Bouw transformatorstation in november gereed SCHOOLBOEKEN Centrale Boekhandel DE SAMENZWEERDERS L Levering van elektriciteit in nabije toekomst gewaarborgd Ds. D. H. Biesma deed intrede bij Chr. Gereformeerde Kerk Haarlem-N. TAXI 18000 r Agenda voor Haarlem Bunno op zoek naar Luilekkerland SLEUTEL WEG? 4 IN HAARLEM-ZUID Medische verzorging tijdens het weekeinde Niet storend „DE SLEUTELSPECIALIST" Adoptie van Ouwer- en Nieuwerkerk afgesloten Vier filmproducenten in één N.V. verenigd Geen onachtzaamheid van gemeente bij aanvaring Burgerlijke Stand van Haarlem Jo Vincent verbonden aan Muziekschool VER VOLGVERHAALA door Friedrich Bruegel J Opstelwedstrijd Europees produktiviteitscentrum „Theater" gaat „Dagboek van Anne Frank" spelen ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De bewoners van Haarlem-Zuid en Heemstede kunnen vol vertrouwen zijn over de elektriciteitsvoorziening: in de na bije toekomst. Want momenteel is aan de Linnaeuslaan in de Hout een groot trans formatorstation in aanbouw, dat over en kele maanden, om precies te zijn in no vember, gereed zal zijn. Door dit station is de levering van elektriciteit in de ko mende jaren gewaarborgd. De inrichting van dit station vereist veel technisch ver nuft. Aan de bouw is een lange voorbe reiding voorafgegaan, omdat men hier met een ingewikkeld object te doen heeft, dat berekend moet zijn op een nog ingewik kelder apparatuur. Met het gereedkomen van dit station is Haarlem twee van dergelijke door de kostbare inhoud kapitale gebouwen rijk. Aan de Spaanndamseweg in Noord is reeds een dergelijk onderstation in wer king, en het ligt in de bedoeling ook in west een transformatorstation te plaatsen. Verleden jaar december is met de bouw van het station aan de Linnaeuslaan be gonnen en verwacht wordt, dat het begin december van dit jaar in werking kan wor den gesteld. Het is dan nog niet volledig klaar, maar de verdere installatie kan daarna worden verricht. De bouw van het onderstation betekent een ingrijpende verlichting van de zware belasting van het elektriciteitsnet. De ver dergaande woningbouw en toenemende in dustrialisatie gaan gepaard met een zwaar dere druk op het net. Zouden geen nieuwe voorzieningen worden getroffen, dan zou het in de toekomst met de elektriciteits voorziening wel eens „stuk" kunnen lopen. Door de bouw van onderstations wordt de stroomdistributie daarom sterk vereenvou digd en worden grotere reserve-mogelijk heden geschapen, zodat eventuele storin gen tot een minimum beperkt blijven. In het transformatorstation wordt de elektrische energie, die via een ondersta tion uit de centrale wordt aangevoerd, om geschakeld van 50.000 op 6000 volt. De stroom wordt in twee kabels aangevoerd en na te zijn omgeschakeld via achttien ka bels naar kleinere stations geleid, waar de elektriciteit geschikt wordt gemaakt voor industrie- en huiselijk verbruik. Dit omvormen van 50.000 op 6000 volt vereist een omvangrijke, kostbare appara tuur. Drie transformatoren krijgen in het station een plaats. Iedere transformator heeft een gewicht van 35 ton en een leng- ADVERTENTIE v/h H. N. MUL en v/h J. M. STAP GROTE HOUTSTRAAT 63 HAARLEM - TEL. 10305 HAARLEM Artsen: Men raadplege firma Mathot, telefoon 11990 (uitsluitend telefonisch). Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, telefoon 14524; J. P. Westerman, Leidse- vaart 76, telefoon 12111. Apotheken: Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290; Cen traal Apotheek, Grote Houtstr. 