Nederlandse wegrenners niet kansloos op Ballerup-circuit Concurrentie - vooral van de jongeren - is echter groot Nederland opnieuw favoriet in landen wedstrijd tegen België Zwitser Pieper zorgde voor verrassing in zevende race Wereldkampioenschappen wielrennen Zondag interland-honkbal in Borgerhout HHC en Schoten spelen om Nederlandse titel Bosselaar terug naar Sparta Nederlands record driehoeksvlucht Loting 1500 m. vrije slag nat. kampioenschappen Waterpoloploeg naar Olympische Spelen Ook Puck van Duyne en Kamerbeek naar Melbourne Duitsers op ereplaatsen in Starnberg Wielrennen Steenvoorden eerste in zomeravondrit EUROPEES KAMPIOENSCHAP FINNJOLLEN Nederlander Markus liet winst glippen De vijfde testmatch Engeland na eerste dag: 223 voor 7 Ook in Nijmegen is men ontevreden over Wagtmans De Sneekweek Holland behaalde zege bij regenbogen Fusie De Graafschap Doetinchem gaat niet door Basketbal Toernooi van The Typhoons aan de Zomervaart Sport in 't kort Overheid acht middenstand geen sociaal zwakke groep VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 Op het fraaie Ballerup-circuit in de omgeving van de Deense hoofdstad Kopenhagen zullen in het komende weekeinde de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg 1956 worden gehouden. Op Zaterdag 25 augustus starten de amateurs en op zondag 26 augustus zullen de professionals elkaar ontmoeten in de strijd om de wereldtitel. Of het een der Nederlandse deelnemers zal gelukken om een regenboogtrui mee naar huis te nemen is nog een open vraag. Hoewel onze landgenoten ditmaal de voordelen van het klimaat en het vlakke parkoers genieten, zijn er bij een wegkampioenschap nog zovele andere factoren die een rol kunnen spelen. Een lekke band, derailleurpech of een valpartij kunnen zelfs de grootste favoriet kansloos maken. Niettemin is er in nationale wielerkringen een gegronde hoop dat er in beide wedstrijden, een of meer Nederlanders in de voorste gelederen te vinden zullen zijn. Vooral onze beroepsrenners zijn er fel op gebrand om de debacle van Frascati 1955 volkomen uit te wissen en voor de amateurs ligt in deze titelstrijd een schone kans om een afvaardiging naar de Olym pische Spelen in Melbourne af te dwingen. Na de teleurstellende resultaten van de laatste jaren, toen de Nederlandse ver tegenwoordiging bij de profs voor het merendeel bestond uit renners die de Tour de France hadden gereden, heeft de sport- commissie van de K.N.W.U. ditmaal bij de samenstelling een andere tactiek gevolgd. Van de recente Tourploeg werden alleen de Roosendaler Gerrit Voorting; Stolker uit Utrecht en de Amsterdammer De Groot gekozen. Voorts heeft men weer een beroep gedaan op de nu veertigjarige Gerrit Schulte en de nationale wegkampioen Van Est. De jongeren Van der Lijcke uit Groede (Zeeland) en de Haarlemmers Adrie Voor ting en Wim Rusman completeren het team. Het optreden van dit achttal kan met vertrouwen tegemoet gezien worden. Voor al nu de drie kopmannen en rivalen uit de jongste Ronde van Nederland, Schulte, Van Est en de oudste Voorting, op het bureau van de K.N.W.U. in Den Haag de toezegging hebben gedaan om gezamenlijk hun krach- W. van Est ten in te spannen met het doel het hoogst mogelijke in de wielersport de regen boogtrui te veroveren. De jongere Ne derlanders kunnen in deze titelstrijd voor het verrassende element zorgen. En mocht eventueel een eindsprint de beslissing moeten brengen, dan kunnen de jongste Voorting en Rusman