok en keukenmeid, die door baron van Castelaria gevangen zijn gezet, op hun manier zullen overnemen. Dat wordt de baron noodlot tig, want als nieuwsgierig pottekijker wordt hij bij de neus gegrepen door een kreeft en dan is het eind van de historie dat hij in het vervolg Baron Kreeftenneus zal heten. Wij hebben ons alleen afge vraagd wat er uiteindelijk met die gelegen heidskoks, die grapjassen van kabouters, gebeurd is. Toen het varken met de lange snuit kwam, bleek hun rol al lang uitge speeld te zijn. Hoe? Dat vernemen wij niet. De baron wist zich goed verstaanbaar te maken. Hij had dan ook zijn half volgroeid mannengeluid voor op de lichte sopraan stemmetjes van de meeste der andere ac teurs en actrices. Alleen de hofarts, kon hem op dit punt evenaren, met een natuur lijke goede dictie en een aangenaam onge forceerd geluid. Ook de kapitein van de lijfgarde sprak zeer duidelijk. Dat deden trouwens de anderen ook, zij het dan met minder draagkracht. De koning en de ko ningin waren berekend voor hun taak, kok en keukenmeid alleraardigste toneel figuren en de toverfee een schattig, waar nodig bijdehand figuurtje. Kabouters, hof houding en wachten toonden meestal voor- trekkelijk besef van de situatie. Een frisse en kleurige kostumering voltooide de sprookjessfeer in het fraaie natuurdecor. De leidster van Aerdenhouts Kinderto neel, mevrouw J. van Kampen-Van den Bi-ink, verdient een compliment voor haar regie en voor de beschaafde manier waar op zij een zo simpel geval tot levendig to neel weet te maken. JOS. DE KLERK Hij zou geld voor nabestellingen in eigen zak hebben gestoken De Haarlemse politie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een 52-jarige foto graaf-colporteur uit Amsterdam, die in de zomermaanden ongeveer vijfentwintig Haarlemmers zou hebben opgelicht voor een totaal bedrag van ongeveer 110. De man, die voor een fotobureau werkte, maakte foto's van de slachtoffers, waar voor hij liet vooruitbetalen. Als er nabe stellingen kwamen vroeg hij ook betaling vooruit. Deze nabestellingen zou hij echter niet aan het fotobureau hebben doorge geven en het geld hiervoor zou hij in zijn eigen zak hebben gestoken. De man is door de politie gehoord. Bestuurder ter ontnuchtering ingesloten In de afgelopen nacht omstreeks kwart over één zag een surveillerende agent een auto zigzaggend door de Koningstraat te Haarlem rijden. Hij hield de wagen aan en constateerde dat de bestuurder kennelijk onder de invloed van alkoholhoudende dranken verkeerde. Hij nam de man, een veertigjarige Amsterdamse koopman, mee naar het politiebureau in de Smedestraat. waar hij ter ontnuchtering werd inge sloten. Het rijbewijs werd ingehouden en de auto werd in bewaring genomen. aantal leidsters en kinderen onder leiding van de heer S. Mooyman bekende volks dansen als „Jiggle Bells", „Moeder Wiets" en „Baas Vet" uit. In de tweede wedstrijd, die tussen „Kla- renhof" en „Centrum", ging de strijd aan vankelijk gelijk op. Na vijf minuten ont snapte het doel van „Klarenhof" aan een doorboring toen een hard schot tegen de paal belandde. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan was „Klarenhof" dui delijk sterker. Het werd enkele malen be nauwd voor de doelmond van „Centrum", maar met kunst en vliegwerk werd een doelpunt voorkomen. Eindstand dus nul nul. „De drie oude ventjes", „Lang genoeg was ik een boeredochter" en „De Engelse Jagersmars", bekende volksdansen, vorm den in de pauze weer een aardig intermezzo. Met spanning werd hierna de uitslag van de wedstrijd tussen „DVS" en „Klarenhof tegemoet gezien, welke wedstrijd immers de beslissing zou brengen. Uit twee wedstrij den had „Centrum" namelijk drie punten veroverd, „DVS" was bij