De school begint weer! DE ROOIJ R.K. Technische School start volgende week Gerrit Barger-Ulo te Heemstede wordt binnenkort geopend Ondanks slechte zomer veel kampeerders in Zandvoort Aanbod van leerlingen groter dan beschikbare plaats ELSARO vulpen Luc Lutz als voorlezer SCHOOLBOEKEN SCHRIFTEN Boekhandel VEKO Trekkerskamp „De Branding" boekte dagrecord van 278 tenten 7 Beperkte verbouwing zonnige ITALIË: Veelzijdige vorming Tram en vraphtauto zaten klem Bouw kleuterschool gegund Officiële opening Bouwplannen van garages Bouw Sint Jozefsschool aan Bloemendaalseweg In Pieter Langendijk-theatér Londen bouwt een openluchttheater Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Prijsuitreiking in Luxor-theater Tegen lichtmast gereden Van Gogh-expositie in Haarlemse Vishal verlengd DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volgende week zaterdag, 1 september, zal de r.k. Technische School voor Haar lem en omstreken met haar leerprogramma aanvangen. Om dit mogelijk te maken wordt momenteel hard gewerkt in de te- kenschool van de voormalige Josefgezel- lenvereniging aan de Kamperstraat te Haarlem. Schilders, timmerlieden en tech nici zullen in de komende dagen nog veel werk moeten verzetten, maar de directeur van de r.k. Technische School, de heer J. B, L. Bayens, vertrouwt er op, dat hij vol gende week zaterdag zijn leerlingen in een behoorlijk aangekleed gebouw kan ont vangen. Die eerste zaterdag zal voornamelijk wel worden besteed aan een kennismaking tus sen de leerlingen, directeur en leraren. Een kennismaking ook van de leerlingen met het schoolgebouw, waar zij de eerste jaren onderdak krijgen. Maandag 3 september zullen het bestuur, leraren en leerlingen zich verenigen in de Dekenale kerk aan de Jansstraat, waar de ken Zijlstra een plechtige H. Mis zal op dragen, waarna de deken het schoolge bouw zal inwijden. De officiële opening zal echter pas in november plaatsvinden, om dat de school dan goed op gang is. De aanmelding van het aantal leerlingen was ruim voldoende. De school zal met 196 leerlingen starten. Het bestuur had zich ongeveer dit aantal gedacht, en daarom is een zekere selectie toegepast. Ongeveer vijftig leerlingen moesten met het oog op de beschikbare ruimte worden afge wezen, Van de leerlingen komt ongeveer 60 percent uit Haarlem en de rest van de buitengemeenten, zoals: Velsen, Haarlem mermeer en de Bollenstreek. Nog steeds komen de aanmeldingen binnen, maar deze kunnen niet meer worden behandeld. Ve len zijn er nu pas van op de hoogte, dat de r.k. Technische School met haar leerpro gramma start. In het gebouw aan de Kamperstraat is de avond lekenschool reeds gevestigd. De huisvesting van de Technische School wordt gezien als een tijdelijke noodoplos sing, zodat de verbouwing ook zo beperkt mogelijk is gehouden. Het gebouw is reeds zestig jaar oud, maar het leent zich wel voor het technische onderwijs. Want in dit gebouw is ook de Haarlemse ambachts school een halve eeuw terug begonnen. De directeur verwacht, dat over vier jaar een geheel nieuw schoolgebouw aan de Amsterdamse Vaart in de nieuwe Park wijk zal kunnen worden betrokken. De architecten N. Andriessen en H. J. Klein Schiphorst ontwerpen de plannen voor de bouw, zoals zij ook de verbouwing van het huidige pand hebben voorbereid. Aange nomen wordt, dat het katholieke volksdeel van Haarlem en omstreken voldoende jon ge mensen zal voortbrengen, die voor tech nisch onderwijs in aanmerking komen. Een eventuele bouw van r.k. technische scholen in Beverwijk en in de Bollenstreek zal deze verwachting geenszins te niet doen. De verbouwing behelst voornamelijk