Russische kunst imiteert slechts de geëerbiedigde doden der cultuur „EN WE ZINGEN EN WE SPRINGEN, EN WE ZIJN ZO BLIJ" Scheppende kunst doodgedrukt Het botert nog niet erg tussen Tirolers en Italianen Amerikaanse straaljager wilde gelijk met KLM-vliegtuig landen President Sukarno in Moskou op uitbundige wijze onthaald Italiaanse douanier aan afranseling bezweken NAAIMACHINES Incident op Deens vliegveld Eredoctor in de rechtswetenschappen van de Sovjetrussische Academie 3 Wat zouden ze zeggen? Cultuurpolitiek Bourgeoisie-interieurs Irrealisme Aan de leiband Diefstal van onderzeese telegraafkabels SUNFED maakt school aan de Columbia-universiteit Antropologen piekeren over herkomst schedel Duizend toestellen voor de West duit se luchtmacht Kader van eerste pantser divisie spoedig gevormd Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Westduitsers moeten aan militair vertoon wennen West-Duitsland krijgt een onafhankelijke Bondsbank WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 (Van onze reisredacteur) MOSKOU De dertig mensen, die onder het grote portret aan lange, met rood laken overdekte tafels op het officiële podium zaten, applaudisseerden plichtsge trouw, toen de kleine man op het spreekgestoelte gereed was met het strakke voorlezen van zijn lange op schrift gestelde rede. De spreker: A. Gerassimov, paus der Sovjet-schilders, het schilderij: een geweldige vergroting van Rembrandts zelfportret. Er leek een licht-pijnlijke, verbaasde glimlach te groeien in de ogen van de schilder, die een van 's werelds grootste humanisten was, toen hij zich hoorde inlijven bij het socialistisch realisme der Sovjet-cultuur. Ik voelde er haast spot in, toen de Nederlandse schrijver Theun de Vries, voor deze Rembrandt- herdenking uit ons land overgekomen, meedeelde dat Rembrandt „in de repu blikeinse vrijheidsoorlog tegen de Spaanse monarchie zich terstond bij de volks militie had aangemeld". Ik vroeg mij af wat Rembrandt zelf gedacht zou hebben van deze herdenking, van de dodelijke verveling die de rij van sprekers opriep, van de plechtige gezichten der ambtelijke artiesten op het podium, van de plicht matige eerbied voor de klassieken en hun inlijving bij het socialistisch realisme. Want u weet dat misschien nog niet, maar Beethoven en Voltaire, Shakespeare en Rembrandt, worden in de Sovjet-Unie posthuum beschouwd als voorlopers der socialistisch-realistische Sovjet-cultuur. Waarom ook niet? Als het hen zelf indertijd nog niet was opgevallen, dan kunnen zij het nu toch niet meer tegenspreken! Laten we overigens eens aannemen, dat zij werkelijk die voorlopers geweest zouden zijn. Hoe zouden zij vandaag over de nalopers van die nieuwe Sovjet-cultuur geoordeeld heb ben? Welnu, zij zouden ongetwijfeld verheugd zijn over het feit, dat er zowat in iedere stad van de Sovjet-Unie een of meer uitstekend toegeruste theaters gebouwd zijn, dat de muziek-, toneel- en balletscholen als paddestoelen uit de grond rijzen. Gezien hun eigen financiële zorgen, zouden zij vermoedelijk aangenaam zijn getroffen door het feit, dat een danseres als Oelanova, een schrijver als Ilja Ehrenburg, een violist als Oistrakh, multi-miljonairs zijn en dat de Sovjet-kunstenaar tot de hoogst gesalarieerde klasse in de U.S.S.R. behoort. Tot zover zou de delegatie van klassieke geesten ongetwijfeld tevreden zijn, maar dan? Wat zou Rembrandt zeggen van de duizend maal geco- pieerde prentbriefkaart-doeken van collega Gerassimov: Stalin en Voro9jilov aan de wandel in het Kremlin, met ernstige gezichten het lot van de Sovjet-Unie bedisselend, Stalin in blijmoedige oompjes-rol omstuwd door verheugde kindertjes, die bloemruikertjes naar hem opheffen, activisti sche tractor bestuurders in het graan, kolchoz-boerinnen die met opgeheven kin naar de horizon staren, waarachter zij een uitstekend geregelde toekomst vermoeden? Wat zou Beethoven, die er behagen in schepte