Uitgaan in Haarlem Picnic" film met sterk gemiddelde IN FLEURIG DRIEDAAGS OOGSTFEEST IN HET HART VAN SALLAND Gebouwen van „Holland-Nautic-" complex verhuurd aan P.T.T. Beiaardconcert door Leen 't Hart Voor onderbrenging administratie telefoondistrict en buitendienst Verdere modernisering Frans Halsmuseum VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 5 Raalte viert „Stöppelhaene" Toeristen in Oostenrijk drie dagen geïsoleerd Indonesische zakenlieden in Oost-Duitsland Voorkom en bins die znnrbrand op de maag. Met Rennies. New Yorker bestelde taxi op de United States „Reuzen" gaan in Kassei hun problemen bespreken Benoeming vlagofficieren Koninklijke Marine Motorrijder botste tegen vrachtauto 99 Maquette wordt veranderd en enige keren opgesteld Verbetering (Van een verslaggever) VROEGER VIERDE RAALTE, het grappige winkelstadje van het Sallandse boeren land, ieder jaar kermis. Maar in 1951 zeiden een paar der notabelen tegen elkaar: die kermis, da's alleen maar een voorwendsel om te tetteren. "We moesten 'm maar afschaffen of er een oogstfeest van maken met folkloristische gebruiken. Da's een veel netter iets en dat trekt nog vreemdelingen ook. En er kwam een oogstfeest. Het feest van de „Stöppelhaene". Drie dagen lang, met boerendansers en boerenleut, met versierde korenschoven en met voordrachten en oude „liedties" in sappig dialect. Ook de vreemdelingen kwamen, bij duizenden zelfs. Maar „getetterd" wordt er nog evenveel en misschien nog wel meer dan op de kermis zaliger. Maar ook dit moet gezegd worden: nergens drinken ze netter en beschaafder dan hier in dit Raalte. En hoeveel klare met 'n klont, of zuute bess'n ze ook „achter de koez'n" hebben, zij blijven goedlachs en gemoedelijk tot de laatste druppel. Stoere, onver stoorbare tetteraars, voor wie de strooien „Stöppelhaene" in zijn eremast op het Marktplein zich geen ogenblik hoeft te schamen. MAAR leidt u hieruit vooral niet af dat de Raaltenaar in deze drie feestda gen laveloos is. Wel zijn de café's er al tegen het middaguur vol met borrelaars, maar dit zijn voor namelijk buitenlui: boeren en boerinnen uit de wijde omtrek, die de bloemetjes eens buiten komen zetten. De Raaltenaar zelf begint pas des avonds, maar haalt dan zijn achterstand nog wel in. Dan zijn de markt en de hoofdstraat, waar een gezellige braderie is ingericht, vol feest gedruis en spirituele gezangen, die tot laat in de nacht voort duren. Overdag echter ver loopt alles nuchter en ordelijk als op een gewone markt dag. De pret begon gisteren, na de dank diensten voor het ge was in Raalte's ker ken, met een oogst- optocht naar het ver sierde Marktplein, waar duizenden kijkers op en om de stalen tribunes waren samengestroomd. Jonge boeren in blauwe overalls, de rode dassen zwierig als een braniekraag om de hals geknoopt, dansten een klompendans met stroblonde meisjes in kleurige rokken; oudere mannen demonstreerden de aloude kunst van het vendelzwaaien. Hoogtepunt van het feest was de traditionele oogst- aanbieding aan de geestelijkheid, aan wie op deze middag, naar oeroud gebruik, een deel van de roggeoogst geschonken wordt voor hun privé-beurs. Daartoe is op iedere hofstede de laatste „gast" (zes schoven) rogge blijven staan, die op Stöppelhaene- donderdag door maaiers en bindsters op versierde wagens opgehaald en in optocht naar de Markt gereden worden. Daar krijgt iedere dominee en pastoor symbo lisch een garve aangeboden, ten overstaan van de gehele dorpsgemeenschap. De rest van het geschenk wordt gedorst en ver kocht ten bate van de plaatselijke ziele- herders. DE OVERDRACHT van dit geschenk, nog daterende uit de tijd toen de geestelijken voor hun levensonderhoud in hoofdzaak aangewezen waren op de vrijgevigheid van hun parochianen, werd gevolgd door een allegorische optocht, waarvoor