Rusland verwerpt voorstellen van de Verenigde Staten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sjepilov verdedigt Egypte en Nassers plannen Westduitse communistische partij was slechts een schijnorganisatie HET WEER: Weinig verandering Druk overleg achter de schermen in Londen Het woord is aan, Het verbod heeft weinig praktische betekenis Jongen levensgevaarlijk gewond op Sluisweg Met hoofd tegen betonnen portaal Twee dagen rubberstaking in Noord-Sumatra Dertien vóór Beraad Laat Makarios terugkeren, vraagt bisschop Anthimos Levenslang voor ter dood veroordeelde Cyprioot Nederlandse diplomaten in Djakarta niet genodigd Oudste twee prinsessen gaan naar Griekenland Skorzeny zou de Algerijnse rebellen van wapens voorzien Ouverture 1956 van Taptoe Delft" Schipperszoon verdronken De kabinetsformatie Informateur sprak met fractieleiders 71e JAARGANG No 34 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 187 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) De Russische regering erkent ten volle Egyptes recht het Suezkanaal te naas ten en verzet zich daarom tegen de Amerikaanse voorstellen tot internationali sering van het kanaal. Om tot een oplossing te geraken van het huidige conflict steunt zij president Nasser's voorstel om een conferentie van 45 mogendheden bijeen te roepen. Deze conferentie kan worden voorbereid door een commissie, samengsield uit vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenig de Staten, Sovjet-Rusland, India en Egypte. Dit is de kern der rede, die Sjepilov, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, gistermiddag op de Suez-confe- rentie in Londen gehouden heeft. Na de hooggespannen verwachtingen, die de redelijkheid van minister Dullles' voorstellen hadden gewekt, was deze rede een grote teleurstelling. Het moet vrijwel onmogelijk worden geacht, dat de confe rentie tot een eenstemmig akkoord zal kunnen komen. Evenwel: er is nog hoop. Een woordvoerder van het Foreign Office zei althans: „Als Sjepilov het plan van Dulles verworpen heeft, was zijn toon toch niet vijandig. Wij blijven nog hoop koesteren, dat de conferentie zal slagen". Pineau, de Franse minister, zei van oordeel te zijn „dat Sjepilov de deur op een kier had laten staan" en de Ameri kanen vonden, „dat er nog enige ruimte tot manoevreren was overgelaten". Sjepilov waarschuwde de Westerse mo gendheden, dat elke poging Egypte of wel ke mogendheid dan ook met kracht van wapenen zijn wil op te leggen de vrede in het Midden-Oosten zou verbreken. Dit conflict van locale aard zou zich gemak kelijk kunnen uitbreiden over het gehele Nabije en Midden-Oosten en misschien zelfs daarbuiten. Tevens en dit geeft reden tot hoop erkende Sjepilov het grote belang van het Suezkanaal in het bijzonder voor Groot-Brittannië en West- Europa. Ook hij acht een internationale garantie van de vrije doorvaart gewenst. Deze garantie moet echter ten volle reke ning houden met Egyptes soevereine rech ten en moet daai-om geschieden in een vorm, die voor Egypte aanvaardbaar is- Met professorale zwaarwichtigheid gaf Sjepilov, die vanwege zijn knappe gezicht en massale postuur, zich de bijnaam „de mooie jongen van het Kremlin" verwor ven heeft, een uiteenzetting over de doel einden der Russische politiek, die de jonge nationalistische staten van het Midden- en Verre Oosten wel als muziek in de oren moet hebben geklonken. „Namens de Sov jetregering wil ik met nadruk verklaren, dat de Sovjet-Unie geen enkel voorkeurs recht of speciaal voordeel zoekt in het Midden- of Nabije Oosten. Wij beschikken over talrijke hulpbronnen en verlangen geen concessies in de Oosterse landen of een aandeel in de winsten, daar zulke be doelingen in strijd zijn met de aard van onze sociale structuur. Nog zeer onlangs hebben wij in Perzië zonder tegenprestatie te verlangen de concessie teruggegeven, die wij in dat land hadden. De Sovjet- Unie heeft het nimmer als toelaatbaar er kend, dat geschilpunten van economische aard door wapengeweld worden beslecht. Altijd heeft zij met kracht veroordeeld, dat voorwaarden, die inbreuk pleegden op de soevereine rechten van naties, aan andere landen worden opgedrongen". Hoewel Sjepilov zich geheel aan Egyptes zijde schaarde, scheen hij toch op één punt Egyptes houding te laken, daar hij als eis stelde, dat ..in overeenstemming met de conventie van Konstantinopel liet Suezka naal nimmer het toneel van militaire ope- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOISTR. 