DE SAMENZWEERDERS Eisenhower en Nixon: „zonder vrede is er geen toekomst" Egypte zal Britse en Franse schepen niet achterstellen Bunno op zoek naar Luilekkerland Kloof tussen ons en de communistische landen moet overbrugd worden Wervingsacties voor nieuwe loodsen wekt beroering bij Kielerkanaal Litteraire Kanttekeningen VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 4 Bonn wil contact met Duitse geleerden in Sovjet-Unie Radio-actief perron Duitsers hebben geen animo voor officierscarrière EOKA herinnert de Britten aan „Thermopylae" Ultimatum van gouverneur Harding verworpen Japanse premier kiest zijde van Tsjang Kai Tsjek Fondsoptiekzaken verlagen de prijzen VESTDIJK'S HULDE AAN REMBRANDT Een magistrale dichtbundel LIKDOORNS f VERVOLGVERHAAL^ door Friedrich Bruegel Agenda voor Haarlem Van onze correspondent in Washington) Zowel vice-president Nixon als president Eisenhouwer heeft tot slot van de Republi keinse conventie te San Francisco een rede gehouden, die diepe indruk heeft gemaakt. Zij aanvaardden daarbij hun benoemingen als kandidaten voor het presidentschap en het vice-presidentscliap. Nixon, die door de democraten als een „beul" gekenschetst werd vanwege zijn grove aanvallen op hen („twintig jaar verraad") in de verkiezings campagnes van 1952 en 1954, schijnt een andere taktiek te volgen, althans op hoog niveau te beginnen, en meer decorum te betrachten. Het viel op, dat geen van beide sprekers een aanval deed op de Democra ten. Beiden spraken in hooggestemde be woordingen over hun taak, en legden het accent op de noodzaak de vrede te bewaren. „Zonder vrede is er geen toekomst", zo zei den zy. Eisenhower zou met zijn grote populari teit in staat zijn een oplossing te bevor deren van het negervraagstuk. Eisenhower zei verder, dat zijns inziens de uitwisseling van bezoekers tussen de Verenigde Staten en de communistische landen (communis tisch China kennelijk uitgezonderd) van belang is, teneinde de kloof met de volken onder communistisch bewind te overbrug gen. Eisenhower en Nixon trachtten beiden enthousiasme op te wekken bij de jeugd, hetgeen overigens zeer opvallend was ge durende de gehele Republikeinse conventie. Dit is een wijze taktiek in een land, waar niet alleen de jongeren, doch iedereen er waarde aan hecht te behoren tot de partij van de jeugd. De president zei: wij moeten trachten de kloof die tussen ons en de communistische landen bestaat, te overbruggen; wij moeten onze nationale kracht handhaven, zowel op moreel als op economisch en militair ge bied en gezamenlijke veiligheidsmaatrege len moeten een waarborg vormen tegen tedere agressie. Een oorlog met kernwapens kan voor geen der partijen een overwin ning opleveren, aldus Eisenhower. Geen welvaartstaat De vice-president verklaarde dat Eisen hower in de gehele wereld wordt gezien als een levend symbool van de vrede. Door de grootheid van de Verenigde Staten, die gebaseerd is op vrijheid, zal het commu nisme niet overwinnen. De regering van president Eisenhower rust op de grondslag ADVERTENTIE Rakettendeskundigrn aan de Zwarte Zee in „geestelijke quarantaine" Van onze correspondent in Bonn) West-Duitsland heeft de Sovjet-Unie te verstaan gegeven dat de bondsregering er prijs op stelt dat haar consulaire ambte naren in Moskou in contact kunnen tre den met een groep Duitse geleerden en technici, die sedert het einde van het vorige jaar in Soechoemi aan de oostkust van de Zwarte Zee, in een soort „geeste lijke quarantaine" worden gehouden. De groep bestaat uit 45 raketdeskun digen, die in de oorlogsjaren te Peene- münde aan Hitlers VI en V2-raketten hebben gewerkt. In 1947 en 1948 werden zij in Oost-Duitsland gedwongen contracten te tekenen, waarbij zij zich verplichtten gedurende een aantal jaren in de Sovjet- Unie te werken. Deze contracten zijn thans afgelopen en de geleerden en technici wil len naar