Aalsmeerse tuinen en huizen feestelijk verlicht Nieuw televisiebestel zal op 1 oktober in werking treden Route uitgestippeld van vierentwintig kilometer Amsterdamse Beurs Nieuwe zendtijdverdeling voor omroepverenigingen en kerken Ballettomanie Kort en bondig Theater Pieter Langendijk DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 VIJFHUIZEN In Vijfhuizen ging nieuwe verlichting op Nieuwe onderwijzer aan School met de Bijbel Noodjaar voor de landbouw Minister Mansholt opende tentoonstelling in Kampen Luisteraars oorgetuigen van politie-inval PolitieNu ben ik erbij", zei omroeper van clandestiene zender Oostenrijkse zaakgelastigde onderscheiden Almelo was kandidaat voor de prijs van Europa Almelo biedt hulp aan bejaarde ontheemden Groep amateurdieven in Den Elaag veroordeeld France-Soir nam Egyptische wervings-annonce niet op Wet op de investeringen in Indonesië Internationale bemiddeling tussen Nenni en Saragat Vliegtuigongelukken in de Verenigde Staten Turkse ambassade in Athene onder bewaking India bestelt staalfabriek in Linz en in Essen ,T O N E E L K R O N K E L S" Opstandelingen op Borneo willen zich overgeven Scheepvaart Indien de eerste zaterdag van september nadert zijn in Aalsmeer al vele plannen voor festiviteiten uitgewerkt en als men een dezer dagen in de avonduren een be zoek brengt aan deze bloemenplaats dan blijkt, dat er hard gewerkt is om haar een feestelijk aanzien te geven. De plannen zijn groot in aantal. In de eerste plaats vragen het bloemencorso, dat sedert 1948 naar Amsterdam trekt en het spel in het Olympisch Stadion de aandacht. De kwe kers zorgen er voor, dat men over een voldoend aantal bloemen beschikt (ook za terdag ondanks het slechte weer) en vele bewoners uit Aalsmeer werken mee aan de opbouw van het corso en aan het spel. De gehele bevolking is betrokken in het jaarlijkse corso, want de laatste jaren worden ook de meeste tuinen en huizen verlicht en versierd, de winkeliers beste den extra zorg aan hun zaken en plaatse lijke verenigingen komen in actie bij de voorbereiding van wandeltochten, klaver- jastoernooien en een sterrit voor motoren, auto's, scooters en bromfietsen. Het weer is voor de Aalsmeerders geen beletsel hun plannen uit te voeren. De plaats is verlicht en wil men alle wegen zien, waarlangs verlichte tuinen liggen, dan moet een afstand van 24 kilometer worden afgelegd. Er is voor gezorgd, dat de route op rustige wijze bereden kan worden. Vorig jaar hebben zich wel eens moeilijkheden bij het verkeer voorgedaan. Thans zijn borden geplaatst die de richting aangeven voor de route van 24 km. Komt men uit Haarlem of Amsterdam dan be reikt men alle verlichte wegen. In Aalsmeer kan men tot en met zater dag 8 september zien wat samenwerking op het gebied der verlichting vermag. De gemeenteraad heeft een krediet van f 13.000 beschikbaar gesteld voor de verlichting van openbare parken en gebouwen en de verdere verlichting is tot stand gekomen door de burgerij. Er hebben zich tweeën twintig buurtschappen en comité's ge vormd, die ieder voor eigen omgeving zorgen. Enige tijd geleden is in Aalsmeer een actie gevoerd meer aandacht aan de voortuinen te besteden dan voorheen. Dat heeft succes gehad want de kwekers heb ben extra zorg gewijd aan de tuinen. Over dag maken zij een prachtige indruk en in de avonduren kan men er thqns ook van geieten dank zij de verlichting, die de bewoners, meestal kwekers, hebben aan gebracht of laten aanbrengen. De be woners doen ieder jaar ervaring op en in siders zijn van mening, dat Aalsmeer er nog aantrekkelijker uitziet dan verleden jaar. Dat er met eenvoudige middelen veel te bereiken is komt op vele plaatsen tot uiting. Zelfs zijn in bloempotten en koek blikken lampen geplaatst. De straten en plantsoenen in het dorp en de Aalsmeerder-, de Oosteinder-, de Pont- en de Uiterweg zien er fraai uit. In vaarten en sloten zijn fonteinen of water valletjes opgesteld en in de Molmpoel ligt een verlichte boot. Bedrijven en scholen zijn niet achterwege gebleven in de actie. Bij de veiling Bloemlust is een waterpartij opgesteld en voor de ramen van het ge bouw van de Centrale Aalsm'ëe'éëe Vëilihg' zijn bloemstukken opgesteld en wel zo danig, dat men de indruk krijgt met schil derijen te doen te hebben. Uit vele plaatsen van ons land verwacht Aalsmeer in de avonduren bezoekers. De ouden van dagen en invaliden zullen in de gelegenheid worden gesteld de verlich- In Vijfhuizen is het eerste gedeelte van de nieuwe verlichting opgegaan. Aan het deel van de Spieringweg ten noordoosten van de Zwarteweg, dat reeds is bestraat en waarlangs de trottoirs zijn aangebracht, heeft het PEN nu de nieuwe straatverlich ting aangebracht, bestaande uit moderne palen met tl.