48 A'DAM TEL 717162 LEDERTEX BROMFIETSJASJES ƒ47 50 Op de weg over de IJmuidense sluizen is gistermiddag wederom een ernstig onge luk gebeurd, wederom dóór onvoorzichtig heid van een kind. Een IJmuidense groentehandelaar zou met zijn bestel wagentje naar de veiling in Beverwijk gaan en kreeg ais „vakantiepas sagiers" twee buurjongetjes mee op de bak. die nadrukkelijk het bevel kregen te blij ven zitten tijdens de rit. Niettemin is één hunner, de 10-jarige G. J. M. uit de Bloemstraat, enig kind uit het gezin M. gaan staan toen de auto de beton nen luifels bij de Noordersluis-gebouwen naderde. Voor de eerste heeft hij gebukt, maar terwijl hij met de rug naar het twee de toe stond, botste het kind met hel hoofd tegen het beton. Zeer ernstig gewond moest de jongen naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden worden vervoerd, waar zijn toe stand hedenmorgen nog uitermate zorg wekkend was. Dit is al de vierde keer, dat er ernstig letsel is veroorzaakt doordat passagiers op vrachtauto's gingen staan bij het passeren van de verschillende obstakels, die uiter aard boven de Sluisweg hangen. DJAKARTA, (ANP) Twee communis tische vakverenigingen in Noord-Sumatra hebben een staking van twee dagen afge kondigd op de ondernemingen van de Avros (de vereniging van Nederlandse rubberondernemers). raties mag zijn en nimmer aan een blok kade mag worden onderworpen". Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de blokkade, die Egypte tegen Israëlische schepen loe past, moet worden opgeheven. Negen landen lieten gisteren hun oor deel over Dulles' voorstellen horen. Be halve de Sovjet-Unie verenigden zij zich met het plan, zij het ook dat sommigen op enkele onderdelen critiek hadden. Pineau stelde voor het Suezkanaal en zijn instal laties als Egyptisch eigendom te erkennen, doch de bedrijfsvoering op te dragen aan een internationale bestuursraad, waarin ook Egypte zitting zou hebben. Zeer waarschijnlijk zal minister Luns hedenmiddag het Nederlandse standpunt kenbaar maken. Van dertien der 22 deelnemende landen neemt men met zekerheid aan, dat zij voo-r standers zijn van internationaal beheer. Dit zijn: Australië, Nieuw-Zeeland, Zwe den, Nederland, Portugal, Noorwegen, West-Duitsland, Denemarken, Turkije, Perzië en de drie landen die het plan heb ben opgesteld: Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Men gelooft dat behalve de Sovjet-Unie, Indonesië, India en Ceylon er tegen zijn. De Spaanse minister Artajo heeft ver klaard een internationaal beheer niet no dig te achten. Hij heeft voorgesteld de landen die van het kanaal gebruik maken zitting te geven in het Egyptische beheers- lichaam voor het kanaal. Afgevaardigden van India hebben be sprekingen gevoerd met Nassers afgevaar digde Ali Sabri en met de Britse premier Eden- Men meent te weten dat de leider van de Indiase delegatie Menon poogt te verhinderen dat de conferentie een plan aanvaardt waarmee Egypte het niet eens kan zijn. Diplomatieke kringen geloven zelfs dat het lot van de conferentie kan afhangen van de besprekingen tussen Sa bri, Menon en Eden. Sabri heeft gisteren het Egyptische standpunt voorgelegd aan de Arabische afgevaardigden en aan Sje pilov, die tevoren met Pineau de lunch had gebruikt op de Russische ambassade. Pineau heeft ook gesproken met minister Luns. Hedenochtend zullen Sjepilov en Dulles een onderhoud hebben. Sjepilov heeft gis teravond op de Russische ambassade een diner aangeboden aan de vertegenwoor digers van Ceylon, Pakistan, Perzië en Ethiopië. Menon heeft vanochtend een onderhoud gehad met de Britse minister van Oorlog, Sir Walter Monckton. Later op de ochtend heeft Menon voor de tweede maal een ontmoeting gehad met Ali Sabri. Pineau biedt vanimddag op de Franse ambassade aan de afgevaardigden van de Scandinavi sche landen een lunch aan. NICOSIA, (Reuter/U.P.) Bisschop An thimos van Kitium, het hoofd van de Grieksorthodoxe kerk op Cyprus, heeft verklaard te hopen, dat de Britten aarts bisschop Makarios in