DE Bunno op zoek naar Luilekkerland^) Agenda voor Haarlem Fransman Poissant vergrootte voorsprong in zesde race HOOGTEZON Dubbel vier van Willem III komt direct in de finale Vogler, Shavrin en Markus blijven echter ernstige concurrenten ^vervolgverhaal" J DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 5 EUROPEES KAMPIOENSCHAP FINN JOLLEN J eugdvoetbaltoernooi om „Kemphaan"-wissel- prijs HPC-dames uitgeschakeld in promotie-strijd Koersen op Duindigt Quatrième Poulain te sterk voor Notekraker S Om de wereldtitel in de flying Dutchman-klasse Nederlandse honkballers wellicht naar Antillen Nederlandse tennisploeg tegen de Belgen H. J. MAERTENS N.V. Wereldtijden van Lorraine Grapp op 400 m. en 440 yards Internationaal concours hippique van Rotterdam Friesland heeft kleine voorsprong bij regenbogen Kampioenswedstrijden op het Sneekermeer Internationaal toernooi drie banden in Amsterdam De Engelse league Tennisclub „Bloemendaal" bestaat tien jaar VZV was in Leiden niet opgewassen tegen De Zijl IIMilM door Friedrich Bruegel EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Er begint enige tekening in de stryd om het Europees kampioenschap finnjollen te komen. Na de zesde van de tien races wordt het duidelijk, dat de Fransman Poissant (5430 pnt), de Oostduitser Vogler (4800 pnt), de Rus Shavrin (4354 pnt) en de Nederlander Markus (3886 pnt) tot de sterksten behoren. Vooral als men in aan merking neemt, dat de resultaten van de negen beste races bepalend zijn voor de eindklassering dat betekent dus, dat zo wel van de Rus als van de Nederlander de „nul" van de eerste dag vervalt staan de kansen van onze landgenoot lang niet slecht. In de vijfde race verrichtten opnieuw Markus en Shavrin de opvallendste pres taties. Shavrin doordat hij zich van de veertiende en voorlaatste plaats opwerkte tot een zeer eervolle vierde positie halver wege de race. Wel moest hij in het laatste kruisrak de Ier Somers-Payne, die het tot nog toe steeds in de achterhoede had ge zocht, voor laten gaan, maar dat doet niets af aan de zeer goede prestatie van de Rus. Markus werkte zich van midden uit het veld op tot in de voorste gelederen. In een ruimwindsrak ging hij, evenals zijn Rus sische rivaal hoog door. Dat leverde hem vier plaatsen winst op, als derde ging hij het eerste kruisrak in, met slechts een kwart minuut achterstand op de Ier So mers-Payne die de leiding had. Na het kruisen volgde de Nederlander op de spie gel van de leider, nu was dat de Oost duitser Vogler. De Rus volgde de ma noeuvres. Voor de twee kruisrakken die tot dusver moesten worden afgelegd, was de strijd om de eerste plaats beslist, al thans dat dacht men. De laatste boei rondde Vogler een minuut voor de Fransman Pois sant, die onze landgenoot achter zich had gelaten. Markus lag in derde positie op een minuut tien seconden. Reeds had men zich verzoend met een Duitse overwinning, toen Markus in de laatste honderd meter, nadat hij de Frans man voorbij was gegaan, een ernstige be dreiging werd voor Vogler. Tot enkele meters voor de aankomstlyn bleef er stryd, toen passeerde Vogler de Neder lander. Het was een kwestie van enkele meters. De Duitser had afgerekend met de in Loosdrecht geldende mening, dat hij al leen bij slecht weer in zijn element is. Want niemand zal dit na deze derde dag nog beweren, nu de snelheidsmeter amper vier meter per seconde registreerde. De Belg Nelis heeft eindelijk deelge nomen aan de strijd in het voorste gelid. De man, van wie de Olympische kam pioen, Elvström, bij herhaling heeft ver klaard, dat deze zijn grootste concurrent voor Melbourne zal worden, had twee da gen genoegen genomen met een