Kerkdiensten Ernstig conflict over houding van de overheid in Produktschap voor Zuivel Prestatiebeloning in bouwbedrijf Waarschuwing tegen „geest van dwang, en schijnvrijheid" ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT y Ondernemersorganisaties hebben geen zeggenschap" Nederlandsche Bank verhoogt disconto Smeterlin, Martzy en Cor de Groot in Meesterserie Collecte Koningin Wilhelminafonds Otto John beschuldigd van hoogverraad Zevende vloot zoekt nog steeds Chinese Zee af N.A.V.O.-oefening „Trekzaag" Russische vertaler bij het UNO-secretariaat ontslagen Hij zou in de Verenigde Staten hebben gespioneerd Ruslan Abdulgani gaat nog niet met Sukarno op reis Hij wil zich eerst in Djakarta verantwoorden Egypte wapent zich tegen mogelijke sancties Ali Sabri uit Londen naar Genève vertrokken Vijftien maanden geëist wegens verduistering Aanbevelingen van de Raad voor de Woningbouw Man sprong in panische angst uit rijdende auto Prijs der Nederlandse Letteren ingesteld Bomen onderscheppen natrium licht op de weg HaarlemAmsterdam Helikoptervluchten van reumafonds Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 20 tot en met 24 augustus IN EEN BUITENGEWONE besloten vergadering heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. besloten geen bestuursleden aan te wijzen voor het Produktschap voor Zuivel, dat op 15 oktober in de plaats moet treden van het Bedrijfschap voor Zuivel. De F.N.Z. kan zich namelijk niet ver enigen met de wijze waarop, en de geest waarin, van overheidswege dit produkt schap wordt opgebouwd. De Coöperatieve Zuivelindustrie verklaart met nadruk, dat „zij voorstander is van het tot stand komen van een publiekrechtelijke bedryfs- organisatite in de zuivelsector. Zij aanvaardt het in de Wet op de Bedrijfsorganisatie neergelegde principe van de door werknemers en werkgevers gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in hun bedrijfstak ten volle. Maar zü heeft overwegende bezwaren tegen het feit, dat de geest van de wet geweld wordt aangedaan en dat men tracht de in gang zijnde ontwikkeling te forceren". Wanneer, naar de mening van de F.N.Z., de opbouw van het produktschap niet kan geschieden in een sfeer van vrijwilligheid en met volledige instemming der betrok kenen, is het moeilijk aan te nemen, dat het produktschap straks tot een levend or gaan van het maatschappelijk-economisch leven zal worden, dat in staat is tot het dragen van zelfverantwoordelijkheid, zoals in de Memorie van Toelichting op de wet als hoofdkenmerk van de PBO werd ge noemd. Als voorbeelden worden genoemd de weigering van de minister om de organi saties de vrijheid te laten de betaling van melk naar kwaliteit zelf te regelen en de benoeming voor het nieuwe produktschap van een voorzitter, waarover bij de or ganisaties geen advies is ingewonnen. „Dit alles heeft een sfeer van dwang en van opgelegde maatregelen geschapen en getuigt zozeer van de geringe waarde, die men toekent aan de meningen van het zuivelbedrijfsleven, dat de medezeggen schap der ondernemersorganisaties tot een „leeg" woord wordt gemaakt en de uit voering van de wet geheel in strijd ge raakt is met de geest ervan. Naar de me ning van de F.N.Z. kan onder deze om standigheden niet verwacht worden, dat deze organisatie de bestuursverantwoorde- lijkheid mede zal dragen". Op grond hiervan heeft het F.N.Z.-be- stuur het bovengenoemde besluit genomen, in het vertrouwen, dat dit zal leiden tot een bezinning en een openlijke discussie over de taak en de plaats van de PBO in ons volksbestel. „Het moet voorkomen worden, dat de geest der produktschappen er een wordt van dwang, schijnvrijheid en geestdrijverij." Over de consequenties van het niet be noemen van bestuursleden voor het nieuwe Produktschap voor Zuivel lopen de me ningen in ingewijde kringen nogal uiteen. Naar veler mening zal een niet voltallig bestuur het in werking treden van het produktschap voor zuivel verhinderen. De Nederlandsche Bank heeft met in gang van