zijn hoed niet af te nemen voor koningen en keizers (al was hij dan geen lid van de volksmilitie) zeggen, als de minister van Cultuur hem liet weten dat zijn laatste werk vol formalistische ten- denzen zat en of hij maar even zijn verontschuldigingen als mede een symfonie over de herbebossingsplannen wilde ma ken, zoals dat collega Sjostakovitsj overkwam? En wat zou Shakespeare menen van een toneelstuk waarin de hoofdper soon, een jonge landbouwkundige, zijn verloving verbreekt omdat hij het niet eens is met de manier waarop zijn meisje groenten plant? En zou Voltaire ertoe gebracht kunnen wor den een boek te prijzen, waarin een inge nieur een Stakhanov-arbeidster ten hu welijk vraagt, omdat zij haar norm voor de vervaardiging van kop-pakkingen met driehonderd percent heeft overtroffen, en zegt: „Onze liefde voor elkaar is de liefde voor ons land en voor de partij van Lenin en Stalin". Misschien meent u, dat ik scherts? Wel nu, ik geef u de verzekering dat dit voor beelden uit de praktijk zijn, de praktijk van een cultuur-politiek, die een van de kunstzinnigst begaafde volken van deze wereld achter tralies heeft gezet en het doet leven in een sfeer van dodelijke een vormigheid, verstikkende conventionaliteit en bijzondere lelijkheid, een geestelijke sterilisatie, waaruit, naast die van de volkskunst, slechts één ontsnappingsmoge lijkheid is, de weg terug naar de klas sieken. Dat verklaart de miljoenen-oplagen van Toergenjev, Gogol, Gonsjarov, Tolstoi en (sinds kort), want hij was ook in onge nade gevallen) Dostoievsky. Dat verklaart de afgestampte zalen wanneer er een stuk van Tsjechov of Shakespeare gaat, of wan neer het ballet wan het Bolsjoi-theater ,.Lac des C.vgnes" geeft. Dat verklaart ook waarom de werkelijke kunstenaars van de Sovjet-Unie, fabuleuze musici als Oikstrakh. Kogan en Malinin, grandioze danseressen als Oelanova en Plissetskaja, zangers en acteurs, herscheppende kunste naars zijn. Dat. mogen wij, voordat wij ons laten overdonderen door „de onvergelijkelijke roem waarmee de Sovjet-kunstenaar zich hebben overladen", wel eens even beden ken. De grote Russische litteratuur stamt uit het Tsarentijdperk, zo goed als het Russische ballet. Met uitzondering van het werk van componisten als Prokofief, Sjo stakovitsj, Katsjaiturian de muziek laat zich nu eenmaal minder gemakkelijk ge vangen zetten, al hebben deze heren ook de nodige moeilijkheden gehad bestaat er in de Sovjet-Unie eenvoudig geen scheppende kunst, die deze naam verdient. Ook geen toegepaste kunst., geen poging tot enige vormschoonheid, die aan deze tijd is aangepast. De architectuur heeft de bespottelijke protserigheid, die wel aan ieder totalitair regime verkleefd schijnt, massa in plaats van doelmatigheid en tierelantijnen in plaats van oorspronke lijkheid. Van binnenhuis-architectuur is geen sprake, alle interieurs hebben dezelf de rode, blauwe of groene pluche gordij nen, dezelfde tafelkleden-met-balletjes, de zelfde stoelen-eeuwig-onder-de-hoezen, die men uit de oude Russische romans kent. Het land, dat de voorhoede van de wereld revolutie zou moeten zijn, leeft in een sfeer van stijve, preutse bourgeoisie, die het Westen veertig jaar geleden de prul lenbak heeft ingeveegd. Overigens zit ook de leiding van partij en staat een beetje met deze stand van '.aken in. Men heeft allerlei voorschrif- 'en uitgevaardigd. Men heeft, zoals (wij len) Stalin het deed, schrijvers de „inge nieurs van de ziel" genoemd, en (wijlen) Zjdanov heeft gewenst, dat „waarheid en concreet, historisch karakter van de ar tistieke uitbeelding verbonden moeten zijn met de taak van de ideologische om vorming en opvoeding van de werkers in de geest van het socig.lisme, hetgeen de officiële omschrijving van het „socialis tisch realisme" is. Maar wat te doen, wan neer dat alleen maar socialistisch i r realis me voortbrengt. Boeken, toneelstukken, schilderijen, die alleen