iedere buurtschap en vereniging een praalwagen had ingericht. Met heel simpele middelen, wat roggeschoven, dennengroen en bloe men van eigen erf, hadden de deelnemers allerlei kunstige symbolische voorstellin gen uit het boerenleven gefabriceerd: de „Droom van de pharao", zinnebeeld van de vette en de magere jaren, het „Wonder van de honing" met kleine gevleugelde peuters als naarstige bijen en meer van zulke zaken. Pronkstuk van de optocht was de met een weelde van dahlia's versierde wagen van de oogstkoningin, die getrok ken werd door een metershoge „stoppel haan", oud-Germaans symbool van de vruchtbaarheid der aarde. Slot van de eerste feestmiddag was de jaarlijkse dorswedstrijd. Pastoor, dominee en burgemeester hanteerden als eersten de Ziller-dal in bergmeer herschapen INNSBRUCK (United Press) Ongeveer vierduizend buitenlandse toeristen die drie dagen geïsoleerd waren in de door over stromingen geteisterde Ziller-vallei in Ti- rol, zijn donderdag uit hun benarde positie verlost toen het wegverkeer door de val lei weer opengesteld kon worden. Tenmin ste zes personen, allen Oostenrijkers, heb ben het leven verloren bij deze overstro mingen. Nog vier Oostenrijkers worden vermist. Ruim vierduizend buitenlanders, voor het merendeel Britten, Duitsers. Nederlan ders en Belgen, waren sedert dinsdagoch tend van de buitenwereld afgesneden toen zware regenval een reusachtig meer maak te van de Ziller-vallei. Het wild stromende water zette akkers blank, blokkeerde we gen, vernielde bruggen en inundeerde hui zen en stallen. Eenheden van het Oostenrijkse leger, afdelingen gendarmerie en particulieren hebben een truckdienst georganiseerd door het dal naar het dorp Fügen om de bui tenlanders in staat te stellen vandaar per spoor te vertrekken. Zij maken ook ge bruik van helikopters. BERLIJN (Reuter/A.F.P.) Een groep van dertien Indonesische industriëlen en zakenlieden zijn in Oost-Berlijn aangeko men voor een oriënteringsreis. De groep, die onder 'eiding staat van Omar Tusin. de vice-president van de Indonesische kamer van koophandel, maakt een reis door Europa en het Nabije Oosten om zich op de hoogte te stellen van de methoden, die ge bruikt zijn bij de industrialisatie in de be zochte landen. Tegelijkertijd wint zij inlich tingen in over de mogelijkheden van hulp voor de ontwikkeling van de industrie in Indonesië. De groep, die ook een bezoek heeft gebracht aan de Sovjet-Unie, zal in Oost-Duitsland in de komende dagen ver schillende industriële centra bezoeken. Raaltense meisjes, even zonnig en blond als het koren zelf, vormden het ere-escorte bij de Stöppelhaene-garven voor het „oogstgeschenk". dorsvlegels. Voor een prijs zijn zij echter ook ditmaal niet in aanmerking gekomen. Luide aangevuurd door het publiek lieten daarna de dorskampioenen zien wat ze waard waren. De eerste prijs ging ook ditmaal naar de ouderen, want de jonge boer is beter bekend met trekker en dors machine. DES AVONDS maar dat hebben we u al verteld wordt het oogstfeest wat „geestrijker". Dan vloeien het gerstenat en de „dubbel-gebreide" in stromen en ook dat is. welbeschouwd, een soort danklied voor de oogst, want zijn ook die kostelijke dranken niet uit het edele koren ge brouwen? Vandaag worden de feestelijkheden voortgezet met kinderspelen, een concert en taptoe door de Amsterdamse politie- kapel; morgen zijn er schietwedstrijden, een folkloristische show door „De Bonte Boerties" en „De Krekkels" uit Enschede, een kinderoptocht, een sterrit voor auto's, motoren en bromfietsen, een boerenkapel uit Oss en een bekend radio-orkest. Jam mer dat Raalte zo ver weg ligt; we had den er best nog een tweede Stöppelhaene- dag willen bijwonen. Al was het alleen maar om te genieten van het uitbundige plezier dat die gezellige, goedlachse en veelal dorstige