Vakantieregeling bakkers wordt succes genoemd BATAVUS Een grote dag voor drieduizend Haarlemse kinderen Woonschip te Haarlem uitgebrand Kort en bondig Bij de eerste schooldag waren er weinig waterlanders Brood weer thuis bezorgd Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 0 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 7 Verbetering bergplaatsen aan Merovingenstraat Twee personen kregen hersenschudding Duitse hengelaars in Haarlem Dinsdagavond orgelconcert in de Grote Kerk DOORREGEN VARKENSLAPPEN of R00KSPEK Burgerlijke Stand van Haarlem Bezoek van Montgomery aan Den Haag Ondanks slechte weer Jeugd-wandeltochten werden succes Kelder onder water na hevige slagregens Hagenaar ontkent diefstal in Zweden De veilig-verkeer liets Ouden van dagen gaan 25 augustus vissen Postfanfare naar Beieren Driftige jongeman Mevrouw Roosevelt op het paleis Soestdijk Maatregelen ter verlichting schade van boeren Zilveren ambtsjubileum ds. H. 0, Molenaar Middelbare scholieren naar Parijs vertrokken Onder de welbekende leesplank van „aap, noot, mies" maakte vandaag een aantal Haarlemse kinderen voor de eerste keer kennis met de juffrouw, die hen de beginselen van het lezen en rekenen zal bijbrengen en die later misschien voor hen de belangrijkste leerkracht zal blijken te zijn, die ze gehad hebben: „de juffrouw van de eerste klas". VANDAAG WAS HET voor vele jongens en meisjes in Haarlem een belangrijke dag: zij mochten voor de eerste keer in hun jonge leventje naar de „grote school". Wat dit voor de kinderen betekent kan zich alleen iemand voorstellen, die zich kan herinneren, welke gevoelens hemzelf bestormden, toen hij aan de hand van moeder of vader naar de „juf" werd gebracht en daarna in een bankje moest gaan zitten, terwijl de vertrouwde gezichten zich na een laatste groet verwijderden en naar het veilige huis terugkeerden. In de meeste gevallen kwamen dan kort nadien de waterlanders te voorschijn. Tegenwoordig schijnt het allemaal niet zo erg meer te zijn. Bij een bezoek aan één der Haarlemse openbare lagere scholen hoorden we tenminste van de juffrouw van de eerste klas, dat er niemand van haar éénenveertig leerlingetjes moest huilen, of ook maar sip keek, toen moeder verdween. Misschien is dat ook wel te danken aan de omstandigheid, dat de meeste jongens en meisjes voordat zij naar de „grote" school gaan al een paar jaar de kleuterschool bezocht hebben. Toch is het eerste bezoek aan de lagere school ook dan nog een grote dag, omdat het toch altijd iets gedwongens geeft, als je met je jonge levendigheid urenlang stil jn een bankje moet zitten, in plaats van heerlijk vrij rond te lopen of te ravotten op de speelplaats. De onderwijzeressen van de eerste klas sen weten dit wel, en daarom beginnen ze zo'n eerste schooldag met eerst eens rustig kennis te maken en de namen van de leerlingetjes op te schrijven. Sommigen van de kinderen vinden dit heel gek. Toen moeder met hen binnen kwam had deze immers al gezegd: „En juffrouw, dit is Pietertje Jansen". De juffrouw kende hen dan toch allemaal al? Was het dan nog nodig om weer je naam te zeggen? Met kinderlijke onbevangenheid vergaten ze, dat een juffrouw ook maar een mens is en niet onmiddellijk éénenveertig namen feilloos met éénenveertig jongetjes en meisjes kan verbinden. Als de namen genoteerd zijn, wordt de kinderen gelegenheid gegeven iets te teke nen en vervolgens wordt een verhaal ver teld, waarvan de tekening al