een modernisering. Op de begane grond komen de praktijklokalen., timmerwerkplaats, lo kaal voor plaatwerken, lassen en smeden en voor machinale houtbewerking te lig gen en op de eerste verdieping zullen de theorie- en tekenlokalen worden ingericht. De wanden van de lokalen worden gesto ken in frisse kleuren: geel, grijs, groen. In één lokaal wordt met verschillende kleu ren. gewerkt. Op de vloeren zal linoleum worden aangebracht. De leerlingen komen niet in ouderwetse banken te zitten, maar achter handige tafeltjes en op gemakke lijke stoelen. Op de derde verdieping, de zolder, is een grote kantine ingericht. De leerlingen krijgen namelijk een mid dagpauze van drie kwartier. Deze korte tijd is zo gesteld, om een eventueel „over blijfprobleem" zo klein mogelijk te maken: vele leerlingen blijven onder de middag over en als zij over veel vrije tijd beschik ken, zouden zij bijvoorbeeld op straat mo gelijk last veroorzaken. In de kantine kun nen zij bij hun broodmaaltijd iets gebrui ken. De overblijfruimte zal tevens geschikt worden gemaakt voor filmvertoningen en voor het beleggen van ouderavonden. Het eerste leerjaar wordt beschouwd als een basisopleiding. In dit leerjaar neemt de algemene vorming nog een grote plaats in, alle leerlingen ontvangen hetzelfde onder wijs. Hierna volgt de selectie en maken de leerlingen een keuze. In dit eerste jaar zal doubleren haast niet voorkomen. Blijkt dat een leerling ongeschikt is voor het tech nisch onderwijs, dan verlaat hij de school. De basisopleiding maakt een geleidelijke overgang van de lagere naar de technische school mogelijk. In het tweede leerjaar wordt het aantal lestijden opgevoerd en worden meer praktijklessen op het pro gramma geplaatst. Dit jaar zal in acht lokalen les worden gegeven, volgend jaar zullen hieraan nog negen lokalen worden toegevoegd. Gestart wordt met vijf groepen leerlingen voor de basisopleiding, één groep voor het timme ren en één voor metaalbewerken. De jon- ADVERTENTIE Exclusieve hotelreizen naar het 15 dg Florence-Venetië-Verona vertrek 1 sept. 490.— 17 dg Rome-Locarno-Florence vertrek 28 sept. 575.— Amsterdam - Arnhem - Haarlem 49956 21226 17229 cn alle kantoren van The American Express Comp. Inc. in Nederland BALLONWEDSTRIJD. Uit het Olym pisch stadion in Amsterdam zullen zaterdag middag (om 14.30 uur) drie ballons opstij gen, bemand met vrouwelijke balloncom mandanten om deel te nemen aan de inter nationale ballonrace om de coupe feminine. De ballonvaardsters zijn: mevr. Nini Boes man (Nederland), mevrouw dr. M. Denho ven met mej. G. Schmidt (Duitsland) en mej. Andree van Gemert (België). gens, die in de twee laatste groepen zijn ingedeeld, hebben reeds algemeen vormend onderwijs op m.u.l.o. of v.g.l.o. ontvangen. De algemene vorming behelst niet alleen de „gewone" vakken als taal en rekenen, maar ook: muziek, maatschappijleer en godsdienst. Aan de persoonlijkheidsvor ming zal, meer dan voorheen het geval was, aandacht worden besteed. Door mid del van geluidsfilms cn filmstrips zal het onderwijs aanschouwelijker gemaakt wor den. Ook in eenvoudig Engels wordt onder richt gegeven; voor moderne handenarbeid zoals boetseren, is ook tijd ingeruimd. In het noodgebouw zullen nog geen gespecialiseerde vakken worden onder wezen. Jongens, die automonteur, elek tricien of meubelmaker willen worden, zullen zich in deze vakken kunnen be kwamen op de Haarlemse ambachts school, nadat zij de r.k. Technische School hebben doorlopen. Het ligt wel in de bedoeling deze vakken op het programma te plaatsen, als de nieuwe school over enkele jaren in gebruik is genomen. Het