Open brief tegen de oproep der Hervormde synode Tien meisjes en een bloed vlag op een Engels jacht PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR zo Broodnuchtere Nederlanders zijn trouw aan hun bakker Q.Th-9ontunïa Kerk en Nieuzv-Guinea Radio geeft donderdag Wereldnieuws oclx ié ket 2 Weg van Gods gerechtigheid is vereenzelvigd met de gedachtengang van bepaalde politieke kringen „Willem Beukelsz" sleept zeiljacht binnen Twee nieuwe stukken bij „Toneelgroep Studio" Italiaanse bas Erio Pinza zal niet meer zingen Hoofdredacteuren verhoord in Djakarta VANNACHT IN IJMUIDENS HAVEN Problemen van wegen bouwers Britse bases in Malakka Laos belooft neutraliteit aan communistisch China BIER SCHUIM J WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 ADVERTENTIE Een zevental personen heeft namens het „Landelijk Comité van Bezwaarden Op roep Synode" een open brief gericht tot de Generale Synode der Nederlands Her vormde Kerk inzake de oproep van de synode tot bezinning op de verantwoorde lijkheid van het Nederlandse Volk inzake de vraagstukken rondom Nieuw Guinea. De ondertekenaars zijn mr. J. W. de Jong Schouwenburg, dr. H. Jonker, mr. G. J. de Lint, prof. dr. J. Prins, jhr. W. de Sa- vornin Lohman, dr. J. J. R. Sc'hmal en dr. W. Volger. In hun open brief gaan de onderteke naars uitvoerig en punt voor punt in op de oproep van de syrtode. In de eerste plaats verklaren zij teleurgesteld te zijn over het feit, dat de synode zich niet uit spreekt in welk opzicht goddelijke ge boden door het Nederlandse volk zouden worden overtreden wat betreft zijn hou ding inzake Nieuw Guinea. De onderteke naars menen dat de synode opportunis tische vragen aan de orde stelt, waarbij in feite de natie tegen haar regering wordt opgezet. Wanneer de synode spreekt over volken gemeenschap en daarbij kennelijk doelt op de UNO, dan is dit, volgens de open brief, onwerkelijk, want er is geen sprake van een volkengemeenschap. De volken zijn verscheurd door sterke ideologische, zeker niet ideële motieven en bovenal door aller lei vormen van ongeoorloofd economisch en ideologisch winstbejag. En op de ach tergrond van dit alles staan de diepere tegenstellingen der godsdiensten. Het be staan van de UNO is een betrekkelijk goed, waarbij de kwade kansen niet ontbreken, aldus de ondertekenaars. Er zijn inderdaad politieke verschuivin gen in het oosten gaande, zo zeggen zij, maar de christen doet goed zich zelfs tegenover „wereldhistorische bewegingen" gex-eserveerd te gedragen. Veel wat tot het ontwaken van Afrika en Azië wordt ge rekend is slechts nihilisme, overspannen nationalisme en machtsdrift. Zeer zeker geldt dit voor Indonesië. De ondertekenaars zijn van oordeel, dat de synode zeer eenzijdig spreekt over ons recht ten aanzien van de aanspraken van Indonesië en de bezwaren der Aziatische en Afrikaanse volkeren. Nederland had de verplichting op zich genomen om bin nen een jaar na de souvereiniteitsover- dracht door onderhandelingen met Indo nesië de status van Nieuw Guinea te be palen. Nederland had zeker niet de ver plichting om deze besprekingen tot in het oneindige voort te zetten, te meer daar Indonesië slechts wil spreken op basis van afstand van dit gebied. Overigens heeft Nederland, onverplicht, de besprekingen voortgezet. Het gewone menselijke recht mag niet vrijwillig wijken voor de sfeer van harts tochten, kansen en opportuniteit. Indo- nesië's aanspraken zijn niet gebaseerd op enig recht of enige bepaling. Zij berusten steeds meer op de verloochening van alle afspraken, daarbij uitgaande van een vreemde uitlegging van het begrip zelf beschikkingsrecht. Verdragen moeten wor den nagekomen, beloften en eden moeten worden nageleefd. Uit geen woord blijkt, dat dit gx-ondbeginsel voor de synode be- ADVERTENTIE KORTE REGENTASSEN Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem-N. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Platen. 11.45 Voordracht. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Metro- pole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.30 Causerie en interview. 14.55 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de Wereld: Internatio nale technische hulp aan tot ontwikkeling te brengen gebieden. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Theaterorkest en solist. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Ritmische muziek. 19.25 Cosmopolitan-orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Concex-tgebouworkest. (In de pauze: 20.50—21.00 Aan de zelfkant van het Koninkrij'-, causerie). 21.45 De Muze be trapt. 22.40 Radiojournaal. 22.50 Sportactua- liteiten o.a. Wereldkampioenschappen wiel rennen in Kopenhagen. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en actualiteiten of platen. 23.25-24.00 Dansmuziek en vraaggesprekken. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed, en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Pontificale Hoog mis. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.45 Reportage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Lich te muziek. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianoduo. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamei-muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Omroep-orkest. 18.25 Platen. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 21.00 Tijd om te leven, cau serie. 21.20 Platen. 21.40 Reportage. °L50 Radio Philharmonisch orkest. 22.10 Orgel concert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Cabaret. 21.40 Spiegel der kunsten. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 15.00 Klassieke muziek. 15.45 Zwitsers omroeporkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse pianomuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.10 Missiemontage. 20.40 Parsifal, opera (2e acte). 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. langrijk is en ook geldt voor een „ver anderende wex-eld". Ten opzichte van andere bevolkings groepen, op Celebes, Atjeh en op de Zuid- Molukken, hebben de leiders van Indo nesië het zelfbeschikkingsrecht met voeten getreden, aldus de open brief. De nieuw- opgekomen staten stellen een grijp-graagte ten toon, die men neo-kolonialisme zou kunnen noemen. Deze feiten worden in de oproep genegeerd. De naaste ras- en cultuurvex-wanten van de Nieuw-Guineërs wonen in Australisch Nieuw Guinea en Melanesie en niet in Oost-Indonesië of op de Soenda-eilanden. Het comité begrijpt niet, dat de synode zich gei'oepen voelt wijzer te zijn dan de Heer der Kerk, die toegelaten heeft dat eeuwenlang via de koloniale oi-de het evangelie verbreid werd en kei-ken ge sticht werden. Boven de persoonlijke ge- loofsbeslissing staat hier het goddelijk handelen in de geschiedenis der volken. Het comité meent dat het appèl voor de kerk ginds aan de agitatie nieuw voedsel zal geven. Niemand in Nieuw Guinea be hoefde dit woord der kerk. Het comité laakt het dat de synode zegt dat het niet de taak der kerk is een oplossing aan te wijzen, maar d&t niettemin een bepaalde oplossing in doox-zichtige bewoordingen wordt voox-gedragen. Het comité concludeert dat de synode zich door kennelijk eenzijdige politieke voorlichting tot haar