huis, merendeels naar de bonds republiek, doch voor een klein deel ook naar Oost-Duitsland. De wens daartoe gaven zij aan de West- duitse ambassadeur in Moskou te kennen. De Russische autoriteiten weigerden ech ter Westduitse consulaire ambtenaren naar Soechoemi te laten gaan om het vertrek der experts te regelen. Zij beweren dat de consulaire vertegenwoordiging der Duitse deskundigen-aan de Oostduitse regering is voorbehouden. De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Haas, die zondag voor be sprekingen met de regering in Bonn wordt verwacht, heeft tegen de Russische hou ding reeds protest aangetekend. Prof. Hallstein heeft de Russische zaak gelastigde in Bonn meegedeeld, dat de politieke splitsing van Duitsland geen ver deling van het staatsburgerschap mee brengt, en dat de regering in Bonn zich gerechtigd acht alle Duitsers consulaire bijstand te verlenen. Zij wil die overigens in het onderhavige geval beperken tot die geleerden en technici, die naar West-Ber- lijn of de bondsrepubliek terug willen. De secretaris-generaal van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken wees er de Russische zaakgelastigde Koedriav- zev verder op dat de diplomatieke betrek kingen tussen de twee landen op weder kerigheid berusten en dat de Russische diplomatieke ambtenaren in de bonds republiek irt* contact mogen treden met elke Russische staatsburger in West- Duitsland. coooococcaxxx^xocococoaxxxxxxxxxcooococooooocxxxcocco Een onvoorzichtige kruier liet gisteren op een der perrons van King's Cross Station te Londen een grote bus met g radio-actieve stof vallen, die bestemd was voor een ziekenhuis in Hall. Ge- alarmeerde geleerden van het Britse atoomcentrum Harwell kwamen met een 8 politiewagen naar het station om de bus 'j, deskundig te sluiten en het perron g wetenschappelijk te laten reinigen. 8 b ÓXCOCOCCOXOCOO^>COC<XOOC>OOOODOOCXX>OC>DOOOOOOCX>DOOOCO^ van welvaart, veiligheid en streven naar wereldvrede. Wij geloven in welvaart en de mens, maar niet in de welvaartstaat. De lnviduele Amerikanen moeten vrij zijn. Geen goedwillende arbeider mag zonder werk zijn. De Republikeinen erkennen, dat de boeren geen eerlijk deel krijgen van het nationale inkomen, maar zij geloven er een oplossing voor te hebben. De partij zal niet rusten voor elke neger in het land alle mogelijkheden, ook op onderwijsgebied, heeft die beschikbaar zijn voor alle andere Amerikanen. De nationale verdediging berust op: vol doende militaire kracht om elke aanval af te schrikken; een deelgenootschap met an dere vrije landen, alsmede een economische politiek op lange termijn om bondgenoten bij te staan als dat nodig is en op een van verbeeldingskracht getuigend program om overal ter wereld de mensen te winnen, aldus Nixon. BONN (United Press) De Westduitse regering heeft toegegeven, dat er weinig animo blijkt te bestaan voor de opleiding tot officier in het leger der bondsrepubliek. Om aan de verplichting te voldoen, in 1959 een leger va.n een half miljoen man op de been te hebben, moet de bondsrepubliek aan het eind van dit jaar 96.000 man onder de wapenen hebben. De honderdduizendste vrijwilliger heeft zich in Hannover gemeld. Een groot percentage dezer vrijwilligers zal evenwel bij de medische keuring wor den afgewezen. De grootste zorg is echter, dat het nieuwe leger in de komende maan den niet voldoende officieren zal hebben, om de vrijwilligers, die worden goedge keurd, op te leiden. NICOSIA (Reuter/U.P.) Vlugschrif ten ondertekend door de EOKA-leider Dighenis zijn donderdagmiddag in Limassol op Cyprus verspreid. Hierin wordt de op roep van de regering van Cyprus tot de opstandelingen om zich met hun wapens over te geven, verworpen. De EOKA-leider zegt in het vlugschrift, zijn vrijheid van handelen te zullen hernemen (dat wil zeg gen het door de EOKA een week geleden afgekondigde bestand op te