Sovjet-geleerden z vastgeklonken aan het dialectisch materialisme Op één punt scoort Rusland: studiekans voor iedereen ^Hoe is het ontstaand Sukarno wordt vandaag in de Russische hoofdstad verwacht Vijftig jaar geleden Opnieuw ACADEMIE VRIJHEID VAN WETENSCHAP IN DE SOVJET-UNIE? Pravda heet hem hartelijk welkom en bepleit economische samenwerking DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 3 Brennerpas weer open Studie is arbeid Dit woord: SCHARMINKEL vy Alfred Kinsey op 62-jarige leeftijd overleden 5 Nonsensicale gewoonte Resultaat is verbluffend Keurslijf is verlies Oostenrijk trekt maandelijks ruim duizend vluchtelingen Eilandje Ramsey te koop voor anderhalve ton Uit Haarlems Dagblad van 28 augustus 1906 Er zijn talrijke aanwijzingen, dat de internationale verhoudingen voor de zo veelste maal in de moderne geschiedenis te worstelen krijgen met een dictator, met een vrijbuiter op de woelige wateren der wereldzee, die zich principieel onttrekt aan de vreedzame procedure van oplossing der bestaande geschillen door onderhandeling en zijn doeleinden nastreeft op de bar baarse wijze van intimidatie en wapen gekletter. Dit keer is het de Egyptische bodem, waarop het onkruid van dictatuur en fanatisme welig tiert, gevoed als het wordt door het super-nationalisme dat Nasser er naarstig over uitgiet. De aan wijzingen zijn onmiskenbaar genoeg, ook zonder de bevestiging der berichten, dat voormalige Duitse nazi's als handlangers optreden. De lessen, die mislukte exploi tanten van het nationalisme als Hitier en Perón de wereld hebben gedoceerd, zijn nog niet voldoende ter harte genomen. Blijkbaar hebben in Egypte althans de min of meer geslaagde experimenten van de nationalisten Stalin en Franco meer in druk gemaakt, zodat Nasser de kans ge geven is het ook eens te proberen. De opsomming van Hitier, Perón, Franco en Stalin is op zichzelf als variëteit al merkwaardig. Er blijkt uit, dat natio nalisme zich in diverse gewaden hullen kan en in uiteenlopende ideologieën kan losbarsten, doch dat het zijn wezenlijke aard nooit verloochent en dat zijn promo tor altijd een vriend van het drastische binnen- en buitenlands gerichte geweld is, die de terreur en de dwang gebruikt voor de consolidatie van zijn macht en dreige menten als diplomatieke taal. In de beschaafde samenleving zou een man, die zich op dergelijke wijze tegen over zijn medeburgers zou gedragen, on getwijfeld tenslotte in aanraking komen met het gerecht. Want ofschoon zijn oog merken een redelijke grond niet behoeven te missen, zijn de methoden die hij voor staat in strijd met de regels. En zonder twijfel zou een dergelijke figuur voor de groene tafel als een misdadiger worden ontmaskerd, ofschoon zowel het requisitoir als het pleidooi zouden spreken over ver zachtende omstandigheden. Er is een treffende kenschetsing voor der gelijke maatschappelijke mislukkelingen, die men in rechtbankverslagen herhaalde lijk tegenkomt: „verdachte is een slacht offer van zijn milieu". Mensen als Hitier en Franco en Perón en Stalin en Nasser, en alle dictatoren en terroristisch geaarde machthebbers die de geschiedenis in de toekomst nog zal op leveren, zijn ongetwijfeld slachtoffers van hun milieu. Slachtoffers van een verkeerd gerichte en onvoldoende geordende inter nationale situatie, die onophoudelijk span ningen oproept en psychische complexen doet losspringen. Wanneer men ver ge noeg teruggaat in de geschiedenis, zal men zonder twijfel de factoren vinden die ge leid hebben tot het opstaan van een figuur als Hitier factoren die gelegen waren in zeer gecompliceerde ontwikkelingen en omstandigheden, in intrigante