maar mogen zeg gen: „We zingen en we springen en we zijn zo blij, want er zijn geen stoute kin dertjes bij". Wat moest Ilja Ehrenburg, die bepaald niet vrij is van litterair talent, al heeft hij het geprostitueerd, antwoor den op de brief van een ingenieur in Le ningrad, die hem schreef: „Ons Sovjet- tijdperk is ontegenzeggelijk vee! beter dan de Tsaristische periode, maar waarom waren de boeken van Gogol. Tsjechov, Tolstoi zoveel echter, zoveel beter dan die van de huidige Sovjet-schrijvers?" Malenkov zelf heeft op het negentiende partijcongres gezegd: ..Een groot aantal van onze litteraire werken is wat gedach- teninhoud en artistieke vormgeving be treft beneden peil, middelmatig en kleur loos. Soms is er doodeenvoudig geen zorg aan besteed. De keuze van een vooruit strevend thema is op zichzelf onvoldoen de". Het antwoord op al die vragen is overduidelijk: Men kan de kunst geen halsband aandoen. Dat weten de Sovjet leiders vermoedelijk ook heel goed. Zij hebben zelfs na Stalins dood de leiband wat laten vieren. Maar achteraf hebben Zo boutode men vroeger. Een van de kerkenvan het Kremlin, Qoeri- gens het produkt van een Italiaanse architect. zij haar schielijk weer aangehaald. Het bleek er alleen om te gaan de restanten van de Stalin-verheerlijking kwijt te ra ken. Want zo de Sovjet-leiders al ervaren dat men in een totalitaire staat geen kunst kan scheppen, zo weten zij ook dat een to talitaire staat aan een vrije kunst tenon- der gaat. Als er tussen staat en kunst ge kozen moet worden, dan aarzelt de Sovjet- dictatuur niet erg lang! Daarom zal ik pas aan een werkelijke'ontdooiing van het regime geloven, wanneer de schrijvers van de Sovjet-Unie meer armslag gaan krijgen. Tenslotte: niemand in het Westen is ver moedelijk onverdeeld gelukkig over de nieuwe scheppingen van onze eigen kun stenaars, over het cultuur-pessimisme, over wat we, dat sinterklaas-versje van zoeven parafraserend zouden kunnen noemen.: „En we huilen en we klagen en we zijn zo droef, want jij bent net als ik een boef". Maar ik verzeker u dat na de stoffige stagnatie van de Sovjet-kunst ieder ab stracte schilder, iedere atonale dichter, iedere dissonant van een moderne compo nist, ieder experimenteel ballet van ons u een frisse smaak in de mond zou be zorgen, omdat men er althans een zoeken naar eigentijdse kunst, een vrije schep pingsdrang uit proeft. (Van onze corresp'öndent in Rome) Enkele dagen geleden werd in een beek bij het plaatsje 'Fundres in het Pusterltal dicht bij de Oostenrijkse grens het lijk ge vonden van een jonge Italiaanse douane beambte, Raimondo Falqui. Eerst dacht men aan een ongeluk, hoewel het lichaam sterk verminkt was, hetgeen echter werd toegeschreven aan het rollend gesteente in de bergbeek. Maar een dag later vernam men van een andere douane-soldaat, wat er gebeurd was. De twee jonge mannen, beiden uit Sardinië, bevonden zich al enkele maanden in de kleine kazerne van Fundres. Op een avond hadden zij een groep mensen in de verte een Italiaans lied horen zingen en daar zij, vrijwel on kundig van de Duitse taal, in Fundres, waar uitsluitend Tirolers wonen, met nie mand konden praten, hadden zij de kazerne verlaten in de hoop een groep Italiaanse toeristen te vinden met wie zij eens een paar woorden zouden kunnen wisselen. Toen zij dichterbij kwamen, hoorden zij dat het lied spottend werd gezongen en met een slechte uitspraak. Het bleek een groep van vijftien jonge boeren te zijn uit Fundres. Blij, gezelschap te vinden van jongelui van hun eigen leeftijd, boden de twee Italianen aan, samen wat te gaan drinken en Falqui bestelde in de herberg een fles sterke drank. Al gauw waren de Tirolers dronken en besloten de Italianen (in Italië, vooral in Zuid-Italië, komt dronkenschap vrijwel niet voor) het gezelschap, dat hun niet meer beviel, te verlaten. De Tirolers versperden hen evenwel de uitgang, waar op de twee militairen