op het bord staat. Dan is het al gauw speelkwartier, waarin de kinderen volkomen de vrije hand gelaten wordt en voordat ze het weten slaat de klok al twaalf en kunnen ze snel naar huis gaan om moeder te ver tellen wat zo'n eerste schooldag al zo in houdt. Misschien kunnen ze dan al wel een versje zingen, dat ze even te voren geleerd hebben. Het in de bankjes zitten leverde nog wel eens moeilijkheden op. Zo was er een meisje, dat achterste voren in de bank ging zitten en maar niet begreep, waarom de anderen (die het beter wisten) toch zo'n plezier hadden. Drieduizend Dit jaar hebben zich in Haarlem onge veer drieduizend kinderen aangemeld voor het volgen van lager onderwijs. Dit is on geveer tweehonderd minder dan vorig jaar, hetgeen vooral toegeschreven moet worden aan de daling van het geboortecijfer voor de corresponderende geboortejaren. Bij het bezoek aan één der Haarlemse lagere scholen, de Prinses Margrietschool aan het Junoplantsoen, viel het op, dat er in de klasselokalen een nieuwe verlichting was aangebracht. In plaats van de oude bolle lampen,--die->wij ons nog zp- goed van, vroeger herinnerden, was het daar een moderne tJ.-verlfc'hting;"die ervoor zorgde, dat er in alle hoeken van het lokaal goed kan worden gezien. Langzamerhand wordt deze verlichting bij meer scholen toegepast, volgens een urgentielijst, waarbij aan scho len, die de meeste behoefte aan een goede verlichting, voorrang wordt gegeven. Raadslid vraagt: Het raadslid J. Willemse (P.v.d.A.) heeft schriftelijk aan B. en W. van Haarlem ge vraagd of het hun bekend is dat de berg plaatsen onder de sinds enkele maanden bewoonde huizen Merovingenstraat 59 tot .en met 73 niet gebruikt kunnen worden door het vele water dat door de buiten muren naar binnen dringt. Hij vraagt het college op korte termijn hiernaar een on derzoek te doen instellen en eventueel maatregelen te nemen, opdat het euvel zo spoedig als mogelijk is wordt verholpen. Ongeval met motor op Frans Halsplein Zondagavond om kwart over tien reed de tweeëntwintigjarige Haarlemmer F. de K per motor op het Frans Halsplein in do richting van Haarlem-Noord. Doordat hij de bocht van de Kennemerbrug naar het plein te ruim had genomen botste de mo tor, tegen het trottoir aan de linkerkant. De K. viel op straat evenals de duopassa gier, de vierentwintigjarige Heemstedenaai F. S. Zij liepen een hersenschudding op en zijn naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. De Haarlemse visvereniging „Het Baars je" heeft dit weekeinde bezoek gehad van een veertigtal leden van een Duitse vis club, de Angelsportverein Ruhrtal uit Wickede-Ruhr. De Duitsers arriveerden zaterdagmiddag en werden door de Haarlemmers in het clubgebouw aan de Kampervest ontvangen, 's Avonds was er een gezellige bijeenkomst bij Brinkman aan het Houtplein, waar over en weer vriendelijke woorden werden ge wisseld en een vaantje en een ets werden overhandigd. Zondag werd er in de mor genuren gevist, waarna het gezelschap in de middag een trip maakte naar IJmuiden en Zandvoort. De Duitse gasten die bij de leden van „Het Baarsje" waren onderge bracht, hebben maandag de terugreis aan vaard, met vele dankbare herinneringen aan Haarlem en omgeving. Het programma van het orgelconcert ln de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op dins dagavond 21 augustus van acht tot negen uur door Albert de Klerk, luidt: 1. Variaties over „Mein junges Leben hat ein End", Jan Pietersz