Heemsteeds kleuteronderwijs door nieuwe wet gedupeerd Wandelsportvereniging „Jan Pastoors" vierde 25-jarig bestaan B. en W. willen „Holland-Nautic" kopen voor anderhalf miljoen Met uitzondering van aan P.T.T. verhuurde loods en kantoorgebouw B. en W. willen helpsters ontslaan Cees Rabe winnaar in wielerronde Heemskerk Op 19 september voorstel aan gemeenteraad: Haarlemse politierechter Zware straffen voor rijden onder invloed Nieuwe weg in Zeeuwsch Vlaanderen Burgerlijke Stand van Haarlem Bromfietser ernstig gewond De woningbouw in Haarlem Vergelijking met elders in nota van B. en W. Ex-legionnair voor politierechter Hereniging van socialisten in Italië verwacht I\enni en Saragat hadden in Parlognan een gesprek Koningin zal spreken op Internationale Conferentie Menselijke Verhoudingen Orgelconcert op dinsdag in de Grote Kerk Transformatorstation wordt vernieuwd Nieuwe vuilnisauto voor Heemstede Bestuur deed voorstellen tot schikking Jeugdgroep organiseerde viswedstrijd voor bejaarden Bondsbestuur tot zeven leden uitgebreid Bas T immermans-toernooi voor Haarlem-jeugd MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij in aansluiting op het bericht in ons blad van vrijdag, waarin wij de ver huur van het kantoorgebouw en een loods op het terrein van de voormalige „Hol land-Nautic" aan de P.T.T. wisten te mel den, thans vernemen, zullen Burgemeester en Wethouders van Haarlem waarschijn lijk in de vergadering van 19 september aan de gemeenteraad een voorstel doen toe komen betreffende de aankoop van het ge hele „Holland-Nautic"-complcx, met uit zondering van het kantoorgebouw en de loods, voor een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden, onder bepaalde voor waarden. De eigenaar, het Haagse makelaarskan toor v/h R. Zwolsman, heeft indertijd' het gehele complex voor 1,8 miljoen gulden gekocht van de Continentale Handelsbank. Aan deze transactie zijn onderhandelingen tussen de Continentale Handelsbank en de gemeente Haarlem voorafgegaan, waarbij de gemeente wilde gaan tot een bedrag van 1,7 miljoen gulden voor aankoop van het gehele complex. Deze onderhandelingen zijn toen doorkruist door de plotselinge verkoop van het complex aan de firma Zwolsman, die zich enige tijd geleden tot de gemeente richtte, nadat zij het kantoor gebouw en een loods aan de P.T.T. ver huurd had voor de tijd van tien jaar, om tot overeenstemming te komen over het reste rende gedeelte van het object. Deze onder handelingen zijn dus nu tot een resultaat gekomen, waarbij de gemeente, vooropge steld, dat de gemeenteraad zich ermee ak koord kan verklaren, eigenaresse van het terrein wordt. Dit is van groot belang, gezien de be staande uitbreidingsplannen, die nu waar schijnlijk voor een deel herzien zullen worden, maar waarin het terrein van de „Holland-Nautic" een rol speelt. En gedeelte van het terrein zal voor wo- „U bent zeer onvoorzichtig geweest", zei de Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, vanmorgen tegen een 49-jarige koopman uit Vijfhuizen. De verdachte gaf zijn on voorzichtigheid onmiddellijk toe. Hij had onder invloed achter het stuur gezeten en twee aanrijdingen veroorzaakt. De man handelt in schelpengruis en gaat daarmee in een bestelauto de boer op. Soms doet hij er een ander handeltje bij en voor zo'n handeltje in ijzer ontmoette hij op een dag in juni in een Haarlems café een poe lier. De onderhandelingen werden beze geld met enkele biertjes, waarna de koop man weer achter het stuur plaats nam. Eerst reed hij tegen een geparkeerde auto op, waardoor enige schade ontstond, en toen de man de Zomerkade wilde op draaien, kwam zijn bestelauto met een andere wagen in botsing. Voor de politierechter verklaarde ver dachte, dat hij welhaast nooit drinkt en zeker nog nooit dronken achter het stuur heeft gezeten. „Zelfs het beste paard strui kels wel eens, meneer de rechter". De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vond, dat de man dankbaar moet zijn over de goede afloop van de aanrijdingen en eiste een gevange nisstraf van twee maanden en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. J. H. van Wijk wees er in zijn ver dediging op, dat verdachte gunstig bekend staat en onmiddellijk de schade heeft be taald en dat hij het gebeurde overigens zeer betreurde. Daarbij komt, dat de ge tuigen