Koningin en Prins vonden oplossing voor hun moeilijkheden REISWEKKERS Commissie van vijf gaaf pogen kolonel Nasser te overreden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bepaalde voorzieningen, onder meer in de sfeer der persoonlijke relaties HET WEER: Buiig en bewolkt Na advies van Driemanschap Thans geen reden meer voor bezorgdheid Het woord is aan Suezkanaalconferentie geëindigd Kroesjtsjev waarschuwt in Moskou tegen wapengeweld h Stuurman Cohen 71e JAARGANG No 39 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 301e JAARGANG No 192 Opnieuw doden in mijn van Marcinelle gevonden Slachtoffer treinbotsing te Amsterdam overleden Vuurgevecht in Gaza-zone f14.95 HAARLEMSE UURWERKHANDEl Vorstelijk paar vertrokken Nieuwe informateur streeft naar brede samenwerking Militair verdronken in zwembad te Overveen Baarden achter tractor Russische fabel Morele steun Hammarskjoeld wacht Peter Weinberger werd door chauffeur ontvoerd rivixixu otyotegoi/Mg, HDZ VERLOVINGSRINGEN Neergeschoten vliegtuig wellicht opgespoord Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor iil Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct, p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A, D. Huijsman 's-GRAVENHAGE. Heden hebben de Koningin en de Prins der Nederlanden het volgende communiqué laten bekendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer hebben ons ter voldoening aan de opdracht van 28 juni hun bevindingen voorgelegd en van raad ge diend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waardevol geweest bij het oplossen van de gerezen moeilijkheden. Met vertrouwen zien wij thans de toekomst tegemoet" w.g.) JULIANA BERNHARD Van zeer bevoegde zijde wordt naar aanleiding van dit door de Koningin en de Prins der Nederlanden uitgegeven communiqué verklaard, dat thans geen reden voor bezorgdheid met betrekking tot de in en rond het Koninklijk Huis gerezen kwesties meer bestaat. Het communiqué wordt aangemerkt als een bewijs, dat de Koningin en de Prins een oplossing voor hun moeilijkheden hebben gevonden, die hen in staat stelt de toekomst hoopvol tegemoet te treden. Naar wij van dezelfde zijde vernemen, heeft de gevonden oplossing het nodig gemaakt, dat Koningin en Prins bepaalde voorzieningen hebben getroffen, terwijl andere voorzieningen nog genomen zullen worden. Deze voorzieningen liggen in de sfeer der persoonlijke relaties. De Koningin heeft haar relaties met mej. Greet Hofmans verbroken, niet voor een bepaalde termijn, doch voor onbepaalde tijd. Wat de berichten in de buitenlandse pers over een vertrek van mej. Hofmans uit Nederland betreft wordt verklaard, dat dit een kwestie van de persoonlijke keuze van de betrokkene is. Overigens kan worden aangenomen, dat de integriteit van de persoon van deze betrokkene in het geheel niet in het geding iS. Er is voorts reden om aan te nemen, dat enige mutaties ten hove zullen behoren tot de voorzieningen, die genomen zullen worden. Ten aanzien van in de buitenlandse pers verschenen berichten als zou Prins Bemhard het voornemen hebben voor geruime tijd naar zijn bezittingen in Tanganjika te vertrekken, wordt verklaard dat deze alle grond misseq. Wel iswaar zal de Prins in de toekomst weer wel enkele malen naar Tanganjika reizen, doch dan ten hoogste voor enkele weken. Deze reizen staan in generlei verband met de thans gevonden oplossing. Voorts kan worden aangenomen, dat de Koningin ervan heeft afgezien in de toekomst nog deel te nemen aan de conferenties van een kring op „Plet Loo". Op 31 augustus zal weer zulk een conferentie worden gehouden, doch de Koningin zal daarbij niet aanwezig zijn. Of de conferenties zelf zullen worden voortgezet hangt uiteraard geheel en al van de initiatiefnemers af. Prinses Beatrix zal haar studie aan de rijksuniversiteit te Leiden in september beginnen en het ligt in de bedoeling, dat zij het studieplan op normale wijze zal