politieke euveldaden van andere politici, in onrecht matige handelingen van ganse volken en van volksgroepen tegenover andere. Een dictator is een produkt van de tijd en van alle omstandigheden, die deze tijd heeft samengeroepen. Hij is het extre misme in levende lijve, oprijzend uit een poel van onrechtmatigheden en fouten. Hij is de verpersoonlijking van ingeklemde affecten, ontstaan door soms eeuwenlange onjuistheden tegen de gevoeligheden van een massa. De boze hartstochten van het nationalisme worden altijd gewekt van buitenaf. Doch als zij eenmaal wakker zijn, brengen zij misdadigers voort. De situatie betreffende het Suez-kanaal ls een symptoom. Het symptoom ener kwaal, die woekerende gezwellen is gaan voortbrengen na jarenlang in het ver borgene te hebben gesluimerd. De kwaal van een wanorde in internationaal opzicht, waarbij een gebrek aan vooruitziende geest in de Westelijke politiek ten opzichte van het Oosten de voedingsbodem bereidde. De verwerpelijkheid van het optreden ener figuur als Nasser rechtvaardigt de verwerping van het Egyptische standpunt allerminst. Zij staan los van elkaar, of schoon zij elkander thans hebben omarmd. Dat een geweldenaar en piraat zich mees ter maakte van een probleem, waarvan de oplossing reeds lang geleden urgent werd, kan niet ongedaan worden gemaakt door het probleem zelf te ontkennen. Het ongeordende milieu der internationale sa menleving heeft opnieuw een uitwas ge produceerd, die gevaarlijk kan worden voor de gezondheidstoestand van de ganse wereldpolitiek. Het is een bedroevende constatering, dat in een dergelijke situatie een bij uitstek vredelievend, gecultiveerd en op orde en recht gesteld volk als het Nederlandse zijn politici niet een meer doeltreffende en oor spronkelijke opdracht kan geven dan die, welke tot nu toe in de conferenties en dis cussies betreffende het Suez-kanaal tot uiting is gekomen. Oorspronkelijkheid is meer dan ooit de eis, die aan de daad kracht van volksvertegenwoordigers in internationale kring wordt gesteld. Ook al zou de Suezkwestie op vredelievende wijze worden geregeld, dan toch zal de wereld telkens opnieuw weer worden geconfron teerd met de personificaties van de zieke lijkheid, waaraan de internationale toe stand lijdt en die nu hier, dan daar situaties zal doen ontstaan, waarin de kiem van een catastrofe is gelegen. J. L. ADVERTENTIE OOOOOOCXX»COCnOOOCOC" Voor voortgezet Economisch Onderwijs ft te Haarlem X DRIEJARIGE A VOND OPLEIDING Aanvang 18 september Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco- 8 nomie, Recht van het maat- g schappelijk verkeer,Economische ft Statistiek, Economische geschie- ft denis, Sociologie van het econo- ft mische leven, Sociale wijsbe- 8 geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28, g Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- 8 vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; ft W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2, 8 Heemstede, tel. 38489. 8 x^ocxxxxxicoocooc30pocoooDocoo30oo32ccooooccoocoococcocx> INNSBRUCK (Reuter). De Brennerpas, die sinds 25 augustus voor het weg- en treinverkeer gesloten is geweest, is thans weer open. Een groot aantal arbeiders heeft het puin, waarmee de verkeersweg en de spoorlijn over een lengte van zestig meter bedekt waren, verwijderd. De Bren nerpas werd op 25 augustus tussen Ponte Gardena en Capo Dazzo (aan de Italiaanse kant van de pas) door een grondverschui ving geblokkeerd. (Van onze reisredacteur) TASJKENT Aan de lange tafel in de koele, schemerige kamer waar de blinden de gloeiende zonnehitte van veertig graden Celsius buiten hielden, zaten acht