\v DE SAMENZWEERDER 5edanZï/ze Oe school begint weer! DE ROOIJ <*Brieven aan de redactie Agenda voor Haarlem Bijna honderd meisjes maken pyjama's, lingerie en blouses Bunno op zoek naar Luilekkerland Kunstenaars klagen Alkmaarse courant aan wegens smaad Behalve veel plezier in het werk is goede opleiding noodzakelijk ELSARO vulpen Nasleep van Bergense expositie EEN MODERN CONFECTIE-A TELIER helpt speciaal tegen PERIODIEKE PIJNEN Burgerlijke Stand van Haarlem Een maand gevangenisstraf wegens mishandeling Critiek in jaarvergadering van „De Kondor" Duopassaéier brak been bij botsing Elf gewonden bij twee auto-ongelukken Geen akkoord bij loonover- leg in het grafisch bedrijf ©p nj f VERVOLGVERHAAL^, '^door Friedrich Bruegelj Kinderverlamming DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TOEN ONLANGS IN DE huishoudschool aan de Voorhelmstraat te Haarlem de diploma's van de vakopleiding confectie-industrie werden uitgereikt aan een aantal „modinettes" dat praktisch werkzaam was geweest bij twee te Haarlem gevestigde confectiebedrijven, ontstond het plan in één van deze bedrijven eens een kijkje te gaan nemen. Wij kozen hiervoor het bedrijf van de N.V. „Nobelt", aan de Leidsevaart in Haarlem, waar dagelijks in de ateliers op grote schaal de schaar gehanteerd wordt, de naaimachines ratelen en de strijksters voortdurend in actie zijn. Onder leiding van de adjunct-directeur, de heer J. F. van Leer hebben wij deze ateliers, waar de gehele dag in goede harmonie en samenwerking intens gewerkt wordt, bezichtigd. Lingerie, pyjama's (ook voor heren), nachthemden en sport- blouses komen daar iedere dag in grote getale heet van de naald. Op de stof, de coupe en bovenal op degelijk handwerk komt het hier aan, zodat geschoold personeel een eerste vereiste is. Het werk, dat hier verricht moet wor den, is specifiek vrouwelijk. Er werken hier thans honderd mensen in totaal, waarvan het merendeel uit vrouwen be staat. Alleen op de expeditie en in het magazijn, waar het lichamelijk zwaardere arbeid betreft, zijn ook mannen werk zaam. De gestadige groei en dientengevolge de voortdurende toename van personeel van dit jonge en springlevende bedrijf stellen de directie echter voor ernstige problemen wat de uitbreiding betreft. De ateliers zijn geheel aan de moderne tijd aangepast, ook hier ontbreekt de „ar beidsvitamine" via de radio niet. Elk kle dingstuk gaat van hand tot hand en pas seert achtereenvolgens de knipperij, de naaierij, de controle en de strijkerij, al vorens het de ateliers verlaat. Een goede samenwerking is daarom absoluut nood zakelijk en op onze wandeling door dit bedrijf hebben wij inderdaad de indruk gekregen, dat die samenwerking in hoge mate aanwezig is. Opleiding Ook voor ontspanning van het personeel wordt gezorgd. Handbal behoort tot de sporten, die door vele meisjes die er wer ken, beoefend wordt. Voorts is er een keurig ingerichte kantine. Dit alles ver levendigt de onderlinge band in het atelier. Veel meisjes, die hier werken, komen uit de bollenstreek. Naast de praktische er varing die de meisjes overdag opdoen, worden zij in de gelegenheid gesteld avondonderwijs te genieten, zodat zij ook theoretisch tot naaister geschoold kunnen worden. Buiten werktijd krijgen zij dan les in vakken als patroontekenen en knippen. Opleiding .Vooral de laatste jaren komt het steeds meer voor dat het bedrijfsleven en de overheid samenwerken om voor de leer lingen een verantwoorde opleiding in het door hen gekozen vak te verzorgen. De opleiding volgens een dergelijk leerling stelsel is in ons land een vorm van nijver heidsonderwijs. Naast de opleiding in het bedrijf wordt er tegelijkertijd een theo retische aanvullende opleiding gegeven aan de scholen voor nijverheidsonderwijs. En zo is er ook een leerlingenstelsel voor meisjes, uitgaande van de Stichting Vak opleiding Confectie-industrie, kortweg de VOC genoemd, in het leven geroepen. Dit