-buizen aan beide kanten van de weg. Langs de Zwarteweg zullen vier lichtmasten, worden geplaatst. Naarmate de werkzaamheden vorderen zal ook de verlichting worden uitgebreid. Er zullen zestig lichtpunten meer in Vijf huizen komen. Het zwaartepunt van de werkzaamheden aan de wegen ligt thans aan de Vijfhuizerweg, tussen de Spiering weg en de oprit naar de dijk. Deze weg is geheel uitgegraven en veranderd in een metersdiepe geul, die na de regenval van de laatste dagen vol water staat. De heer J. J. Oskam, tot voor kort onder wijzer aan de School met de Bijbel te Vijf huizen. is vertrokken naar Scheerwolde bij Blokzijl, in verband met zijn benoeming tot hoofd der school aldaar. In zijn plaats werd te Vijfhuizen benoemd de heer W. van Hen ten, voorheen onderwijzer te Nieuwe We tering. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 !4 Nederl.'47 90l3/nt 90 3 Nedl. 1962/64 93 93% A. K. U 251 249 Calvé Delft 343 343 Van Gelder Zonen 238 23/ K. N. Hoogovens. 336 336 Nederl. Ford 420 418 N. Kabelfabriek 325 gew.Philips Gloeil. 287% 28; pref.Philips Gloeil. 175 175 Unilever 405 400 Wilton Fijenoord 317 317 Dordtsche Petrol. 800 804 Konkl. Petroleum 792 795 A'dam Rubber 77% 78% Holl. Amer. Lijn 193 191 N. Scheepv. Unie 172% 171 PhS. van Ommeren 313 313 H. V. A 104 104 Verg. Deli Mijen 112% 112 Amsterd. Bank 246% 246% Ned. Handel Mij 1955-2 195 Rotterd. Bank 2135A 213 Twentsche Bank. 217 217 Anaconda Copper 84% 83% Bethlehem Steel. 164% 162 U. S. Steel 65% 64% General Motors 47% 46% Shell Union 96 97 Tidewater 42 41% ting te zien. Onder leiding van het ACOS, Aalsmeers comité voor het bezorgen van ontspanning aan patiënten en met mede werking van buurtcomité's worden tochten per autobus gemaakt. Minister Mansholt heeft maandag de na tionale landbouwtentoonstelling te Kam pen geopend. Hij herinnerde aan de benar de positie waarin de Nederlandse land bouw de laatste jaren is komen te verke ren doordat het industrialisatieproces de landbouw voor zeer grote moeilijkheden stelt. In de gehele wereld heeft de land bouw een ongunstige keer genomen en Nederland is daar, als sterk op de export georiënteerd land, wel zeer speciaal bij be trokken. In de uitzonderlijke situatie waarin men zich thans bevindt, als gevolg van de snelle bevolkingsgroei en de terug gang van de agrarische conjunctuur, moet hei, de richting uit van verantwoordelijk heid, die de gehele Nederlandse gemeen schap heeft voor de agrarische welvaart. Dit is gemakkelijk gezegd, aldus minis ter Mansholt, maar op dit punt zijn de moeilijkheden groot- De minister achtte herziening van het landbouwbeleid nood zakelijk. Het jaar 1956 kan volgens de mi nister een noodjaar genoemd worden, dat laat zien wat het betekent wanneer de landbouw geen voldoende reserves kan kweken. Verhoging van de arbeidsproduk- tiviteit. achtte minister Mansholt van zeer groot belang. Hij herinnerde aan de slech te staat van de gebouwen in de zand- en weidegebieden. Hiermede zal rekening ge houden moeten worden voor het garantie prijspeil. De minister drong verder aan op rationalisatie van de bedrijfsvoering. Ambtenaren van P.T.T. hebben in sa menwerking met de politie te Enschedé de clandestiene radiozender „Pelikaan" op gespoord. Deze zender stond in de woning van een 26-jarige opperman, die zich bij zijn uitzendingen „de blonde zeerover" noemde. Hij werd op heterdaad betrapt toen de politie een inval deed. De luisteraars die op dat ogenblik naar hem luisterden, hoor den hem zeggen: „Politie! Nu ben ik er bij!" In Zuidhorn is de clandestiene zender „Vliegende Schotel" opgespoord. De „ex ploitant" bleek een 31-jarige carrosserie bouwer te zijn, tegen wie procesverbaal is De Koningin heeft* de'zaakgelastigde ad interim van Oostenrijk, dr. Arthur Agst- ner, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Dr. Agstner, die binnenkort naar Oos tenrijk zal terugkeren, is reeds ruim vijf- enhalf jaar eerste secretaris aan de legatie van Oostenrijk: eerst onder de Oosten rijkse .gezant de heer Rudolf Seemann, daarna onder gezant dr. E. Filz en vervol gens onder de zo plotseling overleden ge zant, de heer K. Wildmann. In die periode is dr. Agstner vele malen opgetreden als hoofd van de Oostenrijkse diplomatieke missie in ons land. De heer en mevrouw Agstner hebben zich niet alleen in de bui tenlandse diplomatieke kring, maar vooral ook onder de Nederlanders, vele vrienden Hoewel Puteaux en Offenbach de prijs van Europa hebben gewonnen, is Almelo eveneens een ernstige kandidaat geweest, voor deze prijs. De Raad