vrijheid zullen stel len, nu de verzetsbeweging EOKA een bestand op het eiland heeft afgekondigd. Dat zou „de noodzakelijke voorwaarde scheppen voor een eervolle en rechtvaar dige oplossing, in overeenstemming met de wil van het Cyprische volk. Het is nu aan de Britse regering om de oorzaken op te heffen, die geleid hebben tot de noodtoe stand op Cyprus". De regering van Cyprus heeft de be standsverklaring van de verzetsbeweging EOKA als echt aanvaard, maar zij is van plan de EOKA een maand op de proef te stellen alvorens officiëel te reageren, zo wordt uit de omgeving van de regering vernomen. Volgens een officiële; statistiek zijn sinds het begin van het gewelddadige verzet, zestien maanden geleden, 145 men sen gedood en 415 gewond. Er zijn door het verzet 1167 bommen geplaatst of ge worpen. De Britten hebben vrijdag de doodstraf voor de achttien-jarige Grieks-Cyprische terrorist Chrisostomos Panagi in levens lange gevangenisstraf gewijzigd. Panagi was vorige maand ter dood veroordeeld wegens het werpen van een bom naar een politieman. Hij is de eerste veroordeelde, die sinds de afkondiging van de noodtoestand in 1955 een lichtere straf krijgt dan waartoe hij oorspronkelijk veroordeeld was. Op het ogenblik zitten er in de gevan genis van Nicosia nog drie Grieks-Cypri sche terroristen, die ter dood veroordeeld zijn. DJAKARTA (A.N.P.) De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, H. Hagenaar, heeft geen officiële plechtigheden op het „Merdeka-paleis" van president Sukarno ter gelegenheid van de onafhankelijkheids dag bijgewoond. Hij was niet aanwezig, toen Sukarno op de trappen van zijn paleis zijn rede uitsprak, noch bij het tuinfeest. Ook waren de stafleden van de Nederland se diplomatieke vertegenwoordigers af wezig. Diplomatieke vertegenwoordigers van andere landen waren allen bij beide plechtigheden aanwezig. De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging, D. de Man, deelde desgevraagd mede, dat geen leden van de Nederlandse vertegenwoordiging waren uitgenodigd. Op vragen bij het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken deelde een woordvoerder mede, dat hij niet belast was met het uitnodigen en daarom geen inlichtingen kon geven. De Griekse koninklijke familie heeft, zoals is gemeld, evenals twee jaar geleden, een groot aantal vorstelijke personen uit Europa, bij wie ook de Nederlandse ko ninklijke familie, uitgenodigd voor een va kantieverblijf in Griekenland. De gasten zullen in deze vakantieweek van 19 tot 27 augustus voornamelijk op het eiland Korfoe verblijven. Ditmaal zullen alleen de oudste twee prinsessen van de Nederlandse koninklijke familie aan de uitnodiging gevolg geven. Zij worden door de Prins naar Venetië be geleid, waar zij zich hedenmiddag zul len inschepen. De Prins zal daarna naar Soestdijk terugkeren. Van onze correspondent in Parijs) Volgens een rapport van de Franse ge heime dienst aan de regering moet de Duit se voormalige SS-kolonel Otto Skorzeny, die indertijd Mussolini uit krijgsgevangen schap bevrijdde, in §yrië optreden als een der voornaamste wapenleveranciers van de Algerijnse rebellen. De Delftse jeugd heeft de op handen zijnde „Taptoe Delft" vast ingeluid met een eigen taptoe. De tribunes waren akelig leeg maar de „show" verliep perfect. Het was een bijzonder muzikale imitatie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Koningin Christina van Zweden: Ik houd van mannen, niet omdat het mannen zijn, maar omdat het geen vrouwen zijn. Burgemeester mr. P. L. Hustinckx van Nijmegen (geheel links) voelde zich met maarschalk Montgomery (in het midden) wel even in verlegenheid gebracht, toen bij aankomst van de maarschalk in Nijmegen een koopman de burgemeester te vlug af was en de honneurs ging waarnemen door de veldmaarschalk een boekwerk aan te bieden. Montgomery hield zich aan het protocol en toonde geen interesse. Daarna pas kon de burgemeester de maarschalk zeggen hoe de inwo ners van Nijmegen zijn bezoek op prijs stelden. Montgomery is op doorreis naar Duitsland met het opleidingsschip van de Franse marine „General Exelman". (Van onze correspondent in West-Duitsland) Overal in de Westduise Bondsrepubliek is het sluiten van de plaatselijke bureaus der communistische partij, die gisteroch tend door een eenstemmig oordeel van de elf rechters van de eerste senaat van het Opperste Gerechtshof in Karlsruhe voor ongrondwettig werd verklaard, zonder in cidenten verlopen. Niet meer dan honderd nieuwsgierigen, merendeels jongelui, keken in de Ackerstrasse 141 in Düsseldorf toe, hoe de politie van Noord-RijnlandWest- falen zich toegang verschafte tot het hoofd kwartier van de K.P.D. en een rode vlag en een spandoek met de woorden „De K.P.D. blijft, ondanks het verbod", ver wijderde. De buit van de politie in dit K.P.D.