leerlingstelsel is nog jong, want pas in september 1954 werd met een dergelijk stelsel in vier Nederlandse confectie-cen- tra, namelijk Amsterdam, Rotterdam, Almelo en Groningen, gestart. In dat eer ste jaar namen reeds dertig bedrijven met ongeveer driehonderd leerlingen aan de opleiding deel. In het tweede jaar, dat in september 1955 begon, onderging het leer lingstelsel een aanzienlijke uitbreiding, want toen waren er in vijftig deelnemen de bedrijven in achttien plaatsen in ons land reeds bijna zeshonderd leerlingen. De overheid subsidieert een door de werkne mers- en werkgeversorganisaties in de be trokken bedrijfstak bestuurde stichting of vereniging, die zich met de vakopleiding, in dit geval voor de confectie-industrie, bezig houdt. Ten overstaan van de stich ting sluiten de werkgever en de ouders of voogd van de leerling een leerling contract af, waarin van weerszijden ver plichtingen worden vastgelegd. De stich ting houdt tevens toezicht op de opleiding, waarvoor zij controleurs in dienst heeft. De meisjes genieten dus een tweeledige opleiding, want zij krijgen een bedrijfs- ADVERTENTIE HAARLEM, 27 augustus 1956 ONDERTROUWD: 27 aug., A. H. Koning en M. H. J. van Wetering; J. J. Voorham en G. Weijland; J. Tijman en J. C. Biemans; J. Koster en A. Jansen. GEHUWD: 27 aug., H. Francl en E. de Wit. BEVALLEN van een zoon: 24 aug., W. de Boervan Abs; 25 aug., J. Beende Graaf; 26 aug., J. Schuurmans—Koelman; C. H. van BoheemenWempe; E. J. M. Kinneging Tempelaars; J. M. van Dijk—den Blanken; W. J. van Zeist—van der Stelt; 27 aug., J. Hesselsvan den Bosch; J. A. Ph. Weltevre denvan Iersel; J. C. den Hartog—van den Heuvel. BEVALLEN van een dochter: 24 aug., A. VeenhovenFeldhusen; 25 aug., F. A. E. M. KlarenVooges; J. Kastelein—Stam; A. C. de Vries—van Duivenbode; J. Martin—Blok ker; 26 aug., E. M. H. VinkSteffen; W. C. BlomBolheem; A. M. de ClercqArnold; G. P. van DeursenCaspers; L. Roggeveen Suijk. OVERLEDEN: 24 aug., J. Keuzenkamp, 70 j., Kenaupark; P. Maarssenvan der Maas, 63 j., Gasthuisvest; H. Th. van den Berg Goemans, 51 j., Kamperlaan; 25 aug., A. H. Reinhart, 81 j., Schneevoogtstraat; G. A. J. C. Michaël, 23 j., Veenburgplein; 26 aug., J. S. Oldenhove, 65 j., Van Nesstraat. opleiding in een bepaald bedrijf en daar naast ontvangen zij algemeen vormend onderwijs aan de nijverheidsscholen. De instructrice maakt, de leerlinge niet alleen wegwijs, doch helpt haar, indien nodig ook met al haar moeilijkheden. Het is een éénjarige opleiding, waarin de meisjes be halve naai-onderricht ook enige machine kennis, warenkennis en kennis van de stofsoorten wordt bijgebracht. De leer lingen houden zelf een werkboekje bij, waarin de controleur de vorderingen kan nagaan. Het algemeen vormend onderwijs aan een nijverheidsschool is niet in de eerste plaats gericht op het vak, doch heeft veeleer ten doel het meisje op haar taak als huisvrouw en moeder voor te be reiden. Acht uur per week in bedrijfs tijd krijgen zij les aan huishoudscholen in algemeen vormende vakken, maar daar naast ook in koken, hygiëne en kleuter verzorging. Na beëindiging van het cursusjaar doen zij een examen, door de VOC afgenomen in samenwerking met de huishoudscholen. Slagen de leerlingen voor beide gedeelten, dan ontvangen zij tenslotte het zo be geerde diploma van confectie-naaister. Zo worden er sinds korte tijd jaarlijks door de Stichting Vakopleiding Confectie- industrie voor haar taak berekende „modi nettes" afgeleverd. Conform de eis veroordeelde de Haar lemse politierechter maandagmorgen een jeugdige los-werkman te Haarlem tot een maand gevangenisstraf. De jongeman was mishandeling ten laste gelegd. Toen hij na afloop van een voetbalwedstrijd op zijn fiets naar huis reed, ontstond er een bot sing tussen hem en een andere fietser. Volgens de jongeman „sneed" de ander hem. Hij werd driftig en uitte zijn woede door de andere fietser te lijf te gaan. Deze