Nederlandse journalisten tegenover acht' leden van de Oezbeki- staanse Academie van Wetenschappen. Het was onze eerste ontmoeting met Sovjet-geleerden. En, hoe kon het anders, na de eerste plichtsgetrouwe beleefd heden, viel van onze kant de vraag, die ons op de lever drukte: „Hoe staat het met de vrijheid van wetenschap?" Er was even een geprikkeld weifelen aan de andere kant. Toen veerde de chemicus professor Nabiev op: „Natuurlijk hebben wij vrijheid van wetenschap. Wij discussiëren vrijelijk. Wij kennen in ieder geval een vrijheid, die het Westen niet kent. Wij hebben geen patenten, wij zijn volksgeleerden, wij verbergen onze ontdekkingen niet voor het volk, behoeven dat niet te doen. .Want hier zijn geen particuliere ondernemers, die er geld uit willen slaan. Hier is het volk ondernemer!" De forse prof ging zitten, zijn intelligente gezicht onder de kaalgeschoren schedel stond bepaald niet vriendelijk. De eerste salvo's waren gelost in een van de boeiendste duels, die wij in de Sovjet-Unie voerden. Er werd van Nederlandse kant scherper inge steld. „U heeft ons misverstaan, dat bedoelen wij niet", en het volgende schot zat in de roos: „Is niet het dialectisch materialisme de voorgeschreven grond slag van de gehele Sovjet-wetenschap? En bewijst het geval-Lysenko (de agronoom, die meende dat hij de natuur tot het marxisme kon bekeren) niet dat de leerstelling van één geleerde door de regering tot bindend dogma kan worden verklaard?" Weer kwam professor Nabiev geïrriteerd overeind. „Ik begrijp dat westelijk gepraat over onze onvrijheid niet. Lysenko is een groot geleerde, maar ik heb hem twee keer in het openbaar aangevallen." Het was een voorzet voor open doel. De vraag: „Wanneer?" schoot naar voren. „In augustus van het vorig jaar", zei de professor. „Goal", dachten wij, want Stalin, de grote oogstbereider van de Sovjet-volken", zoals Theun de Vries hem eens noemde, Lysenko's schutspatroon, is drie jaar dood. Toen stond aan het eind van de tafel een lange man op, de filosoof professor Mouminov, en de woorden waarin hij het kernpunt ging uiteenzetten, kwamen weloverwogen en met licht neerbuigende vriendelijkheid: „Inderdaad neemt het grootste deel onzer geleerden het dialectisch materialisme tot leidraad. Deze marxistische filosofie leert ons de werkelijkheid kennen, maar zij is geen dog matische filosotie. Zij is een schepping der wetenschap, de hoogste en exactste vorm van menselijk weten, die de algemene wetten der natuur, de mensenmaatschappij en zelfs de menselijke gedachten kent en doorgrondt. En daarom, al onderzoeken wij ook alle andere wijsgerige stromingen, de Chinese, de Indische en ook de Westeuropese, houden wij ons aan het dialectisch materialisme. Is dat onvrijheid? Wij verstaan onder wetenschappelijke vrijheid de mogelijkheid voor iedereen om zijn capaciteiten te ontwikkelen. Die mogelijkheid bestaat hier zowel in de per soonlijke als in de wetenschappelijke sfeer." Dat was duidelijk. Het werd nog duidelijker, toen de geoloog professor Abajev het woord nam: „Er was een geleerde, die wilde bewijzen dat er in Midden-Azië geen minerale rijkdommen te vinden zouden zijn. Het artikel waarin hij dat wilde betogen, werd geweigerd. Nu zijn die minerale rijkdommen toch gevonden en mijn collega is blij dat men hem behoed heeft voor een dwaas figuur. Ik schrijf ook wetenschappelijke artikelen. Staan er onjuistheden in, dan worden ze geweigerd., Wat steekt daar voor verkeerds in?" En daarmee zat de goal, door professor Abajev in het eigen doel .geschopt. Want wie bepaalt of- zijn artikelen onjuistheden bevatten? En wat zou de wetenschap gemist hebben, wanneer