Raaltenaren zelf aan hun oogstfeest beleven! Eigenlijk had ik deze donderdagavond het aangekondigde concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest in Bloe- mendaals Openluchttheater zullen recen seren, doch deze muzikale manifestatie ging niet door, „wegens te lage tempe ratuur", zoals het heette. Het leek mij echter een bijzonder geschikte, windstille avond, zodat ik de opgegeven reden om het concert niet door te laten gaan, maar matig kon billijken. Toen heb ik mijn terrein voor muzikale observatie maar verlegd naar Haarlems binnenstad om te luisteren naar het beiaardconcert, dat deze avond gegeven werd door de Delftse klokkenist en leider van de beiaardschool te Amersfoort, Leen 't Hart. Op de stille Bakenessergracht en op het volkomen rustige en intieme Hofje van Bakenes, waar ik evenmin van lage temperatuur als van storende wind last had, was het heerlijk te luisteren naar de klokmuziek, die Leen 't Hart een bijzonder poëtisch karakter wist te geven. Zijn „pièce de résistance" was een nieuwe beiaardcom positie van Albert de Klerk, „Hemony- suite" geheten, een vierdelig stuk dat be hoorlijke eisen stelt, doch vooral de ka rakteristiek van het toreninstrument aan gemeten is en een vrij ernstig beroep doet op de muzikaliteit van de vertolker. Het werk werd niet alleen technisch knap ge realiseerd, doch de interpretatie had ook menig verrassend moment van expressie en kleur. Het viel ons op hoe effectrijk de vertolker spanning en ontspanning wist te bereiken in de melodische curve van het derde deel, een Siciliano. Uiteraard speel de Leen 't Hart een aantal Neder landse volksliederen het essentiële materiaal voor ons nationale instrument, wat de beiaard tenslotte is. De kwestie is nu maar hoe deze zangwijzen gebracht worden. Leen 't Hart weet ze improvi satorisch in een muzikaal kleedje te ste ken en te zorgen, dat ze, delicaat genuan ceerd, tot bijzondere aandacht dwingen. Die geraffineerde toongeving was ook op vallend in het Wiegelied van Bernard Fliessen in het Intermezzo uit l'Arlésienne van Bizet, waarvan de bewerking specu leert op het meest klankschone register van de beiaard, van de Haarlemse in ieder geval. Het koraal van Bach „Wohl mir das ich Jesum habe" kreeg helaas een ontijdig einde door de voorslag van negen uur, het sein voor Piet en Hein om de overwinning van de Haarlemmers bij Damiate naar oud gebruik te bejubelen. JOS DE KLERK ADVERTENTIE Wacht niet tot uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor u in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij u te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. ccoocoocooo<xxxra>3c<xxxxx>=cocccoccccccccG<xxo3eccccaxo; LONDEN (AFP). - De 71-jarige New Yorker James La Guardia is per on geluk over de oceaan gevaren. Hij volg de een menigte mensen aan boord van het passagiersschip „United States' wandelde drie uur lang door het fraaie „gebouw" en verzocht toen een steward een taxi voor hem te bestellen. De kapitein liet de „verstekeling" door de scheepsdokter onderzoeken. Deze kwam tot de slotsom dat de oude heer bij zijn volle verstand was, doch werkelijk niet had begrepen dat hij op een schip was. XJOOOOODOCOCOCCCOOOCOCCOOOOOCCCCOOOCOOCOCIOOCOOCCOOCOODCO KASSEL (DPA) Van 1 tot 3 sep tember zal in de Westduitse stad Kassei een bijeenkomst worden gehouden van reuzen, Uit Oostenrijk, Zwitserland, Bel gië en Nederland zullen delegaties van „reuzen" naar Kassei reizen om daar be langrijke „reuzenproblemen" te bespre ken. De reuzen van deze tijd hebben zich namelijk niet voor de grap georganiseerd, maar zijn hiertoe overgegaan om hun me demensen duidelijk te maken, dat zij geen te hoge prijzen voor hun kleding en schoeisel willen betalen. Bovendien wen sen zij verlaging van belasting. In de statuten van deze „club voor