Bedrijfsfinanciering bij kleine winstmarge Geschriften voor en over de huisvrouw De Vogelnestvaren Effecten- en v Geldmarkt j Hoe efficiënt het huishouden te doen? Voor de bakvis ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Eenvoudig werkje VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 X X X X x xxxx Assistent-bedrijfsleider stal lood uit eigen bedrijf Sigaren worden driekwart cent duurder Geestelijke omgekomen bij baden in zee te Bergen Bromfietser verongelukt Soep of pudding? „REMVORKA" PERMANENT? Aardbol van wol. Breiwerk in beeld DIT MAKEN WE ZELF x X \3oor de^Orouw (Van onze Parijse correspondente) Voor het geval er nog meer slechte dagen komen in augustus, geven we u dit kruissteek-patroontje. Het bestaat uit een randje met hoek en een strooi- patroontje. Het kan gewerkt worden op linnen, reformstof of lessingstof met splijtzij. U kunt het gebruiken voor: een schortje, onderaan boven de zoom maakt u het randje (de hoek vervalt) en daar boven een rij strooipatroontjes; of voor een kleedje: een rand rondom en in elke hoek een klein patroontje, ook kunt u er plankenrandjes mee bewerken, een kinderjurkje. Kiest u er twee drie kleuren voor. y Een assistent-bedrijfsleider, die van ge woon arbeider is opgeklommen tot assi stent-bedrijfsleider van een accumulatoren- fabriek te Naarden, heeft zich door de 36- jarige opkoper K uit Bussum laten bewegen om regelmatig lood weg te nemen uit de fabriek. K. betaalde de assistent-bedrijfs leider, de 33-jarige T. 33 cent per kg., maar heeft hem slechts enige malen wat gegeven. De bedrijfsleider durfde echter niets te zeggen uit angst dat de diefstallen uit zou den komen. De heler K., die eveneens ge arresteerd is, lichtte dus van zijn kant de dief op. De hoeveelheid lood bedraagt 1700 kilogram. Beide arrestanten zijn voorgeleid voor de officier van Justitie. Met ingang van 1 oktober zullen de prij zen van het merendeel der op de markt gebrachte sigarenmerken gemiddeld met 34 cent worden verhoogd. Van de zijde van de sigarenindustrie vernemen wij naar aanleiding van deze prijsverhoging, dat de sigarenindustrie de afgelopen jaren zich voortdurend zoveel mogelijk ingespannen heeft door relatief lage prijzen haar artikel zo dicht mogelijk onder het bereik van het publiek te brengen. Sedert 1 januari 1956 zijn de produktie- kosten, met name de prijzen van de ruwe tabak en de verpakkingsartikelen, zo be langrijk gestegen, dat zonjjer prijsverho ging op korte termijn een belangrijk aan tal van de in deze bedrijfstak werkzame ondernemingen in ernstige moeilijkheden zal komen. Ter gedeeltelijke compensatie van deze kostenstijgingen heeft men tot deze prijsverhoging menen te moeten be sluiten. Schoterweg 45 - Haarlem - Tel. 12540 Telefonische inlichtingen worden niet verstrekt. Te Bergen aan Zee is pater Th. L. van het klooster der Kruisheren te Rotterdam bij het baden in zee verdronken. De ruim 30-jarige geestelijke verbleef met een groep jongens op een vakantieboerderij te Ber- gen-Binnen. Enige uren later is het stof felijk overschot aan land gebracht door personeel van het strandbadbedrijf „Het stille strand''. Twee 17-jarige jongens, die eveneens in zee in moeilijkheden verkeer den, konden worden gered. De 47-jarige bromfietser G. P. de P. uit Bussum is op het kruispunt Thierensweg Rijksweg nr. 1 bij Naarden, in aanrijding gekomen met een bestelauto. Hij was vrij wel op slag dood. Het slachtoffer stond naast twee auto's op de Thierensweg bij het kruispunt te wachten. Toen deze auto's in beweging kwamen, meende de heer De P. vermoedelijk