ontving enige rake klappen, waardoor een zware hoofdpijn opkwam, en moest zich onder medische behandeling stellen. ADVERTENTIE Na het grote succes dat wij vorig schooljaar boekten met de hebben wij deze opnieuw in de verkoop genomen. Deze solide Schoolvulpen met gouden pen en zichtbare inktvoorraad is op enkele punten nog verbeterd, maar de prijs is gelijk ge bleven, n.l. 6.25. U heeft een vol jaar garantie. Alleenverkoop voor Haarlem e.o. Anegang 14 naast C. en A. Tel. 11963 In de algemene vergadering van de Aannemingmaatschappij „De Kondor" te Amsterdam werden de jaarstukken over 1955 met algemene stemmen goedgekeurd. Zoals bekend, wordt het dividend dit jaar gepasseerd. De voorzitter deelde bij de aanvang van de vergadering als toelichting op het ver slag mede, dat het teleurstellende resul taat van 1955 een gevolg is van een opeen hoping van tegenvallers. Toen de maat schappij zich niet meer overeenkomstig de wettelijke voorschriften kon gedragen, moest men ook zwarte lonen gaan betalen, hetgeen ernstige gevolgen had. Daarbij speelde de kwestie van de „opzetten" ook een rol, evenals ziekten van bedrijfsleiders en uitvoerders. Het bestuur hoopte echter, dat men met de thans genomen verliezen het dieptepunt had bereikt. Van de zijde van aandeelhouders werd hierna ernstige critiek geuit op het be stuur. „Hoe is het mogelijk", zo vroeg men zich af, „dat in een gouden tijd voor de aannemingsbedrijven „De Kondor" een groot verlies leed?" Eén der aanwezigen meende, dat de fout bij de directie moest worden gezocht en wel doordat een goede calculator zou ontbreken. Ook de commis sarissen hadden beter toezicht moeten houden en aandeelhouders eerder op de grote verliezen moeten attenderen, aldus een andere aandeelhouder. De directie antwoordde, dat „er al veel is en nog veel wordt veranderd" en gaf een uiteenzetting omtrent de kostprijs berekening van nu, in vergelijking met de methode van vroeger. Gebleken is, dat in dit opzicht in het verleden grote fouten zijn gemaakt, onder meer bij werken van lange duur. De verliezen kwamen daar door niet eerder dan in 1955 aan het licht. Wat bekwame calculatoren betreft, werd medegedeeld, dat het erg moeilijk was om goede krachten aan te trekken. Er wordt alles aan gedaan hierin te voorzien. Het verwijt, dat commissarissen niet vol doende toezicht zouden hebben gehouden, moest de voorzitter afwijzen. Commissaris sen, die overigens geen bouwdeskundigen zijn, kunnen niets meer doen dan advi seren, zo werd opgemerkt, de directie moet het werk doen. De voorzitter gaf de ver zekering, dat, bij eventueel aannemen van nieuwe werken, de directie voldoende op haar tellen zal passen, zodat onaange naamheden als in het verleden niet meer voor zullen komen. In de vaste activa van de maatschappij schuilen nog belangrijke stille reserves. De directie heeft de indruk, dat de debiteuren volledig volwaardig zijn. De voorzitter zegde voorts toe een suggestie uit de ver gadering, om een deskundige in het col lege van commissarissen op te nemen, wel willend te zullen overwegen. Het beschik bare bankcrediet beloopt één miljoen gul den, waarvan f 650.000 opgenomen is. De heer H. W. A. van den Wall Bake werd bij acclamatie tot commissaris benoemd in de plaats van de aftredende heer M. Tau- din Chabot. Maandagmiddag om twee uur kwam op de Leidsevaartweg te Heemstede een motor in botsing met een bestelauto. De duopassa- gièr. mevrouw A. J. P.Van D. uit Haarlem, werd van de motor afeeslingerd, waardoor zij een rechterbeenbreuk opliep en naar het Elisabethsgasthuis te Haarlem moest worden overgebracht. Aan het einde van de dubbele rijbaan ter plaatse wilde de bestuurder van de bestel auto weer terugrijden, waarvoor hij zijn wagen keerde. De bestuurder wachtte eerst af tot een andere auto was gepasseerd, maar bemerkte niet, dat onmiddellijk daarachter de motor naderde. De motorrijder kon de bestelauto niet meer ontwijken, maar bij de botsing liep de man geen letsel op. De bestelauto werd aan de linkerzijde licht beschadigd. De collecte, die „Draagt elkanders las ten" te Heemstede ten behoeve van de t.b.c.