afwerken. Van bevoegde zijde wordt voorts verklaard, dat de taak van de Commssie van Drie met het uitbrengen van haar advies, welks inhoud uiteraard het geheim van Soestdijk moet blijven, geëindigd is. De leden van het driemanschap zijn thans weer voor andere functies beschikbaar. Dit en de inhoud van het communiqué worden in politieke kringen dan ook geïnterpreteerd als een bewijs, dat van een abdicatie van de Koningin nu of in de toekomst thans in het geheel geen sprake is. Het driemanschap van links naar rechts: prof. mr. P. S. Gerbrandy, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en prof. dr. L. J. M. Beel. MARCINELLE (Belga). - Donderdag avond heeft een reddingploeg op de ver dieping van 1035 meter van de mijn „Bois du Cazier" in Marcinelle de lijken van tweeënveertig mijnwerkers gevonden. De leider van de reddingploeg herkende een van deze lijken als dat van zijn zoon. Ei\ worden nu nog eenendertig mijnwerkers vermist. In een brief aan het Iioge Gezagsorgaan geven de vrije vakbonden der mijnwerkers en metaalbewerkers van de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te kennen, dat hun afgevaardigden als vertegenwoordigers van de mijnwer kers gehoord moeten worden door de in tergouvernementele conferentie der E.G. K.S.-landen, die op 6 september in Luxem burg bijeen zal komen om het probleem van de veiligheid 'in de mijnen te bespre ken. De pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, heeft hedenmorgen op verzoek van de ambassadeur van België, baron F. X. J. M. G. van der Straten-Waillet, in de St. Jacobskerk aan de Parkstraat in Den Haag een mis opgedragen voor de zielerust van de slachtoffers van Marcinelle. Op girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis, ten behoeve van de nabestaan den van de slachtoffers van de ramp, is tot op heden f 150.449.88 ontvangen. Het geld zal gestort worden in een speciaal fonds, dat gevormd wordt ten behoeve van de 450 kinderen der omgekomen mijnwer kers. Uit dit fonds zullen in de loop der jaren beurzen voor een vakopleiding dan wel andere studiebeurzen worden ver strekt. De 32-jarige J. Boshuizen uit Weesp, de enige reiziger die bij de treinbotsing nabij het hoofdstedelijk Centraal Station gister ochtend zwaar werd gewond, is vanochtend in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis te Am sterdam overleden. TEL AVIV (Reuter-AFP) Een woord voerder van het Israëlische leger heeft verklaard, dat een Israëlische post in het gebied van Kissoefim vanochtend door Egyptenaren in de zone van Gaza met machinegeweervuur is beschoten. Tijdens de beschieting drongen Egyptische soldaten Israëlisch gebied binnen en naderden de post. De Israëliërs beschoten daarop de Egyptenaren. Volgens de woordvoerder duurde het vuurgevecht nog voort. ADVERTENTIE met 1 jaar garantie vanaf Prachtige SIER WEKKERS f Q 7 c vanaf I 0./3 GROTE COLLECTIE „TITUS" HORLOGES Barteljorisstraat 1 hoek Smedcstraal Haarlem - Telefoon 13131 De Koningin en Prins Bernhard zijn vanmorgen om 8.20 uur per Dakota van de Rijksluchtvaartdienst van het vliegveld Soesterberg naar Griekenland vertrokken. (Van onze parlementaire redacteur) Het is begrijpelijk dat prof. De Gaay Fortman, de nieuwe informateur, even de tijd nodig heeft om de zaken allemaal te bekijken. Het is meer dan ooit een inge wikkelde aangelegenheid geworden en bovendien liggen er bij wijze van spreken stapels uiteenlopende ontwerp-program- ma's. Prof. De Gaay Fortman heeft gisteren zowel met zijn voorganger, prof. Lieftimck, als met dr. Drees gesproken. Vandaag heeft hij een onderhoud met prof. Romme, waar na ook de andere fractievoorzitters aan de beurt komen. Prof. De Gaay Fortman zou er naar stre ven alsnog de weg te banen voor een kabi net gebaseerd op een zogenaamde brede samenwerking. Wil hij enige kans van sla gen hebben dan zal het nodig zijn, dat het minister-presidentschap bij een socialist komt e,n dat