Toekomstige rijksweg nu ook in streekplan verder oostelijk van Haarlem Verbinding met Waarderpolder via tweede brug over Noorder Spaarne Ir. E. A. Bierdrager directeur openbare werken in Deventer Buren- en familieruzies voor Haarlemse politierechter Vakantieweek voor bejaarden van tehuis aan Schotersingel In september begint in Haarlem cursus bejaardenhelpster Twee bussen naar Twente Groepswerk met verjongend effect DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Globale onderscheiding Verpleger nam verdovende middelen mee naar huis Circus Van Bever komt naar Haarlem Bij inbraak aan Zonnekade wordt 150 aan gouden sieraden vermist Met oliekan gegooid Veertig jaar in dienst van P.T.T. V oor lichtingsavond van Haerlems Studenten Gildt Ruit vernield bij fotozaak Noorweer Vragen van raadslid over woningbouwnota „Hör' mein Lied, Violetta" ging niet door p»ooaxiooc>3uuüuix«xxxojuueox«iuaroogooonrrocorcooo< DE VASTE COMMISSIE van de provinciale planologische dienst van Noordholland zal zich aanstaande donderdag andermaal bezig houden met het streekplan voor Zuid- Kennemerland. Er is de laatste maand hard gewerkt om de laatste hand aan het plan te leggen voordat het in de openbare sfeer komt. Daarbij is uiteraard voor zover mogelijk rekening gehouden met de opmerkingen die de verschillende colleges van B. en W. in deze streek over het concept-plan hebben gemaakt. Naar wij vernemen heeft Haarlem daarbij het grootste succes geboekt. De streekplan-ontwerpers zijn namelijk ge zwicht voor de Haarlemse bedenkingen tegen het tracé van de toekomstige rijksweg ten oosten van Haarlem, zoals dat aanvankelijk in het streekplan was opgenomen. Tot voor kort nam men bij de provincie altijd aan, dat deze weg, komende van de Velser tunnel ten westen en ten oosten van Spaarndam zou lopen, het Noorder Buitenspaarne ter hoogte van de Mooie Nel door middel van een tunnel zou kruisen om ver volgens door de Waarderpolder in zuidelijke richting verder te gaan om in of bij de Haarlemmermeerpolder aansluiting te geven op het bestaande wegennet. De streekplancommissie heeft nu de toekomstige rijks weg ten oosten van Haarlem opgenomen volgens de plannen van Rijkswaterstaat waarmee het gemeentebestuur van Haarlem zich akkoord heeft verklaard en dus verder oostelijk geprojecteerd. De weg gaat nu van de Velser tunnel ten noorden en oosten van Spaarndam naar de Verenigde Grote en Kleine polders onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude, kruist de weg Haarlem—Amsterdam even ten oosten van de hoogspanningslijnen om vervolgens naar het westen af te buigen. Het gemeentebestuur van Haarlem is van deze wijziging in kennis gesteld. Ten zuiden van Vijfhuizen loopt de weg in de lengte richting van de Haarlemmermeer naar de omgeving van Sassenheim, waar aansluiting wordt verkregen op rijksweg 4 en verbinding met rijksweg 4a, respectievelijk naar Den Haag en Rotterdam. Intussen acht de planologische dienst het gewenst dat de Waarderpolder met de daar gelegen industrieterreinen ook een goede verbinding krijgt met het wegenplan en daarom is als voorlopig alternatief ook een verbinding geschetst van de Zaa- nenstraat via een brug over het Noorder- Buitenspaarne langs het industriegebied in de Waarderpolder, waarna de weg onder de spoorlijn en de rijksweg naar Amsterdam door zich voortzet langs de oostrand van tiet toekomstige Parkwijk en Schalkwijk om ten westen van Vijfhuizen aansluiting t geven op de hierboven genoemde rijksweg. Al is op deze wijze tegemoetgekomen aan 'de wensen van de Rijkswaterstaat en Haarlem, men kan aannemen dat dit bij de provinciale planologische dienst niet van harte is gebeurd, omdat men zich op het standpunt stelt, dat een te ver van Haar lem gelegen rijksweg geen verlichting van de verkeerscongesties in de Haarlemse bin nenstad zal geven. Daarom stelt men er aan provinciale zijde prijs op, dat de mo gelijkheid tot een tunnelverbinding onder het Noord Buitespaarne wordt opengehou den. Deze tunnel biedt ook een voordeel voor het scheepvaartverkeer over het Spaarne, want een brug van de Zaanen