onder geschikte rol. Op deze zonnige derde dag kon men$3e Belg steeds vooraan vinden. Hij had zich bij de start van een gunstige ligging verzekerd. Bij het ronden van de eerste boei ging hij als tweede het ruim- windse rak in, met slechts geringe achter stand op de Zweed Sarby. Het gehele veld kwam dicht opeen te liggen, waarbij Mar kus in elfde positie volgde. Ook in het volgende rak, dat bezeilend werd afgelegd, bleven de onderlinge verschillen klein. De Nederlander zakte af tot de dertiende plaats. In de voorhoede vochten de Zweed Sarby, de Belg Nelis en de Fransman Pois sant om de leiding. Beslissing In een groot kruisrak, halverwege de wedstrijd, kon de Fransman zowel Nelis als Sarby voorbijgaan. Een kostbare voor sprong van 20 seconden had hij, toen hij de ton naderde. Het was een snel bootje, waarin Poissant zeilde en dat bracht hem winst, toen de zeilers vóór de wind terug gingen. Hij vergrootte voortdurend zijn voorsprong. Voor Nelis lagen de zaken anders. Die zag zijn Zweedse rivaal steeds dicht achter zich. Markus liep op dit ge deelte veel van zijn achterstand in. Als zes de ging hij het laatste rak in. De Frans man lag reeds gewonnen en nog voerden de Zweed en de Belg een onderlinge strijd. Nelis werd in het laatste rak door zijn ri vaal gepasseerd en moest zich met een derde plaats tevreden stellen. Markus zag de jol van de Ier Somers-Payne langs zich ADVERTENTIE Geopend. 8 12.30 en 14-muur. Dinsd.lohausss Op de terreinen van het Heemsteedse Sportpark houdt HBC zondag voor de tiende maal een nationaal jeugdvoetbaltoernooi waaraan tien ploegen deelnemen. De strijd gaat hier om de „Kemphaan"-wisselprijs. De volgende elftallen komen in het strijdperk. Poule A: Alphense Boys, DSS, VDO, RKAFC, Lisse. Poule B: Wilskracht, Onze Gezellen, RKVVA, ADO, HBC. Vogler gaan en stelde eigenlijk teleur met zijn zevende plaats. Grote winst Poissant heeft een dubbele winst ge boekt op deze derde dag. Een derde en een eerste plaats maakten hem tot de meest succesvolle zeiler. Doordat zijn naaste con currenten, de Oostduitser Vogler, de Rus Shavrin en de Nederlander Markus in de laatste race ver achter hem door de aan- komstlijn gingen, was de puntenwinst van de Fransman extra groot. De uitslag van de vijfde race luidt: 1. Vogler (Oost-Duitsland) 1331 punten; 2. Markus (Nederland) 1030 pnt.; 3. Poissant (Frankrijk) 854 pnt.; 4. SomersPayne (Ierland) 729 pnt.; 5. Shavrin (Rusland) 632 pnt.; 6. Sarby (Zweden) 553 pnt.; 7. Nelis (België) 486 pnt.; 8. Pelaschiar (Italië) 428 pnt.: 9. Ochwadt (West-Duitsland) 377 pnt.; 10. Richard Murray (Engeland) 331 pnt. De uitslag van de zesde race luidt: 1. Poissant (Frankrijk) 1331 pnt.; 2. Sarby (Zweden) 1030 pnt.; 3. Nelis (België) 854 pnt.; 4. Shavrin (Rusland) 729 pnt.; 5. Rud- ström (Noorwegen) 632 pnt.; 7. Somers Payne (Ierland) 553 pnt.; 7. Markus (Neder land) 486 pnt.; 8. Murray (G. B.) 428 pnt.; 9. Pelaschiar (Italië) 377 pnt.; 10. Pieper (Zwitserland) 31 pnt.; 11. Ochwadt (West- Duitsland) 290 pnt.; 12. Vogler (Oost-Duits- land) 252 pnt. De Finse deelnemer Rydgren hinderde Markus waarna hij de strijd staakte. Het algemeen klassement luidt over zes races: 1. Poissant (Frankrijk) 5430 pnt.; 2. Vogler (Oost-Duitsland) 4800 pnt.; 3. Shavrin (Rus land) 4354 pnt.: Markus (Nederland) 3886 pnt.; 5. .Sarby (Zweden) 3611 pnt.; 6. Rud- ströni (Noorwegen) 3518 pnt.; 7. Nelis (Bel gië) 3414 pnt.; 8. Ochwadt (West-Duitsland) 3017 pnt.: 9. Pelaschiar (Italië) 2758 pnt.; 10. Somers-Payne (Ierland) 2686 pnt. Voor de promotie waterpolocompetitie derde/tweede klasse dames is HPC naar Den Haag geweest voor de wedstrijd tegen Vitesse. In een spannende strijd werden de punten gedeeld, (viervier). Door dit resul taat is HPC definitief uitgeschakeld voor promotie. De uitslagen van de op woensdag gehou den draverijen op Duindigt luiden: O Brewer-prUs (1400 m): 1. Valk S 1.33.4; 2. Vlieger D 1.34.8; 3. Violina Norton 1.37. W. f 8.80. PI. f 2.40, f 1.60, f 2.10. Gek. f 17.90. Cov. f 5.