leerplan zal dan van drie op vier jaar worden gebracht. De school start met tien leerkrachten, de directeur inbegrepen. De directeur was vroeger hoofd van de Haarlemse Avond- tekenschool. Voor hij in juni zijn benoe ming kreeg, was hij directeur van de r.k. Technische School in Leiden. Ook hier moest de heer Bayens de bouw van een nieuwe school voorbereiden, waarmee een tijd van vier jaar gemoeid was. De direc teur hoopt in Haarlem de plannen in de zelfde tijd te kunnen verwezenlijken. Een nieuwigheid voor een r.k. lagere technische school is de aanstelling van een moderator, die uitsluitend zal worden belast met de geestelijke vorming op de school. Deze geestelijke zal zich dus geheel voor de school kunnen inzetten, zodat tussen hem, de leraren en leerlingen een nauwe band ontstaat. ADVERTENTIE Na het grote succes dat wij vorig schooljaar boekten met de hebben wij deze opnieuw in de verkoop genomen. Deze solide Schoolvulpen met gouden pen en zichtbare inktvoorraad is op enkele punten nog verbeterd, maar de prijs is gelijk ge bleven, n.l. 6.25. U heeft een vol jaar garantie. Alleenverkoop voor Haarlem e.o. Anegang 14 naast C. en A. Tel. 11963 Woensdagavond omstreeks kwart over zes hebben een tramwagen van de N.Z.H. en een militaire vrachtauto op de hoek van de Lange Iieerenvest en de Antoniestraat te Haarlem het verkeer enige ogenblikken stilgezet. De bestuurder van de vrachtauto, die uit de Antoniestraat de Lange Heeren- vest in wilde rijden, liet te weinig ruimte over voor de tram. Hierdoor raakten beide voertuigen in de klem. Na veel moeite slaagde men erin weer vrij te komen. Zo wel de vrachtwagen als de tram werden licht beschadigd. Het tramverkeer onder vond een vertraging van twintig minuten. Burgemeester en Wethouders van Heem stede hebben de bouw van de openbare kleuterschool aan de Franz Schubcrtlaan te Heemstede gegund aan de laagste in schrijver, de heer H. F. Betke te Haarlem, die voor f 100.000 had ingeschreven. Zodra de bestektekeningen zullen zijn uitgewerkt, zal met de bouw een aanvang gemaakt kunnen worden. Zaterdagmiddag om drie uur zal de ver pleeginrichting „Sonnevanck" voor chro nische zieken aan de Sixlaan te Hillegom officieel worden geopend. De werkzaamheden voor de bouw van de nieuwe Gerrit Bargerschool aan de Koe- diefslaan te Heemstede zoals bekend bestemd voor het christelijk 'ulo, dat sedert maart 1948 op het buiteh „Ken- nemeroord" aan de Herenweg gegeven werd zijn dezer dagen vrijwel afge sloten. De timmerlieden, metselaars en stucadoors hebben het werk reeds kunnen verlaten om te worden vervangen door schilders en elektriciens, die zich nog slechts voornamelijk met het interieur be hoeven bezig te houden. Aldus zal binnen uiterst korte tijd een begin worden ge maakt met de inrichting en het plaatsen van het meubilair, zodat mag worden aan genomen dat de school begin september officieel wordt geopend en dus nog bij de aanvang van het nieuwe schooljaar in ge bruik genomen is. Hiermee zal Heemstede dan weer een uiterst modern schoolgebouw rijker ge worden zijn, waarin de heer W. A. Schou ten als schoolhoofd cn het onderwijzend personeel hun taak met een gerechtvaar digd enthousiasme kunnen voortzetten. Dank zij de architect, de heer H. W. van Kempen uit Bloemendaal, die een even eenvoudig als fraai gebouw ontworpen heeft, dat met de nabijgelegen protestants- christelijke kleuterschool een aantrekkelijk geheel vormt. Het gebouw is van de Koediefslaan ge scheiden door een ruime betegelde speel plaats, afgesloten door een hek met gemet selde kolommen en een lage zijmuur. De ingang tot de school bestaat uit een