Afscheid ds. J. W. Wery als predikant van remonstranten te Oosterbeek Na jaren van afwezigheid weer oeverzwaluwen in Haarlemmermeer Kort en bondig Dr. G. E. Meuleman nam afscheid als predikant van Vijfhuizen Grondwerkers uit vogelwereld Amsterdamse Beurs MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 LISSE Vicaris Wolfensberger nam afscheid ZAMDVOOKT Van Zoelen winnaar in badplaats-toernooi Concert en openluchtbal op 31 augustus Zandvoortse oudjes gaan op stap Laatste zomeravondconcert Voorstelling en piano muziek in Openluchttheater Collecte kankerbestrijding Concert ging niet door HILLEGOM Verpleeginrichting „Sonnevanck"geopend Operagezelschap „Forum" in Stadsschouwburg Inbraak tijdens vakantie van bewoners Inbraak in villa te Aerdenhout Bliksem in hooiberg te Haarlemmerliede Vaandrig was wel in Stoops Bad Waarschuwing tegen UTO Fietser door scooter aangereden Gevangene slikte vork in en vluchtte uit ziekenhuis Feestavond Santpoortse Oranjeverenigingen Zondagmorgen nam ds. J. W. Wery in de Remonstrantse kerk te Oosterbeek afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar de Remonstrants Gereformeerde gemeente le Haarlem. Ds. Wery las Genesis 32, verzen 22 tot 31 en van de brief van Paulus aan de Filipensen 3, verzen 12 tot 16. Tot tekst had ds. Wery gekozen de woorden uit de brief van Jacobus 4 vers 8 „Nadert tot God en Hij zal u naderen". De predikant zei, dat het christendom dikwijls het woord nadert gebruikt, want God is verre en in Christus tot ons geko men. Zoals wij van de zon, die ver weg is, toch de warmte van haar stralen ervaren, zo bespeuren wij Gods nabijheid als iets warms, iets lichts en Jacobus zegt „nadert tot die lichtvlek". Het naderen van de mens tot God was ook het onderwerp van de eerste preek, die ds. Wery te Friedrichstad hield, kort na de oorlog. Hij greep toen naar een gedachte, die eenheid moest bren gen in de gespletenheid en vond die in de brief van Paulus aan de Efeziërs, waarin gesproken wordt van de eenheid der ge meente. Ds. Wery was toen vol verwachting en illusies. De teleurstellingen en desillusies zijn niet uitgebleven. De oorlog heeft de mensheid niet nader tot elkaar gebracht. De christengemeente in de wereld is klein en het stuk ijs in 't mensenhart smelt, maar zeer langzaam. Men zou het enthou siasme benijden, dat in sportkringen kan worden opgebracht. Wat zou dit enthou siasme in een christen-gemeente bergen kunnen verzetten. De scheidende predikant voelde echter ook sterke teleurstelling over eigen tekortkomingen. Hij heeft zich afgevraagd wat Gods nabijzijn voor hem zelf betekent. Illusies zijn verloren gegaan, maar daar wordt men niet armer van. Ar mer wordt de mens als hij zijn geloof ver liest. Armer wordt hij, als hij vergeet, dat de zon schijnt. Nu wil ds. Wery niet spre ken over de vruchten van het nabijzijn, maar over het naderen van de mens tot God. Met Paulus zegt de predikant, „niet dat ik het reeds verkregen zal hebben of reeds volmaakt zou zijn, maar ik jaag er naar". God wordt slechts benaderd in strijd en vertrouwen. Velen willen weten waarvoor gestreden wordt en waarop kan worden vertrouwd. Volgens de woorden uit lied 201 uit de bundel van de Neder landse Protestantenbond heeft men te strij den, om het heil van de vrede te winnen. Deze strijd kan worden gestreden onder Gods smetteloze vanen, van liefde, wijsheid en trouw. Wie zo strijdt nadert God. Hij ontmoet God en God nadert hem. De mens ervaart dat tweeërlei. Indien hij gegrepen is door God komt hij niet meer van Hem los. Wie eenmaal Gods aanraking heeft er varen, die als Jacob met een ontwrichte heup door het leven gaat, kan zich een kostbaar geschenk geven. Ds. Wery heeft deze twee jaren getracht zijn Oosterbeekse gemeente tot God te brengen. Als hij op de jaren terugziet, komt het tekstwoord naar voren „nadert tot God eii Hij zal u nade ren". Wanneer wij terugblikken naar het verleden, zullen wij ervaren, dat wij on eindig veel meer door God benaderd wor den dan wij vermoeden. Zo is de scheiden de predikant gedurende zijn Oosterbeekse periode bemoedigd en gesterkt en voelt hij zich een gezegend mens. Hij heeft iets mee gekregen, wat mensen elkaar niet kunnen meegeven. „Nadert tot God" is dus zowël een bevel als een bede. De voorzitter van de Remonstrantse Gereformeerde Gemeente te Oosterbeek ds. J. A. Delhez sprak enkele woorden van af scheid namens de gemeente. Spreker Ruim anderhalf jaar heeft de eerwaarde heer