-hoofdkwartier bestond uit twee lege bierflessen, die werden meegenomen, om dat zij nog veertig Pfennig aan staangeld zullen opbrengen, die officiëel behoren tot het in beslag genomen vermogen van de partij. Nog kort tevoren hadden communistische partij-functionarissen twee schrijfmachines uit het pand weggehaald, maar volgens de bakker aan de overkant was er eigenlijk al sinds jaren niets meer van betekenis in het K.P.D.-hoofdkwartier in West-Duits land. Dit is namelijk het kernpunt van de hele actie tegen de K.P.D.: zij is vijf jaren over tijd. Reeds in 1951 deed de in middels haast vergeten Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Lehr, aan het opperste gerechtshof in Karlsruhe het ver zoek om de neo-nazistische sociale rijks partij en de K.P.D. voor ongrondwettig te verklaren en te verbieden. Het Hof voldeed aan dit verzoek ten aanzien van de neo nazisten. De zaak tegen de K.P.D. begon pas eind 1953. Bijna twee jaren hebben de Westduitse communistische functionarissen dus de tijd gehad om zich op het eventuele verbod van hun partij voor te bereiden. De leider van de partij, Raimann, vertoeft al sinds twee jaren in de door de commu nisten geregeerde Oostduitse Democrati sche volksrepubliek en de Westduitse K.P.D. is al die tijd eigenlijk niets anders geweest dan een schijnorganisatie, die in feite buiten het bereik van de West duitse autoriteiten in Oost-Duitsland was gedomicilëerd. Het restje van de roerende goederen der K.P.D. hebben de functionarissen de laatste maanden en dagen vóór het Karls- ruhe-vonnis nog getracht in veiligheid te brengen. Auto's met voorwerpen van waarde gingen via Nedersaksen naar Oost- Duitsland en ook gisteren probeerden enkele communistische auto's door de slag bomen van de zonegrens te rijden. Een daarvan gelukte het er door te komen. De andere werden aangehouden. Ander roe rend goed ging naar Saarbrücken, waar de partij zich in illegaliteit voorlopig denkt te vestigen. Ook partijfunctionarissen, die niet naar Oost-Duitsland gaan, trekken in de richting van het Saargebied. Over het thans uitgevaardigde verbod van de K.P.D. wordt in politieke kringen De 16-jarige zoon van schipper G. Klin ker uit Aduard is te water geraakt bij de Gideonbrug in de nabijheid van Groningen en verdronken. De jongen had, voor de boot de Drug passeerde, de vlaggestok neergehaald en wilde deze na het passeren van de brug weer plaatsen. Hij raakte hierbij echter te water. De schipper van een passerende boot haalde hem uit het kanaal. Kunst matige ademhaling baatte niet meer en in de bladen zeer verschillend geoor deeld. Men is het er vrij algemeen over eens, dat het verbod weinig praktische betekenis heeft. De K.P.D. speelt in het politieke leven der Bondsrepubliek al vele jaren geen rol meer. Bij de laatste alge mene verkiezingen in West-Duitsland in 1953 hebben de kiezers de partij al ver oordeeld door haar niet meer dan 2,2 per cent van alle uitgebrachte stemmen (28 miljoen) te geven, niet genoeg voor zelfs maar één zetel in de Bondsdag. Op lande lijk niveau zitten er nog vier communisten in de Landdag van de stad-staat Bremen en twee in die van Nedersaksen. Zij zullen hun mandaten moeten neerleggen evenals de enkele communistische gemeenteraads leden in bepaalde Westduitse steden in het Ruhrgebied. Velen hebben de vrees uitgesproken dat het verbod van de Westduitse K.P.D. een ernstige belasting zal blijken te zijn voor het vraagstuk der hereniging. Dit is al direct gebleken uit de reacties uit het communistische Oost-Duitsland, waar het Karlsruhe-vonnis werd beantwoord met het organiseren van protestvergaderingen. Velen in West-Duitsland verwachten thans een