van Europa heeft deze prijs ingesteld, die jaarlijks uitgereikt wordt aan de stad, welke volgens het oor deel van de jury de meeste verdiensten heeft ten aanzien van de bevordering van de onderlinge verstandhouding tussen de Europese naties. Burgemeester J. M. Ravesloot heeft een brief ontvangen van de Raad van Europa, waarin onder andere wordt gezegd, dat de kandidatuur van Almelo zeer lang de aan dacht van de commissie gehad heeft. De stichting Twents Lingen-comité, die zich beijvert voor hulp aan ontheemden, zal een njeuwe richting inslaan bij de hulp aan vluchtelingen. Deze stichting, min of meer voortgekomen uit het plaatselijk Lingen- comité te Almelo, had oorspronkelijk tot doel de volledige ontruiming van het ont heemdenkamp in het Duitse plaatsje Lin- gen; dit plan is op teveel moeilijkheden gestuit. De stichting, die op 3 juli te Almelo werd opgericht, zal zich meer gaan toeleg gen op de zorg voor bejaarde ontheemden. Het plan is om op een geschikte plaats in Twente een huis aan te kopen, waarin zes tien bejaarden onderdak zullen kunnen vinden. In aanmerking komt onder andere een aantal Russen dat thans nog in Hong kong is. Voorts zal de stichting zich toe leggen op de hulpverlening aan moeilijk in het maatschappelijk leven in te passen per sonen. Voor dit doel zal door de U.N.O. een bedrag van omstreeks 2.000,per geval ter beschikking gesteld worden aan het Twents Lingen-comité. Om het doel te verwezenlijken is een bedrag nodig van ruim een kwart miljoen gulden. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft zes leden van een inbrekersbende, die in de winter van het vorige jaar, soms met mede werking van de vrouwen of vriendinnen van enige leden, pogingen tot inbraak had den gedaan of zich schuldig hadden ge maakt aan heling, veroordeeld. De pogin gen hadden echter weinig succes opge leverd. De enige inbraak, die resultaat op leverde, was die in een cafétaria aan de Anna Bijnslaan in Den Haag. De buit be droeg toen ongeveer 200 en driehonderd gaspenningen. De 21-jarige loodgieter J. G. A. van D. werd veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest; zijn broer, de 28-jarige plaatwerker W. P. van D. tot een jaar, waarvan drie maanden voor waardelijk; de 29-jarige fabrieksarbeider J. F. van H. tot anderhalf jaar met aftrek; de 28-jarige H. M. L. tot een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk; de 27-jarige boekhouder G. S. tot een jaar en drie maanden met aftrek, en de 31-jarige ma gazijnbediende H. M. tot een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Alle ver oordeelden woonden in Den Haag. De officier van Justitie had tegen alle leden van de bende twee jaar gevangenis straf gerequireerd. In Bonn meldde zich pas één loods PARIJS (Reuter/DPA/AFP) Ook in Frankrijk is Egypte begonnen loodsen aan te werven voor het Suezkanaal. De tekst van een advertentie, die in het Parijse fi nanciële avondblad „L'Information" stond, luidt: „Het bestuursorgaan van het Suez kanaal heeft besloten de scheepvaart door het kanaal te intensiveren en te verge makkelijken. Daartoe heeft het leerling kapitein-loodsen nodig om een voldoend aantal loodsen te kunnen opleiden voor het nieuwe programma. Reflectanten dienen niet ouder té zijn dan veertig jaar en ten minste acht jaren te hebben gevaren. Zij moeten de bevoegdheid hebben om als ka pitein te varen. Sollicitaties moest men richten aan de Egyptische ambassade te Parijs. De advertentie, die vandaag ook in andere Parijse bladen zou worden opgeno men. is door France-Soir geweigerd. Functionarissen van de ambassade zei den dat men door de wervingsacties in Griekenland, Duitsland en Italië een vol doende aantal loodsen hoopt te krijgen, die de niet-teruggekeerden zouden kunnen vervangen. In Bonn is tot nu toe slechts een geval bekend van een Duitse loods, die bij de Egyptische vertegenwoordiging in Bonn nadere inlichtingen had verzocht. Volgens Egyptische inlichtingen zouden zich reeds meer loodsen hebben aange meld. De Egyptische minister van Financiën heeft maandag een langdurig onderhoud gehad met de ambassadeur van de Sovjet- Unie in Egypte, over de intensivering van de economische betrekkingen tussen beide landen. Maarschalk Juin heeft in een lezing over Noord-Afrika te Vichy verklaard te hopen, dat de gebeurtenissen aangaande het Suez kanaal „de ogen zullen openen van hen, die menen dat een Arabisch blok op de zuidelijke kust van de Middellandse Zee de strategische belangen van het Westen kan dienen". Een dergelijke gang van za ken kan alleen tot voordeel zijn voor „de Russen om het bouwwerk van de Europe se verdediging in de Noordafrikaanse