uit gebouwd portaal, waarvan de overkapping een harmonieus lijnenspel oplevert. Links van de hal bevinden zich de garderobe en toilets voor meisjes, terwijl die van de jongens aan de andere zijde van de rechts gelegen gang zijn aangebracht. Op deze gang komen uit de kamer van het school hoofd, vijf leslokalen en een natuurkunde leslokaal; alle met een oppervlakte van ongeveer vijftig vierkante meter. Dit laat ste bevat twee podiums en verschillende ruime opbergkasten voor het omvangrijke lesmateriaal. Wat in dit gebouw bijzonder de aandacht trekt is het grote lokaal voor handenarbeid, dat met een oppervlakte van ongeveer hon derd vierkante meter op het eerste gezicht de indruk wekt van een kleine zaal. Dit idee wordt nog versterkt door het gebruik van nemaho-spanten, waarmee de Hekbal ken voor de zoldering overbodig werden: welke oplossing de ruimtewerking niet weinig ten goede gekomen is. Het is trou wens de bedoeling dat dit lokaal ook zal worden gebruikt voor vergaderingen en eventuele schoolfeestjes, vandaar dat er een kleine gerieflijke keuken aan werd toe gevoegd, waardoor, de toekomstige bezoe kers in ieder geval van koffie of thee ver zekerd kunnen zijn. In ons blad van zaterdag hebben wij melding gemaakt van de uitbreidings- en bouwplannen van een aantal Haarlemse garagebedrijven en autohandelsonderne mingen. Daarbij noemden wij ook het be drijf van Heeremans en Van Leuven met betrekking tot de bouw van een garage op de hoek van de Schipholweg en de Mero- vingenstraat. Er is daarbij echter een ver gissing in het spel. Niet Heeremans en Van Leuven hebben deze bouwplannen, maai de van deze naamloze vennootschap afzon derlijke autogarage Th. Heeremans aan de Schalkwijkerstraat. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het uitbreidingsplan „Sparrenheu vel" aan de Bloemendaalseweg te Bloe mendaal goedgekeurd. Hierdoor is het mo gelijk over te gaan tot de bouw van de r.-k. lagere school nabij de kerk. Vorige week is de bouw van deze school (Sint Jozefsschool) aanbesteed. De laagste in schrijver had een bedrag gevraagd dat hoger was dan het rijk zich had voorge steld. Nader overleg over een verhoogd krediet is gaande. Behalve de stookinrichting voor de cen trale verwarming en een moderne verlich ting door middel van TL-buizen, welke de leerlingen voor een hinderlijke schaduw werking behoedt, zal de school ook een bibliotheek bevatten, die op de eerste ver dieping is gelegen en van het portaal uit met een trap kan worden bereikt. Hier zullen tevens de landkaarten en ander ma teriaal opgeborgen kunnen worden, waar naast de zolder verder nog een bergruimte telt voor stoelen en andere attributen. Hieraan behoeft nauwelijks te worden toegevoegd, dat voor de decoraties en schil derwerk gebruikt werd gemaakt van de moderne functionele kleuren, waardoor het geheel een bijzonder heldere en frisse in druk op de bezoeker maakt. Dit mag ook voor een belangrijk deel worden toege schreven aan de gelukkig gekozen vloer bedekking, welke in totaal een oppervlakte van ongeveer zevenhonderdvijftig vierkan te meter beslaat. Hierbij werd gebruik ge maakt van fraaie Dunlop Semtextegels: voor de lokalen zwarte, met geel-groene kleuren gemarmerd en voor de gangen, toilets en portaal grijze tegels, met geel-wit gemarmerd. Schijnbaar willekeurig heeft men hierin nog verschillende tegels van diverse andere kleuren gelegd, welk pa troon een verrassend effect oplevert. Met deze Gerrit Bargerschool heeft het bestuur een ultra-modern schoolgebouw verkregen. Evenals voor de prot.