weinig aan verdachte hebben ge merkt en het doktersrapport van „be heerst" spreekt. Het vonnis luidde desniet temin twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Een 52-jarige Haarlemse chauffeur had eveneens dronken een auto bestuurd. De man had op de Haarlemse automarkt een handeltje gedaan en daarna was hij in een Zandvoorts café iets gaan drinken. De chauffeur was oververmoeid, omdat hij in twee nachten niet geslapen had en daarom was hij van plan zijn auto ergens langs de weg te zetten om in de cabine te gaan sla pen, zo luidde zijn verweer. De officier van Justitie wilde er reke ning mee houden, dat verdachte geen aan rijdingen had veroorzaakt en eiste zes we ken gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar. Mr. M. B. Cohen bepleitte een voor waardelijke straf met een proeftijd. Hij betwijfelde of verdachte sterk onder in vloed was geweest en wees erop, dat de chauffeur zeer oververmoeid was. Nog nooit heeft verdachte, die reeds lang chauf feert, een verkeersovertreding begaan. Als hij zijn beroep niet meer kan uitoefenen, zal dat allerlei onaangename gevolgen voor hem kunnen hebben. De politierechter verenigde zich met de geëiste gevangenis straf en legde voorts één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid op. De nieuwe weg Hulst-Tragel-St. Jansteen is zaterdag officieel geopend door de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland. De commissaris zei. dat de nieu we weg voor geheel oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen van groot belang is. Hij loopt van Perkpolderhaven tot aan de Belgische grens. HAARLEM, 25 augustus 1956 GEHUWD: 25 aug., G. J. Thelosen en A. M. M. van de Leuvert; G. J. Derksen en E. ten Bosch: R. Vroom en H. Kruger; B. van Gelderen en T. Heijerman. BEVALLEN van een zoon: 21 aug. M. J. CobelensBoekei; 22 aug., Sj. de JongBos; 24 aug., H. Meijer—Kroezen; F. A. de Kieviet Stiphout; E. M. J. van WarmerdamChris- tiaans; A. W. Eveleens—Kloos. BEVALLEN van een dochter: 24 aug., J. Chr. Duits—Vester; W. H. Caljouw—Jansen; 25 aug., R. M. de VriendtSmit. OVERLEDEN: 23 aug., C. Kelting, 78 j., Crayenesterlaan; 24 aug., L. Th. Kroon, 41 j., Maerten van Heemskerkstraat. ningbouw gereserveerd worden, waarbij de nodige aandacht aan de aanleg van vol doende groenstroken besteed zal worden. Hoe het gewijzigde plan er in onderdelen uit zal gaan zien, is nog niet bekend. Vast staat, dat de huurders van enige loodsen op het terrein, daar voorlopig zullen kun nen blijven. Men kan zich bij dit alles afvragen, waarom de gemeente bereid bleek een hoger bedrag voor het complex aan het makelaarskantoor v/h Zwolsman te be talen, dan oorspronkelijk aan de Continen tale Handelsbank. Een verklaring hiervoor zal men moeten zoeken in het belang, dat het terrein voor de gemeente heeft, in ver band met de aanleg van de oostelijke slads- randweg. Hiervoor is het bezit van het „Holland-Nautic"-terrein met de brug in de Spaandamseweg van het grootste be lang. Nu met het oog op de aanstaande be slissing aangaande de oostelijke stadsrand- weg de tijd dringt, heeft men moeten be sluiten op het aanbod van de firma Zwols man in te gaan. I\a aanrijding met vrachtauto Vanmorgen omstreeks kwart over tien heeft zich op het kruispunt Marktlaan Parallelweg/Kruisweg te Hoofddorp een aanrijding tussen een vrachtauto en een bromfietser voorgedaan, tengevolge waar van de bromfietser, de 62-jarige B. D.. con troleur van een verzekeringsmaatschappij uit Hoofddorp, met ernstige hoofdwonden in zeer zorgwekkende toestand naar het Grote Gasthuis te Haarlem moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de vracht auto, bestuurd door de 64-jarige chauffeur J. L. v. d. Z. uit de Haarlemmermeer, komende uit de richting Aalsmeer, naar rechts de Marktlaan wilde inslaan, waarbij hij de Parallelweg moest kruisen. Hierbij heeft de vrachtautobestuurder vermoede lijk geen voorrang verleend aan de brom fietser, die uit de richting Heemstede kwam. Het gevolg was een aanrijding, waarbij de bromfietser zeer ernstig aan het hoofd gewond werd. Geen verschil van mening in College Naar wij vernemen zal het nog geruime tijd duren voor de Haarlemse gemeente raad de door B. en W. toegezegde nota over de woningbouw kan behandelen. De oorzaak daarvan is niet, zoals een blad heeft meegedeeld, dat