Sweelinck; 2. Magni ficat Primi Toni, Dietrich Buxtehude; 3. Praeludium und Fuge a moll, Joh. Seb. Bach; 4. a. Wie soil ich dich empfangen; b. Ich sten an deiner Krippe hier, Ernst Pepping; 5. So nate II, a. Lebhaft, b. Ruhig bewegt, c. Fuge, Paul Hindemith; 6. Toccata con corale e Fuga, Jos van Amelsvoort. Vandaag komen "de broodbezorgers in Haarlem en naaste omgeving weer aan de woningen der huisvrouwen nadat zij veer tien dagen vakantie hebben gehad en twee weken een standplaats hebben ingenomen. De huisvrouwen zullen tevreden zijn en de bezorgers zijn tevreden, dat zij op stap hebben kunnen gaan met hun kinderen. Over het weer waren zij natuurlijk minder geestdriftig, maar dat hadden de leden van de Vakantie-commissie bakkersbedrijven voor Haarlem en omstreken, die de rege ling had voorbereid, niet in de hand. De heer D. Franken, secretaris van deze commissie, deelde ons mee, dat de regeling over het algemeen heeft voldaan. Er zijn weliswaar klachten binnengekomen van Haarlemmei-s, omdat dé bakker niet aan hun woningen kwam en de bakkerspa troons hebben moeilijkheden moeten over winnen. Dat was vooral in de eerste peri ode het geval. De heer Frankenwas van mening dat de vakantieregeling aan de verwachtingen heeft voldaan en dat aan genomen kan worden, dat er volgend jaar weer een regeling getroffen zal worden. Met fouten, die in de afgelopen weken ge maakt zijn, zal rekening worden gehouden. Het publiek heeft grote medewerking aan de regeling verleend en naar de heer Franken, die een lijst heeft gemaakt van de regenperiodes in de afgelopen vier we ken, opmerkte, heeft het weinig geregend, als de broodverkopers op straat stonden. De meeste regen viel in de namiddag of des nachts. Eén ochtend is het slecht geweest. Wat het weer betreft was er voor de huis vrouwen en de verkopers weinig reden tot klagen. In kringen van werkgevers was men niet ontevreden over de regeling; dat geldt ook voor de grote bedrijven, die het meeste be lang bij een regeling hadden. Zij hebben veel personeel in dienst en het leverde vroeger altijd moeilijkheden op alle brood bezorgers vakantie te geven in een periode ADVERTENTIE 'n Goed idee van Uw slager: morgen fijne zomerbietjes met HAARLSM, 18 augustus 1956 ONDERTROUWD: 18 Aug., G. F, van Ga len en E. E. Loot; G. J. Willemse en J. J. van Houten. GEHUWD: 18 aug., D. J. A. Chr. van Soest en M. A. Post. BEVALLEN van een zoon: 17 aug., J. L. C. Klop—Fabugais; M. G. H. Lommelaars Gründemann; 18 aug., G. de Nieuwe— Loerakker; M. Stroetenga—Overmans; H. E. van OostenKoster. BEVALLEN van een dochter: 17 aug., W. I. Blansjaarvan den Berg; M. J. Haver kort—van Wijngaarden; 18 aug., A. Aalders Loosbach; M. H. Mathotde Nijs. OVERLEDEN: 16 aug., Th. van Bezu, 80 j., Kamperlaan; 17 aug., J. B. Sernee, 53 j., Ka- testraat; J. J. Hoogkamer, 45 j„ Wester straat; E. van de Pieterm, Roeland, 67 j., Diepenbrockstraat Na zijn bezoek aan Nijmegen en Rotter dam heeft veldmaarschalk lord Mont gomery, burggraaf van Alamein en plaats vervangend opperbevelhebber der strijd krachten in Europa, vandaag een bezoek aan Den Haag gebracht. Veldmaarschalk Montgomery arriveerde kort voor tien uur op het plein voor het ministerie van Oor- leg, waar hij de erewacht inspecteerde. In het ministerie werd hij door minister Staf ontvangen, met wie hij zich geruime tijd onderhield. Vervolgens woonde Montgomery een be spreking bij van het comité van de ver enigde chefs van