Moederloze zeehondjes vonden goed tehuis PANTÈNE POSTPAPIEREN DE ROOIJ ROOS? PLAATBEWERKER JAC. VAN MARIS dat kan U Uw haar kosten! 7 Phoca is de clown van het Texel's museum Het gevaar: de mens helpt speciaal tegen PERIODIEKE PIJNEN Honderdjarige in Noord- wijkerhout Wijkindelmg Haarlemse melksanering Tijdrovend werk nog lang niet voltooid Burgerlijke Stand van Haarlem De inbraak in Halfweg Beroepzaak geschorst, omdat getuige gedronken had Mr. Luns critiseert houding van Washington jegens KLM Slecht voorbeeld Jongetje stal autoped STAALMEUBEL N.V, Nationale raad voor het onderwijs Katholiek EHBO werkt tien jaar in Haarlem LISSE B. en IV. van Lisse tot raad: Uitbreidingsplan nog niet voltooid Drijvende ziekenbrancard wordt gedemonstreerd Organist Jan Schmitz op concertreis Luc Lutz in de Vleeshal Amsterdamse Beurs Villabouw in Haarlem zuid-west Complex van ongeveer veertig woningen Fragmenten uit beroemde opera's in Concertgebouw Worst bleek vergiftigd met bariumcarbonaat Tien mille verduisterd DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OFREGHIE WAAKLbMöGME UUUKANI OP DE VLIEHORS, de kilometers lange zandplaat ten zuiden van het wadden eiland Vlieland, werd vorig jaar door een wandelaar een zeehondje gevond, dat nog geen week tevoren het levenslicht had aanschouwd. Het diertje was ver moedelijk door de moeder verlaten. De wandelaar, een vriend van de conservator van het Texelse natuurhistorische museum, nam de zeehondbaby mee in de hoop, dat zijn vriend, die in de loop der jaren al zoveel dieren met uitstekend resultaat had verzorgd, ook dit zeehondje zou weten te redden. En de conservator van Texel's museum, de heer Gerrit de Haan, is daarin geslaagd en thans is het zee hondje een knaap waar niet mee te spotten valt. Het dier voelt zich heer en meester in een speciaal voor hem gegraven vijver, die met 3500 liter zeewater is gevuld. Hij jongleert met (dode) haringen, hij geeft regelmatig een nummertje rugslag weg, of houdt zich, vlak onder de oppervlakte van het heldere water, schijndood. Kortom „Phoca" is de clown van Texel's museum geworden. „Phoca" heeft een herenleventje. Hij is niet alleen: vier an dere zeehondjes, hummels van enkele weken, houden hem gezelschap. Ook dit kwartet werd moe derloos op het strand aangetroffen. Bad gasten hadden zich over hen ontfermd en weer werden zij door Texel's museum ge adopteerd. Maar zo'n hulpeloos zeehondje heeft er nog geen be nul van, dat het moet eten om in leven te blijven. De heer en me vrouw De Haan moe ten bij de diertjes het voedsel, half room, half koemelk, waar aan levertraan en vollemelkpoeder is toegevoegd, met een slang in de zeehon denmaagjes persen. Negen keer per dag vindt deze ceremonie plaats en negen keer per dag laten de zee hondjes duidelijk merken, dat deze wijze van voedering hun maar helemaal niet aanstaat. Ze groeien echter goed en het zijn al hele branies vergeleken bij de uit geputte diertjes die een paar weken ge leden bij het museum werden afgeleverd. De jonge zeehondjes raken vaak bij hun moeder vandaan. De moeder pleegt het jong te volgen en in geval van een twee ling bestaat er dus grote kans, dat één van de twee uit het oog wordt verlox-en, hetgeen voor het betrokken diertje een vroegtijdig einde betekent. Voorts worden moeder en kind dikwijls door sterke stro mingen gescheiden. Een ander gevaar voor de jonge zee hondjes is de activiteit van stropers, die om der wille van de huid de zeehonden trachten te doden. Slachtoffers vallen er ook als pleziervaartuigjes de zandbanken, waar de zeehonden plegen te luieren, te dicht naderen. Soms weten de oude zee honden hun jongen nog in hét water té duwen, maar in vele gevallen ontbreekt daartoe de gelegenheid, zodat de diertjes hulpeloos achterblijven. Tenslotte is er het kwaad dat wordt gesticht