—. Octavia-prijs (2000 m): 1. Unworthy 1.31.2; 2. Urban Hollandia 1.29.8; 3. Unaniem 1.30. W. f 9.80. PI. f 3.80, f 1.60, f 2.20. Gek. f 4.50. Cov. f 5.90. Oda-prtfs (2000 m): Eerste afdeling: 1. Un- trepid 1.28.2; 2. Rina V 1.27.3; 3. Sagne d'Or 1.27.1. W. f 2.10. PI. f 1.40, f 2.70, f 1.60. Gek. f 3.50. Cov. f 5.80. Tweede afdeling: 1. Eureka 1.27.2; 2. Ta rantella 1.26.1; 3. Reseda 1.27.4. W. f 4.90, PI. f 2.10, f 1.50, f 1.80. Gek. f 6.70. Cov. f 4.90. Old Gold-prqs (2100 m): 1. Rebecca 1.26.3; 2. Rita Rosa 1.27.3; 3. Rosa Gregor 1.27. W. f 7.60. PI. f 1.60, f 1.60, f 1.60. Gek. f 23.70. Cov. f 4.20. Oiseau-prys (2000 m): 1. Quatrième Poulain 1.24.8; 2. Notekraker S 1.22.4; 3. Nelson 1.23.6. W. f 2.—. PI. f 1.50, f 2.60, f 105.70. Gek. f 6.50. Cov. f 10.—. Criterium der leerlingen (1900 m): 1. Remus 2.07.4; 2. Ringwood; 3. Just for Joy. W. f 2.10. PI. f 1.10, f 1.10. Gek. f2.20. Cov. f 3.10. Roi de Castagnette-prUs (2100 m): 1. Man- gala 2.20; 2. Kandahar; 3. The Phoenix Star. W. f 2.70. Gek. f 6.50. Cov. f 3.90. Totalisator omzet f 77.394.—. Duitsers oppermachtig De vierde race van de wedstrijden om het wereldkampioenschap in de flying Dutch- manklasse, welke op het Starnbergmeer worden gehouden, is gewonnen door de Duitser Hirt met „Frechdachs". Op de twee de plaats eindigde zijn landgenoot Steinker en derde werd Mulka (Duitsland). De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 16. Blok (Den Haag) met „Brave Hendrik"; 20. Schooneveldt (Amsterdam) met „Duysz ter Ghast"; 24. Stenhuis (Aals meer) met „Sneeuwwitje"; 27. Rodenhuis (Amsterdam) met „Barbary Ape". Schipper (Loosdrecht) met „Mooi maar link" en Laagwater (Amsterdam) met „Wa- terwiek" staakten de strijd. De Duitser Berger heeft de vijfde race gewonnen. Tweede werd Hirt (Duitsland) en derde Mulka (Duitsland) die in het al gemeen klassement de leiding heeft. Daarna plaatsten zich in volgorde vijf andere Duitse zeilers: Kiihlinger. Kohlmeyer, Wagner, Schwedemann en Krüger. De tijd van. de winnaar voor de race over 9 mijl was 3 uur 5 min. 37 sec. Van de Nederlandse deelnemers werd Gülcher met „Frithjovna" elfde, Schipper met „Mooi maar link" twaalfde, Kremer met „Tineke" achttiende en Schooneveldt met „Duysz ter Ghast" twintigste. Twaalf zeilers staakten in deze race de strijd, bij wie de Nederlanders Rodenhuis met „Barbary Ape", Swagers met „Roland", Stenhuis met „Sneeuwwitje" en Blok met „Brave Hendrik". De Arubaanse en Curacaoce honkbalbon den voeren onderhandelingen met de Ne derlandse bond om het nationale negental, dat onlangs het Europese kampioensschap veroverde, naar de Nederlandse Antillen te laten komen voor het spelen van enkele wedstrijden. Dit zou dan moeten gebeuren na afloop van de wedstrijden om het wereld kampioenschap, die van 7 tot 12 september in Milwaukee worden gespeeld en waaraan de Nederlandse ploeg deelneemt. Het be stuur van de Nederlandse Honkbalbond is in principe bereid, aan de uitnodiging uit de West gehoor te geven, doch er zouden dan nog enkele financiële problemen moeten worden opgelost. Op de Antillen is men nu bezig, hiervoor een oplossing te vinden. De Nederlandse tennisploeg voor de wed strijd tegen België, die op zaterdag 25 en zondag 26 augustus in Velp zal worden ge speeld, is als volgt samengesteld: Heren enkelspel: 1. A. Karamoy, 