staven, voorgezeten door de voorzitter van het comité, generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf. Na rle lunch is veldmaarschalk Mont gomery van het vliegveld Valkenburg ver trokken. die voor dé betrokkenen van deze groep het gunstigst was. Van de leiding van een groot bedrijf vernamen wij, dat de omzet in de eerste week niet zo groot was als anders. Men wist toen niet waar brood van dit bedrijf te koop was. Vermoedelijk was men later hiervan beter op de hoogte, want de omzet steeg daarna iedere week. Over het algemeen was de omzet van de grote bedrijven minder dan normaal. Sommige bakkerspatroons hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt in dezelfde periode met vakantie te gaan als de leden v.an het personeel. Hun winkels werden dan ook gesloten en een bakkerswagen werd voor de zaak geplaatst. Het publiek ondervond geen hinder van het sluiten van de winkel. Het is niet uitgesloten, dat een volgend jaar meer patroons er toe zullen overgaan het gehele bedrijf te sluiten. Het is de vakantiecommissie gebleken, dat een aantal huisvrouwen liever in een winkel koopt dan op straat. In vele winkels is de omzet gestegen doordat er meer klan ten kwamen dan anders. De vakantiecommisie zal een rapport op maken en haar ervaringen meedelen aan de betrokkenen. Gemeenschappelijk zal het resultaat bekeken worden en nagegaan worden of de proef een succes is geworden. Voorlopig neemt men aan, dat de proef ge slaagd is en dat er voor het volgend jaar weer een regeling tot stand gebracht moet worden. Hoewel de weersomstandigheden alles behalve ideaal zijn geweest mogen de jeugd-wandeltochten, die de speeltuinver eniging „,D.V.S." uit Oud-Schoten zaterdag en zondag voor de eerste maal organiseer de, een succes worden genoemd. De circa 250 meisjes en jongens, die met hun leid sters en leiders aan deze wandeltochten over afstanden van 10 en 20 km hebben deelgenomen, waren vol lof over de uitge zette parcoursen, die voornamelijk door de omgeving van Spaarndam, Santpoort, Drie huis en Velsen voerden. Daar aan een aantal Amsterdamse ver enigingen, die reeds hun deelname hadden toegezegd, in verband met de heersende kinderverlamming een startverbod was op gelegd, bleef de deelneming aan het par cours van 10 km zaterdag beperkt tot die van ,,'t Bosvolkje" uit Haarlem. Ondanks het slechte weer liep dit kranige groepje de voorgeschreven afstand opgewekt en zonder uitvallers uit. Zondag waren de weergoden de tippe laars iets gunstiger gezind, zodat de animo groter en de stemming onderweg beter wa ren. Om 10 uur 's morgens vertrokken van de Roerdompstraat voor het parcours van 10 km de volgende wandelgroepen: „D.V.O." uit Hillegom, „Nieuwe Brug" uit Vijfhuizen, „De Kennemer Jagers" uit IJmuiden en „V.Z.O.D.", „Weltevreden", „Onder Door" en „D.V.S.", alle uit Haar lem. Aan het parcours over 20 km namen deel „Volewijck" uit Amsterdam en „D.V.S." Bij de deelnemers aan het parcours over 10 km maakte vooral het Hillegomse „D.V.O.", gestoken in frisse blauw-witte wandelkleding een keurige indruk. Be halve op de eerste plaats met ïi% punt legde deze vereniging in deze afdeling tevens beslag op de fraaie beker, uitgeloofd voor de wandelgroep, die volgens de jury wat de kleding betreft het best voor de dag was gekomen. „Weltevreden" uit Haarlem werd hier tweede met 10% punt en „V. Z. O. D." derde. Het Amsterdamse „Volewijck" eindigde in de categorie der 20 km-tippelaars op de eerste