G. H. Wolfensberger de Hervormde Gemeente van Lisse als vicaris gediend. In deze tijd is hij bij de gemeenteleden een graag geziene figuur geworden. Het be wijs daarvan werd zondagavond geleverd. Niet alleen was de kerk tijdens de af- scheidsdienst bijna tjokvol, maar bovendien kwamen na afloop honderden hem persoon lijk de hand drukken. Vicaris Wolfensberger noemde ook dit scheiden „een beetje sterven". In deze an derhalf jaar zijn veel banden gelegd en is overal vriendschap gegroeid. Hij was dank baar voor de vriendelijkheid, waarmee men hem is toegemoet getreden. Hij had als dienstknecht van Christus de boodschap van de liefde Gods gebracht. „Het laatste wat ik u vanavond mag zeggen", aldus vi caris Wolfsenberger, „is: Blijf bij God". Als voorzitter van de Kerkeraad voerde ds. C. Jongeboer nog even het woord. ,,l' heeft toen u hier pas kwam het leven in deze plaats met verbazing gadegeslagen. Lisse Is een wonderlijke gemeente. Welis waar een dorp, maar een waar de polsslag van de internationale handel slaat. Toch zal Lisse altijd een dorp blijven, omdat men hier nauw met het land verbonden blijft. Ds. Jongeboer prees de scheidende vicaris niet alleen als zielszorger, maar ook als man die het pastoraat op verschillende andere vormen heeft bedreven. Onder meer bij de Jonge Kerk, de zondagsschool enzo voort. Ds. Jongeboer noemde de taak van een vicaris niet eenvoudig, omdat men in deze functie nooit weet waar men aan toe is. „Met een zekere weemoed nemen wij thans afscheid van u. Ik hoop, dat u, nu u godsdienst gaat studeren, ook in God's dienst zult blijven staan. En wie weet zien we u nog wel eens op deze preekstoel terug. Per slot van rekening ligt Amsterdam niet ver van Lisse". Staande zong de gemeen te de vicaris toe het eerste en vijfde vers van Gezang 263. In „Rehoboth" was na de dienst gelegen heid persoonlijk afscheid van vicaris Wol fensberger te nemen en honderden hebben daarvan gebruik gemaakt. Daar werd ook het geschenk aangeboden van de Jonge Kerk en van alle gemeenteleden. De voor zitter van de Jonge Kerk, de heer Roels, memoreerde nog even, dat de vicaris ander half jaar geleden was gearriveerd met zijn toga in een plunjezak. In de plunjezak bevond zich ook een blauwe schipperstrui en-, wanneer de vicaris die aanhad, dan moest men maar liever niet al te lang bij hem komen pra ten, want dan zat hij meestal zijn preek te maken. Het geschenk bestond uit een boekwerk getiteld: „Atlas van de Bijbel". Behalve dat boek werd hem een geschenk onder couvert overhandigd onder de voor waarde dat er boeken voor zouden worden gekocht, die door veelvuldig gebruik een voortdurende herinnering aan Lisse zullen zijn. memoreerde, dat ds. Wery in veler harten een plaats heeft veroverd, dat men hem node ziet vertrekken en dat hij met jeugdig enthousiasme het werk in de gemeente heeft aangepakt en zonder schroom, zijn persoonlijkheid en zijn innerlijk voor de gemeente had bloot gelegd. „U hebt zich," aldus ds. Delhez, „aan ons doen kepnen zonder groot-doenerij, als een eenvoudig hartelijk mens, die zijn best deed zijn werk zOk goed mogelijk te verrichten en door innerlijke aandrang ons dichter bij God te brengen. Tenslotte sprak de voorzitter zijn dank uit voor het sociaal gevoel, voor de be langstelling in de medemens, voor de inner lijke overtuiging van zijn verbondenheid met God, die ds. Wery tot een goed predi kant hebben gemaakt. Ook mevrouw Wery werd bij de predikantsarbeid betrokken. Tenslotte deelde ds. Delhez mee, dat tast baar bewijs van dankbaarheid in de con sistoriekamer aanwezig is en dit bleek de gemakkelijke stoel te zijn. Onder auspiciën van de afdeling Kenne- merland van de Nederlandse tafeltennis- bond, hield de afdeling tafeltennis van de R.K. Sportvereniging „The Zandvoort Boys" zondag een badplaats-tafeltennistoernooi, dat plaats vond in het Patronaatsgebouw. Door ruim 80 deelnemers(sters), waaronder ook enkele buitenlanders, werd er aan deel genomen en de belangstelling er voor was vrij groot. Om twaalf uur werd met de eerste wedstrijden begonnen en pas om zeven uur was de laatste partij geëindigd. Meer dere malen was het publiek getuige van in teressante en boeiende partijen, terwijl een voortreffelijke organisatie zorgde voor een vlot verloop. Kapelaan A. Cornelissen maakte met een kernachtige toespraak om ruim zeven uur de uitslagen bekend, die als volgt luidden: Heren-enkelspel: hoofd-overgangsklasse: 1. W. v. Zoelen (Scilla); 2. G. Oudt (Ned. Lloyd), lè klasse: 1. C. School (Togido); 2. G. Wolters (Togido). 