- bestrijding heeft gehouden, heeft niet min der dan f 1527,40 opgebracht. Het bestuur dankt alle gevers en collectanten voor de goede steun. De heer J. uit Naarden werd maandag avond, toen hij uit Amsterdam komend in zijn auto de rijksweg nr. 1 bij Naarden overstak, aan de verkeerde kant gepas seerd door een in dezelfde richting rijden de autobus. Zijn auto raakte daardoor een uit Amersfoort naderende bestelwagen. Door de botsing liep de familie R., die in de wagen van de heer J. zat, verwondingen op. De heer en mevrouw R. en een dochter kregen een hersenschudding, een tweede dochter verwondingen aan de rug, terwijl een dochter van de heer J. een gat in het achterhoofd opliep. De heer J. en de be stuurder van de bestelwagen kwamen met de schrik vrij. De vijf gewonden zijn naar het diaconessenhuis in Naarden vervoerd. Een auto met werklieden en materieel van de waterleidingmaatschappij „Gelder land" te Doetinchem is maandag op de hoofdweg tussen Ernst en Epe in volle vaart tegen een boom gereden. Zes inzit tenden werden daarbij gewond. Het voor- gedeelte van de wagen werd vernield. De gewonden, twee leden van het per soneel der waterleidingmaatschappij en vier arbeiders van de Nederlandse Heide maatschappij, zijn naar een ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. Vier hunner zijn zwaar, hoewel niet levensgevaarlijk, ge wond. Twee minder ernstig. De chauffeur passeerde een andere auto en moest voor een tegenligger zijn wagen snel op de rechter weghelft brengen. Daarbij is de auto op de teerweg, die door de regen glad was, geslipt. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven heeft meegedeeld, dat op 21 en 27 augustus besprekingen tussen de we-k- gevers- en werknemersorganisaties in het grafisch belrijf zijn gehouden over de toe passing van de regeringsverklaring van 19 maart 1956 met betrekking tot een per 1 sep tember mogelijke verhoging der lonen. Par tijen hebben echter geen overeenstemming kunnen bei-eiken. Zij hebben zich thans tot het College van Rijksbemiddelaars gewend, met het verzoek in deze een beslissing te willen nemen. 4-5 Bunno wreef verbaasd zijn ogen uit... Droomde hij? Maar neen.duidelijk hoorde hij een stem, die tegen hem praatte; en die stem kwamvan de houten vogel op de paal! Ja, werkelijk, de vogel sprak tegen hem! „Bunno, je moet een put graven in de grond!", zei de vogel. „Kijk achter de steen, waarop je zit; daar zul je een schop vinden om te graven!" Bunno keek met open mond omhoog. Hij snapte niet, hoe een houten vogel praten kon De Haarlemse advocaat bij de Haarlemse Arrondissementsrechtbank, mr, M. D. Pro per, heeft op verzoek van de heren L. J. Swaanswijk (Lucebert), David H. C. Kou- wenaar, Jacob Mooy en Reinier A. Reemer de Officier van Justitie bij de Arrondis sementsrechtbank te Alkmaar verzocht een vervolging in te stellen wegens laster, c.q. smaadschrift, c.q. belediging tegen de hoofdredacteur van de Verenigde Noord hollandse Dagbladen n.v. gevestigd te Alk maar en wegens smaadschrift, c.q. beledi ging tegen twee journalisten verbonden aan de Alkmaarsche Courant. Van de vier bovengenoemde kunstenaars, die het verzoek tot het instellen van een Verkort weergegeven) Emigratie Australië. Palmyra: Mijne Heren, Betreffende het bericht „Nieuw Emigratie-akkoord met Australië," waarin medegedeeld wordt, dat de tegenwoordige werkloosheid slechts te wijten is aan om schakeling en uitbreiding van de economie, vraag ik me af, of dat dan zolang moet duren, aangezien deze toestand nu al ruim 7 maanden duurt. Hoe komt het dat er in Perth (W.A.) en omgevende dorpen thans zh 3000 mensen werkloos zijn, terwijl de Australische minister van Handel, John Mc. Ewen, verkondigt: „Wij hebben drin gend