PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Haarlemse rechtbank behandelde viertal appelzaken Slaapkamer kleedjes O NAAIMACHINES MOCCONA Wereldnieuws Onsportieve jacht" op een haas De radio geeft zaterdag ^ocli ió Uet r~ Geen 2 ll.25 16.50 Examen voor fietsers Installatie Nationaal Fonds voor de bestrijding van kinderverlamming Ontvangst van sociologen in het Rijksmuseum Vijandelijke auteursrechten worden teruggegeven Ernstige verkeersongevallen in Amsterdam afgenomen Het leven werd iets goedkoper Prijsindexcijfe r daalde van juni op juli Zeepost Leerlingen-architecten exposeren in New York Kerkelijk Nieuws Zo maakt L[ in een handomdraai een lekker kopje koffie! Hoccö^* Douwe Egberts oplosbare koffie Frankrijk verwacht een slecht wijnjaar VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 Twee broers uit Nieuw-Vermep waren door de kantonrechter wegens overtreding van de jachtwet veroordeeld tot een hech tenisstraf van een week. In februari van dit jaar konden zij wegens de vorst niet werken bij de bouw van huizen. Volgens hun verklaring waren zij op jacht op een bunzing en zij hadden een net meegenomen. Het tweetal zag op het met sneeuw bedekte veld sporen van een haas en zette een ach tervolging in. Een van hen ving het dier en de ander vervoerde het op de openbare weg. Tegen het vonnis waren de broers in hoger beroep gegaan en donderdag hadden zij zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Zij vonden de straf te zwaar en vroegen een geldboete op te leggen. De officier van Justitie was van mening, dat de wijze van jagen erg onsportief is geweest. Er is weinig ongunstigs van het tweetal te' zeggen en het staat niet bekend als stropers. Het is te begrijpen, dat de kantonrechter een hechtenisstraf heeft op gelegd, want van hogerhand was er op aan gedrongen streng op te treden tegen stro pers. Daar het over één haas gaat wilde spreker een geld'boete van f 150 eisen, sub sidiair vijftig dagen hechtenis. Mr. O. H. van Wijk, die als verdediger optrad, merkte op, dat de hroers zich we gens de vorst verveelden. Zij zijn er op uitgetrokken en hebben op onsportieve wijze gejaagd. Zij staan echter niet als stro pers bekend en daarom vroeg pleiter een voorwaardelijke hechtenisstraf of een geld boete op te leggen. Tegen onverlichte vrachtauto gereden Een chauffeur uit Valkenburg (Z.H.) moet in de avond van 29 september van het vorig jaar een hoeveelheid klaver ver voeren. Op de Kruisweg nabij Hoofddorp heeft hij de auto aan de kant van de weg geplaatst, om een bezoek te brengen aan een bakker. Uit de richting Haarlem nader de de burgemeester van Alphen aan de Rijn per auto en hij zag de vrachtauto niet staan. Een aanrijding volgde, waardoor de auto ernstig beschadigd werd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Uit een onderzoek was gebleken, dat klaver over het rode achterlicht hing, waardoor de burgemeester de vrachtauto niet heeft op gemerkt. Wegens het in gevaar brengen van het verkeer was de chauffeur veroor deeld tot een geldboete van f 75 en wegens het te breed laden van de klaver (toege staan is 2.50 meter en de breedte was 3.40 meter) tot een geldboete van f 25. De chauffeur was in beroep gegaan bij ADVERTENTIE ZUIVER WOL KLEURECHT 50x100 60x115 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Piano-recital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraat- je. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Dansmuziek. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Radio Philharmonisch orkest. 16.40 Orgel en zang. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Platen. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, cause rie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest en klein koor. 21.00 Taptoe Delft. 21.20 Vliegen vangen. 21.40 Platen. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Leert uw landgenoten kennen. 