publikatie heeft la ten verlokken. Hierdoor is volgens de ondertekenaars de weg van Gods gerechtigheid lichtvaar dig vereenzelvigd met de gedachtengang van bepaalde politieke kringen, een tref fend euvel van vereenzelviging waartegen de synode zelf uitdrukkelijk heeft gewaar schuwd in het herdexdijk schrijven „Chiis- ten zijn in de Nederlandse samenleving". De synode heeft door de inhoud van haar stuk het beroep op de Heilige Schrift in begin en slot daarvan voor vele onaan vaardbaar gemaakt. De synode heeft aldus de conclusie alvorens de oproep afkwam, de mindere vergaderingen niet geraadpleegd, noch in gelicht. Evenmin heeft zij blijkbaar de Raad voor Kerk en Theologie welks taak het toch is over theologische en ethische vraagstukken te adviseren daarbij betrokken. Daarenboven deelde zij niets mede over de opinie der mindei'heid in haar midden. Het is twijfelachtig of de synode na zulk een ondeugdelijke voor bereiding in zulk een voor Nederland moeilijke zaak kan volhouden, waaxiijk namens de kerk te spreken. De synode heeft dientengevolge haar eigen gezag en dat van de Nederlands Hervoi-mde kerk zelf in veler harten ge schaad. Zij heeft voorts de rechtszekexfheid der- inwoners van Nieuw Guinea aangetast en de positie der Nederlandse regering ge schaad en voor het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's weinig, eerbied getoond. In dit alles is zij een weg opgegaan, welke al diegenen onder haar leden die de Her vormde Kerk niet geregeerd wensen te zien op grond van partij-politieke inzich ten, grondig van haar dreigt te vexwi'eem- den, zo besluit deze open brief. De visserijonderzoekingstrawler „Willem Beukelsz." de VO I, die gistermiddag voor een nieuwe reis op de Noordzee uit IJmui- den was vertrokken, is gisteravond om streeks half acht in de Vissershaven terug gekeerd met het Nederlandse zeiljacht „Zeedraak" op sleeptouw. De „Willem Beukelsz." was ongeveer tien mijl Van IJmuiden verwijderd toen men noodsignalen zag van een met vijf opva renden bemand zeejacht. Het roertje van de „Zeedraak" was stuk geslagen en ook het reserveroer hield geen stand in het slechte weer. De VO. I heeft de „Zeedraak" vervolgens op sleeptouw genomen naar de IJmuidense haven. De kapitein bleef aan boord, maar is tij dens het slepen over de ruwe zee over boord geslagen. Hij kon na veel moeite worden gered. Schade aan VO 1 De „Willem Beukelszoon" heeft het van- moi-gen bij het uitvaren gepresteerd het achterschip zwaar te beschadigen: om streeks kwart over elf zou het schip op nieuw vertrekken, toen de VO 1 door een slippende koppeling in plaats van vooruit achteruit voer en met ernstige schade aan het achterschip gedeeltelijk ook onder de waterlijn, binnen moest blijven voor re paratie. Perfecta Theebuiltjes! Handig heerlijk en voordeligEr gaan gemakkelijk 3 geurige kopjes Van Nellc's Thee uit één builtje. Per doos van tien 50 ct. Per doos van twintig 98 ct. Van Nelle's Thee kwaliteit I De stichting „Toneelgroep Studio" zal half september in „De Bosrand" te Amstel veen opvoex-en: „Pas op voor Diana" (French without tears) van Terence Ratti- gan, vertaald door Jan Teulings en „Ro mantische liefde" (Les romantiques) van Edmond Rostand, vertaald door Henri Dekking. Eduard Palmers zal dit laatste stuk regisseren. Van „Pas op voor Diana" berust de regie bij Joop van Hulzen. Deze Nederlander van geboorte is in juni in ons land teruggekeerd na een verblijf van meer dan twintig jaar in het buitenland, hoofd zakelijk in Duitsland en Italië. De beroemde Italiaanse bas Eizo Pinza, 64 jaar, is in Italië door een beroerte