-christelijke kleuter school werd de bouw verzorgd door de aannemersfirma Gebroeders Broertjes uit Bloemendaal, met als opzichter en uitvoer der de heren T. van der Wende en T. J. Beumer. Gezicht op de nj-euwe Ulo-school te Heemstede, de Gerrit Bargerschool. In zijn atelier op het Prinseneiland te Amsterdam heejl de kunstschilder C. J. Max woensdagmiddag gerecipieerd ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. Men ziet hier bijeen v.l.n.r. Jan Sluyters, de schilder Bobeldijk, Lizzy Ansingh, een van de „Amsterdamse Joffers", en de jarige zelf. Anders dan aangekondigd was het pro gramma in het Pieter Langendijktheater woensdag in de Haarlemse Vleeshal. Wel verscheen de acteur Luc Lutz op de plan ken, maar hij bleek zich niet te hebben voorbereid op een causerie over de ver houding acteur en publiek, naar hij te kennen gaf, omdat men hem daaromtrent had verzuimd in te lichten. Zo moesten de talrijke toeschouwers het doen met een drietal vertellingen, een ruil, die zeer be slist niet kwaad was. Toch blijft het jam mer dat het aangekondigde onderwerp achterwege bleef, terwijl toch zeker daar naar de belangstelling het meest was uit gegaan. Luc Lutz las nu korte verhalen voor, een fraaie Chinese vertelling van Slauerhoff, een fragment uit Harry Mu- lisch' wonderlijke wereld van de heer van Tienoppen en tenslotte Andersens sprookje van de Chinese nachtegaal. Hij deed dat perfect, bewonderenswaardig articulerend, trefzeker zijn intonaties plaatsend en met een zuiver gevoel voor de dramatische spanning, waar haar op te roepen en waar haar te vieren, zonder zijn hoorders ook maar in een gering deel te belasten met een te grote aandacht voor zijn persoon ten koste van de tekst. Luc. Lutz leest bijna moeiteloos en soms lijkt het wel of het gemak, waarmee hij zijn stof beheerst, voortkomt uit een lenigheid van zegging, die tot spel maakt wat ernst vraagt en emotie. Nochtans is het gevoel, het hart, wel degelijk in zijn voordracht aanwezig. Men verbaast zich over het „klein mecha nisme", waarmee hij alle moeilijkheden spelenderwijze overwint. Juist door deze feilloze beheersing der techniek is het ech ter mogelijk dieper in de emoties door te dringen, al ligt altijd het gevaar van een zekere overschatting van de mogelijkheden op de loer. Na de pauze las Luc Lutz een stukje getiteld „In de pauze" uit zijn boekje „Open doekjes", een wat Carmiggeliaanse hekeling van cultuursnobisme. Daarna droeg hij voor uit moderne poëzie van Remco Campert („Zelfs morgen", „Musici" en „Ik wil"). Hans Andreus („Bergtocht'.', „Naaktstudie" en „Tijdsbeeld"), Paul Ro- denko („Dichterschap" en „Het beeld") en van Hans Lodeizen, de jonggestorven dich ter, die beschouwd wordt als voorloper van hen, die nu worden aangeduid als de ex perimentelen, zes verzen: „Avond bij de Moril's", „De Russische dame", „Voor va der" (Lodeizen's laatste vers) en drie on getitelde verzen. Uit deze keuze bleek, ge lijk uit de voordracht voor de pauze is gebleken, hoezeer Luc Lutz er op uit is de schrijver of dichter zelf in het werk te ontmoeten. Hij koos bij voorkeur, zoals hij zelf erkende, poëzie waarin hij de dichter het sterkst aanwezig voelt. Zijn interpreta tie was opvallend persoonlijk, in tegenstel ling tot die van de meeste „lezers" van moderne poëzie, die zo vaak door het vlak, toonloos, beslist zonder enige intonatie en in één vast ritme lezen van de verzen on begrijpelijke telegrammen maken en pre tenderen dat hetgeen zij voorlezen geen pretentie heeft. Advies gevraagd van bestuur Bloemendaals Openluchttheater Het bestuur van het Bloemendaals Open luchttheater heeft via het ministerie van Buitenlandse Zaken een verzoek ontvangen om inlichtingen