78, tele foon 10500; Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, telefoon 23821; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. BENNEBROEK Artsen: Dokter P. van Aalst, Rijks straatweg 53, telefoon 300. LISSE Artsen: Dokter J. M. van Dijk, Achter weg 6, telefoon 3134. HEEMSTEDE Artsen: Dokter P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903 en dokter W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164,- telefoon 26772 en Heem steedse Apotheek, Binnenweg 98, tele foon 38197. ZANDVOORT Artsen: Dokter H. K. van Es, Kostver- lorenstraat 4, telefoon 2058 en dokter C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34, telefoon 2813. Wijkverpleegster: Zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Apotheken: De Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, tele foon 2389. Tot 2 uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen; Apotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Tot 6 uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84, telefoon 22185. Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, telefoon 24480. Aerdenhout: Dokter J. Reurink, Aerdenhoutsduin- weg 8, telefoon 26035. Wijkverpleegsters: Zuster K. Hendrix, Julianalaan 118, Overveen, telef. 10506 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelieren laan 5, Aerdenhout, telefoon 26876. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 1 sep tember voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, telefoon 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon 02560-8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerden hout, telefoon 26772. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: Dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw-Vennep: Dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: Dokter Faber. HILLEGOM Artsen: Dokter J. Versluijs, Hoofdstraat 142, telefoon 5121. te van 3.5 meter, zodat voor iedere trans formator een extra zware fundering moest worden aangelegd, geheel los van de totale onderbouw. Ook enige grote schakelaars worden er op een aparte fundering opge steld. In het station wordt voorts een be- dieningsruimte ingericht en een lokaal, waarvan de wanden schuilgaan achter een schakelbord vol knopjes, handles en licht jes. Het transformatorstation zal volautoma tisch kunnen werken. Als het eenmaal in bedi-ijf is, komt er praktisch alleen onder houdspersoneel aan te pas. Naar de cen trale aan de Harmensjansweg loopt een te- lecommunicatiekabel en door middel hier van „seint" de apparatuur, als er iets niet in de haak is. Zelfs de kleinste onre gelmatigheid wordt in de centrale gemeld, zodat hier bij een eventuele storing die zich door de hoge kwaliteit van de appara tuur welhaast niet zal voordoen onmid dellijk kan worden opgetreden. Het perso neel in de centrale wordt op een storing attent gemaakt, doordat dan een sirene aanslaat. Aan de veiligheid van het ge hele systeem moesten wel hoge eisen wor den gesteld. Met een speciaal volautoma tisch brandblusapparaat kan bij overhit- ting de gehele ruimte met koolzuur wor den volgespoten. De kabels naar en van het gebouw verzamelen zich in de kelder, waar te zijner tijd één kluwen van kilo meters draad te zien zal zijn. Het station wordt gebouwd op het ter rein, waar vroeger de manége stond. Moei te nog kosten zijn gespaard om het geheel een fraai aanzien te geven, waardoor het gebouw de groenbeboste omgeving niet zal storen. Het aanzicht zal trouwens bedui dend aantrekkelijker zijn dan in de tijd van de oude manége. Mede met het oog op de omgeving is de gevel opgetrokken uit een fraaie, ge glazuurde steen. Om de eerder genoemde storende werking te voorkomen is het ge bouw zo laag mogelijk gehouden. De trans formatoren en schakelaars worden zelfs drie meter in de grond geplaatst. Om het station zal een groenbeplanting worden aangebracht, zodat het uiterlijk niets te wensen overlaat. Enkele dagen geleden hebben de werk lieden het hoogste punt van het gebouw bereikt. Volgende week