nog een hartig woord je meespreken. WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN WIELRENNEN Kopenhagen 15 kn - G. Schulte Maar de concurrentie is uiterst zwaar, want alle grote favorieten zullen aan de start verschijnen. En daarbij hebben kop stukken, als de Italianen Coppi en Magni, de Zwitser Koblet, de Fransman Bobet en de Belg Van Steenbergen die in 1949 in Ballerup de wereldtitel behaalde zich in minder grote wedstrijden onopvallend in conditie gefietst. Ook titelhouder Ockers heeft zich na de Tour opmerkelijk rustig gehouden. Hij wil de rentegevende titel gaarne prolongeren. Jongeren Zonder twijfel zullen ook de jonge op komende cracks hun stempel op dit kam pioenschap drukken. Vooral de talentvolle Belg Van Looy, die niet alleen over een snelle sprint beschikt maar ook veel koers- intelligentie bezit, hetgeen hij in de Ronde G. Voorting van Nederland reeds overduidelijk heeft gedemonstreerd, kan het de oudere top figuren danig lastig maken. Maar hij niet alleen. Ook zijn' landge noten Vlayen en Luyten, de Fransen Dar- rigade en Forestier, de Zwitser Rolf Graf, de Spanjaard Poblet en de Duitsers Becker en Junkermann zijn niet te onderschatten mededingers. Minder hoog genoteerd staan op dit vlakke en snelle parcours de kansen van de klimmers als de Luxemburger Gaul en de Spanjaard Bahamontes. Al met al kan het zondag een van de meest interes sante titelwedstrijden worden. Amateurs In de titelstrijd voor amateurs kunnen de Nederlanders tot redelijke prestaties komen en vooral de sprint- en wegkampioen Frans Mahn uit Amsterdam moet bij een eventuele sprintbeslissing in staat geacht worden om de titel te veroveren. Zijn stad genoot Faanhof presteerde dit in 1949 op hetzelfde parcours. De ploeg bestaat verder uit: Jan Buis uit Badhoevedorp, de Alkmaarder Rol, Kersten uit Siebengewald, De Jongh uit Made en de benjamin Coen Niesten uit Beverwijk. Stuk voor stuk jonge renners, die iets in hun mars hebben en zich met de sterkste bui tenlanders kunnen meten. Van deze bui tenlanders komen niet alleen de wielerlan- den als België, Italië, Frankrijk en Zwit serland met sterke amateurs naar Kopen hagen, maar ook Denen, Zweden, Polen, Oost-Duitsers, Roemenen en Russen zullen vertegenwoordigd zijn. De af te leggen afstand bedraagt voor de amateurs 194 kilometer en voor de profes sionals 285 kilometer. Het scheidsgerecht heeft uitspraak gedaan in de kwestie-Bosselaar en bepaald dat Feyenoord hem toestemming moet geven terug te gaan naar Sparta, zoals indertijd bij overeenkomst was afgesproken. Het ver weer van Feyenoord, dat Sparta de overeen komst had verbroken door van deze af spraak Bosselaar op de hoogte te stellen, werd door het scheidsgerecht niet ontvanke lijk verklaard. Feyenoord moet voor 27 augustus antwoorden dat het met dit be sluit akkoord gaat. Zondag kan Bosselaar dus nog niet voor Sparta spelen. Koek uit Arnhem is er in geslaagd voor het eerst in de geschiedenis van de Neder landse zweefvliegsport een gecontroleerde driehoeksvlucht te maken waarbij een af stand van meer dan 300 km. werd afgelegd. Met een gemiddelde snelheid van circa 50 km. per uur vloog Koek met een Skylark III van het KNVVL-zweefvliegcentrum „Ter- let" via Gilze Rijen naar het vliegveld „Zuid Limburg" bij Beek en vandaar terug naar het punt van vertrek. Met deze fraaie prestatie vestigde Koek een Nederlands record. Enige weken geleden bewees liet Nederlandse honkbalnegental in Amsterdam ten aanschouwe