geleerden bang zouden zijn geweest door hun collegae voor dwaas te worden versleten? Welnu, op dat principiële punt van de wetenschappelijke vrijheid leidde het Westen dus met één tegen nul. Maar voordat iemand daar zelfgenoegzaamheid uit af wil leiden, verwijs ik terug naar prof. Mimounovs woorden: Wetenschappe lijke vrijheid is de mogelijkheid voor een ieder om zijn capaciteiten te ontwikkelen. Op dat punt scoort de Sovjet-Unie. Want dit is geen lege leus. Bewijzen? Op het platteland bestaat leerplicht van acht tot vijftien jaar, in de steden van acht tot achttien jaar en in 1960 zal die tienjarige leerplicht algemeen zijn. In 1953 telde de USSR anderhalf miljoen studenten en nog eens anderhalf miljoen leerlingen aan middelbare technische scholen. In 1960 zal het aantal studenten met dertig percent verhoogd zijn. Op een bevolking van tweehonderd miljoen genieten thans zestig miljoen kinderen en volwassenen onderwijs. In Oezbekistan, waar voor de revolutie 97 percent analfabeten waren, is het analfabetisme vrijwel verdwenen. Het is onloochenbaar dat de USSR, die miljarden en nog eens miljarden aan onderwijs en wetenschap spendeert, waar voor haar geld wil hebben. Zij selecteert de kandi daten voor hoger onderwijs in vergelijkende examens. Men heeft hersens en geen geld nodig om aan een Sovjet-universiteit te studeren. De studie wordt zelfs als arbeid gehonoreerd. De stipendia voor het levensonderhoud variëren al naar gelang de prestaties van tweehonderd tot negenhonderd roebel per maand. Is die studiemogelijkheid voor iedereen een kwestie van louter sociale rechtvaardigheid? Vermoedelijk niet. Men wenst eenvoudig geen talent braak te laten liggen en men wil het nationale potentieel zo hoog mogelijk opvoei-en. Daai'om schudt men fabelachtige sommen over het onder wijs uit, zoals men het doet voor het wetenschappelijk onderzoek (47,2 miljard roebel in de jaren van 19461950). De Sovjet Academie van Wetenschappen met haar twee honderd instituten voor speurwerk, laboratoria en stations en tienduizend wetenschappelijke medewerkers, is vermoe delijk het gi'ootste wetenschappelijke centi-um ter wereld. De filialen van deze Academie in de ondei'scheiden repu blieken, waarvan een aantal, zoals het Oezbekistaanse, reeds volledige zelfstandigheid heeft verwoi-ven, breiden zich snel in omvang uit. De Academie in Tasjkent heeft 24 wetenschappelijke instellingen, waarvan achttien insti tuten voor speurwerk, en zeshonderd medewerkers. Aan uitrusting wordt per jaar vijftig tot zestig miljoen roebel besteed, met het huidige vijfjaren bouwplan is 160 miljoen gemoeid, aan salarissen wordt 34 miljoen per jaar betaald. De top-inkomens in de Sovjet-Unie zijn trouwens voor de geleerden, zij komen tot 25.000 roebel in de maand. Het hoofd van een laboi-atorium krijgt 4500, het hoofd van een instituut 6000 roebel. Het resultaat? Er gaan noodkreten op in de Verenigde Staten, die minder ingenieurs opleiden dan de USSR. In wetenschappe lijke zin zijn er zelfs op gebieden waai de Sovjet-Unie geen enkele wetenschap pelijke traditie bezat, enige verbazing wekkende z-esultaten behaald. Waarmee ik niet bedoel Moskouse stokpaardjes zoals de ontdekking, dat de hemellichamen op verschillende tijdstippen zijn gevormd, die men als „schitterende triomf op de schep pingstheorie" wil beschouwen, of de mede deling dat professor Lepechinskaja heeft aangetoond dat niet alleen cellen de eigen schappen van het leven bezitten, maar dat die eigenschappen eveneens aanwezig zijn in een levende materie, die zich tot een cel kan ontwikkelen. Vandaar naar de oplossing van het levensgeheim is maar één