PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws Britse vrachtvaarder gezonken op 60 mijl noordwest van de Hoek Zeek ió het zo Bemanning gered door toeschietende schepen De radio geeft dinsdag MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 2 ZOMERSTORM RAASDE OVER NOORDZEE Alcoholvrij hotel Geen visum meer voor Japan Frans motorschip gezonken Tijdens weekeinde zes doden bij ongelukken Barak uitgebrand in Ambonezenkamp Keukenuitrustingen verloren gegaan Woonschuitbewoner stak zijn buurman neer Geschil over badverbod op deel van eiland Ameland Cantor kiest de haven van Zeebrugge Stelling brak; drie man te water, één verdronken Kerkelijk Nieuws Mechanische kolendelving Lord Radcliffe zal wellicht Makarios ontmoeten Aartsbisschop Westminster, Kardinaal Griffin, overleden Louis Madelin in Parijs overleden Gevechten in Algerije tijdens het weekeinde HOED EN HAND DE FELT,F, ZUIDWESTER, die het afgelopen weekeinde over de Noordzee heeft ge veegd, om pas tegen de zondagavond in kracht af te nemen, was lang genoeg van te voren aangekondigd, om de scheepvaart de behouden haven te laten opzoeken. Niet temin zijn er ettelijke schépen op de hoog-opgejaagde zee in moeilijkheden gekomen en de kleine Engelse vrachtvaarder „Traquair", een bootje van 525 bruto ton, moest zaterdagmiddag de strijd tegen de elementen opgeven, nadat het enige uren met een zware slagzij over bakboord had rondgedreven en een aantal sleepboten, met de Britse „Gannet" en de Belg „Scaldis" naar zich toe had geroepen om bij te springen. Het scheepje is op ongeveer 60 mijl ten noorden van Hoek van Holland gezonken tien geredden zijn met de „Gannet" naar Bremen gegaan; de kapitein is door de sleep boot „Scaldis" van boord gehaald. De strandhuisjes langs de kust hebben dit keer niet veel last gehad van de storm, die tegen de zondagmiddag windkracht 9 bereikte en de bewoners evenmin. Niet zo zeer, omdat er geen felheid achter deze tweede zomerstorm van dit seizoen zat, maar omdat de' meesten het badpak al in de helm hadden gehangen en naar vrediger gewesten waren verhuisd met de stellige overtuiging, dat het deze zomer aan het strand toch niets meer wordt. Schepen schoten toe De IJmuidense sleepboot „Titan" heeft tot drie keer toe het woelige sop gekozen tijdens dit weekeinde. Eerst kwamen er zaterdagmiddag noodseinen uit de buurt van Egmond, waar een Duitse coaster, de „Seewaniderer" met machineschade rond dreef. De Wijsmuller-sleper heeft zich voor de hoge golven erheen laten jagen en kon de „Seewanderer" behouden in de haven van IJmuiden binnenbrengen. Kort daarop kwamen de eerste noodsei nen van de „Traquair", waarop de „Titan" weer naar buiten ging, nu tegen de storm in, om samen met de „Maas" hulp te gaan bieden. Inmiddels kwam er een dringende bede om hulp tot de schepen in de buurt. De „Gannet" spoedde zich naar de plaats, waar de „Traquair" moest liggen (52.12 NB en 2.35 OL) en kon met zijn sloep tien man uit hun benarde positie op het zwaar- hellende vrachtvaardertje verlossen. De Belgische sleepboot „Scaldis" was in middels uit Oostende op de plek van de dreigende ramp gearriveerd en nam de ka pitein over kort daarop is de „Traquair" in de golven verdwenen. Oversteek Voor de „Titan" kwam een derde mel ding en wel van de „Fivo", die voor de En gelse kust in moeilijkheden verkeerde er stond water in de machinekamer. Toen de „Titan" echter de lange reis naar de overkant had volbracht, was assistentie; naar het oordeel van de kapitein van de „Fivo" niet meer nodig men had het mankement verholpen en kon de „Ti tan" volstaan met convoyeren. Tegen tie- Het hotel „Boszicht" aan de .provinciale weg Venlo-Helden onder de gemeente Maasbree is aangekocht door de Stichting Snelverkeers Onthoudersvereniging te Utrecht, die hier een alcoholvrije dag en nacht geopende pleisterplaats voor wegge bruikers wil inrichten. Tevens zijn gron den nabij het hotel aangekocht teneinde parkeerplaatsen te kunnen doen aanleggen. De Japans-Nederlandse visumovereen komst, die op 16 mei is ondertekend, zal op 28 augustus van kracht worden. Van die datum af hebben bezoekers van Japan in Nederland en omgekeerd geen visum nodig voorzover het bezoek niet langer duurt dan drie maanden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Bas en piano. 