Leden P.T.T.-raad en -kamers Spaarndam leverde vanmorgen zijn grootste nieuwbouw-schip af Vijf Nederlandse emigrantenkinderen verstopten zich op Australisch schip Amsterdamse Beurs Kramer en Booy bouwen meer coasters - ook van Friese werf bestellingen Om naar zieke moeder in Den Haag te gaan WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Mr. J. AP. C. ten Bokkel voorzitter van P.T.T.-kamer voor Noordholland Geen verrassingen in „BIoemendaal"-toernooi Onderlinge wedstrijden van G.I.T.A. Kapitein geschorst wegens te zware scheepslading Broer en zuster vieren zilveren jubileum Tapline biedt vier Arabische landen helft van de winst Premier Mollet gaat met minister Lacoste praten Indonesië vraagt Rusland economische bijstand Viif overboord gesprongen Mexicanen verdronken België is geschrokken van kosten van plan-Cantor Buckingham Palace kampt met personeelstekort Sovjet-reactie op verbod van partij door Bonn Westduitse staalproduktie overtreft de Britse Liever niets dan iets delen met negers Minister als eerste onder kanaal door Donderdagmiddag is er een nauwe verbinding klaar Faillissementen Protest van Althoff tegen misbruik van zijn naam Belgische luchtballon bij Ulestraten geland Eerste waarnemingen van 12 Lacertae goed verlopen Geschil met Zweden over voogdijkwestie H. Pröpper bevelhebber der zeestrijdkrachten Vandaag is het benoemingsbesluit verschenen van de leden van de P.T.T.-raad en de P.T.T.-kamers. De P.T.T.-raad treedt in de plaats van de Postraad, zoals die voor de oorlog be stond en na de bevrijding niet is teruggekeerd. De nieuwe P.T.T.-raad is aangepast aan de gewijzigde omstandigheden en behoeften. De P.T.T.-raad is een college van advies en bijstand voor het algemeen beleid en de uitvoering van de dienst van P.T.T. en Rijkspostspaarbank en oefent ook het toezicht uit op toestand en beheer van laatstgenoemde instelling. Voorts is de P.T.T.-raad een orgaan van overleg tus sen P.T.T. en de gebruikers van de postdienst. De PTT-kamers, waarvan er in elke provincie en in de gemeenten Amsterdam, Rot terdam en Den Haag een wordt gevestigd, zijn van regionaal of plaatselijk belang. Zij dienen de directeur-generaal of de P.T.T.-raad op hun verzoek van advies, bevorderen het contact met de gebruikers en geven voorlichting in eigen kring omtrent de door de P.T.T. genomen maatregelen. Zowel de raad als de kamers worden zo representa tief mogelijk samengesteld. In de in Haarlem te vestigen Kamer zijn benoemd: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advo caat, te Haarlem, tevens voorzitter van de PTT-kamer voor de provincie Noordholland: W. van Willige, directeur van de Stichting „Haarlems Bloei", te Haarlem; mr. J. Breg- man, te Den Helder; R. Mesman, public relations officer van de F V. Polak en Schwarz's Essencefabrieken, te Zaandam; ir. H. Furstner, directeur der N.V. Philips' Telecommunicatie Industrie v/h. N.S.F., te Hilversum; H. W. Holsmuller, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordhollands Noorderkwartier, te Alk maar; W. van Zadelhoff, te Wieringerwerf; P. Krab, voorzitter van de Nederlandse Zee visgroothandel Vereniging v/h IJmuider Vishandel Vereniging, te IJmuiden; P. F. Slot, voorzitter van de Bond van Exporteurs in aardappelen, fruit en groenten in Noord holland, te Noord Scharwoude; J. F. Abma, bestuurslid Bedrijfschap voor Zuivel, te Broek in Waterland; D. Rempt, directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, te Alkmaar. De samenstelling van de P.T.T-raad is als volgt: tot lid en voorzitter: mr. dr. P. J. Witteman, oud-minister van Binnenlandse Zaken, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Overveen; tot lid en plaats vervangend voorzitter: M. van Veen, burge meester der gemeente Enschede, te En schede; tot leden: a. uit drt kringen van het geldwezen: prof. S. Posthuma, directeur