stap, zo hoopt men in de Sovjet-Unie. Een tempel der Sovjet-wetenschap: de Lomonossov-universiteit in Moskou, 32 verdiepingen hoog, met woonkwartieren voor de studenten, kan naar men zegt 45.000 personen bevatten. Deze wolkenkrabber werd opgetrokken tijdens de hoogtij der smakeloosheid van de Stalinistische architectuur. Hij lijkt op het Wrigley-gebouw in Chicago, alleen zitten daar niet zulke merkwaardige blauwe, rode en gouden tierelantijnen aan. Een vorm van aanschouwelijk onderwijs: de landbouwtentoon stelling in Moskou, waar naast een grootscheepse reclame voor de agrarische verrichtingen der ver schillende republieken, ook onder richt in moderne lanbouwmetho- des wordt gegeven aan bezoekende lelegaties. In het Middelnederlands is vrij ge woon het woord: sceminkel, dat een verbastering is van simminkel. Dat is overgenomen uit het Latijn, waarin simia: aap betekent. Een scharminkel is dus eigenlijk: een aapje. In oude teksten komt het woord in deze betekenis nog voor. Later gebruikte men het in de zin van: boze geest, spook. Een oude zegs wijze is: 't scharminkel jagen voor: ke telmuziek maken (om de boze geesten te verjagen). Uit de betekenis: spook vloeit die van: geraamte voort. De tegenwoor dige betekenis is: iemand die broodma ger is, hetzij mens of dier, in het bij zonder een paard. Gewestelijk gebruikt men scharminkel ook in de betekenis i van: spektakel, wanorde. BLOOMINGTON (Reuter) Dr. Alfred Kinsey, de Amerikaanse bioloog die vooral bekend is geworden door zijn ondei'zoe- kingen naar het seksuele gedrag van de mens, is op 62-jarige leeftijd te Blooming- ton overleden. Dr. Kinsey was buiten wetenschappelijke kringen vrijwel onbe kend, totdat in 1948 zijn boek „Het sek suele gedrag van de man" vei-scheen, dat een groot succes had. Vijf jaar later publi ceerde hij een werk over het seksuele ge drag van de vrouw. Dr. Kinsey stond aan het hoofd van een instituut voor onderzoek naar het seksuele gedrag van de mens, een onderdeel van de universiteit van de staat Indiana te Bloomington. Toen hij zijn eei-ste wei'k over het sek suele gedrag van de mens publiceerde, ontstond een felle strijd tussen hen, die het als een belangrijke wetenschappelijke bijdrage beschouwden en degenen die spraken van „immoreel" en „onweten schappelijk". De „Chicago Tribune" noem de Kinsey „een bedreiging voor onze ge hele maatschappij". De controverse werd nog verscherpt door de publikatie van het tweede boek. Dr. Kinsey was van plan ook andere volken dan de Amerikanen in zijn onder zoek te betrekken. COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCOOOOCCOCOXCCCCOCOOOOCCCCCOCCC'CC X y 'i WENEN (United Press). - Het Hon- ft gaarse dagblad Magyar Nemzet" schrijft, 8 8 dat het een „nonsensicale gewoonte" is, ft 8 portretten van vooraanstaande politici ft in etalages te plaatsen, „soms zelfs in 8 lingerie-winkels en slagerijen". Het blad 3 is ook van mening, dat het „een fout" y is te veel instellingen te noemen naar |'j tijdgenoten, vooral naar Matyas Rakosi". ft Het blad vindt het hoog tijd, daaraan 8 een eind te maken en in plaats daarvan w de namen te nemen van „historische 8 personen, zoals Bela Kun". 8 Volgens het weekblad „Irodalmy ft Ujsag" zijn de Hongaarse communisti- 8 8 sche leiders „aristocratischer dan de ft b Habsburgers". Zélfs aartshertog Jozefs ft ft kinderen gingen voor de oorlog naar een ft gewone staatsschool, maar de kinderen 8 der communistische leiders krijgen par- 8 ticulier onderwijs. De partijleiders doen ft hun inkopen in speciale goedvoorziene ftj winkels die voor hen zijn gereserveerd. 