reeds zal de eer ste apparatuur worden geplaatst. Om dit mogelijk te maken is een gedeelte van de gevel opengehouden, welke openingen met schokbetonplaten kunnen worden gedicht. Over enkele dagen zal het dak van de transformatorruimte zijn gestort. In sep tember zullen twee transformatoren aan komen, waarvan er één voorjogig als re serve dienst óoé'V.Sëh dèr-de transformator zal over enkele jaren wprden geplaatst. Als de bouw in növêtnber eenmaal ge reed is, zullen de voorbij gangers er weinig van bemerken, dat hier een transformator- station van grote capaciteit staat. Want het station is geheel „gesloten" en de omgeving zal niet worden ontsierd door uitsteeksels. Met. het oog hierop en op dé andere voor zieningen kan men gerust stellen, dat bij het bedrijf Openbare Werken architect D. Heiloo van het bedrijf heeft het gebouw ontworpen en bij de aannemersfirma Jonker en Zn eerst vele uitvoerige bereke ningen en schetsen moesten worden ge maakt, voordat de eerste spa in de grond kon worden gezet. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ADVERTENTIE Imp. A.P.K. - A'dam-Tel. 44978 De adoptie van de in 1953 door de wa tersnood getroffen gemeenten Ouwerkerk en Nieuwerkerk is gisteren officieel be sloten met een bezoek van de voltallige gemeenteraad van Enschedé aan de beide geadopteerde plaatsen. Er werd een rond wandeling door de twee dorpen gemaakt en burgemeester M. van Veen van En schedé legde kransen op de begraafplaat sen van de rampslachtoffers. Als sluitstuk van de adoptie geeft de bevolking van Enschedé enige honderdtallen uniform uit gevoerde grafstenen voor de graven der slachtoffers. Aan de beeldhouwer Mari Andriessen is verzocht een monument te ontwerpen. Gisteren berichtten wij dat te Hilversum is opgericht de n.v. „Cinecentrum," een concentratie van de vier Nederlandse film producenten, n.v. Multifilm en n.v. film fabriek Polygoon, beide te Haarlem en n.v. Profilti en Interfilm n.v., beide in Den Haag. Thans is bekend, dat de nieuwe n.v. indien de vergunningen daartoe worden verstrekt, een omvangrijk complex labo ratoria zal stichten op een terrein aan de Catharina van Renneslaan in Hilversum. Hier zullen dan alle kinotechnische werk zaamheden worden geconcentreerd. Het dagblad „De Gooi en Eemlander" meldde, dat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat het nieuwe kleuren filmlaboratorium van Polygoon, het enige in Nederland, op de duur naar Hilversum zal worden verplaatst en noemt het verder waarschijnlijk, dat Multifilm, welke n.v, momenteel is gehuisvest aan het Kenau park in Haarlem, naar Hilversum zal ver huizen. Informaties hierover konden ons nog niet worden verstrekt- B. en W. adviseren tot afwijsing van versoek om schadeloosstelling Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben de gemeenteraad geadviseerd afwijzend te beschikken op een verzoek, dat namens de heer J. Hensen te Hilversum door mr. W. Glastra was gedaan, teneinde van de gemeente Haarlem schadevergoe ding te verkrijgen voor schade toegebracht aan de motorboot „Rolland" van de heer Hensen bij een aanvaring met de Melkbrug op 3 augustus 1951. De aanvraag tot schadevergoeding was op,, .grond van een vermeende onachtzaamheid van één der brugwachters en bedroeg f1000. B. en'''W. zeggen thans, dat na een on derzoek is gebleken, dat niet van enige onachtzaamheid van de gemeente sprake is. HAARLEM. 24 augustus 1956 GEHUWD: 24 aug., J. van Dalen en A. E. Bolt; F. G. Lammertsma en H. W. van Loon; J. J. Keur en J. van der Zee. BEVALLEN van een zoon: 22 aug.. M. Chr. Roodenrijsde Munck; 23 aug.. E. Grauwel- manPedersen; 24 aug., M. J. Kapteinvan der Zijden. BEVALLEN van een dochter: 23 aug., M. J. BalkPeeters; G. G. Reijndersvan Trigt. OVERLEDEN: 21 aug., R. M. E. Aspeslagh, 72 j., Kinderhuissingel; 22 aug., Chr. J. K. Groenlo, 92 j„ Leidsevaart; A. E. B. van Beu- ningen van Helsdingen--van der Heide. 