voorbaat voor de eerste plaats uitgeschakeld, terwijl al leen „Klarenhof" bij een overwinning nog gelijk met „Centrum" kon komen. In deze laatste wedstrijd was „DVS" duidelijk de sterkere. Aangemoedigd door de sfcélers en supporters van „Centrum" trokken de DVS-ers' keer óp keer ten aanval, hetgeen voor rust resulteerde in een faai doelpunt van Frans Harmes uit een vrije schop van even buiten het strafschopgebied. Ook in de tweede helft werd „Klarenhof" in de verdediging gedrongen. Wel stompte de doelverdediger van „Klarenhof" een fel schot van Frans Harmes, die de ster van het veld was, uit zijn doel, maar even later maakte de kleine Kick Harmes aan alle onzekerheid een eind door met een listig schot de stand op twee-nul voor „DVS" te brengen, waarmede ook het einde kwam. Door dit resultaat plaatste „Centrum" zich met drie punten als eerste, „DVS" met twee punten als tweede en „Klarenhof" met een punt als derde. De heer J. Mar tens, de voorzitter van de vakantiecom missie, maakte aan deze „overwinnings roes" een eind door alle spelers en leiders naar het clubhuis van „Het Vondelkwar tier" te dirigeren waar de prijsuitreiking zou plaats vinden. Nadat de jongens op koek en limonade waren getracteerd, bracht de heer Martens namens de vakantiecom missie dank aan allen die tot het slagen van het voetbaltoernooi hebben meegewerkt. De heer Martens hoopte dat, evenals de jongens dit op het voetbalveld hebben gedaan, ook de leiders zich steeds aan de gestelde regels van het toernooi zullen houden, zodat naderhand geen der deel nemende elftallen gediskwalificeerd behoeft te worden. Tenslotte reikte de heer D. Rookhuizen, de tweede voorzitter van het Haarlems Speeltuinverbond, met een toepasselijk woord de prijzen aan de aanvoerders van de elftallen uit. Gistermorgen raakte de bromfiets van de heer J. v. d- S. in brand, toen het rijwiel, dat tegen een winkelraam stond, omviel. Doordat de motor nog warm was, vatte de benzine snel vlam, waardoor de bromfiets geheel werd vernield. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen. Woensdagavond reed een drieëntwintig jarige bewoner uit Bloemendaal op de Bloemendaalseweg aldaar per bromfiets in noordelijke richting. Uit tegenoverge stelde richting naderde een auto. De brom fietser is door het felle licht van deze auto verblind geraakt en tegen een stilstaande vrachtauto gereden. Hij klaagde over pijn in de borst en is per ziekenauto naar het Marine Hospitaal te Overveen vervoerd; later kon hij huiswaarts keren. De brom fiets was beschadigd. Wegens zijn benoeming bij de bloedtrans fusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis te Rotterdam legt de heer A. W. Mei- lema te Aerdenhout zijn praktijk als arts neer. Dokter W. E. Ulrici neemt de prak tijk over. Dokter R. Holthuis te Overveen is met ingang van 1 september benoemd tot ad viseur van het Algemeen Ziekenfonds te Enschedé en heeft vandaag zijn praktijk als arts te Haarlem en Overveen neerge legd. De heer C. R. Post uit Amsterdam zet de praktijk van dokter Holthuis voort. Aannemersmaatschappij n.v. A. Faas te Amsterdam is druk bezig met het ophogen van een terrein in Haarlem- Oost en tevens met de aanleg van een tweede vijver in de Kennemerduinen nabij de Zeeweg te Overveen. Daar wordt zand gegraven, dat naar het oostelijk deel van Haarlem vervoerd wordt. De tweede vijver komt bij het Koevlak, dat als speelterrein voor de jeugd dienst doet. Door het maken van een vijver verwacht men, dat de jeugd zich bijzonder zal vermaken en geen vernielingen in andere delen van de duinen zal aanbrengen. Gravende draglines en af en aan rijdende vracht auto's markeren op het ogenblik het beeld bij het Koevlak. Welk een uitkomst in deze hopeloos