door sportvlie gers, die, dicht bij de zeehonden gekomen, de motor afzetten en deze na een duik vlucht weer op volle toeren laten draaien, zodat de verschrikte dieren uiteengejaagd worden. Van deze gevaren hebben „Phoca", „Pinni", „Robbie", „Vita" en „Phoque" echter geeen weet meer. Zij voelen zich veilig onder de goede zorgen van hun pleegouders. Wel kunnen allerlei ziekten de dieren belagen. Phoca is zeer ernstig ziek geweest door longwormaandoening, gevolgd door een ernstige navelbreuk. De Texelse dierenarts, de heer De Boer. heeft zijn bijzondere patiënt verscheidene malen bezocht, hechtingen aangebracht en injec ties gegeven. Momenteel is Phoca bezig zich in een nieuwe pels te steken. In augustus plegen zeehonden te verharen Dan wisselt de vaal-bruine huid voor een fraaier blauwgrijs pakje. Phoca is inmiddels wat zijn groei be treft in het stadium van visetend roofdier beland, maar het merkwaardige van de zaak is, dat hij volstrekt geen levende vis wil eten. Dit tot vreugde overigens van de vele makrelen, die eveneens tot de be volking van de vijver behoren. „Maar dat zijn maar kuren", meent de ADVERTENTIE ook bedrukt met naam. adres of monogram ANEGANG 14 (naast C. en A.) ADVERTENTIE Cursussen huishoudelijke- en gezinsvoorlichting Ook in de komende maanden zullen onJer leiding van de commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting, gevestigd in de Frans Halsstraat te Haarlem, voor de huis vrouwen cursussen worden gehouden. Op het programma staan lessen in naaien en knippen, koken en voedingsleer, lampekap- p i, pitrietvlechten, verrassingen en cadeau tjes voor kinderen, praktische geschenken, eenvoudige leerbewerking. kinderverzorging, hoedencursus, bloemenschikken en planten- verzorgen, handwerken en stofversieren, eenvoudige ziekenverpleging thuis, waren kennis en hoe verzorg ik mijn uiterlijk. De lessen worden gegeven door bevoegde krach ten, zijn aangepast aan de gezinsbehoeften en kosten weinig geld en weinig tijd. De oudste inwoonster van Noordwijker- hout, mevrouw P. van den Nieuwendijk- van Kampen, hoopt op 3 september haar honderdste verjaardag te vieren. In de vorige eeuw was zij gedurende vele jaren werkzaam als spoorwegwachteres nabij het station te Lisse. welke functie zij in 1902 moest neerleggen. Zij leeft nu van een klein pensioen, geniet nog een uitstekende gezondhei' en is vol belangstelling voor het dagelijks gebeuren. Het echtpaar De Haan voedert de jong ste zeehondjes met een mengsel van room, koemelk, levertraan en melk poeder via een slangetje. heer De Haan. Hij stelde Phoca op proef: twee weken lang werd hem geen dode vis toegeworpen Twee weken lang echter zwom Phoca met knorrende maag rond temidden van allerlei soorten springleven de vissen, zoals makrelen, puitaaltjes, scharretjes en botjes, zonder dit kostelijk menu een blik waardig te keuren. Toen heeft men maar weer een partijtje dode haringen voor hem besteld. Niettemin moet hij zich straks als een normale zeehond gaan gedragen, want de tijd komt, dat men hem weer de vrijheid moet geven. Ook daar ligt weer een pro bleem, want dagelijks wordt Phoca door tientallen toeristen omringd. Trouw als een hondje zwemt hij naar degene toe, die hem roept. Hoe moet dat straks als Phoca weer in zijn domein is gebracht? Voor de mens koestert hij geen angst meer en een stpoper,,.gewapend met een knuppel, zal in zijn ogen geen gevaar betekenen.... Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Coöperatieve vereniging van Haar lemse melkhandelaren ook maandagavond weer vergaderd over de voorbereiding van de in Haarlem, Bloemendaal en Santpoort- Station binnen afzienbare tijd in te voeren sanering van de bezorgwijken. Dergelijke vergaderingen vinden enkele keren per week plaats en zijn hoofdzakelijk gewijd aan de wijkindeling. Dit is een zeer tijd rovend werk, omdat ongeveer 250 bedrij ven moeten worden ingedeeld waarvan in verhouding tot het gehele land ge zien, een betrekkelijk groot aantal met personeel werkt. Er zijn een paar bedrij ven met twaalf tot veertien bezorgers en een aantal met zes of zeven bezorgers. Ruw geschat zal de Coöperatie dus een driehonderd wijken moeten indelen. Het bestuur onthoudt zich met het oog daarop dan ook van een voorspelling om trent het tijdstip waarop de sanering van kracht, wordt- Verder heeft de Coöperatieve vereniging op het ogenblik druk werk aan de afreke ning van de vakantieperiode. De regeling, zoals deze dit jaar voor hef eerst te Haar lem is ingevoerd en waarbij de bezorging aan huis werd gehandhaafd om het publiek meer service te bieden, is een succes ge bleken, zo vernamen wij. Een voor de melkhandelaren bijkomend voordeel van de nieuwe vakantieregeling is wel, dat de verkoop van bijprodukten sterk is geste gen in vergelijking met het vorig jaar, toen de huisvrouwen aan vaste standplaatsen melk moesten halen. Men heeft de indruk, dat toen veel omzet verloren ging omdat de cliënten gesjouw met flessen en pakjes zoveel mogelijk wilden vermijden en de bijprodukten dus van elders betrokken of het gebruik daarvan beperkten. HAARLEM, 20 augustus 1956 ONDERTROUWD: 29 aug., C. Rutte en E. van Warmerdam; P. J. BokPeerdeman; J. J. A. van Eeden en Th. J. Booms; A. P. M. Kaart en C. G. Hendriks. GEHUWD: 20 aug., J. H. J. Dopheide en E. Aerts. BEVALLEN van een zoon: 18 aug., J. F. van den Akker—Ultee; A. Groenendaal— Laan: A. PostKok; J. J. Chr. AbdalaWil kes; N. EenkhoornBijster; 19 aug., Ch. M. StraathofSelis; H. W. Vrugtvan Laar; 20 aug., G. A. M. Handgraaf—Verhoef. BEVALLEN van een dochter: 17 aug., A. D. P. Perfors—Bruinenbreg; 18 aug., H. P. H. JansenWeleveld; 19 aug., W. Ch. M. E. Cramer- van Loon; J. E. F. Warnaar Vermeulen; J. van Gulikvan Ling; W. S. Asperslagvan Kwawegen; G. H. Timmer manStoltenborg; 20 aug., J. M. E. W. Dek ker—Janus. OVERLEDEN: 17 aug., H. J. Klijn, 56 j„ van Zeggelenstraat; M. W. Sluijter—Hak- kert, 73 j„ Ambachtstraat; 18 a-'g., B. Klaas- sen, 74 j., Adriaan Loosjesstraat; H. Z. Drie man, 87 j„ Slaperdijkweg; 19 aug., ,T. J. Pieéte, 28 j„ Nicolaas van der Laanstraat. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmiddag moeten besluiten, de behande ling van een zaak te schorsen omdat een der getuigen onder invloed van alcohol verkeerde. Het betrof de 62-jarige anten nebouwer H. van B. uit Amsterdam, die moest getuigen in de zaak tegen een auto handelaar uit Amsterdam, verdacht van medeplichtigheid aan inbraak in Halfweg, waarbij uit het gebouw van de Boerenleen bank aldaar een bedrag van bijna vijftig duizend gulden gestolen werd. Toen de zaak vanmorgen begon, was Van B. niet verschenen. De verdediger van de verdachte, mr. B. van Waarden, deelde mee dat de getuige maandagavond het huis van de autohandelaar heeft opgebeld. Deze was echter niet thuis, waarop Van B., die vermoedelijk toen al onder de invloed was, aan de vrouw van de autohandelaar zou hebben meegedeeld, dat hij vandaag niet als getuige zou verschijnen, omdat hij, naar hij ze-ide „geen meineed wenste te plegen." Na in raadkamer te zijn geweest, besliste het hof, dat Van B. onverwijld opgespoord diende te worden om als getuige gehoord te worden. Twee uur later verscheen Van B. inderdaad in de rechtzaal. Hij was op gehaald in een café en de parketwachter kondigde aan. dat de man niet „brand schoon" was. Nadat hij als getuige beëdigd was. onthulde de getuige op een vraag van de president, deze morgen drie borrels en twee cola's te hebben gedronken. De pre sident was van mening dat de getuige on der deze omstandigheden niet gehoord kon worden, waarmee het hof na raadkamer akkoord ging. De zaak werd vervolgens ge schorst tot donderdagmiddag 