vandaag haar rentetarieven over de gehele linie met een kwart percent verhoogd. Het wisseldisconto bedraagt nu 3 1/4 pet, het promessendisconto 3 3/4 pet en de rente voor voorschotten in rekening-cou rant en beleningen 4 3/4 pet voor particu lieren en 3 3/4 pet voor anderen. De Nederlandsche Bank is tot deze maatregel overgegaan met het oog op de discontoverhoging in New York en mede uit overweging dat het disconto voor drie maands schatkistpapier in de open markt te Amsterdam reeds sedert geruime tijd gelijk was aan het bankdisconto. Onze financiële medewerker tekent hier bij aan: Deze verhoging van het disconto komt niet onverwacht, omdat het verschijnsel van de stijgende rentestand min of meer internationaal is. De discontoverhoging wordt in het officiële communiqué in rechtstreeks verband gebracht met de voorafgegane discontoverhoging in de Ver enigde Staten, waar de Federal Reserve Board voor vier van de twaalf aangesloten banken het disconto van 2% tot 3 percent heeft verhoogd. De andere Federale Re- serve-banken zullen wel volgen. In Engeland en West-Duitsland is het disconto belangrijk hoger dan ten onzent. Reeds sinds geruime tijd werden van hier uit betrekkelijk grote kapitalen in West- Duitsland uitgezet. Wegens de grote kapi taalbehoeften in eigen land, zowel bij het bedrijfsleven als bij de overheidslichamen, acht de Nederlandsche Bank het blijkbaar ongewenst, dat verdere bedragen naar het buitenland afvloeien. Aan de andere kant blijkt uit de discontoverhoging met slechts Va percent (op 7 april werd het van 2'/2 tot 3 percent verhoogd), dat men ten onzent, evenals trouwens in de Verenigde Staten, ten aanzien van de officiële bankrente grote voorzichtigheid in acht neemt, ten einde de lasten van het bedrijfsleven niet meer te verzwaren dan strikt nodig is. De industriële expansie in de V. S. is nog al tijd in volle gang en de Amerikaanse rege ring wil aan de ene kant een ongewenste inflatie voorkomen, maar aan de andere kant in dit verkiezingsjaar niet de schuld op zich laden voor een teruggang van de industriële bedrijvigheid. Ook in ons land staat men voor dit probleem, nu het on zeker is of de kapitaalvorming wel gelijke tred houdt met de kapitaalbehoefte. Want al is er verschil tussen de geldmarkt (kort geld) en de kapitaalmarkt (lang geld), een stijgende rente op de geldmarkt heeft toch ook invloed op de kapitaalmarkt. Vandaar dat de gemeenten thans, de een na de an der, pogen hun kapitaalbehoeften te dek ken, waarbij zich de vraag voordoet, of zij onder de huidige omstandigheden met een percentage van 4J4 zullen kunnen volstaan. In de meesterserie voor het komende seizoen zullen in het Haarlems Gemeente lijk Convertgebouw achtereenvolgens op treden de Poolse pianist Jan Smeterlin in een programma met werken van Chopin op maandag 22 oktober, de Hongaarse vio liste Johanna Martzy begeleid door de pia nist Jean Antondetti op maandag 12 okto ber en de Nederlandse pianist Cor de Groot op vrijdag 4 januari 1957. Nadrukkelijk is verklaard, dat de weige ring van de F.N.Z., de machteloosheid van de groothandel om te benoemen en wel licht volgende weigeringen tot benoemin gen van ondernemersbestuursleden niet maar zo „een storm in het melkglas" zijn, maar wel degelijk een strijd om een juiste verhouding in het produktschap, welke organisatie door allen gewenst wordt. De jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding in de gemeente Bloemendaal zal dit jaar gehouden worden van 28 augustus tot en met 9 september. Het bestuur van de afdeling Bloemendaal heeft de belangrijke medewerking van een groot aantal collec tanten verkregen, waardoor het mogelijk zal zijn, een huis-aan-huis-collecte in de gehele gemeente te houdgn, zodat men de rammelende bussen dit jaar niet te zien en te horen krijgt. Zouden zich nog collec tanten geroepen voelen zich voor deze col lecte aan te melden, dan zullen zij gaarne worden genoteerd door de heer K. Nijen- huis, Platanenlaan 28 (voor