2. A. Dehnert, 3. A. van Dalsum, 4. A. van Meege ren jr., 5. Hi Goris, 6. L. Krijt, 7. A. Kloezen, 8. H. van de Weg, res.: W. Maris. Dames enkelspel: 1. mevr. J. RoosVan de Wal, 2. mevr. P. N. van der StormHerm- sen, 3. mevr. B. ThungWaldthausen, 4. mej. J. Wienese, res.: mevr. Z. PetersSchmier. Heren dubbelspel: 1. Van Dalsum/Dehnert, 2. Krijt/Van Meegeren, 3. Goris/Karamoy, 4. Maris/Van de Weg. Dames dubbelspel: 1. mevr. J. RoosVan de Wal en mevr. P. N. van der Storm Hermsen, 2. mevr. Z. PetersSchmier en mevr. B. ThungWaldhausen. Gemengd dubbelspel: 1. mevr. P. N. van der StormHermsen en Dehnert, 2. mevr. J. RoosVan de Wal en Van Dalsum, 3. mevr. Z. PetersSchmier en Goris, 4. mej. Ferier en Karamoy. Er worden 34 partijen gespeeld, 16 heren enkelspelen, 8 dames enkelspelen, 4 heren dubbelspelen, 2 dames dubbelspelen en 4 ge mengde dubbelspelen. Mej. mr. F, le Cosquino de Bussy wist niet of zij verheugd dan wel wat teleurge steld moest kijken, toen zij in haar functie van chef d'équipe van de Nederlandse damesroeiploeg en vice-voorzitster van de Nederlandse Roeibond na de loting woens dagavond in hotel Krim te Bied in Joego slavië, waar de ploeg van Willem III is ondergebracht, terugkeerde. Slechts zes ploegen bleken definitief voor het nummer dubbel vier der Europese dameskampioen schappen te hebben ingeschreven. Honga rije had zich namelijk op het laatste ogen blik teruggetrokken. Dat betekende voor de Amsterdamse damesvier vrijstelling van voorwedstrijden. Op het prachtige tus sen de bergen en de bossen gelegen meer van Bied kunnen namelijk slechts zes boten tegelijk roeien. Verheugd kon mej. De Bussy misschien zijn, omdat de vier van Willem III dus onmiddellijk in de finale werd geplaatst. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De zeventienjarige Australische zwemster Lorraine Crapp is de eerste zwemster, die de vijf minuten-grens op de 400 meter en de 440 yards vrije slag heeft doorbroken. Tij dens trainingswedstrijden in Townsville (Queensland) heeft zij over deze afstanden respectievelijk 4 min. 55,6 sec. en 4 min. 57 sec. voor zich laten afdrukken. Met 4 min. 55,6 sec. over de 400 meter bleef zij 4.5 sec. onder het bijna zestien jaar oude wereld record van de Deense Ragnhild Hveger (5.00.11) en met haar 4 min. 57 sec. op de 440 yards was zij 8.9 sec. onder het wereld record dat zij zelf sedert 18 februari van dit jaar bezit (5.05.9). Beide prestaties zullen echter niet als nieuwe wereldrecords kunnen worden er kend, omdat niet aan de voorgeschreven eisen, welke voor een recordverbetex-ing nodig zijn, is voldaan. Minder plezierig was het bericht evenwel ook, want onmiddellijk een eindstrijd te roeien, zonder een heat geeft iets onzekers. Van de concurrenten weet men dan niets af en wat ook belangrijk is, het schema van voorbereiding, dat geheel was afge stemd op een heat op vrijdagmiddag, moest volkomen worden gewijzigd. De dames van Willem III zijn reeds van maandagavond af in Bied en dinsdag en woensdag is de ploeg reeds op het water geweest. Men was bevreesd voor beschadi ging van de boot, welke per trein was op gezonden, doch voor deze vrees bleek niet de minste aanleiding te bestaan. Bij de training van de ploeg in de samenstelling mej. Blauw (boeg), mevr. Cortlever-Ruys, mej. Piët en mej. Hulkema (slag) met als stuurvrouw mej. Le Conté kon voor de coach mevr. Dusseldorp slechts met de grootste moeite een volgboot worden ge huurd, want de Russische leiders hadden reeds op de twee beschikbare officiële volgboten beslag gelegd. De ervaring bij de training heeft geleerd, dat zonder uitzon dering de Amsterdamse dames het roeien op dit water licht