HONIG'5 Groentesoep PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Nederlandse deelneming aan buitenlandse jaarbeurzen Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Toch ió het zo r J Kies de gemakkelijkste manier om lekkere soep te maken! Neem direct... De radio geeft vrijdag Witte tanden - frisse adem met COLGATE! NAAIMACHINES In één bed DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 2 Ex-pleegmoeder geeft geen inlichtingen over verblijf van Anneke Beekman OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Amsterdamse premielening van twintig miljoen gulden 35 ct per zakje voor 4 borden Kerkelijk Nieuws Aantal klompenmakers daalt Oud-militair beet buurman een stuk uit het oor Bromfietser verongelukt Nieuwe lage prijs! „Sibajak" en „Willem Ruys" tegelijk in Rotterdam Nederlander bekent heling voor rechtbank Stockholm IJmuidenaar verdacht van diefstal van 1.000 Ambonezen vrezen opneming in Nederlandse samenleving Kantoorbediende stuurde zichzelf ziekte-uitkeringen Boerderij te Nieuw-Kuyk afgebrand Op de grootste jaarbeurs van Scandina vië, de St. Eriks Massan die dit jaar van 1 tot 16 september wordt gehouden, zal Nederland voor de elfde keer vertegen woordigd zijn. De stichting „Amsterdam Fashion Week" zal er dagelijks een mode show van damesconfectie houden. Voorts zal de Nederlandse inzending omvatten een expositie van diamant en precisiegereed- schap, een stand van de Nederlandse zui vel, een toeristische stand van de stad Amsterdam en voorts vleesconserven, bier, jenever, likeuren, chocolade, beschuit, zeep, eau de cologne, schoenen, plastic meet apparatuur, damesonderkleding, dames- avondkleding, sigaren, sigaretten, elektri sche reklameklokken, elektrische naai machines, vuurwerk, planten in speciale verpakking, voor het merendeel produkten waarvan een groot deel op deze jaarbeurs niet eerder werd tentoongesteld. De Nederlandse expositie heeft als motto „Land beneden de zeespiegel" en wil ook een indruk geven van de resultaten van de eeuwenlange strijd tegen het water. Damascus Een van de pogingen tot economische penetratie in het midden- en nabije Oosten van de grote mogendheden zal men zeer binnenkort kunnen waarnemen te Damas cus, waar op 1 september de internationale jaarbeurs zal worden geopend. Alle grote mogendheden zoals de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Italië, Rusland en Rood-China beijveren zich om hun commerciële banden met de Arabische landen op deze jaarbeurs te verstevigen. Het wordt van groot belang geacht, dat de kleinere Westeuropese landen, die geen politieke doelstellingen beogen, ook op deze jaarbeurs vertegenwoordigd zijn. De Arabische zakenman prefereert mo menteel de handel met kleinere landen, omdat hij bevreesd is voor politieke in menging van welke grote mogendheid dan ook. De Nederlandse inzending wordt onder gebracht in een paviljoen van 2500 vier kante meter oppervlakte. Een grote veel zijdigheid van produkten zal worden ten toongesteld. Representatieve inzendingen worden verzorgd door het Nederlands Zui- De procureur-generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dullemen, heeft nu op verzoek van de procureur des Konings te Luik de stukken, die betrekking hebben op het proces van mevrouw G. M. L. van M. via de diplomatieke weg naar België doen verzenden. De Belgische wet schrijft voor, dat de uitleveringsprocedure, waarbij de betrok kene in het openbaar wordt gehoord, waar na het ho'f in raadkamer een advies opstelt aan de minister van Justitie, binnen vijf tien dagen moet zijn behandeld. De minis ter van Justitie beslist dan over het al of niet doen uitleveren. Indien de gestelde termijn wordt overschreden, dan wordt aldus de wet de betrokkene op vrije voe ten gesteld. Gerechtelijke kringen te Luik hebben medegedeeld geen inlichtingen te hebben gekregen van mevrouw G. L. van M. die het zouden mogelijk maken de plaats te bepalen, waar haar zuster Elizabeth zich met Anneke Beekman