versterking van het communis tische gewroet in de Bondsrepubliek. D.P.A. meldt nader, dat in Neder-Saksen 25 communistische leiders jn gearresteerd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van dit land heeft bekend gemaakt dat het hier slechts „arrestaties uit voorzorg" be treft en dat de arrestanten niet in staat van beschuldiging zijn gesteld. (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. Lieftinck, heeft vrijdag achtereenvolgens gesproken met de fractievoorzitters mr. Burger (P.v.d.A.), prof. Romme (K.V.P.), prof. Zijlstra (A.R.), waarnemend fractievoorzitter drs. Kort hals (V.V.D.) en de heer Tilanus (C.H.). De informateur heeft hun verzocht hem bin nen vierentwintig uur te laten weten of of zij al dan niet bereid zijn, personen van hun politieke richting die worden uit genodigd zitting te nemen in het te vor men kabinet, vrij te laten in hun beslissing. Het gaat er de informateur dus blijkbaar om zich eerst te vergewissen of wellicht een of meer fractievoorzitters bij voorbaat van plan zijn, geestverwanten te verbieden in het te vormen kabinet zitting te nemen. Het betreft hier een alleen tot de fractie voorzitters gerichte vraag. 1-Ioe de fracties er tegenover staan kan hem, evenals de komende formateur, koud laten, omdat het een kabinet zou zijn, dat in het leven zou worden geroepen zonder verder contact met de fracties. Voor hedenmorgen zijn evenwel de K.V.P.- en de A.R.-fracties bijeengeroepen. De informateur heeft vrijdag de fractie voorzitters geen ontwerp-programma voor gelegd. Pas wanneer personen voor een ministersportfeuille worden uitgenodigd, zal dat geschieden. Het gaat er immers om, of de voor een ministerschap aange zochte figuren zowel met de opzet van dat programma als met de zetel- en porte feuilleverdeling kunnen instemmen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk nog overwegend krach tige en langs de Waddenkust storm achtige, later geleidelijk afnemende zuidwestelijke wind. Enkele buien, maar ook plaatselijk opklaringen Koel weer. 19 augustus Zon op 5.32 uur, onder 19.58 uur. Maan op 18.39 uur, onder 3.27 uur. 20 augustus Zon op 5.34 uur, onder 19.56 uur. Maan op 19.02 uur. onder 4.33 uur. Maanstanden 21 aug. 13.38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 augustus 1 Hoog water: 1.45 en 14.16 uur. Laag water: 9.37 en 22.00 uur. Zondag 19 augustus Hoog water: 2.32 en 14.57 uur. Laag water: 10.27 en 22.45 uur. Maandag 20 augustus Hoog water: 3.06 en 15.29 uur. Laag water: 11.06 en 23.23 uur. boOCkÖOaxjÖOCOOCÖëoOOpOOOOOOOOOOOOüOOOOOOOOOOOOOOOOOC Daarin komen naastopklaringen ook enkele buien voor. De windkrachten zullen aanvankelijk nog groot zijn, maar later langzaam gaan afnemen. Langs de Wad denkust blijft de wind daarbij het langst heersen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland co .5 "O'S C -G i: o c 2 £2'G KOEL VOCHTIG WEER. Een depressiegebied, dat vrijdag over de Golf van Biscaye zuidwest-Engeland naderde, nam in de nacht belangrijk in omvang en diepte toe. Ook deze depressie gaat vergezeld van veel wind en veroor zaakte vooral op de Britse eilanden op nieuw langdurige regenval. De kern zal waarschijnlijk over Enge land naar het centrale deel van de Noord zee trekken en het weer gedurende het weekeinde in Nederland blijven beheersen. Na een koufrontpassage, welke nog in de loop van zaterdag plaats vindt, stroomt bij zuidwestelijke winden weer koelere lucht van polaire oorsprong ons land binnen. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio zwaar bew. mist zwaar bew zwaar bew. regen regen regen regen regen nevel ücht bew. zwaar bew zwaar bew half bew. nevel zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt windst. windst. windst. windst. z zzo z zzw zw windst. nw zw zw ?w windst. z windst. w o windst. ono 19 19 15 12 21 19 18 21 24 28 26 23 26 26 25 28 27 29 29 29 27 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. lichte regen mat. z 15 regen zw. zo 15 geheel bew. mat. z 16 zwaar bew. mat. z 14 regenbui mat. z 16 lichte regen mat. z 16 lichte regen mat. z 16 lichte regen mat. z. 16 to el O c %s 0 0 4 1 5 3 0,1 0,4 0,1 0 0 0,1 0 0 5 0,1 4 0 0,1 0 0 0,2 3 4 1 0,4 0,1 1 0,3 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1