van De Nederland- sche Bank N.V., te Overveen; C. A. Klaasse, drs. econ., directeur van de Amsterdamsche Bank/Incasso Bank, te Aerdenhout; b. uit de kringen van het onder de minister van Economische Zaken ressorterende deel van het bedrijfsleven: dr. ir. K. E. Stork, hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, te De venter; L. J. A. van Doorn, voorzitter van de afdeling Rotterdam van de R.K. Midden standsbond, te Rotterdam; c. uit de kringen van het onder de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning ressorterende bedrijfsleven; mr. J. S. Biesheuvel, secretaris van het Landbouw schap, te 's-Gravenhage; ir. F. Thiel, direc teur van de N.V. Visserij Onderneming De Vem, te IJmuiden; d. uit de kringen van de organisaties van werkgevers: jhr. H. A. C. van Riemsdijk, lid van het Verbond van Werkgevers, te Eind hoven; Jos. Raymakers, lid van het Katho liek Verbond van Werkgevers Vakvereni gingen, te Helmond; H. J. Bonda, lid van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, te Rotterdam; e. uit de kringen van de organisaties van werknemers: G. Venema, bondspenningmees- ter Algemene Bond van Ambtenaren, te 's-Gravenhage; W. D. Lelieveld, algemeen secretaris van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, te Utrecht; C. van Nierop. secretaris van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland, te Utrecht; f. de voorzitters van de PTT-kamers: H. A. Keverling Buisman, notaris te Groningen; dr R. Kuperus, directeur van de Coöperatieve Landbouwbank, te Leeuwarden; ir. J. M. L Otten, directeur van de Landbouwbank. te Meppel; ir. H. H. Ehrenburg, directeur van de IJsselcentrale N.V., te Zwolle; F. W. Drijver, directeur van het bijkantoor van de Het weer was het tennistoernooi van „Bloemendaal" op „Duinwijck" dinsdag beter gezind dan de avond daarvoor. Behalve, dat de achterstallige partijen van maandag kon den worden ingehaald, was men door het vlotte verloop der wedstrijden, in staat ook het programma voor de nieuwe speelavond af te werken. Verrassingen bleven ditmaal achterwege. De uitslagen waren: B-klasse. Heren-enkelspel: De Boer Schmidt 61, 64. Dames-enkelspel: mej. Jenningamevr. Kauling 7—5, 4—6, 6—4; mej. Steffelaar— mevr. Veldmeijer 26, 63, 75. Heren-dubbelspel: Steffelaar sr. en Steffe laar jr.v. d. Hof en Koelemey 6—0, 64. Gemengd-dubbelspel: mej. Smids en Brandsemej. Verwaal en Verwaal 60, 7—5. C-klasse. Heren-enkelspel: Wijnschenk- Vorstman 46, 63, 62. Dames-dubbelspel: mej. v. d. Broek en mevr Nederkoorn—mevr. Tuinder en mevr. Meltzer 6—2, 6—2; mej. v. d. Kloet en mej. Kalf—mej. Verhagen en mej. v. d. Raadt 6—4, 6—4. Gemengd-dubbelspel: mevr. Gerssen en Gerssenmej. Schouten en Schmidt 57, 7—5, 6—3; mej. v. d. Broek en Vorstman— mevr. Knuit en Knuit 61, 64. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90 93 250 343 23914 335J4 423 X- 333 287 173J4 405 31914 802 795 77 191 171 311 10314 111 24514 194", 212% 218% 83% 64% 477'ig 961 a 41% Openings koersen 90% 93 248 343 240 335 423 333 28514 173% 403 318 801 793 79% 19114 171 311 10314 111 245J4 194 213% 218% 83 161% 64 4714 96 40% Amsterdamsche Bank, te Harderwijk; ir. H. van Heijst, directeur van de N.V. Hollandse Melksuikerfabriek en lid van de gemeente raad, te Zeist; mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advocaat en procureur, te Haarlem; jhr. mr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van de gemeente Hillegom; K van Everdingen, lid van het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, te Middelburg; mr. R. J. Th. van der Heijden, burgemeester van Loon op Zand; mr. dr. R. M. A. A. Geul- jans, burgemeester van Roermond; mr. J. C. S. Warendorf, advocaat en procureur, te Am sterdam; mr. L. D. Pels Riicken, advocaat en procureur, te 's-Gravenhage; I. A. G. van Nievelt, notaris te Rotterdam; Tot secretaris: R. A. Bakker, referendaris der PTT, te 's-Gravenhage. Onder voor atletiek niet bepaald ideale omstandigheden heeft de damesatletiek vereniging „G.I.T.A." op het sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden gehouden. Evenals vorige jaren werden deze clubkampioen schappen in de vorm van zeskampen ver werkt bestaande uit de nummers 100 m. hardlopen de meisjes liepen 80 m. ver springen, hoogspringen, kogelstoten, discus- wernen en soeerwernen. Bij de dames-wedstrijdgroep zegevierde Loes Snilker met een totaal van 2508 punten, gevolgd door Leny Koelemij met 2264 punten en Emmy Gieske n-W 22?1 punten. De presta ties van Loes Spilker op de verschillende nummers waren 100 m. 13.8 sec.; vèrspringen 3.92 m.; hoogspringen 1.30 m.; kogelstoten 6.40 m.; discuswerpen 18.76 m. en speerwer pen 14.70 m. Bij de dames-seniores won Truus van Eg- mond met 2631 punten, vóór mevr. A. Stol wijk—Vonk 2603 punten en mevr. B. Stou tenMes 2538 punten. De prestaties van mej. Van Egmond waren 100 m. 15.4 sec.; vèr springen 3.70 m.; hoogspringen 1.15 m.; ko gelstoten 7.96 m.: discuswerpen 28.57 m. en speerwerpen 22.82 m. Een ruime overwin ning boekte Inge van Huystee bij de dames nieuwelingen met 2767 punten. Maartje Meyer werd hier tweede met 2324 punten en Bep Dawideit derde met 2226 punten. Mej. Van Huystee liet de volgende prestaties noteren 100 m. 14.6 sec., vèrspringen 4.26 m.; hoogspringen 1.25 m.; kogelstoten 8.26 m.; discuswerpen 17.41 m. en speerwerpen 21.63 m. Bij de A- en B-meisjes vormde de talent volle Hansje Keizer een klasse apart. Niet alleen eindigde dit 16-jarig meisje in haar groep onbedreigd op de eerste plaats met 3836 punten, maar zij won tevens alle num mers, waarvan sommige met uitstekende prestaties: 80 m. 11 sec.: vèrspringen 4.92 m.; hoogspringen 1.40 m.; kogelstoten 10.43 m.: discuswerpen 19.65 m. en speerwerpen 20.60 m. Ans Stuurman eindigde in deze groep met 2681 punten op de tweede en M. de Veer met 2421 punten op de derde plaats. Bij de C-meisjes zegevierde Corrv Fictoor met 3187 punten. Haar prestaties waren 80 m. in 11.2 sec.; vèrspringen 4.78 m.; hoogspringen 1.30 m.; kogelstoten 9.82 m.; discuswerepn 12.75 m. en speerwerpen 17.77 m. Hilly Halderman werd hier tweede met 2815 punten en Tineke Kosters eindigde op de derde plaats met 2452 punten. Na afloop van de wedstrijden reikte de heer J. J. V Hut de prijzen uit. De bijzonder fraaie „mevrouw J. J. HutKruizinga- wisselbeker", bestemd voor het GITA-lid, dat zich wat betreft „ijver, vriendschap en trouw" van haar beste zijde heef1 laten ken nen, werd voor de eerste maal toegekend aan mevrouw J. VinkBrandsma. ADVERTENTIE Omdat kapitein A. B. van de „Henrica B" zijn schip te diep heeft afgeladen voor de reis van Teignmouth naar Amsterdam tussen 15 en 18 december 1955 heeft de Raad voor de Scheepvaart zijn bevoegdheid ontnomen voor de tijd van een week. Het oordeel van de raad is, dat het schip met een volle lading porseleinaarde en 11 ton leer bij belading reeds over zijn merk heeft gelegen. „De misdraging van de ka pitein is ernstig. Wellicht ten overvloede wijst de Raad er op, dat overlading, vooral in wintertijd, tot grote rampen kan leiden. Gelukkig komt het euvel niet dikwijls voor, maar het blijft van belang, dat de kapiteins met de grootste zorg hierop het oog hou den en de veiligheid van schip en opvaren den laten voorgaan", aldus de raad. Binnenkort worden er in Spaandam twee feesten gevierd bij de familie Koelman. Op 1 september is de heer H. W. Koelman, wonende aan de Ringweg, vijfentwintig jaar bode bij het Algemeen Ziekenfonds voor Haarlemmermeer, Rijnland en aan grenzende gebieden en een week later (za terdag 8 september) is zijn zuster, mejuf frouw C. M. Koelman, vijfentwintig jaar verbonden aan het Algemeen ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem. De