zullen heffen) als de eisen tot overgave van de Cyprische regering niet worden ingetrokken en de onderhandelingen „op de grondslag van aartsbisschop Makarios' voorwaarden" niet tegen 27 augustus te middernacht zijn hervat. Het vlugschrift van de EOKA heeft als titel: „Overwinnaars geven zich niet over." Er staat onder meer in: „Al eerder in de Griekse geschiedenis vroeg de vijand om het neerleggen van de wapens, voor Ther mopylae in de vijfde eeuw voor Christus. De vijand ontving toen als antwoord: „Neen, kom ze maar halen." Als militaire leider van de strijdende Cyprioten ant woord ik op het bevel tot overgave van de Britse regering eveneens: „Neen, kom ze maar halen"." Een woordvoerder van de Cyprische regering heeft gezegd, dat de regering vast houdt aan haar voorstel tot overgave. „Wij hopen dat de leden van de EOKA het laatste vlugschrift negeren en gebruik zullen maken van de edelmoedige voor waarden, waarop zij zich uit hun tegen woordige toestand kunnen losmaken," zei hij. De ethnarchische raad van de Grieks- orthodoxe kerk op Cyprus heeft in een ver klaring herhaald, dat de vrijlating van de verbannen aartsbisscop Makarios de hoofd voorwaarde is voor enige verdere politieke ontwikkeling op Cyprus. PORT SATD (AFP/Reuter) Een direc tielid van de nieuwe Egyptische Suez- kanaalmaatschappij heeft verklaard, dat in geen geval Britse en Franse schepen zul len worden achtergesteld, wanneer er ge brek aan loodsen komt te bestaan doordat de Britse en Franse loodsen in groten ge tale ontslag nemen. Als Egypte deze lan den zou willen achterstellen, zo werd ge zegd, zou het kunnen aanvoeren, dat de Britse en Franse gebruikers van het kanaal geen passagegeld aan de Egyptische maat schappij betalen. Egypte houdt echter rekening met de bijzondere omstandighe den, en volstaat met de betrokken scheep vaartmaatschappijen te debiteren voor het verschuldigde. De Egyptische kanaalmaatschappij kan alleen niet voor vertraging verantwoorde lijk worden gesteld als er buitenlandse loodsen ontslag nemen. Reeds zijn dertig nieuwe loodsen in dienst genomen en er zullen er nog meer volgen. Zij moeten echter eerst worden opgeleid. Het aantal loodsen dat niet van verlof is terugge keerd, zo wordt van niet-officiële zijde vernomen, is 26; vijftien Fransen, acht Britten, twee Noren en één Nederlander. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de regering de Franse loodsen niet kan vragen voor onbepaalde tijd tegen hun zin in dienst van de Egyptische ka naalmaatschappij te blijven. De woord voerder prees deze loodsen, die onder de huidige moeilijke omstandigheden op hun post blijven en zo stagnatie in het verkeer voorkomen. De nieuwe Suez-kanaalmaatschappij heeft de Egyptische diplomatieke missies in het buitenland gevraagd loodsen aan te werven. Duitse loodsen in het Kieler kanaal dat Sleeswijk-Iiolstein doorsnijdt, zouden reeds door vertegenwoordigers van de Egyptische regering zijn benaderd. De Egyptenaren zouden een tienjarige er varing als loods verlangen en een salaris van f 8000 per maand bieden. Tot dusver heeft nog geen enkele loods een dienst betrekking aanvaard, doch onder de 225 loodsen is heftige beroering ontstaan, vooral met het oog op de hoge tractemen- ten. Volgens onbevestigde berichten zouden vier loodsen hun contract hebben opge zegd. De Franse en Britse (meest van Malta afkomstige) technici die bij de elektrici- teits- en gasbedrijven van Alexandrië werken, zijn op verzoek van de gemeente raad naar administratieve functies over geplaatst. Zij zijn in dienst van een Franse maatschappij, die een tot 1969 lopend con tract heeft voor de gas- en elektriciteits voorziening van de stad. Donderdag hebben de aandelenkoersen op de New Yorkse effectenbeurs zich aan vankelijk hersteld. Zij waren als gevolg van de Suezkanaalcrisis en de mogelijk heid van hogere binnenlandse rente tarieven