2e klasse: 1. G. Boot (Togido); 2. W. Fransen (te Zaanen). 3e klasse: 1. A. Holthuis (Togido); 2. B. Hart (Togido). 4e klasse: 1. R. Bauer (OZ); 2. F. Geuzenbroek (TZB). Dames-enkelspel: 2e klasse: 1. A. la Haye (Johez); 2. J. Barendrecht (Johez). 3e cn 4de klasse gecombineerd: 1. A. Schindeler (Ned. Lloyd); 2. R. Fransen (te Zaanen). Mixed dubbelspel: 1. H. van Eykmej. N. Simon (Togido); 2. heer en mevr. Schoots (Ned. Lloyd). Naast twee fraaie bekers als hoofdprijzen beschikbaar gesteld door stichting „Touring Zandvoort" en een plaatselijk blad, beston den de verdere prijzen uit aantrekkelijke souvenirs. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina wordt onder leiding van de „Oranjevereniging Zandvoort" vrijdag avond een concert in de muziektent op het Raadhuisplein gegeven door de Tyrolar- kapel „De Alpenjagers" uit Haarlem. Dit concert begint om acht uur. Daarna volgteen ópenluchtbal met medewerking van.het ensemble „The,red. blue stars", even eens op het Raadhuisplein. De jaarlijkse uitgaansdag van de Zand voortse ouden van dagen is door de Zand voortse „commissie ouden van dagen" vast gesteld op donderdag 6 september. Waarheen dit jaar de tocht zal voeren moet nog een verrassing blijven. Het ligt in de bedoeling van Zandvoorts oudste inwoonster, de bijna 101-jarige „tante Jans de Kraai", die een uitstekende gezondheid geniet, opnieuw deze tocht mee te maken. Ook het laatste der door de stichting „Tou ring Zandvoort" voorbereide openlucht- zomeravondconcert werd tijdens slecht weer gehouden. Dit concert werd zaterdagavond door de Zandvoortse muziekkapel gegeven met medewerking van het tamboerkorps. Een muzikale rondgang, die vee) bekijks trok, ging aan het concert vooraL Na het vierde nummer brak een onweersbui los en de talrijke luisteraars zochten in allerijl een goed heenkomen. De kapel gaf de moed niet op en speelde nog enkele marsen op een be- modderd en verlaten plein. De grote taptoe met medewerking van het tamboerkorps, die het concert zou besluiten, moest vervallen, omdat verscheidene trommels door de regen onbruikbaar waren geworden. De mogelijk heid bestaat dat deze taptoe zaterdagavond 1 september, wanneer de kapel een uitvoe ring geeft in de tuin van de Clarastichting, zal worden uitgevoerd. Begunstigd door goed weer hebben onge veer zes- zevenhonderd kinderen zaterdag middag genoten van het optreden van het kindercircus „Elleboog" van mevrouw Ida Last uit Amsterdam. De jeugdige toeschou wers hebben bijzonder genoten en intens meegeleefd met hetgeen zich in de piste op de grasmat afspeelde. Zondagmiddag bracht de pianiste Emmy van Eden weer een programma van popu laire pianomuziek voor ongeveer honderd vijftig luisteraars, die in de prachtomgeving van het Openluchttheater van haar spel ge noten hebben. Zondagavond heeft dr. G. E. Meuleman afscheid genomen als predikant van de Gereformeerde kerk te Vijfhuizen. De afscheidsdienst werd bijgewoond door prof. dr. G. Ch. Aalders, ds. L. Berger uit Halfweg, wethouder dr. Brouwer namens het gemeentebestuur van Haarlemmer meer, de heer G. Rang, theologisch kandi daat te Amsterdam en beroepen predikant te Vijfhuizen en door een deputatie van de kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente te Vijfhuizen. Na het lezen van een gedeelte uit het tweede boek van Johannes sprak dr. Meuleman naar aanleiding van het achtste vers uit het hoofdstuk, waar staat: „Let op u zelf, dat gij niet verliest wat wij ver richt hebben, maar uw loon ten volle ontvangt". Als thema van deze tekst nam de predikant: „Het heil gaat verloren door achteloosheid", hetgeen hij belichtte in de punten: Hoe het heil wordt ontvangen en gekarakteriseerd en hoe het loon van God moet worden bewaard. We moeten ernaar streven kinderen van God te zijn. Daarbij moeten we betrachten wat Hij van ons vraagt in ons leven, ook in het alledaagse. Hetgeen ons wordt geschonken mogen we niet vergeten. Doen we dit wel, dan raakt de gemeenschap met God verloren. Chris ten zijn is niet alleen op zondag naar de kerk gaan en bidden; het heeft ook be tekenis voor het aardse bestaan van ons en van anderen. Als we dit betrachten zal God ons hierbij helpen. Na de predikatie sprak ds. L. Berger van Halfweg namens de classis Hoofddorp; deze memoreerde de nauwe verbondenheid tussen de verschillende predikanten. Prof. dr. G. Ch. Aalders voerde het woord als voorzitter