dat hij eveneens kon oversteken. Juist toen hij van achter een auto vandaan kwam, passeerde op de rijksweg de heer B uit Den Haag met zijn bestelauto en was een aan rijding niet te voorkomen. Er zijn onlangs twee boekjes, of beter geschriften, uitgekomen, die handelen over de huidige positie van de vrouw in de maatschappij. De boekjes zijn af komstig van meer of minder officiële lichamen. In opdracht van de UNESCO, de internationale organisatie voor cultuur en opvoeding, verwerkte de bekende Franse staatsrechtsgeleerde, Maurice Duverger, de gegevens, die werden ver kregen uit een enquête, die in Frankrijk, West-Duitsland, Noorwegen en Joego slavië gehouden werd, om te weten te komen, hoe de vrouwen daar gebruik maken van hun kiesrecht. Het andere geschrift is getiteld: „De opvoeding van de huisvrouw in de wereld". Het werd samengesteld en uitgegeven door verschil lende Franse organisaties op het gebied van de huishoudkunde, de voedingsleer en de hygiëne. Professor Duverger uit zich tegen over de vrouwen nogal lankmoedig, maar hij heeft niettemin vast moeten stellen dat we, ofschoon in de meerder heid, toch maar een zeer geringe in vloed uitoefenen op het politieke en publieke leven in de maatschappij. In Noorwegen werd het vrouwenkiesrecht al in 1901 ingesteld. Duitsland volgde in 1919 en Frankrijk en Joegoslavië pas in 1945. Maar in die vier landen blijken de vrouwen van dat recht nog maar een tamelijk timide gebruik te maken en behoren in de verschillende volksvertegenwoordigingen als afge vaardigde nog altijd tot de schaarse uitzonderingen. Verlegenheid? Minderwaardigheids gevoelens ten gevolge van de positie waarmee ze eeuwenlang genoegen moesten nemen? Men zou dat, mèt de hooggeleerde schrijver, kunnen menen, vooral ook aan de hand van.de resul taten die voor het platteland over het algemeen nog veel ongunstiger zijn dan in de steden. Misschien is het woord conservatisme hier ook wel op zijn plaats, en in ieder geval geeft mij dat de gelegenheid nu naar dat tweede boek over te stappen. Conservatisme Want zeker is het wel, dat het con servatisme nog altijd koning kraait in het grote merendeel der huishoudkun dige gewoonten en gebruiken. Wat een overbodig werk wordt hier nog altijd niet verzet! Uit gebrek aan moderne apparatuur, zeker, maar óók uit gebrek aan overleg, aan kennis en aan organi satievermogen. De arbeidsomstandighe den van de huisvrouw zijn slechter dan in enig ander beroep, zo wordt in dit boek met tal van argumenten betoogd en bewezen. Een enkel cijfer speciaal voor Frank rijk. Men berekent dat een huishouden per week gemiddeld zeventig werkuren vereist. Voor de vijftien miljoen Franse gezinnen betekent dat een nationaal to taal van zes en veertig miljard werk uren per jaar. Een totaal dat hoger is dan alle gezamenlijke werkuren van in dustrie, landbouw, handel en vrije be roepen. Wanneer nu op al die andere gebieden door gespecialiseerde diensten bestu deerd wordt hoe het doelmatigst en het produktiefst gewerkt kan worden, dan worden daarentegen de huisvrouwen maar aan hun lot overgelaten om te zien hoe ze hun arbeidstaken het beste orga niseren. H uishoudraad geefster In genoemd boekje worden wat dat betreft de Frangaises hun Scandinavi sche zusters ten voorbeeld gesteld. In Zweden, Noorwegen en Denemarken zijn overal zogenaamde huishoud-raad- geefsters in functie die de huismoeders bijstaan om hun conservatisme te over winnen. In 1937 werd dit beroep vooral ten dienste van het platteland „uitge vonden". Die huishoudraadgeefsters staan, net als de Franse