22.35 Schim menspel op zee, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Taptoe Delft. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en solist. (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Promenade-orkest. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.40 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 1S.30 Platen. 16.50 Idem. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek overzicht. 18.25 Wereldkampioen schappen wielrennen. 18.35 Promenade orkest en soliste. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen, 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.00 Ameri kaanse volksliedjes. 21.30 Platen. 21.50 Bele venissen van een missionaris in het centrale bergland van Nieuw Guinea, causerie. 22.10 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25— 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S., K.R.O.) 16.0016.30 Voor de kinderen. 16.3018.30 Wereldkampioenschappen wielrennen. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Rendez vous aan de Seine. 21.00 Wij stellen u voor. 21.15 Taptoe Delft. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 16.00 Accordeonmu- ziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.104 Orgelcon cert. 17.55 Lichte muziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Omroepkoor. 20.00 Omroep-orkest. 20.30 Platen. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.13 Verzoekprcgram- ma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. de Haarlemse rechtbank en tijdens de be handeling van de zaak merkte de officier van Justitie op, dat de verdachte onvoor zichtig en roekeloos is opgetreden. Het on geluk is gelukkig goed afgelopen. De boete wegens het in gevaar brengen van het ver keer achtte hij te laag en de officier wilde die gesteld zien op f 200, subsidiair vijftig dagen hechtenis. Voor het andere feit eiste hij een boete van f 10, subsidiair drie dagen hechtenis. Motor tegen uitwijkende auto Een vijfentwintigjarige arbeider uit Heemskerk was door de kantonrechter van rechtsvervolging ontslagen. Hem was ten laste gelegd het besturen van een vracht auto op een zodanige wijze, dat achter hem komend verkeer niet kon passeren. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie had beroep aangetekend en donderdag had de Heemskerker zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Verdachte deelde mee, dat hij een spoed-boodschap voor zijn patroon, die in Duitsland ver toefde, moest doen. Prei moest van het land worden gehaald en naar de veiling worden gebracht. Eén der rechters: „Door het ongeluk is de prei wel prijzig geworden." Verdachte was niet in het bezit van een rijbewijs, maar wilde het werk doen, omdat er haast bij was. Hij kwam met een vrachtauto van de Kerkweg te Heemskerk op de Rijksstraatweg. Honderd meter ver der wilde hij links af de Duinweg inrijden. Op de Rijksstraatweg moest hij uitwijken voor een wagen, bespannen met een paard en kwam midden op de weg. In dezelfde richting reed een onderwijzer uit Velsen per motor, die de vrachtauto wilde pas seren. Hij bemerkte niet, dat de wagen van richting veranderde, waarna een aanrijding ontstond. De motorrijder was gedurende enige weken niet in staat te werken. De officier van Justitie was het niet eens met het vonnis van de kantonrechter. Door een onoplettendheid van de verdachte is de motorrijder de dupe geworden. Spreker eiste een hechtenisstraf van een week. De geldboete wegens het rijden zonder rij bewijs wenste de officier op 50 gesteld te zien. „Familie in ziekenhuis'' Op 30 augustus van het vorig jaar week een drieëndertigjarige chauffeur uit Peur- sum met een achtwielige vrachtauto (trek ker met oplegger) op de Kruisweg tussen Aalsmeer en Hoofddorp voor een stil staande vrachtauto naar links uit. In de zelfde richting reed een zesenveertig jarige Hilversummer op een motor en zijn vrouw en dochter zaten op de duo. De motorrijder was ,de achterwielen genaderd