van de deputaten tot correspondentie met buitenlandse kerken van de Generale Synode. Spreker bracht in herinnering dat dr. Meuleman tot zijn toekomstige hoogleraarschap door de sy node werd aangezocht en bracht hem dank voor het aanvaarden van die taak. Hij sprak de hoop uit dat, wanneer het werk van dr. Meuleman in Frankrijk is volbracht, hij in ons land zijn krachten weer zal wijden aan het kerkelijk leven. De heer M. Jansen bracht de dank over van de Hervormde Gemeente te Vijfhui zen voor de steeds zo goede samenwerking, waarna wethouder dr. Brouwer het woord voerde namens de gemeente Haarlemmer meer. De heer Brouwer zei onder meer, dat het gemeentebestuur het prettig vindt, dat een predikant uit de Haarlemmermeer de eer te beurt viel tot zulk een hoge post in Frankrijk te worden geroepen en wen ste dr. Meuleman veel zegen op zijn werk. Tenslotte sprak de heer H. M. C. Vissers woorden van afscheid namens kerkeraad en gemeente. De heer Vissers memoreerde het verschil met vorige afscheidsdiensten. Toen betrof dit het vertrek van predi kanten naar een andere plaats in ons land, maar nu tot over de landsgrenzen. Toch blijft er een band met dr. Meuleman be staan, want formeel blijft hij als predi kant aan Vijfhuizen gebonden. Spreker De laatste maanden zijn in de noord westhoek van de Haarlemmermeerpolder en in de polders tussen Haarlem en de Ringvaart, herhaalde malen oeverzwalu wen waargenomen, die, vliegend, op de insectenjacht waren. Hoewel deze zwaluwsoort in sommige streken van ons land vrij algemeen is en in betrekkelijk grote kolonies broedt, zijn de vogels in deze streken gedurende enige jaren niet meer gezien. De oeverzwaluwen hebben een interes sante leefwijze, in het bijzonder wat be treft hun nestbouw. Hun „neven", de boeren- en de huiszwaluwen, zijn de met selaars in de vogelwereld. De boerenzwa luw bouwt zijn kleinest tegen balken in boerenschuren, hooibergen, kippenhokken en onder bruggen. De huiszwaluw maakt een nest van dezelfde bouwstof, doch be vestigt zijn woning aan de buitenkant van de huizen, bij voorkeur onder de boven de gevel uitstekende dakgoten en -lijsten. Vaak nestelen er dan verscheidene vogelparen gezellig in één en dezelfde ge vel. De oeverzwaluw daarentegen is de grondwerker. Hij graaft in dijken en wal len een lange gang met een diameter van vier tot zes centimeter. Het einde van die gang wordt verwijd tot een kamertje, waarin het nest wordt gemaakt van stroot jes en vezels, gevoerd met wol, veertjes en andere zachte stoffen. Ook wat kleur be treft onderscheidt de oeverzwaluw zich van zijn familieleden. De boerenzwaluw heeft een staalblauw pak met roestrode bef, de huiszwaluw is stemmig zwart en wit, maai bij de oeverzwaluw overheerst het bruin grijs. Vroeger in de tijd voor de oorlog was de Geniedijk tussen Vijfhuizen en Hoofddorp een geliefd broedgebied van do oeverzwaluwen. Destijds waren in de dijk op verscheidene plaatsen betonnen kaze matten en onderkomens gebouwd, die met aarde waren overdekt. Onmiddellijk boven de betonnen dakplaat van deze onderaardse schuilplaatsen liep de dijk tamelijk steil op en deze hellingen werden door tientallen oeverzwaluwen als woonplaats verkozen. Een brede kazemat aan de Geniedijk, juist ten zuiden van de IJweg, scheen in de bij zondere belangstelling te staan. Hierin waren zoveel nesten gegraven, dat de in gangen van de holen soms slechts enkele centimeters van elkaar waren verwijderd. Verscheidene der door de vogels gegraven gangen werden echter nooit gebruikt. Bij rader onderzoek bleek, dat deze niet waren afgemaakt. De zwaluwen waren bij hun graafwerkzaamheden op een steen of een ander hard voorwerp gestuit en begonnen naast de geblokkeerde gang aan een nieuwe. Vele jaren vonden zo talrijke paren oeverzwaluwen aan de Geniedijk huisves ting. Het jaagpad langs deze dijk was toen nog voor fietsers en wandelaars toeganke lijk. Hiervan werd steeds een druk gebruik gemaakt, maar omdat de zwaluwen door hun „ondergrondse" levenswijze niet op vielen, werden de nesten slechts zelden verstoord. De kolonies breidden zich dan ook steeds meer uit. De oorlog maakte hieraan echter een einde. Tijdens de bezetting werden name lijk de kazematten in de Geniedijk op last van de Duitsers uitgegraven en volgestort met zand, om ze onbruikbaar te maken voor de geallieerden bij een eventuele luchtlanding. Deze maatregelen beteken den het einde van de oeverzwaluwkolonie. Toen de vogels in het volgende