sociale werk sters, die moeten controleren of de ge zinstoelagen wel goed worden gebruikt, onder officieel staatstoezicht, maar óók fabrikanten van huishoudartikelen zijn direct geinteresseerd in hun werk omdat ze langs deze weg allerlei nuttige infor maties over de belangstelling en de ver langens van hun clientèle kunnen verza melen. Het schijnt dan ook, dat je ner gens zulke uitgekiende keukenmesjes, fornuizen, zeven, trechters, stoffers en wat niet al kunt krijgen als in Zweden waar al die artikelen wetenschappelijk werden bestudeerd alvorens ze op de markt verschenen. Geen slaaf van de klok De huisvrouwen kunnen van hun raadgeefsters ook nauwkeurige tabellen krijgen hoe lang ze over het beddenop- maken, de was en de afwas mogen doen, zonder hun tijd wetenschappelijk te ver liezen. Nu zal het hier natuurlijk óók wel wat van karakter en aanleg afhan gen. Persoonlijk voel ik er minder voor met de chronometer in de hand 's mor gens op mijn dagtaak aan te vallen. Wat mij betreft: liever een paar uur langer in de week. wanneer ik dan géén slaaf van de klok behoef te worden. Maar dat neemt niet weg dat ook ik graag bereid ben toe te geven dat de meeste huishoudingen wel wat efficiënter kun nen worden opgezet, zonder dat de fan tasie er nog onder behoeft te lijden. In dat opzicht geeft het boekje waaruit ik u wat vertellen wilde, bruikbare aan wijzingen en kunnen we ons dus toet sen aan het hoge noorden. Het Voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Een maaltijd van twee of meer gangen heeft iets genoeglijks en in de meeste gezinnen komt du dan ook op zon- en feestdagen op tafel. Daarnaast geldt bij velen als dagelijks parool: soep öf een toespijs. Welke van de twee het zal zijn, hangt meestal af van onze smaak en wat we het gemakkelijkst vinden. Ook aan de voedingswaarde wordt gedacht: waar kleine kinderen zijn wordt dikwijls juist hierom een melk- gerecht toegegeven. Een goede gewoonte, want aan een melktoetje hebben kinde ren, die in de groei zijn, meer dan aan soep. Ook volwassenen, die in de loop van de dag maar weinig melk gebruiken, komen op deze manier met een flink bord yoghurt, pap of pudding eerder aan hun trek. Houden zij niet van melk- toespijzen en wel van soep, dan zou men in de soep veel melk kunnen verwerken. Bloemkool-, spinazie-, kerriesoep en soep van soeppoeder of -tabletten zijn heel smakelijk wanneer er melk inplaats van water of bouillon wordt gebruikt. De voedingswaarde van een bordje- soep-vooraf, waar weinig vlees, melk en groenten in voorkomen, is niet erg groot. Zo'n soep is eigenlijk niet anders dan een plezierig begin van de maaltijd, voorna melijk gewaardeerd omdat het warm en lekker is. Daar is niets tegen, als de rest van het eten niet in het gedrang komt. Neemt het bordje soep bij slechte eters de eetlust weg, zoals bij kinderen nog wel eens wil voorkomen, dan is het beter om meteen met het hoofdgerecht in huis te vallen, zodat daar flink van gegeten wordt. Wie hun toch soep wil geven, kan dat een uurtje voor de maaltijd doen. Recept kerriesoep voor 4 personen: een stukje ui, ongeveer 4 theelepels kerrie, 40 g. (3 eetlepels) boter of margarine, 40 g. (4 eetlepels) bloem, 5 dl. melk, bouillonblokjes of aroma, fijn gesneden peterselie. De boter of margarine licht bruin laten worden. De ui schoonmaken, fijnsnijden en met de kerrie in het vet fruiten. De bloem toevoegen en de massa tot een bal roeren. Onder flink roeren langzamer hand het water en de melk er bijschen- ken. Het geheel aan de kook brengen. De soep op smaak maken met bouillon