Bloemendaal- dorp), de heer C. S. G. Noordhoff, Domp- vloedslaan 34, tel. 25229 (voor Overveen) en de heer J. E. Rozendaal, Rijnegomlaan 45, tel. 27937 (voor Aerdenhout). Van onze correspondent in Bonn) Dr. Otto John, de voormalige leider van de Westduitse geheime dienst, is gisteren wegens landverraad aangeklaagd. Hij zal in de herfst te Karlsruhe voor het opper ste gerechtshof der bondsrepubliek terecht staan. Dr. John ging op 20 juli 1954 van West-Berlijn naar Oost-Duitsland. Op 11 december van het vorig jaar dook hij onverwacht weer in de bondsrepubliek op. Hij meldde zich bij de politie, die hem in arrest stelde. Het voor-onderzoek heeft abht maanden geduurd. Dr. John verklaarde in juli 1954 in Oost- Duitsland eigener beweging de bondsrepu bliek te hebben verlaten vanwege de stij gende invloed van vroegere nazi's, doch zij hij bij zijn terugkeer destijds door de Ber- lijnse vrouwenarts Wohlgemut te zijn be dwelmd en naar Oost-Duitsland te zijn ontvoerd. Met de hulp van de correspon dent in Berlijn van het Deense dagblad Berlinske Tidningen, Bonde-Henriksen, slaagde hij er in naar West-Duitsland te vluchten, aldus het verhaal van dr. John, dat de rechter van instructie evenwel niet heeft geloofd. Nadat meer dan achthon derd getuigen waren gehoord, is thans een aanklacht wegens landverraad tegen hem ingediend. De acte van beschuldiging telt tachtig pagina's. Dr. John bevindt zich in een gevangenis nabij Stuttgart, nog steeds in voor-arrest. Zijn Britse vrouw en dochter wonen in Keulen. De officier van Justitie moet bewijzen, dat dr. John in 1954 vrijwillig naar Oost- Duitsland ging en dat zijn gedragingen en verklaringen aldaar van landsverradelijke aard zijn geweest. Dr. John bracht toen ook een bezoek aan Moskou. Er zijn vele publieke verklaringen van dr. John tegen de bondsrepubliek bekend. Acht dagen na zijn vlucht naar Oost-Duitsland verklaarde hij, dat de eenzijdige politieke binding (aan het Westen) en de pro-Amerikaanse poli tiek van dr. Adenauer, de daarmede ver bonden herbewapening en de wederople ving van het nationaal-socialisme, tot een nieuwe oorlog zouden leiden. Hij legde deze verklaring af, zo zei hij destijds, „in het volle bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid en op basis van mij bekende, doorslaggevende feiten, waarvan ook vooraanstaande persoonlijkheden in Bonn op de hoogte zijn." WASHINGTON, (United Press/Reuter) De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat het lijk is gevonden van een bemanningslid van het Amerikaanse pa trouille-vliegtuig, dat boven de Chinese Zee werd neergeschoten. Het stoffelijk overschot is dat van Albert P. Mattin, elek- tro-technicus van het vliegtuig. Het is ge vonden in de internationale wateren voor de Chinese kust, temidden van wrakstuk ken van het toestel. Een Amerikaanse torpedobootjager heeft in de internationale wateren ten zuidoosten van de Tsjoesjan-archipel twee redding- vlotten en twee brandstoftanks opgevist. Radio-Peking heeft de Amerikaanse ze vende vloot ervan beschuldigd, dat zij „op uitdagende wijze" ter zee en in de lucht een uitgebreide activiteit tentoonspreidt bij de kust van China. In de uitzending werd evenwel niet gesproken over het vermiste Amerikaanse vliegtuig. Eind volgende maand wordt de N.A.V.O.- luchtmachtoefening „Trekzaag" gehouden, die wordt gecombineerd met een luchtver dedigingsoefening „Bolwerk" in Groot- Brittannië. De oefening wordt in twee ge deelten gehouden van vrijdag 21 septem ber middernacht tot 's middags drie uur zondag 23 september en van woensdag 26 september middernacht tot vrijdag 28 sep tember middernacht. Er wordt geoefend in het gebied van Noord-Ierland, Groot-Brit- tannië, Zuidwest-Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg, West-Duits land en het omringende zeegebied. NEW YORK, (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft het ontslag bekend gemaakt van de Rus Ivanovitsj Petrov, die als vertaler in dienst was bij het secretariaat van