Voor verwarming „Delftweide" is f 115.000 extra nodig Erepoort van roeiriemen Informateur spreekt thans met fractieleiders Kort en bondigj Kleuteronderwijs KOSTBARE VERGISSINGEN De kabinetsformatie ^jSrieven aan de redactie ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Inbraak in station van Zandvoort Op weg blijven staan bij naderen van bestelauto Verdronken soldaat bij appèl niet gemist Vaandrig had dienst geruild met collega Enige scholen worden beter verwarmd Bromfietser ernstig gewond Muziekschool Toonkunst wordt uitgebreid Nu ook les in Oosterhout Voorstel aan de raad: Haarlemse Kruisraad krijgt grond in Oost voor de schipper en zijn bruid Vijfjarige jongen uit water gehaald Restauratie R.-K. Vereni gingsgebouw in Heemstede Voorstel aan raad In erfpacht afstaan van grond in Waarderpolder E. F. Albrccht stelt vragen over brief van „St. Jozef" Ter gelegenheid van de verschijning van de Haarlemse ontwerp-gemeentebegroting voor 1957 hebben wij reeds uitvoerig ge wezen op de nadelige werking van de nieuwe wet op 't kleuteronderwijs voor die gemeenten d'ie het reeds uit eigen beweging nieuwe wet op het kleuteronderwijs voor in ruime mate hadden bevorderd. De vast gestelde normbedragen per kleuter en per lokaal blijven immers ver onder het peil waarop gemeenten als Haarlem, Velsen en Heemstede gewend waren dit onderwijs te verzorgen. Voor de gemeentelijke financiën is deze regeling daarom zo nadelig, omdat het rijk tegelijkertijd de algemene uit kering uit het gemeentefonds heeft ver minderd met het bedrag dat deze gemeen ten in werkelijkheid aan het kleuteronder wijs besteedden en waarvoor dus een veel lagere doeluitkering in de plaats treedt. Sommige gemeenten, zoals Haarlem, gaan voort het kleuteronderwijs op dezelfde voet te behandelen en nemen het financiële na deel voor eigen rekening. Dat is bijvoor beeld in Haarlem het geval. Maar elders meent men daar de mogelijkheden niet toe te bezitten en kunnen consequenties voor de bij het onderwijs betrokkenen niet Uit blijven. Dat geldt inzonderheid een groep kleuterleidsters wier opleiding nog niet vol tooid is. In dat geval gaan een pedagogisch en een financieel bezwaar van de nieuwe wet samen. Financieel, omdat het rijk thans voorschrijft op hoeveel kleuters een leidster wordt gesubsidieerd en dat aantal veer tig ligt aanmerkelijk hoger dan het klassegemiddelde dat in deze omgeving ge bruikelijk was. In die gemeenten waar het gemeentebestuur niet bereid is de huidige situatie op eigen kosten te handhaven dreigt dus ontslag voor een aantal kleuter leidsters. In feite gaat het daarbij om meisjes die nog in opleiding zijn voor de volledige bevoegdheid, het zogenaamde B- diploma. Tegen de wens van vele deskun digen op dit terrein in is in de wet een on derscheid gemaakt tussen een A- en een B-bevoegdheid. Voor de laatste wordt mede praktische werkzaamheid vereist en in deze omgeving ziet men dan ook, dat een aan tal kleuterleidsters, die reeds in het bezit van het A-diploma zijn, overdag een vol ledige of gedeeltelijke betrekking hebben aan een kleuterschool en 's avonds aan de Kennemer Streekschool voor kleuterleid ster; verder studeren voor de B-akte. Het is duidelijk, dat de meisjes daardoor aan deze omgeving gebonden zijn, want verder op bestaat weliswaar een schreeuwend ge brek aan bevoegde krachten, maar moeten de meisjes te grote afstanden afleggen naar de opleidingsschool, waarbij nog komt, dat haar honorering waarover de regering nog geen uitsluitsel heeft gegeven niet van dien aard is, dat zij zich gemakkelijk kunnen vestigen. Doch in Zuid-Kcnnemerland is de laatste jaren het aanbod van kleuterleidsters gro ter dan de onmiddellijke behoefte, omdat ook de bouw van kleuterscholen door het rijksbeleid aan grote beperkingen onder hevig is en het aantal scholen zich dus niet in die mate uitbreidt als noodzakelijk zou zijn. Vandaar dan ook, dat de Kennemer Streekschool geen „reclame" maakt voor haar