GOLDEN FICTIO PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Internationaal onderzoek van onregelmatig stralend sterretje Zeventien sterrewachten twee weken in actie Initiatief van Nederlander De radio geeft woensdag UIT ANDERE BLADEN Wereldnieuws Toch ió het zo 2 Maatregelen wegens mond en klauwzeer verzacht Arbeider stal persmantels met waarde van f 75.000 „Zilveren Broodmand" voor minister Mansholt Nieuwe werkwijze voor mozaiektafrelen Kapiteins-bevoegdheid voor een maand ontnomen Garagebrand in Bussum Onder ons gezegd, toch maar liever Een gulden genieting voor So ci. Invoer nog steeds hoger dan de uitvoer Tekort op handelsbalans gestegen tot 1,4 miljard Taxiconflict Amsterdam in beslissend stadium Vertegenwoordiger lichtte verpleegster op Engelsman in IJselmeer verdronken Overdracht van commando over smaldeel V Kerkelijk Nieuws Kerk in Zuid-Afrika vindt in de bijbel geen grond voor apartheid s Spreekwoord en drankverbruik J DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 HEDENMORGEN IS EEN vijftiendaagse periode van intensieve internatio nale samenwerking op sterrekundig gebied begonnen. Zeventien sterrenwachten, over de gehele wereld verspreid, zullen dan zolang bij hen de nacht duurt en voor zover de weersomstandigheden het toelaten hun kijkers gericht houden op een sterretje in het sterrenbeeld „de hagedis". Deze ster, 12 Lacertae, zoals haar officiële naam is, verandert nogal eens. De helderheid ervan is niet steeds dezelfde maar verandert voortdurend met een regelmaat, die toch weer niet geheel regelmatig is. Al vijfenveertig jaar weet men dat de ster veranderlijk is, maar nog steeds zijn de sterrenkundigen er niet geheel in geslaagd een juist beeld van deze helderheidsflikkeringen te krijgen. Omdat de ster bovendien ook om andere redenen zeer merkwaardig is het is een van de belangrijkste leden van een interes sante familie van tien sterren heeft men thans besloten aan de onzekerheid een eind' te maken door met alle ten dienste staande middelen een gecombineerde aanval te doen op het geheim van 12 Lacertae. De veranderlijkheid van de ster 12 La certae, moet, zo verneemt het A.N.P. van de zijde van de Utrechtse sterrenwacht, waarschijnlijk worden toegeschreven aan het pulseren van de ster. Zij zet regelmatig uit en krimpt daarop weer in. Dit groeien en krimpen gaat met snelheden van tien tot twintig kilometer per seconde. In vier eneenhalf uur tijds is een volledige cyclus volbracht. De ster is daarbij een half mil joen kilometer uitgezet en weer ingekrom pen. Gedurende de vijftien dagen waarin zij wordt waargenomen zal zij ongeveer vijfenzeventig maal „geknipoogd" hebben, omdat de helderheidswisselingen vrij ge ring zijn (niet meer dan vijftien percent), doen alleen sterrewachten aan de cam pagne mee die uitgerust zijn met de mo dernste foto-elektrische hulpapparaten voor het meten van het sterrelicht. De campagne is ontworpen door een Ne derlandse sterrekundige, dr. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht. De Japanse sterrenkundige dr. Huruhata van de ster- rewacht van Tokio zal als eerste van de reeks de ster onder schot nemen. Hij zal dit acht uren achtereen kunnen doen. Daarna komen achtereenvolgens aan de beurt de sterrewachten van Nanking, Naini Tal (westelijk India), Abast-oemani (Kau- kasus), Simeis (Krim), Wroclaw en Bial- kow (Polen), Triëst (Italië), Milaan (Ita lië), Utrecht, Dublin, Yale (Amerika), Dannemora, Flower-Codk, Toronto en ten slotte de drie zeer sterke Lick-, Mount Wilson- en Victoria-sterrewachten. Daar na begint de tweede ronde in Tokio. De grootste kijker, die aan de campagne meedoet, is die van Mount Wilson, met zijn 2Vz meter spiegel tot voor kort nog de grootste ter wereld. De kleinste kijker die meedoet staat op de zuidelijke helling van Het feit dat in Nederland sedert 10 augustus geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd is voor de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aanleiding geweest te be sluiten met ingang van 31 augustus 1956 de schorsing van de varkensmarkten op te heffen en het houden van verkopingen, keuringen, tentoonstellingen en dergelijke van varkens wederom toe te staan. Er wordt aan herinnerd, dat bij het ver voer van alle vee met uitzondering van paarden, de daarvoor gebruikte motor voertuigen minstens eenmaal per kalender- week moeten worden ontsmet. Het vervoer van varkens tot een gewicht van zestig kilogram blijft in een strook, grenzend aan België, verboden, tenzij door of namens de betreffende inspecteur van de veeartsenijkundige dienst vergunning tot dit vervoercis verleend. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 3.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 11.00 R.V.U.: Mej. C. A. Eyken: William Somerset Maugham, roman- en toneelschrij- vre. 11.30 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Metropole orkest. 13.45 De wereld werd ontdekt, cau serie. 14.00 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Platen. 17.00 Idem. 17.30 Hammondtrio. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending: Iene, miene, mutte in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Brandon: Elektrische verschijnselen in het dierenrijk en bij de mens. 19.00 Piano. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, causerie. 20.15 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.45 Sophie Craxton, hoorspel. 22.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 22.40 Wereldkampioenschappen wielrennen in Kopenhagen. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 3.00 Nieuws en weerebricht. 8.15 Platen. 8.35 Salonorkest. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.34 Platen. 10.00 Jubileumverga- dering Nationaal Christen Geheel-Onthou ders Vereniging. 11.00 Platen. 11.25 Neder landers, vrachtvaarders van Europa, klank beeld. 12.15 Omroep-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Negro-spirituals. 13.35 Amusementsmuziek. 14.00 Paulus, oratorium. 15.40 Interscholair Jeugdtoernooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Platen. 18.25 Vocaal ensemble. 13.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Barokke fluitmuziek. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en solist. 21.45 Muzikale luister wedstrijd. 22.05 Wonderlijke wetenswaardig heden. 22.20 Concertorkest. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE. (V.A.R.A.. N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 21.00—22.10 Eurovisie: Wereldkampioenschappen wiel rennen te Kopenhagen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weex-bericht. 12.35 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mozart, Homo ludens. 14.00 Platen. 130 Filhai-monisch orkest en solist. 16.02 Platen. 16.15 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boek- bespreknig. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 22.55 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Vlaamse liederen. 22.55—23.00 Nieuws. de Himalaya. Deze heeft slechts een dia meter van 7 y2 cm., maar is uitgerust met een perfecte foto-elektrische apparatuur. Hoewel de verschillende waarnemers hun eigen metingen direkt aan een voorlopige bewerking onderwerpen, zal de definitieve uitwerking van het gehele matex-iaal ge schieden op de sterrenwacht te Utrecht onder leiding van dr. De Jager. Ook hierbij is echter internationale hulp toegezegd. De campagne, die tot doel heeft de ster gedurende vijftien dagen geen seconde uit het oog te verliezen, zal op 12 september eindigen om 1 uur in de middag (Neder landse tijd), wanneer de Victoria sterren wacht haar koepels sluit. De Amsterdamse recherche heeft de 26- jarige J. E. A. O. gearresteerd, die verdacht wordt van diefstal van persmantels en bij behorende kernstukken gedurende het eer ste halfjaar van 1956 uit een fabriek, waar de man werkzaam was. O. heeft bekend meermalen de uit mag nesium-aluminium vervaardigde persman tels en -stukken buiten werktijd uit de fabriek te hebben gehaald en per auto ver voerd. De totale waarde van de buit be draagt circa 75.000,Van de apparaten is een groot deel achterhaald bij een me taalgroothandel, het ontbrekende gedeelte bleek reeds in de smeltkroes te zijn ver dwenen. O. is voor de officier van Justitie geleid. De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten heeft besloten tot instelling van een onderscheiding, welke elk jaar zal worden verleend aan een landgenoot, die zich in de afgelopen