ba ses te ondermijnen", aldus de maarschalk. Het nieuwe televisiebestel zal, volgens enige dezer dagen vastgestelde beschik kingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in werking treden op 1 oktober 1956. Toen in het begin van dit jaar het televisiebesluit 1956 werd vastgesteld, werd het in werking treden van een aantal artikelen opgeschort. Dit gold de bepalingen op de zendtijdverdeling en de opzet van de Nederlandse Televisie Stichting. In afwachting van de nodige or ganisatorische wijzigingen werd alleen aan de NTS een zendmachtiging toegewezen. Nu de nieuwe statuten van de NTS zijn vastgesteld en goedgekeurd, heeft de mi nister bepaald, dat het gehele televisiebe sluit 1956 van kracht zal zijn met ingang van 1 oktober van dit jaar. In verband hiermede zijn thans ook zendmachtigingen gegeven aan de vijf om roeporganisaties, zodat deze eveneens over eigen zendtijd zullen beschikken. Een deel van de zendtijd blijft voor de NTS gereser veerd voor het journaal, de Eurovisie-uit zendingen en voor de programma's, die door de programmacommissie van de NTS (in samenwerking met de omroeporganisa ties) zullen worden voorbereid. Tevens heeft de minister zendmachtigingen ver leend aan een aantal kerkgenootschappen, die om zendtijd verzocht hebben. Zendtijdver deling Hetzelfde ministeriële besluit bevat de zendtijdverdeling. De AVRO ziet zich, evenals de KRO, de NCRV en de VARA, 69 uur per jaar toegewezen, de VPRO krijgt 23 uur per jaar. Voor de uitzending van aangesloten kerken tezamen 10 uur, voor de bij het convent van kerken inzake radiodiensten aangesloten kerken tezamen 4 uur en voor de r.-k. kerk 10 uur per jaar. De zendtijdverdeling bepaalt zich tot het toewijzen van de hierboven gegeven aan tallen zenduren. Aan het bestuur van de NTS is opgedragen na overleg met de instellingen, die de uitzendingen der kerk genootschappen verzorgen de dagen en uren vast te stellen, waarop de uitzen dingen van de kerken en de omroeporga nisaties zullen plaats hebben, met de moge lijkheid van beslissingen van het bestuur in beroep te komen bij de minister. Bij een derde beschikking heeft de mi nister, overeenkomstig de nieuwe statuten van de NTS, drie leden van het bestuur der stichting aangewezen. Benoemd zijn me juffrouw dr. M. A. M. Klompé (Arnhem) en de heren H. Algra (Leeuwarden) en prof. dr. T. T. ten Have (Amsterdam). De heer Algra is tevens benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. Voorts werden als bestuursleden aangewezen door de AVRO: jhr. Th. Roëll en D. Repko, door de KRO: prof. dr. mag. A. B. Kors o.p. en drs. A. J. J. van der Made, door de NCRV: mr. A. B. Roosjen en mr. A. H. van de Veen, door de VARA: J. B. Broeksz en J. W. Ren- gelink en door de VPRO (voorlopig): dr. J. A. de Koning en drs. G. J. Ligthart. DJAKARTA (ANP). In de memorie van toelichting op de ontwerpwet over de buitenlandse investeringen, die door het kabinet aan het parlement is voorgelegd, wordt verklaard, dat de voorzieningen in de wet van toepassing zullen zijn op bui tenlands kapitaal, dat na januari 1956 is geïnvesteerd. In de memorie wordt gezegd, dat over de behandeling van het buiten landse kapitaal, dat voor die datum is ge- investeerd zal worden beslist door de „bui tenlandse investeringenraad". Deze raad, die krachtens de nieuwe wet zal worden opgericht, zal bestaan uit de ministers van Economische Zaken, Finan ciën en Planning. ROME (AFP) Over zijn onderhoud met Saragat, de leider van de Italiaanse sociaal-democratische partij, heeft Nenni, de leider van de links-socialistische partij in Italië, tegenover een redacteur van „Avanti", het officiële blad van zijn partij, het volgende verklaard: „Saragat en ik hebben het vraagstuk van de socialistische eenheid in zeer concrete termen gesteld en de mogelijkheden tot ontwikkeling hiervan nauwkeurig bekeken. Deze mogelijkheden lopen uiteen van een toenadering tussen socialisten en sociaal-democraten bij de dagelijkse strijd tot de samenstelling van een gemeenschappelijk partijprogramma bij de verkiezingen in 1958". Nenni verklaarde in Frankrijk tegen over een verslaggever van „La Stampa", dat de kwestie van een socialistische her eniging in Italië in een nieuw stadium is gekomen als gevolg van de bemiddeling van de Franse socialistische partij (SFIO), daarbij gesteund door de Britse Labour- partij, tussen hem en Saragat. Pierre Commin, waarnemend secretaris van de Franse socialistische partij, gaat in opdracht van de voorzitter van de socialis tische internationale, Morgan Philips, van 30 augustus tot 5 september naar Rome, waar hij de mogelijkheden van een her eniging van