vonden, hetgeen waar schijnlijk veroorzaakt wordt door de grote diepte, welke op 30 tot 40 meter wordt geschat. Overigens vertelde mevr. Dussel dorp niet zonder trots, dat zij de enige vrouwelijke coach van alle damesploegen van dertien landen was. Aan de andere kant vindt zij het bepaald jammer, dat deze dames-vier na de Europese kam pioenschappen uit elkaar gaat. Bij de loting bleek voorts, dat behalve voor het nummer dubbel vier ook in de achten geen voorwedstrijden behoeven te worden gehouden, zodat het programma der heats op vrijdagmiddag en van de her kansingsraces van zaterdag zeer klein is. De Nederlandse équipe, waaruit een keuze zal worden gemaakt voer de grote prijs dei- naties op 2 september a.s. tijdens het inter nationaal concours hippique van Rotterdam, bestaat uit de volgende combinaties: B. J. J. Arts met „Tatjana". ritm. b. d. J. J. Grup- pelaar met ,,d' Artagnan" of „Pikbube", M. M. Koster met „Cobbey" of „Tarahu- mara". Tonny Timmer met „Master" of „Roxane" en B. Uytendaal met „Hanko" of „Manilla". Alschef d'équipe zal majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck fungeren. DWRLZO. Als gegadigde voor een plaats in de eerste klasse is LZO uit Leeu warden uit de bus gekomen door een over winning op TVZ. DWR zal zaterdagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart in het water komen tegen de ploeg uit Leeuwarden. De Sneekweek Ondanks het wisselvallige weer des morgens was het windstil, daax-na regende het en in de middaguren werd het ideaal zeilweer hebben een groot aantal belang stellenden tijdens de Sneekweek van uit steken zeilen kunnen genieten. Er werd een protest ingediend nadat Kist uit Den Haag, die met „Tox-eador" in de teamwedstrijd tegen Friesland voor Holland uitkwam, zich naar de start had laten slepen. Fries land nam hiermede geen genoegen en dien de een protest in, hetgeen werd toegewezen. De resultaten waren: teamwedstrijd pam- pusklasse: 1. Holland 54,1 pnt.; 2. Fx-iesland 41 pnt. Groepswedstx-ijden vrijheidsklasse: 1. SZC, Sneek 30,1 pnt.; 2. Den Haag, Loosdrecht 21 pnt.; 3. KZVS, Sneek 17 pnt.; 4. „De twee provinciën", Groningen 10 pnt. Verenigingsgroepswedstrijd valkenklasse: 1. Friesland 29.1 pnt.; 2. Holland 23 pnt. Teamwedstrijd Holland-Friesland in de regenboogklasse: 1. Friesland 28,1 pnt.; 2. Holland 26 pnt. SNEEKWEEK. Mej. E. Sieverts uit Santpoort heeft dinsdag met „Wervelwind" beslag gelegd op de eerste plaats in de dameswedstrijd in de pampusklasse tijdens de Sneekweek. Voor de nationale kampioenschappen in de regenboogklasse, valkenklasse en 16 m.2 streepklasse, die op 25 en 26 augustus en 2 september op het Sneekermeer gehouden zullen worden, zijn in totaal veertig inschrij vingen binnengekomen. De aanwijzing van de kampioenen ge schiedt nadat er zes wedstrijden zijn gezeild, door optelling der aantallen punten, behaald in de vijf beste wedstrijden van elke deel- nemei\ Het internationaal driebandentoernooi, dat van 6 tot en met 9 september onder auspi ciën van de biljartvereniging „Rembrandt" gehouden zal worden in Dubois te Amster dam ten bate van „Zonnestraal", zal ge opend worden door Jan van Zutphen, de pionier van „Zonnestraal". Deelnemers zijn de Belgen Vingerhoed! en Fauconnier, en de Nederlandse spelers Po- peyus, Teegelaar, Van Bommel, Sweei'ing, Van Bx-aam en De Haan. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engele league luiden: Eerste divisie: BirminghamPortsmouth 3-1; Cardiff City—Newcastle United 5-2; EvertonBlackpool 2-3; Luton Town—Wol verhampton Wanderers 1-0; Manchester City Tottenham Hotspur 2-2; Sunderland—Bol ton Wanderers 3-0; West Bromwich Albion Aston Villa 2-0; Sheffield Wednesday- Chelsea 4-0. Tweede divisie: BarnsleySwansea Town 2-3; Doncaster RoversRotherham United 1-1; Lincoln CityPort Vale 4-0. Ter gelegenheid van het tienjai'ig be staan van de tennisclub „Bloemendaal" zal van 26 augustus tot 2 september een ten nistoernooi worden gehouden op de banen van het tennispark „Duinwijck" aan de Joh. Verhulstweg in Bloemendaal. De ju bilerende club, die tweehonderd leden telt, houdt later nog een feestelijke bijeen komst. De uitwedstrijd die VZV in Leiden heeft gespeeld tegen De jl om een plaats in de dei-de klasse heren, heeft de Velsenaren geen winst opgeleverd; zij verloren met vier één. Vanavond krijgt VZV in „De Heerendui nen" de Leidenaren op ^ezoek. Indien VZV dan De Zijl de baas blijft zullen er op nieuw wedstrijden- moeten worden vast gesteld. DONDERDAG 23 AUGUSTUS Minerva: „Rear Window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crocket", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blond gevaax-", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Indian fighter", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Safax-i", 8 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur, Dienst o.l.v. D. J. Bruijn. Gebouw Gedempte Oude Gracht 47: 8 uur. Evangelist H. Bakvis spreekt voor de Ge meente van Christus. VRIJDAG 24 AUGUSTUS Minerva: „Kox-poraal Wanhoop", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintig duizend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stijle Zuidzee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge van de wilde brigade", 14 jaax-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbunga low", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantieprogramma. „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uux\ Theater Vleeshal: 8 en 9.30 uur. Vier Neder landse films, ingeleid door Th. M. Ruygrok. ADVERTENTIE Friese beschuit 14 smullen van één rol eivol eieren ÜlPP FABRIEKEN TE LEEUWARDEN 7 H'm, h'in, bromde Jan. Dank u wel, juffrouw. Maar vertelt u mij eens.mag i'k weten hoe laat vader ingreep? Ik geloof, antwoox-dde ze, dat het om zes uur was. Vanavond om zes uur. Dat is nu genoeg onzin, liet hij zich ontvallen, on vriendelijker dan hij eigenlijk had gewild. Franta werd dus om zes uur geai-resteerd? Dat uur is belangrijk, héél belangrijk! Om zes uur, inderdaad, herhaalde zij. Om zes uur heeft de vader ingegrepen en verhinderd da' uw vrien din hier zou komen. Maar mijn vader zou me erg straffen als hij zou zien dat ik 's avonds in het doxxker met een vreemde man stond te praten. Goedenavond! Goedenavond, antwoordde Jan automatisch, ter wijl hij zich probeerde te herinneren of Franta ooit over een dochter gesproken had en zich afvroeg of dit meisje zijn dochter was of niet. Als zij Franta's dochter was, dan was zij waarschijnlijk van zijn flat gekomen en in dat geval was het hoogst waarschijnlijk dat zij geschaduwd werd en tot hier ge volgd was. Jan keek om zich heen in alle richtingen, maar hij zag niets, zelfs geen schaduw. Als het meisje daarentegen van de oxganisatie kwam en geen speciale boodschapster van Franta was, dan be tekende dat dat de organisatie nog werkte en nog over hem waakte. Dat de politie Franta om zes uur had ge arresteerd, bewees overigens dat deze actie niet in ver band stond met het gebeurde op no. 11. Hij moest in ieder geval zo spoedig mogelijk uit de buurt van de Smichov kerk komen. Jan zette er dus de pas in. In den beginne zonder precies te weten waar heen hij zou gaan, maar later liep hij in de richting van de Vltavarivier. HOOFDSTUK V. Tijdens zijn wandeling naar de Vltavarivier dacht Jan voor de eerste keer sedext hij no. 