behoefte aan mensen"? Noemt de minister dat een goed bestaan: 2XA Austra lisch pond voor een vrijgezel, wat de helft van het kostgeld is, als hij werkloos is, wat •luer heel-'normaal is. Ik lees ook: „Niet .ieder mens vindt zijn toekomst pasklaar," Momenteel kan men niet eens werk krij gen in de Asbestmijnen. Wat zou u er van denken, als u óp een zaagmolen werkte en ze stuurden u 3_ dagen naar huis met de woorden „sorry '3 days no work," met als gevolg 3 dagen geen geld? Hoe kan men dan bepalen dat degene die onder een over eenkomst emigreren zich verbinden 2 jaar te blijven werken in het vak of beroep, dat zij ook in Nederland uitoefenden? Zeker doen de Australiërs alles wat in hun ver mogen ligt om de Nieuw Australiër te hel pen, maar hoe komt het dan dat als er een of andere baan in de courant staat, 6 van de 10 keer gevraagd wordt „Australian Experience." En hoe wordt het dan ver klaard, dat er hier in Australië bedrij ven zijn, die als stelregel hebben, dat als er mensen ontslagen worden, eerst de Nieuw Australiërs eruit gaan en dan Australiërs, of het goede vaklui zijn of niet? Wat zou onze geachte minister zeggen, als hij zelf fabriek en bedrijven afmoest om een baan tje onverschillig wat en overal ten ant woord kreeg: „sorry, full up." En dan als zijn laatste troost: 2.10 van de steun?' Mijne heren, gaarne zag ik ook dit stukje gepubliceerd. Plet moest me van het hart. A. Nikken, Palmyra, West-Australië. De onbewaakte overweg. Is het ter voor koming van ongelukken op onbewaakte overwegen niet mogelijk een indirecte be veiliging in de trein aan te brengen? De meeste ongelukken ontstaan doordat de be stuurder geen details heeft van de rails op verre afstand en daardoor het onraad te laat opmerkt om nog tijdig te kunnen stop pen. Mijn gedachte ging uit naar een op tische installatie, een verrekijker (althans in- principe) welke'1 het ontvangen beeld op een matglas in de kabine werpt. Kijkt de treinbestuurder op het matglas dan ziet hij het overzicht van de rails op verre af stand in details! Het apparaat heeft ook nut bij werkzaamheden aan de spoorrails; de arbeiders zijn bijtijds voor de treinbe stuurder zichtbaar. C. J. BOOS (Het zou onzes inziens nog eenvoudiger zijn iedere treinbestuurder een verrekijker te geven; hij kan dan althans overdag bij goed weer niet alleen de spoorbaan tot op grotere afstand overzien, maar ook de wegen die de spoorbaan kruisen. Want daar rijden de mensen, die ongelukken op de onbewaakte overwegen veroorzaken als zij niet goed opletten en uitkijken. Maar zelfs een met een verrekijker gewapende treinbestuurder moet maar afwachten wat iemand, die een onbewaakte overweg na dert, zal gaan doen :stoppen of doorrijden. Red. H.D.). 21 De ervaringen, opgedaan tijdens de Duitse tijd, had den hem geleerd, dat drukke straten en pleinen en volkomen verlaten straten het meest gevaarlijk waren. Hij herinnerde zich een vriend, die inmiddels geëxecu teerd was, die hem eens had gezegd: In de onder grondse beweging kan alles waar zijn maar ook vals; er zijn geen vaste regels, behalve één: je moet geluk hebben. Hij zou eigenlijk best naar het museum kunnen lopen, dacht hij, maar hij deed het tenslotte toch maar liever niet. Hij keek slechts even naar het museum, luisterde naar de stemmen van de voorbijgangers en liep toen door. Tegenover de Panka Straat stak hij de tramrails over. Er was daar een klein cafeetje, waar hij even kon uit rusten. Toen hij vlak voor dit cafeetje in de Panka- Straat stond, begreep hij dat hij op het punt stond één der grondregels van het ondergronds verzet te breken. Jaren lang toch was hij hier een goede bekende bezoeker ge weest. Verscheidene keren had hij hier zijn vrienden uit de organisatie ontmoet en hij had hier verder ontmoe tingen met Antonin, Jablonsky en Jablonsky's zuster ge had. Tóch ging hij naar binnen. Al mocht hij dan met niemand praten en al mocht hij geen contact