plaats. Na afloop reikte de heer E. J. Hessels, de voorzitter van „D.V.S.de speciaal voor deze wandeltochten vervaardigde medailles en bekers uit. De heer Hessels zei, dat de deelnemers door ondanks de minder gun stige weersomstandigheden de verschillen de afstanden uit te lopen, zich goede pro pagandisten van de wandelsport hadden getoond. Hij sprak de wens uit dat het vol gende jaar, maar dan bij beter weer, nog meer verenigingen aan de wandeltochten van „D.V.S." zullen deelnemen en daarbij zullen genieten van het natuurschoon dat de omgeving van Haarlem heeft te bieden. Th de afgelopen nacht omstreeks één uur regende het hard in Haarlem en in een wo ning aan de Papentorenvest is een kelder onder gelopen. De brandweer werd ge waarschuwd en heeft maatregelen getrof fen. Een Haarlemmer reed per bromfiets op de Schoterweg en door het weer werden de glazen van zijn bril beslagen. Hij reed tegen een geparkeerde auto en liep een hoofdwonde en een wonde aan een knie op Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisa beths Gasthuis overgebracht. De bromfiets was zwaar beschadigd. De Hagenaar H. K., die eind vorige week in Stockholm is gearresteerd, verdacht van enige inbraken waarbij hij een grote hoe veelheid kostbare sieraden zou hebben buitgemaakt, ontkent ten stelligste, de da der van deze inbraken te zijn. Hij zei dat hij op vakantiereis was en dat hij ook Denemarken en Noorwegen bezocht had. Uit zijn pas bleek dat hij op 4 augustus in Noorwegen was geweest. Op die datum werd in twee villa's in Oslo ingebroken. De buit van een van deze inbraken bestond uit zilveren sieraden, waarbij een ring die in K.'s auto teruggevonden is, een halssnoer met 96 parels en ongeveer tweeduizend kronen in contanten. Verder werden in de auto een masker, een pistool, een jachtgeweer, kostbare foto toestellen, een kampeeruitrusting en een opvouwbare ladder van zeer bizondere con structie gevonden. Vanmorgen om kwart voor vijf is brand uitgebroken in een woonschip, liggend in de Oostsingel te Haarlem. De schuit brandde uit en de inboedel ging verloren. Tijdens het uitbreken van de brand was niemand in het schip aanwezig; de bewo ner vertoefde in de onmiddellijke omge ving en diens vrouw en twee kinderen wa ren met vakantie. De bewoner, de heer H. Vorsteveld, is werkzaam als machinist bij de in aanbouw zijnde Prinsenbrug over het Noorder Bui ten Spaarne. Zijn woonschip ligt in de Oostsingel nabij de Harmenjansweg. Om ruim halfvijf heeft de machinist een drie- pits petroleumstel dat op de vloer stond, aangestoken, met de bedoeling warm water voor thee te krijgen. Daarna begaf hij zich naar'de heimachine om het vuur aan te steken. Deze machine staat op een afstand van zestig meter van het woonschip. Bij zijn terugkeer zag de heer Vorsteveld, da' het op zijn woonschuit brandde. Hij heef nog getracht wat te redden van de inboe del, maar dat bleek niet mogelijk. Hij be gaf zich naar de portier van het Gemeente lijk Energiebedrijf, die de brandweer ge waarschuwd heeft. De brandweer was reeds uitgerukt, wan zij had van andere zijden meldingen ont vangen. Uit de eerste mededelingen krees de brandweer de indruk, dat een auto ir brand stond, omdat het bericht afkomstig was namens een chauffeur, die aan een portier van een fabriek gevraagd had de brandweer te waarschuwen. Een wagen rukte uit en na de nieuwe melding were de kring oost van de vrijwilligers" gealar meerd. De wagen van de brandweer