men zich in de vergadering van B. en W. niet heeft kun nen verenigen met de inhoud van de door de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting opgestelde concept-nota. In de discussie over de nota is men evenwel unoniem tot de conclusie gekomen, dat het goed zou zijn de nota ook uit te strekken tot een vergelij king met wat elders sinds de bevrijding is gepresteerd op het gebied van de Volks huisvesting, waarbij uiteraard tevens een ovérzicht zal worden gegeven van wat in Haarlem sinds 1946 is gedaan. Daar een vergelijking met wat elders op het gebied van de woningbouw tot stand is gekomen alleen zin heeft wanneer daarbij de plaatselijke toestanden in aanmer king worden genomen zal de uitwer king van dit voornemen vergen, dat een of meer ambtenaren van de gemeentesecre tarie in de in de vergelijking te betrekken gemeenten een onderzoek instellen. Het is niet onmogelijk, dat de raad van deze re den alsnog op de hoogte wordt gebracht. Met de leden van de betrokken raadscom missie is dit reeds het geval. Dit staat echter los van de beantwoor ding van de vragen, welke het raadslid Jac. van Velsen (KVP) woensdag middag in de gemeenteraad wil stellen over het feit, dat de plannen van de wo ningbouwvereniging „St Jozef" voor de bouw van 120 arbeiderswoningen in „Delft- wijk" nog niet bekend waren bij het depar tement van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Bij die interpellatie zullen naar alle waarschijnlijkheid ook de vragen betrok ken worden die de voorzitter van de frac tie van de Partij van de Arbeid in de Haarlemse raad, de heer E. F. Albrecht, reeds eerder schriftelijk over dezelfde kwestie aan het college had gesteld. Het door de wethouder ingestelde onderzoek in deze zaak is voltooid, zodat de beantwoor ding reeds aanstaande woensdag kan ge schieden. Overigens zullen sommigen het merkwaardig vinden, dat juist de heer Van Velsen thans in het geweer komt tegen een eventuele vertraging in de verwezenlijking van de bouwplannen van ,,St. Jozef", nadat hij en zijn fractie een jaar geleden de bouw van deze 120 woningen door tegen het ge vraagde krediet te stemmen heeft willen beletten, wegens een volgens hem te gering aantal slaapkamers in deze huizen. ADVERTENTIE Het hele ge7in smult van SLAVIN KEN Verduistering in Zandvoort Vanmorgen verscheen in de beklaagden bank voor de Haarlemse politierechter de 26-jarige bakkersknecht uit Lisse, die woensdag te Hoek van Holland gearres teerd werd na zijn terugkeer uit het Vreemdelingenlegioen. Vijf maanden ge leden had hij zich volgens de tenlasteleg ging onder meer te Zandvoort schuldig ge maakt aan verduistering in dienstbetrek king en flessentrekkerij. Toen de grond hem in Nederland te warm onder de voe ten werd week hij uit en dacht zich veilig te stellen door dienstneming in het Franse Vreemdelingenlegioen. Zo werd hij onder meer ingezet bij de acties in Algerije. De omslotenheid, welke hij tegen gerechte lijke vervolging had gezocht, werd hem hier wat al te klemmend en hij ontsnapte met een andere Nederlandse legionnair. Bij zijn aankomst in Nederland werd hij on middellijk gearresteerd. In de zitting van hedenmorgen gelastte de politierechter gevangenneming en aan houding van de zaak voor het uitbrengen van een reclasseringsrapport. ROME (AFP/UP). Pietro Nenni, leider van de links-socialisten in Italië, heeft in de Franse plaats Pralognan een gesprek gehad met Giuseppe Saragat, de leider van de democralisch-socialisten in Italië. De partij van Nenni, die 75 kamerzetels heeft tegen die van Saragat 19, heeft lange tijd nauw met de communisten samengewerkt. Zij heeft zich, naar van betrouwbare zijde te Rome wordt vernom'en, thans tot de bui tenlandse politiek van het Westen bekeerd. De ommekeer begon na de publikatie van het rapport over Stalin op het twintigste partijcongres in Moskou. Nenni zou Sara gat hebben meegedeeld, dat hij geen po gingen meer zal ondernemen samen met de communisten een volksfront-regering te vormen. Saragat heeft na zijn terugkeer in Italië tegenover het Turijnse blad „La Stampa" verklaard, dat het gesprek met Nenni zeer hartelijk is geweest. Over alle vraagstuk ken van de buitenlandse en de binnen landse politiek bestaat er eensgezindheid. Het ziet er naar uit, dat de eenheid onder de Italiaanse socialisten