voorjaar van hun winterverblijf in het warme zui den naar hun broedgebied in de Haarlem mermeer terugkeerden, vonden zij dit zó toegetakeld, dat zij naar elders vertrokken. Het feit dat ze nu echter weer regelmatig worden gezien, rechtvaardigt de hoop, dat de oeverzwaluwen dit jaar weer in deze omgeving hebben gebroed en er ook in de toekomst zullen terugkeren. In de komende weken zal in Vijfhuizen en omgeving de jaarlijkse collecte voor de kan kerbestrijding worden gehouden. Niet alleen verwacht men medewerking wat betreft de gift in de collectebus, maar ook door zich enkele uren beschikbaar te stellen als col- lectant(e). Men kan zich aanmelden bij de heer W. A. Braakensiek (Spieringerweg 438) en bij mevrouw G. C. M. KlaassenKeiler (Zwarteweg 1). Het concert, dat zaterdagavond door het fanfarekorps Uiterweg onder leiding van Jan Zwagerman zou worden gegeven op het plein van het Raadhuis te Hoofddorp, is niet doorgegaan. Ondanks het feit, dat de muziek tent reeds was opgesteld, achtte men het ten gevolge van de hevige regenbuien niet ver antwoord de uitvoering doorgang te doen vinden. bracht dank voor het vele werk, dat dr. Meuleman in Vijfhuizen heeft verricht en merkte op, dat het aanvaarden van het hoogleraarschap in Aix-en-Provence voor de predikant offers met zich meebrengt, omdat zijn arbeidstijd daar slechts twee jaar duurt en de toekomst daarna on zeker is. Nadat de aanwezigen de predikant het danklied en de zegenbede uit gezang 29 hadden toegezongen, sprak dr. Meuleman woorden van dank en afscheid. Dr. Meuleman en zijn gezin zullen in de loop van de volgende week uit Vijf huizen naar Frankrijk vertrekken. Zaterdagmiddag is de verpleeginrichting „Sonnevanck" voor chronische zieken, gevestigd aan de Sixlaan 17 te Hillegom, officieel geopend. Onder de talrijke genodig den waren burgemeester jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wethouder P. de Boer, dr. v. d. Kaaden, dr. Ten Hoopen, ds. Brouwer, kapelaan Van der Laan, oud-wet houder Van Klaveren en enkele wijkzusters. De heer Van Aalst, adviseur van „Sonne vanck", verwelkomde in het bijzonder de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Hillegom, de directie, zuster D. de Jong met haar staf van acht verpleegsters en de leider van de particuliere inrichting, de heer Van Griethuizen. In zijn toespraak zei de burgemeester dat het niet gebruikelijk is, om officiële belangstelling te tonen voor een particuliere onderneming. Verscheidene re denen waren echter aanwezig om een uit zondering te maken voor „Sonnevanck". Niet alleen voorziet de nieuwe inrichting in een behoefte voor het steeds groeiende Hillegom, maar ook staat nu op het mooiste plekje van deze gemeente een waardig gebouw, dat mo dern is ingericht. Hierna richtte de spreker zich tot zuster De Jong, die de leiding en verpleging der patiënten op zich heeft ge nomen en hij wenste de toekomstige patiën ten geluk met deze keuze. Ook de heer Griet huizen, die zijn sporen reeds verdiend heeft op het gebied van de verpleging, werd hulde gebracht. Hierna verklaarde de burgemeester de inrichting voor geopend. De heer A. v. Griethuizen zei bijzonder getroffen te zijn door de bereidwilligheid, waarmede het gemeentebestuur van Hille gom zijn plannen heeft gesteund en hoopte, dat zijn inrichting een goede naam zal krij gen. De firma Imthorn, die de verbouwing voor haar rekening heeft genomen, heeft in de korte tijd van twee en een halve maand hard gewerkt. Er is gestreefd naar ruimte en licht, belangrijke factoren voor een inrichting, waar zieken verpleegd worden. Beneden heeft men twee kamers met dertien bedden, een gezellig ingerichte zitkamer, een onder- zoekkamer. een modern ingerichte keuken en kamers voor de familie Griethuizen. Op de bovenverdieping bevinden zich nog drie kamers met een twintigtal bedden en een badkamer. Oorspronkelijk lag het in de be doeling van de oude en vervallen villa „Son nevanck" een tehuis voor ouden van dagen te maken voor de diaconie der Ned. Her vormde Gemeente te Hillegom. Later heeft de heer Van Griethuizen een andere be stemming aan de villa gegeven. Het is niet de bedoeling om hulpbehoe vende bejaarden op te nemen, maar chro nische zieken of hen die een nakuur moeten ondergaan. De inrichting is voor alle gezindten bestemd. Als medisch adviseur is dokter C. M. Wijkmans verbenden aan deze in een behoefte voorziene inrichting van Hillegom. 