straat uit zal noodzakelijk laag moeten blijven. Een andere consequentie van het nieuwe tracé van de rijksweg ten oosten van Haar lem is, dat de verbinding Haarlem-Zaan streek, welkè aanvankelijk van de scherpe hoek in de Vondelweg in Oud-Schoten ten noorden van Spaarndam in de richting van zijkanaal C was geprojecteerd, thans van hetzelfde punt af in de richting van het zij kanaal B zal gaan: dit gebeurt om de landbouwkavels in dat gebied te sparen. Zijn de Haarlemse bezwaren tegen het streekplan op deze wijze ondervangen, ook aan bedenkingen wélke vooral maar niet uitsluitend van Heemsteedse zijde wer den geopperd is op royale wijze tegemoet gekomen. In Heemstede en andere gemeen ten was men gekant tegen een te grote detaillering van het streekplan. De plano logische dienst is nu ingegaan op deze op merkingen door een globale onderscheiding te maken tussen de gebouwde gedeelten en de ruimten voor agrarische en recreatieve doeleinden. Intussen wordt de zogenaamde „detail lering' in het streekplan in de kringen van de gemeentebesturen vaak misverstaan. Het streekplan immers is niet bedoeld als een betutteling van de gemeenten, maar juist wel om hen een steun te verschaffen ■in de strijd tegen de toenemende verstede lijking en aantasting van de ruimte. Het streekplan biedt een basis x;oor de structu rele ontwikkeling van de streek, waardoor juist de gemeenten de mogelijkheid wordt geboden zich te verdiepen in de uitwerking van bepaalde details, zoals bijvoorbeeld de groenvoorziening in de wijken en de omgeving van die wijken met groen. Het zijn juist deze onderdelen van het streek plan die de gemiddelde bewoner van deze Omgeving het meeste aanspreken en het is juist daarin dat het streekplan de ge- meenten voldoende ruimte en vrijheid voor eiaen vormgeving laat. In dit verband zij opgemerkt, dat de karakteristiek van het streekplan voor Zuid-Kennemerland juist gelegen is in het handhaven van het eigen aspect van de duinstreek met zijn aantrekkelijke onregel matigheid van de overgang van de natuur in de bebouwing aan de westzijde van de bewoonde agglomeratie van IJmuiden tot Vogelenzang en Bennebroek. Tevens is in het streekplan een aan el kaar groeien van de bebouwing tegenge gaan: de woonkernen van Velsen, Driehuis, Santpoort, Bloemendaal, Overveen. Aer- denhout, Zandvoort, Heemstede, de Glip en Bennebroek-Vogelenzang blijven van elkaar gescheiden door onbebouwde ge deelten, die op zichzelf wel niet groot of omvangrijk zijn, maar juist voldoende om de benauwende aanblik van een ononder broken bebouwing te voorkomen. Die gedachte heeft bij de ontwerpers ook voorgezeten toen zij de belangrijkste ver bindingswegen met ruime groenstroken omgaven. De detaillering van die groene zomen is en blijft natuurlijk een gemeen telijke kwestie, maar voor de streek is het belangrijk dat de aantrekkelijkheid van het geheel wordt bewaard en verhoogd door dergelijke groene banen temidden van de voortschrijdende verstedelijking. Zeker geldt dit voor de omgeving van de toekomstige Haarlemse satellietstad Zuid- Schalkwijk. Weinig veranderingen In het algemeen zijn er verder weinig veranderingen in het streekplan - dat zo als eerder gemeld voorziet in woon- en werkgelegenheid voor ruim vierhonderd duizend inwoners - te verwachten. Wat de wegen betreft is de zuidelijke randweg van Haarlem (Schipholweg) naar en via Spaarnelaan, Van Oldenbarneveld- laan naar het viadukt in de spoorlijn Haar lem-Leiden om verder te gaan ten noorden van Aerdenhout en Bentveld om ter hoog te van de manége aan te sluiten op de Zandvoortselaan. gehandhaafd. Een tweede oost-westverbinding wordt gevormd door een aaneenschakeling van de Haarlemse bolwerken (aansluitende op oostelijke stadsrandweg en de verbinding met het industrieterrein via de Prinsen- brug) de Verspronckweg. de Kleverpark weg en vandaar via een gedeelte van de westelijke randweg (het tracé Heussens- straat-Willem de Zwijgerlaan-Zijlweg), waardoor aansluiting ontstaat op de Domp- vloedslaan, de Tetterodeweg vanwaar de Zeeweg kan worden bereikt. In het tracé van de