30 augustus. De autohandelaar, die door de Haarlemse rechtbank was vrijgesproken had zich van morgen in hoger bereop moeten verant woorden. De officier van justitie, die een gevangenisstraf van drie jaar en zes maan den geëist had. was tegen dit vonnis in heroen gegaan. De zaak is eind december 1955 aanhangig gemaakt door de 62-iarige Van B. en de 76-jarige G. J., die reeds ge vangenisstraffen van vijf jaar hebben on dergaan weeens deelneming aan deze in braak in Halfweg. De autohandelaar werd door deze twee mannen bedreigd, zij eisten van hem een zwingeld van drieduizend gulden. Toen hij dit weigerde, hebben zij zich in verbinding gesteld met de politie. De autohandelaar ontkende zowel voor de rechtbank als vanmorgen voor het hof. zich aan medenlichtigheid hij de inbraak schul dig gemaakt, te hebben. LONDEN, (United Press) „Wij in Ne derland zijn van mening dat de Ameri kaanse regering ons met minder dan onver schilligheid behandelt. Toch zijn wij een van Amerika's trouwste bondgenoten in Europa. Wij hebben altijd onze beloften en toezeggingen gehouden, zelfs als dat ons soms aanzienlijke offers kostte". Dit ver klaarde de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. Luns vandaag in een ex clusief interview met United Press. „Ofschoon de Verenigde Staten lucht vaartovereenkomsten hebben gesloten met vele andere landen, waaronder West-Duits- land, hebben zij de KLM geen „fair deal" gegeven voor luchtvaartroutes in Amerika." Mr. Luns voegde hieraan toe dat de weige ring van Washington om met Nederland een luchtvaartovereenkomst te sluiten des te onbegrijpelijker is, omdat de KLM een van de grootste kopers is van Amerikaanse vliegtuigen, en ook omdat Nederland uit de Verenigde Staten driemaal zoveel im porteert dan het naar Amerika uitvoert. Dit onderwerp heeft minister Luns gis teren behandeld met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 Op een avond kwam een jongetje in Zaandam thuis met een rode autoped. De vader heeft de autoped overgeschilderd en zich verder niet over de herkomst ervan druk gemaakt. Later is uitgekomen, dat de autoped was gestolen. Wegens opzet-heling had hij zich daarom maandag voor de Haarlemse politierechter te verantwoorden. De vader was overtuigd van zijn on schuld in deze. Volgens hem had zijn zoontje gezegd: „Die step heb ik van Ome Piet (een vertrouwde figuur in het be stuur van een plaatselijke speeltuinver eniging) gehad". Maar bij de politie was de jongen er eerlijk voor uitgekomen, dat hij de autoped had „gegapt". En erger nog: de jongen bekende meermalen te stelen. De politierechter vond het een ergerlijk feit, dat de ouders er niet tegen ingingen, als de jongen diefstal pleegde. Hij kon zich indenken, dat de jongen lastig was, want' „Dat heb je met zulke ouders". De vader bleef zijn onschuld volhouden, want hij zou tegen het zoontje gezegd hebben, de autoped terug te brengen. De politierechter vond de houding van de vader zo ergerlijk, dat hij van de eis f 75,of 30 dagen een week gevangenis maakte. ADVERTENTIE Nog te veel mensen beschouwen roos als iets. wat men „niet zo zwaar moet nemen". In werkelijkheid is het een ernstige waarschuwing, dat er iets mis is met de gezondheid van het haar. Ver waarlozing van roos leidt tot - onnodig' - haarverlies. Pas dus op! Het kan.U Uw haar kosten Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot in de wortel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol, dat uitsluitend wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol. Masseer er Uw hoofd huid dagelllhs mee-en houd het vol! PANTÈNE hestrlidt roos en haaruitval, bevordert hernieuwde Kroel van Kezond. mooi haar en houdt het fris en geurig. Het enige diepwerkende haarpreparaat Speciaal voor wit en grijs haar is er pantènf.