11 veidaten had aan zijn vriend Mirko, die een donkerblauwe jas aan had gehad en een slappe grijze hoed op. Volgens de bevelen van de oi-ganisatie zou hij hem niet mogen ontmoeten vóórdat zij de grens over waren. Mirko zou het land uitgebracht worden via een andere route en met andere middelen dan hij. Jan wist meer van hem dan de andere leden van de organisatie. Hij apprecieei-de hem en hij had respect voor hem. Hij wist dat Mirko uit hetzelfde hout gesneden was als hijzelf. Ik hoop van harte, dat Mirko nog steeds op vrije voeten is, dacht Jan. Mirko had no. 11 precies volgens de instructies ver laten, in de tegenovergestelde richting als Jan. Iedere stap die hij deed, en iedere beweging, die hij maakte, verried dat hij lange tijd soldaat was geweest. Hij was één of twee jaar jonger dan Jan en metaalbewerker van zijn vak. Toen hij leerjongen was geworden, was hij al toegetreden tot de communistische partij. Van de jeugdorganisatie was hij ovex-gegaan naar de partij zelf. Hij had allerlei cursussen doorlopen: de partij beschouw de hem als één van de meest belovende jonge leden en men wilde hem in het secretariaat opnemen en een partij-functionaris van hem maken. Maar op dit punt had Mirko, die in alle andere gevallen ieder bevel had opgevolgd, tegenstand geboden. Ik ben een werkman, had hij gezegd, ik houd niet van kantoorbaantjes. Mijn spieren moeten in actie blijven. Ik ben gemaakt om met staal en ijzer te werken. Zelfs vóór de Duitse bezetting was de partij al gedwongen geweest ondergronds te gaan wex-ken. Mirko was een van de eersten geweest, die een cel had opgebouwd. Toen kwam het bericht, had Mirko Jan eens ver teld, dat de Duitsers in Praag waren. Er viel een doodse stilte in de grote machinehal. Iemand had de stroom uitgeschakeld en iemand anders had geschreeuwd: We zullen de Duitsers weer uit ons land verjagen. Het verzet is begonnen. Op dit moment! Zo plotseling als de ma chines gestopt waren, gingen ze toen weer draaien. Het geheime hoofdkwartier van de partij was volkomen ver rast door de bezetting. Toen Mirko aan ziin contactman om materiaal en directieven had gevraagd, had deze slechts zijn schouders opgehaald. Hij en zijn xneest in tieme vxnenden schreven toen dus maar alleen de ge hele fabriekskrant vol. Zij zorgden er verder zelf voor, dat het blaadje gedrukt werd en ze waren er trots op dat ze de krant snel onder de mannen konden uitreiken. Twee weken later kwam de contactman bij Mirko en gaf hem bevel om een bespreking met één van de kame raden van het hoofdkwartier bij te wonen. De man van het hoofdkwartier had Mirko's krant voor zich op tafel gelegd en sloeg er met vlakke hand op. Wie heeft dit geschreven?, vroeg hij. Mirko be kende dat hij alles geschreven had. De kameraad van het hoofdkwartier begon daarop fouten aan te wijzen. Hoe kun je zeggen dat de Duitsers Praag bezet hebben? Politiek gesproken is de juiste uitdi-ukking: De nazi's hebben Praag bezet. Mirko inteiTumpeerde: Het Duitse leger is in ons land en niemand zegt dat de nazi's hier zijn. Iedereen spreekt er over dat de Duitsers hier zijn. De man van het hoofdkwartier beschouwde dit echter niet als een antwoord. Hij noemde zulk een uit drukking een nationalistisch-Trotskyistische afwijking, welke de strijd, die de Duitse anti-fascisten, die Hitler ten val wilden brengen, veronachtzaamde, ja zelfs on derschatte. Hij gaf daarop order dat pamfletten noch krantjes gedrukt mochten worden, vóórdat zij door het hoofdkwartier waren goedgekeurd. Mirko had niemand iets verteld over de terechtwijzing, die hij had ontvangen, en daarna slechts materiaal ge drukt, dat van het hoofdkwartier afkomstig