zou bevinden. ADVERTENTIE Docistraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 SCHUURSCHI7VEN velbureau, de K.L.M. en de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij. Een oud-Hollands marktplein geeft het Neder landse bedrijfsleven gelegenheid zijn pro dukten aan het publiek te verkopen. Vele Nederlandse bedrijven zullen hun bedrijfs films vertonen. Izmir Nederland neemt ook deel aan de inter nationale jaarbeurs die thans in Izmir wordt gehouden. Aan de gemeenschappe lijke inzending nemen 72 Nederlandse ex portbedrijven deel. Zij werd georganiseerd door het Centraal Instituut ter Bevorde ring van de Buitenlandse Handel in Den Haag en is geheel op zuiver commerciële basis tot stand gebracht, waarbij ditmaal medewerking van Nederlandse officiële zijde uit bepaalde overwegingen achter wege bleef. De gemeenteraad van 'Amsterdam heeft besloten een premielening ten bedrage van 20.000.000 gulden aan te gaan, met een rente van 2Va percent en een looptijd van 40 jaar. Vanaf 1957 tot en met 1996 zal de geld lening jaarlijks op 15 september worden afgelost. Er zijn premies van 250.000 100.000, 50.000 en 25.000. De uitloting ge schiedt op de eerste augustus van ieder jaar. ONBEGRIJPELIJKE VERNIELZUCHT. Baldadige jeugd heeft tijdens de afwe zigheid van de Handelkenner dr. Rudolf Chrysander te Hamburg ingebroken in het tuinhuisje, waar hij een zeldzaam Handel- archief bewaarde. De vlegels hebben een deel van het archief waaronder onver vangbare handschriften en het spinet van de componist vernield. ADVERTENTIE .V.V.V.V.'.V.V v.v.v.v.;. Geref. kerken Beroepen te Castrolanda (staat Parana, Brazilië): D. C. v. Lonkhuyzen te Bolnes. Beroepen te H. I. Ambacht: S. Hoekstra te Rosendaal (N.Br.) Beroepen te Monnikendam en te Ooster- Nijkerk: K. Sierink, kand. te Hardenberg. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar IJmuiden: J. P. Ja- cobszoon te Oldeboorn. Ned. Herv. kerk Beroepen te Berkenwoude: B. v. Blan ken, kand. te Amsterdam te Avereest: E. J. Rietveld te Ophemert. Aangenomen naar Berlijn (geestelijke verz. vluchtelingenkampen): J. Th. Haver man te Muntendam (Gron.). Bedant voor Otterloo: C. v. d. Boogert te Harderwijk. NAAR WEST-BERLIJN. Twee predikanten der Nederlands Her vormde Kerk, ds. J. Th. Haverman te Mun tendam en ds. B. J. Meijer te Anna Pau- lowna, zijn door de Evangelische Kirche in Deutschland aangezocht naar West-Berlijn te komen om in dienst van de Evangelische Kirche zich te belasten met de geestelijke verzorging van de vele duizenden vluch telingen, die in de tientallen kampen van West-Berlijn verblijven. Beide predikanten hebben de uitnodiging aanvaard. Dr. L. D. TERLAAK POOT. Op 27 augustus zal dr. L. D. Terlaak Poot, emeritus-predikant der Ned. Hervormde Kerk en hulpprediker te Callantsoog, veer tig jaar predikant zijn. Dr. Terlaak Poot stond vóór de oorlog als predikant in Noordwijkerhout, Amsterdam, Haarlem en 's-Gravenhage. In 1944 vertrok hij als veldprediker met Nederlandse krijsgevan genen naar Beieren. In september 1946 be riep de Generale Synode hem tot predikant in algemene dienst om werkzaam te zijn als hoofd-scheepvaartpredikant voor de bin nen- en zeevaart Toen in 1950 de Schip pers- en Zeemansraad werden gescheiden en de Raad voor de Varende Gemeente op geheven werd, ging hij voor de derde keer als predikant naar Amstei'dam als haven predikant, tevens algemeen scheepvaart predikant en secretaris van de Landelijke Hervormde Zeemansraad. Hij is als zo danig werkzaam geweest tot 1 mei, toen hem wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd eervol emeritaat verleend werd, waarna hij zich metterwoon te Callantsoog vestigde om werkzaam te zijn als bijstand in het pastoraat. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen voor de jeugd. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.20 Gitaarduo. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Koersen. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voordracht. 