de UNO. De Verenigde Staten hebben de man van spionage beschuldigd. Hij heeft donderdag het land verlaten. Het ontslag is geschied, aldus Hammarskjoeld, op grond van door het secretariaat verkregen inlichtingen over ongeoorloofde activiteit van Petrov. Volgens de Amerikaanse delegatie bij de .UNO heeft het Amerikaanse departement van Justitie aangetoond, dat Petrov heeft geti-acht gegevens te verkrijgen, die van vitaal belang zijn voor de verdediging van de Verenigde Staten. Het departement van Justitie in Washington heeft verklaard, dat Petrov een employé van een Amerikaanse vliegtuigfabriek heeft gevraagd om bijzon derheden over militaire vliegtuigen. Hij had de inlichtingen, waarvoor hij wilde betalen, evenwel niet gekregen. DJAKARTA (ANP). President Sukar no en zijn uit veertig leden bestaand gezel schap zullen morgen uit Djakarta vertrek ken op hun reis van veertig dagen, naar de Sovjet-Unie, de Chinese volksrepubliek, Oostenrijk, Joegoslavië en Tsjechoslowa- kije. De minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, die op de terugreis naar Indonesië 1= vanuit Londen, waar hij de Indonesische delegatie naar de conferentie over het Suezkanaal heeft geleid, behoort niet tot het vertrekkende gezelschap. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Ruslan Abdulgani zich niet bij het presi dentiële gezelschap zal aansluiten alvorens hij aan de regering rapport heeft uitge bracht over de Londense conferentie en al vorens hij een uitleg zal hebben gegeven over de „13 augustus-affaire", die het land de vorige week in opschudding heeft ge bracht. Op 13 augustus trachtte het leger de minister aan te houden om hem te on dervragen wegens de arrestatie, op be schuldiging van corruptie, van een re geringsambtenaar. Premier Ali Sastroamid- jojo greep toen ten behoeve van Ruslan Abdulgani in, zodat hij op tijd naar Lon den kon vertrekken. De woordvoerder leg de er de nadruk op, dat de minister op eigen verzoek naar Indonesië terugkeert. De minister acht het noodzakelijk in beide aangelegenheden persoonlijk rekenschap af te leggen, aldus de woordvoerder. SUEZ (AFP/UP) De haven Adabija, aan de zuidelijke ingang van het Suez kanaal, op de Afrikaanse oever van de Golf .van guez, zal een douanevrij haven gebied worden op verzoek van de Indo nesische regering voor de invoer van Indo nesische goederen. De handelsbetrekkin gen tussen Egypte en Indonesië zijn aan een herziening onderworpen na de terug keer uit Indonesië van een Egyptische handelsmissie. Indonesië zal naar Egypte rubber, spece rijen, koffie, rijst en suiker exporteren en uit Egypte textiel, schoenwerk, glas werk en andere fabrikaten importeren. Deze herziening der handelsbetrekkingen tussen beide landen maakt een onderdeel uit van de meer algemene maatregelen, die de Egyptische regering heeft getroffen met het oog op een mogelijke toepassing van economische sancties tegen Egypte. Sedert de nationalisatie van het Suez kanaal is de informatieve vraag van Egyp te naar Japanse ijzer- en staalprodukten merkbaar toegenomen. Het schijnt dat Egypte zijn informatieve vraag van Groot- Brittannië en Duitsland naar Japan ver plaatst. De Egyptische torpedojager Al Quahar is zonder munitie uit Portsmouth naar Caïro vertrokken. Het schip werd een jaar ge leden aan Egypte verkocht. De Egyptische politie wordt geschoold in de guerilla- tactiek. De agenten worden vertrouwd ge maakt met bren guns, pantserauto's en handgranaten. De middagprediking voor alle Moslems in Egypte riep het volk op de wapens te dragen op „een van de beslissendste mo menten in de geschiedenis van de Islam": „Wij steunen op Allah en de jeugd". LONDEN, (United Press) Ali Sabri, president Nassers politieke adviseur, is van Londen naar Genève gevlogen, mogelijk ter voorbereiding van een nieuwe Suezkanaal- conferentie in een Zwitserse stad. Sabri zou oorspronkelijk naar Cairo zijn vertrok ken om Nasser de aanbevelingen van de Londense conferentie te overhandigen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, die de conferentie over de kwestie Suez heeft bijgewoond, is vanmorgen per vliegtuig naar Moskou vertrokken. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. W. K. baron van Dedem, heeft een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 33-jarige accountant H. L. D. uit Duiven- direcht wegens verduistering in dienstbe trekking van bijna f 18.000 en het vervalsen van girostortingsbewijzen. De verdachte, die na het omzetten van een firma in een naamloze vennootschap, directeur van de laatste was geworden, ont kent een bedrag van f 17.575 te hebben verduisterd. Volgens zijn lezing heeft hij „zwarte lonen uitbetaald, veel taxi's ge nomen en grote bedragen overgemaakt aan de Belgische firmant van de naamloze vennootschap, die schuldeiser van de oor spronkelijke firma was". Maar hij heeft hiervan geen bewijzen. De accountant gaf toe tweemaal een giro- stortingsbewijs te hebben vervalst, eenmaal van f 30 in f 1030 en de andere keer van f 150 in f 1500. De verdediger verzocht de rechtbank een lagere straf op te leggen dan de geëiste. De rechtbank zal in deze zaak op 7 septem ber uitspraak doen. De nieuwe verbinding van Amsterdam met het noorden via Schellingwoude is nog niet gereed, maar dat men er schot achter zet blijkt wel uit deze brug in aanbouw, die gestadig groeit naar haar voltooiing. De brug wordt gebouwd bij de Oranje-sluizen op de plaats waar het IJ trechtervormig uitloopt in het IJselmeer. De raad voor de woningbouw, die werd ingesteld op 10 december 1955, heeft aan de minister van Wederopbouw en Volk huisvesting vier aanbevelingen gedaan. De raad verklaart dat de gemeenten reeds een voldoende hoeveelheid bouwrijpe grond voor uitgifte beschikbaar moeten hebben. Vroegtijdige samenwerking tussen archi tect, uitvoerder en opdrachtgever wordt aanbevolen voor een betere uitvoerbaar heid der plannen. De derde aanbeveling betreft de unificatie der bouwvoorschriften. De vierde aanbeveling heeft betrekking op prestatiebeloningen in het bouwbedrijf. De raad komt hierbij tot de volgende conclu sies: Een verantwoord tariefstelsel behoort het sluitstuk te zijn van een goede interne bedrijfsorganisatie. Wanneer het bedrijfs beheer niet aan redelijke eisen voldoet, is invoering van dit stelsel zeer moeilijk te verwezenlijken, zo niet onmogelijk. Samenvoeging van het op verscheidene Een 36-jarige man is vrijdagavond op de Verlengde Heereweg te Groningen uit een rijdende vrachtauto gesprongen. De man liep daarbij een schedelbasisfractuur op en is door de GGD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar hij is opgeno men. De man kwam bij een benzinestation even ten zuiden van de Esserweg, met het verhaal dat hij niet door durfde rijden omdat bij de Esserweg een man stond, door wie hij zich 'bedreigd voelde. Een 18-jarige chauffeur, die benzine tankte, gaf de man In zijn vrachtauto een lift naar Groningen. Ter hoogte van de Esserweg, waar de andere man nog steeds op hem wachtte, sprong de man in zijn panische angst plot seling uit de rijdende vrachtauto. Hij sloeg enkele malen over de kop en bleef bloe dend op straat liggen. De GGD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen. Het bleek dat hij een schedelbasis fractuur had opgelopen. De politie heeft de 46-jarige man, die het slachtoffer zou hebben bedreigd, onder vraagd. Hij bleek geen wapens bij zich te hebben, en verklaarde ook geenszins de bedoeling te hebben gehad de ander te mishandelen. Hij had alleen een reeds dertien jaar oude kwestie met hem willen bespreken. Die kwestie is destijds reeds door de politie onderzocht en heeft toen geen enkel resultaat opgeleverd. De minister van Openbaar Onderwijs te Brussel en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage hebben besloten, ter onderscheiding van auteurs van belangrijke, oorspronke lijk in het Nederlands geschreven letter kundige werken, een driejaarlijkse prijs in te stellen, groot vijfenzeventigduizend Bel