blokjes of aroma en enige minuten laten doorkoken. Op het laatst fijngesneden peterseliegroen er door roeren. HET GRILLIG KARAKTER van de New Yorkse effectenbeurs is deze week weer eens gebleken uit de vrij scherpe koers daling, welke daar is ingetreden, ondanks de beëindiging van de staalstaking, de aan merkelijke verhoging van de staalproduktie en de niet minder belangrijke verhoging van de staalprijzen, welke hier en daar reeds door een prijsverhoging van andere produkten is gevolgd. Voor zover de finan ciële resultaten van het eerste halfjaar be kend zijn, liggen de cijfens merendeels bo ven die van het overeenkomstige tijdvak van 1955 en ook voor het tweede halfjaar worden goede verwachtingen gekoesterd. Mogelijk dat het verloop van de Suez- kanaalconferentie de stemming in Wall- street ongunstig heeft beïnvloed, nu het blijkt dat de gewenste overeenstemming tussen de vertegenwoordigde mogendheden niet zo gemakkelijk is te bereiken. De slap pe houding, aanvankelijk door de V.S. aan genomen, begint zich te wreken en geeft voet aan het streven van de Aziatische landen om zich meer en meer aan de Wes terse hegemonie te onttrekken, hoewel deze vooreerst in het belang van de economische ontwikkeling dier landen nog onmisbaar is. Het ziet er naar uit dat de spanningen rondom het Suezkanaal en de daardoor aan het wankelen gebrachte basis voor. de olievoorziening voorlopig de beurzen zullen blijven beheersen, ook al zal men tenslotte wel weer tot een compromis komen, zij het dan met een verder verlies van het Wester se prestige en grotere uitgaven voor de ver krijging van de Aziatische produkten. Komt het tot een algemene stijging van de grond- stoffenprijzen, dan zijn er met de loons verhogingen in de V.S. twee factoren, welke de prijzen van de eindprodukten in opwaartse zin zullen beïnvloeden en de vraag of dan een verdere inflatie zal kun nen worden voorkomen, wordt in de V.S. steeds meer in ontkennende zin beant woord. Op zichzelf beschouwd zou dit voor de effectenbeurzen, althans voor de aandelen markten een haussemotief moeten zijn en af en toe werkt genoemd verschijnsel dan ook in die richting, aan de andere kant heeft men er rekening mee te houden dat de regeringen met hun monetaire en fis cale maatregelen de gevolgen van een in flatie zoveel mogelijk trachten te bedwin gen, omdat ze in feite een verschuiving van vermogen en inkomen onder de bevolking teweegbrengen, zijnde veelal het tegendeel van een billijke bezitsspreiding en in komensverdeling, welke in deze tijd wordt nagestreefd. De ervaring heeft wel geleerd dat in een periode van inflatie de een rijker wordt, althans zijn financiële positie weet te handhaven, de ander in reëel inkomen aanmerkelijk achteruitgaat. Alls de bedrij ven door een sterke prijsstijging in sitaat zijn grotere winsten te maken en de aan deelhouder de geldswaarde van zijn fond sen als gevolg van inflatie in belangrijke mate ziet stijgen, gaat dit ten koste van vélen, die van vaste inkomens en pen sioenen moeten leven en zal de bemoeiing van de overheid met de z.g. vergeten groepen weer moeten worden uitgebreid. Dit houdt dan weer in dat grote bedrijfs winsten fiscaal worden afgeroomd teneinde de middelen te verkrijgen om de vergeten uit hun isolement te verlossen. allerminst aan lokkelijk en men mag dajarom hopen dat het inflatieproces zoveel mogelijk wordt bedwongen. DE TOESTAND van onzekerheid, waarin wij ons wat de conjunctuur en de verdere economische ontwikkeling bevinden, wordt duidelijk geïllustreerd in het kwartaals rapport, dat Philips deze