OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dames Kapsalon Hernieuwde waakzaamheid op Cyprus na aflopen van EOKA-bestand Voormalige nazi-propagandist in dienst van kolonel Nasser 4/ Gouverneur Harding: „Terrorisme en zelfbestuur zijn onverenigbaar Twee uitgewezen journalisten hadden interview met prof. dr. J. von Leers Het woord is aan HET WEER Zelfde temperaturen éj 71e JAARGANG No 42 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 301e JAARGANG No 195 Koninklijke gift voor Marcinelle Vorstelijk gezin naar huis Nederlandse baggermolens bij Suez opgehouden Algerijnse opstandelingen ontvoeren vier Europeanen De roepstem van Nasser Nasser is bereid commissie- Menzies te ontvangen Egyptische president wil slechts luisteren Cm De kabinetsformatie Informateur bestudeert drie regeringsprogamma's In drie jaar tijds 12.500 mensen gedood in Atjeh Staking bij de BPM in Djakarta Bijna dertig mijnwerkers in Polen omgekomen Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NICOSIA (Reutcr/UP). Enkele inci denten hebben maandag het aflopen van het door de EOKA afgekondigde bestand op Cyprus gekenmerkt. Op een leger- bureau, in een rioolbuis en in een officiers auto heeft men, gewaarschuwd door on bekenden, tijdig drie tijdbommen ontdekt en boven op een autobus naar Paphos vond men een mortier, het eerste wapen van dit soort dat op Cyprus is aangetroffen. De Britse autoriteiten hebben beloningen uit geloofd voor iedere Cyprioot, die helpt bij het opsporen van verborgen wapens. De Britse troepen beginnen hun stellingen over het gehele eiland weer in te nemen. Een ballon van de Royal Air Force steeg op boven Nicosia, bemand met leger-ver- kenners. De bedoeling is vanuit de lucht naar eventuele anti-Britse activiteiten te speuren. De ballon is uitgerust met een sterk zoeklicht, waarmee 's nachts de stra ten van Nicosia kunnen worden afgezocht. Huisarrest De Grieks-Cyprische burgemeester van Nicosia, dir. Themistocles Dervis, is volgens een officiële mededeling huisarrest opge legd. Britse militairen doorzoeken de wo ning van de burgemeester. In op Cyprus verspreide pamfletten, die ondertekend zijn door de AKEL, de buiten de wet gestelde communistische partij van Cyprus, wordt bepleit dat het bestand zal voortduren tot Lord Radcliffe kan terug keren om nieuwe besprekingen te houden met Cyprische leiders. De Britten dienen zich te onthouden van provocerende veilig heidsmaatregelen welke zouden kunnen leiden tot bloedvergieten en de bestaande vrede in gevaar kunnen brengen, zegt de AKEL. De communisten stellen de eis dat aartsbisschop Makarios uit ballingschap terugkeert om deel te nemen aan een rondetafelconferentie over zelfsbeschikking voor Cyprus. De Britse autoriteiten zullen vijf EOKA- gevangenen naar Londen overbrengen om hen te ondervragen over de inhoud van de documenten waaruit volgens het Britse mi nisterie van Koloniën is gebleken, dat aartsbisschop Makarios de opstand op Cy prus leidt. In Londen is door ingelichte kringen verklaard dat premier Eden een beslissing of al dan niet een aanklacht zal worden opgesteld tegen Makarios, twee weken zal uitstellen. Die tijd zal nodig zijn voor de vertaling van de buitgemaakte do cumenten. De bisschop van Kitium op Cyprus, die volgens het Britse ministerie van Koloniën in het dagboek van de EOKA-leider Grivas zou zijn genoemd, heeft verklaard dat hij Grivas nooit heeft ontmoet. De bisschop is het waarnemende hoofd van de Grieks- orthodoxe kerk op Cyprus, bij afwezigheid van aartsbisschop Makarios. Gesprek met Harding „Het zou dwaasheid zijn aartsbisschop Makarios naar Cyprus terug te brengen, zolang hij nog in staat is geweld te doen gebruiken ter bevordering van zijn doel einden", aldus heeft de Britse gouverneur van het eiland, géneraal Sir John Harding, in een gesprek met een correspondent van de „News Chronicle" verklaard. In ant woord op een vraag van de correspondent zei