83 j., Westerhoutpark; 23 aug., A van Hooff, 82 j., Brouwersvaart. Naar wij vernemen is mevrouw Jo Vin cent met ingang van 1 september aanstaan de als hoofdlerares voor solozang verbon den aan de Muziekschool van de Maat schappij tot bevordering van de toonkunst aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. De heer en mevrouw Bos-Vincent, die sinds het neerleggen van de concertprak tijk van de zangeres enige jaren geleden, in Zuid-Frankrijk woonden, zullen zich thans in Aerdenhout vestigen. Men herinnert, zich, dat Jo Vincent in het najaar van 1953 haar carrière als zan geres heeft afgesloten, een carrière die al zeer vroeg begonnen is en waarvan het einde op de afscheidsconcerten overal in het land zo'n grote indruk maakte, omdat bij die gelegenheden men werkelijk goed besefte wat deze bijzondere sopraan voor het muziekleven in ons land betekend heeft. Op negenjarige leeftijd is zij reeds begonnen met de ontwikkeling van haar stem. Cornelie van Zanten, mevrouw De Veer-De Lange en haar vader hebben haar rijp gemaakt voor het. podium, dat zij al tamelijk kort later kon betreden, want onze muziekrecensent, Jos. de Klerk, schreef bij haar afscheid: „In verre her innering zie ik, op een zondagmiddag, een jong, slank meisje van zowat zestien jaar op het podium van de Haarlemse Concert zaal en hoor ik haar zingen met een stem zo welluidend, zo helder, zo zuiver, zo ge makkelijk aansprekend, zo natuurlijk mu zikaal, zo charmant zonder te willen char meren, zo onopgesmukt eenvoudig, dat het Eindelijk, na allerlei moeilijkheden op de zware weg, kwam Bunno bij een kruis punt, waar vier wegen bij elkaar kwamen. Dit moest dan de viersprong zijn, waar over reus Grimoldanus het had gehad. En jawelBunno keek verheugd naar de paal, die bij het kruispunt was geplant; want op die paal stond een houten vogel! „Hier is het!", zuchtte Bunno opgelucht. „Nu moet ik hier dus wachten!" Hij ging zitten op een grote steen, die naast de paal lag, en keek afwachtend rond. Jo Vincent mij de indruk gaf van iets wonderlijks, zo als men in de lente geboeid kan luisteren naar een nachtegaal". De concertpraktijk begon zij heel be scheiden in een oratorium in Assendelft. Er zijn er vele, bijvoorbeeld Aaltje Noor dewier, in de provincie begonnen. Jo Vin cent heeft naar aanleiding daarvan eens gezegd, dat zoveel zangers en zangeressen maar één gedachte hebben: zo gauw moge lijk op het podium in Amsterdam. „Het lukt wel eens, maar later hoort men meest al niets meer vah hen omdat Zij vergeten hoe langzaam ook het grootste talent groeit en hoe stug men-moet blijven studeren, een hele carrière door, omdat het moeilijker is op het podium te blijven dan er te komen". Het is zeer zeker voor een belangrijk deel aan deze wetenschap te danken, dat Jo Vincent later triomfen heeft kunnen vieren met Mengelberg, Furtwangler, Wal ter en Toscanini, dat zij bijvoorbeeld de Matthaeus Passion zo heeft kunnen zin gen., dat men nu ook nog wel spreekt van „haar" Matthaeus Passion, terwijl zij al enkele jaren niet meer optreedt, anderen de aandacht vragen, zij zich wijdt aan een normaal huishouden en zich gaat wijden aan paedagogisch onderricht. ADVERTENTIE Nadat ds. D. H. Biesma, vroeger predi kant te Hoogeveen, woensdagavond door zijn broer ds. D. Biesma uit Utrecht be vestigd was tot predikant van de Christe lijke Gereformeerde Kerk van Haarlem- Noord heeft hij vrijdagavond in het kerk gebouw aan de Floresstraat zijn intrede gedaan. De bevestiger sprak over Johan nes 1, verzen 1 tot 3 en de nieuwe predi kant hield in aansluiting hierop een predi katie naar