of althans een toenadering tussen de partijen van Nenni en Sara gat zal onderzoeken. De Saragat-socialisten hebben zich in 1947 van de partij van Pietro Nenni los gemaakt, nadat Nenni een pact had geslo ten met de communisten van Palmiro Tog- liatti. >xxccccc0o3o300o3co00co3cccco0occocccco3cccccccc0c00x:o 8 Van onze correspondent in Londen) Gisteren was het in Londen „D-day" voor balletliefhebbers: de kaartverkoop voor het optreden van het Moskouse Bolsjoi-Ballet, dat begint op 3 oktober, nam een aanvang. Het verliep zo vlot, dat reeds vandaag de zitplaatsen die tijdens 25 opvoeringen beschikbaar zul len zijn, waarschijnlijk totaal zijn uit verkocht. Alleen reeds per post waren 30.000 aanvragen binnengekomen voor plaatsen variërend van acht tot dertig gulden voor een vierpersoons loge. De plaatsen beneden acht gulden konden evenwel niet per post worden besteld en zo begon zich reeds zaterdagmorgen een enorme queue voor de kassa van het Covent Garden Theatre in Floralstreet te vormen. Deze strekte zich over een lengte van vele honderden meters uit. Drie dagen en drie nachten lang wacht ten meer dan 2000 mensen geduldig tot de kassa open ging en opgewekt kortten zij zich de tijd met kaarten, schaken, lezen of met een handwerkje, terwijl draagbare radio's zorgden voor een pit tig stukje dansmuziek. De straten ron dom het theater zagen eruit als een vakantiekamp, daar de wachtenden zich breedvoerig hadden geïnstalleerd met dekens, parapluies en spirituskachei tjes. Het moet voor de directie van Covent Garden, die enige maanden ge leden bekend maakte, dat het Britse ballet met verlies werkte, wel een te leurstelling zijn, dat deze geweldige be langstelling alleen het Russische ballet geldt. xx>d^oococxxxxxx>d30oooooooooooooooooooocoooodocooooooooc Tenminste acht doden NEW YORK (AFP/UP). Bij vliegtuig ongelukken in de Verenigde Staten zijn maandag tenminste acht personen om het leven gekomen. Te Valdosta in de staat Georgia kwamen twee straaljagers bij lan dingsoefeningen op ongeveer zeventig me ter boven de grond met elkaar in botsing. De vier inzittenden kwamen om het leven. Te Sanford in Florida is een bommenwer per van de marine neergestort. Het toestel viel op twee huizen, die in brand vlogen. De drie inzittenden van de bommenwer pers kwamen om het leven. Bij het neer storten van de bommenwerper kwam in de vlammen ook een driejarige kleuter om. Eén huis brandde uit; een vader en zijn twee zoons, die binnen waren, wisten tijdig te ontsnappen. Acht man zijn boven Fire Island in Alas ka uit een stratotanker van de Amerikaan se luchtmacht gesprongen. Eén man werd gered, de andere zeven worden nog ver mist. De mannen hadden bevel gekregen te springen toen twee van de vier motoren uitvielen. De piloot bleef in het vliegtuig en maakte een geslaagde noodlanding. De zeven vermisten zijn vermoedelijk in het water gevallen. Voor hun leven wordt ge vreesd, gezien de lage temperatuur van het water. ATHENE (United Press) Bewapende politiemannen bewaken de Turkse ambas sade in Athene en Turkse consulaten in Griekenland om wraaknemingen te voor komen als gevolg van de diefstal van ver trouwelijke documenten uit de Griekse ambassade in Ankara tijdens het afgelopen weekeinde. De bewaking van de Turkse ambassade werd verscherpt op last van de Griekse regering. LINZ (Reuter) De regering van India heeft een volledige staalfabriek besteld, welke bij Calcutta door de verenigde Oos tenrijkse staalfabrieken (Vöst) te Linz en Krupp te Essen gebouwd zal worden. De fabriek zal ongeveer zeventig miljoen gul den kosten. De bestelling is een onderdeel van het plan van de regering van India tot het doen bouwen van vier grote staalfabrieken, elk met een capaciteit van een miljoen ton. BINNENLAND Lijk in zee. Va:i een Lockheed „Nep- tune"-bommenwerper van de Marinelucht vaartdienst uit heeft men ter hoogte van Vlissingen in de Noordzee een lijk zien drij ven. De commandant van het vliegtuig heeft de loodsdienst Vlissingen laten waarschuwen, die op de door de „Neptune" aangeduide plaats het stoffelijk overschot heeft aan getroffen. De identiteit was maandagavond nog niet vastgesteld. Bliksem dood vijf koeien. Tijdens een onweer boven de buurtschap Rezerveen, ge meente Hardenberg (O.), zijn vijf koeien, die aan een melkmachine stonden om gemolken te worden door de bliksem dodelijk getrof fen. De eigenaar was voor de hevige regen even gaan schuilen. Kerk en Vrede. Op 22 en 23 september houdt „Kerk en Vrede" haar jaarlijkse con ferentie in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Prof. dr. J. de Graaf spreekt over: „Verandert Kerk en Vrede van karak