werd naar de Oostsingel gedirigeerd. Bij aankomst van de brandweer was dc bovenbouw van de woonschuit, die be staan had uit hout en board, reeds ver brand. Twee slangen werderi uitgelegd voor de werkzaamheden van de brand weerlieden. Er viel niets meer te redden. De vrouw en de twee kinderen van de machinist waren met vakantie in IJmui den; zij zouden vandaag terugkeren. Vermoed wordt, dat de pitten van het petroleumstel te hoog zijn opgetrokken en dat vuur in aanraking is gekomen met een tafelkleed. De bewoner was verzekerd. De brandweer in actie bij de brand in een ivoonschip in de Oostsingel te Haarlem. ADVERTENTIE BATAVUS MONTEERT UITSLUITEND VREDESTEIN BANDEN Het bestuur van de jeugdgroep „Haar lemse Hengelaars Bond" organiseert op zaterdag 25 augustus de jaarlijkse viswed strijd voor de ouden van dagen van Haar lem en omstreken in de Leidsevaart. Aan vang half drie, verzamelen om twee uur aan de Zandvoortselaan. Zaterdagmorgen 25 augustus om vijf uur vertrekken leden van de Haarlemse Post fanfare voor een reis van vier dagen naar Beieren. Zij zullen daar concerten geven. De reis geldt als tegenbezoek van een Beiers gezelschap, dat vorig jaar in Haarlem is opgetreden ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig bestaan van de Postfanfare. Toen een Heemsleedse jongeman die pas achttien jaar is geworden met een meisje stond te praten, werd hij lastig gevallen door spelende kinderen. De jongeman maakte zich zo kwaad, dat hij een meisje een flinke schop gaf. Wegens mishandeling stond hij daarom voor de Haarlemse politierechter terecht. De jongeman vond zijn handelwijze eigen lijk niet eens zo erg. Maar de rechter bracht hem wel anders aan het verstand. Hij noem de de ouders hoogst onverstandig, omdat zij er niet in hadden toegestemd, dat er door Pro Juventute een rapport werd uitgebracht. Conform de eis werd de jongeman veroor deeld tot f50 of 10 dagen. Koningin Juliana heeft hedenmorgen op het paleis Soestdijk mevrouw Eleanor Roosevelt, die een reis door Europa maakt met haar kleinzoons, Haven Roosevelt en John R. Boettiger, ontvangen. De Amerikaanse gasten vertrokken na deze ontvangst naar Loenen aan de Vecht, waar zij de lunch gebruikten. Morgen zal mevrouw Roosevelt haar reis voortzetten naar Denemarken. Het hoofdbestuur van de Overijselse landbouwmaatschappij heeft uitvoerig de schade besproken die de wateroverlast aan de landbouw in Overijsel heeft berokkend. De maatregelen, die naar de mening van het hoofdbestuur van de O.L.M. dienen te worden genomen, zijn: alle gronden in Overijsel dienen in waterschapsverband te worden opgenomen; het provinciaal be stuur van Overijsel dient in versneld tem po de samenvoeging van kleine water schappen tot stand te brengen; een aantal noodvoorzieningen dient op korte termijn te worden getroffen teneinde ,de ergste rampen in de naaste toekomst te voorko men; gereedliggende plannen voor nood- gebieden moeten op korte termijn worden uitgevoerd; een verplichte juli-schouw in de waterschappen is noodzakelijk; talrijke veenkoloniale- en zandgronden zullen moe ten worden herontgonnen; een spoedige fi nancieringsregeling van de herverkaveling gelijk aan die van de ruilverkaveling is noodzakelijk: voorzieningen aan de kana len in Overijsel, opdat deze beter dienst baar worden gemaakt aan de afvoer van overtollig water, dienen te worden getrof fen. Voor de hulpverlening in de sfeer van directe hulp aan de getroffen boeren