17 september Max Tailleur In de Haarlemse Stadsschouwburg zal in het komende seizoen driemaal opgetre den worden door het operagezelschap „Forum". Op 24 oktober geeft het gezel schap een uitvoering van de „Parelvissers" van Bizet, op 23 januari 1957 een uitvoe ring van „Rigoletto" van Verdi en op 27 maart 1957 een uitvoering van „La Bohè me" van Puccini. Voor alle uitvoeringen zijn abonnementskaarten beschikbaar. Op 17 september zal de conférencier Max Tailleur in de schouwburg een „moppen"- programma verzorgen. In een perceel op de Zonnekade te Haar lem, dat door twee gezinnen bewoond wordt, is in het afgelopen weekeinde ingebroken. Beide families waren door vakantie afwezig. Men heeft zich toegang tot het huis verschaft door vernieling van een glasruit waardoor een raam kon worden geopend. Het gehele huis is doorzocht en vrijwel alle kasten en laden zijn geforceerd. Wat er vermist wordt kon door de afwezigheid van de bewoners nog niet worden vastgesteld. De inbraak werd zondagmiddag door een buurvrouw ontdekt, die regelmatig de poes van de afwezige bewoners voedsel gaf en daartoe iedere dag in de woning moest zijn. Zondagavond kwam een familie, wonende in het Boekenrodepark te Aerdenhout, na de hele dag afwezig te zijn geweest, bij thuis komst tot de ontdekking dat inbrekers hun slag hadden geslagen. Door het inslaan van een ruitje slaagden zij erin een deur te openen. Kasten en laden werden doorzocht; een bedrag van f200, een aantal sieraden en wat vreemd geld werden meegenomen. Zaterdagavond om tien uur is door een bliksemslag in een hooiberg op de boerderij van de gebroeders Kroon aan de Spaarn- dammerdijk in Haarlemmerliede brand uit gebroken. De brandweer van Halfweg (ge meente Haarlemmerliede en Spaamwoude) rukte uit en heeft er voor gezorgd, dat de brand beperkt bleef tot de hooiberg. Verdrinken van soldaat Uit een nader door de militaire politie ingesteld onderzoek naar het verdrinken van de twintigjarige militar P. M. van M. in St'óops bad te Overveen is gebleken, dat de nader in ons blad van zaterdag op gezag van de betrokken commandant gedane mededeling over de aanwezigheid van de vaandrig juist was. Aanvankelijk was ver ondersteld, dat de vaandrig zijn dienst aan een ander had overgedragen. De vaandrig was wel aanwezig, maar niet belast met het afnemen van het appèl der militairen na afloop van het zwemmen. Het afnemen van het appèl is geschied door één der twee zweminstructeurs. Gebleken is, dat deze niet goed heeft geteld en dat hij niet stren genoeg is opgetreden, aldus deelde men ons van de zijde van de Legervoorlichtings- dienst mee. De verdronken militair moest nog leren zwemmen. Hij had met vrienden ge stoeid en is daarna weer in het water ge gaan. Zijn vrienden hebben hem niet ge mist. Toen een der militairen zich na het appèl naar de kleedkamers begaf, bemerkte hij het lichaam van het slachtoffer in het water. In het politieblad is thans een waarschu wing verschenen ten aanzien van deel neming aan een prijsvraag, uitgeschreven door de Zwitserse onderneming UTO te Zürich, die oplossers van een in de pers ge adverteerde rebus verzoekt, 5,50 op te zen den om in het bezit te worden gesteld van een niet nader omschreven prijs en een kleu renreproductie. De onderneming heeft reeds in verschillende landen maatregelen van de politie tegen zich uitgelokt, zoals in België, Liechtenstein, Duitsland en Oostenrijk. Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie heeft zich in de Jansstraat te Haarlem een aanrijding voorgedaan tussen een wiel rijder en een scooter, waarbij de eerste, een 66-jarige kistenmaker uit Haarlem, met een hoofdwond en een lichte hersen schudding in de Deo moest worden opge nomen. De kistenmaker reed op zijn fiets in de Jansstraat in zuidelijke richting en wilde linksaf de Korte Jansstraat inslaan, waarbij hij geen voorrang verleende aan de scooterrijdcr. Beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing met het vermelde gevolg. Zondagavond is uit het ziekenhuis Zuid- wal ontsnapt de 27-jarige stoker H. G. M., die daarheen uit het Huis van Bewaring was overgebracht omdat hij een vork had ingeslikt. M. wordt verdacht van het open breken van een brandkast in een perceel aan de Groot-Hertoginnelaan. De stoker had de jas van een bewaker over zijn nachtgoed aangetrokken en was zo de poort uitgewandeld. Een paar uur later is hij door de politie uit zijn woning gehaald. Het zou wel een wonder zijn geweest wanneer Pluvius zaterdag voor de beide oranjeverenigingen „Santpoort" en „Sant poort-station" voor haar jaarlijkse feest avond in het Burgemeester Rijkenspark een uitzondering had gemaakt. Maar het humeur van de weergoden was bij deze gelegenheid al even slecht als het gedu rende de bijna achter ons liggende zomer is geweest. Het publiek, dat weliswaar in beperkt aantal aanwezig was, heeft zich echter niet laten verdrijven. Waarschijnlijk moet deze volharding voornamelijk worden toege schreven aan het optreden van Tobi Rix. Men wilde de gelegenheid niet verzuimen de komiek te zien, die zich de laatste tijd vooral door zijn kolderparodie „Malle vent- ja" zulk een grote populariteit wist te verwerven. Tobi Rix heeft een nummer opgebouwd, waarmee hij een grote komische veelzijdig heid kan demonstreren. Hij is een ware virtuoos op verschillende instrumenten en beschikt daarbij over een goede stem. Ge voegd bij zijn mimische talenten en dank zij enige kostelijke invallen heeft deze combinatie een aantal onweerstaanbare nabootsingen van bekende artiesten ten gevolge gehad, waarbij die van Johnny Ray en George Formby wel het best zijn geslaagd. Het kwasi-Argentijnse „Malle vent-ja", door Tobi Rix zelf begeleid op een door hem bedacht en onmogelijk te definiëren zonderling instrument, is pre cies zo gek als het door de radio klinkt en betekende dan ook de climax. Maar de an dere nummers van het programma deden het eveneens betreuren, dat de bijzonder ongunstige weersomstandigheden het toe schouwersaantal zo beperkt gehouden had. In de eerste plaats geldt dit voor Kees Stet, die weliswaar een grote gelijkvormig heid blijft behouden, maar wiens leutig Westfriese dialect en onuitputtelijke voor raad anecdotes van het platteland telkens weer succes hebben. Naast het Calmar- trio, dat kwam demonstreren hoe onbe grensd de mogelijkheden zijn van de salon- acrobatiek, zorgde ook het showorkest „De Mirlitons" uit Haarlem, met refreinzang van Mizzi Waller voor een gebruikelijke muzikale afwisseling, welke door het pu bliek met kennelijk genoegen beluisterd en bekeken werd. Met de conférences van Niek Akkerman en door de vocaliste Truus Schot, werd dit programma rond gemaakt. Het door Truus Schot guitig voorgedragen „lm Himmel spielt leise ein Schrammel- quartett", verdiende de voorkeur boven de door haar gezongen operette-fragmenten. Dit programma, dat door de aanwezigen op de gebruikelijke wijze met het zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus" werd ingezet, was het tiende dat door deze Santpoortse oranjeverenigingen verzorgd was, hetgeen voor voorzitter Bakker vol doende aanleiding betekende na de pauze de heer Poppinga in het openbaar te be danken. Deze heeft namelijk bij de organi satie hiervan steeds een belangrijk werk zaam aandeel gehad. De voorzitter sprak van zijn grote waardering voor het en thousiasme van de heer Poppinga. Onder het uitspreken van de wens, dat beide ver enigingen nog vele jaren op de steun van de jubilaris zouden mogen rekenen, werd hem als aandenken een aansteker aange boden. Deze geste ging vergezeld van een fruitmand voor mevrouw Poppinga, waar na dit intermezzo besloten werd met een gezamenlijk gezongen „Lang zullen ze leven!" BINNENLAND Taptoe. Het heeft niet veel gescheeld of de première van de Taptoe Delft 1956 zou door de regen weggespoeld zijn. Terwijl Den Haag en omgeving gedurende de zaterdag avond geen droog half uur hebben gekend, is in Delft, waar de première van de Taptoe Delft 1956 is gehouden slechts een kwartier lang regen gevallen en heeft men de voor stelling niet behoeven te onderbreken. De taptoe werd door vele autoriteiten bij gewoond. Achtste rapport. De Parlementaire Enquêtecommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het regeringsbeleid in de jaren 19401945, zal op 15 september het achtste deel van haar rapport publiceren. Dit deel behandelt het militaire beleid na de meidagen van 1940 en de terugkeer naar Ne- derlandsch-Indië in 1945. Twintigjarige predikant. De kandidaat predikant J. Brons te Ermelo is voornemens op donderdagavond 1 november zijn intrede te doen bij de Gereformeerde Kerk te Mij drecht. De aanstaande predikant, die op 5 november 21 jaar zal worden, zal worden bevestigd door zijn toekomstige schoonvader, ds. M. S. Roos uit Zwijndrecht. De heer Brons heeft ondanks zijn jeugdige leeftijd de voor de predikantenstudie normale op leiding gevolgd. Van de lagere school ging hij naar het gymnasium en daarna naar de theologische school te