van ongeveer achtduizend bezoekers in de interland-ontmoeting tegen België dat de benauwde overwinning tijdens de Europese kampioenschappen toch geen vergissing was geweest, want in deze wedstrijd werden de Belgen met groot verschil verslagen. Ondanks deze overwinning van onze landgenoten (91) menen wij dat het gemis van hun sterke werper Robijn onze zuiderburen reeds direct de moed heeft ontnomen. Het staat daarom voor ons vast dat de interlandwedstrijd van zondag voor de Belgen een bijzonder gunstig moment is om te proberen eventueel revanche te nemen, waarvan wij overigens nog niet zo zeker zijn. Dat het onze Europese honkbalkampioenen zondagmiddag in het stadion van General Motor in Borgerhout (bij Antwerpen) bijzonder lastig gemaakt zal worden, daarvan zijn wij echter heilig overtuigd. Het Nederlandse honkbalnegental, ook nu weer geheel bestaande uit de Rome-ploeg, zal echter ook nu weer vol vertrouwen het veld ingaan en een zege voor Keulemans en de zijnen is dan ook het meest waar schijnlijk. Hoewel in het Nederlandse honkbalne gental voor zondagmiddag wederom vele spelers van de kampioensteams H.H.C. en Schoten zijn gekozen, heeft de competitie leider in overleg met de betrokken bestu ren besloten, gezien de vertraging in de competitieafwerking, deze week ook een begin te maken met de competitie voor de Nederlandse kampioenstitel. Deze eerste wedstrijd voor het kam pioenschap van Nederland tussen twee be kende Haarlemse honkbalnegentallen zal zeker in de belangstelling staan van iedere honkballer. Natuurlijk is er van de uitslag van een dergelijke ontmoeting niets te voorspellen, aangezien allerlei factoren een belangrijke rol kunnen spelen. Wij zien overigens de uitslag met grote belang stelling tegemoet. Deze wedstrijd wordt reeds zaterdagmiddag op hèt Schoten-ter- rein aan de Geusevesperstraat in Haarlem- Noord gespeeld en begint om vier uur. De loting voor de nationale kampioen schappen 1500 meter vrije slag dames en heren, welke- zondag 26 augustus worden gehouden, heeft het volgende resultaat op geleverd: Dames: 1. Tineke Lagerberg (Het Gooi, Naarden); 2. C. Schimmel (Het Gooi, Naar- den); 3. Jans Koster (Het Gooi, Naarden); 4. Judith de Nijs (De Robebn, Hilversum); 5. Astrid Sanderson (HZC, Den Haag). Heren. Eerste serie: 1. Hermsen( De Rob- bn, Hilversum); 2. Van de Wetering (RZC, Rotterdam); 3. Cohen (GZ en PC, Gronin gen); 4. De Jong (LZO, Leeuwarden); 5. Seemann (DJK, Amsterdam). Tweede serie: 1. Ingenluyf (HZ en PC Den Haag); 2. Vriend (IJ-Amsterdam); 3. Demuth (Zwemlust, Utrecht); 4. Kayser (Robben, Hilversum); 5. Klein (DJK, Am sterdam). Derde serie: 1. Kobus (VZV( Velsen); 2. Willemsen (De Robben, Hilversum); 3. De Jong (LZO. Leeuwarden); 4. Van der Lin den (Zwemlust, Utrecht); 5. Prins (DJK, Amsterdam). Behalve deze interessante ontmoeting staat er bovendien nog een zeer belangrij ke wedstrijd in de eerste klasse op het programma, namelijk T.Y.B.B. tegen R.C. H., in welke wedstrijd de beslissing kan vallen voor degradatie naar de overgangs klasse. Indien T.Y.B.B. uit deze wedstrijd een punt bemachtigd is dit negental geheel vei lig, doch slaagt R.C.H. er in deze ontmoe ting tot een goed einde te brengen, dan be staan er voor de R.C.H.'ers nog goede perspectieven. T.Y.B.B. is dan met een punt voorsprong op R.C.H. uitgespeeld op één na de laatste plaats geëindigd, terwijl R.C.H. nog een uitwedstrijd heeft tegen het Amsterdamse Ajax, waarin altijd nog mogelijkheden aanwezig zijn. Deze belangrijke eerste klasse-ontmoe ting wordt zaterdagmiddag eveneens om vier uur gespeeld op het T.Y.B.B.