week heeft ge publiceerd en dat wij woensdagavond van een kort commentaar hebben voorzien. Het kostencijfer bij de bedrijven is de laatste tijd niet onbelangrijk gestegen en daar men prijsverhogingen zoveel mogelijk wenst tegen te gaan, moet de dekking van die hogere kosten worden gezocht in een ver groting van de omzet en een meer effi ciënte bedrijfsvoering, waarnaar dan ook allerwegen wordt gestreefd. Philips is er ook in het eerste halfjaar van 1956 in ge slaagd haar omzet verder te vergroten en 1 vooral het feit dat de export uit Neder land in sterkere mate is toegenomen dan de totale omzet, is het bewijs dat Philips zich op de wereldmarkt tot dusver nog goed kan handhaven. Maar het teleurstel lende is dat hoewel de omzet veel groter was dan in het eerste halfjaar van 1955, de winst na aftrek van belasting slechts f 3 miljoen meer heeft bedragen, zodat het winstpercentage van 6.1 pet. tot 5.6 pet. is gedaald. De winst is dus niet evenredig aan de grotere omzet gestegen, een verschijnsel, dat zich ook bij andere ondernemingen voordoet en voor de werknemers een waar schuwing is om bij hun looneisen de boog niet te strak te spannen. Want weliswaar wordt er, althans bij Philips, elk jaar een groot deel van de winst in het bedrijf ge houden, maar reeds in 1955 was dit per centsgewijs kleiner dan in 1954 en toch zijn er grote winstinhoudingen nodig om in de kapitaalbehoeften van het bedrijf te kun nen voorzien. Teneinde een redelijke divi denduitkering op het kapitaal mogelijk te maken, heeft Philips in de loop van dit jaar, nadat in 1955 het kapitaal is vergroot, door het opnemen van onderhandse le ningen in haar kapitaalbehoeften voor zien, maar ook dergelijke transacties moe ten worden gezien tegen de achtergrond van de winstmogelijkheden. Nemen deze af, dan gaat allengs ook de verschuldigde intrest een te zware last vormen. Het is daarom geen wonder dat een concern als dat van Philips onder de huidige omstan digheden naar een geleidelijke bedrijfs- consolidatie streeft, waarbij ongetwijfeld aan de verdere opvoering van de efficiëntie van de talrijke bedrijfsmethoden grote aan dacht wordt besteed. Maar ook dit gaat weer met de investering van grote kapi talen gepaard en de directies onzer onder nemingen staan dan ook voor het grote pro bleem in hoeverre tot nieuwe kapitaalsuit gaven mag worden overgegaan. Dit pro bleem wordt nog moeilijker nu de schaarste op de kapitaalmarkt aanhoudt, waarover men thans ook in de Amerikaanse pers kan lezen. Ten onzent is er thans van openbare emissies door de Nederlandse ondernemin gen geen sprake. Men krijgt de indruk dat zoveel mogelijk gepoogd wordt de kapi- taaisuitgaven binnen eigen grenzen te hou den, hoewel men aan de andere kant er toch weer niet aan kan ontkomen. De auto matisering van de bedrijven vindt in de V.S. in vrij snel tempo voortgang en moet ook in ons land het middel zijn om voor de stijgende bedrijfskosten een tegenwicht te scheppen. Maai- dit proces is niet in een paar maanden voltrokken en eerst na ver loop van enige tijd zal moeten blijken in hoeverre de bedrijven er in geslaagd zijn het gewenste evenwicht terug te vinden. Dit onzeker aspect is uiteraard op de beurzen van invloed, met name op de aan delenmarkt, die er doorgaans niet ongun stig uitziet, maar die toch geen grote stroom van kopers trekt, omdat men de kat uit de boom wil kijken. VANDAAR dat de cbligatiemarkt in sterkere mate de beleggers tot zich trekt, vooral nu de rentevoet tot 4'/i pet. is ver hoogd en andere aantrekkelijkheden wor den geboden om het kapitaal