gouverneur Harding, inderdaad te ge loven dat het EOKA-voorstel voor een be stand was voortgevloeid uit „zwakheid". Op de vraag, wat de volgende stap in de richting van een politieke regeling van het Cyprische vraagstuk zal zijn, antwoordde Harding: „Bekendmaking van de grond wet voor Cyprus, waaraan Lord Radcliffe thans in Groot-Brittannië met voort varendheid werkt". ADVERTENTIE 1 t/m 8 september BIEVSEJ IJ MU ID EN ,99 In antwoord op de vraag wie, als aarts bisschop Makarios niet aanvaardbaar is, dan wel geacht kan worden als vertegen woordiger van de Cyprioten in onderhan delingen met het Britse bestuur te kunnen optreden, antwoordde Harding: „De moei lijkheid is, dat geen enkele Cyprioot open lijk voor zijn mening durft uit te komen, omdat allen bang zijn vermoord te zullen worden, indien zij iets zeggen, dat de EOKA onwelgevallig is. Dit is nog een reden, waarom de EOKA verdwenen moet zijn, voordat er zelfbestuur op Cyprus kan worden ingevoerd. Terrorisme en zelfbe stuur zijn onverenigbaar", aldus gouver neur Sir John Harding. De Koningin en de Prins der Nederlanden hebben aan het Nederlandse Rode Kruis een belangrijke gift gezonden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. Het bedrag dat op de girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor dit doel werd gestort, is intussen gestegen tot f 164.648,63. Dit geld zal in overleg met het Rode Kruis van België gestort worden in een fonds waaruit de vakopleiding van de 450 vaderloos geworden kinderen wordt be kostigd. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn vanochtend per vliegtuig van Korfoe naar Nederland vertrokken. Zij zijn enkele dagen op dit eiland geweest als gasten van het Griekse koningspaar. De Nederlandse regering volgt met grote aandacht de maatregelen van de Egyp tische Suezkanaalmaatschappij jegens twee Nederlandse baggermolens, die na opleve ring van een werk niet mogen vertrekken. De maatschappij heeft een tweede inspec tie gelast. CAIRO (Reuter/U.P.) Een officiële woordvoerder van de Egyptische regering heeft medegedeeld, dat de drie journalis ten Ann Sharpley, Eileen Travis en William Stevenson uit Egypte gezet zijn, „omdat zij onwaarheid en leugens verspreid hadden en geen eerlijke en objectieve ver slagen hadden gegeven. Zij deden dit met het doel de publieke opinie om de tuin te leiden", aldus deze mededeling. Stevenson, de correspondent van de „To ronto Star" (Canada), heeft in zijn blad onthuld, dat hij Egypte moest verlaten, omdat hij ontdekt had, dat de tegen Israel gerichte campagne van president Nasser geleid werd door een vroegere propagan dist der nazi's. Stevenson beweert samen met Ann Sharpley te hebben ontdekt, wie de man achter de schermen is, die Nasser's propa ganda tegen Israel leidt. Zij hebben deze man zaterdagochtend geïnterviewd. Dat was het sein voor hun uitwijzing. De pro pagandist zou zijn prof. Johann von Leers, doctor in de filosofie en hoogleraar in de geschiedenis aan een universiteit in Duits land tijdens Hitier, en een man met een lange staat van dienst als nationaal-socia- list. Stevenson zegt, dat Von Leers een bureau heeft naast dat van de eigenlijke leider van de Egyptische propaganda. „Vertaler" Von Leers beweert volgens Stevenson, dat hij „vertaler" is. „Israël", aldus Von Leers, „is een abnormaliteit. Het is niet groot genoeg of vruchtbaar genoeg om de miljoenen Joden, die er een tehuis zoeken, te voeden. Het moet verdwijnen. Het ver oorzaakt moeilijkheden. U vraagt mij, waarom Nasser zijn tijd en geld besteedt aan het bijeenbrengen van Arabieren bui ten Egypte tegen Israel, terwijl er in Egyp te zoveel te doen is. Kijk eens, Israel is een probleem. De Zionisten zijn verantwoorde lijk voor negentig percent van de pers- aanvallen in de hele wereld op Nasser en op Egypte." Prof Von Leers, aldus verneemt U.P. verder in Frankfort, is een van de verwoed- ste aanhangers van Hitler's leer van de