mislukte zomer een toneelvoorstelling voor kinderen betekent, werd woensdag middag in het Minerva Theater te Heem stede bewezen: in een uitverkochte zaal werd de jeugd met de vrolijke avonturen van de vermaarde Dik Trom enigszins schadeloos gesteld voor een afgelast va kantieuitstapje naar bos of strand. Dit geschiedde door Martin Vinjee's Jeugd toneel, welk ensemble de held van Joh. C. Kievits bekende jongensboeken in een tamelijk vrije bewerking voor het voet licht bracht. Deze bewerking heeft geen afgerond toneelstuk ten gevolge gehad: het waren drie geheel op zichzelf staande fragmenten, opgevuld met de traditionele clownerie. De hoofdzaak was dat de be kende personages uit het boek nu gestalte verkregen. De figuren van vader en moe der Trom, de gierige Mulder, de hatelijke dorpsveldwachter Flipsen en niet te ver geten Dik Trom zelf werden door de jeug dige toeschouwers enthousiast als goede oude bekenden begroet. Daarbij bleken de kinderen over voldoende fantasie te be schikken om reeds genoegen te nemen met een Dik Trom, die uitermate nonchalant werd gespeeld door een actrice, die in alle opzichten waar maakte dat het een bij zonder kind was. Over het geheel genomen gaf de voor stelling de volwassen toeschouwer weinig reden tot een geestdriftige nabeschouwing, want de verrichtingen van dit kleine en semble kunnen niet in de schaduw staan van hetgeen bijvoorbeeld „Puck" met „Stad op stelten" of „Jacht op een ponnie" van Mies Bouhuys presteert. De opvoering door Martin Vinjee's Jeugdtoneel kan dan ook gemakkelijk geëvenaard worden door iedere amateurvereniging, die over een aantal behoorlijke krachten beschikt. Door de kleine bezetting werden de spelers ge noodzaakt hun toevlucht te nemen tot een enigszins doorzichtige „mannetjesmakerij". Zo zouden wij er op durven zweren dat Diks vriendje in het eerste bedrijf al eens in de gedaante van een buurvrouw door de stoel was gezakt, dat veldwachter Flip sen eerst als schoolmeester zijn wijze ver maningen had uitgedeeld en vader Trom in het derde bedrijf als sidderende vrek zijn reïncarnatie beleven mocht. Maar ten slotte was de opvoering bedoeld als amu sement voor de jeugd met vakantie en als zodanig mag zij bijzonder geslaagd wor den genoemd. Het succes was geheel naar verhouding en de reacties van het publiek moeten dikwijls op de Binnenweg hoor baar zijn geweest. (Verkort weergegeven) Zwemmen in zee. Steeds weer leest men in de dagbladen dat er mensen zijn die bij het baden te ver in zee gaan of op gevaar lijke plaatsen zwemmen. Zij begrijpen kennelijk niet dat weer anderen hun leven wagen om deze waaghalzen te redden. Misschien kan de politie overwegen om de onvoorzichtige zwemmers te verbaliseren en een geldboete van tien gulden te laten betalen. Deze gelden zouden dan bijvoor beeld gestort kunnen worden in het pen sioenfonds voor de redders M. H. B. Verspronckweg. Met alle respect en vooral dankbaarheid voor de overal reeds van gemeentewege getroffen beveiligende verkeersregelingen zij het mij vergund te mogen wijzen op de wanhopige toestand op de zeer druk en daardoor zeer gevaar lijk geworden Verspronckweg. Voor de automobilisten is de ongelukkige Ver spronckweg het eerste „vrije" stuk waar men het tijdverlies van de binnenstad kan inhalen op de verdere reis naar Bloemen daal, Zandvoort en Velsen- Vele gepen sioneerden, winkelende huisvrouwen en schoolgaande kinderen kunnen de tot auto baan uitverkoren hoofdweg door hun wijk alleen maar met levensgevaar oversteken. Waarom worden er geen vluchtheuvels aangebracht en waai-om stippelt men waar nodig geen zebra-oversteekpaden uit voor de opgejaagde voetganger?! ABONNé

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9