lange mensen", die meer dan achthonderd leden telt, wordt als toelatingseis voor da mes de lengte van 1.80 meter en voor he ren de lengte van 1.90 meter gesteld. Tot de grootste reuzen, die men in Kassei ver wacht, behoren de Nederlanders A. J. Kramer uit Amsterdam (2.42 meter) en R. Rijnhout uit Rotterdam (2.35 meter). Tot de Duitse reuzen-leden van de club be hoort de zoon van Bondskanselier Aden auer, Paul Adenauer, die 2.02 meter lang is. Circus Elleboog geeft weer een voor stelling in het Bloemendaals Openluchttheater. TONEEL EN DANS Zaterdag 25 augustus, Openluchttheater, 14.30 uur: Kindervoorstelling door het Circus Elleboog. Woensdag 29 augustus, Vleeshal, 20 en 21.30 uur: Simon Carmiggelt spreekt over „To neelkronkels". MUZIEK Vrijdag 24 augustus, Grote Kerk, 1212.30 uur: Beiaardbespeling door Fred de Nie uit Leiderdorp. Het programma vermeldt werken onder meer van Mendelssohn, Clementi, Bizet en Godard. Zondag 26 augustus, Openluchttheater, 1517 uur: Populair pianospel door Emmy van Eden. Maandag 27 en dinsdag 28 augustus. Open luchttheater. 20 uur: Hoofdstad Operette geeft een uitvoering van „Hör mein Lied, Violetta". Dinsdag 28 augustus, Grote Kerk, 20—21 uur: Orgelconcert door de stadsorganist Albert de Klerk. Op het programma staan wer ken onder meer van Joh. Seb. Bach, Mozart en Anton v. d. Horst. Dinsdag 28 augustus, Concertgebouw, 20.15 uur: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met medewerking van de sopraan Ccrrie Daniskasvan Zwieten. Uitgevoerd worden de Oxford Symfonie van Haydn, Symphonie Fantastique van Berlioz en twee aria's uit Mozart's Le Nozze di Figaro. Woensdag 29 augustus, Concertgebouw, 20 uur: Italiaans Operaconcert. Het gezel schap van Marisa Morel brengt fragmenten uit Rigoletto, Otello, Don Carlos en La Traviata. Verder het beroemde duet uit de Parelvissers, scènes uit Faust. Tosca, La Bohème of Butterfly en enkele stukken uit de Barbier van Sevilla, Werther en Elisir d' Amore. Donderdag 30 augustus, Grote Kerk, 1516 uur: Orgelconcert door stadsorganist Al- bert de Klerk. Het programma vermeldt werken onder meer van Hendrik Andries- sen, Jan Mul en van de organist. Van 20—21 uur speelt stadsbeiaardier Arie Peters onder meer werken van Mozart, Haydn en Bach. DIVERSEN Vrijdag 24 augustus, Vleeshal, 20 en 21.30 uur: Vertoning van vier Nederlandse ge- Bij Koninklijk Besluit is de kapitein ter-zee (tijdelijk schout-bij-nacht) L. J. Goslings met ingang van 28 augustus 1956 bevorderd tot schout-bij-nacht. Voorts zijn met ingang van 4 september bevorderd tot schout-bij-nacht: kapitein ter-zee (tijdelijk schout-bij-nacht) W. J. Kruys, kapitein-ter-zee (tijdelijk comman deur) G. B. Fortuyn en kapitein-ter-zee (tijdelijk schout-bij-nacht) A. M. Valken burg, terwijl de kapitein-ter-zee voor de technische dienst (tijdelijk schout-bij nacht voor de technische dienst) L. Stam met ingang van gelijke datum is bevorderd tot schout-bij-nacht voor de technische dienst. Kapitein-ter-zee J. F. van Duim is met ingang van 4 september tijdelijk bevorderd tot commandeur. luidsfilms: „Vondel, het leven van een groot dichter", van dr. J. M. L. Peters en H. J. L. Jongbloed, „De Muiderkring her leeft", regie Bert Haanstra; „Kleine mens met je grote ideeën", éénmansshow van Wim Kan, regie J. Jansen, gemaakt bij Polygoon-Profilty in 1955 ter gelegenheid van de tentoonstelling E 55 en „Bij Louis Bouwmeester thuis". Het programma wordt ingeleid door de heer Th. M. Ruygrok. Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de film „lm weissen Röss'l". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de film „Rose Marie" met Ann Blyth en Howard Keel. Rembrandtheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Zweedse flim „Het grote avontuur". Studiotheater: Elke ochtend 10.30 uur va kantieprogramma voor jong en oud. Zo"dag 26 augustus, Concertgebouw, 20 uur: Revue door Cees de Lange en zijn gezel schap bestaande uit de drie Jacksons, Annebelle's en Co., de Chico's, Cor van Veen, Miep Last, Simon Sint, Co v. d. Heide Wijma en Nico Feldberg. Medewer king van de liedjeszanger Tobi Rix. Vrijdag 31 augustus. Grote Kerk, 20 uur: Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina wordt een bijzondere zang- dienst gehouden waaraan medewerking wordt verleend door het Haarlem's Chris telijk Mannenkoor en de sopraan Tine van Raalte. Het orgel wordt bespeeld door Feike Asma. Spreker zal zijn ds. J. van den Blink, vlootpredikant te Amsterdam. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmusuem: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Zaterdag 25 augustus avondopen stelling van 20.3022.30 uur. Interieur met kaarsen verlicht. Teylersmuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vryburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Vleeshal. Ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking wordt een tentoon stelling gehouden „Rendez-vous der Rede rijkers, vijfhonderd jaar toneel". Geopend dagelijks van 14-17 uur en 's avonds van 19.30-22.30 uur. Tot 2 september. Vishal. Tentoonstelling van zesentachtig te keningen van Vincent van Gogh, dagelijks van 10-17 uur. Avondopenstelling behalve op zondagen van 19.30-22.00 uur. Zondags geopend 14-17 uur. Verlengd tot en met 29 augustus. Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van de schilder A. Paul Weber. Tot en met 2 september. Op de kruising Nieuwe Egelantiersstra. t- Marnixstraat te Amsterdam is de 21-jarige motorrijder H. J. L. W., die met een snel heid van honderd kilometer per uur in de Marnixstraat reed, tegen een het kruispunt passerende vrachtauto gebotst. W. was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Volgens de politie heeft de bestuurder van de vrachtauto geen voorrang verleend aan het doorgaand verkeer. Het motorrij wiel vloog in brand. JOSHUA LOGAN is in filmkringen geen befaamd regisseur. Wel op de planken. Hij regisseerde daar William Inge's toneelspel Picnic, dat met de Pulitzerprijs werd be kroond, een niet geringe onderscheiding voor een Amerikaanse toneelschrijver. Zo als het meer gaat met succesvolle toneel werken: „Picnic" werd verfilmd. Daniel Taradash, die ook het scenario maakte voor „From here tot eternity" zette zich aan een omwerking voor de film en.... Joshua Logan werd aangezocht haar te regisseren. Een vijftien jaar geleden stond Logan reeds achter de camera. In de huidige Motion Picture Almanac zal men evenwel zijn naam niet tegenkomen, hetgeen wil zeggen, dat hij als filmer praktisch geen bekend heid heeft verworven. Men verbaast zich dan ook wel over de stoutmoedigheid van de filmmaatschappij Columbia juist deze man het leiderschap over de film toe te vertrouwen. Zo zij al fiducie had in 's mans talenten als regisseur dan had zij die geput uit zijn capaciteiten voor het toneel. Bestond niet de gerede vrees dat de film in sterke mate door de toneelprestatie van Logan beïnvloed zou worden en zou dat niet inhouden dat de film „Picnic" een verfilmd toneelstuk en derhalve meer ge fotografeerd toneel dan film zou worden? Inderdaad. En wie van „Picnic" kennis neemt zal bemerken dat het bloed kruipt waar het niet kan gaan en zekere met het toneel affectie houdende elementen in de film zijn binnengeslopen, maar hij zal eer lijkheidshalve ook dienen vast te stellen, dat Logan zichzelf goed in toom heeft ge houden en vooral met Kim Novak bijzon dere resultaten boekt, nog afgezien van de seènes, waarin hij niet aan het spel dei- acteurs was gebonden, maar vrijelijk zijn gang kon gaan: in de schildering der sfeer op zo'n dag als Labour-day is in Amerika, een feestdag van de oogst en