-terrein aan de Schal kwijkerweg te Haarlem. Verder is er nog een klein competitie programma vastgesteld, dat er als volgt uitziet: Interland ontmoeting BelgiëNederland (3 uur Borgerhout). Kampioenschap van Nederland: Schoten H.H.C. (16 uur Schoten-terrein). Eerste klasse A: T.Y.B.B.—R.C.H. (16 uur). Tweede klasse A: T.I.W. 3A.P.G.S. (16 uur). Tweede klasse B: Rood WitH.C.K. 2 (15 uur). BloemendaalE.D.O. 2 (10 uur zondag). Tweede klasse C: O.V.V.O. 2A.B.C. 2 (16 uur), 't GooiShell (16 uur). Tweede klasse D: The Blue LionsU.S. C. (14 uur zondag). Promotie overgangsklasse: Schiedam H.E.D.W. (14.30 uur zondag). Zaterdag: 15 uur promotie derde klasse: Kennemerland 3Rood Wit 2. Zaterdag 3 uur: D.S.S. 3-Bloemendaal 3. Zondag: 9.30 uur Schoten 4Rooswijk 3. 12 uur S.C. Haarlem 4D.I.O. 2. 14.30 uur H.H.C. 3Terrasvogels. TENNISTOERNOOI OP „DUINWIJCK" Zaterdag wordt op het tennispark „Duin- wijck" aan de Joh. Verhulstweg te Bloemen daal een begin gemaakt met het invitatie A- en open B- en C-tennistoernooi. Voor dit toernooi zijn 160 inschrijvingen ontvangen. In een bestuursvergadering van het Ne derlands Olympisch Comité is besloten de waterpoloploeg uit te zenden naar de Olympische Spelen in Melbourne. Het team zal bestaan uit elf spelers welke later door de KNZB worden aangewezen. Inzake de atleten is de beslissing gevallen ten gunste van Puck van Duyne-Brouwer, terwijl ook Kamerbeek, die onlangs het Nederlands re cord op de tienkamp verbeterde, aan de Olympische wedstrijden zal omogen deel nemen. Over eventuele andere kandidaten zal later nog worden beslist. Zoals bekend stond de uitzending van een hockeyploeg reeds vast. Het ging alleen nog om een aantal spelers, dat deel zou uitmaken van het team. Besloten is nu, dat zeventien hockeyers zullen worden af gevaardigd, van wie er echter één op kos ten van de Koninklijke Nederlandsche Hockey Bond de reis zal meemaken. De Nederlandse Hockeyploeg bestaat uit: de doelverdedigers Mulder (Amsterdam) en Honnebier (BMHC); de achterspelers Ter- lingen (Be Fair), Drijver (Togo) en Keu len (Amersfoort); de middenspelers Wa genaar (Hilversum), Loggere (Laren), Van Dijck (Kampong), Marres (Laren) en Overdijkink (SCHC) en de voorspelers Hooghiemstra (SCHC), Van Grimbergen (HTCC), Van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BMHC), Van Beaumont (TOGO), Kristen (DKS) en Zwier (SCHC) Na de vijfde race van de wedstrijd om het wereldkampioenschap flying Dutchman- klasse is, na het afhandelen der protesten, het algemeen klassement opgemaakt. Het luidt als volgt: 1. Mulka (Duitsland) met Macky V" 7649 pnt.; 2. Hirt (Duitsland) met „Frechdachs" 6524 pnt.; 3. Kühlinger (Duitsland) „Denkste II" 5762 pnt. De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 17. Gülcher (Naarden) met „Frith- jovna"; 21. Kremer (Vinkeveen) met „Ti neke"; 26. Schipper (Loosdrecht) met „Mooi maar link"; 27. Schooneveldt (Amsterdam) met „Duysz ther Ghast"; 28. Stenhuis (Aals meer) met „Sneeuwwitje"; 35, Blok (Den Haag) met „Brave Hendrik"; 37. Laagwater (Amsterdam) met „Waterwiek"; 38. Roden huis (Amsterdam) met „Barbary Ape". Als onderdeel van de zomeravondcompeti tie liet de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" een rit over 35 kilometer verrijden, welke gewonnen werd door Steenvoorden. De uitslag der A- en B-klasse luidde: 