noord-zuidverbin ding (westelijke randweg) is geen wijziging 'gekoméb.' Ten zuiden van de Zandvoortse laan' blijft de wqg langs de spoorlijn de voorkeur verdienen boven een meer weste lijk gelegen route. Dit is niet alleen een kwestie van het sparen van natuurschoon, maar vooral van verkeersefficiency. Hier geldt namelijk hetzelfde argument voor een dichter bij Haarlem te projecteren oostelijke rijksweg: hoe verder deze ver bindingen fmn de dorpen in de bollen streek worden aangelegd des te minder betekenis hebben zij voor het uit die rich ting komende verkeer. Het gevolg is, dat in Haarlem zich toch alles door de bin nenstad wil dringen. Tenslotte merken wij nog, dat het duin terrein tussen Zandvoortselaan en Zeeweg en ten westen van de bebouwing van Bent- veld-Overveen gereserveerd is voor de recreatie. De ontwerpers van het streek plan beschouwen de Kennemerduinen ten noorden van de Zeeweg vooral als een na tuurreservaat. Het zojuist genoemde duin gebied is zeer geschikt voor de typisch massale recreatie. Vandaar dan ook, dat in het plan een toeristische autoweg is ont worpen welke van de Vogelenzangseweg ter hoogte van de Oranjekom naar de Zandvoortse manége bij Bentveld voert en vandaar naar de Zeeweg, waar deze weg ten westen van de terreinen van het Haar lemse waterleidingbedrijf uitmondt. Resumerende kan men zeggen, dat het streekplan voor Zuid-Kennemerland, waarover zoveel te doen is geweest, op gelukkige wijze een harmonische ontwik keling van de economische, waterstaat kundige, culturele en sociale gegevenheden in dit gebied mogelijk maakt. Er is lang aan dit streekplan gewerkt, hetgeen niemand behoeft te verwonderen, gezien de ingewikkelde materie, waarin vele tegenstrijdige belangen met elkaar moesten worden verzoend. Maar er is een grote stap in de goede richting gedaan. Dat zal iedereen beamen, die weet dat het bijvoorbeeld nog in 1026 mogelijk was, dat de gemeente Velsen een uitbreidingsplan maakte met een aaneengesloten bebouwing -van Santpoort-tot IJmuiden en industrie-, terrein bij Waterland en Beeckesteyn.-Dat stadium is men tenminste te bóven'geko men. Voor de Haarlemse politierechter had zich maandag te verantwoorden een dertigjarige verpleger uit Amsterdam, die verduistering ten lase was gelegd. De man werkte vier jaar geleden in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem en had daar tijdelijk het beheer over de medicijnen. In een tijd, dat hij aan slapeloosheid leed, nam hij een injectiespuit en enige ampullen met o.a. morfine en opial mee naar huis. Later kwam uit, dat de man deze artikelen had mee genomen. Voor de politierechter verklaarde de ver pleger, dat hij zich niet bewust was geweest van het onjuiste van zijn handelwijze. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, hield er rekening mee, dat de misstap reeds vier jaar geleden is gebeurd, en requireerde een boete van f40 of twaalf dagen, twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de reclassering, eveneens voor de tijd van drie jaar. De politierechter stelde de voorwaardelijke straf op veertien dagen, de proeftijd en onder toezichtstelling beide op twee jaar. Van dinsdag 4 tot en met zondag 9 sep tember zal het zesmastencircus Van Bever zijn tenten te Haarlem opslaan. Ook dit maal is het Phoenixterrein hiervoor uitge kozen. Het is voor de derde maal, dat een circus dit jaar de Spaarnestad bezoekt. Voor het eerst na twintig jaar trekt cir cus Van Bever naar Haarlem. Liefhebbers van het circus zullen waar voor hun geld krijgen, want het programma is samenge steld ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van deze circusonderneming. Een keur van artiesten en dieren geeft een avond lang staaltjes van onvervalste cir cuskunst ten beste. Bij de inbraak, die zoals wij gisteren meld den, gedurende het afgelopen weekeinde in een'perceel aan de Zonnekade te Haarlem, waar de bewoners door vakantie afwezig waren, is gepleegd, zijn, naar thans bekend is, vier gouden sieraden ter waarde van ongeveer honderdvijftig gulden vermist. Naar wij vernemen heeft de gemeente raad van