het uitluiden van de vakantie. In alle steden en stadjes verenigen zich de inwoners in een bijeen komst buiten, zij brengen de dag door in het bos, waar bij picknicken, wedstrijden houden en een koningin kiezen. Des avonds wordt er gedanst en gezongen en moe, maar voldaan gaat iedereen laat naar bed. De zomer is voorbij. De herfst kan begin nen TEGEN DE ACHTERGROND van dit feest, dat er zelfs dikwijls zo zeer bij wordt betrokken dat het de hoofdrol der sterren overneemt, voert de film ons binnen in een klein wereldje van mensen als daar zijn een ietwat dom, maar zeer mooi meisje Madge, dat verloofd is met de zoon van een schatrijke graanhandelaar, haar zusje, opstandig, dichterlijk en intelligent, haar Naar wy vernemen zijn de gebouwen, die behoren tot het onlangs aan een Haags makelaarskantoor verkochte „Holland- Nautic"-complex te Haarlem door de nieuwe eigenaar verhuurd aan de PTT. Omtrent de bestemming van de terreinen, die tot het complex behoren, worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd tussen de eigenaar, het makelaarskantoor v.h. R. Zwolsman uit Den Haag, en het Haarlemse gemeentebestuur. Dit laatste is geheel in overeenstemming met hetgeen wij enige weken geleden over deze kwes tie hebben geschreven en waarby wij de verkoop van het gehele complex wisten te melden. De Haarlemse PTT heeft al geruime tijd met een groot ruimtegebrek te kampen gehad. In het hoofdkantoor aan de Raaks groeiden verscheidene PTT-diensten uit hun afdelingen en het is daarom met be grijpelijke voldoening dat men erin ge slaagd is als tijdelijke maatregel de ge bouwen aan de Spaarndamseweg te huren. De bedoeling is dat hier de administratie van het telefoondistrict, alsmede de bui tendienst van het lokale net worden onder- eenzame en zorgvolle moeder en de bij hen inwonende schooljuffrouw Rosemary hun kerend naar liefde en oprechte genegen heid. Wij leren hen kennen door de ogen van een maatschappelijk mislukte, atle tische krachtpatser Hal, een wilde maar sympathieke jonge kerel, wiens karakter scherp door Logan wordt getekend in de uitbeelding van William Holden. Deze Hal arriveert vroeg in de morgen in het kleine plaatsje waar de bovenge- noemden wonen. Hij viert met hen Labour- day en zal de volgende morgen vertrekken, bezield met de heiligste voornemens om van zijn leven iets te maken, gesteund daarin door Madge, die in hem de ware liefde heeft gevonden. Het is de ontwikke ling van die liefde, die Joshua Logan zon der grove effecten weet weer te geven, zo als hij ook de verhouding tussen de school juffrouw en haar vriend met goed gevoel voor verhoudingen een tragisch aspect ver leent. Daarin toont hij te weten hoe in filmtaal het onzegbare aan te duiden en de illusie op te roepen van mooie en zui vere dingen, die der menssen kunnen zijn. Het zijn karakters, die de film ons toont. Zij komen tot stand middels het spel met William Holden, wiens spel in „Picnic" soms lijkt beïnvloed door de magie van James Dean, al tast dat zijn sterke persoonlijke speeltrant niet nadelig aan, heft hier Susan Strasberg op zijn krachtige arm - het meisje, dat de titelrol vervult in „Het dagboek van Anne Frank". het beeld, waarin zij zich duidelijk gaan aftekenen, het meest in de momenten, die geen sterke expressie oproepen. Wamt een feit is, dat in de sterke speelscènes Logan zijn spelers niet altijd in de hand heeft en ook de camera te nadrukkelijk laat vast leggen hoe hevig de emoties zijn. Op zulke ogenblikken denkt men aan een film als On the waterfront" waar juist de camera- instelling de emotie beheerste zonder dat er iets aan kracht verloren ging. De uit komst evenwel van Logans filmspel is nog altijd zodanig, dat er een sterk gemiddelde valt aan te wijzen. Het is het waard dat men er kennis van neemt. De gelegenheid daartoe