voorts ook Financiën en So ciale Zaken alsmede nog twee andere porte feuilles aan personen uit de P.v.d.A. wor den toegekend. Op die manier kan men nog komen tot een ministerie, dat het dichtst mogelijk bij de uitslag van de ver kiezingen past. Met andere woorden, het zal nodig zijn dat de K.V.P. minder eisen gaat stellen en ook de P.v.d.A. niet over de schreef gaat en dat nu over en weer in een verzoenings gezinde stemming alsnog getracht zal wor den tot een samenwerking te komen. Blijk baar is in de fractie van de C.H.U. eer. meerderheid niet gesticht over eventuele pogingen een kabinet tot stand te brengen waarin op een of andere wijize de oude rechtse coalitie zou herleven. In het binnenbad van Stoops Bad te Overveen is donderdagmorgen tijdens het zwemmen de bijna twintigjarige P. M. v. M. verdronken. Een groep soldaten uit de Ripperda- kazerne had gezwommen en toen men uit het bad kwam, werd de soldaat vermist en dood in het bad aangetroffen. Men ver moedt, dat de militair onwel is geworden. De bekende paardenfokker de heer W. H. Geersen heeft - gedwongen door het tekort aan personeel - een nieuwe trainingsmogelijkheid voor zijn zeven tig paarden ontworpen. Op zijn fokkerij in oud-Valkeveen heeft hij namelijk een baan aangelegd waarin de paarden, of zij willen of niet, iedere ochtend hun rondjes moeten lopen in het tempo dat door de tractor wordt aangegeven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S P. D. Ouspensky: Wat is er in de hemel en op aar de en tussen hemel en aarde, dat de mens niet nodig heeft om vol komen mens te zijn? (Van onze correspondent in Londen) Namens de zeventien landen, die het geamendeerde plan-Dulles 'aanvaard hebben, zullen vertegenwoordigers van Australië, de Verenigde Staten, Ethiopië, Perzië en Zweden, onder voorzitterschap van de Australische premier Menzies, nog deze week naar Caïro vliegen om het plan voor internationalisatie van het Suezkanaal aan president Nasser voor te leggen. Zij zullen dit volgens de wens der conferentie „beleefdelijk" doen en hem vragen of hij bereid is op basis van dit plan onderhandelingen te beginnen. Zegt hij ja, dan zullen de be sprekingen worden voortgezet in Rome of Genève of mogelijk ook, zo Nasser dit wenst, in Cairo. Er zijn echter sterke aanwijzingen, dat Nasser zal weigeren het plan, dat internationalisatie van het Suezkanaal als voorwaarde stelt, als- basis voor onderhandelingen te aanvaarden. Wel was hij bereid te praten over de samenstelling van een internationaal adviserend lichaam. In Egyptische politieke kringen te Londen is men van oordeel, dat de commissie van vijf zich de moeite van een reis naar Caïro zou kunnen besparen, „daar de voor stellen het papier waarop zij geschreven zijn, niet waard zijn". De conferentie ging gisteren uiteen met 1 vier dagen op de knieën kunnen worden slechts één geregistreerd besluit: de Britse j gedwongen. voorzitter Selwyn Llovd zal de Egyptische j De Franse regering komt vanmiddag in regering een woordelijk verslag sturen van bijzondere zitting bijeen, om de consequen- de verhandelingen. De vier delegaties, die ties van Londen, ook de eventuele militaire het plan-Menon steunen (Sovjet-Rusland, India, Ceylon en Indonesië) hebben niet onthuld of zij hun plan ook aan Nasser zullen voorleggen. Zowel minister Luns als Ruslan Abdul- gani, de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, verklaarden tevreden te zijn over het resultaat der conferentie. Beiden zeiden verheugd te zijn, dat er geen breuk is gekomen in de verhouding Oost-West. Abdulgani zei dat hij morgen op zijn terug reis naar Indonesië in Caïro met Nasser overleg zou plegen. In Parijs worden de resultaten van de conferentie met zeer gemengde gevoelens, beoordeeld. Het plan-Dulles verschilt op zoveel kardinaie punten van de eisen, die het Franse parlement voor de conferentie had gesteld, dat men in Parijs zijn geest drift gemakkelijk