en de eigenaar van de herberg erop wezen, dat het al over sluitingstijd was. De Italianen gingen weg, doch werden door de groep Tirolers gevolgd en met stenen bekogeld. Plotseling struikelde Fal qui, waarop de Tirolers „de gemene Ita liaan" met stokken en stenen doodsloegen en daarna van een brug in de beek gooi den. De zoon van de kroeghouder lichtte met een zaklantaarn bij, opdat de anderen konden zien wat zij deden. In Italië heeft dit geval groot opzien gebaard. De Italianen in de kleinere plaat sen van Zuid-Tirol voelen zich, indachtig het optreden der Tirolers in de nazi-tijd, verre van veilig. Zij begrijpen deze ruwe bergbevolking nu eenmaal niet. Ook dit maal bijvoorbeeld verbazen de Italiaanse kranten er zich vooral over, dat toen de vijftien jongens uit Fundres door de politie werden gearresteerd (inmiddels hebben er acht volledig bekend) hun vaders en moe ders zich gedroegen, alsof dit een zaak was, die hun helemaal niet aanging. De ouders gingen door met hun gewone werk of met hun kegelspel zonder op of om te kijken! In Italië is de familieband en vooral de band tussen ouders en kinderen, ook al zijn die reeds lang volwassen, bijzonder sterk en de wijze, waarop de Tirolers hun zoons, wanneer die eenmaal een jaar of zeventien zijn, als volkomen onafhanke lijke en vreemde individuen beschouwen, is een van de dingen, waar de Italianen volkomen onwennig tegenover staan. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 Een cultuur-park in de Sovjet- Unie: een portret van Molotov naast een sportstandbeeld. Nee, u ziet het niet goed, de jongedame heeft wel degelijk een pakje aan. Het naakt tvordt door de beelden de kunstenaars van de USSR nogal geschuwd. BELGRADO, (AFP) De Joegoslavi sche autoriteiten hebben een vervolging ingesteld tegen een Italiaanse scheepvaart maatschappij, die zich ten nadele van Joegoslavië zou hebben schuldig gemaakt aan de ongewone diefstal van onderzeese telegraafkabels, aldus meldt het Joegosla vische persbureau Joegopress. In 1954 zou deze maatschappij uit de Italiaanse stad Ancona 179 kilometer kabel tussen Pula en Split en tussen Ancona en Zara hebben opgevist. Een van de gebruikte schepen, de „Don Boscot", werd in beslag genomen, daar het zich in de Joegoslavische territo riale wateren bevond. De kapitein kreeg 3 jaar gevangenisstraf. Joegoslavië vraagt van de Italiaanse maatschappij een schade vergoeding van ruim een miljoen gulden. NEW YORK (Reuter) De Ford Foun dation heeft 195.000 dollar geschonken aan de rechtsgeleerde faculteit van de Columbia universiteit te New York voor een studie over economische samenwerking tussen ge- industrialiseerde en in economisch opzicht minder ontwikkelde landen. De studie zal drie jaren duren en betrekking hebben op gemeenschappelijke internationale onder nemingen in landen als Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Nederland als in vesterende landen en Mexico, Brazilië, Griekenland en Turkije, India, Birma en Japan als kapitaal'ontvangende landen. De UNO, de internationale bank voor herstel en wederopbouw (Wereldbank) en andere internationale instellingen zullen hun medewerking aan het plan verlenen. Op het vliegveld Kastrup bij Kopenha gen heeft zich bijna een botsing voorge daan tussen een K.L.M.-vliegtuig en een straaljager van de Amerikaanse lucht macht, die op dezelfde landingsbaan wilde dalen. Het K.L.M.-vliegtuig was een viermoto rige „Skymaster", die met gezagvoerder N. J. Borgman naar Kastrup was gezon den om daar een veertigtal passagiers te halen die niet meer met de lijnmachine naar Nederland konden worden vervoerd. Toen gezagvoerder Borgman maandag middag op Kastrup wilde landen, nadat hij van de verkeerstoren de vereiste toestem ming had ontvangen, zag hij op ongeveer vijftig meter naast het K.L.M.