opleidingen: men heeft elk jaar enige moeite de meisjes met een A-bevoegdheid „onder dak" te brengen in deze omgeving, al dient daar onmiddellijk aan te worden toegevoegd, dat het tot en met het vorige schooljaar nog steeds vrijwel is gelukt, dank zij de medewerking ook van enkele gemeentebesturen, inzonderheid Haarlem en Velsen. In Heemstede echter schijnt het beleid wat dat betreft te veranderen, het geen velen zullen betreuren. Men argumenteert deze beleidsverande ring met het betoog, dat men voor „het zelfde geld" beter boventallige onderwijzers bij het lager onderwijs kan aanstellen. Af gezien van het feit, dat hieruit een onder schatting van het kleuteronderwijs spreekt terwijl juist opvoedingskundigen het belang daarvan steeds meer gaan inzien kan de vraag gesteld worden, waarom het Heemsteedse gemeentebestuur niet zowel het een als het ander zou doen, namelijk het kleuteronderwijs handhaven op het niveau waarop het sinds 1946 is gebracht en tevens het klassegemiddelde der lagere scholen verbeteren. De Heemsteedse begro tingspositie laat een dergelijke voorziening zeker nog beter toe dan bijvoorbeeld die van Haarlem. Een definitieve oplossing van deze moei lijkheden zal dus pas verkregen worden door een radicale wijziging van de wet. De meisjes zouden in staat gesteld moeten worden haar volledige bevoegdheid in één ondeelbare cursus te verkrijgen, zoals bij voorbeeld in Leiden het geval is. En tevens zullen de salarissen, vooral op het platte land. aangepast dienen te worden aan de belangrijkheid van de taak van de kleuter leidster. Een goede spreiding cn tevens uniformering van de opleidingen is daarbij onontbeerlijk. Zolang deze basis echter nog niet bereikt is. zal het noodzakelijk zijn dat de gemeentebesturen, die, zoals in deze omgeving het geval is, een Streekschool in stand houden, ook de meisjes de gelegen heid bieden praktisch werkzaam te zijn. Een heksentoer lijkt dat niet. gezien ook het vrij grote verloop wegens huwelijk. De oprichting van noodscholen ter voorziening in het bestaande gebouwentekort zou even eens het aantal plaatsingsmogelijkheden gunstig beïnvloeden. En uiteraard zou het financiële aspect van deze zaak bij de nieuwe financiële verhoudingsregeling tus sen rijk en gemeenten nog eens duchtig moeten worden bekeken. Twee Haarlemmers als verdachten aangehouden De Zandvoortse politie is er in geslaagd de verdachten van de inbraak in het sta tion der Nederlandse Spoorwegen te Zand voort in de nacht van 12 op 13 augustus aan te houden. Hierbij werd gepoogd de brandkast te forceren, hetgeen evenwel niet gelukte. Aangehouden werden een 28- jarige monteur uit Haarlem en diers 26- jarige zwager, van beroep chauffeur, even eens uit Haarlem. Zij hebben verklaard zich aan de inbraak te hebben schuldig ge maakt. Een zestienjarig meisje, werkzaam in een wasserij aan de Blekersvaart te Heem stede, stond vrijdagmiddag op de rijweg met een vriendin te praten. Uit baldadig heid bleef zij staan, toen een bestelauto naderde: hierachter reed een veertigjarige timmerman uit Haarlem op een motor. De chauffeur van de bestelauto moest rem men, waardoor de motorrijder tegen de auto botste. Deze liep wonden op aan zijn been en handen en de motor werd ernstig beschadigd. Het meisje werd eveneens aan gereden en licht gewond. Nu het complex van 32 woningen voor ouden van dagen en het verzorgingshuis „Delftweide" aan de Orionweg in Haarlem- Noord enige daren in gebruik is, blijkt de centrale verwarmingsinstallatie hoogst on voldoende. De centrale verwarming kon niet voldoende warmte opbrengen, zelfs niet bij normale koudedagen. De warmte- verdeling was zeer onregelmatig en ook vielen ketels uit. Het spreekt vanzelf, dat de bejaarden hierover zeer ontevreden wa ren. Het bestuur van het bejaardencomplex heeft daarom door een verwarmingsdes- kundige een rapport laten uitbrengen. Het is nodig voor de winter nog de nodige voorzieningen te treffen. Hiermee zal een uitgaaf van naar raming f 115.000,ge moeid zijn. Voorlopig zullen echter die verbeteringen worden getroffen, die met het oog op het naderende stookseizoen on ontbeerlijk zijn. Hiertoe zal dit jaar voor een bedrag van f 40.000.moeten wor den aanbesteed. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het bedrag van f 115.000.als voorschot te verlenen aan de r.k. woningbouwvereniging St. Bavo, die het comolex exploiteert. Vermoedelijk is de opzet van de verwar mingsinstallatie te krap geweest. Dit is De militaire politie stelt een diepgaand onderzoek in naar de omstandigheden, die hebben geleid tot het verdrinken van de twintigjarige soldaat P. M. van Meel. uit Asten (N.Br.), die tijdens het verplicht zwemmen met de A-compagnie van het 113e bataljon, aan- en afvoer-trocpen, ge legerd in de Ripperda-kazcrne te Haarlem, donderdagmorgen in Stoops bad te Over- veen is verdronken. Het is voorschrift, dat direct na het zwemmen ieder peloton aantreedt voor appèl, nog voordat men zich gaat kleden. De vaandrig van het peloton, waarvan sol daat Van Meel deel uitmaakte, was don derdagmorgen niet met het onder zijn bevél staande peloton meegegaan, daar hij een afspraak had met zijn verloofde. Deze vaandrig V. had een collega W. bereid ge vonden zijn dienst waar te nemen. De af spraak werd gemaakt zonder voorkennis van de compagniescommandant. Bij het appèl, na het zwemmen, werd soldaat Van Meel niet gemist. Later, tijdens het aankleden, zag een der militaire sport- instructeurs van de overloop op de eerste verdieping van het zwembad, het lichaam van de jongeman, die de zwemkunst niet machtig is geweest-,- op de,bodem, van het? bad liggen. De sportinstructeur dook van de verdieping naar beneden en bracht het lichaam van soldaat' Van Meel naar bovén. De levensgeesten waren toen reeds ge weken. Tegenspraak Nader vernemen wij dat de commandant van de A-compagnie pertinent tegen spreekt dat de vaandrig V. bij het zwem men van zijn peleton niet aanwezig zou zijn geweest. Voorts verklaart deze com mandant dat het slachtoffer wel kon zwem- icn. (Van onze Haagse redactie) De legervoorlichtingsdienst houdt deson danks staande, dat het slachtoffer toch in derdaad niet kon zwemmen. Hij zou tijdens een stoeipartij van het ondiepe in het diepe gedeelte van het zwembad terecht zi.in ge komen. Hij is door kameraden het diepe gedeelte ingetrokken. Bij het appèl werd hij inderdaad niet vermist. Zijn kameraden vertelden aanvankelijk niets over het in cident. Hoe het mogelijk is geweest, dat nie mand iets heeft gemerkt, toen het slacht offer verdronk, wordt onderzocht. De gemeenteraad van Haarlem heeft, reeds bij de begrotingsbehandeling voor dit jaar 65.000,uitgetrokken voor de ver vanging van de versleten gasverwarming in de A. H. Gerhardschool voor m.u.l.o door een centrale warmwaterverwarming. De gasverwarming zal echter in het gym nastieklokaal blijven gehandhaafd, daar dit lokaal in verband met de beperkende bouwbepalingen voor het onderwijs nog niet aan de huidige eisen kan worden aan gepast. Gebleken is, dat de gasverwarming in het gymnastieklokaal nog voldoende be- drijfszeker is. Voor het aanleggen van de centrale ver warming moeten de vloeren in de gangen en op de trapbordessen worden opgebroken. Daar de vloeren zeer slecht zijn, is het ge wenst deze tegelijkertijd te vernieuwen. Ook de verlichting in het schoolgebouw is onvoldoende, zodat deze eveneens dient te worden verbeterd. Door het aanbrengen van deze voorzieningen dient het oorspron kelijke krediet van 65.000,te worden verhoogd met een bedrag van 19.535, B. en W. doen de raad een desbetreffend voorstel. Ook in de verwarming van de Albert Schweitzerschool, de J. P. Coenschool. de Cornelis Houtmanschool en de Centrale School no. 1 dienen verbeteringen te wor den aangebracht. De ketelinstallaties van de centrale verwarming in deze scholen hebben tengevolge van de afgelopen stren ge winter zoveel schade geleden, dat zij dringend moeten worden vernieuwd. B. en W. achten het gewenst dat, ter vereenvou diging van de bediening, de nieuwe ketels worden voorzien van een volautomatische oliestookinrichting. De kosten hiervan wor den geraamd op respectievelijk 21.000. 