kan worden her steld. De vraag, of Nenni en de links-socialis ten zich zouden losmaken van hun samen werking met de communisten, is sinds de lokale verkiezingen van 27 mei, toen de socialisten aanzienlijke winst boekten en de communisten verloren, aan de orde ge weest. Sedertdien waren de christelijk- democraten en hun bondgenoten eigenlijk te zwak om in de plaatselijke besturen de leiding te nemen zonder hulp hetzij van uiterst rechts, hetzij van uitërst links. Toen in enige gevallen de christen-democraten in bepaalde gevallen een bondgenootschap met uiterst rechts niet schuwden, ontstond bij de socialisten van Saragat de neiging, toenadering te zoeken tot de socialisten van Nenni. Koningin Juliana zal dinsdag 4 septem ber, tijdens de openingsbijeenkomst van de Internationale Conferentie inzake Mense lijke Verhoudingen, die in „De Vereeni- ging" te Nijmegen zal worden gehouden, een toesoraak houden. De conferentie duurt twaalf dagen. De ochtend- en de middag zitting op de openingsdag zullen worden gepresideerd door Prins Bernhard. In de ochtendbijeenkomst zal voorts het woord worden gevoerd door de voorzitters van deze conferentie, dr. Manuel A. Chavez, ambassadeur van Mexico bij het Neder landse hof, sir Muhammed Zafrulla Khan rechter van het Internationale 'Gerechtshof en dr. Albert de Smaele, oud-minister van Economische Zaken van België. In de och- tendbiieenkomst zal ook spreken prof. dr F. J. Th. Rutten, hoogleraar aan de R.-K Universiteit te Nijmegen. Des middaes wordt de eerste plenaire zitting gehouden, met als onderwerp „Ver andering en weerstand tegen verandering in de menselijke verhoudingen". De zittingen op de beide laatste dagen der conferentie, 13 en 14 september, zullen eveneens door Prins Bernhard worden ge leid. Het programma van het orgelconcert in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op dinsdagavond van acht tot negen uur door Albert de Klerk luidt: 1. Praeludium und Fuge C Dur, Joh. Seb. Bach; 2. Sonate II g moll, Carl Ph. Em. Bach; 3. Partite diverse sopra, „O, Nostre Dieu, et Seigneur amiable" (Psaume 8), Anthon van der Horst; 4 Phantasie f moll, K.V. 608, W. A. Mozart. B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van f 34.500,voor de ver nieuwing van het transformatorstation aan de Haemstedelaan. Als gevolg van een kortsluiting in de hoogspanningsinstallatie is op 18 augustus j.l. in dit station een ontploffing ontstaan. De installatie werd hierdoor zwaar beschadigd. Het station is in 1921 gebouwd en kan als verouderd worden beschouwd. Ook het station aan de Valkenburger laan, gebouwd in 1923, voldoet eveneens niet meer aan de veiligheidseisen. Voor de vervanging van dit station zullen B. en W. binnenkort een krediet vragen. Een van de drie Heemsteedse vuilnis auto's zal binnenkort uit de dienst worden genomen en door een nieuwe moeten wor den vervangen. Het aantal van drie be- drijfszekere vuilnisauto's is mede nodig met het oog op de toenemende bebouwing, waarbij gedacht wordt aan de woning bouw in de omgeving van het Oude Slot en de in aanbouw zijnde en ontworpen wij ken ten oosten en westen van de Glipper- weg. B. en W. van Heemstede achten het gewenst reeds thans een nieuwe roltrom- melauto met veegmachine te bestellen. De levertijd is ongeveer op een jaar te stel len. De kosten bedragen in totaal f 36.000. Conflict Dierenbescherming Zaterdagmiddag heeft in „Brinkmann" een bespreking plaats gehad tussen ver tegenwoordigers van het bestuur van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, waar onder de raadsman mr. R. J. Polak en de delegatie van de oppositiegroepen in de vereniging, welke zich had doen vergezel len van haar raadslieden, mr. B. J. Lam- bers en mr. H. J. Pot. Er is langdurig gesproken over de moei lijkheden: de bijeenkomst begon om drie uur en was pas tegen half zeven afgeslo ten. Van bestuurszijde zijn daarbij een aan tal voorstellen gedaan aan de delegatie van de oppositie, welke door de oppositie thans worden bestudeerd. Hangende dit overleg heeft het bestuur het hoger beroep tegen het door de presi dent van de Haarlemse rechtbank vernie tigde royement van een lid geschorst. Mr. Polak verklaarde ons, dat de namens het bestuur gedane voorstellen geen erkenning inhouden van juridische bezwaren tegen de laatst gehouden bestuursverkiezing