superioriteit van het Arische ras, die enige boeken tegen de Joden geschreven heeft. Von Leers werd in 1902 geboren, werkte tot 1928 aan het Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken en werd toen journalist. Toen Hitler aan de macht kwam werd hij eerst leider van de scholingsafdeling der nationaal-socialistische studentenorganisa tie, vervolgens werden hem andere leiden de functies in het ideologisch propagandis tische centrum in Berlijn gegeven. Von Leers publiceerde onder meer „Veertien jaar Joodse republiek" (De republiek van Weimar), „Geschiedenis op rassentheore- tische grondslag", „Joden zien u aan" en „De jeugd van de Veld'herenhal". „Der Deutsche Weg" Na de oorlog vluchtte Von Leers naar Zuid-Amerika waar hij een heftig natio nalistische en antis3mitisch weekblad re digeerde, „Der Deutsche Weg" geheten. Volgens Stevenson was Von Leers destijds een sleutelfiguur in het propaganda-appa- raat der Nazi's onder Goebbels. „Hij heeft carrière gemaakt via Hitler, Perón, en nu bij Nasser. Tijdens het interview begon hij met de gebruikelijke mooi-praterij over zijn activiteit tijdens de oorlog. Hij zei, dat Nasser een groter man is dan Hitier, omdat Hitier alles tijdens zijn eigen leven wilde bereiken, terwijl Nasser bereid is, het ogen blik af te wachten," „De Egyptenaren beweerden, dat deze man op de achtergrond niet bestond, doch toen ze Ann Sharpley en mij uit 's mans huis zagen komen, begonnen de moeilijk heden. Ann Sharpley ging naar Ismailia. Ik wachtte de ontwikkeling in hotel Me- tropole af. Telkens als de politie kwam, verdween ik door de achterdeur. Tenslotte kregen ze ons te pakken." Stevenson vertelde, dat hij overigens tijdens de drie weken, die hij in Egypte is geweest, drie maal is gearresteerd toen hij probeerde de voormalige premier Naguib te spreken te krijgen. Men ondervroeg mij eerst op het politiebureau en vervolgens op het ministerie van Binnenlandse Zaken, twaalf uur lang. De tweede maal zei de politie „U bent een stoutmoedig man. Nie mand komt hier ooit voor de tweede keer". Stevenson verklaart, dat de „grote onbe kende" volgens de Egyptische autoriteiten sedert april in Cairo is, doch Stevenson meent, dat augustus 1955 dichter bij de waarheid is. Hij meent, dat men dit kan j afleiden uit het feit, dat in februari de anti- Israëlische campagne pas goed op gang is Zonder protest liet Kliment Vorosjilov, president van de Sovjet-Unie, het zich tijdens zijn officiële bezoek aan Finland welgevallen, dat de Finse president Kekkonen de rand van zijn hoed oplichtte om de persfotografen beter de kans te geven het gezicht van de Russische gast op de plaat vast te leggen. Natuurlijk werd de hulp van president Kekkonen ook gefotografeerd. gekomen. Een nauwkeurige studie van de recente redevoeringen van Nasser en van zijn ge hele propagandistische strategie had reeds eerder het vermoeden gewekt, dat er een uitermate bekwaam en ervaren propagan da-expert aan het werk was met een gave voor retoriek. ALGIERS (United Press). Algerijnse opstandelingen hebben vier Europese bur gers nabij Tlemcen ontvoerd. De vier Europeanen, vergezeld van de echtgenote van een van hen, keerden van een film voorstelling in Tlemcen, toen zij door een groep opstandelingen werden aangehouden. De vier mannen werden uit de auto ge sleurd en toen de vrouw trachtte haar man te volgen werd zij in de auto teruggeduwd. Een van de opstandelingen klom achter het stuur en -eed haar een eind terug naar Tlemcen. Het conflict over de naasting van het Suezkanaal houdt de gemoederen bezig. Bij de jonge Soedanese, die men hier boven ziet afgebeeld, is president Nasser van Egypte beslist favoriet. Ze heeft dienst genomen in het leger der vrou welijke vrijwilligers en met haar uit rusting over de arm - de kistjes er bovenop - gaat zij de kazerne binnen om haar gewaad af te leggen en het uniform van het leger aan te trekken. Of zij er aantrekkelijker op wordt