-vliegtuig, een Amerikaanse straaljager die op dezelf de baan ook een landing wilde uitvoeren. Gezagvoerder Borgman liet zijn machine onmiddellijk stijgen. Hij maakte een bocht om het vliegveld en zette toen het toestel aan de grond. Gebleken is dat de vlieger van de straal- MOSKOU (Tass/A.F.P.) President Sukarno van Indonesië werd gisteren bij zijn aankomst op het feestelijk versierde vliegveld van Moskou begroet door presi dent Vorosjilov, premier Boelganin, partij secretaris Kroesjtsjev, de eerste vice- premiers Kaganovitsj, Malenkov en Miko- jan, de minister van Buitenlandse Zaken. Sjepiiov, militaire autoriteiten, ministers, vertegenwoordigers van het Moslimse kerkgenootschap, diplomaten en duizenden Moskovieten. Sukarno inspecteerde de ere wacht van het Moskouse garnizoen. Kin deren boden het Indonesische gezelschap blóemén aaii. De straten in het centrum van Moskou zijn versierd met vlaggen. Voorts hangen er portretten van Sukarno en wimpels met Indonesische en Russische geschriften als „Groeten aan de illustere zoon van het In donesische volk, president Sukarno; Wel kom, dierbare gasten uit Indonesië." Dui zenden Moskovieten begroetten de gasten hartelijk, toen zij naar het Kremlin reden. President Vorosjilov zei in zijn toespraak op het vliegveld: „De rechtvaardige zaak, waarvoor Indonesië vocht, heeft overwon nen. Wij zijn verheugd, dat uw land thans vol vertrouwen het pad van de ontwikke ling van 'n onafhankelijke nationale econo mie gaat en dat de Indonesische regering een actieve buitenlandse politiek voert. Oosterse volken treden in internationale zaken op als soevereine landen en nemen actief deel in het beslissen over het lot van de wereld. Indonesië speelt een grote en energieke rol in het verenigen van de Azia tische en Afrikaanse landen in hun strijd om onafhankelijkheid, tegen het kolonia lisme en zijn gevolgen. De Sovjet-Unie zal zich altijd de diensten van Indonesië en zijn bijzondere staatslieden president Sukarno en premier Ali Sastroamidjojo voor het bijeenroepen van de historische conferentie van Bandung, herinneren," aldus Vorosjilov. Radio-Moskou zond een rechtstreekse reportage uit van de aankomst van Sukar no, die in zijn antwoord op het welkomst woord van Vorosjilov zei: „Wij streven naar het verkrijgen van een volkomen politieke onafhankelijkheid, want een deeJ van ons gebied staat nog onder buitenland se overheersing. Pas sedert vijf jaar kun nen wij werken aan de economische op bouw van ons land. Wij zijn zeer verheugd de Russische verrichtingen te kunnen be studeren, teneinde deze vervolgens bij ons te kunnen toepassen." Op een algemene zitting van de economi sche, filosofische en juridische faculteit van de Academie van Wetenschappen der U.S.S.R. werd besloten Sukarno de graad van doctor in de rechtswetenschappen te verlenen. Het lid van de Academie Miti zei in een toespraak, dat Sukarno bij de vol ken van de Sovjet-Uilie bekendStaat als een sterk en onbuigzaam vechter tegen kolonialisme. De politieke verklarin gen en werken van Sukarno worden geka rakteriseerd door een hoog wetenschappe lijk peil, grote kennis van filosofie, ge schiedenis en rechtswetenschappen, begrip van verscheidene vormen van strijd door de massa's tegen onderdrukking, kennis van de geschiedenis van de nationale vrij heidsbewegingen in Europa, Amerika en Azië, aldus Miti. Onlangs in Hessen gevonden Vooraanstaande antropologen, die in Dusseldorp een congres bijwonen, blijken het niet eens te zijn over de vraag, of de schedel die onlangs in Tbuenda, in de staat Hessen, is gevonden, inderdaad die van een Neanderthal-vrouw is, zoals de vinder, prof. Eduard Jacobshagen, meent. De an tropologen, die uit tien landen afkomstig zijn, houden het congres ter herdenking van het feit dat honderd jaar geleden een schedel van de Neanderthal-mens is ge vonden. De Italiaanse hoogleraar prof. Ser gio Sergi verklaarde, dat de pas gevonden schedel die van een „homo sapiens" is daar hij bepaalde trekken vertoont die overeen komen met de