en evenmin, dat een meerderheid van leden het met de oppositie eens zou zijn. Maar daar het bestuur de taak heeft de orde en rust in de vereniging te bewaren is het ook bereid na te gaan op welke wijze te gemoet kan worden gekomen aan bezwa ren welke leven in, zij het ook betrekke lijk kleine groepen van leden. De jeugdgroep van de Haarlemse Henge- laarsbond organiseerde zaterdagmiddag aan de oevers van de Leidsevaart een hengelwed- strijd voor bejaarden die ondanks het wissel vallige weer nog vrij veel belangstelling trok. In totaal waren er achttien deelnemers, waarvan de oudste, de heer J. Steenken, 85 lentes telde. Deze doorgewinterde visser is sinds 1 juni ondanks het vaak slechte weer slechts één dag thuisgebleven. De oudjes deden het nog best, want de zelfde heer Steenken won de eerste prijs met zes stuks gevangen vis. De heren Logman, Van Elk en Jansen wonnen resp. de tweede, derde en vierde prijs door elk vier stuks te vangen. De heer Jansen kreeg nog een extra prijs voor de grootste vis, nl. 22 centimeter. Na afloop van de wedstrijd werden de prij zen, bestaande uit rookgerei, met enige vrien delijke woorden uitgereikt door de tweede voorzitter, de heer A Deen, waarna de heer Keerwolf een dankwoord sprak tot de jeugd groep, die deze aardige wedstrijd had ge organiseerd. De Haarlemse wandelsportvereniging „Jan Passtoors" heeft zondag het feit herdacht, dat zfj vijfentwintig jaar geleden werd opgericht. De feest-commissie had voor de leden en een aantal genodigden een autobustocht naar de Efteling in Noord-Brabant georganiseerd, waarvoor het gezelschap des morgens om half acht met een comfortabele reisbus van de N.Z.H.V.M. van de Dreef vertrok. Deze tocht is op een uiterst geanimeerde manier verlopen, zodat de deelnemers des avonds omstreeks zeven uur, bijzonder tevreden over het verloop van de dag, in het ver versingshuis van het wandelbos „Groenen- daal" arriveerden. Daar schaarde men zich om de feestdis voor het jubileumdiner. Ondertussen werd door diverse sprekers van deze gelegenheid gebruik gemaakt om uiting te geven aan hun vreugde, dat de vereniging „Jan Passtoors" op een bestaansperiode van een kwart eeuw mag terugzien. In de eerste plaats was dit de heer A. J. Feringa van de feest-commissie, die de heer Wiedijk een unicum in de wan delsport noemde, omdat hij gedurende deze vijfentwintig jaar onafgebroken lid van de vereniging is geweest. Ter herinnering hier aan overhandigde hij de jubilaris een fraaie beker, welke door de heer Wiedijk een ere plaats in zijn woning werd toegezegd. Vervolgens richtte de heer Feringa zich tot de voorzitter van „Jan Passtoors", de heer H. Schorrevaar. die zich in deze functie reeds vele jaren voor de wandelsport in het alge meen en zijn vereniging in het bijzonder, buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Spreker zou het oprecht betreuren indien de geruchten straks juist blijken, dat de heer Schorrevaar in verband met zijn gezond heidstoestand binnenkort als voorzitter af scheid zal moeten nemen. Als aandenken werd hem tenslotte een fraaie asbak aan geboden, waarvan het toepasselijke embleem uit een actieve wandelaar bestond. Hierna werden de heer en mevrouw Corrie en Herman van Oorschot, de secretaresse en haar echtgenoot toegesproken door de heer D. Beumer, die de onvermoeide ijver memo reerde welke dit echtpaar zich praktisch dag en nacht bij de organisatie van de diverse wandeltochten blijft getroosten. Als klein bewijs van grote erkentelijkheid werd hun hiervoor een klokje en een bloemstuk over handigd. Nadat vervolgens door mejuffrouw Van Tongeren de vereniging met een nieuwe draagvlag was verblijd, werd nog gesproken door een afgevaardigde van de Bond van Gouden Kruisdragers van de Vierdaagse en de voorzitter van de Wandelkring „Alkmaar en Omstreken", die beiden onder meer wezen op de uitstekende naam, die „Jan Passtoors" in wandelsportkringen mag ge nieten; hetgeen niet in het minst moet wor den toegeschreven aan de voortreffelijke organisatie, welke de door haar uitgeschre ven wandeltochten voortdurend kenmerkt. Thans is het voorstel van B. en W. van Heemstede aan de gemeenteraad versche nen om de helpsters aan de openbare kleu terscholen niet langer in dienst te houden dan tot en met 31 december van dit jaar en zo mogelijk met