12.00 Zi- geunermuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.145 Mededelingen- of platen. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Mr. P. II. Valent- goed: Moderne inzichten omtrent bescher ming bij de arbeid. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gevarieerd programma voor de mili tairen. 20.00 Nieuws. 20.05 Klankbeeld over het werk van het Prins Bemhard Fonds. 20.15 De Gulden Middenweg, gevarieerd pro gramma. 21.30 Platen. 22.00 Piano en mond- accordeon. 22.20 Radiojournaal. 22.30 Strijk kwartet. 23.00 Niéuws. 23.15 Koersen en New York calling. 23.20 Actualiteiten of pla ten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrow. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Franse chansons. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In strumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en 'atholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.50 Platen. 14.15 Franse muziek. 14.45 Platen. 15.00 Franse muziek. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee. Bibliotheken in de Ne derlandse Antillen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Bariton en piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Radio Philharmonisch orkest en solist. (21.25—21.45 Terug van vakantie, causerie). 22.30 Vocaal dubbel- kwartet. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30—20.45 Journaal en weeroverzicht. 20.45—22.10 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weer bericht. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 15.15 Floris en Blancefloer, zangspel 16.02 Lichte muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking 18.00 Fanfareorkest. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Om- roep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.14 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. nen is de „Titan" gisteravond in IJmuiden teruggekeerd. In de golf In de Golf van Biskaye kreeg de Costa- ricaanse „Salamat" moeilijkheden met de machine en er ging een verzoek om hulp de ether in. De Britse sleper „Thames" verliet Cork op Ierland en heeft de „Salamat" die op weg was van India naar Rotterdam, te. pakken gekregen. Het schip is naar Fal mouth gesleept. De loodsdiensten hadden eveneens last van het slechte weer: nadat zij in de loop van zaterdag alle gestaakt werden, konden zij zondag weer stuk voor stuk hervat worden. Zondag omstreeks 16.00 uur is, vermoe delijk tengevolge van het stormachtige weer, het 900 ton metende Franse motor schip „Fillon" van de maatschappij SNFR op de Oosterscheid e nabij Stavenisse ge zonken. De opvarenden zijn gered. De Oos terschelde is ter plaatse 15 meter diep. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over een zijn de 28- jarige motorrijder L. Voets en zijn 19- jarige duo-passagiere L. Schot om het leven gekomen, doordat de motorfiets op de rijksweg HalsterenBergen op Zoom .tegen een boom botste. Beiden woonden in Tholen. De motorrijder was op slag dood, de duozitster overleed kort na het ongeval. Het motorrijwiel vloog na de botsing in brand. Een dergelijk ongeluk gebeurde zondag morgen omstreeks vier uur te Emelte bij Assen. Twee personen uit Oude Pekela, die op weg waren naar Friesland reden met hun motor in de bocht tegen een boom. De bestuurder, R. V. uit Oude Peke la, brak een been, liep een hersenschud ding, op een kneusde een pols. Zijn duo passagier, de 16-jarige D. Kruize, werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. De beide gewonden werden naar het Wilhel- minaziekenhuis te Assen overgebracht. K. overleed enige uren na aankomst aldaar. Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn, ter hoogte van Terschuur, wilde de 18- jarige wielrijder A. van der K. uit Rotter dam de drukke rijweg oversteken. Hij verleende geen voorrang aan een- hëstel- autO; werd aangereden en zo érnstig ge wond dat de dood vrijwel terstond intrad. In Utrecht is zowel zaterdag als zondag een dodelijk verkeersongeval gebeurd. Za terdag was de zevenjarige jongen A. J. Olthuis in de Van der Bosstraat op een groentewagen geklommen. De jongen viel er af en kreeg een der wielen over het lichaam. Hij is ter plaatse overleden. Zondagavond is een motorrijder, de 28- jarige rijinstructeur A. van Kessel, öp de Amsterdamse Straatweg in volle 'vaart tegen een taxi gereden. Enkele uren later is hij in een ziekenhuis overleden. Zijn echtgenote, die achterop zat, brak een arm en een been. In het Ambonezenkamp „Beenderibben" bij Steenwijk is in de nacht van zaterdag op zondag een grote barak in vlammen op gegaan. In deze barak waren de keuken uitrustingen opgeslagen, die onlangs ter beschikking van de kampbewoners waren gesteld, maar die zij weigerden te gebrui ken. De brandweer van Steénwijk is van één uur tot halfdrie met het blussingswerk bezig geweest. Er wordt een grondig onder zoek ingesteld naar de oorzaak. Zondag middag arriveerden in het kamp enkele politiële en justiële autoriteiten, onder wie de substituut-officier van justitie te Zwolle, die vergezeld was door enkele deskundigen van de technische dienst der rijkspolitie. Het onderzoek, dat de gehele middag in beslag nam, is vandaag voortgezet. In het kamp is overigens alles rustig. ADVERTENTIE In de nacht van zaterdag op zondag is op „Het kleine grachtje" te Zwolle een hevige vechtpartij ontstaan tussen twee woon schuitbewoners. De 34-jarige F. Meyer kreeg daarbij van zijn buurman H. H. een aantal steken in de borst, ten gevolgfe waar van hij is overleden. II. H. is gearresteerd. Hij had de politie verzocht naar „Het kleine grachtje'' te komen, omdat hij niet kon slapen door het lawaai aan boord van de woonschuit van M., die naast de zijne ligt. Toen twee agen ten ter plaatse aankwamen, waren beide mannen aan het vechten. De agenten slaagden erin hen te scheiden, maar het was voor M. reeds te laat. Hij bleek door messteken ernstig gewond te zijn en over leed korte tijd later. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Kort geding uitgelokt Voor de kantonrechter te Leeuwarden heeft een geschil gediend tussen B. en W. van Ameland en een strandhotel over de betaling van een bijdrage aan de exploi tatie van het baden in zee. Op 17 april van dit jaar richtten B. en W. van Ameland tot de exploitanten van twee strandhotels een verzoek om bijdragen van 300 voor de exploitatie van het baden in zee, aan welk schrijven was toegevoegd dat bij niet inwilliging andere maatregelen zouden moeten worden genomen. Toen de exploi tanten van een der hotels niet op het ver zoek ingingen, werd aan deze bedreiging uitvoering gegeven. Op het strand voor dit hotel werd namelijk een bord geplaatst, met het opschrift „verboden te baden". De exploitanten zagen zich hierdoor ten zeer ste gedupeerd, omdat hun gasten nu ge dwongen waren gebruik te maken van het strand en de zee voor het andere hotel, terwijl voor het gebruik van de badhokjes moest worden betaald. Om een principiële beslissing over de verordening te krijgen, liet Hendrik S. zich op 17 juli bekeuren door op het verboden gedeelte te gaan baden. De ambtenaar gaf toe, dat de exploitanten, die steeds voor een zeer hoge graad van veiligheid hadden zorggedragen, ten zeerste gedupeerd waren. Om appèl mogelijk te maken, eiste hij een boete van 11. De gemachtigde van de verdachte, mr. G. Huizenga uit Leeuwarden, wees er op, dat de Staat het strandgedeelte verhuurt en dat de gemeente er geen zeggingschap over heeft. Ook heeft de Staat de ge meente niet gemachtigd een verbod uit te vaardigen.. Hij concludeerde tot niet ont vankelijk verklaring subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging. Mr. Huizenga zeide in deze maatregel een begin te zien van het streven van de burgemeester van dit Noordzeestrand een badgelegenheid te maken als aan de kust van Holland. Hij hoopte, dat de eilanden daarvoor bewaard zouden blijven. Omdat de kantonrechter ter plaatse de situatie wilde opnemen en nog getuigen horen, zal eerst daarna von nis worden gewezen. Vlissingen niet meer genoemd De Amerikaanse hotelmiljonair Hyman Cantor, die een goedkope