getx-offen en zal niet meer kunnen werken, zo heeft zijn vrouw laten weten. Pinza bevindt zich in zijn geboorteplaats Ravenna, waar hij de zomer doorbracht met zijn vrouw en kinde ren. Volgende maand zou hij de repetities beginnen in New Yox'k voor een toneelstuk waarin hij niet behoefde te zingen. Toen hij bijna zestig was heeft Pinza een spectacu laire „comeback" gemaakt. Met Lana Tur ner speelde hij in de film „Mr Imperium". Hij wordt als een van de beste bassen be schouwd die in het New Yorkse Metropolitan Opei-a House hebben gezongen. Een marktonderzoek inzake brood heeft interessante gegevens aan het licht gebracht ten aanzien van dit voedings middel. Tijdens dit onderzoek, dat werd verricht in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten, wer den ruim 1.600 huisvrouwen onder vraagd. Het gemiddeld broodverbruik per hoofd (kinderen beneden 1 jaar niet meegerekend), is op normale weekda gen ongeveer 290 gram. Het broodver bruik is lager, naarmate de welstand stijgt en in het zuiden wordt meer brood gegeten dan in de overige provincies. Op het platteland is het broodverbruik relatief het hoogst. Over het algemeen wordt tijdens de weekeinden minder brood gegeten dan op loerkdagen. Veer tig percent van de ondervraagde gezin nen neemt voor de zondag krentenbrood in huis en verder vooral diLurder wit brood dan op werkdagen, of kadetjes. Tweederde deel van de gezinnen ver kiest witbrood boven bruinbrood en bijna dertig percent van de ondervraag den koopt wel eexis verpakt brood, als regel gesneden. De meerderheid van de ondervraag den vindt het brood thans lekkerder dan dat van voor de oorlog en van vijf jaar geleden. Zesentachtig percent van de huisvrouwen laat het brood thuis be zorgen en de overige veertien percent (grotendeels woonachtig in de steden) haalt het liever zelf, of laat het halen. Waar de bakker 's middags zijn brood bezorgt, riskeert hij ontevreden ge zichten. Een achtste deel van de huis vrouwen, die laten bezorgen, is name lijk niet tevreden over de bezorgtijd en geeft in het algemeen de voorkeur aan bezorging in de ochtenduren. Overigens blijkt de Nederlandse huis vrouw zeer trouw aan haar bakker te zijn: een vijfde deel heeft hem. al van voor de oorlog en gemiddeld bedraagt de tijd, dat men bij dezelfde bakker koopt ongeveer achtenhalf jaar. De getrouwde mannen, die 's ochtends met hun pakje brood de deur uitgaan en vrouw en kinderen niet eerder dan 's avonds terugzien, kunnen zich troos ten met de gedachte, dat zesenveertig percent van alle huisvaders brood mee neemt naar het werk. In ongeveer vier vijfde van die pakjes brood zitten vier boterhammen of meer. Warme maaltij den blijken op het werk nagenoeg niet gebruikt te worden. Wat tenslotte het ontbijt betreft, thee is hier verreweg de meest gebruikte drank. In het zuiden van het land wordt evenwel veel koffie gedronken. Ten slotte blijkt uit de statistieken, dat de mannen verhoudingsgewijs meer melk bij het ontbijt gebruiken dan de vrou wen. X>COC?OCOOCOCOOCODOOOO^^OO?^XOOCOOCOCXX>C)COOOaX»DCOClCOCXX DJAKARTA (United Press). Drie Indonesische hoofdredacteuren zijn ver hoord inzake verhalen die zij gedrukt heb ben over corruptieschandalen in de boezem van de regering en procureur-generaal Su- prapto heeft de vereniging van Indone sische journalisten verzocht samen te wer ken om de publikatie van sensationele ver halen over corruptie te bepex-ken. De drie hoofdredacteuren die in de ko mende dagen nog wel meer verhoren zul len moeten ondergaan, zijn Mochtar Lubis, van de onafhankelijke Indonesia Raya, de krant die het eerst