8 In hun vakantie baden zij in het Bala- ift ton-meer. De arbeiders worden van die 8 plaats weggehouden door politie en 8 prikkeldraad, aldus het blad. }3cocoocococooodccoodococccox>ccccoooco2cococoocccücccco Opvallend is het dat de Sovjet-weten schap die een historische binding heeft met de praktijk (vooral tot de techniek hetgeen niet verbazingwekkend is in een land dat op eigen houtje een schoks gewijze technologische ontwikkeling tot stand wilde brengen) tot het besef komt dat een tezeer op de tastbare werkelijk heid gerichte wetenschap zou gaan hinken en dei'halve bereid is ook minder voor de hand liggende projecten als bijvoorbeeld een onderzoek van oude Perzische manu scripten te subsidiëren. Waar het Westen in de „vreedzame wed ijver der co-existentie" die te komen staat, zich niet zal kunnen verooi'loven op we tenschappelijk gebied achter te raken bij de grote mededingei-, zal het nodig zijn al deze dingen te overwegen. Een geweldig voordeel hebben wij en dat is die onbe twistbare vi'ijheid van wetenschap. De Sovjet-geleerden noemen dat smalend „in determinisme", twijfel aan de mogelijk heid om de weizkelijkheid ooit te door- gronden, en verklaren zich tevreden op de borst kloppend -- dat zij een onwankel baar vertrouwen bezitten in de objectieve werkelijkheid van de wereld en de moge lijkheid die wereld hoe langer hoe beter te leren kennen en hem te verandei'en. Op deze basis van het dialectisch materia lisme stelt zich zelfs al het lager onder wijs. Welnu, zonder af te willen dingen op de analytische velddiensten van dat dialectisch materialisme, moeten zij, wan neer zulks hun het denken vergemakke lijkt, dat keurslijf vooral aantrekken! Maar om zeer onaangename en lang niet on waarschijnlijke verrassingen te vooi'komen wordt het tijd zich af te vragen of het Westen de stiefmoederlijke behandeling die het wetenschap en onderwijs nog vaak ten deel doet vallen, zich nog veel langer kan veroorloven. Een punt, dat in de Sovjet-Unie niet op het leerplan staat, is gods dienstonderwijs. Toch trekken de kerken van het Kremlin iedere dag honderden nieuwsgierige be zoekers. (Van onze correspondent in Wenen) Ofschoon de Hongaarse en Tsjechoslo- waakse autoriteiten slechts op een paar plaatsen het ijzeren goi'dijn hebben opge trokken, geloven veel ontevredenen dat zij nu veel gemakkelijker de grens met het Westen kunnen passeren. Zij zoeken echter niet deze „gaten" in het gordijn op, doch geven de voorkeur aan de rivieren de March en de Donau, die op enkele punten de grens met Oostenrijk vormen. Het is nu al verscheidene keren gebeurd, dat Hon- gaz-en en Tsjechen, die op een plezierboot een tochtje maakten op de Mai'ch of de Donau, plotseliru een paar van hun land genoten bij de Oostenrijke grens van het schip zagen springen. De vluchtelingen zwommen dan naar de Oostenrijkse oever en vaak gelukte deze poging, ook al werd er onmiddellijk met scherp geschoten. Het aantal vluchtelingen, dat in Oosten rijk asiel vraagt, stijgt met de dag. In de laatste tijd werden er per maand meer dan duizend gevallen geregistreerd. MOSKOU (Reuter/AFP/ANP/Tass). President Sukarno van Indonesië wordt vanmiddag per vliegtuig in Moskou ver wacht, waar hij zal verblijven in het Kremlin. Sukarno zal een eredoctoraat ont vangen van de universiteit van Moskou. Hij zal tweemaal twee dagen in de Rus sische hoofdstad vei-toeven. In de tussen liggende tijd zal hij een grote reis maken door de Sovjet-Unie, die hem zal voeren naar Leningrad, Sverdlovsk, Stalingi-ad, Sotchi, Bakoe en Samarkand. In Leningrad zal Sukarno het woord voeren op een massa-bijeenkomst. In Teheran was hij gisteren de gast van de Sjah. Op het vliegveld van Teheran stonden