toen de vrachtauto uitweek. Hij stuurde naar links, maar kon niet meer passeren. Eerst kwam de Hilversummer in de berm en daarna met zijn vrouw en dochter in een sloot. De man brak een beentje van een van zijn voeten en de beide dames braken een kuit been. Wegens het in gevaar brengen van het verkeer had de kantonrechter de chauf feur veroordeeld tot een geldboete van 75, waarmee deze niet tevreden was. Donderdag stond hij in hoger beroep voor de Haarlemse rechtbank terecht. De offi cier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de chauffeur rekening had moeten houden met het verkeer. Het uitsteken van de richtingaanwijzer is niet voldoende. Het is bovendien onmenselijk, dat verdachte nooit geïnformeerd heeft naar de toestand van de drie gewonden, die naar een zieken huis te Haarlem waren vervoerd. Een geld boete is niet in verhouding met hetgeen gebeurd is en daarom eiste spreker een hechtenisstraf van één maand. Mr. Loman jr. deelde als verdediger mee, dat verdachte wel gekeken heeft op de weg maar niets gezien heeft. Daarna moest hij bijzondere aandacht besteden aan zijn grote auto.Te goeder trouw heeft de chauf feur gedacht te kunnen doorrijden. Pleiter hoopte, dat geen hechtenisstraf zal worden opgelegd, maar een niet te hoge geldboete. De rechtbank zal in deze zaken op don derdag 6 september uitspraak doen. Het verkeer in ons land eist jaarlijks honderden slachtoffers, onder wie tal van gebruikers van rijwielen. Deels is dat te verklaren uit het feit, dat de wielrijders zich niet aanpassen aan de snelheid van het gemotoriseerd verkeer, anderdeels moet de oorzaak worden gezocht in het niet kennen of althans niet in praktijk brengen van de verkeersregels. Met 't doel hierin verbetering te brengen heeft de Vereniging voor Veilig Verkeer in Friesland besloten in Drachten wielrijders 'n soort examen af te nemen om hun kennis van de verkeersvqorschriften te onderzoe ken. Hun fietsen zullen door de politie worden gecontroleerd. Twee bedrijven hebben een prijs uitgeloofd voor de „beste weggebruiker." Mocht deze proef slagen, dan zullen andere Friese plaatsen volgen en daarna ook de andere provincies. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Prinses Beatrix beschermvrouwe De stichting „Nationaal Fonds voor de Bestrijding van de Kinderverlamming" zal op 12 september in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage officieel worden geïnstalleerd. De beschermvrouwe der stichting, prinses Beatrix, zal deze plechtigheid bijwonen en een korte rede uitspreken. Na afloop van de installatie zal de prinses tezamen met kinderen uit de Nederlandse provin cies en de overzeese rijksdelen de talrijke giften ten bate van liet fonds in ontvangst nemen, die door talrijke organisaties en bedrijven reeds werden toegezegd. De voorzitter van de stichting, de com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, verklaarde tijdens een persconferentie dat een in stelling reeds een gift van f 100.000 in het vooruitzicht heeft gesteld. Veel geld is echter nodig aangezien het fonds voor een doeltreffende bestrijding en voor de na zorg en revalidatie der slachtoffers over een jaarlijks bedrag van anderhalf tot twee miljoen gulden moet kunnen be schikken. Prof. dr. P. Muntendam, de oprichter van de stichting, zei dat dankzij financiële steun, die het fonds heeft ontvangen, het grotere aantal gevallen van kinderverlam ming dat zich dit jaar in Nederland heeft voorgedaan, op doeltreffende wijze kon worden behandeld. De revalidatie zal zich in de toekomst echter niet alleen tot de patiënten van dit jaar moeten uitstrekken doch ook tot die van andere jaren, die deze nazorg nog niet ontvingen. Vooral is veel geldelijke steun nodig voor een buitenkli niek en een buitenapparatuur met reëdu- catiemiddelen. Een dergelijk centrum zal binnenkort in gebruik genomen kunnen worden. ADVERTENTIE Big-Ben Regenjassen ƒ11.75-/15.70 