met het vex-haal is ge komen over de poging minister van Buiten landse Zaken Ruslan Abdulgani te arres teren, Naihabo van de communistische Haxuan Rakjat, de krant die gepoogd heeft vice-president Hatta bij de corruptie te betrekken en Suhardi van de nationalis tische Berita Minggu. In de krant Suluh Indonesië is Mochtar Lubis tot een duel uitgedaagd wegens zijn corruptieverhalen. X)COOCOOCOT^<>COC>DOOCOOOOO BIJ DE DEURENHAVEN aan de binnenkant van de IJmuidense Middensluis meerde in.4e dinsdagmiddag een fors, donker jacht met de bloedvlag in top af. Ruwe, be baarde zeepiraten waren aan boord echter niet te ontmoeten. De monsterrol bevatte de namen van tien dames en de vijfenzeventigjarige heer C. J. Rae, kapitein-eigenaar van het uit 1912 daterende kitsgetuigde zeiljacht „Terminist". Met de tien Sea Rangers jongedames tussen de 16 en 21 jaar, met een bijzondere belangstelling voor de zee en dus in feite zeeverkensters koerst de gepensioneerde civiel-ingenieur Charles Rae al tien dagen over de Noordzee en de Nederlandse wateren. Met deze groep uit Pontypridd in South Wales vertrok de „Terminist" vorige week maandag uit Ramsgate om na een reis van honderdvijftig mijl woensdag Den Helder als eerste haven aan te lopen. De heer C. J. Rae is een bejaarde Engels man, genietend van de rust languit op de bank van het dekhuis met een sigaret en een boek. Al gedurende vijf jaar vaart hij in de zomermaanden met de zeepadvind-, sters over de Nooi'dzee. De „Terminist" werd hiertoe verbouwd en in het visruim het is een omgebouwd vissersscheepje kwamen de hutten voor het reisgezelschap. De tocht van Ramsgate naar Den Helder werd door de Terminist en haar vrouwe lijke bemanning in dertig uur afgelegd. Zeezieken zijn er wel geweest, al was het uitstekend zeilweer, maar de „Terminist" is een nogal bewegelijk schip. Donderdag is het schip binnendoor naar Alkmaar ge varen, waar de kaasmarkt werd bezich tigd en in het weekeinde koos het schip te Amsterdam ligplaats. Met behulp van de veertig pk motor komt het schip vlot door de kanalen. Van IJmuiden uit vertrekt het schip vandaag naar Veere om via Vlissin- ADVERTENTIE P.T.T.-raad. Tot voorzitter van de P.T.T.-raad is benoemd mr. dr. P. J. Witte- man, oud-minister van Binnenlandse Zaken en lid van de Eerste Kamer en tot plaatsver vangend voorzitter de heer M. van Veen, burgmeester van Enschedé. Wij krijgen een ere-divisie Bij voetbal op loon en provisie „Och het geld is voor hen Maar de eer voor mijn pen!" Zegt DANTUMA's vulpen-klandizie. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 gen en Oostende naar Ramsgate terug te keren. Van Veere uit zal men over land naar Dordrecht i-eizen om een bezoek aan mevrouw Van dei' Dussen te brengen, die zich er voor inspant ook in Nederland groepen zeepadvindsters op te richten. Tij dens de eerste dagen van de tocht heeft kapitein Rae veel hulp gehad van de Ne- dex-landse marineofficier, de LTZ derde klasse J. van Renesse. Hij bracht zijn ver lof door aan boord van de Terminist en voer mee van Ramsgate naar Amsterdam. Jongens minder interesse De Barbara's, en Sylvia's, die aan boord rondstappen in de zwarte- witte pakken en mutsen vertellen met enthousiasme van hun bloedvlag. Deze blauwe vlag met een doodskop en de twee gekruiste beenderen is volgens kapitein Rae een practical joke, een echt Engels gi-apje. Het is en blijft ook voor de heer Rae een grappig gezicht deze vlag in top te hebben, wanneer aan dek de jongedames aan het werk zijn. Soms worden ook reizen met jongens van de Engelse zeeverkennerskorpsen gemaakt, maar