Deventer maandagavond ir. E. A. Bierdrager benoemd tot directeur van het bedrijf van Openbare Werken aldaar. Ir. Bierdrager, die sinds 1949 verbonden is aan het gelijksoortige gemeentebedrijf te Heemstede, zal per 1 februari 1957 de hui dige directeur in Deventer, ir. J. Adriaanse, opvolgen. Hij treedt daar echter reeds op 1 november aanstaande als adjunct-direc teur in dienst om zich in te werken. Deventer en omgeving zijn de maandag avond door de gemeenteraad van Deven ter tot directeur van Openbare Werken benoemde 48-jarige ir. E. A. Bierdrager niet onbekend. Hij heeft er een groot deel van zijn jeugd doorgebracht. Zijn vader, een uit Alkmaar afkomstige houthande laar, vestigde zich nadat hij zich uit zaken had teruggetrokken in Voorst en zijn kin deren ontvingen hun middelbare schoolop leiding in Zutphen. De goede herinnerin gen die ir. Bierdrager en zijn eveneens uit Zutphen afkomstige echtgenote aan deze streek bewaren zijn dan ook niet vreemd geweest aan zijn sollicitatie. Wie met ir. Bierdrager spreekt ervaart al spoedig met een man te doen te heb ben die niet een technicus zonder meer is. Hij heeft een brede belangstelling, zeker in kunstzinnig opzicht, en toont een wijs gerige inslag in zijn betrekkingen tot an deren. Er zal wel een zekere wisselwer king bestaan tussen deze brede belang stelling en de zeker niet x-echtlijnig verlo pen carrière van ir. Bierdrager. Aan de Technische Hogeschool te Delft studeerde hij werktuigbouwkunde tot zijn propaedeutisch examen en weg- en water bouwkunde daai-na, studie welke onder broken werd door de militaire dienst, waarin hij de rang van reserve eerste lui tenant der artillerie bereikte. Daaruit vloeide een betrekking bij de Artillerie- inrichtingen aan de Hembrug voort, welke functie ir. Bierdrager in 1940 na de Duit se inval om principiële redenen opgaf. Aanvankelijk wilde hij zijn studie voortzetten, maar toen ook dat niet mo gelijk bleek stelde hij zich tevreden met een betrekking bij het Centraal Distribu tiekantoor in Den Haag totdat na de Be vrijding de mogelijkheid weer geboden werd de studie aan de Technische Hoge school te voltooien. Om in zijn levenson- Zaterdag zullen de heren R. A. H. J. van Thienen, employé eerste klasse woonachtig aan de Hyacintenlaan en C. A. van den Poll, besteller-chauffeur, wonende aan de Die- penbrockstraat, veertig jaar in dienst zijn bij het P.T.T.-bedrijf te Haarlem. De heer Van Thienen trad op 1 september 1916 in dienst als jongeling-telegi-ambesteller te Haarlem en werd spoedig aangesteld als be steller. Na de nodige examens werd hij in November 1928 bevorderd tot kantoorbedien de. Thans is hij als employé eerste klasse werkzaam en als zodanig treedt hij op als vervanger in divex-se kleine plaatsen in het postdistrict. De heer C. A. v. d. Poll trad op 1 septem ber 1916 in dienst als telegrambesteller en in 1921 werd hij als besteller aangesteld,! ",'V v waarna in 1930 zijn aanstelling als besteller-1 een trekje gemeen met een jeugdkamp. Ex- chauffeur volgde. Als besteller-chauffeur zijn bijvoorbeeld corveegroepen, er zal op- eex-ste klasse is h;i de laatste jaren ten dienste van de directeur van het postdistrict werkzaam. De heer Van Thienen zal zaterdag om half twaalf in de kantine van het hoofdkantoor aan de Zijlstraat worden gehuldigd. Voor de heer Van den Poll gebeurt dit om tien uur die dag in de kantine van het postgebouw aan de Baljuwslaan, waar om één uur af scheid zal worden genomen van besteller K. van Bockxmeei", die na vele dienstjaren bij de P.T.T. met zijn gezin naar Australië zal emigreren. In het gemeentelijk bejaardentehuis aan de Schotersingel worden deze week de voorbereidingen getroffen voor een reis naar het oosten van ons land, waar 55 be jaarden met tien begeleiders in het Natuur vriendenhuis van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling ,,De Krikkenhaar" te Bornerbroek bij Almelo een week vakantie zullen gaan beleven. Het is de tweede keer dat de directrice van het gemeentelijk be jaardentehuis, Zuster W. M. E. de Klerk, met bijna het gehele stel bejaarden