passagiersdienst over de Atlantische Oceaan wil openen, heeft zaterdag in Brussel op een perscon ferentie verklaard, dat hij gelooft met de Belgische regering tot overeenstemming te zijn gekomen over het gebruik van de haven van Zeebrugge. „Als België bereid is," zei hij, „twintig miljoen dollar te besteden aan verandering van de haven, waarmee twee jaar gemoeid is, en de twee te bouwen schepen van 90.000 ton helpt financieren, zal ik jaarlijks 600.Q00 toeristen naar Europa brengen". De schepen zouden ongeveer 270 miljoen dollar per stuk kosten ,en elk 6000 passa giers kunnen vervoeren. -• Tengevolge van het breken van een on derdeel van een stelling, die bij Wilton- Fijenoord" rondom het vliegdekschip „Karei Doorman"wordt gebouwd, is een bedrijfsongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 35-jarige lasser N. P. M. van G. uit Rotterdam. Hij stond met twee collega's op de stelling, toen het plan kier plotseling verzakte. De drie mannen, gekleed met zware werkkleding en zware schoenen, vielen in het water. Een hunner kon zich redden, een ander werd door handreiking op een bij de stel ling. liggende zolderschuit gehaald. Van G. verdween echter, na eerst enkele zwembe wegingen te hebben gemaakt, onder water. Enkele personeelsleden en matrozen van de „Karei Doorman" sprongen in het water, maar pas na een.kwartier slaagden zij erin de drenkeling uit het water te halen. Hij was toen reeds verdronken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dreischor (toez.) G. H. Duy- vend'ak, vicaris te Utrecht. Vrij Ev. Gem. Benoemd tot predikant in algemene dienst voor de commissie voor binnenland se zending J. Moerland te Musselkanaal. De mechanisatie in de Limburgse steen kolenmijnen neemt steeds toe. In 1954 werd 20 percent van de produktie langs geheel mechanische weg verkregen. Blij kens het jaarverslag steeg dit percentage in 1955 tot 26 percent. Dit komt er op neer, dat vorig jaar ruim 1,9 miljoen ton kolen volledig mechanisch werd gewonnen. De mechanisatie zal worden voortgezet. LONDEN (UP)-Reuter) Een groep Britse liberale en socialistische parlements leden heeft een begin gemaakt met een campagne om de regering ertoe te brengen de verbannen aartsbisschop Maraios, die de voornaamste woordvoerder der Cypri sche nationalisten was, naar Londen te brengen voor, overleg, dan wel besprekin gen tussen de aartsbisschop en Britse on derhandelaars te organiseren op de Sey chellen, een eilandengroep in de Indische Oceaan, waar Makarios in ballingschap vertoeft. Naar verluidt is overleg gaande tussen premier Sir Anthony Eden en de minister voor Koloniën, Lennox Boyd, over deze kwestie. Naar in welingelichte krin gen verluidt bestaat de mogelijkheid, dat Lord Radcliffe naar de Seychellen zal vliegen. Lord Radcliffe kreeg twee maan den geleden de opdracht een ontwerp- grondwet op te stellen, dat Cyprus een zekere mate van zelfbestuur zou geven binnen het Britse gemenebest. Lord Rad- cliffe's vertrek naar Cyprus ter hervatting van de besprekingen aldaar staat voor de deur. Een ontmoeting met Makarios zou de kansen op een spoedige oplossing ver hogen. De Griekse minister-president, Kara- manlis, heeft zaterdag „het moedige aan bod voor een wapenstilstand" van de Cy prische ondergrondse beweging EOKA een goede gelegenheid voor de Britse regering genoemd om te bewijzen, dat haar streven naar een vreedzame oplossing van de kwestie-Cyprus werkelijk gemeend is. De premier sprak de hoop uit, dat>Groot-Brit- tannië thans aan „de gematigde eisen" van de verbannen' aartsbisschop Makarios ge hoor zal geven en een einde zal maken aan de gevaarlijke Cyprische kwestie. Ka- ramanlis voegde eraan toe, dat Athene zijn pogingen bij de UNO voor een oplossing van de kwestie-Cyprus zal voortzetten. Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft een beroep gedaan op de verschillende bevolkingsgroepen Grie ken, Turken, Armeniërs en Britten de onderlinge strijd te staken. Een ontploffing heeft zondagavond in Larnaca op Cyprus een hut verwoest. In de bouwvallen vond men zes staven dyna miet, vier ontstekingsbuizen van tijdbom men en ander ontplofbaar materiaal. Men vermoedt dat de hut als wapenopslagplaats van.de EOKA dienst deed. LONDEN, (Reuter) Kardinaal Ber nard Griffin, de rooms-katholieke aarts bisschop van Westminster, is maandagmor gen vroeg in de ouderdom van 57 jaar na een hartaanval overleden. Volgens een offi ciële verklaring kreeg kardinaal Griffin, die met vakantie in New-Polzeath (Corn wall) vertoefde, even voor middernacht een hartaanval, waaraan hij, na de sacra menten der stervenden te hebben ontvan gen, ongeveer een uur later overleed. Hij was reeds jaren hartpatiënt. Kardinaal Bernard Griffin was de hoog ste rooms-katholieke autoriteit in Engeland en Wales. Hij kwam in het bijzonder op voor de rechten van het gezin. Ook be schouwde men hem als een van Engelands grootste deskundigen in het kanonieke recht. Griffin werd op 21 februari 1899 in Sparkhill bij Birmingham geboren als kind van een rijwielhandelaar, die ook gemeen teraadslid was. Hij ging naar school in Cotton-college bij Wolverhampton en Os- cottcollege bij Birmingham, maar in de eerste wereldoorlog moest hij de school banken verlaten en dienst nemen bij de marine- en gewone luchtmacht. Later vol tooide hij zijn studies in Rome, waar hij tot doctor in de godgeleerdheid en in het kanonieke recht promoveerde. Daar ont ving hij in 1924 ook zijn wijding tot pries ter. In 1944 werd hij tot aartsbisschop van Westminster benoemd. De kardinaal, die een groot gevoel voor humor had, aarzelde nimmer rie modern ste publiciteitsmethoden te gebruiken om het publiek over het rooms-katholicisme voor te lichten. Grootste kenner van de /Vapoleontische periode De Franse geschiedschrijver Louis Ma delin is zaterdagavond op vijfentachtig- jarige leeftijd in zijn woning te Parijs overleden. Prof. Madelin, die lid was van de „Académie franqaise" werd reeds op vierendertigjarige leeftijd benoemd tot hoogleraar aan de Sorbonne. Hij schreef diverse werken over Elzas-Lotharingen en over het Napoleontische tijdperk. Hij werd dikwijls beschreven als de grootste autoriteit inzake de Napoleon tische periode. Madelin werd geboren in het bergachtige Vosges-district van Oost- Frankrijk. Hij studeerde te Bar-le-Duc, ging later over naar de Sorbonne en vol tooide' zijn studie op de Franse school in Rome. Hij was een der eerste sprekers van de „Alliance frangaise" in de Verenigde Staten en Canada in 1907 en 1908 en leidde verschillende cursussen aan de Sorbonne tussen 1905 en 1910. Tijdens de verdediging van Verdun werd hem wegens moed als sergeant het „Croix de guerre" uitgereikt. In 1924 werd hij gekozen tot afgevaardigde van zijn geboortestreek Vosges. Drie jaar later werd hij gekozen als lid van de Fran se Academie. In 1937 begon hij aan „Histoire de Consulat et de l'Empire", een werk van zestjpn- delen, (jat later als zijp meesterwerk werd beschouwd. Ditwérk vestigde zijn reputatieif^ een deskundige van het Frankrijk ónder Napoleon en on der de revolutie. Onder de voornaamste werken van Madelin zijn verder: „La do mination francaise a Rome de 1908 a 1914", „La victoire de la Marne", „Verdun", „La bataille de France", „La France du direc toire", „La France de l'Empire", „Le Con sulat et l'Empire", „Danton", „Talleyrand" en „Fouché". ALGIERS, (Reuter) In het weekeinde hebben Franse troepen in Algerije drieen twintig opstandelingen gedood. Zondag was het een jaar geleden dat in Constantine een honderdtal Europeanen werd vermoord. Politie en militairen hielden zich gereed om eventuele demonstraties naar aanlei ding daarvan onmiddellijk tegen te gaan. In Bóne en in het departement Constan tine is het zondag op verscheidene plaatsen tot gevechten tussen ordetroepen en op standelingen gekomen. Bij aanvallen van commando's verzetslieden in de stad Bone kwamen twintig Mohammedanen om het leven. Voorts sneuvelde een politieman en werden drie militairen gewond. Bij een der gevechten elders in het departement Con stantine sneuvelden acht opstandelingen. Nabij Tebessa zouden ook de Fransen enige verliezen hebben «rieden. 