heer Koel man heeft een uitgebreide wijk, die zich uitstrekt over de gemeente Haarlemmer- liede, over het dorp Vijfhuizen en over een deel van de IJpolders. Vooral in de winter levert het werk vaak moeilijkheden op. Door weer en wind moet hij er op uittrek ken en t"dens vorst moet hij zijn taak dik wijls lopend verrichten. De klanten van mejuffrouw Koelman wonen in Haarlem en in Spaarndam. De jubilaresse en de jubilaris verrichten hun werk met grote accuratesse en zijn in Haarlem en omgeving geziene figuren. DAMASCUS (A.F.P.) Uit welinge lichte bron wordt vernomen, dat de minis ters van Financiën van Syrië en Libanon en de minister voor nationale economie van Jordanië een ontwerp-overeenkomst heb ben bereikt over de verdeling tussen deze drie landen en Saoedi-Arabië van de royal ties, die de Amerikaanse Tapline betaalt voor het vervoer van olie door buisleid'in- gen in deze landen. De overeenkomst moet nog ter goedkeuring worden voorgelegd aan Saoed'i-Arabië, dat niet op de bijeenkomst vertegenwoordigd was. De drie landen zou den besloten hebben onder de vier landen gelijkelijk het bedrag van zestien miljoen dollar te verdelen, dat de Tapline wil beta len en dat de helft van de winst van deze maatschappij vertegenwoordigt. Er zou geen rekening gehouden worden met de uiteenlopende lengte van de buisleidingen in de verschillende landen en elk van de vier landen zou ongeveer vier miljoen dol lar per jaar ontvangen. Nieuw plan voor toekomst van Algerije ALGIERS (United Press/Reuter) Premier Mollet van Frankrijk zal in het begin van de volgende week naar Alge rije vliegen voor besprekingen met resi dent-generaal Lacoste, die in het zieken huis vertoeft. In welingelichte kringen te Parijs verwacht men dat Mollet met Lacos te een nieuw plan zal bespreken voor de politieke toekomst van Algerije. Het plan voorziet in een federale bestuursvorm met interne autonomie en een centrale rege ring, die direct contact met Parijs heeft en aan Frankrijk de verantwoordelijkheid laat voor de verdediging, de economie en de buitenlandse politiek van Algerije. Een dergelijk plan zou een radicale ommekeer in de Franse politiek betreffende Algerije betekenen. Volgens berichten uit Algerije zou de toestand aldaar de opstandelingen langza merhand de moed ontnemen. De leiders van de rebellen zouden met elkaar over hoop liggen en vooral verontrust zijn door de geruchten dat president Nasser van Egypte de Amerikanen heeft aangeboden zijn steun aan de opstandelingen stop te zetten, indien de Verenigde Staten hem helpen zijn prestige in de Suez-kanaal- kwestie te redden. Maandag zijn vijfenzestig mohamme daanse opstandelingen bij gevechten met Franse troepen in het Algerijnse departe ment Constantine gesneuveld. DJAKARTA (ANP). Welingelichte kringen in Djakarta zeggen dat Indonesië aan de Sovjet-Unie voor een waarde van tweehonderd miljoen Amerikaanse dollars economische en technische hulp zal vra gen. Een officiële bevestiging van dit be richt kon niet worden verkregen, wel werd medegedeeld, dat Kolibaloft, lid van de Russische delegatie, die in Indonesië over Russische economische hulp spreekt, don derdag naar Moskou zal terugkeren om overleg te plegen met zijn regering. Koliba loft is hoofd van het Russische departe ment van Buitenlandse Handel. Volgens^ genoemde kringen hebben de Russen geen bepaald bedrag voor de hulp, die zij willen verlenen, voorgesteld, maar zij nodigen Indonesië uit een bedrag te noemen. Kolibaloft zal volgens deze kringen in Moskou het bedrag, dat Indonesië tenslotte voorstelde, bespreken. MEXICO STAD (A.F.P.) Ongeveer vijfhonderd Mexicaanse landarbeiders, die de Verenigde Staten heimelijk waren bin nengekomen om daar werk te zoeken, zijn dezer dagen door de Amerikaanse autori teiten uitgewezen. In de haven van Isabel, in Texas, werden allen aan boord van