14.50 Platen. 15.20 Gevarieerde muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Hammondorgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Vak- verenigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Mannenkoor. 19.30 Aktuele geschriften over onze huidige samenleving, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. "0.00 Nieuws. 20.05 Boeken. 20.10 Zomermuziek. 20.30 Bespiegelingen aan de East River. 20.40 Nederland vergroot zijn grondgebied op vreedzame wijze, causerie. 21.00 Platen. 21.40 De vijf verbonden ringen, klankbeeld. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Toespraak. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Platen. 10.45 Franse chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land-, en tuinbouwmededelingen 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.30 Platen. 15.00 Idem. 15.30 Franse muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Kinder koor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianovoor dracht 18.05 Lichte muz. 18.30 En uu mijn ge val. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege ringsuitzending: De gerepatrieerden en de Nederlandse samenleving, Rubriek: Verkla ring en Toelichting. 19.20 Regeringsuitzen ding: Het Emigratiepraatje. 19.30 Verzoek programma voor de militairen. 20.20 Actuali teiten. 20.35 De gewone man. 20.40 le acte Der Bettelstudent, operette. 21.20 Platen. 21.55 Dansmuziek. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Omroep orkest. 14.45 Symfonisch orkest. 16.02 Amuse mentsmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 17.45 Balalaika en piano. 18.10 Voor dracht. 18.20 Balalaika en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Nieuws. 22.10 Japanse volksliederen. 22.53— —23.00 Nieuws. In Doetinchem is de 38e nationale klompenbeurs geopend. De heer M. Bolder uit Didam, voorzitter van het bestuur van de beurs, gewaagde van de achteruitgang van de klompenindustrie. Sinds 1945 is het aantal klompenmakers in Nederland met 1600 gedaald, hetgeen zijns inziens ener zijds te wijten is aan de prijzen van het hout, doch anderzijds aan de geringe mede werking van de overheid. Zowel de heer Bolder als de voorzitter van de Federatie van Klompenmakersverenigingen, de heer Ten Hove, betreurden het, dat de overheid een ongelimiteerde uitvoer van populieren hout heeft toegestaan, ondanks het feit, dat ons land weinig populierenhout heeft. De zware regenval van de laatste maanden is voor de klompenmakers niet ongunstig geweest. De heer Ten Hove adviseerde de inzenders te streven naar een rationeler produktiemethode. „U moet voortaan maar een muilkorf voordoen", adviseerde de president van de krijgsraad te velde-West vanochtend een 28-jarige oud-militair uit Sneek. Deze beklaagde had tijdens een burenruzie zijn buurman een stuk van ongeveer drie cen timeter lengte uit diens oorschelp gebeten. Als verklaring gaf hij, dat zijn vrouw door de buurvrouw met een polsdikke gordijn roe te lijf was gegaan, waardoor hij zo in woede ontstak, dat hij zijn buurman, die de stok had aangegeven, aanvloog. Het feit, dat hij reeds tweemaal eerder wegens mishandeling was veroordeeld, gaf de pre sident echter bovengenoemde opmerking in. De auditeur-militair vorderde een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar plus een boete van f 50 of twintig dagen hechtenis. De verdediger voerde aan, dat in dit geval sprake was van noodweer exces. De uitspraak luidde acht dagen ge vangenisstraf. De beklaagde ging in hoger beroep. Te Winschoten is de 49-jarige W. J. W. uit Wedde door een hem tegemoet rijden de, met zand beladen, vrachtauto over reden en gedood. W. wilde op een brom fiets een rechts van de weg stilstaande autobus aan de linkerzijde passeren. Op dat moment naderde uit tegenovergestelde richting de genoemde vrachtauto, waar van de bestuurder iets naar links uitweek om enige andere geparkeerd staande auto's te kunnen passeren. W. heeft getracht tus sen de bus en de vrachtwagen door te rijden, is daarbij gaan slingeren, gevallen en door de vrachtauto overreden. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld De passagiersschepen „Sibajak" en „Wil lem Ruys" van de Koninklijke Rotterdam se Lloyd, die uit Indonesië komen met to taal ongeveer 1800 passagiers, zullen beide op donderdag 30 augustus te Rotterdam arriveren. De „Sibajak" heeft bij de door vaart door het Suezkanaal bijna een etmaal vertraging ondervonden. De „Willem Ruys" daarentegen kwam er zonder oponthoud door. STOCKHOLM (TT) De openbare aan klager van de Stockholmse rechtbank, waarvoor de 38-jarige Nederlander K. woensdag was gedaagd, heeft voortgezette hechtenis gevraagd en hem beschuldigd van heling. K., die bij het binnenkomen zijn gezicht met kranten tegen nieuws gierige blikken van het publiek had be schermd, wordt ook van verscheidene grote diefstallen met braak verdacht. Hij ontkende de diefstallen maar gaf de heling toe. Na de zitting trachtten vele persfoto grafen foto's van K. te nemen, maar deze beschermde zich weer met kranten. Geen der fotografen ging in op zijn aanbod om voor een zacht prijsje de kranten te laten zakken. FESTIVALS? „ONZIN" ZEGT SIR THOMAS BEECHAM EDINBURGH (U.P.) Sir Thomas Beecham heeft laten weten dat hij alle fes tivals als „onzin" beschouwt. Sir Thomas vertoeft momenteel in Edinburgh voor het leiden van de concerten van het Royal Philharmonisch Orchestra ter gelegenheid van het festival van Edinburgh. De zeven enzeventig-jarige musicus en componist zei, dat het „Schotland zestig jaar had ge kost alvorens zich te realiseren dat muziek commercieel gezien nog niet zo gek is". „Festivals zijn er om de stad attractief te maken", vond Sir Thomas, „wat dat met muziek te maken heeft weet ik niet". Haarlemse rechtbank Een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, door te brengen in de bij zondere gevangenis voor jongelieden te Zutphen, eiste donderdagmorgen de offi cier van Justitie bij de Haarlemse recht bank tegen een drieëntwintigjarige jonge man uit IJmuiden, verdacht van diefstal van duizend gulden uit de linnenkast van zijn pleegouders. De officier van Justitie voegde er aan toe, dat hier niet gesproken moet worden van een straf, maar van een maatregel. De jongeman heeft een herop voeding nodig en die kan hij het beste krijgen in Zutphen. Volgens de officier mag de duur niet te kort zijn, want indien hij later voorwaardelijk in vrijheid wordt gesteld wordt een deel van de straf in mindering gebracht. De IJmuiderfaar woonde bij pleegouders en in het begin van dit jaar heeft hij uit de linnenkast duizend gulden weggeno men. Daarna is hij op stap gegaan en bin nen een week had de jongen niets meer in zijn bezit- Wat hij er precies mee gedaan had kon verdachte zich niet meer herin neren. Hij had café's in Amsterdam be zocht en rondjes gegeven. Nadat verdachte was aangehouden bleek, dat hij reeds eerder geld had gestolen bij zijn pleegouders en in de woning werd een fototoestel aangetroffen, afkomstig van diefstal in de zomer van het vorig jaar ge pleegd. Ingekomen waren enkele rapporten over de verdachte en de adviezen luidden een heropvoeding te geven in Zutphen. De rechtbank zal op 6 september uit spraak doen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 56. Generaal van Kaka toe Krau was al leen achter gebleven. Zijn manschappen waren door de vernielzuchtige apparaatjes van Knutseleer verdreven, maar nog hield de dappere militair op zijn schrijfbureau stand, om telefonische boodschappen door te geven naar de Generale Staf. In zijn opwinding bemerkte hij echter niet, dat de telefoondraad was doorgesneden door de zaagboor en dat dit apparaat nu bezig was, de vloer rond het schrijfbureau door te zagen. „Hallo, hallo!", riep hij, „de aan vallende gemechaniseerde eenheden zijn thans door de binnenste verdedigingsgor del gebroken. Zij schijnen te worden aan gevoerd door een kleine Panda. Mijn eer ste