ter?" en ds. H. A. C. Hildering over „Neder land, Indonesië en Nieuw Guinea en de op dracht der verzoening". Ds. J. J. Buskes zal de film „Tranen over Johannesburg" toe lichten. In een bijzondere dienst in Carré zullen prof. dr. W. Banning en ds. J. J. Bus kes spreken over „Redt de mens". Dronken de sloot in. Om aan de politie te ontkomen, die hem een bekeuring wilde geven omdat hij dronken een motorfiets bereed, dook de 25-jarige Amsterdammer J. H. M .S., schoenmaker van beroep, in een sloot nabij de Osdorperweg in Amsterdam- West. De politie had toen al vergeefs enige waarschuwingsschoten gelost. Na enige tijd ijverig zoeken ontdekte men de man met het hoofd boven het water in een sloot. Werkloze Denen. De Nederlandse choco lade-fabriek van Ringers, Alkmaar en Rot terdam, heeft te kennen gegeven honderd werkloze Deense chocolade-werkers in Ne derland te werk te kunnen stellen op jaar contract (UP) De synodale oproep. Het „Landelijke comité van bezwaarden oproep synode in- azke Nieuw Guinea", deelt mede, dat een openbare bijeenkomst voor alle leden der Nederlands Hervormde Kerk ter behande ling van de synodale oproep inzake Nieuw Guinea zal worden gehouden op zaterdag middag 1 september in de Nieuwe Zijds kapel aan het Rokin te Amsterdam. Griekse ambassadeur. De ambassadeur van Griekenland bij het Nederlandse hof, de heer Nicolaas A. Anissas. zal in de loop van september naar zijn land terugkeren. Hij kwam in augustus 1954 naar Den Haag. aan vankelijk als gezant en in oktober 1955, bij de verheffing van de wederzijdse gezant schappen tot ambassades, als ambassadeur. Het is nog niet bekend welke nieuwe post ambassadeur Anissas zal opnemen. Subsidie. Evenals het Overijsels Phil- harmonisch Orkest zal van 1 september aan staande af ook het Fries Orkest, volgens het rapport-Witteman, dat door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aanvaard, een subsidie van vijftig percent van het rijk ontvangen. Rechterlijke macht. Tot substituut-grif fier bij de rechtbank te Rotterdam is be noemd mej. mr. S. W. C. Noteboom, thans waarnemend griffier bij de rechtbank te Utrecht. Tot kantonrechter te Rotterdam is benoemd mr. L. J. de Haan, advocaat en procureur en kantonrechter-plaatsvervanger te Rotterdam. „Paraat" geopend. Onder zeer grote be langstelling van burgerlijke en militaire autoriteiten is zaterdagmiddag in het kader van de „Operatie H 2 O" de leger en lucht machttentoonstelling „Paraat" in een van de Kamper plantsoenen te Kampen geopend. Obligatielening Den Haag. De gemeente raad van 's Gravenhage heeft besloten tot uitgifte van een obligatielening van vijftien miljoen gulden. De opbrengst van de lening zal worden bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven, hoofdzakelijk voor wo ningbouw. Deze obligatielening wordt aan gegaan voor een looptijd van dertig jaren tegen een jaarlijkse rente van 4'i pet. De lening is verdeeld in 15.000 obligaties, elk groot f 1000, Afscheid mr. dr. R. Bromberg. Maan dagmiddag heeft mr. dr. R. Bromberg te Roermond afscheid genomen als voorzitter van de Raad van Beroep in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Mr. dr. Bromberg wordt opgevolgd door mr. C. J. A. Koning, griffier van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. „Leven begint bij veertig". De stichting „Het leven begint bij veertig" heeft uit Pa rijs van mevrouw Eleonore Roosevelt een persoonlijk schrijven ont angen. Hierin spreekt zij haar bewondering uit voor de werkzaamheden der stichting. Woordelijk schrijft zij: „De ouderen van boven de veer tig zijn te vertrouwen en beschikken over inzicht en werklust. Uw poging om ouderen aan werk te helpen beschouw ik als zeer noodzakelijk voor de welvaart van ieder land". Generaal Aler in Argentinië. Generaal I. Aler, president-directeur van de K.L.M., is maandagavond in Buenos Aires aangeko men. De heer Aler bezoekt Argentinië ter gelegenheid van het feit, dat tien jaar ge leden de K.L.M.-luchtlijn tussen Nederland en Argentinië werd ingesteld. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum. Op 1 september zal de heer H. J. Rietveld te Haarlem, grofbankwerker bij de Centrale Werkplaats van de Neder landse Spoorwegen, de dag herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij de spoorwegen in dienst trad. ADVERTENTIE VLEESHAL woensdag 29 aug. - 20 en 21.30 uur: door Simon Carmiggelt DJAKARTA (United Press). Twee vertegenwoordigers van vijfduizend op standelingen in zuidoost-Borneo hebben onderhandeld met de legerchefstaf, gene raal Abdul Haris Nasution, in Djakarta over hun vrijwillige overgave. De twee af gezanten, Dardiansjakhu en Tjinabe, ver klaarden tegenover de pers, dat de rebellen bereid zijn met de regering samen te wer ken en „het volk te helpen het vaderland op te bouwen". Alamak, 29 te Rotterdam. Ariadne, 26 te Rotterdam. Averdijk, 25 v. Rotterdam n. New Orleans. Alphacca, 26 v. Buenos Aires n. Paranagua. Amstelland, 26 v. Buenos Aires n. Montevideo. Akkrumdijk, 27 te Norfolk. Abbekerk, pass. 27 Malta n. Port Said. Amor, 27/28 te Beirouth. Atje Ray S, 27 v. Newportnews n. Rotterdam. Alderamin, 27 160 m. z.o. Kreta n. Genua. Amerskerk, 27 te Hongkong. Amstelveen, 28 te Fremantle v. Tarakan. Annenkerk. 