vakan tie gaat vieren. Ook dit jaar blijven er nog wel enige achter, maar dat is uit eigen wilsbeschikking en niet omdat hun licha melijke toestand dit gebiedt. Het vorig jaar toen de vakantieweek werd doorgebracht in het clubhuis Ingeborg te Amei-sfoort, moesten de lichamelijk gehandicapten achterblijven, maar thans naar de Krik kenhaar kunnen die ook allemaal mee. Za terdagmiddag 1 september om half twee vertrekt het hele gezelschap met twee bus sen naar Overijsel nagestaard door enkele bejaarden, die er de voorkeur aan geven in Haarlem het rijk eens alleen te hebben. „Aan dagtochtjes met ouden van dagen, waarop ze alleen maar passief rondgereden woi-den, heb je niet veel. Het is beter een hele week met hen uit te gaan", zei zuster De Klerk. „We maken er dan in de Krik- kephaar een sociaal-culturele week van, waarop we vooral de oudjes zélf in actie laten komen, zoals we dat ook hier al een jaar lang in Haarlem gewend zijn." Het spel-element is in ons land en ons werelddeel nog maar nauwelijks in de be jaardenzorg doorgedrongen, maar zuster De Klerk, die er een jaar geleden aarzelend mee begon, heeft er al zulke verrassende resultaten van gezien dat zij het in toene mende mate propageert en toepast. Eén van de vormen ervan, het sociodrama, waarbij een groep tien minuten bedenktijd krijgt om een bepaalde situatie meestal met een probleem uit te beelden, had in Haarlem reeds een doorslaand succes. De actieve medewerking door de mensen zélf heeft bij sommigen al een verrassende op leving gegeven, die bijvoorbeeld tot uiting kwam in het hervatten van vroegere hob bies en liefhebberijen. En hier en daar heeft de vakantieweek nieuw socio-drama worden gespeeld, er is een forum enzovoort. Het programma ver meldt des zondags onder meer een kerk dienst en een causerie over het opbouw werk van het nieuwe Kriekenhuis, nadat het oude aan een brand ten prooi was ge vallen. Overdag worden in de loop van de week tochten in de omgeving gemaakt, on der meer naar een kleine weverij en naar de bekende Twikkelse bossen bij Delden. Op één van de avonden zal de film „Het rijke leven" vertoond worden met een toe lichting van de Rijkslandbouwconsulent aldaar en een andere avond worden er causerieën gehouden en projecties getoond over Indonesië. Op 8 september hoopt zuster De Klerk met het hele gezelschap terug te zijn en de enkele thuisblijvers te kunnen mededelen dat zij ongelijk hadden. De Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, heeft zich maandag beziggehouden met de berechting van de gevolgen van buren- en familieruzies, die zich in Aer denhout en Heemstede hadden afgespeeld. Ook kwam een zeer bejaarde dame voor de groene tafel om zich wegens belediging te verantwoorden. Een vijftigjarige kapper te Haarlem wierp zich op als de beschermer van een kapster die bij hem werkzaam is. Het meisje woonde in bij een nicht te Heem stede, maar er kwamen moeilijkheden en daarom verhuisde het meisje, zodat zij eni ge maanden geleden op een avond haar eigendommen bij de nicht ophaglde. De kapper vergezelde het meisje en trachtte eveneens de woning binnen te gaan. Dit werd door de bewoners verhinderd en daardoor ontstond een woordenwisseling, waarbij de kapper beledigende woorden uitte. Voor de politierechter trachtte de kap per zijn onschuld te bewijzen. Hij hield pertinent vol, dat hij de familieleden van zijn vrouwelijke bediende niet met „die ven" had uitgescholden. Wel zei hij opge wonden, dat de familieleden niet deugden, waai-bij de politierechter hem er op wees, dat hij zelf elf veroordelingen achter de rug had. De raadsman, mr. W. Boers, sprak van onaangenaamheden in de particuliere sfeer en vroeg vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Van de eis f 75 of 30 dagen maakte de politierechter f 75 of 25 dagen. Uitgaande van de drie samenwerkende organen, de algemene diaconale raad, de stichting voor Gereformeerde sociale arbeid en de stichting Vrijzinnig Protestantse Centrale voor maatschappelijk werk heeft zich ook in Haarlem een commissie ge vormd die zich ten doel stelt een cursus voor