merkwaardig is, dat de jongens min der interesse voor een vakantie te water hebben dan de meisjes. Gi-oepsleidster van het tiental is miss D. M. K. Hunt, die gym- nastiekonder wijzer es op een grote middel bare school is. Alle meisjes, die deze reis van de „Texminist" meemaken, zijn nog op school of zijn weifkzaam op kantoor of in een bibliotheek. Hun indrukken van Nederland? Alles is hier zo spotgoedkoop. En daarbij werden vooral dameskleding en bloemen genoemd. „De opdi-achtgevers van wegenbouw werken, het rijk, de provincies, de gemeen ten en andere publiekx-echtelijke instellin gen, kunnen nog steeds niet doen wat een particuliere onderneming wèl zou kunnen", aldus de voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, in de te Scheveningen gehouden jaarver gadering van deze vereniging. „Uitbrei ding van het wegennet op de meest econo mische manier is daardoor niet mogegelijk. Ofschoon de wegenbouwers een zeer uitge breide markt voor zich zien, is het hun niet mogelijk door een max-ktanalyse het inzicht in die markt te verruimen en hun bedrijven daarbij aan te passen". Sprekende over de naoorlogse mechani satie der wegenbouwbedrijven vroeg ir. Prins zich af of er nu en in de naaste toe komst voldoende werk voor de machines zal zijn, niet slechts gedurende enkele maanden van het jaar doch vrijwel voor het gehele jaar en bovendien voor een reeks van jaren. Van niet minder belang is het, in hoeverre de mechanisatie de kwaliteit der produkten verbetert en in hoeverx-e de mechanisatie arbeidsbespa rend werkt. De voortgaande invoering van kostbare en dikwijls ingewikkelde machines schept als probleem de kwestie van de personeels bezetting. De machines stellen hoge eisen aan het bedienend personeel. Ir. Prins bepleitte een grotere continuï teit in de bezetting der bedrijven, hetgeen in hoge mate een vast dienstverband van het personeel zal bevorderen, hetgeen zo wel voor de werkgever als voor de werk nemer veiTe verkieslijk is boven het-nog veel voorkomende losse dienstverband. Hij hoopte, dat een nieuwe beloningswijze, waarbij ook wordt gerekend met de func tie die de werknemer in het bedrijf ver vult, binnenkort in het bouwbedrijf zal kunnen woi'den ingevoerd. KOEALA LOEMPOER (Reuter) De vorsten van de staten op Malakka hebben besloten Groot-Brittannië voor dertig jaar land te verhuren waarop militaire bases kunnen worden ingericht, zo is in welinge lichte kringen te Koeala Loempoer ver nomen. Men vei-wacht dat voor het einde van het jaar in Londen een verdrag voor verdediging en wederzijdse bijstand zal worden gesloten, volgens hetwelk de Brit ten een strategische reserve in Malakka mogen houden ook nadat het land onafhan kelijkheid verworven zal hebben. ADVERTENTIE O GEDEPONEERD HANDELSMERK Verloren. Het Franse jacht „Mie" dat met zes Parijse studenten al langer dan een maand op de Atlantische Oceaan ver mist wordt, is officieel opgegeven. Het zoeken is gestaakt. Handel. De „Komsomolskaja Pi'avda", het blad van de jeugdbeweging in de Sovjet- Unie meldt, dat de politie in Froenze de hoofdstad van Kirghizistan, verscheidene handelaars in verdovende middelen heeft geari-esteerd. Het is gebleken, dat er een netwerk voor handel in opium bestaat dat zich over verscheidene Sovjet-repu blieken in Midden-Azië, vooral Oezbeki stan en Toerkmenistan, uitstrekt. Vrijwilligers. Het Indiase Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp goed gekeurd dat voorziet in oprichting van een nationaal vrijwilligerskorps, waar in burgers van achttien tot veertig jaar een militaire opleiding zullen krijgen. De minister