1. Steenvoorden, de 35 kilometer in 57 min. en 12 sec.; 2. Visser; 3. C. v. d. Aar; 4. Buis; 5. Koger; 6. Rutte; 7. Koek; 8. Straver, 9. F. Vaars; 10. Heijermans. C-klasse: 1. Sminia, de 30 kilometer in 56 min. en 4 sec.; 2. B. Voorting; 3. Van der Geest; 4. Walters; 5. Riethof; 6. De Haan. PROGRAMMA HCB Het competitieprogramma van de HCB luidt voor zaterdag: Rood en Wit 6 a BMHC 2; Haarlem 5—Rood en Wit 6 d. Tot een povere vyftiende en laatste plaats in het algemene klassement na drie dagen had de Zwitser Pieper het tot nog toe gebracht. Deze gemoedelijke bergbe woner mag zich in een grote populariteit verheugen by diegenen die de wedstrijden om het Europees kampioenschap finnjollen klasse meemaken. Tot veler verbazing was hy echter tot nu toe steeds in de achter hoede gebleven. In de zevende race, waar in veel onbegrijpelijke dingen zyn gebeurd, ging hij als eerste door de aankomstlijn. De Turkse gedelegeerde van het wedstryd- comité heeft na de race officieel gepro testeerd. Volgens haar waarneming zou Pieper hebben gewrikt, zodat het lot van de Zwitser nu in handen is van het zeil- comité. Drie rakken, die met lopende wind kon den worden afgelegd, volgden direct na de start. Een goede positie aan het begin van de race was dus van groot belang. Het stemde de toeschouwers daarom hoopvol dat Markus als een van de eersten door de lijn ging. Al spoedig bleek de juistheid van deze theorie. Met de Belg Nelis, die zeer snel weg was, lag onze landgenoot spoedig vooraan. Markus liet de Belg bij het ron den van de boei voor het eerste kruisrak zelfs 30 seconden achter zich. Bij de vol gende ton noteerden wij al 55 seconden winst op de Belg en bijna 2'/s minuut op nummer drie, de Fransman Poissant. Dat de twee rakken die bezeilend konden wor den afgelegd en het kleine kruisrak nog belangrijke verschuivingen mogelijk zou den kunnen maken, leek uitgesloten. Onbegrijpelijke taktiek Voor de wind werd de terugtocht aan vaard. Plotseling ging Markus enkele ma len overstag, Nelis voelde, dat dit zijn kans was. Hij liet zijn boot doorlopen en zien derogen verkleinde hij de achterstand, nog vóór de volgende boei had hij zich voor de Nederlander gewerkt, die op vijf seconden volgde. Zo bleef de situatie aan de kop tot aan het laatste kruisrak. Met grote voor sprong ging Nelis op de finish aan. Markus had opnieuw enkele plaatsen verspeeld en zag ook de boten van de Zwitser, de En gelsman, de Oostduitser en de Italiaan langs zich gaan. In dat laatste kruisrak waarvan het laat ste stuk vrijwel zonder wind moest worden afgelegd, werkte Pieper zich naar voren. Ook de Brit zag nog kans Nelis voorbij te gaan. Het werd een finish die verrassend en teleurstellend tegelijk was, vooral voor Markus en zijn supporters, die hun troost moesten zoeken in een omstandigheid dat van de zeilers die vóór Markus in het alge mene klassement staan, slechts de Oost duitser ditmaal sneller was dan de Neder lander. Nog geen twee meter per seconde was de windsnelheid, welke bij de starttoren voor het begin van de achtste race werd gere gistreerd. Het gevolg hiervan was, dat twee uren later met spanning op de chrono meters werd gekeken, toen de jol van Poissant, die ook nu weer ver voor lag, halverwege de race de starttoren naderde. Een race mag niet langer dan vier uren duren, dat schrijven de reglementen van de internationale zeilfederhtie voor. En, gezien de windstilte, had het er alle schijn van, dat geen van de deelnemers