bedwingen kan. Het voorstel-Dulles wordt Nasser bovendien als basis voor onderhandelingen aangeboden en blijft dus vatbaar voor verdere conces- ces. De Sovjet-Unie is voorts officieel tot de invloedszone van het Middellandse Zee gebied toegelaten, hetgeen het Westen tot nog toe had weten te voorkomen. Parijs had. vooral met het oog op Algerije. Caïro een ultimatum willen sturen uit naam van het hoogst mogelijke aantal landen. Als de Egyptische dictator weigert, dan staan Frankrijk -n Groot-Brittannië op hetzelfde punt als onmiddellijk na de naasting van het Suezkanaal. consequenties onder ogen te zien. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het personeel bij de marine en het korps mariniers beneden de rang van officier, dat na vervulling van een contract van zeven jaar in september of later zou afzwaaien, met het oog op de Suez-crisis in dienst zal worden gehouden. Naar schatting zullen elke maand ongeveer 500 mannen door deze maatregel worden getroffen. Een woordvoerder van de admiraliteit verklaarde met nadruk, dat de maatregel niet een mobilisatie of een op roep van reservisten inhoudt. Men kan ten hoogste zeggen dat beide landen in dat geval een soort morele steun aan de Londense resoluties kunnen ont lenen voor een eventuele militaire actie tegen Egypte. De militaire voorbereidingen worden intensief voortgezet. De grootste Franse oorlogsbodems kruisen op de Mid dellandse Zee, op de vliegvelden rond Parijs zijn valschermjagers samengetrokken en in Algerije heeft het opperbevel talrijke tanks voor een eventuele expeditie in gereedheid gebracht. Sommige Franse kranten speculeren al over de Westelijke overwinningskansen. Volgens een enkele militaire waarnemer zou Nasser binnen De Russische communistische partijleider Kroesjtsjev heeft volgens diplomaten op een receptie van de Roemeense ambassade te Moskou tegenover hen verklaard, dat Groot-Brittannië en Frankrijk voorzichtig moeten zijn en niet verwikkeld moeten raken in een oorlog met Egypte. Hij zei, dat, indien Egypte een oorlog zou worden opgedrongen, deze naar Egyptische opvat ting een „rechtvaardige of heilige oorlog" zou worden. I11 dit geval „zouden de Ara bieren niet alleen staan, maar zouden vrij willigers hun te hulp komen". Kroesjtsjev illustreerde de afwezigheid van Egypte op de Suez-kanaalconferentie te Londen met een Russische fabel over een bijeenkomst van dieren, die een be schermer voor de schapen moesten kiezen. De wolf werd eenstemmig gekozen, maar toen een der dieren vroeg of de schapen aanwezig waren, bleken deze er niet te zijn. Dag Hammarskjoeld, de secretaris-ge neraal van de UNO, heeft medegedeeld, voorlopige plannen voor een bezoek aan Latijns Amerika opgegeven te hebben met het oog op de situatie in het Midden-Oos ten. de Suez-crisis en andere internationale vraagstukken. Verdachte legt bekentenis af MINEOLA (Reuter) Een 31-jarige Amerikaanse taxi-chauffeur, Angelo John Lamarca, heeft bekend, dat hij op 4 juli de vier weken oude baby Peter Weinberger heeft ontvoerd uit de tuin van het ouder lijk huis in Long Island. Frank Gulotta, officier van justitie in het district Nassau, heeft medegedeeld, dat Lamarca ge arresteerd is. Hij zei. dat Lamarca hem had verteld, dat hij de baby levend ver borgen had in een bosrijk gebied. Lamarca, die gehuwd is en vader van twee kinderen, werd woensdagnacht in zijn woning te Plainview gearresteerd. De fede rale recherche wilde zijn handschrift ver gelijken met dat van het briefje dat op 4 juli in de kinderwagen van Peter Wein berger werd achtergelaten en waarin zevenduizend gulden losgeld werd geëist. Donderdag is Lamarca op het hoofd bureau van het F.B.I, in New York lang durig ondervraagd. Tenslotte bekende hij. ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM - TEL 717162 LEDERTEX BROMFIETS)ASJES 47.50 ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM WASHINGTON (Reuter/UP) De Amerikaanse marine heeft in Washington bekend gemaakt, dat wrakstukken, naar men aanneemt afkomstig van het Ameri kaanse patrouillevliegtuig dat bij de Chi nese kust vermist wordt, vanuit de lucht zijn waargenomen. Het wrak zou gezien zijn door vliegtuigen die zoeken naar over levenden van het toestel, dat zestien man aan boord had toen het door een onbe kend vliegtuig werd aangevallen. Een tor- pedobootjager is gezonden naar de plaats, waar het wrak ontdekt is. Radio-Peking heeft donderdag bekend gemaakt, dat jachtvliegtuigen van de Chi nese luchtmacht die dag een „Tsjang Kai Tsjek-vliegtuig" hebben aangeschoten in hetzelfde gebied waar de Amerikaanse Mercator wordt vermist. Aangenomen wordt, dat de Chinezen het Amerikaanse toestel voor een nationalistisch vliegtuig hebben gehouden. De kentekenen van de Mercator waren in het duister van de vroege ochtend niet waar te nemen. De Verenigde Staten hebben Groot- Brittannië verzocht, communistisch China ertoe te bewegen een officiële verklaring te geven van het neerschieten van het vliegtuig. Vermoedelijk zal op het in te stellen Britse onderzoek dan een krachtig pro test der Verenigde Staten volgen. Het de partement van Buitenlandse Zaken in Washington heeft deze omweg moeten kiezen, omdat de Verenigde Staten zelf geen betrekkingen met communistisch China onderhouden. Volgens nationalistische berichten heb ben de Chinese nationalisten donderdag ten noordwesten van de Matsoe-eilanden, bij de kust van Noord-Koekien, een com munistisch marinevaartuig tot zinken ge bracht en twee schepen beschadigd. O XX XXXJOOOOC JCXX> O XXXXXXXXXXXXX* 'YXXXXCCCCC* VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Nu en dan buien waarvan sommige met onweer, maar ook enkele opkla ringen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. 25 augustus Zon op 5.42 uur. onder 19.45 uur. Maan op 20.41 uur, onder 10.12 uur. Maanstanden 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 augustus Hoog water: 5.11 en 17.34 uur. Laag water: 1.04 en 13.16 uur. Zaterdag 25 augustus Hoog water: 5.43 en 18.05 uur. 8 Laag water: 1.36 en 13.45 uur. xrnor xx xxxxxnaxx «ocxx* tx xxxxxxxxxa mxxxxocxxcocxxxxxo BUIIG EN KOEL WEER De verslechtering, die het weer sinds gis teren heeft ondergaan, is het gevolg van het naderbij komen van een depressie van de Atlantische Oceaan. De kern van dit lagedrukgebied bereikte in de afgelopen nacht Schotland. Het bijbehorende front drong met regen en onweersbuien ons land binnen. Daarbij namen ook de windkrach ten toe. De kern van de depressie beweegt naar de Noordzee en zal tamelijk dicht bij ons land komen. Op de oceaan ontwikkel den zich enkele randstoringen, die ook naar West-Europa koersen. Daarom moet verwacht worden dat het weer enkele dagen onder depressie-invloed zal blijven en een buiig karakter zal hebben. WEERRAPrORTEN (van h denmorge'- 7 uur) l C i l eo Weerstoestand buitenland li ra S m Ha O - O 5 c ess cS Stockholm licht bew. nno 17 0 Oslo zwaar bew. nno 19 0 Kopenhagen regen nw 17 0,1 Aberdeen regen windst. 13 4 Londen onbewolkt wzw 18 6 Amsterdam regenbui zzw 17 3 Luxemburg regen zw 16 6 Parijs zwaar bew zw 20 0,1 Bordeaux zwaar bew. zw 20 1 Grenoble mist windst. 17 4 Nice zwaar bew nw 27 0 Berlijn half bew. z 19 0 Frankfort mist windst. 14 0 München nevel wzw 15 14 Zürich geheel bew. zzo 15 6 Genève regen zzw 17 3,5 Locarno geheel bew. windst. 24 0 Wenen zwaar bew. wnw 18 6 Innsbruck zwaar bew. n 19 2,5 Rome licht bew. windst. 25 0 Ajaccio zwaar bew. ono 24 0 Mallorca licht bew. nnw 27 0 Weerstoestand binnenland Den Helder regen zzw 10 5 Ypenburg zwaar bew. wzw 10 6 Vlissingen zwaar bew. zzw 12 5 Eelde regen zo 7 2 De Bilt zwaar bew. zw 9 4 Twenthe geheel bew. zzo 8 2 Eindhoven half bew. zw 10 3 VTv. Z-Limb. licht bew. zw 9 2 (De temperatuur Is van hedcnn.,.feen uur. de neerslag van de laaisu un

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1