-bleu Vraag Uw kapper om een Pantène Friction ALLARD - IMPORT Vanaf f 3.75 Grote flessen f 5.75 OEN HAAG ADVERTENTIE Voor onze afdeling plaatwerkerij zoeken wij een ijverig en bekwaam welke zelfstandig volgens tekening dunne plaat (11,5 mm) kan verwerken met toleranties van 0,5 mm. Zij, die menen voor deze functie in aanmerking te kunnen komen, gelieven schriftelijk te solliciteren, onder opgave van verlangd salaris bij POSTBUS 77 te BEVERWIJK C ommuniquê van initiatiefnemers Het A.N.P. heeft vandaag een uit Aer- denhout afkomstig communiqué verspreid, waarin gewag wordt gemaakt van de op richting van een „Nationale raad voor het onderwijs". Uit het communiqué blijkt, dat dit lichaam is gedacht als centrum van ge meenschappelijk overleg omtrent de pro blemen, waarvoor de organisatie van het schoolwezen ons volk stelt. Het initiatief tot het vormen van zulk een middelpunt is uitgegaan van een comité van „vooraanstaande personen uit het openbare leven en uit de onderwijs wereld". De bedoeling is, een onafhanke lijke, particuliere instantie in het leven te roepen, die een nieuwe en blijvende vorm van samenwerking mogelijk zal maken tussen deskundigen uit de onderwijsgroe- peringen en de kringen van het maat schappelijk leven, welke belang hebben bij een voorspoedige en aan de eisen des tijds aangepaste ontwikkeling van het Neder landse onderwijs. Bij de instelling van deze nationale raad wordt met de belangen van de sectoren van het onderwijs rekening gehouden. Be stuurlijke instanties, ouders en leerkrach ten zullen in het overleg worden betrok ken. terwijl ook het maatschappelijk leven en de met. het onderwijs verband houdende wetenschappen in de raad gerepresenteerd zullen zijn. De principiële verscheidenheid van ons volk en de verdeling van het schoolwezen over verschillende richtingen zal bij de samenstelling van de nationale raad tot uitdrukking komen. Tot zover dit communiqué. Bij informatie bleek ons, dat de initia tiefnemers voor het ogenblik niet in de openbaarheid willen treden. Zij verzeker den ons echter, dat reeds vooraanstaande figuren uit de wetenschap en het parle ment bereid waren gevonden tot de raad toe te treden. Wij stellen ons voor binnenkort op deze „nationale raad voor het onderwijs" terug te komen. In 1946 is te Haarlem een afdeling opge richt van de Katholieke nationale bond voor eerste hulp bij ongelukken „Sint Hu- bertus". Binnenkort bestaat de afdeling tien jaar en dit feit zal op 28 oktober ge vierd worden. Op het programma staat een nationale EHBO-wedstrijd. Bij raadsvergadering op vrijdag inzage van gedeeltelijke plannen „Het ziet er niet naar uit, dat we het uitbreidingsplan van de gemeente Lisse spoedig tegemoet kunnen zien" schrijven B. en W. van Lisse aan de gemeenteraad. De oorzaak van deze vertraging moet niet gezocht worden bij het gemeentebestuur en ook niet bij het instituut Stad en Land schap. Er zijn moeilijkheden gerezen ten aanzien van de plannen voor de aanleg van nieuwe rijkswegen. Eén van deze aan te leggen wegen is de grote weg, die het verkeer uit de Velserfunnel in zuidelijke richting zal moeten afvoeren. De beslis sing, of deze weg door het westelijk deel van de Haarlemmermeerpolder zal voeren, of westelijk van de spoorbaan Haarlem- Leiden aangelegd zal worden, schijnt nog steeds niet gevallen te zijn. En voordat dit het geval is kan het uitbreidingsplan van Lisse niet voltooid worden. De moeilijkheden worden voor het ge meentebestuur in dit opzicht voortdurend groter, aangezien men steeds meer op het toekomstige plan moet gaan vooruitlopen Deze toestand vindt het college van B. en W. zó onbevredigend, dat men in overleg met de commissie ad hoe een beroep heeft gedaan op het instituut voor Stad en Land schap om die gedeelten van het uitbrei dingsplan reeds af te werken, die binnen kort in de gemeente tot