15.000,en 19.000',Op de begroting voor dit jaar wai'en reeds bedragen uitge trokken voor voorzieningen aan het ketel huis en het gymnastieklokaal van de Cor nelis Houtmanschool en de Centrale School no. 1. Deze verbeteringen konden nog niet tot stand worden gebracht. De op de begro ting vermelde bedragen van 48.000.en 64.000,kunnen daarom worden ver laagd tot 9.500,teneinde hieruit de nieuwe ketelinstallatie aan te schaffen. wellicht in de hand gewerkt door de nood zaak, de kosten van het object zo laag mo gelijk te houden. B. en W. kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat aan de installatie gebreken kleven, die het gevolg zijn van vergissingen. De kwestie zal daar om nader worden onderzocht en terzake zal het advies worden ingewonnen van de rechtsgeleerde raadsman der gemeente, mede met het oog op de eventuele aan sprakelijkheid. In het begin van dit jaar is het bejaar dencomplex uitgebreid en zijn enige pro visorische voorzieningen ten behoeve van de verwarming aangebracht. Deze beston den uit het bijplaatsen van een nieuwe verwarmingsketel en een ketelhuisje. Blijkens het uitgebrachte deskundig rap port zal een aantal radiatoren moeten wor den vernieuwd en zullen aan de radiatoren nog verbeteringen moeten worden aange bracht. Voorts dient de isolatie van de bui tentransportleidingen te worden verbeterd. In het hoofdgebouw dient een nieuwe hoofdleiding te worden aangebracht. Enige nieuwe pompen en een nieuwe ketel moe ten worden opgesteld, oliebranders worden vervangen, veiligheidsleidingen en een goe de temperatuurregeling worden aange bracht. Voorts zullen de nodige elektrische voorzieningen worden getroffen. Met al deze maatrege'en verwacht men de verwarming van het be.jaardencomplex tot volle tevredenheid van de bejaarden te maken. Het is noir niet bekend, of deze voorzieningen op de huren en pensionprij- zen van invloed zullen zijn. Hierover zal meer kunnen worden medegedeeld, als de financiële gegevens van het bejaarden- complex bekend zijn en is komen vast te staan tot welk bedrag het rijk in de ex ploitatie zal bijdragen. Vanmorgen om half tien is op het Spaarne te Haarlem, ter hoogte van de Melkbrug, een bromfietser door een personenauto aan gereden. De 29-jarige grondwerker P. v. d. K. uit Haarlem liep enige hoofdwonden op en is in ernstige toestand naar het St. Elisa- betsgasthuis overgebracht. De bromfietser reed in zuidelijke richting, toen van de tegenovergestelde kant een auto naderde. Door onverklaarbare oorzaak remde de man, waardoor hij met zijn fiets slipte. De bromfietser kwam voor de auto te vallen. De bestuurder remde onmiddellijk krachtig, maar kon niet voorkomen, dat de man werd geraakt. Nadere gegevens ont breken nog. Naar wij vernemen is het leerlingen aantal van de Muziekschool van de Maat schappij tot bevordering van de Toonkunst aan de Nieuwe Gracht te Haarlem de laat ste jaren zo toegenomen, dat men in het gebouw van de school met een chronisch ruimtetekort te kampen heeft. Om de leerkrachten en de meer dan ze venhonderd leerlingen wat meer ruimte te verschaffen heeft men naar uitbreidings mogelijkheden gezocht. Dankzij de mede werking van het gemeentebestuur van Haarlem en inzonderheid van de wethou der van Onderwijs is deze thans gevonden. De Muziekschool krijgt drie lokalen in gebruik van het buiten „Oosterhout" aan de Oosterhoutlaan, waar ook nog een deel van het Coornhertlyceum is gevestigd. Voor plaatsing ziekenhuisbarak Als de gemeenteraad zich met een des betreffend voorstel van B. en W. akkoord verklaart zal de gemeente Haarlem aan de Haarlemse Kruisraad. waarin de drie Haarlemse kruisverenigingen samenwer ken, een stuk grond van ongeveer 250 vier kante meter afstaan tegen een