was. Wij allen hadden het voorgevoel, had hij zijn vriend verteld, dat iets afschuwelijks zou gebeuren. Het kon toch niet zo zijn, dat een staat midden in Europa werd bezet en tot een protectoraat werd vex-klaard? Iets ver schrikkelijks is toen echter gebeurd, maar dat hadden wij niet voorzien! De Sovjet-Unie kwam in actie. Maar zij deed juist het tegendeel, van wat wij van haar ver wacht hadden. Zij vielen de nazi's niet aan, maar sloten een verdrag met hen. We voelden ons als had iemand ons met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. De Duitse ingenieurs liepen toen helemaal naast hun schoe nen van trots. Toen kwam de oorlog, maar we twistten er niet over. We waren nog steeds versuft van die slag op ons hoofd. Enkele dagen later kwam er een' pamflet van het hoofdkwartier. Imperialistische oorlog, stond er boven. We waren stomverbaasd. We hadden het openlijk kunnen verspreiden; het deed de Duitsers nauwelijks enige afbreuk. We gooiden het echter weg. Mirko had toen contact gezocht met de man van het hoofdkwartier. Hij vertelde hem dat iedereen in de fa briek tegen de houding van de partij was en dat men actief verzet wilde plegen. Hitiers ondergang, zo zei hij hem, zou de onafhankelijkheid weer terugbrengen. Op zijn fabriek werden wapens voor de Duitsers gemaakt en als de produktie zou verminderen, zou dat een slag voor de Duitsex-s zijn. Daarom waren alle partijleden en sympatisanten in de fabx'iek vóór sabotage. De man van het hoofdkwartier had gelachen en gezegd: Zij, die nu tegen Hitier vechten, hebben ons gisteren in de steek gelaten en jij wilt hun helpen? Ben je München soms vergeten? Zij zijn óók onze vijanden. Toen Mirko ant woordde, dat het land nóch bezet was door de Fransen en nóch door de Engelsen, maar door de Duitsers, die dagelijks mensen arresteerden, martelden en executeer den, werd de man van het hoofdkwartier woedend. Het was een on-Marxistische generalisatie om te spx-eken van Engelsen, Fransen en Duitsers en hij, Mirko, was een Trotskyistische nationalist, wiens houding gerapporteerd diende te worden aan het comité. Mirko besloot daarop op eigen initiatief te handelen. Toen het besluit van het hoofdkwartier afkwam, waar bij hij uit zijn functie gezet werd, nam hij afscheid van zijn meisje en ging naar Slowakije en vandaar langs sluipwegen naar het Nabije Oosten, waar hij dienst nam in het Britse leger. Toen de Tsjechische brigade werd opgericht, werd Mirko hierbij ingedeeld. Na de val van de Duitsers kwam hij weer terug in zijn geboorteland. Mirko was niets vergeten van wat er gebeurd was, vóórdat hij weg was gegaan. De partij had echter ook een goed geheugen. Nauwelijks had hij een betrekking gevonden of hij werd weer ontslagen en toen de rege ringswisseling plaatsvond, had hij al vele kortstondige baantjes gehad en was al evenveel keren ontslagen. De tijd was toen voor hem aangebroken om onder te duiken. Dat was Mirko ten voeten uit. En nu, 7 uur 's avonds 12 april, terwijl het al donker was en regenachtig, liep hij met gelijkmatige tied weg van no. 11. Hij volgde de voorgeschreven weg. In de zak van zijn blauwe over jas zat een revolver. (Wordt vervolgd). Welgemoed sloeg Bunno de weg in, die reus Grimoldanus hem had gewezen. Maar hoe verder hij kwam, hoe minder vrolijk hij keekwant die weg bleek helemaal niet gemakkelijk! Op een ogenblik stond hij voor een diepe afgrond, waarover alleen maar een afge kapte boomstam lag, bij wijze van brug. Bunno keek er wat benauwd naar, maar hij moest er toch overToen raapte hij al zijn moed bij elkaar en stapte voor zichtig over de gladde stam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7