wordt het volgende gevraagd: bedragen a fonds perdu voor diegenen die in 1954 en/of 1956 uitermate zwaar zijn getroffen; openstel ling van een kredietregeling als in 1954 voor andere getroffenen; opschorting van de aflossing van het krediet 1954 voor op nieuw gedupeerden; een onderzoek door het landbouwschap omtrent de verwezen lijking van een rampenfonds op verzeke ringsbasis. S'ntkiers Openings- vrijdag knersen 3-3 NederL'47 91 91% 3% Nedl. 1962/64 93 93 A. K. U 255 258 Calvé Delft 351 351 Van Gelder Zonen $44 245 K. N. Hoogovens 343 344 Nederl. Ford 420 420 N. Kabelfabriek 325 325 gew.Philips Gloeil. 295 Z 296 pref.Philips Gloed. 177 177 Unilever 415 415 - Wilton Fijenoord 318 320 Dordtsche Petrol. 810 820 Konkl. Petroleum 800 808 A'dam Rubber 84 82 Holl. Amer. Lijn. 201 200 N. Scheepv. ÏJnie 176 175% Phs. van Ommeren 317 317 H. V. A 110 110 Verg. Deli Mij en 116 115 Amsterd. Bank 245% 245% Ned. Handel Mij 197 196 Rotterd. Bank. 218'% 218% Twentsche Bank. 217 217 Anaconda Copper 85% 84% Bethlehem Steel. 167% 167% U. S. Steel 66% 65%" General Motors 48% 48% Shell Union 94% 95 Tidewater 42% 42% Trambotsing voor politiebureau. Op het kruispunt voor het Amsterdamse hoofdbu reau van poltie zijn zaterdag twee tram stellen van lijn tien tegen elkaar gereden doordat een wissel weigerde. Een passagier die op een voorbalcon stond werd aan zijn rug gewond. In de andere tram liep een vrouwelijke passagier snijwonden op. De schade aan de beide tramwagens viel nogal mee. Technische Hogeschool. In het studie jaar 19551956 legden aan de Technische Hogeschool V Delft 562 studenten met gunstig resultaat het propedeutisch examen af; 567 slaagden voor het kandidaatsexamen. Er werden 623 ingenieursdiploma's uitge reikt en wel 19 voor bouwkunde, 137 voor werktuigbouwkunde, 8 voor scheepsbouw- kunde, 25 voor vliegtuigbouwkunde, 125 voor elektrotechniek, 99 voor scheikunde, 26 voor mijnbouwkunde, 44 voor natuurkunde, 19 voor geodesie, 1 voor metaalkunde en 120 voor civielingenieurs.. Er werden 16 doctors bullen uitgereikt. In 4 gevallen geschiedde de promotie met lof. Indiase dansen. In het Tropenmuseum te Amsterdam zal woensdagmiddag 22 augustus van drie tot vier uur een extra op treden plaats hebben door mevrouw Mohini Devi met haar nieuwste Indiase dansen. Vergif op vuilnisbelt. De rijkspolitie te Woldendorp (Gr.) heeft een ernstig gevaar voorkomen door een hoeveelheid van een giftig bestrijdingsmiddel voor de landbouw ln beslag te nemen van een.... vuilnisbelt. Een ingezetene had hier een hoeveelheid van het gif neergegooid. Kinderen vonden het en strooiden het Hit op een weiland, waardoor een kalf werd vergiftigd en stierf. In Groningen is opgericht de stichting „Stedelijke federatie vanconcertkoren", waartoe '-et initiatief is uitgegaan van de Groningse Bachvereniging, de Christelijke Oratoriumvereniging en de Katholieke Oratoriumvereniging, verenigingen die reeds sedert april 1953 regelmatig met elkaar con tact hadden over diverse zaken, betreffende het geven van concerten in de stad Gro ningen. De wereldtentoonstelling. In september van dit jaar zal, aldus vernemen wij van het commissariaat voor de Nederlandse afde ling op de Wereldtentoonstelling te Brussel met de bouw van de paviljoens op de Ne derlandse afdeling worden begonnen. De verdere opbouw zal omstreeks het midden van 1957 worden voltooid. Er blijft dan een mapnd of tien over voor de inrichting van de paviljoens. Nederland