ontwikkeling moeten komen, en waarvan vast staat, dat ze in het totale plan zullen passen. Het resultaat hiervan is, dat men in de raadsvergadering van aanstaande vrijdag het uitbreidingsplan voor de Meer en Duinpolder te zien zal krijgen. B. en W. verwachten, dat men daar binnen enkele jaren vijf- a zeshonderd woningen zal moeten bouwen om in de behoefte aan volks- en woningwetwoningen te kunnen voorzien. Ook zal men vrijdagavond een gedeelte van het uitbreidingsplan voor de omgeving van de Derde Poellaan in het zuiden van de gemeente onder ogen krijgen. Omdat Sassenheim zich namelijk voortdurend in noordelijke richting uitbreidt, menen de gemeentebesturen van Lisse en Sassen heim, alsmede de directie van Stad en Landschap, dat het noodzakelijk is de be bouwing in dat gebied tevoren te regelen, om het geheel te kunnen afronden. Volgende week in Riche te Zandvoort Dinsdagmiddag 28 augustus zal in het openluchtzwembad van Riche te Zandvoort een demonstratie met de eerste drijvende ziekenbrancard gehouden worden onder leiding van het bestuur van het hospitaal kerkschip „De Hoop". Enige maanden geleden heeft een aan tal scholieren van het Baarns Lyceum, on der wie Prinses Beatrix en Prinses Irene, een tocht gemaakt op het hospitaalkerk schip „De Hoop". Tijdens deze reis is op de Noordzee gedemonstreerd hoe een pa tiënt per brancard van een vissersvaartuig naar de „De Hoop" wordt vervoerd. Dit geschiedt met behulp van een rubberboot, die de patiënt van de logger overneemt en naar de „De Hoop" vaart. Het weer was vrij ruw en het is gebleken, dat er grote risico's aan dit vervoer verbonden zijn omdat wanneer in de woelige zee de bran card uit de handen glipt deze met patiënt en al naar de bodem van de zee verdwijnt Éénmaal is deze rubberboot in brekende zee omgeslagen: gelukkig was toen geen patiënt op een brancard op het vlot aan wezig. Het gevolg van deze reis is dat Ver- hoef's Aluminium Industrie te Aalsmeer een brancard heeft orftworpen, die als een dobber blijft drijven, met het hoofd van de patiënt boven water. In het zwembad van Riche zal volgende week eerst een oude brancard, zoals thans algemeen op zee wordt gebruikt, met pop in het water worden geworpen, welke zal zinken, waarna een lid van het bestuur van de vereniging van „De Hoop" zich beschik baar zal stellen om. vastgebonden op de drijvende brancard, de betrouwbaarheid en doeltreffendheid van dit nieuwe apparaat te demonstreren. De organist Jan Schmitz uit Den Haag zal, onder auspiciën van „Artifex" interna tionaal werk voor kunstenaars, deze maand en in september een concertreis maken door Duitsland, Denemarken. Noorwegen en Zweden. Jan Schmitz zal concerten ge ven te Bremen, Hamburg, Kopenhagen, Hillerd, Motala, Malmö, Stockholm, Hass- leholm, Esloen, Varnamo en Oslo. In Ham burg, Bremen en Kopenhagen zal hij ook voor de radio concerteren. Het concert in de kathedraal te Oslo zal door de radio worden uitgezonden- In Hamburg bespeelt hij het beroemde Schitgerorgel in de St- Jacobikerk. Op deze zestien concerten zal de concertgever ruim veertig composities spelen van negentien componisten. De helft bestaat uit werk van Nederlandse componisten. In het Pieter Langendijktheater in de Vleeshal zal woensdagavond Luc Lutz. acteur bij de Haagse Comedie en schrijver van het boekje „Open doekjes", versche nen in de Ooievaarreeks, een voordracht houden over de verhouding tussen acteur en publiek. Daarna zal hij enkele verhalen voorlezen. Aanvang acht uur. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motor Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 91 93 257% 349% 245% 345 423% 330 295% 178% 414% 322 817 807 82% 200 175 317 107 112% 245% 193 218 217% 84% 167 66% 48 95% 43 91 93»/,. 