WATERDICHT - VEDERLICHT GEN. CRONJcSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 Geflankeerd door twee stadhuiswachten in ceremonieel tenue en bijgestaan door 2 vertegenwoordigers van het stadsbestuur van Amsterdam ontving prof. dr. A.N.J. den Hollander als ere-voorzitter van het derde wereldcongres van sociologen woensdag avond genodigden voor 'n ontvangst in het Rijksmuseum. De drukte was zo overwel digend dat wij er niet in geslaagd zijn vast te stellen of dr. Luther H. Evans, de directeur-generaal van de Opvoedkundige Sociale en Wetenschappelijke organisatie van de UNO, de meest gewaardeerde deel nemer aan het congres van de Internatio nal Sociological Association, aanwezig was. Het koude buffet, de wijn en het vooruit zicht van een gezellig samenzijn had vele deelnemers aan het Congres in het Konink lijk Instituut voor de Tropen naar het Rijksmuseum gelokt, waar tevens de per manente tentoonstelling bezichtigd kon wordgn. De eerste van het tiental Russen dat het congres bijwoont die woen-dag aan het woord kwam, beperkte zich tot het geven van een marxistisch-leninistische funde ring van de sociologie. Men hoopt dat de andere Russische sprekers meer zullen ver tellen over de sociale verschijnselen die zich hebben voorgedaan bij de industriali satie in de onderontwikkelde gebieden van Aziatisch-Rusland. Het tijdschrift „Mens en Maatschappij" bevat ter gelegenheid van het congres een in het Engels geschreven overzicht van de voornamelijk naoorlogse ver richtingen van Nederlandse sociologen, sa mengesteld door dr. J. A. A. van Doorn, directeur van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk (ISONEVO). Alle universiteiten en hoge scholen blijken thans een leerstoel in deze jonge wetenschappen te hebben gesticht Er zijn in Nederland ongeveer 250 acade misch gevormde sociologen. Vijandelijke auteursrechten, die aan de staat zijn overgegaan, zullen op grond van een beschikking van de ministers van Jus titie en van Financiën, aan de vroegere rechthebbenden worden teruggegeven. Op brengsten van vijandelijke auteursrechten zullen worden teruggegeven indien 't recht op deze opbrengsten na 26 juli 1951 is ont staan. Mocht door het Nederlands Beheers instituut aan derden toestemming zijn ge geven voor het verrichten van handelingen die niet zonder toestemming van de recht hebbende op het auteursrecht mogen wor den verricht, dan moeten degenen, aan wie het auteursrecht wordt teruggegeven, deze toestemming gestand doen. Oorzaak misschien het slechte weer Vergeleken bij juli 1955 is gedurende de afgelopen maand in Amsterdam het aantal ernstige verkeersongevallen van 232 tot 222 teruggelopen. Het totaal aan tal slachtoffers verminderde van 519 tot 466. Ten aanzien van het aantal gedoden en ernstig gewonden is door het Bureau van Statistiek te Amsterdam een daling geconstateerd van 179 tot 164. Het bureau acht het niet uitgesloten, dat deze gunstige tendentie te danken is aan het bijzonder slechte weer van de afgglopen maand. De natte straten bren gen de weggebruikers tot grotere voor zichtigheid. Anderzijds zijn de straten bij slecht weer gevaarlijker, hetgeen mo gelijk de oorzaak is van het toch grotere totale aantal verkeersongevallen; inclu sief de kleine ongevallen althans. Behalve de slechte weersomstandighe den kunnen allerlei toevallige factoren een rol hebben gespeeld, aldus meent het bureau van statistiek, men mag slechts hopen, dat er inderdaad een structuur verandering in de gestage groei van het aantal verkeersongevallen is opgetreden. De cijfers over de eerste zeven maan den van dit jaar geven echter geen ver betering te zien. De „thermometer" wees aan het eind van juli 11.084 aan. Dit is elf percent boven de stand aan het einde van juli 1955. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de prijsindexcijfers van het levens onderhoud berekend per 16 juli 1956 op op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer daalde tussen 15 juni en 16 juli 1956 van 108 tot 107. Het indexcijfer voor de voedingsmid delen liep met 2 punten terug. Binnen deze groep vertoonden de indices voor groenten en varkensvlees weliswaar een stijging, doch de daling, die daartegen over stond voor aardappelen, fruit en vis, was van overwegend belang. Bij de niet-voedingsmiddelen werd een prijsstijging van de vaste brandstoffen geconstateerd. Het indexcijfer voor kle ding daalde met 2 punten, zulks in ver band met de kortingen, die tijdens de seizoenopruiming meermalen ook worden verleend bij aankoop van artikelen, die niet tot het eigenlijke opruimings-assor- timent behoren. De daling van de uitgaven voor con sumptieve doeleinden veroorzaakte te vens een daling van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogte samen hangt met de voor de aanschaffing van het goederen- en dienstenpakket noodza kelijke loon. ADVERTENTIE Met. de volgende schepen kan zeepost worden verzonden- De data, waarop de correspondent ie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Eemland" 27 augustus; Australië: via Engeland 1 september; Bra zilië: m.s. „Highland Princess" 27 augus tus; Brits Oost-Afrika: s.s. Ferdinand de Lesseps" 1 september; Canada: s.s. „Groote Beer" 28 augustus, m.s. „Westerdam" 30 augustus en m.s. „Prins Willem IV" 1 sep tember; Chili: via New York 30 augustus; Nederlandse Antillen: m.s- „Willemstad" 28 augustus; Nieuw-Zeeland: via Engeland 1 september; Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 1 september. Van leerlingen aan de afdeling bouw kunst aan de cursus Hoger Bouwkunst Onderricht van de r.k. leergangen te Til burg zijn een drietal ontwerpen ingezon den voor een tentoonstelling van architec tonische plannen in Amerika. Via het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen werd aan deze afdeling ver zocht enige projecten van studenten in te zenden. De tentoonstelling staat onder auspiciën van de Beaux Arts Institute of Design" te New York. De ingezonden ont werpen zijn voor een gemeenschapsoord voor kunstenaars op een der Waddeneilan den, van M. J. A. Geel te Breda, een cul tureel centrum te 's-Hertogenbosch van H. J. M. Tilmanns uit 's-Hertogenbosch en een college met internaat voor middelbaar onderwijs gesitueerd in Slenaken van E. J. H. Geelen te Tilburg. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Heteren (toez.) W. Kra nendonk te Driesum. Geref. Gemeenten Beroepen te Zeist W. Hage te Nunspeet. Geref- Kerken Beroepen te Ee (Fr.) G. Haaksma te Smilde. 57. Generaal van Kaka toe Krau trok zijn sabel en stormde dapper op Panda en Knutseleer los. Onderwijl bleef hij op gewonden in de telefoon schreeuwen, om de Generale Staf van het verloop der ge beurtenissen op de hoogte te houden. „Heb de aanvoerders van aanvallende apparaten ontdekt en ga nu tot de tegenaanval over. Bericht volgt!" Panda en Knutseleer wachtten maar liever al dat krijgshaftige geweld niet af. „Kom mee", riep Knutse leer, „de vent zwaait zo sappig met zijn mes, dat we beter uit de buurt kunnen blijven". „Als we nu maar niet ook nog de automatische bediende tegen komen", hijgde Panda, terwijl zij een zijgang in vlxLchtten, „voor die ben ik nog banger dan voor een boze generaal!" Maar helaas wat versperde hen daar plotseling de weg? De robot! De ijzeren bediende klikte voldaan, toen hij Panda zag en kwam ijverig naderbij om zijn ongewenste dien sten te hervatten. Eén theelepel Aloccona in het kopje. .kokend water er op.. ...even roerenen dan suiker en melk of koffiemelk naar smaak toevoegen Standaardbusje jjj of potje f2.45 Nu ook in busjes 'UCCOJf/^ van fi.38. Grote bus f 9.10 (140 koppen):.; r.