bestaan van vandaag af in het Haarlemse Studio-theater. P. W. FRANSE Hild ebrand-monument Hoewel nog geen enkele voorspelling valt te doen omtrent het tijdstip waarop men het Hildebrandmonument werkelijk zal kunnen aanschouwen, volgt de eerste faze van de voorbereidende werkzaamheden daai'toe met een voor deze aangelegenheid bijna verbijsterende snelheid op het be sluit van de Haarlemse raad van 4 april van dit jaar tot plaatsing van het monu ment in de Haarlemmerhout. In daarop gevolgde besprekingen met prof. Bronner, diens adviseur, de heer C. W. Roy aards en het Hildebr and-comité is intussen enig inzicht verkregen in de aard van de nog te treffen voorbereidingen. Deze zullen onder meer bestaan uit het vermaken en enige keren opstellen van de maquette, het waterpassen van het terrein, het uitzetten van het bassin en paden, het aanbrengen van een tijdelijke afzetting en gazonstroken, alsmede van een provisorische beplanting, enz. Met een en ander is gemoeid een bedrag van naar schatting f 5.700, Hoewel het de bedoeling is, dat het co mité deze kosten voorlopig voor haar reke ning neemt, heeft het B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat deze uiteindelijk voor rekening der gemeente worden ge nomen. Aangezien een dergelijke gedrags lijn ook B. en W. redelijk voorkomt, stellen zij de raad voor ten hoogste zesduizend gulden voor dit doel ter beschikking te stellen. gebracht. De gebouwen zullen zo spoedig mogelyk in een bruikbare staat worden gebracht en men hoopt er nog dit jaar in te kunnen trekken. De veranderingen, die aangebracht moe ten worden, zullen zeker de moeite lonen, want de diensten zullen er gevestigd moe ten blijven totdat de belangrijke uitbrei dingen van het hoofdkantoor aan de Raaks zullen zijn voltooid en alle diensten daar weer onderdak kunnen vinden. Dit is mede afhankelijk van het vinden van nieuwe woon- en werkruimten voor de gebruikers van de tussen Korte Zijlstraat en Bakkum- straat gelegen panden. De buitendienst van het lokale net zal aan de Spaarndamseweg blijven totdat het buitendienstgebouw van de PTT aan de Pijlslaan voltooid zal zijn. De defini tieve oplossing wordt door de PTT met ongeduld tegemoet gezien, maar men is al blij, dat men wat lucht krijgt aan de Raaks, doordat enige belangrijke diensten nu naar de „Holland-Nautic" kunnen gaan. Als volgende stap naar de verwezenlij king van het restauratie- en reorganisatie plan voor het Frans Halsmuseum te Haar lem zullen de volgende werken worden uitgevoerd: het bouwen van een brandvrije bergplaats voor schilderijen en stoelen tegen de westelijke gevel van de renaissan- ce-zaal; het maken van vier vitrines onder vier raamkozijnen in de zuidelijke gang, alsmede het inbouwen van de aanwezige radiatoren en brandkranen; het wijzigen en restaureren van het kastenfront in de renaissance-zaal; het aanbrengen van een definitieve verlichting in de kapelzaal en het aanbrengen van een elektrische ver lichting in de genoemde bedoelde vitrines; het aanbrengen van een bliksembeveili gingsinstallatie. Met een en ander is in tctaal gemoeid een bedrag van 37.000,—-, welk krediet door B. en W. aan de raad wordt gevraagd. Het is de bedoeling de werkzaamheden gedurende 't aanstaande najaar en de win ter te doen uitvoeren, opdat een en ander vóór de avondopenstelling, welke in het vroege voorjaar gebruikelijk is, gereed is. Volgens een gisteren door ons gepubli ceerd bericht zou de tentoonstelling van tekeningen van Vincent van Gogh in de Vishal tot nog toe vijfentwintighonderd belangstellenden hebben getrokken. Deze opgave was onjuist. Er werden reeds ruim vijfenzeventighonderd bezoekers geteld. Er zijn thans al 8200 bezoekers geweest. Verwacht wordt, dat dit aantal zal stiigen tot 8500.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9