te geven over de bouw van het theater. In Londen bestaan namelijk plannen om een openluchttheater te bou wen op de plaats waar voorheen het Cris- tal Palace stond, dat door brand werd ver woest. Dit theater zal vijfduizend zitplaat sen moeten bevatten. Men heeft gemeend het Bloemendaals Openluchttheater als voorbeeld te kunnen gebruiken blijkens een mededeling van het hoofd van het Parks Department van de London Country Council. Het is niet de eerste maal dat een derge lijk verzoek tot het bestuur van Bloemen daals Openluchttheater wordt gericht. Reeds vijf jaar geleden hebben enkele Ant werpenaren hier hun licht opgestoken toen zij het plan opvatten in de omgeving van het Stadion Deurne een soortgelijk theater te bouwen. Dit theater is gebouwd en het is duidelijk dat de architecten met het be zoek aan Bloemendaal hun voordeel heb ben gedaan. Eveneens vijf jaar geleden be reikte het bestuur via het ministerie van Buitenlandse Zaken het verzoek inlich tingen te geven ten behoeve van archi tecten in Joegoslavië. Het bestuur heeft toen foto's en situatietekeningen opge zonden. Vier jaar geleden is een Londense architect naar Bloemendaal gekomen om zich van een en ander op de hoogte te stel len. Van de gemeente Londen had hij de opdracht gekregen Bloemendaals Open luchttheater en een openluchttheater in Hollywood te bezoeken in verband met plannen om in een dichtbevolkte buurt van de Engelse hoofdstad een aantal kleine openluchttheaters te bouwen. Bloemendaals Openluchttheater is tot stand gekomen met aanwijzingen van de voormalige regisseur van het ontbonden Engelse toneelgezel schap „The young Vic", George Devine. Zoals men zich herinneren zal heeft dit gezelschapènkële;Tseizoenen achtereen in he.t..openluchttheater opgetreden. Het be- étuur laat' heT' ministerie weten, dat de Londense architecten er goed aan doen zich ook met Devine in verbinding te stel len. HAARLEM, 22 augustus 1956 ONDERTROUWD: 22 aug., J. J. G. M. Boeckel en I. E. A. M. Toenbreker; E. J. Spruijt en M. A. Hoogeveen; O. Schrauwers en M. Henrich; J. H. Snoek en M. R. Bulters; N. W. Goes en J. J. de Jong; A. van Zand bergen en H. M. A. Dil; M. Angenent en D. H. Glasbergen; H. B. J. Haver en A. van der Kooi; J. Brouwer en C. Mudde; D. van der Bijl en M. van Es; F. Coenraad en C. Ch. Dunlop; W. Braam en H. Verhoef; E. H. van der Aa en C. E. Stijnman. GEHUWD: 22 aug., C. W. van der Zwan en M. R. Hogerheijde; Chr. van der Veldt en A. Swenneker; H. Warmer en M. de Wit; B. W. Wiegmans en C. J. Groeneveld; D. H. van Graas en S. J. Cobelens; C. J. Rooijers en W. ter Mast; Th. F. Ermers en J. H. M. Remmé; A. J. Maas en P. J. E. Veth; W. J. Kessens en M. Mast; J. G. Wagenaar en J. Tot; J. A. van der Putten en C. H. Kruijff; J. J. Haffmans en E. Maaskant. BEVALLEN van een zoon: 21 aug., M. W. J. SchaapmanSevenhuijsen. BEVALLEN van een dochter: 21 aug., N. F. Beundervan Bejm; A. A. MeijerGrot- holt; J. E. Hartman—van Egmond; A. L. De WiestMetz; C. B. de JongValintgoed; J. A. MedenblikKerssen; G. de Haande Haan; 22 aug., C. Chr. van der Vossen—Alle man; J. WassinkWaning. OVERLEDEN: 21 aug., M. J. Daudeij, 77 j„ Hazepaterslaan. ADVERTENTIE TTTTTTTTTTTTTT7TTTTTTTTTTTTT Alle tekenbenodigdheden volgens voorschrift der Haarlemse scholen. Uitsluitend prima kwaliteiten. Zéér bescheiden prijzen. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Tournee. De Amsterdamse dirigent An ton Kersjes zal op 6 september voor een aan tal gastvoorstellingen met het ballet van de Nederlandse Opera naar Spanje vertrekken voor een tournee. ONDERTROUWD: J. J. Rijkers en A. J. van Beers; H. J. Pot en J. Th. Bulters; R. Gitz en R. H. Dumont; J. W. Gigengack en E. M. Campfens. GETROUWD: P. R. Mulder en W. J. Me denblik; A. L. Vergez en W. xi. van Tien hoven; A. W. Linschoten en Ph. R. M. Raes; E. Klinkert en D. de Groot; D. P. Deen en H. Goos; H. R. van der Drift en C. M. Zon neveld. GEBOREN: Maria Elisabeth Barbara, d. vain P. J. van Heiningen en C. M. Rijper; Lodewijk Jacobus Ignatius, z. van L. J. J. M. van der Wal en J. Th. C. Bijvoet. OVERLEDEN: Mej. E. M. A. van Eed en, 76 j.; G. Jansen, 66 j.. Jan Steenlaan 7; Mej. H. W. G. Jacobs. 74 j., Glipperweg 85; Wed. A. M. P. van BreukelenNijsten, 77 j„ Laan van Bloemenhove 21; W. van der Hulst. 74 j.. Cloosterweg 28: L. Laszló, 62 j., Bachlaan 9: Mevr. G. HuijboomBogaart, 82 j.; Mevr. E. J. de VriesVerhoeff, 73 j. GEBOREN: H. A. Dinkelberg—Kreijen- broek, d.; G. FischerKlaij, d.; H. L. P. Korthals Altesvan Leeuwen Boomkamp, z.; N. VinkeEbeling, d. ONDERTROUWD: H. G. van Stigt en P. Langeveld; C. H. Heijmans en A. H. Mul; van Batenburg en C. J. de Gunst; J. A. I. Bonarius en O. M. A. J. M. Kraetzer. GETROUWD: H. Stein en M. Buddungh; J. Hulst en M. P. Slater. MEN HOORT IN DEZE winterse zomer, die de vakantiegangers lang zal heugen, wel eens de opmerking maken, dat kampeerders en trekkers, die per auto, motor of fiets het land doortrekken en de nachten doorbrengen in hun tenten, het toch wel héél slecht getroffen hebben. Degenen echter, die mochten menen, dat in deze bar slechte zomer het kamperen tot een minimum zou zijn teruggelopen, vergissen zich toch wel deerlijk. Vanmorgen had in theater Luxor de prijsuitreiking plaats aan de jeugdige deel nemers van verscheidene wedstrijden, die gehouden zijn tijdens het vakantiejeugd programma, dat in de afgelopen weken ver zorgd werd door het gezelschap van Adrie van Oorschot. Deze hield ook vanmorgen weer, tesame.n met Justus Jesayes aan de piano en Tonny Verstoep en Liang de kinderen volledig in zijn ban. Maar het hoogtepunt kwam toch wel na de pauze, toen bekendgemaakt werd, wie prijzen had gewonnen voor de verkeers-, zang-, voordracht-, muziek- en balletwedstrijden, die in de afgelopen we ken iedere morgen tussen verscheidene jonge deelnemers werden gehouden. Voor de toewijzing van de prijzen, die op het toneel waren uitgestald, ging men over tot een strict eerlijke verloting en tot slot tra den enige prijswinnaartjes nog even op. Het was jammer, dat door het begin van de meeste scholen enige deelnemers niet per soonlijk aanwezig konden zijn. Vanmorgen omstreeks half tien is een 27-jarige vliegtuigtelegrafist uit Haarlem met zijn miniatuurautootje tegen eer lichtmast op het Prinsen Bolwerk te Haar '°m gereden. Het voertuigje werd bescha -Rgd en de man moest met enige hoofd '"<mden naar de Deo overgebracht wordeü vanwaar hij na behandeling naar huis kon terugkeren. Het ongeluk ontstond, door dat de telegrafist plotseling de macht over het stuur veriuux. De tentoonstelling van 86 tekeningen van Vincent van Gogh in de Vishal heeft tot nog toe grote belangste'ling getrokken. Het aantal bezoekers is de vijfentwintighonderd reeds gepasseerd. De tentoonstelling wordt daartoe verlengd tot en nW 29 augustus. Verwacht wordt dat het bezoekersaantal de achtduizend zal benaderen. Dit bleek ons, toen wij een onderhoud hadden met de heer M. van Dijk, leider van het trekkerskamp „De Branding" te Zandvoort, die het in de vijf jaar, dat hem het beheer over het trekkerskamp is op gedragen, nog nooit zo druk heeft gehad als juist dit jaar. Nu moet hier aanstonds aan toegevoegd worden, dat het verblijven in comfortabele tenten en het slapen op luchtbedden