vier Russische vliegtuigen gereed, die de president en zijn gevolg vandaag naar de Sovjet-Unie vervoei-en. De Indonesische journalistenvereniging heeft in een verklaring geprotesteerd tegen de keuze van de journalisten, die Sukarno op zijn reis vergezellen. Uit de links ge oriënteerde jouz-nalisten werden vier com munisten gekozen. De journalistenvei-eni- ging heeft erop aangedrongen, dat geen ondei-scheid zal worden gemaakt naar de overtuiging van de journalisten bij de aan wijzing van de persmensen, die Sukarno mogen vergezellen. Het partijblad „Pravda" heet Sukarno in een hoofdartikel welkom. „Het Sovjet volk heet de vooi'treffelijke Indonesische staatsman en politicus welkom en in hem het moedige, tachtig miljoen zielen tellen de Indonesische volk, dat roemrijke blad zijden in de annalen van de beweging tot bevrijding van de Oosterse volkeren heeft geschreven. Meer dan veertig jaar geleden heeft de grote Lenin, de stichter van de eerste socialistische staat in de wereld met warme sympathie de revolutionaire, demo cratische beweging in Indonesië toege juicht. In januari 1946, toen de koloniale mo gendheden door middel van wapengeweld trachtten de Indonesische vrijheidsbewe ging te onderdrukken, heeft de minister van Buitenlandse Zaken van de Oeki'ainse republiek een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsi-aad gezonden, waarin hij eiste dat de UNO de toestand in Indonesië zou onderzoeken en een einde zou maken aan de buitenlandse inmenging. De vestiging van diplomatieke betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de Indo nesische republiek in 1950 legde de grond slag voor economische en culturele banden tussen beide landen. De economische samenwerking tussen de Sovjet-Unie en de andere socialistische landen is van bijzonder belang voor de Indonesische republiek, indien zij vast be sloten is zich in de kortst mogelijke tijd te ontdoen van de di-ukkende koloniale erfenis en door industrialisatie de basis voor haar economische onafhankelijkheid te leggen. St. David's (United Press) Voor wie van rust houdt en er anderhalve ton voor over heeft, die kan een „paradijs-eiland" kopen, twintig minuten varen van St. Da vid's in Wales. Het eiland Ramsey heeft een bevolking van vier zielen, geen tele foon en geen auto's. Een andere attractie van het eiland is de geest van St. Justinian, die daar vol gens de volksmond rondwaai-t met zijn hoofd onder de arm, verwensingen mom pelend aan het adres van de monniken, die hem eeuwen geleden op het eiland hebben vermooi'd. Uit Chili komen thans de bei'ichten over de vreeselijke aardbeving, welke al daar heeft plaats gehad. De eei'ste schok ken kwamen in den nacht, terwijl een hevig onweder woedde. In Valparaiso zakten zelfs de stevigste huizen ineen. Bij den tweeden schok stortte het fraaie operagebouw in en werd de gehele Brazil-avenue in een ontzaglijke puin hoop vei-anderd. Wat de aardbeving nog van de stad had overgelaten werd door het vuur vernield. Een groot aantal der branden is door den bliksem ontstaan. Volgens een voorzichtige schatting zijn drieduizend inwoners om het leven ge komen. Het aantal gewonden is niet te tellen. Alle steden en doi-pen binnen tien tallen mijlen in den omtrek van Valpa raiso zijn vrijwel met den aardbodem gelijk gemaakt. Het uiterste Noorden en het uiterste Zuiden van Chili zijn de enige gebieden waar de aardbeving geen onheil heeft teweegebracht. In Penco richtte een vloedgolf verwoes tingen aan. Een schip dat onlangs nabij de kust is gezonken, kwam tijdens deze vloedgolf omhoog en ligt nu hoog op het z»ru±

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5