27 te Beira. Akkrumdijk, 27 te Norfolk v. Tampa. Angolakust, 26 v. Konakry n. Freetown. Amstelpark, 28 te Bombay. Banka, 27 te Genua. Baarn, 26 v. Amsterdam n. West-Indië. Batang, 27 v. Manokwari n. Biak. Bussum, pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Britsum, 26 460 m. z.z.w. Cape Race n. Antw. Billiton, 27 te Hamburg. Banka, 27 te Genua. Breda. pass. 27 Guadeloupe n. Curagao. Caltex Utrecht. 26 v. Suez n. Bandarmashur. Corilla, 27 v. Shimotsu n. Hongkong. Congokust, 26 v. Nova Redondo n. Pto. Amboim. Camerounkust, pass. 26 Dakar n. Freetown. Concepcion, 25 te Ilheus. Castor, 27 v. Elbe n. Antwerpen. Cinulia, 28 v. Fremantle n. Curagao. Castor, 28 te Antwerpen. Caltex The Hague, 26 te Vlissingen. Dordrecht, 26 v. Philadelphia n. Londen. Dalerdijk, 25 v. Rotterdam n. Londen. Diemerdijk, 26 te Rotterdam. Dorestad, 27 v. Bandarmashur n. Geelong. Drente, 27 v. Singapore n. Tj. Priok. Delfland, 29 te Bahia Blanca verw. Ena, 26 v. Pta. Cardon n. Recife. Elisabeth B, 26 v. Houston n. Cristobal. Eemland, 26 te Amsterdam. Eenhoorn, 27 te Port Said. Entre Rios, 29 te IJmuiden verw. Eos, 27 te Catania. Eemdijk, 27 v. Londen n. Bremen. Farmsum, pass. 26 Dover n. Mobile. Groote Beer, 26 te Rotterdam. Gaasterland, 29 te Amsterdam verw. Ganymedes, 28 te Antwerpen verw. Gordias, 28 te Tunis. Grootekerk,, 27 te Port Said. Gaasterkerk, 27 v. Aden n. Port Sudan. Gabonkust, 28 te Abidjan. Hydra, 26 45 m. w.z.w. Hoek v. Holl. n. Barbados. Hilversum, pass. 26 Goa n. Mena Al Ahmadi. Hera, 25 v. Demerara n. Palua. Hoogkerk, 28 te Hamburg. Ilos, 28 te Amsterdam. Jupiter, 26 te Amsterdam. Jagersfontein, 27 v. Southampton n. Antwerpen. Japara KRL, pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Japara, 27 te Mauritius. Johan v. Oldenbarnevelt, 26 460 m. o. Timor n. Surabaja. Kopionella, 29 te Rotterdam verw. Koratia, 27 te Pto. Cardon. Krebsia, 27 v. Miri n. Singapore. Kryptos, 27 te Suez. Kalianda, 27 te Ambon. Kota Gede. 27 te Colombo. Karimun, 27 te Kuwait. Kalinga, 27 te Singapore. Katelysia. 28 te Rotterdam. Kermia, 28 te Rotterdam. Korovina, 27 v. Curagao n. Havana. Kryptos, 27 v. Port Said n. Rotterdam. Luna, 25 te Amsterdam. Limburg, 25 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Luna, 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Larenberg, 27 te Curagao v. Trinidad. Laganib, 26 te Marseille. Linge, pass. 27 Kiel Holtcnau n. Yxpila. Leuvekerk, 27 te Karachi. Lekhaven, 27 te Antwerpen. Laagkerk, 28 te Mena Al Ahmadi. Lindekerk, 28 te Mtwara. Merwede. 26 te Rotterdam. Macuba, 27 te Rotterdam. Macoma, 27 v. Singapore n. Saigon. Madoera, pass. 27 Socotra n. Aden. Murena, 27 v. Singapore n. Tokuyama. Maetsuycker, 27 160 m. z. Banka n. Singapore. Muiderkerk, 27 te Melbourne. Minjak, 27 te Ternate. Mentor, pass. 27 Ouessant n. Rotterdam. Moordrecht, 27 40 m. o. Malta n. Gibraltar. Macuba. 27 te Hoek v. Holland n. Rotterdam. Marisa, 31 te Curagao verw. Notos, 25 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Noordam, pass. 27 te New York. Omala, 26 v. Piraeus n. Berre. Ouwerkerk, pass. 26 Ceylon n. Penang. Oranjestad. 26 v. Christobal n. Cartagena Col. Oranje, 27 te Colombo. Ophir, 27 te Priok. OÏdekerk, 26 te Aden n. Suez. Oberon, pass. 27 Jamaica n. Mobile. Oranjefontein, 26 100 m. z.w. Ouess. n. L. Palmas. Orestes. 29 te Amsterdam verw. Prins Casimir, 26 v. Rotterdam n. Chicago. Peperkust, 26 te Amsterdam. Phrontis, pass. 27 Kp. Guardafui n. Penang. Prins Alexander, pass. 27 Belle Isle n. Le Havre. Prins Frederik Hendrik, 27 te Glasgow. Plancius, 27 te Tj. Priok. Pygmalion, 27 v. Fort de France n. Poenta Pitie. Pendrecht, 27 v. Kielerkanaal n. Rastanura. Poelau Laut, 26 v. Singapore n. Aden. Pieter S. 28 te Rotterdam. Rijnland. 26 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Rempang, 26 te Rotterdam. Rijnkerk, 27 te Genua v. Alexandrië. Raki. 26 te Bremen. Rondo, 27 t, Marseille. Stad Haarlem, 26 v. Monrovia n. Las Palmas. Sloterdijk, 26 v. Rotterdam n. New York. Stad Arnhem, 25 te Rotterdam. Senegalkust, 26 te Amsterdam. Sliedrecht, pass. 27 Aden n. Fao. Straat Banka, 26 v: Colombo n. Belawan. Schouten, 28 te Singapore. Sibajak, pass. 27 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Straat Bali, 28 te Nagoya. Soestdijk, 25 46.29 n. 37.43 w. New York n. Antw. Sirrah. 