periode op het gebied van de Nederlandse voedselvoorziening bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschap pelijk, bestuurlijk, organisatorisch, econo misch of technisch terrein. De onderscheiding, die zal bestaan uit een zilveren broodmand, zal voor het eerst dit jaar worden uitgereikt en wel aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Bij haar besluit heeft de Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten overwogen, dat. het beleid van- minister Mansholt voor de voedselvoorziening in Nederland van grote betekenis is geweest, waarbij speciaal herinnerd wordt aan de na-oorlogse jaren van schaarste en distributie. De Haagse beeldende kunstenaar Louis Schrikkel heeft een nieuwe methode tot het vervaardigen van mozaiektafrelen ont wikkeld, waarbij als voegspecie een on vergankelijke plastische kunststofmassa gebruikt wordt. Hij kan hierdoor een direc te werkwijze toepassen waardoor ook por tretten naar levend model uitgevoerd kun nen worden. Louis Schrikkel heeft jaren geëxperimenteerd om dit resultaat te be reiken. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het m.s. Draco", J. M. V., do bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen ontnomen voor de tijd van één maand, omdat „de kapitein door zijn navi gatie medeschuldig is aan de stranding van zijn schip in de Dardanellen op 1 april tij dens de reis van Izmir naar Istanboel". De garage van het taxibedrijf van de heer Ales, naast diens woonhuis aan de Vogelkersstraat te Bussum, met de drie daarin gepax-keerde auto's is nagenoeg ge heel door brand verwoest. De schade wordt op 20.000 gulden geschat. De eigenaar is daartegen verzekerd. Naar alle waarschijnlijkheid is een in de bekleding achtergebleven vonkje van een sigaret van de laatste passagier de oorzaak van de brand. ADVERTENTIE De buitenlandse handel van Nederland is in het eerste halfjaar 1956 wederom be langrijk toegenomen. In- en uitvoer stegen ten opzichte van de eerste helft van het vorig jaar gezamenlijk van f 10,7 tot 12,1 miljard ofwel met 14 pet. Het stijgings percentage van de invoer in het eerste halfjaar 1956 ten opzichte van de eerste helft van 1955, dat 15 bedroeg, was lager dan dat van het eerste halfjaar 1954 op de eerste helft van 1955 (17 pet), doch bleef niettemin hoger dan dat van de uitvoer ad 12 pet (vorig jaar 10 pet). Onder in vloed hiervan liep het handelsbalans tekort verder op van f 1,1 tot f 1,4 miljard en bereikte aldus een omvang, welke al leen in het eerste halfjaar. 1951 ten tijde van de Korea-hausse werd overtroffen. Verhoudingsgewijs is deze ontwikkeling van de handelsbalans, gezien de sterke groei van het totale handelsverkeer, ech ter minder ongunstig. Het taxiconflict in Amsterdam is in een beslissend stadium gekomen. Mr. A. H. van Namen, advocaat en procureur in de hoofd stad, heeft als door de beide partijen in het conflict aanvaarde bemiddelaar maandag een bespreking gevoerd met de .heer R. Spierenburg, directeur van de eigenrijders- organisatie n.v. A.T.O. De heer Spieren burg, vei-trouwensman van de stakingslei ding, heeft na het gesprek met mr. Van Namen zich uit de bespi-ekingen over de staking tex-uggetrokken. Mr. Van Namen heeft aan de stakingsleiding een brief ge stuurd, waarop hij een antwoord heeft ver zocht voor hedenmiddag zes uur. Deze brief heeft de basisformule van zijn onderhande lingen tot onderwerp. De werkgevers hebben toegezegd een toeslag over 1955 en/of 1956 tot voorstel voor hun ledenvergadering te maken, ech ter pas nadat de staking, die nu reeds ruim drie maanden duurt, is opgeheven. De stakingsleiding schijnt voor deze oplossing te voelen, maar bedong dat mr. Van Namen een gesprek zou voeren met hun vertrou wensman, de heer Spierenburg. Nu deze zich heeft teruggetrokken, is niet met zekerheid te zeggen hoe de stakers zullen reageren op de toezeggingen van de werk- geves, die zij in eerste aanleg als „te vaag" hebben gekenschetst. Mr. Van Namen acht het niet uitgesloten dat de werkgevers de sollicitanten, die op hun advertentie zijn binnengekomen, aan het werk zullen zetten, wanneer de loon- chauffeurs beslissen de staking niet op te heffen. Een handelsvertegenwoordiger uit De venter is voor de officier van