ingang van 1 januari 1.957 over te gaan tot aanstelling van een boventallige leerkracht aan elk van de drie openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Eén lid van de onderwijscommissie mevrouw H. van der Meulen-Houwer (Ar beid) heeft zich daarmee niet kunnen verenigen en bepleit het handhaven van de helpsters zonder dat dit het aanstellen van boventallige leerkrachten bij het lager onderwijs in de weg behoeft te staan. In ons artikel „Kleuteronderwijs" in ons blad van zaterdag hebben wij reeds uiteen gezet hoe de nieuwe wet op het kleuter onderwijs een aantal lacunes en bezwaren heeft, waardoor die gemeenten die in het jongste verleden veel voor de ontwikke ling daarvan hebben gedaan thans op hoge kosten komen. Over de Heemsteedse si tuatie schrijven B. en W.: Ieder van de openbare kleuterscholen beschikte over één helpster; de totale per soneelskosten kunnen becijferd worden op f 7320,per jaar, zijnde f 33,per kleu ter per jaar. De totale personeelskosten van de help sters aan de bijzondere kleuterscholen worden geraamd op f 21.450,per jaar. Totale kosten van de helpsters f 28.770, per jaar. Bedoelde personeelskosten zullen gevoegd worden bij de exploitatiekosten van de openbare scholen-, waardoor de bijzondere scholen in de gelegenheid worden gesteld eenzelfde bedrag per leerling te besteden. Het is dan echter niet noodzakelijk, dat de hogere vergoeding van de exploitatie kosten ook voor hetzelfde doel, het in dienst hebben van helpsters, wordt be steed; dat bedrag kan ook anders worden aangewend. Naar de thans bekende gegevens zullen de openbare kleuterscholen met ingang van de cursus 19561957 bezocht worden door de volgende aantallen leerlingen: Crayenesterkleuterschool 66, gemiddeld per klas 33; Dreefkleuterschool 48, gemid deld per klas 24 en Voorwegkleuterschool 60, gemiddeld per klas 30. De verschillende hiervoor genoemde om standigheden, waaronder de te verwach ten klassebezetting die zowel bij de openbare- als bij de bijzondere kleuter scholen een dalende tendens vertoont hebben bij B. en W. de vraag doen opko men, of het verbinden van helpsters aan de openbare kleuterscholen niet behoort te worden beëindigd. Zonder meer zou tot een dergelijke maat regel niet zo spoedig worden overgegaan, doch nu de functie van helpster geen wet telijke grondslag meer heeft, hebben B. en W. overwogen of de bij opheffing daar van vrijkomende middelen niet beter voor andere onderwijsdoeleinden kunnen wor den aangewend. Zonder iets af te willen doen aan het belang en de waarde van het kleuteronderwijs hebben zij zich op het standpunt gesteld, dat, indien een bepaald bedrag voor onderwijsdoeleinden beschik baar is, dat naar wettelijk voorschrift niet behoeft te worden uitgegeven, dit beter aan het lager onderwijs ten goede kan ko men dan aan het kleuteronderwijs, vooral wanneer zich bij het eerste omstandighe den voordoen, die zeker voor verbetering in aanmerking komen. De voornaamste omstandigheid is die van de bezetting van de klassen van het opembaar gewoon lager onderwijs. B. en W. zijn van oordeel dat de huidige klassebezettingen in het algemeen te hoog zijn om het onderwijs goed tot zijn recht te laten komen. De leerlingen ondervinden hiervan schade terwijl het onderwijzend personeel een te zware taak heeft. In het belang van goed en verantwoord onder wijs moet gestreefd worden naar een ver laging van het aantal leerlingen per klas. Dit is te bereiken door over te gaan tot het benoemen van onderwijzers boven het aantal, waarvoor ingevolge artikel 56 der Lager-onderwijswet 1920 de jaarwedden door het rijk aan gemeenten worden ver goed. Van deze maatregel zal ook het bij zonder onderwijs, waarbij eveneens het euvel der grote klasse-bezettingen bestaat, de gunstige uitwerking ondervinden. De bijzondere schoolbesturen toch kun nen bij aanstelling van boventallige leer krachten bij het openbaar onderwijs aan spraak maken op vergoeding uit de ge meentekas van de jaarwedden van een evenredig aantal aan die scholen verbon den onderwijzers boven het aantal, waar van de jaarwedden door het rijk aan die besturen worden vergoed. Deze aanspraak blijft gehandhaafd zolang de gemeente voor het openbaar onderwijs boventallig onderwijzend personeel in dienst heeft en over één jaar daarna. Bij het openbaar onderwijs zou