een Mexicaans schip gezet, dat normaal niet meer dan honderd passagiers kan ver voeren. Het schip, dat Vera Cruz als be stemming had, wierp onderweg het anker uit op de rede van Tampico. De landarbei ders verzochten toen de gezagvoerder toe stemming 't schip teverlaten. Deze weigerde dit, waarop een veertigtal arbeiders over boord sprong. Vijf hunner verdronken. Pers en openbare mening in Mexico oefenen thans scherpe critiek op de be trokken Amerikaanse autoriteiten, die zij ervan beschuldigen de Mexicanen onder onmenselijke omstandigheden te hebben doen reizen. NEW YORK, (Belga) Volgens som mige inlichtingen heeft de Belgische rege ring blijk gegeven van grote omzichtigheid ten aanzien van de plannen voor de instel ling van een goedkope transatlantische scheepvaartdienst met Zeebrugge als Euro pese eindhaven. Er wordt niet bevestigd dat de Amerikaanse hotelmagnaat Cantor van de regering der Verenigde Staten de toezegging heeft gekregen, dat zij de helft van zijn bouwprogramma, dat voor twee schepen op 260 miljoen dollar wordt ge raamd, zal financieren. Voorts zou het aar zelen van Belgische zijde toe te schrijven zijn aan de hoge uitgaven anderhalf miljard Belgische franks voor de in richting van de haven van Zeebrugge, plus een Belgische deelneming van dertig per cent in de financiering van de twee schepen. De onderhandelingen zullen worden her vat bij de terugkeer van Cantor in de Verenigde Staten, tegen het einde van de volgende week. LONDEN (United Press) Het perso neelsvraagstuk laat zelfs Buckingham Palace niet met rust, aldus bericht het Lon- dense zondagsblad Sunday Express. Het blad verneemt, dat verscheidene employé's van het Britse koninklijke paleis andere betrekkingen aannemen om dat ze te weinig verdienen. Een lakei zou in dienst getreden zijn van de hertog van Windsor in Parijs. De salarissen zijn volgens Buckingham Palace „vertrouwelijk." Het personeel mag er niet over spreken, doch volgens de Sun day Express betaalt Buckingham Palace zelden meer dan het minimum loon: chauf feurs en palfreniers 8 pond sterling (bijna 90 gulden) per week, kamermeisjes ruim drie pond (bijna 35 gulden) per week om te beginnen, lakeien inwonend 320 pond (ongeveer 3500 gulden) per jaar, koetsiers inwonend 400 pond (onge veer 4400 gulden) per jaar. - ,r,y~,xvrr~,~„ Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf is in Spaarndam op de scheepswerf van Kramer, Booy en Verharen het grootste tot nu toe daar gebouwde schip, aan zijn element toevertrouwd. Het was de 510 ton grote Frans W., gebouwd in opdracht van de heer J. Westers te Groningen. De zon zette de grote kring van belang stellenden, die zich rondom de Spaarndamse havenkom hadden verzameld in een vrien delijk licht, toen de echtgenote van de reder het doek voor de naam wegtrok onder de woorden: „Ik doop u, Frans W." Tot driemaal toe heeft zij daarna gepoogd de traditionele fles champagne tegen de boeg van de nieuwe coaster kapot te laten slin geren, voor het tenslotte lukte. Nadat de laatste bel«tselen in de vorm van de stut ten voor en achter waren weggenomen, gleed Frans onmiddellijk, toen hij de beide klinken niet meer voelde, vlot te water. Het is een schip, uitgerust met een 50C pk M.W.M.-diesel, dat over alles 49.5C Hereniging ivordt onmogelijk gemaakt MOSKOU (Reuter/A.F.P.) Het cen trale comité van de Russische communisti sche partij heeft het verbod van de com munistische partij in West-Duitsland „een maatregel genoemd, die de elementaire rechten en vrijheden van het Duitse volk met voeten treedt." Het comité vestigt er de aandacht van de Westduitse autoriteiten op, dat dergelijke maatregelen een "hereni ging van Duitsland op vredelievende en democratische grondslag alleen maar on mogelijk kunnen maken. „Onder deze om standigheden," aldus het partijcomité, „kan er van algemene verkiezingen