de terug tocht binnen de twee uur zou kunnen vol brengen. Het tweede deel van de baan werd evenwel met een heel licht windje afgelegd, waardoor de Fransman erin slaagde, binnen de gestelde tijdslimiet door de aankomstlijn te gaan. Bijna een uur deden de boten over de eerste anderhalve kilometer. Alleen Pois sant vond de vrije ruimte, waar de vleugjes wind hem enige snelheid brachten. Hij liep ver uit en kwam hierdoor sterk in het voordeel boven de overige deelnemers, die dicht opeen bleven liggen en voortdurend door elkaar werden gehinderd. De enige man, die een bedreiging voor de Fransman vormde, was de Belg Nelis. Markus lag geheel achter in het veld, als dertiende rondde hij de derde boei. Een licht windje, dat op het laatste ge deelte de jollen toch nog een redelijke snelheid gaf gebruikte de Nederlander om vier tegenstanders te passeren. Als achtste ging hij het voorlaatste rak in. Bij het doorvaren van de finishlijn lag hij in ze vende positie. Meer dan een uur voor hem was de winnaar, de Fransman Poissant, binnengekomen. Nelis had beslag gelegd op de tweede plaats. De 7092 punten, die de Fransman tot nog toe vergaarde, maken dat hij onbedreigd de ranglijst aanvoert. Zijn naaste concur rent, de Oostduitser Vogler heeft nu een achterstand van 1010 punten, wat wel te groot verschil zal blijken om de titel nog aan Po'ssant te ontnemen. De uilslag van de zevende race luidt: 1. Pieper (Zwitserland) 1331 pnt.; 2. Murray (Engeland) 1030 pnt.; 3. Nelis (België) 854 pnt.; 4. Vogler (Oost-Duitsland) 729 pnt.; 5. Pelaschiar (Italië) 132 pnt.; 6. Markus (Ne derland) 553 pnt.; 7. Sarby (Zweden) 486 pnt.; 8. Shavrin (Rusland) 428 pnt.; 9. Ryd- gren (Finland) 377 pnt.; 10. Poissant (Frank rijk) 331 pnt. De uitslag van de achtste x~ace luidt: 1. Poissant (Frankrijk) 1331 pnt.; 2. Nelis (België) 1030 pnt.; 3. Murray (G. B.) 854 pnt.; 4. Pieper (Zwitserland) 729 pnt.; 5. Somers-Payne (Ierland) 632 pnt.; 6. Vogler (Opst-Duitsland) 553 pnt.; 7. Markus (Ne derland) 486 pnt.; 8. Ochwadt (West-Duits- land 428 pnt.; 9. Pelaschiar (Italië) 377 pnt.; 10. Demir (Turkije) 331 pnt. Het algemeen klassement over acht races luidt: 1. Poissant 7092 pnt.; 2. Vogler 6082 punten; 3. Nelis 5298 punten; 4. Shavrin 5072 punten; 5. Markus 4925 punten; 6. Sarby 4282 pnt.; 7. Murray 4042 pnt.; 8. Rudström 3828 pnt.; 9. Pelaschiar 3767 pnt.; 10. Ochwadt 3735 pnt.; 11. Somers-Payne 3503 pnt.; 12. Pieper 3329 pnt.; 13. Rydgren 2585 pnt.; 14. Allende 2317 pnt.; 15. Demir 2076 pnt. Op de openingsdag van de laatste test match uit de serie van vijf tussen Engeland en Australië op de Oval in Londen ver loor Engeland drie wickets voor slechts een run na een totaal van 156 runs bij het derde wicket van Denis Compton en Peter May. Van 222 voor drie werd de stand in 15 minuten tijd 223 ,-oor zeven bij de sluiting. Compton en May, die bij het trekken van de stumps op 67 not out stond, bleven 213 minuten tezamen, waarin zij 156 runs scoorden. Dit paar kwam aan bat toen Engeland reeds drie wickets verloren had voor 66 runs en het za - er naar uit dat deze Compton twee hun team een flink totaal zouden bezorgen. Maar toen Compton bij 222 moest stoppen was het voor Engeland afgelopen. Het scorebord zag er als volgt uit: Richardson c. Langley b. Miller37 Cowdrey c. Langley b. Lindwall0 Sheppard c. archer b. Miller 24 May not out 67 Compton c. Davidson b. Archer94 Lock c. Langley b. Arcer0 Evans l.b.w. Miller 0 Laker not out 0 Extra's (wide 1) 1 Totaal 223 voor 7 wickets Val der wickets: 1, 53, 66, 222, 222, 222, 223. Bowlinganalyse: 18 5 36 1 Miller 35 7 79 3 5 1 16 0 24 6 42 3 9 2 23 0 Benaud 9 2 21 0 Behalve in Doetinchem is men ook in Nij megen ontevreden over het feit dat door, of voor, Wagtmans contracten zijn afgesloten voor wedstrijden op dezelfde dag. Men weet dat het Doetinchemse streekcentrum bij de KNWU een klacht tegen deze renner heeft ingediend, omdat hij zondag verstek heeft laten gaan voor wedstrijden waarvoor hij een contract zou hebben getekend. Wagt mans heeft die dag wel in Nijmegen aan stayerswedstrijden deelgenomen. Maar in tussen was daar bekend geworden dat hij eveneens voor Doetinchem gecontracteerd was, wat volgens de organisatoren van de Nijmeegse wedstrijden een nadelige invoed heeft gehad op de opkomst van het publiek. Vele Nijmegenaren zouden namelijk een gang naar het Goffert -stadion achterwege hebben gelaten omdat zij veronderstelden dal Wagtmans wellicht in Doetinchem zou uitkomen. De organisatoren hebben zich nu tot de KNWU gewend met het verzoek een onder zoek in te stellen. Zodra uitgemaakt is wie voor het afsluiten van twee contracten voor dezelfde dag verantwoordelijk is willen zij een civiele vordering instellen. Na de laatste wedstrijden in de Sneek week is gebleken dat Holland de team wedstrijd in de regenboogklasse met 57,1 punt tegen 46.1 punt van Friesland heeft gewonnen. In de verenigings-groepswedstrijd valkklasse luidde de uitslag: 1. Friesland 56,1 punt; 2. Holland 51,1 punt. In de team wedstrijd pampusjachten werd Holland weer eerste met 104,1 punt tegen Friesland 93,1 punt. De winnaars van de hoofdprijzen in de diverse klassen zijn: 12 m.2 sharpie: Han sen (Enkhuizen); Larken: Prins (Sidde- buren); Schouwen met sprietzeil: Atsma (Oppenhuizen): Jeugdklasse (pluis): Rijks (Rotterdam); Twaalfvoetsjollen: De Vriens Lentsch (Amsterdam); 16 m.2 puntklasse b: Prins (Heerenveen); 30 m.2 klasse van de NNWB: Van der Meer (Leeuwarden); 16 m.2 puntklasse A: De Haan (Sneek); BM- klasse: Dijkstra (Heerenveen); 22 m.2-klasse van de NNWB: Bonnema (Delft); Pampus- klasse (zonder bijzeilen); De Jong (Sneek); 16 m.2-streepklasse B 2: Moger (Amster dam); Finnjollen: Marseille (Enschedé); Vrijheidsklasse A: De Haas (Breukelen); Valkenklasse A: Jansma (Grouw); Regen boogklasse I: Kist (Den Haag); 16 m.2 streepklasse A: Endstra (Amsterdam). De beroepsvoetbalclub De Graafschap en de voetbalvereniging Doetinchem hebben van de KNVB een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de KNVB de fusie tussen beide verenig'ngen niet er kent. De KNVB achtte voorts, blijkens het telegram, de bijeenroeping van de gecom bineerde vergadering niet reglementair. De fusie kwam tot stand op een vergadering van beide verenigingen, welke op 23 juli jl. werd gehouden, met een stemmenmeerder- heid van 149 tegen 43 stemmen, daarop pro testeerde Doetinchem bij de KNVB onder meer omdat veertig leden van Doetinchem, die enkele weken daarvoor bedankt hadden niet tot de vergadering werden toegelaten. De fusie zou toen niet zijn aangenomen in dien deze leden, die allen tegenstanders van de fusie waren, zouden zijn toegelaten, om dat de vereiste meerderheid van dan niet zou zijn behaald. Er waren in de afgelopen weken al besprekingen gevoerd om een nieuwe vereniging op te richten, indien de fusie door de KNVB zou worden goed gekeurd. De Haarlemse basketbalvereniging The Typhoons houdt het komende weekeinde