257 350 245 345 420 330 293 178% 411% 320 803 793% 84 199 172% 317 107 112% 245% 195 218 217% 83 165% 64% 47 94% 42% Het n.v. Aannemersbedrijf W. Thunnis- sen te Heemstede heeft momenteel aan de westzijde van de Helmlaan. in de omgeving van de Lorentzkade te Haarlem, dertien huizen in aanbouw, die omstreeks april van het volgend jaar voltooid zullen zijn. Deze huizen zijn door de Haarlemse archi tect H. Tuninga op een royale wijze ge projecteerd, zodat de toekomstige bewoners straks de beschikking krijgen over een voortuin van zes meter en een achtertuin van ongeveer achttien meter, in welke laatste tevens de garage wordt gebouwd. Deze sluit onmiddellijk aan op de rijweg. Ook de indeling van de woningen is bij zonder aant.ekkelijk door de grote woon kamer. de ruime keuken en het portaal. De huizen zullen niet minder dan vijf slaapkamers bevatten: twee grote en één kleinere op de eerste verdieping en nog twee op de tweede. Uiteraard zal behalve de w.c.'s een douchecel evenmin ontbreken. Verder worden de keuken en de gang van een moderne tegenvloer voorzien. Wij ver namen dat zich reeds voor meer dan de helft van deze huizen een koper heeft aan gemeld. Voorts kan met vrij grote zekerheid worden aangenomen, dat aan het eind van dit jaar, of bij het begin van 1957, door het aannemersbedrijf W. Thunnissen een begin zal worden gemaakt met de bouw van nog zesentwintig huizen van hetzelfde type. Deze zullen komen te staan aan de Ligusterlaan, eveneens in de omgeving van <-'? Lorentzkade. Door gezelschap van Marisa Morel De sopraan Marisa Morel, die met haar gezelschap het vorige seizoen in verschillen de plaatsen van ons land met groot succes is oogetreden zal woensdag 29 augustus on treden in het Concertgebouw te Haarlem. Er zal een voorstelling worden gegeven van het Spectacle coupé", waarbij verschillende fragmenten in kostum worden gespeeld en gezongen uit Rigoletto, Otello, Don Carlos en La Traviata, verder het beroemde duet uit de Parelvissers, scènes uit Faust, Tosca, La Bohème r' Butterfly en enkele stukken uit de Barbier van Sevilla. Werther en Elisir d' Amore. Het gezelschap bestaat uit Marisa Morel, sopraan: Maria Minetto mezzosopraan; Luigi di Stefanis. tenor: Gino Or'andi. bariton: Gastone Presset, has en de maestro accom- pagnatore Mario Salerno. Wit schaap en Witte kraaien op jaarfeest B.O.I.W. Het elk jaar op 30 augustus te vieren jaarfeest van de Bond van oud-illegale werkers te Haarlem wordt deze keer in '■■et vervorsingshuis in het hos Groenen daal te Heemstede gehouden. Leden van 'ie ROTW voeren het bekende blijspel „Het witte schaap van de familie" van L du Garde Peach in de vertaling van Alfred Pleiter op. Na afloop is er een groot oranje bal met medewerking van het dansorkest „De witte kraaien". Bij gunstig weer wordt er in de feestelijk verlichte tuin gedanst. Voedselvergiftiging Krommenie Het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftigde worst te Krommenie, waarbij door het eten van deze worst op zondag 29 juli een persoon is overleden en hon derd personen tijdelijk in meer of mindere mate werden verlamd, is ten einde. Gebleken is, dat slager A., die de vergif tigde worst heeft verkocht, vrij uit gaat. De oorzaak ligt in de verwisseling van een zak meel met een zak bariumcarbonaat bij een transportbedrijf. De grossier constateerde deze verwisse ling, maar op dat tijdstip was reeds een kleine hoeveelheid van het zwaarvergiftigde bariumcarbonaat, waarvan reeds één gram dodelijk is, afgeleverd aan de slager, die het had gebruikt bij de worst-bereiding. De officier van justitie te Haarlem on derzoekt thans de schuldvraag. De politie in Den Haag heeft een 37- jarige kantoorbediende aangehouden die ten nadele van een bedrijfsorganisatie f 10.000 heeft verduisterd. Het geld had hij tezamen met een colporteur van de orga nisatie opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3