mag men betwijfelen. Ruslan Abdulgani, de Indonesische minister van Buitenland se Zaken, betwijfelt dat niet. Hij is ook een verklaard voorstander van Nassers naasting. Zelf is hij maar eens naar het Suezkanaal gaan kijken in gezel schap van de directeur der Egyptische Suezkanaal-maatschappijHij wijst lachend naar een voorbijgaand schip alsof hij zeggen wil: „Zie je wel. Ze varen er nog". LONDEN (Reuter). Een woordvoerder der Egyptische ambassade te Londen heeft verklaard, dat president Nasser ermede heeft ingestemd een bespreking te hebben met de vijf-landencommissie, die hem het meerderheidsbesluit van de Suezkanaal- conferentie zal overhandigen. De Egyp tische ambassadeur te Londen heeft Nas sers toestemmende antwoord aan de Aus tralische premier Menzies, de voorzitter der commissie, overhandigd. Op een vergadering van het Britse kabi net is besloten, het parlement van reces terug te roepen voor een bespreking van de Suezkanaalkwestie in het licht van de Londense conferentie en het antwoord van president Nasser op de uitnodiging van de commissie-Menzies. Een datum is echter nog niet vastgesteld. De Egyptische ambassade ontving Nas sers antwoord in de afgelopen nacht. De commissie zal het vanmiddag bespreken. Van betrouwbare .zijde wordt vernomen dat de commissie niet, zoals aanvankelijk door haar leden was voorgesteld, erop zal staan Nasser in Rome of Genève te ont moeten. Zij is, naar verluidt, ook bereid naar Egypte te reizen. Men. meent, dat Egypte het plan, dat India op de Londense conferentie over het Suezkanaal heeft ingediend, steunt. Dit houdt in dat Egypte het Suezkanaal, in samenwerking met een internationale raad van advies, zou beheren. Het plan werd op de Londense conferentie ook door de Sov jet-Unie, Ceylon en Indonesië gesteund. Uit gezaghebbende bronnen verneemt UP dat Nasser de commissie zal mededelen, dat het plan-Dulles voor internationaal beheer van het kanaal „fundamenteel onaan vaardbaar" is. In het antwoord aan de commissie zou gezegd worden dat zij wel kom is in Cairo, maar dat Nasser geen onderhandelingen wil voeren op basis van het plan-Dulles. Nasser, aldus deze zegslie den, verklaart zich bereid te luisteren naar een toelichting op het plan, zonder zich tot onderhandelingen te verplichten. De zegslieden verklaarden aan te nemen, dat Nasser er tevens op heeft aangedrongen, dat Groot-Brittannië en Frankrijk hun troepenmacht in het Middellandse Zeege bied verminderen, opdat de besprekingen kunnen worden gevoerd in een sfeer die vrij van militaire bedreigingen is. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Ruslan Abdulgani, heeft maandag in Karatsji verklaard, dat Nasser verzoeningsgezind scheen te zijn toen hij hem het afgelopen weekeinde in Cairo sprak. Abdulgani heeft tijdens een opont houd in Cairo aan Nasser meegedeeld, dat hij „tevreden is over de resultaten van de Suezconferentie, die in een kalme sfeer en een verzoeningsgezinde stemming is ge houden." GEZA FRID NAAR INDONESIë. In de maanden november en december zal de componist-pianist Geza Frid tezamen met de Pools-Mexicaanse violist Henryk Szering een tournee van twee maanden door Indonesië maken onder auspiciën van de Bond van Kunstkringen in Indonesië. ADVERTENTIE v/ n BARmJORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'OAM 'mm TEL 13439 TEL 717162 (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. De Gaay Fortman, houdt zich op het ogenblik bezig met be studering en vergelijking van de drie ont werpprogramma's, die in de loop van de pogingen tot formatie ontstaan zijn, te weten die van dr. Drees, van prof. Romme en van prof. Lieftinck. Over bepaalde punten is hij nog ambtelijke adviezen wachtende. In dit verband moet men ook het bezoek zien, dat prof. dr. F. Polak hedenmorgen aan de informateur heeft gebracht. Prof. Polak is directeur van het Centraal Planbureau. Het zou wel eens kunnen zijn dat dit onderhoud in het bij zonder over de kwestie van de bezitsvor ming heeft gelopen. Van prof. dr. Horring, de directeur van het Landbouw-Economisch Instituut, die prof. De Gaay Fortman al eerder gesproken heeft, is hij nog een nader rapport wachtende. Voordat de informateur prof. Polak ont ving, had hij een onderhoud gehad met het A.R.-Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot. Verder zou hij vermoedelijk hedenmid dag nog deskundigen voor het geven van ambtelijke adviezen ontvangen. Sinds gisteren heb ik de indruk gekregen dat het onderhoud met het K.V.P.-Eerste Kamerlid prof. Beaufort niet zozeer ten doel had deze als een vredesengel of be middelaar te laten optreden, maar om nog eens te peilen wat er in het algemeen in K.V.P.-kringen leeft. Men moet namelijk wel bedenken dat de informateur voors hands de indruk wekt, niet van plan te zijn, om, wanneer het straks zou neerkomen op het polsen van personen omtrent hun bereidheid minister te worden, tevoren aan de fracitevoorzitters alsnog te vragen of zij al dan niet hun veto daarover zouden uitspreken. In dit stadium schijnt de infor mateur het bewandelen van een dergelijke weg niet meer juist te vinden. Wat de kleur van de verschillende aan te zoeken ministers betreft, neemt men nog steeds aan, dat de informateur er zo lang mogelijk op uit zal zijn te trachten per sonen in een kabinet bijeen te brengen behorende tot de vijf grootste partijen. Maar tenslotte is het niet uitgesloten, naar ik in parlementaire kringen verneem, dat hij op een gegeven ogenblik eventueel tot de conclusie zal komen dat het op een smallere basis zal moeten gebeuren. Maar hieraan is hij op het ogenblik nog geens zins toe. Overval in West-Java: elf doden DJAKARTA (ANP) De opstand in Atjeh, die gevoerd wordt door de „Darul Islam" heeft tot nu toe 12.500 mensenle vens gekost, aldus is in een communiqué van het Indonesische leger medegedeeld. Dertigduizend mensen werden tengevolge van deze opstand, die in 1953 begon, ge wond. In West-Java hebben opstandelingen van de Darul Islam bij een aanval op twee gehuchten in het Tjandjoerse bij Bandung, elf dorpelingen, onder wie twee vrouwen, neergeschoten. De opstandelingen brandden 74 huizen af en plunderden 63 andere, voordat zij door een eenheid van het leger uiteenge jaagd werden, aldus een communiqué van het leger. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Anonymus: Als het nooit regende, altijd bewolkt zijn. zou het DJAKARTA (United Press) Vierdui zend employé's van de Bataafsche Petro leum Maatschappij in Djakarta zijn van daag voor acht uur in staking gegaan. De staker?, allen leden van de linksgeoriën teerde vakbond Perbum, eisen overwerk- loon en extra-betaling wanneer zij door hun werk gescheiden van hun gezinnen moeten wonen, alsmede verhoging van hun status als daggelders tot maandgelders. Door de staking werd het vertrek van twee vliegtuigen van de B.O.A.C. van het vliegveld Kemajoran vertraagd. De vakbondleiders hebben verklaard, dat tenzij de directie van de B.P.M. ak koord gaat met een goedkeuring van de centrale bemiddelingsraad van de helft der eisen, binnenkort verdere stakingen zullen worden gehouden. BERLIJN (United Press/Reuter) Het Poolse nieuwsagentschap P.A.P. heeft mee gedeeld dat 29 mijnwerkers zijn omgeko men door gasvergiftiging, nadat brand is uitgebroken in een kolenmijn in Opper- Silezië, ruim driehonderd meter onder de grond. Volgens P.A.P. zijn alle overige mijnwerkers die waren ingesloten, gered. Het aantal geredden werd niet onthuld, maar men neemt aan, dat het aantal in- geslotenen meer dan tweehonderd heeft bedragen. Over het tijdstip dat de brand uitbrak in de Chorzov-mijn in Königshütte zijn de berichten tegenstrijdig. P.A.P. zegt dat de brand zondagochtend om drie uur begon en dat men hem diezelfde dag meester was. Maar reizigers die in Berlijn arri veerden en een Poolse functionaris in Kö nigshütte zeiden dat de brand zaterdag