53. Generaal van Kaka toe Krau, de com mandant van de vesting, keek verstoord op, toen een soldaat hals over kop bin nenstormde. „Wat zijn dat voor manie ren?!", riep hij, „dat rent maar naar bin nen en glijdt op mijn matjes! Naar buiten jij en kom dan nog eens binnen, zoals het behoort". „Maar generaal!", riep de sol daat, „we worden aangevallen door ge reedschap op wieltjes en.„Kan me niet schelen!", bulderde de generaal. „Hm dat wil zeggen, het kan me wel schelen, maar als je hierover rapport komt uit brengen, moet je het behoorlijk doen. Dus rechtsomkeert mars en doe het nog eens over". De soldaat maakte rechtsomkeert en kwam een ogenblik later volgens de regelen der kunst binnenmarcheren. Hij sloeg de hakken tegen elkaar, salueerde stram en meldde: „Aanval op vesting door automatisch gereedschap". „Zo is het be ter", zei de generaal. „Geef omschrijving van de aanvallers". „Een hamer op wiel tjes", antwoordde de soldaat, „voorts een zoutzuurspuiter enHij werd onder broken door een kreet van de generaal, die plotseling van achteren geprikt werd door iets, dat zich knarsend door de muur boor de. „En een boor op wieltjes", vulde de soldaat aan. Maar dat had de generaal nu zelf al kunnen constateren. Genade. De Hongaarse communistische partij heeft ex-premier Imre Nagy weer als lid opgenomen, zo verluidt in Boe dapest. De 61-jarige Nagy, die in 1955 als premier werd afgezet op initiatief van de inmiddels op zij geschoven partijleider Matyas Rakosi, werd eind vorig jaar uit de partij gezet. Nagy had een nieuwe economische koers aange geven, met de klemtoon op de agra rische ontwikkeling. Hij werd als „rechtse deviationist" aan de kaak ge steld. Pootje baden. Inwoners van Rome zijn er verontwaardigd over dat buitenlandse toeristen bij de heersende hittegolf ver koeling zoeken door het nemen van voetbaden in de statige fonteinen van de stad. Hoogste beroep. Drie Indiaanse stammen uit de Amerikaanse staat Oregon heb ben het UNO-lidmaatschap aange vraagd. Zij willen hulp van de UNO bij een proces tegen de regering van de Verenigde Staten. De stammen zijn van mening, dat zij recht hebben op een schadevergoeding van tien miljoen dol lar voor gronden, die door de Ameri kaanse regering geconfisqueerd zijn. Het hooggerechtshof heeft hun eis ver worpen. Piraten. Dertien jonge Joegoslaviërs zijn in de haven van Manfredonia in Zuid- Italië aangekomen en hebben politiek asiel gevraagd. Zij hadden een zeilboot gehuurd en onderweg een.grote vissers boot geënterd. De vluchtelingen dwon gen de kapitein van het schip koers te zetten naar Italië. Vier Joegoslavische zeelieden hebben in de Italiaanse haven Triëst om politiek asiel verzocht. Zij waren hun schip in een roeiboot ont vlucht en in de Golf van Triëst door een Italiaans vissersvaartuig aan boord genomen. Verschil. De Londense „Daily Mail" schrijft, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, als de „pin-up boy" van de Suezconferentie 'aller harten verovert door zijn bemin nelijkheid. Het verschil met zijn voor ganger Molotov is wel groot, meent het blad, maar „ook tijgers glimlachen wel eens. Wij wachten af. Bereid. Albanië heeft zich bereid ver klaard driehonderd kinderen, die de communisten tijdens de burgeroorlog van 194649 hebben ontvoerd, naar Griekenland terug te laten keren. Een schip van de Griekse marine gaat ze halen. Volgzaam. Alle chauffeurs van de vier grote taxi-ondernemingen van St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri zijn in staking gegaan uit protest tegen het feit dat hun maatschappijen neger- chauffeurs in dienst hadden genomen. Een der ondernemingen heeft de negers weer ontslagen. De anderen zullen wel moeten volgen. Brand. Een hevige brand heeft zaterdag avond voor meer dan een miljoen mark schade veroorzaakt op het NAVO- vliegveld nabij Landstuhl in West- Duitsland. De Amerikaanse militaire politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Voorbereiding. Een groép Egyptische atoomgeleerden gaat deze week naar Moskou om de atoomenergie in Rus land te bestuderen ter voorbereiding van een kernlaboratorium in Egypte met Russische steun. Overeenkomst. Egypte heeft een overeen komst gesloten met Syrië voor leve ring van honderdduizend ton Syrische