vergoeding van één gulden per jaar. Het doel van de kruisverenigingen is daar een door hen ge kochte ziekenhuisbarak te plaatsen, die zal worden ingericht als consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. B. en W. zeggen in de toelichting, die bij het betreffende raadsvoorstel is ge voegd, dat de inrichting van een dergelijk consultatiebureau een zaak van algemeen belang is en dat de gemeente met de te ver kopen grond voorlopig geen andere plan nen heeft, zodat zij er geen bezwaar in zien vergunning voor de bouw van het consul tatiebureau voor een tijdvak van vijf jaren te verlenen. Om het terrein geschikt te ma ken, zal het iets moeten worden opge hoogd, van een tegelbestrating moeten worden voorzien en een afrastering van struiken moeten worden aangebracht- De kosten hiervoor worden geraamd op f 2420, waarbij dan nog kosten komen voor 't aan sluiten van de barak op gas, elektriciteit-en waterleiding. Met bet oog hierop verzoe ken B. en W. de raad een krediet van f 2900 te willen verlenen. VanmorgenTs ih Haarlem het huwelijk gesloten tus sen mejuffrouw'1 H. Krugè en de heer R. Vroom schipper van de Kon-Tiki groep van de Haarlemse zeeverkenners. Voor dit huwelijk bestond zó'n gro te belangstelling van dc zijde der padvinders dal de politie het verkeer stil moest leggen. De jongens van schipper Vroom wa ren namelijk van hel standpunt uitgegaan dal zij de plechtigheid op hel stadhuis niet zonder meer voorbij moesten laten gaan en na afloop van het ern stige gedeelte in het stad huis volgde op de trappen voor dit gebouw een eer betoon van de verkenners zelf. Zij hadden daarvoor de riemen van de sloepen meegenomen en vormden daarmee - naar oud ge bruik - een erepoort. De informateur, prof. De Gaay Fort man, heeft vrijdagavond achtereenvolgens een onderhoud gehad met drs. H. A. Kort hals, waarnemend fractieleider van de V.V.D. en de heer H. W. Tilanus, fractie leider van de Christelijk Historische Unie. Hedenavond gaat de informateur naar Zwolle, waar hij de fractieleider van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Burger, zal ont moeten. Mr. Burger is namelijk met va kantie gegaan en logeert in een hotel te Zwolle. In sommige politieke kringen in Den Haag was men gisteren van mening dat de kans op een rechts kabinet, gebaseerd op samenwerking van K.V.P., A.R. en C.H.U., groter is geworden. Men meent dat in de verdere kabinetsformatie gaat meespelen een stukje van de schoolstrijd die de recht se partijen lang verenigd heeft gehouden. De P.v.d.A. verlangt in het regerings programma algemeen kosteloos onderwijs, ook voor de jeugd boven de leerplichtige leeftijd. De rechtse partijen zijn daar tegen omdat zij vrezen dat daardoor de oprich ting van bijzondere middelbare scholen in het gedrang zou komen. Dezelfde kwestie heeft ook een rol gespeeld bij de kabinets formatie in 1952. Er werd toen tenslotte een akkoord bereikt over de afschaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige jeugd, maar verder wilden K.V.P., A.R. en C.H.U. niet gaan. De P.v.d.A. legde zich daarbij neer, met het gevolg dat in decem ber 1954 de P.v.d.A. niet het amendement van de V.V.D. kon steunen om het school geld ook voor het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs af te schaffen, teneinde daardoor de lasten voor de mid dengroepen te verlagen. Prof. Romme ver klaarde bij die gelegenheid dat het er voor dat het principe het voornaamste was. Het was voor de P.v.d.A. een pijnlijke positie waarin zij niet voor de tweede maal zou willen geraken, zodat zij nu wel zal volharden in de eis van algemeen kosteloos onderwijs. Maar de nieuwe in formateur, prof. De Gaay Fortman, die K.V.P. en P.v.d.A. weer tot elkaar zou moeten brengen, komt uit A.R.