in geheel Duitsland geen sprake zijn. De Duitse mili taristen willen geen hereniging met vreed zame middelen, maar maken zich op deze door oorlog te verkrijgen." Het verbod van de communistische partij zou gevolgd wor den door „maatregelen tegen andere demo cratische partijen en het herstel van het fascisme." GENèVE, (Reuter) De Economische Commissie voor Europa van de UNO (ECE) heeft bekendgemaakt, dat Groot-Brittannië in het tweede kwartaal van dit jaar de Westduitse staalproduktie geëvenaard zou hebben, wanneer het Britse technische per soneel niet geweigerd had overwerk te ver richten. In plaats van de Westduitse pro duktie op jaarbasis van 22,3 miljoen ton in het tweede kwartaal van 1956 te evena ren, produceerde Groot-Brittannië op een jaarbasis van 21,1 miljoen ton. Uit de ra mingen van juli 1956 blijkt, dat West- Duitsland in die maand produceerde op een jaarbasis van ongeveer 23,5 miljoen ton en dat de Britse produktie daalde tot op een jaarbasis van omstreeks 16,3 mil joen ton. De ECE deelde verder mede, dat uit de jongste statistieken blijkt, dat 1956 op nieuw een jaar met een ongeëvenaard re cord voor de Europese produktie van ruw staal zal worden en de hoeveelheid van 139 miljoen metrieke ton van 1955 zal wor den overtroffen. De zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben hun produktie op jaarbasis vergroot van omstreeks 55,4 miljoen me trieke ton in het eerste kwartaal tot om streeks 56,4 miljoen metrieke ton in het tweede kwartaal van dit jaar. BIRMINGHAM (Reuter). - De meerder heid van de overwegend blanke kiezers in de Amerikaanse staat Alabama, waar veel negers wonen, schijnt liever de openbare scholen en parken af te schaffen dan ne gers toe te laten. Er is een stemming ge houden over wijzigingen van de grondwet van de staat, om de besluiten van het federale hoge gerechtshof, die rassenschei ding bij het openbare onderwijs en in openbare parken, zwembaden en derge lijke verbieden, te omzeilen. Volgens de uitslagen van 1.860 van de 2.700 stembureaus hebben 97.093 kiezers zich voor en 62.967 tegen een grondwets wijziging uitgesproken die de ouders vrij heid van keus laat bij de vraag of hun kinderen scholen, waar geen negerkinderen toegelaten worden, zullen bezoeken. Dit amendement zal de wetgevende vergade ring van Alabama machtigen openbare scholen op te heffen en subsidie te geven aan scholen die als particuliere instituten, waarschijnlijk zonder toelating van neger kinderen, willen blijven bestaan. Ook een maatregel die het mogelijk zal maken dat openbare parken, speelvelden, zwembaden en gemeentelijk huizenbezit worden verkocht of weggegeven werd door de meerderheid van de kiezers goedge keurd. meter lang is, 45.10 tussen de loodlijnen, 7.85 m. breed en 3.25 m. hol. Er is accommodatie voor dertien man aan boord, verdeeld over acht hutten in het achterschip en het wordt uitermate modern ingericht. Ook de vorm doet modern aan en over anderhalve maand kan het schip in IJmuiden worden verwacht voor de proefvaart. Nog meer opdrachten De werf zal verdergaan met coaster- bouw: hierna volgen drie kustvaarders en op de nieuwe werf van Kramer en Booy in Kootsterbille in Friesland wordt op 8 sep tember het eerste schip, dat daar gebouwd werd, te water gelaten: de 800 ton metende kustvaarder „Edison." Ook in het hoge noorden worden daarna drie coasters op stapel gezet en een 56-meter lange trawler voor Franse rekening met een 1350 pk Deutz-diesel, die het schip een snelheid van 14 knopen zal geven. Het schip krijgt een winch van 325 pk en zal in augustus 1957 op stapel komen. Veiser tunnel groeit aaneen Donderdag, 30 augustus morgen dus is het zover, dat de beide helften van de Velsense tunnelbouw aan elkaar gegroeid zijn. Dit belangrijke feit in de wordings geschiedenis van de Velsense tunnel zal worden begeleid door een