aanleiding Johannes 1, verzen 12 en 13. Ter inleiding van de dienst was ge zongen Psalm 105, verzen 1 en 2: „Looft, looft verheugd den Heer der Heren". Ge lezen werd Johannes 1, verzen 19 tot 28. Na gebed en het zingen van Psalm 135, verzen 1, 2 en 12 „Prijst den naam van uwen God" sprak ds. Biesma over zijn tekst: „Maar zovelen Hem aangenomen hebben, die heeft Hij macht gegeven, kin deren Gods te worden, namelijk die in Zijnen Naam geloven; welke niet uit den bloede, noch uit den wil des mans, maar uit God geboren zijn". In zijn inleiding herinnerde de voor ganger aan de bevestigingspreek, waarin aandacht gevraagd werd voor het zien en horen van de verkondiging. Hiermee werd bedoeld het verkondigen van Jezus Chris tus en van het leven. Op de schouders van een predikant is een grote verant woordelijkheid gelegd, om de boodschap van de verkondiging te brengen, maar ook hebben de leden der gemeente een ver antwoordelijke taak. Zij zijn hoorders van de boodschap van het verlossingswerk van God. Verwerpen zij die boodschap, dan verwerpen zij het leven en gaan zij in de dood verloren. Johannes heeft geschreven over het aan nemen van Jezus Christus en wel over het bestaan ervan, waartoe het aannemen leidt en - waaruit het -aannemen ontstaat. Uitvoerig ging ds. Biesma deze drie pun ten na en gaf de antwoorden die Johannes in de 'tekst op de vragen geeft. De predi kant zeide, dat afstammeling nog niet be tekent een kind van God te worden, want de geboorte geeft geen waarborg. Er is een daad van God nodig. Als de krachten van de heilige geest levendig worden gemaakt dan is er plaats bij Jezus Christus. Dat be tekent aannemen van Hem. De gemeente zong Psalm 16 vers 6: „Gij maakt eerlang mij 't levenspad bekend", waarna ds. Biesma zich richtte tot de leden der kerk, tot. de leden van de k°rke- raad en tot ds. J. C. Maris. Laatstgenoem de zegde spreker dank voor de wijze, waarop hij hem is tegemoet getreden en op de hoogte heeft gesteld van het werk in Haarlem-Noord. Dank bracht hij aan zijn broer, die hem bevestigd heeft en welkom heette hij de heer W. C. Bakker, die het gemeentebestuur van Haarlem vertegenwoordigde. Er bestaan aanrakings- vlakken tussen de kerk en de overheid en O Hij had gelukkig geen wapen meer bij zich, maar wel een distributiekaart, zodat hij, zonder zich een moment te bedenken, naar binnen ging en een maaltijd bestelde. Na de eerste happen was zijn honger echter reeds geheel en al verdwenen. Hii at echter door, omdat hij er geen notie van had wanneer hij weer zou kunnen eten en uitrusten. Het café Slavia was nog steeds in trek, men kwam ex- graag. Het was er op dit uur van de dag zelfs vrij druk. Men lachte, praatte en fluisterde. Zie ik er soms vreemd uit? vroeg Jan zich af. Waarom zit die dikke man me anders zo aan te staren? Hij zei zelfs iets: Natuurlijk, mijnheer, neemt u gerust de Ge- illustreerde. Jan nam het blad en deed alsof hij er in ging lezen. Toen ik in het leger zat, peinsde Jan, was ik heel anders. Ik was tégen al dat militaire gedoe. Maar dat blééf niet zo. Mijn bataljon was gelegerd in de Georg von Podie- brady-kazerne. Ik ging toen om met Milka. Niet dat het nu een diepe liefde was. Maar ze was een aardig meisje. Vaak heb ik haar meegenomen naar Slavia. Maar we vonden het beiden toch prettiger de avonden op haar flat door te brengen, dan in een café. Het duurde van februari tot mei '38 .en iedere keer, dat we samen uit gingen, vroeg ze me angstig: Jan, denk je, dat er oor log komt? Ik vraag me af wat er van haar geworden is. In die maanden veranderde ik en toen ik tot luitenant bevorderd weid, vond ik het bepaald niet prettig, dat ik mijn geweer voor een revolver moest inruilen. In die dagen meende ik, dat revolvers speelgoed