is een van de eerste landen die op de Heyselvlakte aan het werk gaat. HAARLEM EN OMGEVING Wijziging spreekuur. De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting te Haarlem, de heer W. F. Happé, zal in plaats van woensdag op donderdag spreekuur houden. Jubilerende school. Donderdag 30 augus tus zal het vijfentwintigjarig bestaan ge vierd worden van de Juliana van Stolberg- school in Haarlem-Oost, uitgaande van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met de Bijbel. Ds. H. O. Molenaar te Scheveningen viert donderdag 30 augustus zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 26 april 1905 te Arnhem geboren, bezocht de vijfjarige h.b.s. in zijn geboortestad, deed daarna staatsexamen en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat kandidaat Molenaar in mei 1931 door het provinciaal kerkbestuur van Drente was toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 30 augustus van datzelfde jaar (1931) door dr. H. B. Spijkerboer van Zevenaar, toen predikant te Gaast, te Idsegahuizen in de classis Franeker in het ambt bevestigd. Op 4 februari 1934 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Sint Pancras in Noordholland, vanwaar hij op 7 novem ber 1937 naar Houtrijk en Polanen (Half weg) vertrok. Sinds 8 oktober 1947 staat ds. Molenaar te Scheveningen. Tijdens zijn verblijf in Noordholland was ds. Molenaar vele jaren secretaris van de Vereniging voor Inwendige Zending in die provincie en te Scheveningen vele jaren bestuurslid van het Hospitaal Kerkschip „De Hoop". Voordat ds. Molenaar te Idsega huizen in het ambt werd bevestigd was hij acht jaar organist van een van de Arn hemse kerken. In de meidagen van 1940 nam ds. Mole naar bij de Moerdijk als legerpredikant deel aan de oorlog. In de bezettingsjaren heeft hij veel illegaal werk gedaan en aan het verzet deelgenomen. Daarna werd hij op 31 maart 1944 door de S.D. gevangen genomen en kort daarna naar Amersfoort overgebracht. Hij werd beschuldigd van uitgebreide illegale actie, n.l. hulp aan Joden, revolutionaire terreur-actie en hulp aan onderduikers.. Zijn zaak leek hopeloos, maar na een gevangenschap van bijna een half jaar werd hij weer vrijgelaten. Ds. Molenaar dook onder in zijn eerste ge meente Idsegahuizen in Friesland en werd daar in de illegaliteit opgenomen. Na de bevrijding keerde ds. Molenaar in juli 1945 in zijn gemeente te Halfweg terug, waar hij, evenals later te Scheveningen, geeste lijk verzorger is geweest van kampen van politieke delinquenten. Ds. Molenaar deelde ons mede. dat hij donderdag 30 augustus met zijn gezin uit- stedig hoopt te zijn. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan heeft de Nederlandse Reisvereni- ging dit jaar aan een dertigtal leerlingen van middelbare scholen, die ondanks tegen- dag, ziekte, wisseling van school enzo voorts toch voor hun eindexamen zijn ge daagd, een gratis reis naar Parijs aan- eboden. Ruim tweehonderd rectoren van gym- ïasia en lycea en directeuren van HBS-en hebben van hun belangstelling doen blij ken, en een leerling, die naar hun mening voor deze reis in aanmerking kwam, aan gewezen. De loting is op 16 juli geschied door notaris W. Groen in Den Haag. Vandaag ■ertrokken de gelukkige winnaars naar Parijs. Degenen die niet zo gelukkig wa- •en voor een reis in aanmerking te komen, mtvangen 'iet jubileum-fotoboek van de Nederland:.? Reisvereniging.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3