27 te Uban. Sigli. 27 te Makassar. Siberoet, 27 te Penang v. Rangoon. Salatiga. 27 te Rastanura. Sliedrecht, pass. 27 Aden n. Fao. Stentor. 25 90 m. n.w. Kp. S. Antonio n. Maracaibo. Senegalkust. 26 te Aden v. Hamburg. Statue of Liberty, 25 420 m. z.o. Bermuda naar Curagao. Stad Schiedam. 28 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 27 v. Narvik n. Rotterdam. Sumatra, 27 v. Boston n. New York. Sunetta. pass. 27 Ceylon n. Bombay. Theobald ius, 26 v. Rotterdam n. Pta. Cardon. Tabian, 28 te Banjuwangi. Themisto, 27 te Wabana. Tiberius, 27 te Antwerpen. Tero, 27 220 m. n.o. Madeira n. Rio de Janeiro. Trajanus, 26 v. Ponce n. Antwerpen. Tankhav 27 te Saigon v. Sungeigerong. Triton, 28 te New York. Van Noort, 24 v. Hongkong n. Singapore. Waterland, pass. 26 Fern. Noronha n. St. Vincent. Witmarsum, pass. 26 Miami n. Brownsville. Westertoren. 27 te Mena v. Suez. Wonogiri, 27 te Beiruth. W. Alton Jones, 28 te Punta Cardon. Weltevreden. 27 v. Marseille n. Rotterdam. Westerdam, 28 te Rotterdam. Willem Barendsz. 27 v. Augusta n. Banias. Willem Ruys. pass. 27 Kp. Finisterre n. South.ton. IJssel, 28 te Hamburg. Zuiderkruis. 25 te Rotterdam. Zeeland KRL. pass. 27 Gibraltar n. Port Said. Zijpenberg, 28 te IJmuiden verw. KLEINE VAART Alcetas, 26 v. Malaga n. Antwerpen. Ancora, pass. 27 Dungeness n. Southampton. Anna Henny, 27 te Grangemouth verw. Amstelstroom, 26 v. Londen te Amsterdam. Appingedam. 24 v. Rotterdam te Oporto. Atlas, 27 v. Kopenhagen te Amsterdam verw. Adine, 30 v. Lissabon te Leith verw. Boreas, 25 v. St. Nicolas n. Carlovassi. Batavier I. pass. 27 Kp. St. Vine. n. Casablanca. Brem. pass. 27 Landsend n. Avonmouth. Bab T, pass. 23 Kiel n. Ostrand. Bebox, 27 v. Kotka, te Amsterdam verw. Bernard John, 27 50 m. o. Malta n. Alexandrië. Brouwersgracht, 27 v. Mantyluoto te A'dam verw. Casablanca, pass. 26 Vlieland, 27 te Londen verw. Concepcion, 25 te Ilheos. Cornelia B,l, 27 v. Rouaan n. Rotterdam. Draco, 25 te Rijeka n. Bari. Dido, 27 30 m. n.o. Kp. Bon n. Antwerpen. Dora, 27 v. Goole te Rotterdam. Deni, 27 v. Amsterdam te Goole. Duurt, 26 v. Gdynia te Gdansk. Erebus. 27 v. Gothenburg te Londen verw. Eems, 27 v. Bungenaes te Hornefors. Gerd, 26 v. Londen te Amsterdam. Harlingen, 27 v. Skiën te Huil verw. Harry, pass. 27 Ouessant n. Malta. Hoflaan, 26 v. Bordeaux te Granton. Ilias, 26 te Algiers n. Tel Aviv. Inspecteur Mellema, pass. 26 Kiel n. Amsterdam. Ida D, 27 v. Amsterdam n. Scheveningen. Isis, 27 v. IJmuiden te Londen. Joost, 23 te Zaandam v. Hamina. Kaap Falga, 25 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 24 v. Vilvoorde n. Sandarne. Leliegracht, 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Larix, 25 te Zaandam v. Mantyluoto. Leuvehaven, 27 v. Halmstad te Dordrecht ver». Midas, 24 v. Amsterdam n. Gdynia. Maria Theresia, 27 v. Port Talbot te Rotterdam. Midas. pass. 25 Brunsbüttel n. Gdynia. Mirach N, 27 v. Bayonne te Casablanca. Maasym N. pass. 27 Kiel n. Stockholm. Marcella, 27 v. Vlaardingen n. Glasgow. Matthew, 27 v. Lorient te Beckton verw. Meidoornsingel, 27 v. Hamina n. Dublin. Mudo, pass. 27 Texel n. Londen. Nero, 27 v. Aarhus te Amsterdam. Noorderhaven, pass. 27 Texel n. Littlehampton. Plato, 25 te Oporto n. Pasajes. Pres. Roosevelt, 27 v. Gothenburg te Newcastle. Pavo, 21 te Holmsund v. Domsjo. Ponza, 25 te Skutskaer v. Domsjo. Paris, 27 v. Gothenburg te Rotterdam verw. Prins Bernhard, 26 v. Holbaek te Amsterdam. Rubicon, 27 v. Archangel te Boston verw. Spaarnestroom, 27 40 m. n. Smithknoll n. A'dam. Spoorhaven, pass. 27 Kp. St. Vine. n. Casablanca. Ton S, pass. 27 Dover n. Rotterdam. Tilly, 24 te Rotterdam v. Zaandam. Wulp, 27 20 m. w.z.w. Wight n. R'dam, 28 verw. Westerdok, 26 v. Amsterdam te Londe.i verw. IJstroom, 26 v. Fowey te Amsterdam. Zevenbergen, pass. 27 Kp. Sisargas n. London derry. Zanzibar, 27 v. Norsbron te Amsterdam. Zeemeeuw, 26 v. Goole te Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop, 26 390 m. z.w. Azoren n. St. Nazaire. Goeree. pass. 26 Wight n. Rotterdam. Loire, 26 v. Erith n. Rotterdam. Haas, 25 v. Maassluis n. Hamburg. Oceaan, 26 210 m. z.w. Kp. Finisterre n. Maracaibo. Oostzee, pass. 26 Pantellaria n. Liverpool. Poolzee, 25 v. Dakar te Ferrol. Zeeland, 26 300 m. w. Bermudas n. St. Nazaire. Zwarte Zee, pass. 25 Kp. Henry n. Baltimore.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3