zoeken, hij kon tenminste luisteren naar wat de mensen elkaar vertelden. Hij ging aan een tafeltje, dat dicht stond bij dat, waaraan twee heren zaten, zitten. Beiden droegen het partij-insigne, maar dat zei tegen woordig niet veel meer. Ambtenaren, dacht Jan, en hij scherpte zijn oren om hun gesprek te kunnen volgen. Dit kostte hem echter niet vel moeite, omdat men in dil smalle cafeetje wel heel zacht moest fluisteren om niet verstaan te worden. Hij bestelde een glaasje cognac en luisterde naar de twee heren. Ze voerden het gebruikelijke gesprek. Ze klaagden over de kleine rantsoenen en de hoge prijzen in de regeringswinkels op de vrije markt. Ze spraken over de opening van nieuwe winkels, waar alles, letterlijk alles te krijgen was tegen betaling in vreemd geld en wisselden tips uit waar je op de zwarte markt vreemd geld kon kopen en ze bespraken de laatste noteringen vai de zwarte beurs. Tenslotte werden hun stemmen zo zacht, dat Jan niets meer kon verstaan, maar hij wist dat ze nu toegekomen waren aan het vertellen van mopjes over de vrouw van de president. Lagere middenstand, dachi Jan: zo leefden ze ook tijdens de Duitse bezetting, mop perend over alles en nog wat en tenslotte moppen ver tellend over Hitler of Emmy Goering. Het deed hem echter goed naar hun stemmen te luis teren, waardoor hij de impressie kreeg, dat hij niet al leen op de wereld was. Hij draaide het glas langzaam tussen zijn handen en verwarmde zo de goud-bruine cognac, waarin de lichten zich weerkaatsten. Hij nam een slokje en begon weer met het glas te spelen. Jan luisterde niet meer naar zijn huurlieden; zijn gedachten zweefden weg naar het verleden. Toen de oorlog was uitgebroken, was hij begonnen met het tikken van anonieme brieven, die hij zelf ver zorgde, waarbij hij er echter op lette, dat ze niet te- feeht kwamen bij mensen, die hij kende. Opdat het schrift van de machine niet nagegaan zou kunnen wor den verstuurde hij slechts doorslagen. Ja, in die tijd waren zijn ideeën over ondergronds werk nog zó naïef geweest! De inhoud van de brieven was al even naïef: „U dient zich niet in te laten met acties, hoe onbelang rijk en hoe beperkt van opzet ook, die de Duitsers zou den kunnen helpen. Ze zullen verslagen worden en wij zullen onze vrijheid herwinnen. De Fransen en Engelsen zullen winnen en wij zullen onze republiek weer terug krijgen". Hij was toen, in die rumoerige dagen nog in staat ge weest om zo iets te schrijven, al wist hij ook héél goed, wat er in München was gebeurd. Toen kwam oktober 1939, met de opstandjes, van de studenten, waarbij velen gevallen waren of gearres teerd. In die periode was hij aangesloten bij een groep, welke „oktober" heette. Ze drukten vlugschriften en verspreidden deze. Maar dat was slechts een begin, want ze wilden oorlog voeren. De vijand was met wapenge weld hun land binnengedrongen en moest dus weer met wapengeweld het land uitgedreven worden. Zij begon nen dus een strijd van kleine schermutselingen, met als wapen revolvers en handgranaten, een strijd van koppig nagejaagde doeleinden, een strijd echter ook, waarin geen sprake was van een beschermend uniform, een burgerstrijd in werkkleding, waarin de man op zichzelf was aangewezen, waarin de glans van medailles en lecoraties ontbrak, een strijd in het duister. De oorlogsjaren waren voor hem samengevloeid in 'en enkele, vrij vage herinnering, in een onpersoonlijk ets, dat onpersoonlijk gevoerd was. Hij had Antonin pas later leren kennen, in 1943, toen lij al vier jaar lang gestreden had. Antonin had nooit /erteld wanneer hij met het vechten was begonnen. Hij vertelde nooit iets over zichzelf en hij toonde nooit iroefenis of smart wanneer iemand in de strijd bleef Mij was het prototype van de ondergrondse strijder en had overal in Europa gestreden kunnen hebben. Jan had het gevoel dat Antonin niet falen kon. Hij zou hem itraks ontmoeten, zodat hij niet door deze zaak