bezoek van de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, die als eerste het nauwe poortje onder het Noordzeekanaal zal betreden. Deze „eerste stap" onder het kanaal door zal om ongeveer kwart over twee in de middag gezet worden. De „doorbraak" tussen het bijna vol tooide zuidelijke deel van de tunnel, waar inmiddels de witte schoorstenen op het ventilatiegebouw bij de kanaaloever al een heel eind de lucht in steken en het wegbed voor de verkeersweg uit de overdekte tun- nelbak reeds gereed is gekomen en de noordelijke helft, bevindt zich aan de grens van de bouwput aan de noordelijke oever. Door de omlegging van het kanaal over het diepste gedeelte van de bouwput heen kon men de noordelijke bouwput nu nog net „op het droge" laten aansluiten aan de reeds lang in de diepte gereedliggende zui delijke tunnelmoten en daar zal morgen middag een nauwe doorgang ontstaan. Na de minister zullen onget- 'ijfeld vele tunnelwerkers van deze mogelijkheid, om snel var zuid naar noord en andersom te komen, gebruik maken. De voltooiing van de noordelijke bouw put is thans in volle gang. Men werkt daar niet, zoals in het zuiden het geval is ge weest, van het diepste punt omhoog, maar in omgekeerde richting: naar het diepste punt toe. Op dat diepste punt is echter de pompenkelder bijna gereed gekomen een vooruitgeschoven post dus in de noor delijke werkput. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 28 augustus in staat van faillissement verklaard: W. Strijbos, detaillist te Haarlem, Schoter- weg 150 zwart. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester. Pieter Tuyn, instructeur te Haarlem, Ver- gierdeweg 30. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 28 augustus opgeheven het faillissement van: J. Visser, koopman in klokken te Haarlem, Nieuwe Kruisstraat 24. Rechter-commissaris: H. J. Ferwerda. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw. VIJF JONGE NEDERLANDSE verstekelingen, die uit Australië naar Den Haag, waar hun moeder ziek ligt wilden terugkeren, hebben de afstand met een list over brugd. Kapitein W. B. Thompson, van het Australische passagiersschip „Orontes", waarop de kinderen zich namelyk in Fremantle hadden verstopt, heeft in Durban meegedeeld de kinderen mee te nemen naar Londen, waar de Nederlandse consul wel verder voor hen zal zorg dragen. Wegens de Suezkanaal-crisis vaart het schip rond de Kaap. De kinderen zyn de 21-jarige Anna Zandvliet, haar zusje Paulina (6) en haar broertjes Gerard (9), Adriaan (12) en Robert (8). De kinderen zyn twee jaar geleden met de ouders naar Australië geëmigreerd. Ook vader Zandvliet zou ziek zijn. Anna heeft aan boord verteld hoe hun avontuur was begonnen. „Ik had een plan. Wij gingen aan boord van de „Orontes" tegelijk met ander bezoek en ik liet de kleintjes het schip zien. Toen het bezoek van boord ging, nam ik de kinderen mee naar een achterdek en daar verstopten we ons. Het was onze enige hoop. We hadden niets meegenomen. De kinderen hielden zich stil en fluisterden niet ook niet toen het schip de haven uitvoer." Kapitein Thompson vindt dat de kinde ren „gouden hartjes" hebben. Zij zijn nog minderiarig en kunnen niet vervolgd wor den. .En als het aan mij ligt zullen we ook tegen het oudere meisje geen ver- De directeur van circus Althoff, Franz Althoff, heeft zijn advocaat, nrr. A. W. Kymmell te Amsterdam, opdracht gegeven rechtsmaatregelen te nemen tegen het cir cus Boltini, dat op het ogenblik in de om geving van de Oude Rijn voorstellingen geeft. Dit circus rijdt met wagens, waarop staat te lezen „Grand Cirque International mit Althoff". Alle woorden, behalve het woordje „mit", zijn met kapitale letters geschilderd, zodat men de indruk krijgt met het Duitse circus Althoff te doen te hebben. Boltini's enige relatie met de naam Alt hoff is echter, dat er bij hem een