van Defensie, Katjoe, ver klaarde, dat het in de bedoeling ligt per jaar honderdduizend man op te leiden. Aanhoudster. Autherine Lucy, het nege rinnetje dat in het begin van het jaar vanwege haar huidskleur niet tot de uni versiteit van Alabama werd toegelaten, heeft op het congres van de bond van Amerikaanse studenten meegedeeld, dat zij erover denkt opnieuw een aanvraag in te dienen voor toelating tot deze uni versiteit. Modern. In Londen is na twintig jaar een nieuw soort taxi op straat vei-schenen. Dit voertuig, dat voldoet aan de bij zonder strenge voorwaarden van de Me tropolitan Police, is een blauw met crème wagen met een bagage-compar timent achter de plaats van de pas sagier. Neergelaten. Vier Franse onderzoekers, die gedurende meer dan een jaar op glet- sers zullen verblijven, zijn maandag in Centraal-Groenland per parachute op het ijs neergelaten. Contact. Het Russische persbureau Tass meldt, dat tussen het Sovjet-station „Mirny" aan de Zuidpool en het Sovjet schip „Ob" in het Noordpoolgebied, in de afgelopen nacht radio-telefonisch contact .tot stand is gekomen. De af stand bedraagt twintigduizend km. De ontvangst was aan beide zijden uit stekend. Verzoend. Een Bulgaarse parlementaii-e delegatie zal in september een bezoek aan Joegoslavië brengen. Er zou aan vankelijk ir- juni een delegatie zijn ge gaan, maar Joegoslavië maakte toen bezwaar tegen het ontvangen van twee der delegatieleden. Buitengewoon. Een Japanse parelvisser heeft ten noorden van Australië een pa rel met een doorsnede van meer dan 25 millimeter opgehaald. Het gewicht is 16 karaat. Het is vermoedelijk op twee na de grootste parel die ooit gevonden is. Roekeloos. In de Zuidmexicaanse staat Chiapas is de vox-ige week de Duitse anti-opoloog Arthur Siltz door Chamula- Indianen overvallen en doodgestoken. De geleerde was acht dagen geleden, on danks waarschuwingen van de bevol king, uit Las Casas naar het gebied van de Chamula-Indianen vertrokken. De moordenaars zijn aangehouden. Aantrekkelijk. Volgens de „Melbourne He rald" is de Australische regering van plan het gehele noordelijke deel van Austx-alië voor twintig jaar tot belas- -.-.tingvrij, gebied te verklaren,. om kolo nisatie door blanken aan te moedigen. Op het ogenblik telt dit gebied, dat een miljoen vierkante mijl groot is, 43.000 inwoners. Snufje. In Italië zal de volgende maand een drie-dimensionele postzegel uitgegeven worden, waarvan men zonder speciale bril de derde dimensie zal kunnen zien. Goede naam. De Australische minister van immigratie Holt heeft gewaarschuwd dat Australië het immigratie program ma voor het volgend jaar niet moet be perken omdat dit de goede naam van Australië in het buitenland schade zou kunnen doen. De minister van Finan ciën Sir Arthur William Fadden heeft beperking van de immigratie bepleit met het oog op de economische moei lijkheden waarin Australië verkeert. HONGKONG (Reuter) - In een gezamen lijk Chinees-Laotische verklaring, die in Peking werd bekend gemaakt, heeft de re gering van Laos beloofd, „geen militair verbondschap aan te gaan zolang de veili- heid van het land niet wordt bedreigd". Ook heeft Laos beloofd niet toe te zullen staan dat vreemde 'militaire bases in het land worden gebouwd, behalve die waarin is voorzien in het verdrag van Genève. 