waren en geen wapen voor volwassen mannen. Maar nu weet ik wei beter. Zo bleef hij enige tijd piekeren over verschillende gebeurtenissen uit zijn militaire leven, die hij vergeleek met episodes uit het illegale leven, dat hij thans leidde. Als hij niet toevallig gediend had in het fatale jaar van München, als zijn eerste operationele plicht als onder officier niet geweest was het overgeven van een bepaalde sector van de frontlinie aan de vijand, zonder slag of stoot, zou hij de dingen dan thans anders gezien hebben" Toen hij weer opkeek, was de dikke man druk in ge sprek met iemand die naast hem zat. Jan bestelde tenslotte nog een kop koffie, échte koffie, tegen de officieel toegelaten buitensporig hoge prijs. HOOFDSTUK VII Franta Vymetal was van één ding héél zeker: hij was een lafaard, die hec ongeluk had steeds in zaken ver wikkeld te zijn, welke moed vereisten. Dit was zijn hele leven nu al zo geweest en Franta, die vijfenvijftig was, vond zich al een heel oud man. Vóór de oorlog van de keizer was hij een anti-Oostenrijkse agitator geweest, terwijl hij in de oorlog met het Praagse Huis Regiment aan het oostfront had gestreden. Dit regiment, zoals zo vele Tsjechische eenheden, was tenslotte overgelopen, zodat Franta al spoedig daarna in het Tsjechische legioen aan geallieerde zijde vocht. Later, toen een afdeling van het legioen gevormd werd om aan het westelijk front in gezet te woi-den, meldde Franta zich hiervoor aan. Hij werd toen overgeplaatst naar Frankrijk. Midden oktober 1918 werd hij krijgsgevangen gemaakt en naar Oostenrijk overgebracht. In die dagen was het nog gebruikelijk niet één, twee, drie een mens van zijn leven te beroven en Fi-anta's leven werd dan ook gespaard als gevolg van de formaliteiten, de nasporingen en onderzoekingen, en de legale procedure van een krijgsraad. Maar hij had, bij wijze van spreken, de strop al rond zijn nek gevoeld. Lastig vond hij het later om weer te wennen aan het ge wone leven en het kostte hem heel wat moeite een be trekking te vinden. Hij was het liefst houtvester gewor den, maar hij was hiervoor te oud. Tenslotte kwam hij op een bank terecht. Franta had geen krijgshaftige eigenschappen. Hij was van middelmatige lengte en slank. Zag men hem van enige afstand, dan gaf hij de indruk een nog jonge man te zijn. Niemand gaf hem vijfenvijftig, zelfs niet als men vlak bij hem stond. Tijdens de eerste republiek was hij getrouwd en had twee dochters gekregen. Toen de Duitsers Tsjechoslowakije binnenvielen, vond hij zijn „roeping". Hij bood bescherming en onderdak aan mensen, die gezocht werden door de Duitsers. Mijn gasten, zoals hij hen noemde, sliepen steeds best, maar ik sliep nauwelijks, omdat ik steeds bang was. Ik beefde altijd van angst als ik iemand te logei-en had. Ik ben zo mager omdat ik zo weinig slaap kreeg gedurende die jaren! De Duitsers kregen tenslotte natuurlijk de lucht van Franta's werk, zodat hij in Dachau belandde. Van de dag af dat hij terugkwam was hij in de op positie. Er was veel te veel politie en zij bemoeiden zich met alles en nog wat. En tegen de tijd, dat de politie onder het nieuwe regiem oppermachtig was geworden, was hij al tot de organisatie toegetreden en deed hij het werk, dat hij ook tijdens de Duitse overheersing had ge daan. Hij distribueerde nieuwsblaadjes en zorgde voor contacten. Hij leek geboren voor dit werk, Hij was zelfs zó onopvallend, zó wars van een uiterlijke samenzwe ringsmentaliteit, dat een vriend hem eens „de onzicht bare Franta" had genoemd. Hij kon komen en gaan zon der opgemerkt te worden en hij behoefde geen moeite te doen om onopgemei-kt te blijven: want hij was van nature zo: hoe luidruchtiger zijn omgeving was, hoe kalmer hij zelf werd. In één opzicht hield