tarwe, oorspronkelijk bedoeld voor Frankrijk. Syrië weigerde de partij tarwe aan Frankrijk te verkopen bij wijze van protest tegen het Franse op treden in Algerije. Volgens waarnemers zal Egypte zijn tarwe-aankopen uit Canada verminderen. Discriminatie. In Hongaarse kranten is een advertentie verschenen, waarin de Oost- duitse „Ifa-Wartburg"-automobiel, die in het westen voor ongeveer 5300 gul den wordt verkocht, voor bijna 14.000 gulden is geprijst. Ingesloten. In de Sophia Jacoba mijn te Hückelhoven bij Aken zijn vier mijn werkers ingesloten door een instorting op 430 meter diepte. Sinds zaterdag middag' pogen reddingsploegen de vier mannen te bereiken, doch men koestert weinig hoop, dat het viertal nog gered kan worden. Uit de bocht. Premier Nehroe van India heeft een ongeval gehad met een jeep, waarin hij een reis maakt in Zuid-India. De premier liep een kneuzing van zijn rechter schouder, arm en knie op, toen de jeep uit de bocht vloog. VAN DE MEEST eenvoudige dingen is het vaak uitermate moeilijk de oorsprong te ontdekken. Een willekeurig voorbeeld levert daarvan direct al een overtuigend bewijs. Want waarom nemen we bij het groeten de hoed af? Omdat dit een be leefdheidsmanuaal is! Accoord, maar waar om geldt het als beleefd de hoed voor elkaar af te nemen? Het zou met even veel recht beleefd genoemd kunnen worden wanneer we bij een ontmoeting de hoed nog wat dieper over de ogen trek ken. Waarom nu het ene wél en het andere niet? Ieder begrijpt, dat omgangs vormen aan een (soms stilzwij- gende) afspraak gebonden zijn. Het gaat er om, dat de medemens een zekere wellevendheid bij ons waarneemt, waordoor hij op zijn gemak gesteld wordt (om van het strelen van zijn gevoel van eigenwaarde maar niet eens te spreken). En om deze wellevendheid te demonstre ren, gebruiken we de omgangsvormen, waarvan we weten dat ze een zekere eer bied en hoogachting voor de medemens uitdrukken. De oorsprong daarvan is hier mee echter niet verklaard. Het afnemen van de hoed willen som mige schrijvers zien als een overblijfsel uit de riddertijd, toen de geharnaste ede len hun vizier omhoog schoven om zich daardoor dan de tegenstander kenbaar te maken eji tegelijkertijd hun vriendschap pelijke gevoelens te tonen. Dat is onge twijfeld een aardige vondst in de ontwik keling van de groet, maar het afnemen van hel hoofddeksel stamt toch uit een veel vroegere periode, toen de samenleving ge splitst was in vrijen en onvrijen. De vrijen droegen als teken van hun vrijheid lang haar, de onvrijen moesten hun horigheid onder meer ondervinden in kortgeknipte haren. Om de onvrijen bovendien goed te laten voelen hoe onvrij ze wel waren, moesten ze te pas en te onpas hun schedel tonen. In het kort: de vrije kon bij voor komende gelegenheden zijn hoofddeksel op houden, de onvrije niet. Hieruit is het groeten met de hoed voortgekomen, waar bij de heren (als het welgemeend is) elkaar te kennen geven: „uw (vroeger: onvrijedienaar, meneer!" Soms maakt u bij het groeten ook nog een lichte buiging, al naar gelang van de mate van respect die u wilt demonstre ren. Ook hiervoor moeten we J ver in de grijze oudheid terug gaan, toen onderworpenen voor de voeten van de overwinnaar (of koning, of machthebber) op de grond lagen (of knielden, of met hun hoofd tegen de grond sloegen, of de grond kusten). Zowel de briiging, als de kushand bij begroeting van een dame zijn hiervan nog de res tanten. Uit de onderdanigheid die het liggen op de grond demonstreerde, mag uiteraard niet worden afgeleid, dat de lager ge plaatste op zijn gemak mag zitten in te genwoordigheid van de gebieder. Dit toon de Lodewijk XIII op overtuigende wijze aan, toen hij de zieke minister Mazarin moest spreken. De Franse koning strekte zich naast de zieke op een bed uit, want het paste niet dat de 'koning zat en de onderdaan gevoegelijk op zijn rug lag! Welke overblijfselen wij hiervan nog ken nen. weet iedereen die welopgevoed is. Nu komen we op een précair onderwerp, omdat we willen aantonen dat het dragen van een herenbroek door dames niet bij zonder modem is. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2