Justitie te Zutphen geleid wegens oplichting van f 5500 ten nadele van een verpleegster. De man had de verpleegster leren ken nen, toen hij haar in zijn auto liet mee rijden. Het kwam tot trouwplannen, maar aleer deze verwezenlijkt konden worden moest de vertegenwoordiger van zijn vrouw scheiden. Bovendien wilde hij zijn kinderen op een kostschool doen. Dit kostte geld, en de verpleegster leende haar vriend haar spaargeld. De vertegenwoordiger heeft bij de politie te Deventer een volledige bekentenis af gelegd. Naar pas thans bekend wordt, is zondag morgen de 16-jarige D. J. C. B. uit Shaftes- bux-y-(Engeland) op een zeiltocht in het IJselmeer verdronken. Het stoffelijk over schot was maandagavond nog niet gevon den. De jongeman was met drie kame raden, allen leden van een Engelse zeilver eniging, met een zeilboot van Enkhuizen naar Lelystad vertrokken. Toen de jonge man net roer zou overgeven aan een kame raad, schoof hij achter deze om over de kuiprand. Daarbij is hij te water geraakt. Zijn kameraden stelden direct pogingen in het werk het jacht te doen keren, maar toen zij na enige tijd waren teruggekeerd op de plaats waar hij was verdwenen, von den zij hem niet. Schout-bij-nacht L. J. Goslings, die bin nenkort de dienst met pensioen gaat ver laten, heeft aan boord van H. M. kruiser „De Zeven Provinciën," op de rede van Den Helder, het commando over het oefen smaldeel V der Koninklijke Marine over gedragen aan commandeur L. Brouwer, die op 22 augustus als plaatsvervangend chef van de marinestaf werd opgevolgd door kapitein-ter-zee A. H. J. van der Schatte Olivier. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Birdaard P. H. Bor- ges, kand. te Apeldoorn, die bedankte voor Dorkwerd, Leimuiden en voor Roswinkel. Geref. Kerken Beroepen te Lemmer B. v. Oeveren te Vries, die bedankte voor Zuidhorn. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Drogeham en te Noordber- gum P. Kingma, kand. te Eohtenerburg (Fr).. Chr. Geref. Kerken Beroepen te St. Jansklooster D. v. Wil- sum te Dedemsvaart. De heer N. van Gelder, die in Het Parool de wekelijkse rubriek over kerkelijke aan gelegenheden „Ook dit" verzorgt, schreef zaterdag onder meer het volgende: Voor mij ligt het rapport van de Syno dale Commissie van de Nederlands Her vormde of Gereformeerde Kerk van Zuid- Afrika de grootste kerk van de Unie van Zuid-Afrika. Het is gedateerd 25 mei 1956 en het handelt over de rassenverhou dingen in Zuid-Afrika. Het is drie maanden geleden verschenen, maar tot op heden heeft geen onzer dagbladen er nog melding van gemaakt. En toch is het een uiterst belangrijk rap port, dat de spanning in Zuid-Afrika diep- 'géand zal beïnvlöédèn. "Waardin? En hoe? Dit rapport, synodaal goedgekeurd, legt de grootste kerk van Zuid-Afrika (waartoe Malan, Strydom, Verwoerd en al hun vrienden behoren) vast op het punt, dat er géén Bijbelse gronden zijn voor het apart- heidsbeleid. Er zijn voor zulk beleid wel opportune redenen te noemen, bij over vloed, maar een geloofskwestie mag het niet zijn. De bijbel kent geen grond voor apartheid. Deze uitspraak is de eerste, van deze grootste en nationale kerk van Zuid- Afrika, welke deze overtuiging zo duide lijk en wei-gefundeerd uitspreekt. Dit is niet anders dan een „bekering" te noemen. Het is een revolutionair-insnijdende ge beurtenis en naar mijn oordeel het onmis kenbaar werk van de Heilige Geest. Dit rapport met deze inhoud en leidraad voor nieuwe bezinning is een oneindig grootser avontuur in de Zuidafrikaanse wereld dan het synodale rapport van de Nederlands- Hervormde kerk te onzent over Nieuw- Guinea! Met dit Afrikaanse rapport is het apartheidsdebat met één slag uitgepeld uit al zijn ideologisch-vertekende verwarring. Apartheid is eidelijk een nuchter, hard feit geworden, waarover redelijk gespi'oken moet worden. De nuchtere feiten hiervan liggen in een ander (twintigdelig) rapport allang op tafel. Hierin staat precies uitgerekend hoe veel strikte apartheid gaat kosten, finan cieel, economisch en sociaal. De regering heeft de consequenties hiervan afgewezen. (Dit is het rapport-Tomlinson. Red.). Kunstmatig. De eerste experimentele ont ploffing voor het geofysisch jaar heeft de Franse Alpen doen trillen: op de bodem van het Lac Rond, tussen het meer van Genève en de Middellandse Zee, is een ton dynamiet tot ontploffing gebracht. In de loop van de week volgen nog meer (en krachtiger) explosies. Voorbij. Harold Stassen heeft zijn werk als ontwapeningsadviseur van president Eisenhower hervat. Op 30 juli had hij vier weken verlof genomen om te trach ten vice-president Nixon te wippen als republikeins kandidaat voor het vice- presidentschap. Hij slaagde echter niet en tenslotte steunde hij de nominatie van Nixon. Toen hem gnvraagd werd of hij nog eens opnieuw zou beginnen, antwoordde Stassen glimlachend: „Ik spreek nooit over dingen die voorbij zijn". Bevredigend. De "Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, is maandag geopereerd voor het verwijde ren van een nier. Volgens een officiële bekendmaking is de operatie goed ge slaagd. De toestand van de minister is bevredigend. Bezit. Zuidvietnamese marinetroepen heb ben onlangs bezit genomen van de Spratley-eilanden een gx-oep van elf eilandjes in de Zuidchinese zee waar op ook communistisch-China, nationa- listisch-China, Frankrijk en de Filip pijnse ontdekker Tomas Cloma, aan spraak maken. Op de eilanden zijn rijke fosfaatlagen aangetroffen. Acht jaar. De Hongaarse premier Andras Hegedues heeft medegedeeld dat Hon gaarse burgers van Joegoslavische af komst naar hun dorpen aan de Hon- gaars-Joegoslavische grens mogen terugkeren, vanwaar ze in 1948 werden geëvacueerd. Nadat het Kremlin met Tito had gebroken werden de grensge bieden van Hongarije „ontruimd". Meer dan 20.000 personen werden gedwongen zich in Midden-Hongarije te vestigen. Partijdig. De Oostduitse eenheidsvakbe weging, de FDGB (Freier Deutscher Ge- wei'kschaftsbund) heeft zich de ver wijten, dat zij altijd de partij van de regering kiest, ter harte genómen. Het bestuur heeft een resolutie aangenomen, waarin 't die vakbondsbestuux-ders ver oordeelt „die zich slechts interesseren voor de vervulling van het produktie- plan maar niet voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden en die maar al te vaak de wetten schenden, die bedoeld zijn ten bate van de werknemers". Toekomst. Herbert Warnke, leider van de Oostduitse federatie van vakvereni gingen, heeft in een toespraak tot Oost- Berlijnse arbeiders gezegd dat de direc teuren van staatsbedrijven die de rech ten van de werknemers negeren, zwaar gestraft zullen worden. „Het vakver bond zal uw rechten in de toekomst krachtig verdedigen en het zal u werke lijk vertegenwoordigen", aldus Warnke. Mogelijkheden. De Italiaanse bergingsdes- kundige Alfredo Viola heeft in Genua verklaard, dat het wrak van het Itali aanse passagiersschip „Andrea Doria", dat bij de kust van Nantucket in 72 me ter diep water gezonken is, geborgen kan worden. Hij raamt dé kosten van de berging op meer dan zes miljoen gul den. De Fransman Louis Malle die de diepzeefilm „De wereld der stilte" ge maakt heeft, is van plan begin septem ber een poging te wagen om met zijn camera het wrak van de „Andrea Doria" te filmen. Venus. Een radio-astronoom van de staats universiteit van Ohio, dr. Kraus, heeft radioseinen van Venus opgevangen, die kunnen bijdragen tot de kennis van de toestanden onder de blijvende wolken banken, die de geheimzinnige planeet omgeven. De geluidstoten die men in een luidspreker weergeeft, hebben de toonhoogte van de „eengestreepte bes". Minder. De algemene secretaris van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft de be groting van de UNO voor 1957 bekend gemaakt. De totale uitgaven zijn ge raamd op 48.250.700 dollars, ongeveer 300.000 dollars minder dan dit jaar. Kleinzielig. De Russische minister voor de kolenindustrie, Zadetnidko, heeft te Moskou in een toespraak voor mijn werkers verlangd dat er een „ingrijpen de verbetering" zal komen in het beheer van de Russische mijnen, en dat de di recties niet langer zullen worden gehin derd door „kleinzielige inmenging". Hij verklaarde dat de Sovjet-Unie nog steeds met een kolentekort kampt. Hij weet dit aan gebrekkige organisatie, slecht ondergronds vervoer en veelvul dige stilstand door mechanische defec ten. 60. Toen de arbeiders bij zichzelf hadden vastgesteld, dat de apparaatjes aankwamen om hun het