gedaald. Voor sommige aandelen bedroeg het herstel drie dollar. Ook de omvang van de handel nam aanzienlijk toe. Er was grote vraag naar staal-, me taal-, vliegtuig- en olieaandelen. De goud prijs op de Parijse markt is echter sterk gestegen. TAIPEH (AFP) Premier Hatojama van Japan heeft generalissimus Tsjang Kai Tsjek van nationalistisch China de verze kering gegeven, dat Japan aan de „kant van het vrije China tegenover het commu nistische gevaar" staat. In een brief, die een Japanse delegatie die Formosa bezoekt, aan de nationalistische leider heeft over handigd, verklaart Hatojama te hopen op een „spoedig succes van de nationalisten bij de herovering van het vasteland". Vol gens Hatojama is het succes van de com munisten slechts tijdelijk. Hij spreekt zich uit voor versteviging van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Japan en na tionalistisch China. Tsjang Kai Tsjek noemde de brief van Hatojama „geruststellend". „Hij verdrijft alle eventuele twijfel van' de vrije wereid en het Chinese volk ten aanzien van de Japanse positie in de strijd tegen het com munisme", zo meent hij. De door ziekenfondsen geëxploiteerde optiekzaken, vier in Amsterdam en drie in Den Haag, zullen met ingang van 3 sep tember de tarieven verlagen. Deze tarieven waren gebaseerd op de oude verkoopprijzen van de opticiens, waarop dertig percent korting werd ver leend. De opticiens hebben op 15 augustus hun prijzen voor brilleglazen en monturen verlaagd. De ziekenfondszaken hebben nu hun tarieven vastgesteld op basis van de nieuwe particuliere opticienstarieven, ver minderd met vijftien percent. In de gevallen waarin de oude regeling (30 percent korting op de vroegere parti culiere prijzen) voor de verzekerden gun stiger is, wordt deze oude regeling ge hanteerd. Dit betekent, dat in de prijsklasse van de goedkopere monturen de korting alge meen boven de thans geldende dertig per cent uitgaat. De besturen van de zieken fondszaken hebben gemeend dit te kunnen doen, omdat de voorlopige resultaten over 1956 het mogelijk maken de ziekenfonds verzekerden, die op goedkope monturen zijn aangewezen, nog meer tegemoet te komen. Voor brilleglazen blijft de oude regeling gelden. Slijploon zal niet worden berekend, hetgeen een korting betekent van 25 tot 45 percent op de door de particuliere op ticiens berekende prijzen. Voor niet-ver- zekerden worden dezelfde prijzen berekend als voor verzekerden. De voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, heeft over deze tariefsverlagingen verklaard, dat het de ziekenfondsen slechts gaat om prijsrege- lend op te treden en de verzekerden ge legenheid te geven zich tegen redelijke prijzen van de onmisbare brillen te voor zien. De door de Federatie van Opticiens organisaties op 15 augustus afgekondigde prijzen liggen op een enkele uitzondering na aanzienlijk hoger dan de prijzen van de ziekenfondsoptiekzaken. Daarom gaan deze z:aken met hun prijsregelend werk door, al dus de heer Van Lienden. De Centrale Bond van Ziekenfondsen heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat een korting van dertig percent zonder maximum verantwoord was, hetgeen door de ervaring bij de exploitatie van de zie kenfondszaken is bevestigd. De nieuwe prijzen van de opticiens bereiken volgens de heer Van Lienden het gemiddelde van dertig percent korting echter nog op geen stukken na, zodat de prijsregelende actie wordt voortgezet. En steeds maar vond hij allerlei moeilijkheden op zijn wegOver hoge bergen en langs diepe afgronden moest hij; nu eens voerde een steile trap naar een hoge rotswand, dan weer moest Bunno van steen tot steen over een snelstromende beek stappen. Neegemakkelijk had hij het niet. Soms leek het wel of hij er spijt van kreeg, ooit naar Luilekkerland te hebben gewild. Als hij dit alles van te voren geweten had, tja MET EEN CYCLUS van twaalf gedichten en