61. Terwijl de verbolgen arbeiders nog wat bleven nahameren op de restanten van Knutseleers apparaatjes, snelde de automatische bediende de geheime fabriek binnen, onze spartelende Panda met zich meevoerend. „Blijf bedaard, Panda", zei Knutseleer, „hij wil je alleen maar bedie nen en...". „Ja, ja, dat heb je al zo vaak gezegd!", viel Panda hem kwaad in de rede, „maar ik wil zijn diensten niet! Dit domme, hersenloze apparaat maakt het ene ongeluk na het andere!" „Hersenloos herhaalde Knutseleer. „Hm, ja, mis schien had ik de robot wat meer hersens moeten geven dan de kapotte rekenmachi ne. Het maakt zijn handelingen nogal on berekenbaar. Maar dat kan misschien ver holpen worden Zijn oog bleef pein zend rusten op een elektronische reken machine, die midden in de fabriek stond opgesteld. „Een elektronisch brein mompelde hij, dat is te gebruiken! Ik heb een sappig plannetje!" OVER BIERSCHUIM valt eigenlijk méér te vertellen dan we aanvankelijk dachten. Niet dat wij tot degenen behoren die uren lang kunnen doorpraten over een bier- „manchet", want eerlijk gezegd interes seert het schuim op zichzelf ons weinig en we vinden het een onsmakelijk gezicht wanneer' een schuimvlok in iemands snor blijft hangen, of naar binnen moet worden gezogen om hem aan het oog te onttrekken. Laten we, inplaats van de dichterlijke zijde, dus liever de fysische kant van het bier schuim bezien. Om te begin nen trekt dan de aandacht de onder bierdrinkers reeds lang geldende mening, dal alleen bij gezonde bierdrinkers het schuim tot het laatst in het glas blijft, maar dat bij ongezonde mensen het schuim direct neerslaat en verdwijnt, zodra zij het glas aan de mond zetten. Het schijnt dat we hier zelfs niet met fysische, maar met bo vennatuurlijke eigenschappen van het bier te maken hebben, want hoe kan de bier manchet nu weten of de bierdrinker ge zond, of ongezond is? Begrijpelijkerwijs, heeft bovenstaande mening van bierdrin kers veel verzet uitgelokt en weinig geloof gevonden, zodat de bierdrinkersopvatting naar het rijk der fabelen werd verwezen. Helemaal juist was dit toch niet. Want hoewel de opvatting als zodanig geen steek houdt, zit er toch een kern van waar heid in. Althans wanneer de ongezonde mensen die men op het oog heeft, maaglij ders zijn wier adem een spoor van aceton of van een aldehyde-achtige verbinding bevat. Dan zal hel bierschuim inderdaad direct neerslaan, zodra het glas aan de mond wordt gezet, want het is een feit dat schuim, ook al is het nog zo vast en stevig, onmiddellijk in elkaar zakt indien het in aanraking komt met een damp die ether, alkohol, aceton e.d. bevat. (Dat het omgekeerde plaats vindt bij overgezonde mensen die saponinen in hun adem zouden hebben, zodat zij bij het drinken van bier het effect van een schuimblusser teweeg brengen, is nog niet geconstateerd). De saponinen, die we zo juist noemden, veroorzaken een krachtige schuimvorming, zodat ze voor de brand- blusapparaten hoogst nuttig zijn. Voor de bierbereiding mogen ze echter niet wor den gebruikt, omdat ze de bloedlichaampjes aantasten en daardoor grote schade aanrichten zodra ze in het lichaam komen. Geen bierbrou wer zal het daarom in zijn hoofd halen deze schuimmiddelen in zijn product aan te wenden. Maar geheel zonder schuim- vormende middelen kan de bierindustrie het toch niet stellen en daarom worden schuimmiddelen gebruikt die van de zoet houtwortel worden geëxtraheerd. Dit geeft een krachtige schuimwerking aan het bier en het spreekt vanzelf dat toevoeging van dit schuimmiddel geoorloofd is en niet de nadelige uitwerking heeft die we bij de schuimblussers hebben gesignaleerd. Hetgeen ons overigens niet belet nu eens te spreken over de uitdrukking „mos terd na de maaltijd". Er is n.l. een periode geweest waarin mosterd inderdaad na de maaltijd werd genoten. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2