aan elk van de drie scholen één leerkracht kun nen worden benoemd. Hieruit kan vermoe delijk voortvloeien, dat aan de zeven soort gelijke bijzondere scholen aanstelling van tien boventallige leerkrachten mogelijk is. De jaarlijkse kosten van die maatregel worden geraamd op totaal f 58.500,per jaar. De raming is uiteraard globaal, om dat de werkelijke kosten in sterke mate afsangen van de vraag of leerkrachten in dienst worden genomen met veel of wei nig dienstjaren; bij de berekening is uit gegaan van ongeveer 4 a 5 dienstjaren. Opheffing van de functie van helpster geeft een besparing van f 28.770,per jaar. De op 31 december a.s. in dienst zijn de helpsters, zowel aan de openbare- als aan bijzondere scholen, zullen vermoede lijk echter gedurende korte tijd aanspraak hebben op een bescheiden wachtgeld. Bij het voorstel van B. en W. is een over zicht van de leerlingenaantallen van de Heemsteedse scholen gevoegd, waaruit blijkt dat ook daar van een stationaire toestand gesproken kan worden. In totaal zullen de Heemsteedse lagere scholen slechts negen leerlingen meer tellen in het komende schooljaar. Deze stijging komt geheel voor rekening van het openbaar onderwijs, want bij het bijzonder onderwijs tellen de protestants-christelijke scholen drie leerlingen minder en de rooms-katho- lieke drie meer dan op het laatst van het vorige schooljaar. (Zoals wij zaterdag in ons commentaar reeds duidelijk hebben gemaakt, hebben B. en W. van Heemstede deze kwestie blijkbaar voornamelijk van de financiële sfeer uit gezien. Men heeft geen rekening gehouden met het belang van een goede opleiding voor de aanstaande kleuterleid sters, hoewel toch ook Heemstede de ge meenschappelijke regeling voor Kennemer Streekschool voor kleuterleidsters heeft aanvaard. Het gemeentebestuur is echter niet van de verantwoordelijkheid voor deze opleiding ontslagen door haar alleen te subsidiëren. De opleiding moet ook pe dagogisch tot haar recht komen door d'e meisjes praktische werkmogelijkheid te bieden. Velen zullen het toejuichen indien Heemstede ook in dat opzicht solidair blijft met zijn partners in deze gemeen schappelijke regeling. Redactie.). Verdere onderwijsvoorstellen aan de Heemsteedse raad betreffen het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen aan de Bos en Hovenschool en de uitbreiding van het gymnastiekmate- rieel van de Voorwegschool. Daarmee is een bedrag van 3890.gemoeid, waar voor de twee Zweedse banken en drie kokosmatten vernieuwd zullen worden, en een houten schoolbrug, een springkast en tien klimtouwen zullen worden aange schaft. Op de begroting voor dit jaar is al een bedrag opgenomen voor het leggen van een naadloze dekvloer. Toespraken, die met de beste wensen voor de toekomst werden besloten. De laatste spreker was voorzitter Schorre vaar, die zich er in de eerste plaats bijzonder over verheugde, dat zich onder de gasten ook een afgevaardigde van de Neerlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding bevond: in de persoon van kolonel Slagter. Vervol gens richtte hij woorden van dank aan het adres van de feest-commissie en de familie Van VoorstPasstoors; de eerste voor deze bijzonder gelaagde dag, die bijna twee jaar van voorbereiding heeft gevergd en de twee de voor de talloze bewijzen van hartelijk meeleven, die mede de bloei van „Jan Pas stoors" ten gevolge hebben gehad. Nadat spreker erop gewezen had, dat de vereniging niet minder dan acht leden telt, die in het bezit zijn van het gouden Vierdaagse-kruis, herinnerde hij nog even aan de betreurens waardige controverse tussen de Nederlandse wandelsportbonden. De heer Schorrevaar voegde hier echter aan toe. dat „Jan Pas stoors" steeds zal trachten de kleuren van de N.B.v.L.C. hoog te houden. Evenmin wenste hij het echtpaar Van Oorschot zijn lof te onthouden voor hun perfecte verzor ging van het clubblad, waarna spreker me juffrouw Olydam prees voor de enthousiaste ijver, waarmee zij de belangen van de jeugd afdeling behartigt. Zijn laatste complimenten golden de heren J. en J. J. Uitendaal, de exploitanten van het verversingshuis, die de vereniging bij de diverse wandeltochten een dergelijk voorbeeldige service boden, die het bestuur nog nergens anders ondervonden heeft. Na afloop van het diner werd dit gezellig samenzijn besloten met een dansje