een acrostichon, waartoe de opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onder de hand uit groeide, heeft Vestdijk zijn bijdrage geleverd tot de herdenking van Rembrandt. Het mag destijds in het duel-in-proza met Henriëtte van Eyk op het wapen der spits vondige fantasie, waaruit de roman „Avontuur met Titia" voortkwam, een schertsend hanteren van het thema-Rembrandt zijn geweest, waarin Vestdijk zich een virtuoos toonde hier, in deze bundel „Rembrandt en de engelen" (verschenen bij Bert Bakker-Daamen N.V.), is hij, in gesprek met de meester, zélf een meester geworden. Niet elk gedicht van deze cyclus, niet iedere strofe van elk gedicht, is tot volstrekte poëzie geworden. Maar het geheel van dit architectonisch-muzikaal werk getuigt van een „kunnen", dit kunnen van een zo onmiddellijk-flitsend contact tussen het medium der poëzie en de essentie van Rembrandts meesterschap, dat men dit eer betoon aan de grootste der groten onzer schilderkunst tot het waardigste en zinrijkste moet rekenen, dat ter gelegenheid van dit eeuwfeest is geschreven. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van L 1.35 bespaart U veel ellende. (602) Misschien, waarschijnlijk zelfs, kon en kan het uiterste, dat over dit wonderwerk van penseel en pen en stift nog onder woorden te brengen is, alleen in poëzie worden gezegd. Als dichter heeft Vestdijk zich dwars door zijn formidabele kennis heen een weg gebaand tot het werk, tot diep in het werk, tot de achtergronden, de ondergronden en bovenhemelen ervan, daarbij de kunsthistorische interpretaties, de vaktechnische commentaren, de gero- mancieerde biografieën ver en ver achter zich latend. Elk gedicht is een visie, elke visie een schouwen, als vrucht van een langdurig en intensief bèschouwen. Hier bewierookt niet een „kenner" in zelotisch vakjargon de Meester, maar waagt - ja, waagt - een dichter het, met een der zijnen te spreken over het onuitsprekelijke, het ondoorgrondelijke, het kwellend-onvervul- bare van elke geheime opdracht der ci-ea- tie. Hoe had hij. Vestdijk, - was hij minder dicht tot Rembrandt genaderd - anders kunnen dichten van een schrijnend clair- obscuur? Van de hemelhel, die ieder is be schoren en waartoe ieder is gedoemd, die zijn ultiemste krachten meet met het on uitdrukbare? Hoe zou hij anders ooit heb ben geweten zoals hij het weet en we tend dicht - van de ijlheid, waartoe Rem brandt met stoffelijke middelen het stof felijke verontstcffelijkte? In het werk heeft Vestdijk de mens ont moet, - niet alleen déze mens Rembrandt, maar de creatieve mens in zijn hoogste potentie, in wie al het vergankelijke niet meer dan gelijkenis en alle gelijkenis een geheimenis is, omspeeld door licht en don ker, leven en dood: Rembrandt, in zijn scheppende metamorfosen méér dan een zeventiende-eeuwer, méér dan een schil der, méér dan zichzelf; Rembrandt, hemels in zijn hel, licht in zijn diepste levensduis- ter, donker in zijn diepste lichtverlangen, scheppend boven zichzelf uit en - als in „De onvervulbare opdracht", dit groots gecomponeerde gedicht, met zijn tien cou pletten van tien regels ieder - niet wetend, of hetgeen zijn hand deed „het werk der engelen is of van hem". Wie de essentie zoekt van het „Rem- P Hij voelde duidelijk het gewicht van het wapen en wanneer hij even zijn pas versnelde, voelde hij de revolver tegen zijn dijbeen stoten, hetgeen hem waar schuwde dat hij te vlug liep. Mirko was vermoeid. Maar niet van deze actie alleen. Hij droeg de vermoeidheid van een gans leven met zich mee. Hij leefde ondergronds omdat men hem anders liquideren zou, zoals hij zich maar al te duidelijk bewust was, en hij behoorde tot de illegaliteit, omdat hij han delen wilde en niet met de armen over elkaar wilde zit ten. Hij had zich gedurig getraind voor actie. Maar dit brandend verlangen in zijn leven was niet politiek ge grondvest. In de