bejaardenhelpsters te houden. In elf plaatsen van ons land zullen in september dergelijke cursussen beginnen. De opleiding, zoals de commissie, be staande uit de dames C. Schuitemaker, directrice van de stichting „Parkzicht" te Haarlem; A. C. Peuler, directrice van huize „Wildhoef" te Bloemendaal, en J. Bakker, maatschappelijk werkster bij de Verenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem, zich die denkt is een proeve van opleiding uit de drang der omstandigheden geboren. Onder bejaardenhelpsters vei'staat de com missie die vrouwelijke krachten in de be jaardentehuizen en bejaardencentra die allerlei huishoudelijk werk verrichten, maar daarbij een frequente ontmoeting met de bejaarden hebben. Jonge meisjes wer ken op plaatsen (kamers, zalen en gangen), waar bejaarden zijn. Zij moeten daarom begrip hebben voor hen, moeten hen kun nen aanspx-eken en met hen om kunnen gaan. zonder nu juist in de intimiteit en moeilijkheden van de bejaarden door te dringen. Zij moeten er ten allen tijde om denken, dat zij de bejaarden niet moeten opvoeden, maar verzorgen. Zij dienen hen met tact en eerbied (geen medelijden) tegemoet te treden, niet met neex'buigende vriendelijkheid, maar als gelijkwaardige of zelfs meerdere. Om dit doel te verwerke lijken moet de opleiding van iedere be jaardenhelpster tot in onderdelen beheerst worden door de vorming van de persoon lijkheid. De cursus te Haarlem begint half sep tember en de lessen worden gegeven in de Protestants Christelijke Huishoudschool aan de Tetterodestraat. Ds. B. van Gelder te Heemstede zal geestelijke stromingen behandelen; dokter A. J. van Leusen te Velsen zal met de cursisten zeer eenvou dige psychologie van de oude dag en om gang met bejaarden bespreken; zuster Du- dok van Heel verzorgt het vak: hygiëne en huiselijke ziekenverpleging en de directrice van de huishoudschool heeft de commissie toegezegd voor de overige vakken leer krachten van haar school in te schakelen. Ook treedt de heer A. F. Beeks, directeur van het Hervoi-mde Diaconiehuis als docent op. De duur van de cursus is tien maanden en het aantal lesuren 144. Op dinsdagna middag en -avond zal les worden gegeven. Ook zullen excursies naar bejaardentehui zen, bejaardencentra en bejaardensociëtei ten worden gemaakt. Aan besturen en directies van tehuizen voor bejaarden werden uinodigingen ver zonden om leden van het personeel in de gelegenheid te stellen van deze cursus ge bruik te maken. Verwacht wordt dat de eerste cursus door vijftien tot twintig da mes gevolgd zal worden. Het secretariaat is gevestigd aan de Jansweg 40 te Haarlem. Het Haerlems Studenten Gildt belegt donderdagavond om half negen op de so ciëteit aan dé Kenaustraat 8 g-h te Haai*- lem een openbare avond, waarop in Haarlem en omgeving woonachtige stu derenden met de vereniging kunnen ken nismaken. Tevens zullen alle gewenste in lichtingen worden gegeven over het stu deren in het algemeen en de speciale pro- bleven van faculteiten, inschrijvingsproce dure enz. Voor studenten, die het Haerlems Studenten Gildt nog niet kennen, is dit een geschikte gelegenheid om met de vereni ging kennis te maken. Projectie-apparaat vermist In de afgelopen nacht is een ruit vernield bij de fotohandel van de firma W. C. N. van Viiet op de Wagenweg 86 te Haarlem. Er woi-dt een projectie-apparaat, ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden, vermist. Vanmorgen omstreeks zeven uur werd de inbraak ontdekt door een van zijn dienst terugkerende politie-agent van het posthuis- Zuid. Hij zag, dat er een klinker door de spiegeli'uit van de fotozaak geworpen was en waarschuwde de bewoners van het per ceel. Zij waren in diepe rust vex-zonken en hadden van het gebeurde niets gehoord of gezien. „Het past u op uw hoge leeftijd niet te schelden", zei de politierechter tegen een 81-jardge Haarlemse dame. Zij woont bo ven een radiohandel en was, toen haar door een loodgieter een kwitantie werd aangeboden, de winkel binnengekomen. Daar had zij het woord „schooiers" ge bruikt, waardoor de twee firmanten van de radiohandel zich beledigd