als lachtoffer zou vallen in de felle strijd. Hij glimlachte en bestelde een tweede glas cognac, •.vat Antonin overigens nooit goedgekeurd zou hebben. Men dronk niet als men in actie was! Door de alcoho: kon men moeilijke situaties al te licht beoordelen en zelfs foutief: dit had Antonin er altijd bij zijn mensen ingehamerd. Met het gevoel van een verboden vreugde te genieten, savoureerde Jan de cognac. Hij vond de drank goed en deed zo lang mogelijk over zijn glas. Toen het glas leeg was, overlegde hij bij zichzelf oï hij nu een derde zou bestellen of niet. De conversatie naast hem kabbelde rustig voort. Een derde man had zich bij hen gevoegd en vertelde iets op een fluisterende toon. Eén hunner vroeg iets, wat Jan echter niet kon verstaan. De derde man antwoordde daarop: Je doet alsof ik er zelf bij geweest ben, maar alles wat ik ge zegd heb, heb ik via de radio gehoord. Ik weet niets meer, dan wat door de radio verteld werd. Drie nationa listische Trotskyisten of drie Trotskyistische nationa listen ik kan die fijne onderscheiding maar niet be grijpen hebben Robert Semal vermoord. Hij was hoofd van een afdeling van het Ministerie van Binnen landse Zaken. Twee andere mannen hebben buiten op de uitkijk gestaan. Alle vijf waren betaalde agenten van een vreemde mogendheid. Het publiek is verplicht om alle verdachte voorvallen te rapporteren. Ze hebben een telefoonnummer opgegeven, maar dat ben ik ver geten. Is hij dood?, vroeg één van de mannen. De man, die het nieuws verteld had, citeerde uit „Hascheks Schwejk" Natuurlijk hebben ze geen ge wone revolver voor zulk een belangrijk man gebruikt, ze gebruikten iets superieurs. Het was volkomen in tegenstelling met wat steeds gedaan was. Nog nóóit was zulk nieuws zo snel bekend gemaakt. Dit precedent kon alleen maar betekenen, dat men de zaak stevig in handen had en dat de jacht ge opend was. Ze zouden op 't ogenblik fanatiek links en rechts arrestaties verrichten. In dit opzicht waren zij precies hetzelfde als de Gestapo. Precies zoals de Gesta po had gedaan, arresteerden ze maar in het wilde weg als er iets ernstigs was .voorgevallen. Hierdoor waren ze er nagenoeg zeker van dat ze wel iemand te pakken kregen, die in hun ogen geen blanco strafblad meer had. De politie bereikte met deze methode steeds wel een resultaat. HOOFDSTUK IX Jablonsky lag op zijn brits, ineengerold in een deken. Mij zei niets. Er bestaat namelijk een groot verschil tus sen het luisteren naar verhalen over wat er in de ge vangenissen gebeurt en het aan de lijve meemaken. Hij voelde echter dat hij de kracht had de pijn te verdragen. Hij kon de naweeën van de kwelling zelfs beschouwen als iets onbelangrijks, als iets, wat hem eigenlijk nauwe lijks betrof. Het leek hem belangrijker toe een ferme houding aan te nemen in zijn nieuwe positie. Hij ver bleef al bijna vier uren in de gevangenis, maar hij was met zichzelf nog steeds niet in het reine gekomen over de situatie, waarin hij zich bevond, en hij had nog niet besloten wat zijn taktiek zou moeten zijn. Als alles maar niet zo vlug was gebeurd, vond hij, dat zou het veel ge makkelijker zijn geweest. Ondanks alles moest hij even glimlachen. Zou het ingrijpen van de politie wel ooit anders dan plotseling kunnen zijn? Franta Vymetal liep de cel op en neer. De stilte, die Jablonsky bewaarde, vergrootte zijn gevoel voor hulpe loosheid. (Wordt vervolgd). vervolging deden, werd op 18 augustus van dit jaar in de kunstzaal van de Stichting het Kunstenaarscentrum Bergen een ten toonstelling geopend. In de zogenaamde „experimentele" vorm bevatten de geëx poseerde werken onder meer protesten te gen „massavernietiging, ontmenselijking door mechanisatie, satires op valse roman tiek. schijn-religie, wansmaak door reclame en televisie. Over deze expositie werden door de hoofdredacteur van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen n.v. publicaties gedaan, die het