>b M 86 R (Van onze correspondent in Parijs) De vooruitzichten voor de wijnoogst in Frankrijk zijn niet rooskleurig. In verge lijking met het vorige jaar wordt er voor dit seizoen dertien miljoen hecto'iter of wel twintig percent minder wijn verwacht Sommige wijnstreken, zoals het dal van de Garonne, zullen slechts op een gehalveerde oogst kunnen rekenen. Daarentegen is men in de Midi, het Middellandse Zeegebied, waar m°n de zon deze zomer nog wel eens heeft waargenomen, wat optimistischer, terwijl in het dal van de Loire op een vrij wel normale opbrengst wordt gehoopt. Discriminatie. De Hongaarse regering heeft beloofd een einde te maken aan de discriminatie van intellectuelen in Hongarije. „Politieke onverschilligheid en cynisme waren de resultaten van deze discriminatie," aldus een resolutie van de partij. Voorts werd toegezegd, dat kinderen van intellectuelen voortaan aan universiteiten mogen studeren. Katyn. Volgens een vluchteling uit Polen heeft een groep Poolse schrijvers de regering van Polen gevraagd, een on derzoek in te stellen naar de „slachting van Katyn," waar gedurende de tweede wereldoorlog duizenden Poolse officie ren vermoord werden. Premier Cyran- kiewicz zou meegedeeld hebben, dat een Poolse commissie de zaak zal onder zoeken en dat ook een Russische com missie zich met de zaak bezighoudt. Vierling. Een Columbiase boerin, Teresa Gonzales de Ariza heeft het leven ge schonken aan een gezonde vierling. Mevrouw Ariza die reeds drie kinderen had, en haar vierling maken het goed. Oneervol. Een Amerikaans militair ge rechtshof te Wurzburg in West-Duits- land heeft twee Amerikaanse soldaten, die een 19-jarig Duits meisje hebben aangerand, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf en oneervol ontslag uit de dienst. Neandertaler. In het plaatsje Rhünde (West-Duitsland) zijn goed bewaard gebleven schedel resten van e->n Nean dertaler gevonden. Een Duitse geleerde is van mening, dat deze resten meer dan 120.000 jaar oud zijn. Duur geld. De Amerikaanse „Federal Re serve Board" heeft het disconto van vier Federal Reserve banken ver hoogd van 2:,'j tot 3 percent, met het doel de inflatie tot staan te brengen. In april werd het disconto van twee Fede ral Reserve banken reeds tot 3 nercent verhoogd. In zes grote steden blijft h°t tarief nog 2% percent Het ta tef van 3 percent is het hoogste sedert 1933. Aarzelend. Koning Saoed van Saoedi- Arabië heeft naar in Washington ver nomen wordt toestemming gegeven vt"- verder gebruik van de luchtbasis van Dahran door Amerikaanse vliegtuigen, hoewel de Amerikaans^ lan-!in"sr°<-ht~n officieel zijn afgelopen. De onderhan delingen over een nieuwe overeenkomt voor vijf jaar verlooen traag, doch de Amerikaanse autoriteiten geloven dat een nieuwe regeling tot stand zal kom m. Watersnood. Over een lengte van 43 kilo meter heeft de Indische rivier de Ganges haar dijken doorbroken en een gebied van 225 vierkante kilometer over stroomd in de staat Bihar. Er zi n 200.000 mensen dakloos geworden. Alle verbindingen zijn verbi'oken. Ruggesteun. In Afghanistan werken Rus sische technici aan projectielen van het Afghaanse vijfjarenplan voor economi sche ontwikkeling, dat gesteund wordt door een Russische lening van honderd miljoen dollar, zo meldt het Russische persbureau Tass. Afgetreden. Nedim Okmen, de Turkse minister van Financiën is, naar radio- Ankara meldt, afgetreden. Schendingen. Noord-Korea heeft bij de militaire wapenstilstandscommissie in Korea geprotesteerd tegen „vijf achter eenvolgende schendingen van 't Noord- koreaanse luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen," aldus bericht het pers bureau Nieuw China. De Noord-Ko- reanen eisen dat er „krachtige maat regelen worden getroffen om herhaling van deze incidenten te voorkomen." Operatie. In het Britse hospitaal te Span- dau heeft de 66-jarige Walther Funk, de voormalige nazi-minister van Econo mische Zaken, met goed gevolg een gal steen-operatie ondergaan. Funk is des tijds tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Bijtijds. Een groep als mannen verklede Japanse vrouwen heeft tevergeefs ge tracht een van de