voelden. De bejaarde vrouw had eveneens met een lege oliekan door de winkel gegooid, maar doordat de kan handig was opgevangen, werd geen schade vei-oorzaakt. Honderd vaft^stétfe,-3rfGw-W< F. van der Valk- Bouman. „Het is verschrikkelijk'ik'heb niet gescholden", pi-otesteerde de bejaarde vrouw. De politierechter achtte belediging bewezen en legde een boete van f 60 op. Een dierkundige te Aerdenhout heeft zijn tuin afgescheiden met een haag. Al een paar jaar is om deze haag onenigheid tussen hem en de buren, wier tuin even eens aan de haag grenst. De buurvrouw knipte de laatste jaren geregeld de haag, zulks tegen de wensen van de dierkundige in. Enige weken geleden was de vrouw de haag weer aan het knippen. De dierkun dige zou haar eerst aangeroepen hebben en toen met een bezem naar buiten geko men zijn, waarna hij haar met de bezem stok op de handen zou hebben geslagen. Voor de Haarlemse politierechter gedag vaard wegens mishandeling, zei de dier kundige, dat hij de vrouw al verscheidene malen, o.a. per brief, had aangemaand, van de haag af te blijven. Hij was inderdaad met een bezem naar haar toegegaan, maar met de bedoeling de heggeschaar uit haar handen te slaan. Nadat de officier tegen de dierkundige f 40 of 12 dagen had geëist, vroeg de ad vocaat, mr. B. W. Stomps, vrijspraak. Hij wees er op, dat verdachte, die reeds lang werd gehinderd, het recht had zijn eigen dom te beschermen. De politierechter achtte mishandeling bewezen, maar ver klaarde het beroep op noodweer gegrond, waarom hij geen straf oplegde. Het communistische raadslid de heer H C. Hennevelt heeft burgemeester en wet houders van Haarlem gevraagd, of de in de raadsvergadering van 27 juni door de wethouder van Openbare Werken toege zegde nota over de woningbouw op een zo danig tijdstip zal verschijnen, dat de nota in de raadsvergadering van 19 september door de gemeenteraad zal kunnen worden behandeld. Zoals wij. gisteren reeds schreven zal de beloofde nota over de stand van zaken b;j de Haarlemse woningbouw nog geruime tijd op zich laten wachten, omdat men in het college van B. en W. unaniem tot de conclusie is gekomen, dat het goed zou zijn de nota ook uit te strekken tot een verge lijking met wat elders op het gebied van de woningbouw is tot stand gebracht. Het bestuur van het Bloemendaalse Openluchttheater had zich maandagmorgen met De Bilt in verbinding gesteld en kreeg te horen dat het in de namiddag pijpestelen zou gaan regenen. Ook voor hedenmiddag en -avond was men in de Bilt niet optimis tisch gestemd, want de wind zal weer in kracht toenemen en regen wordt verwacht. Besloten is de beide voorstellingen van „Hör' mein Lied, Violetta", die door de Hoofdstad Operette gegeven zouden wor den af te gelasten. Dit betekent wel een slecht einde van een vex-regend seizoen. Zondagmiddag 2 september zal men bij gunstig weer een grammofoonplatenconcert in het Openluchttheater kunnen beluis teren.^ derhoud te voorzien werkte hij enige tijd bij het rijksbureau voor margarine, oliën en vetten. Nadat de heer Bierdrager zijn inge nieurstitel had verworven volgde in 1949 zijn benoeming tot adjunct-directeur van Openbare Werken in Heemstede, waaron der ook de technische diensten van de aangrenzende gemeente Bennebroek res- sorteren. Vier jaar later volgde ir. Bier drager de overleden directeur ir. Spijks- ma op. Drie jaar is niet lang in een ambtelijke carrière, maar wanneer men het lijstje op stelt van de onder ir. Bierdragers direc tie in Heemstede uitgevoerde werken ont staat er toch een indrukwekkende opsom ming. Ir. Bierdrager zal overigens zelf de eerste zijn om te vermelden, dat een deel daarvan reeds onder zijn voorganger was voorbereid. Voorop staat daarbij de bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichting en de voltooiing van een daarbij behorend stamriool van 2400 meter. En nu hij ver trekt beginnen de omvangrijke werken die ook de gemeente ter hand moet nemen voor de ophoging van de spoorbaan Haar lemLeiden met de daarmee samenhan gende viaduktenbouw. Onder ir. Bierdra ger kwarn voorts een