-milieu, waarin men altijd veel heeft geofferd voor het eigen onderwijs en waarin altijd het beginsel is gehuldigd dat niet de staat maar de ouders verantwoordelijk zijn voor het onderwijs van de kinderen. Met uit zondering van de heer Hazenbosch stem den in december 1954 alle andere leden van de A.R. zelfs tegen de afschaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige jeugd. De algemene afschaffing van het school geld was opgenomen in het regerings- programma-Drees. In het programma van prof. Romme stond dat onderzocht zal worden in hoe verre de aanschaffing van boeken en leer middelen, de reiskosten en het wonen op kamers een onredelijke belemmering vor men voor het volgen van onderwijs. Ook zou de P.v.d.A. vasthouden aan de eis van opheffing van de regel dat de huwende ambtenares beneden de 46 jaar wordt ontslagen. Prof. Romme wilde niet zonder reden een formateur van protestants-christelijke huize. Lyk opgehaald. Uit het water voor het Centraal Station te Amsterdam is opgehaald het lijk van de 71-jarge heer P. Z., woon achtig in het Gemeentelijke Verzorgingshuis aan de Roeterstraat. De heer Z. was vorige week woensdag voor enige dagen met vakan tie gegaan. Redder maakte zich niet bekend Vrijdagmiddag omstreeks half twee heeft een onbekend gebleven redder de vijfjarige Paul E. uit de Patientiestraat te Haarlem uit het iter van de Kampersingel gehaald. Een agent op de Turfmarkt zag het kind in het water vallen en rende er naar toe om de helpende hand te bieden. Voor hij op de plaats van het ongeluk was aangekomen zag hij een man, gekleed, te water springen. Deze slaagde erin het jongetje op het droge te brengen. Hij wenste zich echter niet be kend te maken en reed weg in een per sonenauto. De jongen heeft waarschijnlijk geen nadelige gevolgen opgelopen bij dit ongeval. Stichting Oranjehotel. Het jaarlijkse défilé langs de dodencel in het Oranjehotel te Scheveningen en de daaraan aansluitende reünie van oud-politieke gevangenen en de jaarvergadering van de Stichting Oranje hotel zullen worden gehouden op zaterdag 29 september. HAARLEM EN OMGEVING Bloemententoonstelling. De Haarlemse volkstuindersvereniging „Zonder werken niets" houdt op zaterdag 1 en zondag 2 sep tember haar jaarlijkse bloemententoonstel ling in het clubgebouw gelegen op het tuin complex naast de Noorder begraafplaats. De tentoonstelling is te bereiken via de Geusen- vesperstraat, van waar een nieuwe weg is aangelegd naar het tuincomplex. Ongeluk met bromfiets. Vrijdagavond omstreeks half acht is een 22-jarige brand wacht met zijn bromfiets op de Zuiderhout- laan te Haarlem tegen de trottoirband gere den. Hij kwam te vallen en is met een wond boven het rechteroog, een wond aa.n de rech terknie cn een lichte hersenschudding naar het Diaconessenhuis vervoerd. Het ongeluk gebeurde, doordat de man merkte, dat er een boutje uit de handrem w.g was, waar door hij even niet op de weg lette. „Heb je 'm door" (L i d o). Een ouder wetse gooi- en smijtklucht door Arthui- Rank in een nieuw en aantrekkelijk Engels jasje gestoken. Held van het dwaze verhaal is de Britse televisiekomiek Billy Hill, die duvelstoejager is in een ijsrevue, maar er van droomt, nog eens een beroemd speur der te worden. En het blijft niet bij dromen, want op een kwade dag loopt de niet zeer snuggere jongeling recht in de armen van een stel letje d'uisterlingen van achter het IJzeren Gordijn, die een aanslag op de vrede be ramen. Een deel van het complot betreft de ontvoering van een professor, die een „ato- mische klimaatveranderaar" heeft uitge vonden en de arme Billy, onbewust van wat hij doet, verklaart zich bereid, als dub belganger voor de geleerde op te treden, teneinde diens ontvoering mogelijk te maken. Het plan mislukt echter door Billy's on beholpenheid, maar omdat hij nu teveel weet, besluiten de samenzweerders, hem uit de weg te ruimen. Het vervolg kunt ge wel raden: Billy's hachje wordt de inzet van een serie wilde achtervolgelingen, moordaanslagen en andere dolle verwikke lingen, waaruit alleen zijn stom geluk, zijn potige vriendinnetje en een legertje politie mannen hem tenslotte nog heelhuids red den kunnen. Een kolderfilm, maar