maatregel zal zijn, deze Panda op te sporen enOp dat ogenblik verdween de generaal met schrijfbureau en al door de vloer, die door de zaagboor thans ge heel was uitgezaagd. Met een bons kwam hij in de gang daar beneden terecht, waar Panda en Knutseleer juist onopvallend wilden wegsluipen. „Hallo, hallo!", tele foneerde de onverschrokken generaal ver der, „ik heb hem opgespoord!" Minister De Brtiyn: Minister De Bruyn, minister van Maat schappelijk Werk ad interium, heeft ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak over de moeilijkheden met betrekking tot de Regeling Zelfverzorging Ambonezen. Het is de minister bekend, dat deze regeling bij vele Ambonezen op meer of minder weerstand is gestuit. Het is hem bekend, dat hierdoor moeilijkheden zijn ontstaan voor de bewoners in de omgeving van de woonoorden, bewoond door de Siwalette- groep, welke plusminus vierhonderd per sonen omvat. De bezwaren spruiten niet voort uit het feit, dat zij de maatregelen, welke zijn genomen bij de overgang van overheids zorg op zelfzorg, onvoldoende vinden, maar uit het feit, dat zij menen, dat hierdoor hun rechtspositie wordt aangetast, en met name assimiliatie in de Nederlandse samenleving wordt bedoeld. De groep Siwalette meent recht te heb ben op een totale overheidszorg zolang zij in Nederland zijn, ongeacht het feit of zij daarnaast een arbeidsinkomen hebben. Zij kunnen, als ieder ander, met gebruikma king van de bestaande rechtsmiddelen van hun bezwaren tegen de genomen maatre gelen doen blijken. Indien zij zich echter buiten de openbare orde stellen, is het de plicht van de overheid hiertegen op te tre den. Voor zover Ambonezen de wens te kennen geven terug te willen keren naar Indonesië, verleent de regering daartoe alle medewerking. Zoals reeds enkele malen is gezegd, moet de terugkeer een vrijwillige daad van de betrokkenen zijn, waarop door de regerig geen invloed wordt uitgeoefend. De vraag, op welke wijze voorlichting in zake de terugkeer dient te worden gegeven, is in de eerste plaats een zaak tussen de Indonesische regering en de betrokken Ambonezen. Indien partijen dit wensen te doen door het verspreiden van voorlich tingsmateriaal over de republiek Indonesië of door het geven van voorlichting in de kampen door vertegenwoordigers van de republiek, bestaat hiertegen, indien dit kan gebeuren zonder gevaar voor verstoring van de orde en de rust in het woonoord, bij de minister geen bezwaar. Behoudens ten aanzien van de huisvesting ter verbete ring waarvan een bouwplan van f 24.000.000 in uitvoering is acht de minister geen reden aanwezig de bestaande sociale voor waarden te wijzigen. De recherche van het bureau J. D. Meijerplein te Amsterdam heeft de 36- jarige kantoorbediende W. M. L. gearres teerd op verdenking van valsheid in ge schrifte en oplichting voor een bedrag van f5378. De man heeft een bekentenis afge legd. Hij was in dienst van de bedrijfs vereniging voor de bouwnijverheid te Am sterdam, waar vastgesteld wordt of een aangeslotene uit het bouwbedrijf, die ziek is geworden, recht heeft op een ziekte uitkering. Zo ja, dan verzorgt de adminis tratie van deze vereniging de verzending van postwissels. De thans opgesloten kantoorbediende heeft, volgens mededeling van de recher che. kans gezien de bij de administratie gebruikelijke ponskaarten te misbruiken ter verzending van ziekte-uitkeringen aan een adres van een zijner kennissen, die geen enkel recht op uitkering had. Hij vulde het adres en het bedrag, dat moest worden uitgekeerd, op de ponskaarten in en automatisch werd dan een postwissel verzonden. Men meent, dat de verdachte hiermee in Maart is begonnen en minstens tien postwissels heeft laten versturen. Aangenomen wordt, dat hij de betrokken vriend voor diens medewerking een deel van het op die wijze gemakkelijk verkre gen geld liet behouden. Deze vriend is ech ter intussen geëmigreerd. Kinderen speelden met vutir Woensdagavond is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer Van M. te Nieuw-Kuyk in de gemeente Vlijmen, ver moedelijk doordat de kinderen met luci fers hebben gespeeld. Aangezien de boerde rij een rieten dak had, was het blussen voor de Vlijmense brandweer eep vrijwel on begonnen werk en brandde het gebouw binnen korte tijd als een fakkel. De brand weer beperkte zich er toe de aangrenzende gebouwen tegen het vuur te beschermen. Er is slechts enig huisraad gered. De schade wordt geschat op f 40.000. De boerderij was verzekerd. Reis. De Belgische premier, Van Acker, en de minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, die een bezoek aan de Sovjet- Unie zullen brengen, vertrekken op 20 oktober. De reis zal een tiental dagen duren. Schuldig. De Jordaans-Israelische wapen stilstandscommissie heeft Israel veroor deeld wegens het samentrekken op maandag van zware tanks en artillerie, vijf kilometer van de Jordaanse grens, zo heeft een Jordaans woordvoerder te Amman bekend gemaakt. Erkenning. Jemen heeft de regering van communistisch China erkend. Het be sluit is genomen na de terugkeer van de premier van Jemen uit Moskou. Egypte was het eerste Arabische land dat het regime van Peking erkende. Volgens het Chinese nieuwsbureau zal president Nassers boek „Filosofie van de revolu tie" tegen het eind van augustus in het Chinees verschijnen. Diepvries. Russische geleerden hebben de laagste temperatuur die ooit in het ge bied van de Zuidpool is gemeten on geveer 78 graden Fahrenheit beneden nul op Pionerskaja, op het Russische wetenschappelijke station aan de Zuid pool, geregistreerd, aldus meldt het Russische nieuwsbureau Tass. Record. Een straaljager van de Ameri kaanse marine, een „Crusader", heeft op een vlucht boven de Mojavewoestijn een snelheid behaald van ongeveer 1650 kilometer per uur, een nieuw Ameri kaans record. Hagel. Een hevige hagelbui heeft woens dag twintig tot vijftig percent van de wijngaarden, maisvelden en andere ge wassen te velde bij Triëst verwoest. Reclame. Het eerste Duitse luchtschip, dat na de oorlog werd ontworpen en ge bouwd, zal over ongeveer twee maanden "kunnen starten. Met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur zal het van Stuttgart uit reclamevluchten maken. Storm. Japanse astronomen hebben op de planeet Mars een grote geelachtige wolk waargenomen, waarvan zij vermoeden dat deze door een zandstorm is veroor zaakt. De afmetingen van de wolk zijn 2250 bij 500 kilometer. Troostprijzen. Slechts enkele troostprijzen van tienduizend gulden zijn uit de bus gekomen, maar geen enkele eerste, tweede of derde prijs heeft men kunnen toekennen in de prijsvraag voor een nieuw mausoleum op het Moskouse Rode Plein,waarin de gebalsemde licha men van Lenin, Stalin en anderen zou den worden ondergebracht. Sensatie. De sensatie van het internatio nale internistencongres te Keulen is een apparaat, waarmee men radio-activiteit kan gebruiken om longziekten te ont dekken. Het apparaat pompt radio actief xenongas in de longen van een patiënt en volgt het door alle haarfijne longkanalen door middel van uiterst gevoelige geigertellers. Het radio-actieve gas wordt zonder schade te hebben aan gericht weer uitgeademd. Knallen. Bij de Britse atoomproeven die begin volgend jaar op het Christmas eiland in de Stille Oceaan gehouden zullen worden, zullen twee tot vier waterstofbommen tot ontploffing wor den gebracht, aldus bericht het Britse blad „News Chronicle". Men gelooft, dat de Britse waterstofbommen een kracht hebben van tien miljoen ton T.N.T. Zij zullen door straalbommen- werpers van het type Vickers Valiant op een hoogte van ongeveer twaalf kilo meter worden uitgeworpen en op onge veer drie kilometer hoogte ontploffen, aldus dit bericht. „Fruitoorlog". Op Sicilië woedt sedert een jaar een meedogenloze strijd om de macht over de fruitmarkt, waar gewel dige bedragen worden omgezet. Acht marktkooplieden zijn reeds doodgescho ten en drie personen worden vermist. De politie gelooft dat de „fruitoorlog" begonnen is toen de geheime Mafia- organisatie trachtte haar eigen mensen in de belangrijkste functies van de fruit markt onder te brengen en een groep kooplieden zich hiertegen verzette. Herinneringen. Edgar von Feuchtinger, ge wezen generaal van een Duitse „panzer" divisie heeft woensdag Britse officieren uitgelegd dat hij op „D-day" 6 juni 1944 door Britse parachutisten werd verslagen omdat hij van veldmaarschalk Von Rundstedt geen toestemming kreeg een tegenaanval in te zetten.Von Feuch tinger, die in burger was, stond in een Normandisch haverveld op de plaats waar hij destijds zijn hoofdkwartier had. Zijn gehoor werd gevormd door 180 officieren van de Britse hoge krijgs school, die de slag in Normandië re construeerde. Duitse en Britse officieren die aan de veldslag hebben deelgeno men, wandelen tezamen over het terrein waar zij elkaar in 1944 zo bitter bestre den en halen oude herinneringen op. IN DE PRILLE jaren van de West- Europese beschaving gaven de Christenen het aanzijn aan toevluchten voor daklozen, reizigers en zieken, aanvankelijk in de huizen der bisschoppen, later in daaraan gebouwde vleugels en galerijen, waar een zeer grote gastvrijheid werd aangekweekt en onderhouden. Aldus ontstonden hier de eerste ziekenhuizen, waarvan het Hotel-Dieu te Parijs, dat uit omstreeks 650 dagtekent, een van de oudste is. Hoewel de geest in deze in richtingen oorspronkelijk dus van gastvrijheid, menslievend heid en toewijding getuigde, voldeden bouw en inrichting van deze scheppingen op geen enkele wijze, aangezien zij waren ontworpen in de trant der paleizen en kathedralen. Langzamer hand ook, raakten vele hospitalen in ver val en heersten er toestanden die met geen pen te beschrijven zijn. Tenon vertelt dat het Hotel-Dieu te Parijs in de 16de eeuw ongeveer 1200 bedden telde. Op het eerste gehoor klinkt dit nogal modern en com fortabel. Maar van die 1200 bedden waren er slechts 486 voor één patiënt bestemd. De overige bedden hadden een breedte van ongeveer anderhalve meter en her bergden drie tot zes patiënten! Wie wil weten, hoe het mogelijk is een dergelijk aantal zieken in één bed te her bergen en te helpen, kan het antwoord vinden bij Nordau, die onthult dat de patiënten om en om werden gelegd, dus om beurten met het hoofd, respectievelijk de voeten aan het hoofdeind. Het meest onge looflijke, althans voor tegenwoordige be grippen, was echter nog het feit, dat alles door elkaar lag, ongeacht leeftijd en ge slacht, ongeacht ook de ziekten die de pa- tiënten hadden. Mannen en vrouwen, kin deren en grijsaards lagen naast en tussen elkander, kraamvrouwen naast lijders aan besmettelijke ziekten, tuberculosepatiënten naast tyfuslijders. Het waren grote, onverlichte en onver warmde hallen waarin de zieken waren ondergebracht, waar het wemelde van on gedierte en een ondragelijke atmosfeer hing, mede omdat er niet geventileerd werd en bovendien nog vele honderden patiënten op strobossen op de vloeren lagen. De lucht in deze hallen was zo ondragelijk, dat de verzorgsters 's morgens niet durfden binnentreden zonder een in azijn gedrenkte spons voor neus en mond te houden. Er blijken ook een stuk of acht kinder bedden te zijn geweest, waarin de zuigelin gen afzonderlijk werden ondergebracht, een maatregel, die ongetwijfeld goed be doeld is en van modern inzicht getuigde. Laten we echter niet te vroeg juichen, en denkt u vooral ook niet aan de gezellige kinderbedjes die wij voor onze peuters beschikbaar hebben, want, in die paar kin derbedden moesten destijds ongeveer 200 zuigelingen en kleine kinderen worden ge herbergd! Het is duidelijk dat deze vorm van wel dadigheid rampzalige gevolgen had voor de meerderheid der patiënten. Desondanks - en dat is hoogst merkwaardig - schijnt de gemiddelde sterfte niet groter dan 20 te zijn geweest. En weet u dat veel ziekenhuizen destijds geen eten aan de patiënten verstrekten? Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2