ochtend vroeg begonnen is. Het nieuwsagentschap zei, dat als gevolg van energieke reddingmaatregelen alle mijnwerkers op 29 na gered konden wor den. De slachtoffers stierven door mijngas- vergiftiging in de laagste gaanderij van de mijn. De 29 lijken zijn geborgen, aldus P.A.P. Het nieuwsagentschap vertelde niet hoeveel mijnwerkers gewond zijn. P.A.P. zei, dat een speciale commissie is aange wezen om de oorzaak van de brand vast te stellen. Volgens de Oostduitse radio is een deel van de mijn afgegrendeld om een uitbrei ding van de brand te verhinderen. Het Poolse agentschap P.A.P. repte niet van deze afgrendeling. Volgens de Oostduitse radio zijn pas zestien lijken geborgen. De avondbladen van maandag in War schau bevatten geen berichten over de brand. ADVERTENTIE CATS VAN HAMBURG FRANS HALSSTRAAT 23 - TEL. 16566 LANOWAVE, Speciaal vèor slap haar Aparte schoonheidssalon, gezichtsmassage, diathermische definitieve ontharing, manicure, pedicure, stoombad. 2 staatsged. schoonheidsspecialisten aanwezig ADVERTENTIE 3 I M IJ Beurs Industrie Middenstand □mond 1 t/m 8 september te IJmuIden Het weer in Nederland blijft ook woens dag onder invloed van het depressiegebied bij oost-Engeland dat nu echter langzaam opvult. De aanvoer van onstabiele lucht, waarin buien en opklaringen voorkomen, blijft dan ook nog steeds voortduren. Wollen Gabardine jassen ƒ98.50 COOOCOCOCX>CCCCOJOCOOCCCOC«XXOOCCOOCCCOCC<XO-» XX jcxnococ* VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Matige, nu en dan krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 augustus Zon op 5.48 uur, ohder 19.36 uur. Maan op 23.10 uur, onder 14.51 uur. Maanstanden 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 augustus Hoog water: 7.36 en 20.01 uur. Laag water: 3.18 en 15.31 uur. Woensdag 29 augustus Hoog water: 8.26 en 20.55 uur. Laag water: 4.00 en 16.16 uur. »OC<OOCOOOOCOCXX>3CCOCOOaX}OCOC>OCOCOOCOOCX>OOOOOC»OOCCCX© OPKLARINGEN EN ENKELE BUIEN. Verschillende storingen gaven het weer in grote delen van West-Europa opnieuw een zeer onbestendig karakter. Een van de storingen trok van Spanje via het Alpen gebied naar Polen, waarbij maandagmiddag de temperatuur in Zuid-Duitsland en Oos tenrijk plaatselijk tot 32 graden steeg. De warme lucht werd na korte tijd weer door koudere verdreven hetgeen met onweer gepaard ging. Hier en daar werd in 24 uur tijds meer dan 50 mm afgetapt. Samenhangend met deze storing trok een andere van midden-Frankrijk over ons land naar het noordoosten. Deze nam voor al na het passeren van Nederland nog vrij snel in diepte toe en bereikte dinsdagmor gen Denemarken, waar hier en daar even eens meer dan 50 mm regen viel. Een derde, geheel met onstabiele polaire lucht gevul de, depressie verplaatste zich met wat ge ringere snelheid over Engeland naar het noordoosten. Ook deze ging vergezeld van veel regen en bracht op een van de waar nemingsstations meer dan 50 mm. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland w c ra'S xS-2 n w •3d SS o SS ESw Stockholm regen ono 18 0,1 Oslo zwaar bew. no 20 0 Kopenhagen licht bew. zw 18 5 Aberdeen regen n 16 0,4 Londen licht bew. zw 16 5 Amsterdam regenbui zzw 17 12 Luxemburg licht bew. zzw 16 3 Parijs regen zzw 20 8 Bordeaux regenbui z 21 17 Grenoble nevel windst. 29 37 Nice zwaar bew. windst. 26 2 Berlijn onbewolkt wzw 22 11 Frankfort licht bew. zzw 17 14 München regen windst. 30 6 Ziirich mist w 24 14 Genève nevel windst. 20 23 Locarno regen windst. 20 140 Wenen licht bew. O 30 0 Innsbruck half bew. zzo 27 0 Rome licht bew. ozo 35 0 Ajaccio zwaar bew. O 31 0 Weerstoestand binnenland Den Helder licht bew. wzw 14 6 Ypenburg half bew. zw 13 24 Vlissingen licht bew. zzw 12 11 Eelde licht bew. zzw 12 8 De Bilt onbewolkt zzw 12 6 Twente onbewolkt zzw 12 14 Eindhoven licht bew. zzw 11 7 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zzw 12 22 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1