een ge zellige, al kan zij niet in de schaduw staan bij haar welhaast klassieke voorgangster in dit genre, Danny Kaye's „Secret life of Walter Mitty" H. C. „Picnic" (Studio) In ons blad van vrijdag trof men reeds een uitvoerige be spreking van deze zeker niet oninteressante film aan. „Vrouwenbungalow" (Cinema Palace) Om der wille van de uiterlijke kwali teiten van Jane Russell schijnt deze slappe fictie gemaakt, waarin men kan „genieten" van een onwaarschijnlijke schrijver en zijn genegenheid voor een juffertje van het plezier. De man is een toonbeeld van wan kelmoedige geestkracht. Hij is slechts be giftigd met een enorme biceps. Zijn ver schijning wordt weldra even onuitstaan baar als die van de juffrouw, wier inkeer erg laat en dan nog helemaal ongeloof waardig komt. En passant wordt ook de overVal der Japanners op Pearl Harbor vertoond. Zo krijgt men een mengeling van sex, oorlog en liefde in een verhouding, die maar een nare bijsmaak achterlaat. Fr. „De charge van de wilde brigade" (R o x y). Een berucht scherpschutter uit het Wilde Westen heeft een kapitein van de cavalerie gedood en wordt nu achter volgd door een troep cavaleristen. De scherpschutter weet te ontkomen en vestigt zich onder een andere naam in een dorp, waar een oorlog tussen de veeboeren dreigt. Een van de ranchers tracht de gehele om geving aan zich te onderwerpen en de andere veeboeren te terroriseren. De scherpschutter stelt zich ongewapend aan de kant van de verdrukten, maar wordt gevangen genomen en aan de cavaleristen uitgeleverd. Hij ontvlucht en gaat weer terug naar het dorp, waar hij als een red dende engel verschijnt, juist als er een wilde veldslag tussen de veeboeren aan de gang is. Dan bezorgt hij de eerlijke ran chers de overwinning om daarna door de cavaleristen weer in de boeien geslagen te worden. Een opwindende Wild-Westfilm zonder pretenties (14 jaar). „De Parel van de Stille Zuidzee" (Frans Hals) Welke beschaving is beter, die van drank, geweren en hebzucht of die van stille godaanbidders, broederschap en liefde? De laatste! Vandaar, dat in de „Parel van de Stille Zuidzee" de twee mannen en een vrouw, die geen middel te erg vinden om van de gelukkige inboor- Reeds in februari van dit jaar heeft de heer N. J. van der Linden, voorzitter van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging, de leden van deze organisatie op de jaarvergadering medege deeld, dat er plannen zouden worden uit gewerkt, die betrekking hebben op een verbetering van het inferieur van het r.k. verenigingsgebouw aan de Herenweg. Een restauratie, die in de loop der jaren drin gend noodzakelijk geworden is. Wij vernamen, dat er inmiddels reeds di verse plannen ontworpen zijn. waarmee de commissie van beheer zelf bijzonder inge nomen is geweest, doch deze werden alle door de betreffende overheidsinstanties afgekeurd. Onder andere in verband met de bepalingen van de bouwstop. Toch heb ben de beheerders hun optimsime niet ver loren en zijn zij er bijna zeker van, dat binnen afzienbare tijd met de verbetering van het gebouw een aanvang kan worden gemaakt. Deze restauratie is weer onder de alge mene aandacht gekomen, doordat de in druk werd gevestigd dat het verenigings gebouw gesloten is. Zo hebben diverse ka tholieke organisaties onlangs haar verga deringen in andere Heemsteedse zalen ge houden en gaat ook de r.k. toneelvereni ging „Heemsteeds Amateur Toneel" tijde lijk repeteren in het wijkgebouw „De Prin- cehof" in De Glip. Deze sluiting houdt ech ter verband met het vertrek van de heer en mevrouw Prins als conciërges, voor wie men nog geen opvolgers heeft gevonden. Vandaar dat het gebouw slechts op be perkte uren kan worden opengesteld. lingen op het lieve eiland zwarte parels te stelen, niet op onze sympathie kunnen rekenen. Wel die brave borsten, de in boorlingen, die niet opgewassen zijn tegen dit Westers raffinement en banditisme. Een der boeven, de ergste, vliegt de lucht in met zijn gestolen