laalste mannelijke bolwerken in Japan te nemen. Reeds dertien eeuwen is de 1500 meter hoge berg Ohime gesloten voor de „profane aanwezigheid" van vrouwen. Een drom mannen uit de omgeving versperde de vrouwen de weg na de vijfde rustplaats op de berghelling. Kalm aan. De Amerikaanse „food and drug administration" heeft ernstig ge waarschuwd tegen het kwistig gebrui ken van kalmerende middelen als reser- pine (een derivaat van rauwolfia ser pentina). „Deze opwekkende middelen zijn heilzaam als zij bij uitzondering en in kleine hoeveelheden worden toege past. maar zijn schadelijk als men er een gewoonte van gaat maken," aldus een woordvoerder. zo EEN EUROPEAAN, die opgenomen wordt in een ziekenhuis in Ecuador, bij voorbeeld in de hoofdstad Quito, zal tot zijn verbazing en ongenoegen ervaren dal hem geen maaltijden worden verstrekt. Zieken die willen eten. krijgen hun voed sel van builen, zodat dagelijks potjes en pannetjes met allerlei etenswaren door familieleden worden aangedragen ten be hoeve van vrienden en ver wanten die in deze inrichting verpleegd worden. Of deze maaltijden steeds in overeen stemming zijn met de noden van de patiënten, is een vraag waarover men zich daar te lande minder bekommert. De V. hoofdzaak is, dat de zieken niet van honger sterven, hetgeen zonder deze vriendelijke bemoeiingen van buiten waarschijnlijk het geval zou zijn. Hoe ongewoon dergelijke middeleeuwse toestanden ons ook mogen toeschijnen, we dienen te bedenken dat enkele eeuwen ge leden vele ziekenhuizen in West-Europa aan hetzelfde euvel leden. Doordat deze inrichtingen veelal in sterke mate afhan kelijk waren van de milddadigheid van anderen en zij voornamelijk waren inge steld op hulp aan armlastigen, kon het herhaaldelijk voorkomen dat er voor ae verpleegden onvoldoende, of zelfs helemaal geen eten xoas. Zeer grote instellingen waren er bovendien niet op ingericht de vele honderden zieken van eten te voor zien. Het Iiótel-Dieu te Parijs, waarover we de vorige keer reeds een boekje open deden, werd door de welgestelde inwoners van de stad van goed voedsel voorzien, maar deze hoeveelheden waren nooit vol doende en arriveerden op zeer onregel matige tijden. Juist met het oog op deze giften en gaven stond het ziekenhuis dag en nacht voor Jan en alleman open, en iedereen kon er brengen wat hij wilde en J dit ook voor bepaalde zieken bestemmen. Het gevolg van dit systeem was, dat de verpleegden de ene dag honger en dorst leden, maar zich de volgende dag even tueel zwaar overaten en zich bovendien nog bedronken ook. Ook kon het gebeuren dat een patiënt, goed bedacht door zorg zame verwanten, heerlijk smulde van de hem gebrachte kostjes, terwijl anderen met uitgeteerde lichamen dit gezwelg moesten aan zien. Ook in Nederland was de 0tCn voeding in vele ziekenhui zen zó gering, of zó slecht, dat de meeste zieken zich spijzen en dranken van bui ten lieten brengen. Dit wil nogal wat zeggen, want zieken namen in het algemeen pas dan hun toevlucht tot deze instellingen, indien ze geen middelen bezaten om thuis verzorgd te worden. Nog in het begin van de l!)de eeuiv vinden we vermeld, dat de zieken in het Binnen- of St. Pietersgasthuis te Amsterdam zich eten van buiten lieten brengen. Dat was welis waar tegen de regels in, maar dat was bij zo veel dingen in die dagen. Koffie en thee mochten bijvoorbeeld niet worden ver strekt, maar de ziekenvaders en -moeders verkochten dit onderhands aan de patiën ten, wat een aardige bijverdienste ople verde. Tekenend voor de toestanden was ook het feit, dat deze inrichting tot 1820 geen enkele badkuip telde om de ver pleegden bij binnenkomst te kunnen reini gen. En toen in dat jaar dan eindelijk één badkuip arriveerde, werd hij hoogst zelden gebruikt. Om door te gaan op de voeding, moeten we nog vertellen dat de mensen tenslotte met beenderlijm werden gevoed! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2