uitbreidingsplan in hoofdzaak tot stand voor het agrarische en recreatieve deel van Heemstede en het zeer belangrijke uitbreidingsplan voor De Ir. E. A. Bierdrager Glip, een buurtschap waar ongeveer 400 woningen zullen worden gebouwd met bij behorende buurtaccommodatie als scho len, winkels en dergelijke. De eerste 114 woningen van dat plan zijn op het ogen blik in aanbouw. Verder deed de „hoog bouw" in Heemstede onder zijn directie op zeer geslaagde wijze zijn intrede bij de uitbreiding van de Indische buurt. Uiteraard konden door de bekende beper kingen in de sector van de openbare ge bouwen weinig grote bouwwerken worden uitgevoerd, maar de Heemsteedse openba re Ulo kon desondanks een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan, de bouw van een openbare kleuterschool kan binnenkort be ginnen, terwijl het vorige jaar de buurt schap De Glip een prachtig wijkcentrum kreeg. Van de utiliteitsbouw verdienen een nieuwe garage voor de gemeentereipi- ging welke met de plantsoenendienst, Bouw- en Woningtoezicht en het grondbe drijf ook onder ir. Bierdragers directie valt en vooral de technisch bijzonder ingewikkelde restauratie van de waterto ren de aandacht. Taakopvatting Toch is deze op zichzelf al veelzeggende opsomming van minder belang dan de op vatting welke Deventers nieuwe directeur van Openbare Werken van zijn taak heeft. Hij formuleert deze zelf zo, dat men niet alleen van een technische, maar ook van een tactische taakvervulling moet spieken. In de samenwerking met B. en W. en de raad immers dient de produktieve span ning tussen beleid en deskundigheid te heersen, welke tot de juiste besluitvorming zal voeren. Ten opzichte van de medewer kers in de eigen dienst dient van de direc teur bezieling uit te gaan. De medewerkers moet zoveel mogelijk zelfstandigheid wor den gelaten om eigen initiatieven vrij te kunnen ontwikkelen: voorwaarde is slechts dat de dii-ecteur van alle zaken prima op de hoogte is en blijft. De verhouding tot het publiek dient gekarakteriseerd te wor den door het besef, dat de ambtenaren er zijn om het publiek te helpen en wegwijs te maken in de materie van wetten en voorschriften. Tenslotte is er de zeer spe ciale verhouding tot de aannemers. Het beleid van ir. Bierdrager in Heemstede werd gekenmerkt door een geslaagde toe passing van aanbestedingen bij meervou dige uitnodiging, terwijl voorts bij belang rijke werken vergoedingen werden gege ven voor het uitrekenen der bestekken. Een der aspecten van de brede belang stelling van ir. Bierdrager, die deel heeft uitgemaakt van het bestuur van de afde ling Heemstede van de Nederlandse Pro testantenbond en zitting heeft in het be stuur van de Heemsteedse Kunstkring, be treft ook de architectuur. Hij heeft ambts halve zitting in de Schoonheidscommissie, waarin hij de adviezen mede helpt bepa len door zijn opvatting, dat respect voor het oude moet kunnen samengaan met zin voor het nieuwe, waarbij hij een geopend oog heeft voor de noodzaak van soms ra dicale oplossingen der verkeersvraagstuk- ken. Standaardwoningen Intussen b het begrijpelijk, dat de aan dacht van ir. E. A. Bierdrager zich de laatste jaren meer en meer gericht heeft op middelen om de woningbouw te be vorderen. Zijn plan om te komen tot de bouw van „traditionele standaardwonin gen", waarin de voordelen van de traditio nele en de systematische bouw worden ge combineerd, trok op ruime schaal de aan dacht en werd in het begin van dit jaar op het programma van de „Maand van de bouwnijverheid" van het Bouwcentrum in Rotterdam geplaatst. Ir. Bierdrager pre tendeert daarin niet iets volslagen nieuws te hebben ontdekt, maar wel dat hij voor het eerst tal van aspecten en mogelijkhe den van dit zo gecompliceerde vraagstuk onder één formule heeft gebracht. En wan neer dit stuk denkwerk in Deventer een praktische toepassing zou kunnen vin den, zullen heel wat woningzoekenden hem daarvoor dankbaar zijn. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ■UUUOLXXXJUUtXXXXXXXXXXXXJQXXXAAUUUUUUUÜUUUOUCXXXXXXXXXXy

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9