parels, de andere en het meisje zijn zo bekoord door het edele leven op dat eiland, dat ze de perfide wes terse beschaving de rug toekeren en wat men noemt asiel vragen op het eiland. Die goeierds van inboorlingen nemen hen diep-verheugd in hun midden op. Waarmee dit niet zeer imponerend verhaal een zacht aardig slot krijgt. N. En ziehier de prolongaties en reprises. „Sissi" blijft tot vermaak van jong en oud in Rembrandt. Luxor geeft een her vertoning van „20.000 mijlen onder zee", naar de fantasie van Jules Verne even fantasierijk verfilmd. In Minerva ver- stoont George Formby zijn olijke kop,die hij opsteekt in „Korporaal Wanhoop". Maan dag en dinsdag kan men vrolijk zijn met „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein". Woensdag en donderdag volgt de Engelse komedie „Doctor et sea". Voor bouw van garage en kantoor met woningen Burgemeester en wethouders van Haar lem stellen de gemeenteraad voor aan de n.v. Zand- en Grinthandel v.h. weduwe H. M. Verheul en Zonen een stuk grond van ongeveer 1488 vierkante meter in erf pacht af te staan voor het stichten van een garage met werkplaats en een kantoor met twee bovenwoningen. Het terrein is ge legen op de hoek van de Nijverheidsweg en de Hendrik Figeeweg. De erfpacht zou voor de duur van 75 jaar worden uitgegeven tegen een jaar lijkse erfpachtscanon van 1.10 per vier kante meter. De termijn, waarbinnen de grond moet zijn bebouwd wordt gesteld op twee jaar na de datum, waarop de akte van erfpacht is verleden. Door en op kos ten van erfpachtster zal op de oostelijke en zuidelijke grensscheiding van de grond een betonnen schutting moeten worden ge plaatst. Aan de erfpachtster zal het recht ver leend worden om tot vijf jaren na de datum van ingang van het erfpachtsrecht de bewuste grond te kopen tegen de prijs van 22 per vierkante meter. Voorts wordt aan de erfpachtster het recht van optie verleend op een terrein van 900 vierkante meter voor de duur van één jaar. Haarlemse woningbouw De voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Haarlemse ge meenteraad, de heer E. F. Albrecht, heeft aan het college van B. en W. gevraagd of het juist is, dat het een brief heeft ont vangen van de. r.k. woningbouwvereniging „St. Jozef", waarin onder meer wordt ge steld, dat het plan van 120 woningen ten behoeve van deze vereniging geheel onbe kend was bij het Departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Vervolgens vraagt de heer Albrecht of B. en W. bereid zijn de raad in te lichten omtrent de inhoud van deze brief en daar bij hun zienswijze kenbaar te maken, in het bijzonder ten aanzien van de tekortko mingen, welke B. en W. in deze brief wor den verweten. Wij stellen ons voor op deze kwestie, die hier en daar blijkbaar hoog wordt opge nomen, terug te komen. InterpellatieVan Velsen Bij het ter perse gaan van dit nummer, vernemen wij nog, dat van de zijde van de K.V.P., de heer Jac. van Velzen, verzocht heeft in de aanstaande raadsvergadering van woensdag 29 augustus een interpellatie over ditzelfde onderwerp te mogen houden. (Verkort weergegeven) Ongeval in Stoops bad. Met grote verbazing las ik het bericht over de ver drinking van een soldaat in Stoops bad. Hoe is het mogelijk dat men zo'n ongeluk niet opmerkt? Het geval geeft angstige vermoedens ten aanzien van de veiligheid in dit bad en de geoefendheid van het per soneel. Wordt er van overheidswege een onderzoek ingesteld? Velen met mij zullen dit gaarne willen vernemen. W. F. (Elders in dit blad delen wij mee, dat van de zijde van de militaire 'politie een onderzoek wordt ingesteld. Tijdens het oefenen door militairen zijn twee instruc teurs van de militairen aanwezig, een voor het diepe en een voor het ondiepe bad. Op andere uren zorgt personeel van Stoops bad voor toezicht en in het verleden is niet gebleken, dat er reden tot klagen is als niet-mihtairen van het bad gebruik maken. Red.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3