dagen, dat hij nog droomde over revo lutie en overwinning, was dat misschien nog wel zo ge weest, maar nu hij reeds zo vele doden had gezien, en hij, met z'n vriend Jan, zo juist een man had gedood, ver langt hij naar vrede en een rustig leven in veiligheid met zijn meisje, wier lot het scheen te zijn altijd op hem te moeten wachten in een permanente staat van teleur stelling. Mirko's doel was het Overwinnings Plein. Hij moest daar de Verdunska inslaan, in welke straat een cafeetje lag, waar hij zijn contactman zou ontmoeten. Men had hem bezworen, dat dat café absoluut veilig was. Maar Mirko had er altijd principiële bezwaren tegen in cafés illegale zaken te regelen. Zelfs niet de onvergetelijke woorden van de man van het hoofdkwartier uit 1939 had hem kunnen overhalen tot een andere mening. Cafés, had de organisator gezegd, zijn de zitkamers voor hen, die geen zitkamer hebben. En daar de organisator als bijnaam had „de salon-Bolsjewiek", had Mirko geant woord: Maar ik doe niet aan politiek in salons. De afkeer van cafés was hem al die jaren bijgebleven. En daar hij de wijk Dejvice, waar de Verdunska lag, goed kende, had hij bij zichzelf besloten via een andere dan de voorgeschreven route naar het café te gaan, zo dat hij het kon inspecteren en er, daar het op een hoek was gelezen, zelfs een blik in zou kunnen werpen. Het café was nagenoeg verlaten. Zijn contactman zag hij niet. Maar in de straat, die hij volgens de orders had moeten nemen, zag hij zijn hospita staan praten met een fors gebouwde man, die zijn instinct vertelde het hem niets anders dan een politieman in burger kon zijn. Enige dagen geleden had hij ontdekt, dat zijn hospita de enkele brieven, die hij in zijn koffer bewaarde, ge lezen moest hebben. Hij had dit voor nieuwsgierigheid gehouden en daar hij wist dat er niets verdachts bij ge weest was, niets ook, dat zijn ware identiteit zou kunnen verraden, had hij er met geen woord over gerept. Later had de vrouw hem het een en ander gevraagd over zijn meisje en hoe hij zijn avonden doorbracht, en onlangs zelfs wat hij die avond zou doen, want als hij niet thuis zou zijn met het eten, zo vertelde ze, wilde zij enkele vrienden opzoeken. Nu ze echter in zulk gezelschap voor het café stond, kon dit alles geen toevallige samenloop van omstandigheden geweest zijn, terwijl het verder be tekende dat zijn onderdak niet meer veilig was. Mirko had de toestand met één oogopslag verkend. Aan de overzijde van de straat was een bioscoop; op dit moment de enige plaats, waar hij zich schuil zou kunnen houden. Hij kwam de zaal binnen toen de hoofdfilm al halver wege was. Het was een oude film, want deze bioscoop vertoonde slechts oude films, en Mirko had haar al ge zien. Het was een prullerig Russisch werk over de oor logsjaren, over de belegering van Sebastopol, één en al propaganda. Mirko vond zijn stoel gemakkelijk genoeg om enigszins uit te rusten. Hij stak de revolver in een van de zakken van zijn colbertjasje en legde deze op de stoel naast hem. Toen begon hij rustig zijn positie te over denken. Hij bouwde een beeld op van wat tot nu toe gebeurd moest zij: zijn contactman was ongetwijfeld ge arresteerd. Hij was öf gedwongen geworden te beken nen met wie hij een afspraak had en de huidige politie had heel wat geleerd van de Duitsers! öf, als de man gezwegen had, moest er een ander lek in de organisatie zijn. Hij herinnerde zich dat hij met Jan de mogelijkheid besproken had dat politiespionnen de organisatie waren binnengedrongen. Jan had hem toen verteld over zijn eigen bedenkingen, maar tenslotte gezegd dat één van de organisators in de oorlog nauw met hem had samen gewerkt en dat deze absoluut betrouwbaar was. De medewerking van deze man aan de actie op no. 11 was er, volgens Jan, zelfs een garantie voor, zo men overi gens over „garanties" mocht spreken. Goed, dacht Mirko, dat