onder leiding van Arie Westgeest. Zijn liedjes en slagvaardige conférences werden telkens met vrolijke reacties beloond; in het bijzonder de voordracht, waarin hij zich buitengewoon ad-rem betoonde in het betrekken van di verse disgenoten. De derde wielerronde van Heemskerk is gewonnen door de Amsterdammer Cees Rabe. In de beslissende eindsprint versloeg hij de Beverwijker De Nijs, Geldermans en De Ruiter, zijn broer Frits Rabe die in het bezit kwam van de leidersprijs en stadgenoot De Hoog. Deze zes renners had den een veilige voorsprong veroverd op hun concurrenten. Met nog 38 van de 85 te rijden kilo meters voor de wielen had dit zestal zich, na een inleidende demarrage van De Ruiter, verenigd in een kopgroepje, dat het verdere verloop van de wedstrijd be heerste Hoewel Snijder, Appel, Lemmens en De Boer zich in de slotfase van de strijd nog uit het tot tien man gedunde peloton wisten los te werken, restte hen niets an ders dan een verdeling van de overige ereplaatsen. De zes koplopers bleven de situatie meester en in de eindsprint tussen hen toonde Cees Rabe zich de snelste. De uitslag luidde: 1. C. Rabe (Amster dam), de 85 kilometer in 2 uur 11 min. en 4 sec.; 2. De Nijs; 3. Geldermans; 4. De Ruiter (allen Beverwijk); 5. F. Rabe (Am sterdam: 6. De Hoog (Amsterdam); 7. De Boer (Edam); 8. Snijder (Halfweg); 9. Lemmens (Anna Paulowna); 10. Appel (Hoorn). Voorwedstrijd nieuwelingen: 1. Visser (Santpoort), de. 60 kilometer in 1 uur en 42 min.; 2. Van Duin (IJmuiden); 3. Kou- wenhoven (Leidsedam); 4. Sluis (Badhoe vedorp); 5. Helsloot (Amsterdam); 6. Beers (Zaandam); 7. De Jongh West-Graftdijk) 8. Hartman: 9. Radecker (beiden Amster dam); 10. C. v. d. Aar (Haarlem). Jaarvergadering HKB Onder voorzitterschap van J. W. Vree- ling hield de HKB zijn 36ste jaarvergade ring, waarvoor een grote belangstelling be stond. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de verschillende activiteiten van 't seizoen 1956/'57. Hij wees daarbij op het succes der schoolwedstrijden, de kader cursus voor jeugdleiders, en verder op de grote daling van het aantal strafzaken. Maar hij verheelde niet de daling van het aantal senioren- en juniorenleden. Vooral in de laatste categorie was de achteruit gang vrij sterk. Hij riep de hulp van de vereniging in om de jeugd voor de mooie korfbalsport te winnen. Het jaarverslag van secretaris Blauw alsmede dat van de penningmeesteresse mevrouw Denekamp werden goedgekeurd. De kampioensmedailles werden door com petitieleider J. Arends met enkele toepas selijke woorden uitgereikt. Het bestuursvoorstel om het college van vijf tot zeven leden uit te breiden werd door de vergadering gesteund. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen A. Vos (Wa tervliet) en A. v. Breukelen (ZKC), terwijl de aftredenden bestuursleden Vreeling en Arends herkozen werden. Bij het bekendmaken van de competitie indeling, maakte „Sport Vereent" bezwaar tegen de promotie bij keuze van „Oosthoek 2". Nadat voorzitter Vreeling het compe titieschema had verdedigd, ging de ver gadering met het door de competitieleider opgestelde schema akkoord, temeer omdat „DSV" 1 geen gebruik van promotie naar de eerste klasse wilde maken. Slechts „Sport Vereent" liet aantekenen, dat zij tegen promotie bij keuze was. Het jeugd-elftal van Haarlem heeft zich ditmaal de sterkste getoond in het tradi tionele toernooi van EDO om de Bas Tim mermans-beker. De finale tegen SHS had een spannend verloop en eindigde in een gelijkspel (éénéén). Strafschoppen be zorgden Haarlem de overwinning. EDO was in zijn poule gelijk geëindigd met SHS maar verloor door strafschoppen en moest nu met RCH, tweede in poule B, om de derde prijs strijden. Het Racing-elftal zege vierde met tweenul waardoor dus de volgende eindstand verkregen werd: 1 Haarlem, 2 SHS, 3 RCH, 4 EDO. De uitslagen van dit toernooi waren: Afd. A: SchotenDWS 01, Schoten EDO 0—0, Schoten—SHS 0—5, DWS—EDO 0—2, DWS—SHS 0—0, EDO—SHS 1—1. Afd. B: KennemersHaarlem 04, Ken- nemersHRC 03, KennemersRCH 0 3, Haarlem—HRC 1—0, Haarlem—RCH 0—0, RCH—HRC 0—0. Finales: SHSHaarlem 11, (Haarlem wns) EDORCH 02. NOORWEGEN—FINLAND. De landen- voctbalwedstrijd Noorwegen—Finland ge speeld in de Noorse hoofdstad, is in een gelijk spel (een—ten) geëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9