gische francs of zesduizend gulden. Deze prijs draagt de naam: „Prijs der Neder landse Letteren". Over de toekenning van de prijs zullen de ministers het oordeel vragen van een steeds door hen te benoe men jury. Voor 1956 is deze als volgt sa mengesteld: Maurice Gilliams te Antwer pen, lid en voorzitter; Jan Engelman te Utrecht; Karei Jonckheere te Rijmenam; prof. dr. P. Minderaa te Leiden; Achille Mussche te Gent en prof dr. G. Stuiveling te Hilversum, allen leden. Tot secretaris sen zijn benoemd: dr. R. de Meijer te Brus sel en H. J. Michael te 's-Gravenhage. Het ligt in het voornemen van de Koningin de prijs voor 1956 op zaterdag 21 oktober uit te reiken. plaatsen reeds aanwezig materiaal en er varingen en coördinatie van de initiatieven is een onmisbare voorwaarde hiervoor. Invoering van een systeem van prestatie beloning vraagt een aanloopperiode, ge durende welke alle hierbij betrokken per sonen intensief worden voorgelicht en op geleid. Ten aanzien van de loonvorming zullen zowel de loonhoogte als de differentiatie der lonen moeten worden herzien. De zekerheid behoort te worden gescha pen, dat de tarieven worden vastgesteld op basis van objectieve tijdsstudies door een door het bedrijfsleven in te stellen orgaan Tenslotte adviseert de raad de mogelijk heid te overwegen opdrachtgevers aan te bevelen zich bij de keuze van uitvoerende aannemersbedrijven mede te laten leiden door de omstandigheid of door de betrok ken maatschappijen op verantwoorde wijze gebruik gemaakt wordt van het stelsel van p rest a tiebe Ion i ng Op het gedeelte HalfwegAmsterdam van de rijksweg HaarlemAmsterdam staan de lichtmasten van de straatverlich ting tussen de bomen. De boomkruinen onderscheppen een groot deel van het licht waardoor de verlichting van het weg dek ongelijkmatig is. De A.N.W.B. heeft er onlangs bij de rijkswaterstaat op aan gedrongen' verbetering iri deze toestand te brengen. De bond heeft thans bericht ont vangen'dat 3e d'aaWÖor In aanmerking ko mende bomen zullen worden bijgesnoeid Ook zullen enige bomen worden gerooid met het doel een gelijkmatiger verlichting van het wegdek te verkrijgen. Ten bate van het reumafonds is in een aan tal badplaatsen en grote steden in de om geving van deze plaatsen een grabbelton opgesteld. Er was kans in aanmerking te komen voor een tocht met een helicopter Tien personen hebben een vlucht „getrok ken" en vanmiddag zullen er vijf met een helicopter eer vlucht boven Noordwijk ma ken. Op 8 september zijn de vijf andere winnaars aan de beurt. In Haarlem, Zandvoort en Bloemendaal hebben dames een greep in de grabbelton gedaan, waardoor zij in de gelegenheid wa ren een vlucht te maken. Een winnares van 'n prijs in Leiden heeft reumapatiënten in de gelegenheid gesteld de vlucht te maken. ZONDAG 26 AUGUSTUS 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. J. van den Berg, van IJmuiden. 7: Ds. R. Bijl. Vrijdag 8: Bijzon dere zangdienst t. g. v. de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Ds. J. van den Blink, Vlootpred. te Amsterdam. Orgel: Feike Asma. Sopraan: Tine v. Raalte, Koor Haarlems Chr. Gemengd Koor. Nieuwe Kerk N.we Kerksplein. 10: Ds. R. Bijl. Noorderkerk Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. D. van Maa- nen, van Apeldoorn. Oosterkerk, Zomerkade 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestr 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Hengstmangers 10.30: Geen dienst. Gebouw Vrijz. Hervorm den, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. K. Spaans. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. van den Vrijdag 24 augustus 1956 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Nederl. Stoomboot Mij. Nederl. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Mijen 3—3Vï Nederl. '47 3% Invest, cert. Nederl. 3 Nederl. 