is dus wel in orde. Onder geen enkele omstandigheden ga ik dat café binnen en mijn hospita, die de politieman in burger natuurlijk een seintje moet geven, zal me nooit meer onder ogen krijgen. Hij keek eens om zich heen en zag toen dat de bioscoop slecht bezet was. Het moest gemakkelijk zijn de bezoekers, die de zaal verlieten, in het oog te houden. Een tweede nadeel was dat de bioscoop slechts één uitgang had. Bij het ver laten van het theater zou hij dus pal tegenover het café komen te staan. Ook al goed, dacht hij, we zijn de oorlog doorgekomen, zodat we ons ook hier wel uit zullen redden. Mirko ging er nog wat gemakkelijker bij zitten en dacht met opzet niet meer aan de gevaren, die op hem wachten na beëindiging van de voorstelling. Hij was juist zo half en half weggedommeld, toen iemand hem op de schouder klopte en hem beleefd toe fluisterde: Het spijt me, maar er is telefoon voor u. Mirko stond op. Hii begreep het: dit is het einde, nu moet ik m'n revolver gebruiken. Hij liet zijn jas liggen om niet in zijn bewegingen geremd te worden, zette zijn hoed op en volgde de portier naar de hal. Mirko gaf hem hier plotseling een fikse duw en zette het op een lopen in de richting van de uitgang, toen plotseling de fors gebouwde man, die hij op straat had gezien, hem de weg versperde. Mirko trok zijn revolver, maar de ander was sneller. De fors gebouwde man en de bedrijfsleider van de bios coop sleepten zijn lichaam naar een vertrek, op welks deur met vergulde letters stond: Alleen voor personeel. Tijdens de laatste voorstelling kwam een ambulance wagen voorrijden om hem naar het Algemene ziekenhuis over te brengen. De fors gebouwde detectieve beleefde enkele benauwde minuten, toen hij de dood van Mirko rapporteerde. Hem wilden we juist levend hebben, brulde de superieur van de politieman in burger, waarna hij nog enige tijd bleef mopperen over politiemannen, die te vlug naar hun revolver grepen, en agenten, die wel gespierd waren, maar zaagsel in hun hoofd hadden. Op Mirko's kamer doorzocht de hospita zijn bezittingen. De dingen, die zij wilde hebben, legde zij op tafel, de rest stopte ze in de koffer. De politie zou die wel komen halen. De portier van de bioscoop vond Mirko's jas na het einde van de laatste voorstelling. Snel zocht hij de zakken na, maar vond niets. Hii vond de jas echter beter dan de zijne en daar zij hem precies paste, trok hij haar aan en vertrok naar huis. HOOFDSTUK VI Jan besloot zich van de revolver te ontdoen. Hij stond bij de rivier tussen de Legioenairsbrug en de Jirasekbrug. De Smichov-oever lag in het duister ver scholen. Minnende paartjes zaten op de banken. Lang zaam liep hij in de richting van de Legioenairsbrug. Het was hem nog nooit eerder opgevallen, hoe helder deze brug wel verlicht was. Hij liep terug. Het was misschien het beste de revolver ergens in een portiek te leggen. Maar hij moest tot vlak bij de Jirasekbrug wandelen voor dat hij een deur vond, die openstond. Hij liep naar bin nen; het was er aardedonker, want er stond geen straat lantaarn in de buurt. Hij veegde de revolver met zijn zak doek schoon: geen vingerafdrukken. Vervolgens verborg hij het wapen in een vuilnisbak en liep toen weer naar buiten. Hij bleef stilstaan op de Jirasekbrug en staarde in de richting van het Hradschin. Slechts enkele vensters van het massieve slot waren verlicht. Daar achter priemde de toren van de St. Vituskerk de lucht in. Aan zijn linker kant verhief zich op een heuvel het Strahovklooster en nog verder naar links het Petrin, de heuvel, die de Duit sers de Laurenziberg hadden genoemd. Jan schudde het hoofd om pijnlijke herinneringen van zich af te schudden en liep toen snel over de brug naar het Nationale theater, gelegen in de brede Narodni. Het was het veiligst om te doen alsof er niets aan de hand was, alsof er geen gevaar dreigde. Het café Slavia, welks