Apeldoorn. „Zet nu je koers uit". De 22-jarige H. de Vries, leerling van de M.T.S. te Gro ningen, heeft de eerste prijs gewonnen in een door de rijksluchtvaartdienst uitgeschre ven prijsvraag. Gevraagd was een pakkende titel te bedenken voor een onder de leer lingen van middelbare scholen verspreide brochure over de opleiding tot verkeers vlieger. De heer De Vries had „Zet nu je koers uit" ingezonden. Hij heeft een retourvlucht naar Rome met een verblijf van tweee dagen aldaar verdiend. Juliana van Stolberg. De vereniging „Oranje Nassau Museum" zal op Maandag 10 september in het museumgebouw. Prinse gracht 3 te 's Gravenhage des avonds Juliana van Stolberg herdenken, omdat het dit jaar 450 jaar geleden is, dat de stammoeder van ons vorstenhuis te Wemigerode geboren werd (15 februari 1506). In- en uitvoer. Met ingang van 1 sep tember 1956 ondergaat het aantal landbouw- produkten, dat met toepassing van de mel dingsprocedure kan worden in- of uitgevoerd, een belangrijke uitbreiding. Deze maatregel betekent een aanzienlijke vergemakkelijking van de door het bedrijfsleven te volgen procedure bij de in- of uitvoer. Resten van stadsmuur. Bij een uitgra ving ten behoeve van de vernieuwing van een winkelpand aan de Kerkstraat te 's Her togenbosch heeft men resten van bouwwer ken gevonden, die een deel zijn geweest van de oudste stadsmuur van de Brabantse hoofdstad. Deze eerste muren, die enige jaren nadat de stad in 1185 haar stadsrech ten verkreeg zijn opgetrokken, lagen in een zeer nauwe kring rondom de markt. Enkele tientallen meters verder in de Hinthamer straat bevond zich destijds de Leuvense poort, welke situatie ook overeenkomt met de thans gevonden muurresten. Ook in de achttiende eeuw zijn restanten van deze oudste stadsmuur blootgelegd. Kopers voor „Friendship". De lucht vaartmaatschappij „Quebec Air", die lucht- diensten onderhoudt in Noord-Quebec, heeft besloten twee Fokker „Friendships" te kopen, die in Nederland gebouwd zullen worden. Er is echter nog geen contract getekend, aldus een woordvoerder der maatschappij. Winters Winterswijk. Door de storm, die zaterdag over Winterswijk heeft geraasd, zijn vele bomen ontworteld. In de mr. A. Th. ten Houtenlaan te Winterswijk viel een boom op een draad van de elektrische bovenleiding. De draad knapte en viel op een paard, dat door de 18-jarige J. Ligtering aan de teugel werd meegevoerd. Het dier werd door de stroom op slag gedood. In zijn verbouwe reerdheid liep L. enkele keren om het paard, waarbij hij op de onder stroom staande draad trapte. Aan het dragen van rubber laarzen heeft de jongeman zijn leven te danken. HAARLEM EN OMGEVING VZVDe Zijl. De beslissingswedstrijd VZVDe Zijl voor degradatie van de tweede klasse naai- de derde klasse heren van de zomerwaterpolocompetitie, is vastgesteld op woensdag 29 augustus des avonds zeven uur in de zwemvijver „Groenendaal" in Heem stede. Onbewoonbaar. B. en W. van Heem stede stellen de gemeenteraad voor, de wo ningen Glipperweg 18, 20 en 24 onbewoon baar te verklaren. Aanrijding te Aerdenhout. Bij het Jacht huis te Aerdenhout wilde de bestuurder van een auto, die op het kruispunt Bentvelds- wegZwarteweg even had staan praten, zijn wagen weer laten optrekken, toen er uit de richting Zwarteweg een auto naderde. De bestuurder van de eerstgenoemde auto merkte deze tegenligger te laat op en een botsing was het gevolg. Beide wagens kre gen alleen lichte materiële schade. Bromfietsers aangereden. Zaterdag middag om twaalf uur wilde een automobi list, komende uit de richting Haarlem, op de Herenweg te Heemstede links af naar het wandelbos Groenendaal rijden. Uit tegen overgestelde richting naderden twee brom fietsers uit Zwijndrecht. Zij werden aan gereden en licht gewond naar het Diacones- senhuis te Haarlem vervoerd. Zilveren jubilaris. Zaterdag 1 septem ber hoopt de heer M. Brand, wonende Ble- kersvaartweg 35 te Heemstede, oberkelner in restaurant Brinkmann op-de Grote Markt, zijn zilveren jubileum bij dit bedrijf te vieren. 3-3 Nederl/47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motor Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 91 93 255% 245/, 245 341 416 323 288/ 177 407% 322 803/ 796 80/ 194 171/ 315 105% 113/ 247 194 214/ 216/ 84/ 163/ 65% 47/ 96 42/ Openings koersen 90% 93/ 253 345 245 340 416 324 287/ 177 408 322 800 792/ 79 194 172 315 105/ 113 247 194 214/ 216/ 84% 164 65 47/ 96/ 42/

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3