karakter van smaadschrift hebben en die kwetsend 'zijn voor de eer en goede naam van de betrokken expo santen", aldus vermeldt in de dagvaarding mr. Proper. Van de hand van genoemde medewer kers aan de Alkmaarsche Courant versche nen artikelen, die respectievelijk de vol gende passages bevatten: „Indien dit werk een spiegel is van hetgeen leeft in degenen, die het tot stand brachten, kan de geest van deze lieden slechts worden vergeleken met een giftig, rokend moeras, dat men moet mijden als een verraderlijke besmettings bron. In plaats van zich het etiket kunste naar op de borst te spelden, zich ook in hun doen en laten het air van de kunstenaar aan te meten, als zodanig nog grotendeels te durven leven op uitkeringen der over heid, dienden deze heren zich met spoed naar een psychiater te begeven om zich eens aan een flinke kuur te onderwerpen." Aldus worden de betrokken kunstenaars voorgesteld als geesteszieke, verderf-ver- spreidende parasieten, zegt mr. Proper in zijn toelichting. „De betrokkenengedroegen zich in hun produkten bewust grofHier tart ten vlegels hun medemensen. Zij spuwden de bezoekers hun hoon en verachting voor het allergewoonste maatschappelijk gedrag -in het gelaat, louter en alleen om te laten zien hoe goed zij wel durfden.De for mulering (..van hun protest) was bewust vlegelachtig, opzettelijk „rot". Ook deze tenlaste-leggingen maken smaadschrift uit en het beledigend karak ter van de kenschetsing „vlegels" behoeft geen nadere toelichting, aldus de toelich ting van mr. Proper. Zoals wij reeds eerder meldden werd de genoemde expositie enkele dagen na de opening gesloten door de burgemeester van Bergen aangezien van verschillende zijden klachten waren ingediend volgens welke een aantal van de werken aanstootgevend werden geacht op religieuze en aesthetische gronden. In de week van 12 tot en met 18 augus tus zijn in ons land aangegeven negenen negentig nieuwe gevallen van kinderver lamming met verlammingsverschijnselen, namelijk in de provincie Groningen één; in Friesland tien; in Overijsel vijf; in Gelderland acht; in de provincie Utrecht drie; in Noordholland negen (twee in Am sterdam en Beverwijk en één in Beemster, Bussum, Castricum, Egmond-Binnen en Heiloo); in Zuid-Holland twintig; in Zee land vier; in Noord-Brabant achttien; in Limburg eenentwintig. Voorts werden eenentwintig gevallen van kinderverlamming zonder verlam mingsverschijnselen aangegeven, namelijk in Gelderland één; in Zuid-Holland één; in Noord-Brabant vier; in Limburg vijf tien. Geen gevallen van kinderverlamming werden in de genoemde periode aange geven in de Noordoostpolder en Drente. DINSDAG 28 AUGUSTUS Minerva: „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein", 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 915 uur. Luxor: „Twintigdui zend mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parei van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Helden zon der glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bfoemendaal: 8 uur, Hoofdstad operette met „Hör' mein Lied Violetta". Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Albert de Klerk, Concertgebouw: 8.15 uur, Zomeravondconcert door het Noord hollands P ilharmonisch Orkest o.l.v. Ma- rinus Adam m.m.v. Corrie Daniskas—Van Zwieten, sopraan. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Minerva: „Doctor at sea", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigdui zend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Helden zonder glorie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „10.30 uur, Vakantieprogramma „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 2, 4J5, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 1.15 uur, Opera Italiana. Fragmen ten uit bekende Italiaanse opera's. Theater Pieter Langendijk: 8 en 9.30 uur, Toneel kronkels door Simon Carmiggelt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6