brede gevel door de neonreclame fel verlicht was, herinnerde Jan er aan, dat hij hongerig was en dat hij nog een hele tijd moest wachten. (Wordt vervolgd). brandteske", van dit grootse in zijn on macht ten overstaan van het grootste, dit onmetelijke in het ruimtelijk-beperkte en historisch-bepaalde, tijdelijke, toevallige, - wie Rembrandt-zèlf zoekt, de miskende, vereenzaamde, trotse, nederige, gekrenkte, onaantastbare, gehoonde en liefhebbende mens-Rembrandt, kan hem hier ontmoeten in de geest van zijn werk en leven. In de trouw van vier handen, die het verganke lijke geluk van „Het Joodse Bruidje" beze gelen. In de „triomf der tandeioosheid" van het „Zelfportret" anno 1660, „bijtend met rimpels en ogen". In het zijnde niet- meer-zijn van de „lezende Titus". In het edel-gebogen hoofd van Bathseba, wier schuldloos-zondige voeten haar naar David zullen dragen. In het gemarteld vlees, dat het opgerichte Kruis bijeenhoudt. In twee haren, gebleven in de kam, na de smaad der „Boedelbeschrijving", - Hendrickje's haren, „Hendrickje, naam van allen, En naam van mij alleen. Geen is zo diep gevallen, Zo hoog steeg er niet één". - Hendrickje, een „bijzit" ja, maar harts vriendin en zielsverwante: „Twee haren leerden mij verstaan Dat nooit de man maken de kleren. Met haar wil ik 't verlies trotseren. Met haar wil ik uit beed'len gaan". Mijn gebrekkig karakteriserende opsom ming, onvolledig en armelijk als ze is, doet nauwelijks recht wedervaren aan een dichterlijk werk, dat mij dermate heeft verrast, ja overrompeld en geschokt, als deze „Rembrandt en de engelen". Ik raak er niet van los. Bij elke herlezing van deze met bezielde zorg gecomponeerde verzen treedt een strofe uit de schaduw van haar woorden naar voren in een licht van die per zin en eindelozer herkomst. Zelfs een psychologische parafrase in berijmd proza als „De anatomische les" wint telkens aan suggestieve kracht en ironische verfijning. En meer en meer komt mij het gedicht „De Nachtwacht", met zijn magistrale inzet over het licht (dat iedere onvervulbare opdracht betoverend verijlt) voor als een der machtigste dichtwerken, die in de laatste decenniën zijn geschreven. Dat zegt niet genoeg, ik weet het. Maar mis schien is toch alles gezegd, als ik Vestdijk verwijs naar zijn eigen uitspraak in zijn essay „De Poolse Ruiter", waarin hij ver klaarde het voor de hoogste getuigenis voor een kunstwerk te houden „dat het meer is dan de kunstenaar bevroedde". Rest mij, de typografische verzorging van Dick Elffers te roemen, de voortref- felijk-vergrote reproductie van ets en tekeningen (negentien in getal), de vijftien documentaire foto's en ten slotte de bon-, dige verantwoording der afbeeldingen van de hand van mevrouw Victorine Bakker- Hefting. Het is een grandioze uitgave ge worden. Waardiger had Rembrandt niet gehuldigd kunnen worden. C. J. E. DINAUX. VRIJDAG 24 AUGUSTUS Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigduizend mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 ajar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge van de wilde brigade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Theater Vleeshal: 8 en 9.30 uur. Vier Nederlandse films, ingeleid door Th. M. Ruygro'.c. ZATERDAG 25 AUGUSTUS Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintig duizend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge van de wilde brigade", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwen bungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio; 10.30 uur, Vakantieprogramma. „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Vergeef mij", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Halsmuseum, 8.3010.30 uur,, Bijzon dere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek. Openluchttheater, Blocmen- daal: 2.30 uur, Circus Elleboog.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6