werk af te nemen, besloten zij zich hier krachtig tegen te verzetten. Zij grepen zware hamers en andere slagwa pens en even later stormden allen naar buiten, borden met zich meevoerend waar op opschriften stonden als: „MET AUTO MATEN VALT NIET TE PRATEN!" en GEEN MECHANIEKJES IN ONZE FA BRIEKJES". Zo stormden zij de appa raatjes van Knutseleer tegemoet en be gonnen er wild op los te slaan. En ze had den succes! De automaten, die sabels en kogels hadden weerstaan, bleken niet be stand te zijn tegen een simpele mokerslag. In een minimum van tijd waren ze weer herschapen in het oudroest, waaruit Knut seleer ze gemaakt had. „Eindelijk lui, die toeten, hoe zij met die apparaatjes van jou moeten omgaan!", riep Panda Knutseleer toe. „Deden ze nu ook nog maar iets tegen deze robot!" Maar geen der arbeiders lette op de automatische bediende, die zij blijk baar, wegens zijn stramme bewegingen, voor een der militairen aanzagen. En zo snelde de robot ongehinderd de fabriek van geheime wapens binnen, Panda in een ijzeren greep meedragend P. J. HARREBOMéE, die in de vorige eeuw leefde, moet een volijverig man zijn geweest, want hij bracht niet minder dan 42500 spreekwoorden, spreuken en zegs wijzen bijeen, waarvan hij het eerste vol ledige woordenboek van die strekking ver vaardigde. Misschien was Harrebomée zelfs wel wat al te volledig, want het meren deel van zijn verzameling heeft niet be trekking op spreekwoorden, maar op figuurlijk gebruikte uitdrukkingen. Dat doet echter weinig ter zake, want zijn ver zameling, waaraan hij een lijst van ongeveer 200 geraadpleeg de werken toevoegde, blijft desondanks een stuk pioniers werk waarvoor we dankbaar moeten zijn, ook al stamt ze dan uit 1874, zodat de gemiddelde lezer haar weinig onder ogen zal krijgen. Maar iedere onder zoeker kan er naar hartelust in grasduinen. Harrebomée heeft zich echter niet alleen verdienstelijk gemaakt op het wel zéér uitgestrekte terrein van spreekwoorden en gezegden, maar ook op enkele afgebakende gebieden. Iemand kan Nederlandse postze gels sparen en legt dan natuurlijk de hand op elk exemplaar dat hij kan bemachtigen. Maar een ander zal alleen de postzegels willen hebben die staatslieden, of beroem de schilders, of sportgebeurtenissen afbeel den. Dat zijn de specialisten. Welnu, Harrebomée deed het één, èn het andere. Niet op het gebied van postzegels, maar op dat van de spreekwoorden en ge zegden. En zo kwam hij er toe zich te spe cialiseren op de spreekwoorden en gezeg den die betrekking hadden op het drinken, op de drinkers zelf en op de drinkgewoon ten. Hij schreef dit werk onder het pseu doniem A. E. B. Herroem en bracht er 972 spreekwoorden, gezegden en vergelijkin- gen in onder, alle betrekking hebbende op de drank en wat daarmee annex is. Dat was vooral in de vorige eeuw geen gek idee, want er werd gedronken op een schaal, zoals nooit eerder was voorgeko- men. En dat wilde wat zeggen in ons land. Bier was in de 19de eeuw weliswaar bij lange na niet meer zo populair als in vroe gere tijden, maar hiervoor was sterke drank in de plaats gekomen, waarvan het overmatige ge bruik, speciaal door de ar beidersklasse, rampzalige ge volgen had. Het werd in hun bittere armoede als een prikkel beschouwd tegenover de smakeloze meelspijzen die bijkans hun enige voedsel vormden, en als verdovingsmiddel tegen hun uitzichtloze ellende. Nieuwenhuys gaf voor het gemiddelde jeneververbruik van volwassenen in Amsterdam in 1815 47,5 mengelen per jaar. En aangezien een men gel als brandewijnmaat ruim 1,5 liter be vatte, kwam dit neer op een gemiddeld jaarlijks verbruik van 70 liter! Coronel schatte het verbruik aan jenever omstreeks 1860 te Hilversum op 24 kannen per hoofd en dr. A. van der Boon schatte het verbruik te Zaandam op 30 liter de man. Lang niet altijd strekte het verbruik zich uitsluitend tot de volwassen mannelijke bevolking uit, want ook jongens van 14 tot 15 jaar deden hieraan mee, zoals bijvoorbeeld de zoons van veenarbeiders in Drenthe, die soms driemaal per dag een glas jenever namen. Maar nu iets anders. Is het waar dat bij ongezonde mensen het schuim van hun bier tijdens het drinken direct neerslaat? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2