artist werkt die zo heet. Enige weken geleden verschenen in de dagbladen berichten vol gens welke het circus Althoff bij Alphen aan de Rijn in moeilijkheden zou zijn ge raakt. De laatste drie jaar is Franz Alt hoff echter niet in Nederland geweest. Mr. Kymmell heeft foto's laten maken van de wagens van het circus Boltini en van aan plakbiljetten met de naam Althoff als blikvanger. Hij zal tegen Boltini een kort geding aanhangig maken, en eisen dat hem mis bruik van de naam Althoff zal worden verboden. Als dwangsom eist mr. Kymmell een bedrag van duizend gulden per dag. Maandagavond omstreeks halfzeven is in de gemeente Ulestraten langs de rijksweg MaastrichtSitt-ard ter hoogte van het vliegveld Zuid-Limburg een Belgische bal lon geland. Deze ballon werd bestuurd door de 26-jarige mejuffrouw Jeanne de Bast uit Sint Gilles, die te Haecht bij Brussel 's middags was opgestegen voor een sport- vlucht. Boven de drukke verkeersweg ont stond even een hachelijke situatie, toen zij haar sleepkabels uitwierp, waardoor enkele passerende automobilisten al hun stuur kunst moesten aanwenden om de kabels te ontwijken. Enkele personen wisten de sleepkabels te grijpen en de ballon langs de weg te trekken. Het lag in de bedoeling van de ballonvaarster boven België te blijven, maar door de sterke wind dreef zij af naar Nederland. Vandaag keert zij met haar in gepakte ballon terug naar Brussel. volging instellen", zo voegde hij er aan toe. De moeder, mevrouw Zandvliet, is in middels per telegram op de hoogte gesteld van de komst van haar kinderen. De vader A. Zandvliet heeft woensdag in Perth verklaard, dat hij met het Neder landse schip „Amstelveen" als werkend passagier naar Nederland zal reizen. De gezagvoerder van de „Amstelveen" heeft verklaard, dat de familie Zandvliet zeker gezamenlijk kerstfeest zal kunnen vieren. „Operatie Hagedis" De Utrechtse sterrewacht is tevreden over de eerste waarnemingen die de afge lopen nacht zijn verricht tijdens de „Ope ratie Hagedis". Zeventien sterrewachten, over geheel de wereld verspreid, registre ren met hun meetapparaten gedurende vijftien dagen het sterretje 12 Lacertae. Dr. C. de Jager van de Utrechtse sterre wacht, die het initiatief tot dit internatio naal onderzoek nam, verklaarde, dat wan neer de weersomstandigheden in de ko mende dagen zo gunstig zijn als vannacht het geval was, de waarnemingen, althans voor Nederland, geheel zullen slagen. Om zes minuten over negen is men gis teravond op de Utrechtse sterrewacht be gonnen. Vanmorgen tegen half vijf sloot men de koepels omdat opkomende bewol king het observeren van de ster onmogelijk maakte. De waarnemingen van vannacht zijn inmiddels op registratiestroken be werkt. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer mr. Van der Goes van Naters (Pv dA) over het aan het gezag van de Ne derlandse voogdes onttrekken van een in Zweden verblijvende Nederlandse minder jarige hebben de minister van Buitenland se Zaken en de minister zonder porte feuille, mede namens de minister van Jus titie geantwoord dat de Zweedse instan ties een gezinsvoogd over de betrokken minderjarige hebben benoemd. De minis ters verklaren dat de Zweedse autoritei ten geen rekening hebben gehouden met de bepalingen van het tractaat tot rege ling van de voogdij van minderjarigen van 12 juni 1902, waarbij zowel Neder land als Zweden zijn aangesloten. Besloten is dit rechtsgeschil aanhangig te maken bij het internationaal gerechts hof. De Zweedse regering is van deze be slissing in kennis gesteld. Bij koninklijk besluit is met ingang van 4 september 1956 de vice-admiraal F. T. Burghard eervol ontheven van zijn functie van bevelhebber der Zeestrijdkrachten en is de schout-bij-nacht met de tijdelijke rang van vice-admiraal H. H. L. Pröpper belast met de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3