op het fraaie buitenveld, gelegen op het terrein van de speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" aan de Zomervaart in Haarlem toernooiwedstrijden voor junioren en senio ren leden. Zaterdagmiddag om vijf uur zul len de junioren de strijd gaan aanbinden, waarvoor het volgende programma is vast gesteld: 17 uur: The White Stars—The Ty phoons; 18 uur: AntilopenThe White Stars; 19 uur: The Typhoons—Antilopen. De strijd zal zondag gaan tussen de dames en herenteams van de Amsterdamse vereni gingen VVGA en The Wolves; de Antilopen- teams uit Haarlem en teams van de organi serende vereniging. Deze toernooiwedstrijden zullen zondag morgen reeds om tien uur beginnen. DE BEKERCOMPETITIE. Voor de eerste ronde van de bekercompetitie van de KNVB is woensdag in Den Haag de wed strijd ADOAlphen gespeeld. De thuisclub won met zevennul. NECIRAKLIS. In Nijmegen is woens dag een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen NEC en de Griekse club „Iraklis" uit Saloniki. De Grieken wonnen met tweeeen. DE ENGELSE LEAGUE. Eerste divisie: Charlton Athletic—Leeds United 1—2. Tweede divisie: Leyton OrientBristol Ro vers 11; Notts CountyLiverpool 11. BOYSEN. De Noorse atleet Boysen en de Zweed Waern hebben in Oslo een poging gedaan het wereldrecord over 1000 meter te verbeteren. Boysen werd de winnaar in deze strijd, maar zijn tijd was 1,5 seconde boven het wereldrecord waarvan hij tezamen met de Hongaar Roszavolgyi houder is met 2 min. 19 sec. DE BEKERCOMPETITIE. Voor de eerste ronde van de bekercompetitie van de KNVB is in Geleen de wedstrijd Fortuna— Maurits gespeeld. Fortuna won met drie- een. „De overheid beschouwt de middenstand niet als een sociaal zwakke groep, die moet worden beschermd. Uitgaande van de er kenning van de betekenis van de midden stand in de samenleving, is het beleid van de overheid daarentegen gericht op de be vordering van een goede uitoefening van de functie van de middenstand in het econo mische leven". Dit verklaarde de directeur-generaal voor de Middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meijer, tijdens een in Utrecht gehouden bij eenkomst ter inleiding der actie tot betere bedrijfsvoering in het midden- en klein bedrijf, welke tijdens de najaarsbeurs door acht landelijke instellingen wordt georga niseerd. Dr. Groeneveld Meijer zei dat in 1950 van alle bedrijfsvestigingen in Nederland (landbouw uitgezonderd), 93 pet behoorde tot het midden- en kleinbedrijf; 38 pet van alle in het bedrijfsleven (met uitzondering van de landbouw) werkzame personen vond in de middenstandssector een bestaan (Totaal 960.000 personen, omvattend be- drijfshoofden, medewerkende gezinsleden en werknemers). E)e bijdrage van de middenstand tot het nationaal inkomen bedroeg 14 percent, welk percentage nagenoeg gelijk is aan dat van de landbouw. Dr. Groeneveld Meijer zei dat de midden- standspolitiek erop gericht is, voorwaarden te scheppen voor de middenstandsonder nemer voor een goede uitoefening van zijn taak. Deze politiek streeft naar verhoging van het kwalitatieve peil van de midden stand, verstrekt aangepaste krediet/hulp en verleent voorlichting. Voorts stimuleert zij de zelfwerkzaamheid van en bevordert de totstandkoming van doeltreffende organi saties bij de middenstand. Het hypothecair en het inrichtingskrediet openen voor de middenstand de mogelijk heid de hem toekomende plaats in nieuwe woonwijken in te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10