niet te vergelijken is met hel kamperen van vroeger. De moderne tenten bieden namelijk veel comfort, verscheidene ervan zijn voorzien van een opklapbaar voordoek, waardoor een soort waranda ontstaat en alle tenten zijn absoluut water dicht, zelfs bij hevige regenval. Doordat het slapen op stro thans vervangen is door het slapen op luchtbedden, die, als ze leeg zijn overdag geen plaats meer in nemen, werd ook het interieur van de tent aanzienlijk verbeterd en de ruimte véél groter. Bovendien ligt men op een lucht bed aangenamer en warmer, zodat men bij slecht weer wel een stootje velen kan. Record In de tegenwoordige kampen beschikt men bovendien over leidingwater, toilet ten, wasbakken en douches, zodat van het primitieve behelpen geen sprake meer is. Het opmerkelijke feit doet zich dit jaar voor, dat het trekkerskamp „De Branding", berekend op een capaciteit van 160 tenten, dit jaar van 1 mei af gemiddeld 180 tenten telde met een aantal bewoners dat varieer de tussen de zes- en zevenhonderd. Het hoogtepunt van dit seizoen kwam tot nu toe vorige week woensdag 15 augustus, toen 278 tenten waren opgesteld en ruim dui zend personen in het kamp aanwezig wa ren. Op dat moment was er in het gehele kamp dan ook geen vierkante meter grond meer vrij. De heer Van Dijk vertelde ons, dat ondanks het slechte weer het aantal kampeerders een stuk hoger ligt dan vorig jaar. Hij schat het aantal overnachtingen dit seizoen op ruim dertigduizend, tegen vorig jaar ruim vijfentwintigduizend. De verwachting is, dat bij dit aantal de Duitsers de kroon zullen spannen, daarna volgen op de tweede plaats de Neder landers en vervolgens de Zweden. Het is opmerkelijk, dat zelfs het meest slechte weer de kampeerders niet kan ver drijven. Het is wel voorgekomen, dat op enkele „storm-zondagen" zoals die deze zomer veelvuldig voorkwamen, de kam peerders voor één of meer dagen ver dwenen, maar de meesten keerden, wan neer het weer verbeterde, weer terug en er waren er maar weinig, die het toe gestane maximum van veertien kampeer- dagen niet vol maakten. De stemming onder de kampeerders blijft, óók bij het meest slechte weer, opperbest. Wordt het al te bar, zodat de tenten omwaaien, zoals reeds enkele malen voorkwam, dan springt men elkaar bij en helpt waar dat mogelijk is. Dit neemt niet weg, dat het slechte weer voor de heer Van Dijk oorzaak is gewor den, dat seizoen 1956 een uitzonderlijk zwaar seizoen werd. omdat hij het zijn gasten onder alle omstandigheden zoveel mogelijk naar de zin wil maken. Bij de stormzondag van 29 juli, die grote ravage in het kamp aanrichtte, waren hij en zijn vrouw ruim dertig uur achtereen in touw om de zaak weer enigszins op orde te brengen. Méér dan ooit is dit jaar het gemis van een goede kantine, waar men zich bij slecht weer wat kan verpozen, wel héél erg gevoeld. Een eenvoudige, flinke kantine zou voor dit trekkerskamp een aanwinst zijn, waarvan de waarde moeilijk is te schatten. Het stemt hoopvol, dat ondanks de slechtste zomer, die de laatste jaren werd meegemaakt, het trekkerskamp „De Bran ding" dit vijfde jaar van zijn bestaan het meest gunstige jaar gaat boeken. Het zal wellicht voor de Zandvoortse autoriteiten aanleiding zijn zich te bezinnen over de vraag, wat aan de vervolmaking van de accommodatie in dit kamp in de nabije toe komst nog kan worden gedaan. Ook een eventuele uitbreiding van het terrein zal overwogen moeten worden, daar dit jaar opnieuw gebleken is, dat het kamperen van jaar tot jaar toeneemt en dat men zich daarbij van goede of slechte zomers weinig aantrekt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9