hij zich niet aan de regels van de organisatie. Zijn dochters wisten steeds van tevoren wat voor werk hij voor de organisatie ter hand had genomen, zodat zij in geval van nood zouden kunnen voleinden wat hij begonnen was. Zijn beide dochters waren getrouwd, maar zij woonden in hetzelfde flatgebouw als hij, zodat er een nauw contact tusen hen bestond, waarbij de kans, dat zijn dochters ontdekt zouden worden, vrij gering was. Hierdoor was het mogelijk geweest Jan te waarschuwen. Klokslag zes uur waren heren op Franta's flat gekomen en hadden hem gezegd dat hij onder arrest stond, zonder hem te vertellen waar hij van verdacht wei-d. Franta had gevraagd om het bevel tot inhechtenisneming te mogen zien. Alleen maar voor de goede orde, hei-en, en om mij er van te overtuigen dat u niet een grapje met mij uithaalt. Hij sprak erg rustig en kalm. We heben geen bevel tot inhechtenisneming nodig. Dat zullen we straks wel opmaken, wierpen ze tegen. Dat is nu juist wat de wet verbiedt, heren. Franta was blijven aandringen en hij glimlachte daarbij alsof hij hen 'n mop vertelde. De meest agressieve van de twee politiemannen maakte een wegvagende beweging met de hand en zei grommend: Pak uw pyama en tanden- borstel en let verder goed op uw woorden. Franta haalde zijn portefeuille te voorschijn en liet de inhoud zien. Wilt u er goede nota van nemen, dat ik 180 kronen bij me heb? Waarom laat u ons dat geld zien? Het kan ons niets schelen, wat u bij zich heeft. Franta glimlachte beleefd. Een voorzorgsmaatregel omdat van alles kan gebeu ren. Ik heriner me uit de tijd van het pi-otectoraat, dat twee heren Sobotka, de aannemer van legerbouwwerken, kwamen opzoeken. Zij hadden óók geen bevel tot inhechtenisneming bij zich en zij hadden hein niet hun legitimatiebewijs laten zien. Toch namen ze hem mee naar het politiebureau. Toen ze op straat waren, zei Sobotka dat het voor iedereen pijnlijk zou zijn om hem onder ai-rest te zien en dat hij graag een taxi wilde be talen. Daarop vroegen de politiemannen of hij genoeg geld bij zich had. Hij liet toen een dikke portefeuille zien. De politiemannen voelden toen ook veel voor een taxi. Toen Sobotka wilde betalen, was zijn portefeuille echter verdwenen, doch één der politiemannen betaalde de chauffeur. Vreemd genoeg met geld uit een portefeuille, die precies op die van Sobotka leek. Sobotka ging het politiebureau binnen en daar bleek al heel gauw dat alles op een misverstand berustte, maar hij kreeg zijn porte feuille niet terug. Tot op de dag van vandaag weet Sobotka nog niet of die twee mannen nu echte politie mannen waren of niet. Allemaal onzin, zei één der mannen, maar omdat hij met belangstelling had geluisterd, voelde hij zich ge drongen te zeggen: Dat gebeux-de onder de Duitsers, maar tegenwooi'dig komt zoiets niet meer voor! Natuurlijk niet, zei Franta, we hebben tegenwoordig zelfs geen politie meer, alleen leden van de nationale veiligheidsdienst. Als alles, wat u gezegd had, niet zulk een nonsens was, zou ik denken dat u ons voor het lapje wilde houden. Maar omdat ik zie, dat u groen van angst ben, zal ik maar doen alsof ik niets gehoord heb. (Wordt vervolgd). beide hebben elkander nodig. Ook richtte ds. Biesma zich tot ds. J. P. Geels, predi kant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Haarlem-Centrum, die enige tijd als consulent is opgetreden, alsmede tot afgevaardigden uit de classis, uit IJmui- den en uit Hoogeveen. Ds. Maris sprak ds. Biesma namens de gemeente van Haarlem-Noord toe en ver zocht de predikant toe te zingen Psalm 134 vers 4: „Dat 's Heren zegen op u daal". Ook hebben nog het woord gevoerd ds. D. Biesma en ds. Geels, laatstgenoemde na mens de kerk van Haarlem-Centrum, na mens de classis Haarlem en