tot zich te trekken. Dat de gemeente Amsterdam op de winzucht van het publiek gaat specu leren door een 2\'2 pet. premielening uit te geven, waarbij elk jaar een hoofdprijs van een kwart miljoen uit de bus komt, kunnen wij eerlijk gezegd niet bewonderen. Meer sympathie hebben wij voor het be leid van de Eerste Nederlandsche Scheeps- verband Maatschappij die 4pet. twaalf jarige pandbrieven uitgeeft a 9812 pet. en daardoor tegemoet komt aan het streven van de belegger om, ongeacht de wijziging in de rentestand, zijn kapitaal zoveel mo gelijk intact te houden. Doordat deze pand brieven na 1958 in tien gelijke termijnen worden afgelost, waarbij dan een koers winst van 1 Va pet. wordt gemaakt, zal ook als de rentestand verder mocht stijgen, een koersdaling van die pandbrieven worden tegengehouden, terwijl men, als de rente stand daalt, altijd van zijn 4'A pot. rente zeker is en de koers van zijn pandbrieven zal zien stijgen tot tenminste 100 pet. Het komt ons voor dat in een onzekere tijd als de onze, ook wat de ontwikkeling van de rentestand betreft, dergelijke kort lopende obligaties voor de beleggers bij zondere aantrekkelijkheden hebben. ADVERTENTIE r Waarom een U kunt er mee in de regen lopen U kunt er mee zwemmen U kunt het zelf wassen 9 Het blijft golven en kroest niet Deze nieuwste haarverzorging, waar voor de prijs 17.50 bedraagt, wordt alléén door ons gemaakt. Twee charmante jurkjes voor onze bakvissen, het ene wat frivoler dan het andere, doch beide zeer geschikt voor de aankomende jongedames, en ontwor pen door Franse mode-kunstenaars. Kunt u zich de wereld voorstellen als één kluwen breiwol? Moeilijk waar schijnlijk. Toch zou zij er zo uitzien wanneer wij alle wol, die de Nederland se vrouwen gezamenlijk ieder jaar ver breien, om de aarde wonden. Ondanks de enorme vlucht die de confectie-truien hebben genomen; is 't gebruik aan brei wol per hoofd van de Nederlandse be volking nog aanmerkelijk toegenomen in vergelijking met voor de oorlog Asplenium nidus avis pleegt men ook wel de vogelnestvaren te noemen; een zeer sierlijke varen, die vooral in een modern interieur voldoet. Men moet de plant wel voorzichtig behandelen en haar zo plaatsen, dat men niet telkens tegen het mooi gevormde blad aanloopt'. De varen mag in deze tijd van het jaar veel water hebben, maar 's winters moet men het kalm aan doen. Het is goed het water in het hart van de plant te druppelen. De varen kan niet tegen de felle zo merzon. Daartegen dient men haar dus te beschermen. Tegen half september kan men haar langzamerhand aan de zon wennen. Wanneer men de plant verpot kah men dat 't beste in het vroege voorjaar doen, liefst in voedzame bloemisten- Wat men met wol kan bereiken. Links oncler een twinset, jumper met kort aangebreide mouwtje, los hangend jasje, waarvan de voorpanden dwars gebreid met gekleurde randen, 800 gram rniddeldikke wol. Rechts onder een herenvest: lumberjacket voor de heren der schepping, dat in de winter de koude buiten houdt en dat ook tijdens vakantiedagen goede diensten kan bewijzen. Gebreid van 7 knotten crêpe wol. grond. Vraag de bloemist dan naar varengrond. Onder in de pot komen wat scherfjes; de gaatjes of het gaatje onder in de pot moeten namelijk open blijven. Wat kamerplantenkunstmest in de zo mermaanden en in het vroege voorjaar is uitstekend. Ook wekelijks kan men een lichte oplossing geven. Wanneer men per liter water één theelepeltje op lost is dat al voldoende voor ongeveer twintig kamerplanten. G. J. KROMDIJK

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11