1962/64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Deze week Woorl.): Laagste Hoogste Laatste koersverscn koers koers tijdvak t.o.v. 17 aug 255 258 2555/s 8/s 200V2 202 201 4 245 245s/4 245 SU 340 345 341 2 323 330 323 2 287 297 288-Vs 67/s 405»/4 416 4071/® 7V« 321 322Vz 322 4 785 809'/2 795 5 193 200V4 194 63/4 167 170V4 167 4 171 175V2 17D/4 43/4 315 317 315 2 80 85 803/i6 39/l8 105 107 105s/4 4V4 112 113V4 113V4 23/4 903/« 91%6 91 - »/l8 93V2 93,5/IB 939/i« »/l8 93V* 939/i8 93V4 Vi Aandelen 6.695.176,- Aandelen 6.773.232, Obligaties 9.948.103,— Obligaties 11.464.036,— Berg, van IJmuiden. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. Roth, d'Amsterdam. Deutsche Ev. Kirchen- cemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer D. tein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veer- straat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 0: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond in de Tempeliersstraat 55 rood. The Bethel Pente costal Temple Inc., Voorhelmstraat 3, geb. ..Beth-El". 3: H. Avondmaal, Pastor C. J. H. Theys, Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zus- tersamenkomst) Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met ge- repatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbe- spreking, Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie on G. G., Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. H. J. Begeer, van Tilburg. Woens dag 7.30: Ds. J. v. Dijk, van Garderen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Mej. Hoekendijk, van Amsterdam. Woens dag 8: Dhr. J. Jansen. Zuiderkapel. Zuider straat 15. 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegraven. 5: Dezelfde, Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o. 1. v. Jac. Klein Haneveld. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Dreef. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donder dag 8: Ds. J. Servaas van de Belgische Evan gelische Zending, Gent. Maranatha-predi- king. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dagavond geen zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Joh. Mensink, van Amsterdam. Geen Zondagsschool. Vrii Evang. Gemeente, Park laan 21. 6.30: A. H. v. Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. H. J. A. Haan, van Leiden. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Re- monstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mei. Ds. Mervennêe. van 's Gravenhage. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Zuid- Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. M. den Boer, van Voorscho ten. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstr. 9: Ds. M. den Boer. 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. Bos Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. H. van Gilst. Ger. Gem., L. Margaretbastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Dhr. Slager. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhof kapel, Begijnhof. 10.30: Dhr. G. Planting. 7: Geen dienst. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dins dag 8: Gemeentevergadering. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingssa menkomst. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapt. P. Vons. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. A. v. Polen, Den Haag. 7.30: Dhr. E. Schuurman. Vergadering van Gelovigen, Hasselaersnlein 11. 10: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Ge meente van Christus. Spruitenbosstraat 9. 10.15: H. Avondmaal. Prediker G. B. Adam van Texas U. S. A. (Spreekt Hollands) 8: Evangelisatiedienst. Ged. Oude Gracht 47. 3: Zondagsschool. Donderdag 8: Evangelisa tiedienst. F. Worgan. Woensdag 8: Bijbelle zing voor alle belangstellenden, in de Du- venvoordestraat 61. Elim-Kapel, Volle Evan gelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. 19.30: Openlucht- dienst op de Dreef. Bij slecht weer dienst in de kapel om 19 u. Donderdag 8: Gebeds samenkomst (voor gemeenteleden). Zeven- de-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbel studie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptis- ten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Ds. R. H. Oldeman van Zandvoort. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West). 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. Heymans, Aalsmeer. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Dr. H. Jansen. Stichting „Petra", Noorderkapel Don derdag geen dienst. Geref. Kerk. Klopper- singelkerk, Kloppersingel 5557. 9.30: Ds. J. v. d. Berg. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. van Arkel Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. J. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5.15: Ds. D. H. Biesma. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4: Kinder samenkomst. 7: Openluchtmeeting. 8: Verlos singssamenkomst. Maandag 7: Sti-aatzang (Stoops bad). Dinsdag 6.30: UitstapjeETA (Stoops bad). HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Willielminaplein. 10: Ds. van Dijl. Ka pel Nieuw Vredenhof. 8.30: Ds. van Dijl. 10.30: Ds. Oskamp, Lyceum 10.45: Ds. van Nieuwenhuiizen. Kapel Irene. Meer en Bosch. 10: Br. Oostenrijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. A. L. Broer, Dg., Hil versum. Doopsgezinde Kring, in de Olijftak. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Geref. Kerk, Koe- diefslaan. 10: Ds. J. C. Brussaard. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Ds. J. C. Brussaard. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. J. van Hille, Remonstr. pred. te Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. D. E. Boeke. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. D. J. Spaling, uit Workum (Fr.) Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 9 en 10.30: Dr. H. J. Westerink, te Leiden. 3.30 en 7.30: Ds. G. Toornvliet. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. W. van Kooten, van Amsterdam. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Dhr. Han Bing Kong te Amsterdam. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer. 7: Ds. W. Sirag, uit Vlaardingen. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. L. Timmers, uit St. Pancras. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vic. L. C. Baljé. 7: Ds. van Leeuwen, van De Kaag Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. H. Lui- kinga, van Zaandam. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. C. W. de Ruiter, van Visvliet. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Mej. Ds. E. Visser, van Bandung. 6.30: Ds. J. Breeuwsma, van Zevenbergen. Abbenes. 9.30: Ds. J. Breeuwsma. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel. 10: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. Soedarme, van Djokja. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. H. Smits vic. te Den Haag. 7: Vic. L. C. Baljé Geref. Kerk. 9.30: Ds. Berger, van Halfweg 7.30: Dr. Meuleman (afscheidspreek). SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. J. van Dok, Ens (N. O. P.) 19: Ds. D. ter Steege. „De Toorts". 9: Ds. K. M. J. W. Zevenboom, Herenveen. Geref. Kerk. Pniël-kapel, Pastorieweg. 3.30: Ds. D. H. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Eerhard, van Hillegom. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. 7: Geen dienst. Kapel Bentveld. 10.45: Mej. Ds. W. H. Buijs. Woensdag 8: Laatste avondwijding in sei zoen '56. Ds. R. H. Oldeman. Bijz. concert op grammofoonpl. Ned. Prot. Bond, Brug straat 15. 10.30: Ds. J. A. v. d. Meiden, van Princenhage. Geref. Kerk. Julianaweg 9, 10.30 en 17: Ds. J. van Leeuwen, van IJm. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Vicaris G. H. Wolfensberger. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. G. Kroes, van Haarlem. Geref. Kerk, 10: Ds. K. Schouten, H. Avondm. 5: Dezelfde H. Avondm. en na betrachting). Geref. Kerk (art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. A. Vink, van Amersfoort. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W Eerland. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds L. Kieboom. I Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9