als consulent. Met het zingen van Psalm 75 vers 1 „U alleen, U loven wij" werd de dienst ge sloten. Twee Nederlanders bekroond In de internationale opstelwedstrijd, uit geschreven door het Europese Produktivi teitscentrum (E.P.A.) te Parijs, zijn de op stellen van de Nederlanders ir. J. H. Schut te Delft en H. Pol te Kollum bekroond. In totaal zijn drieëntwintig opstellen be kroond van inzenders uit Frankrijk, Grie kenland, Ierland, Italië, Nederland, Enge land en de Franse overzeese gebiedsdelen. De opstelwedstrijd stond open voor stu derenden aan technische en economische hogescholen, de economische faculteiten van de universiteiten te Amsterdam en Groningen, de landbouwhogeschool en de M.T.S.-en. De opgave was een beschrijving van een praktijkgeval van produktiviteits- verhoging. De prijswinnaars zullen gezamenlijk een studiereis maken van ongeveer veertien dagen naar vijf Europese landen. Regisseur Karl Guttmann De toneelgroep „Theater" heeft thans definitief de opvoeringsx-echten verworven van een door Frances Goodrich en Albert Hackett geschreven toneelstuk naar het dagboek van het in de laatste wereldoorlog omgekomen Nederlandse Joodse meisje Anne Frank. In de tweede helft van no vember zal dit stuk in Nederland in pre mière gaan, geregisseerd door Karl Gutt mann. Het toneelstuk is eerst in New York op gevoerd en heeft daar, zoals wij reeds eer der schreven, zo'n succes beleefd, dat het een jaar lang moest worden geprolongeerd. In de Amerikaanse opvoering speelt de achttienjarige Susan Strasberg de hoofdrol. Ook het Weense „Theater in de Joseph- stad", het vroegere theater van Max Rein- hardt, heeft Karl Guttmann als regisseur voor dit werk uitgenodigd. In Oostenrijk zal het stuk begin maart van het volgend jaar in première gaan. ZATERDAG 25 AUGUSTUS Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.1 uur. Luxor: „Twintigduizend mij len onder zee", 15 jaar, 7 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge van de wilde brigade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Vergeef mij", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Halsmuseum: 8.30—10.30 uur, Bij zondere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek. ZONDAG 26 SEPTEMBER Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 11 uur, „Het grote avontuur", alle leeft., „Sissi', alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintig duizend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge van de wilde brigade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, lm weissen Röss'l, alle leeft., „Vrouwen bungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studie; 10.30 uur, Vakantieprogramma. „Picnic", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 11 uur: „Rose-Marie", alle leeft., Lido: „Heb je 'm door?", alle lc ft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 10, 5 en 8 uur: Dienst o. 1. v. J. Klein Haneveld, 8 uur: Jeugdsamenkomst. Concertgebouw: 8 uur. Bont programma m. m. v. onder meer Tobi Rix en Cees de Lange. MAANDAG 27 AUGUSTUS Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30 uur. „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein", 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u-r. Luxor: „Twintig duizend mijlen onder zee". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pare van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxv: „Helden zonder glorie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantieprogramma „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Openlucht theater, Bloemendaal: 8 uur, Hoofdstad operette met „Hör* mein Lied Violetla". Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke sa menkomst. Zangdienst van 7.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6