schedel van de moderne mens. Prof. Roland Bay uit Bazel was ook van mening, dat de schedel afkomstig is uit een latere periode dan die van de Neander thal-mens. De Duitse hoogleraar Jacobs hagen antwoordde hierop, dat de door hém gevonden schedel een zo laag voorhoofd heeft als tegenwoordig niet meer kan wor den gevonden. De geleerden zullen op hun vijfdaags congres ook de kwestie bespreken of er naast de Neanderthal-mens een men sensoort heeft geleefd, die de „ontbreken de schakel" tussen aap en oudste mens zou zijn. jager geen toestemming had gekregen om te landen. Plij heeft later zijn verontschul digingen aangeboden en zijn spijt betuigd over het incident. De Deense kranten prijzen de snelle reactie van gezagvoerder Borgman. Zij critiseren de veiligheidsmaatregelen op het vliegveld van Kopenhagen. Het uitzicht van het personeel in de verkeerstoren wordt belemmerd door de steigers van een in aanbouw zijnde radartoren. Voorts merken de bladen op, dat de landingsin structies aan binnenkomende vliegtuigen op verschillende golflengten worden uitge zonden. Op de meeste grote vliegvelden worden de landingsaanwijzingen op de zelfde golflengte uitgezonden, zodat alle vliegtuigbestuurders deze kunnen horen. De Deense Raad voor de Luchtvaart heeft een onderzoek naar het incident in gesteld. De K.L.M. zal waarschijnlijk een protest bij de Amerikaanse luchtmacht in dienen. DUSSELDORP (D.P.A./U.P.) De Westduitse vliegtuigindustrie verwacht bin nenkort duizend militaire vliegtuigen uit het buitenland, die zij voor de nieuwe luchtmacht zal monteren en invliegen. Het grootste deel zijn 558 Amerikaanse straal jagers van het type F-84 F en verkennings toestellen Fr-84 F. Samen met de ónlangs door het ministerie van Defensie gegeven opdracht voor licentie- en eigen bouw van ongeveer 1.140 militaire vliegtuigen zal deze montage van buitenlandse vliegtuigen de Duitse vliegtuigindustrie kunnen helpen om de eigen vredesproduktie op gang te brengen. De Focke-Wulffabriek heeft bij voorbeeld met de licentie-overeenkomst ook. .exportvergunning verkregen voor het Italiaanse lesvliegtuig Piaggio 149 voor Scandinavië en Zuid-Amerika. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt dat het kader van de eerste pantserdivisie in het begin van september gevormd zal zijn. Het kader van deze „derde" pantser-divisie zal gelegerd worden in Hamburg. De „vijfde" pantser divisie zal zijn kader tegen 1 november gevormd hebben te Grafenworth. Men ver wacht dat het kader van de eerste, tweede en vierde gemechaniseerde infanterie divisie, tegen het eind van dit jaar gevormd zal zijn. Het kader van een luchtlan dingsbrigade en een bergbrigade zal waar schijnlijk omstreeks de zelfde tijd klaar zijn. West-Duitsland wil eind van dit jaar een leger van 96.000 man hebben. Op het ogen blik zijn alle leden van de strijdkrachten vrijwilligers, maar het parlement heeft een dienstplichtwet aangenomen die in praktijk komt wanneer de schikkingen voltooid zijn om de dienstplichtigen te ont vangen. ADVERTENTIE HAARLEM Bijna op de dag af honderd jaar nadat in het Neander-dal bij Dusseldorp het skelet van de Neanderthaler-man (Homo Neanderthalensis) werd gevonden, heeft deze voorwereldlijke mens eenvrouw gekregen. De foto toont namelijk haar schedel, die na een overstroming in de buurt van het Hessische dorpje Rhuenda uit de aarde tevoorschijn kwam. Professor Eduard Jacobshagen, die de schedel heeft onderzocht, is ervan overtuigd, dat deze niet minder dan 720.000 jaar oud is. Andere geleerden betwijfelen echter de juistheid van zijn opvatting. MüNCHEN (United Press) In Mün- chen is de tweede klacht binnen twee we ken tegen het nieuwe Westduitse bonds- leger ingediend. De advocaat dr. Bohrer heeft er zijn beklag over gedaan, dat de „Bundeswehr" patrouilles op straat heeft gestuurd op dezelfde manier als de politie, hetgeen volgens dr. Bohrer een aanmati ging van bevoegdheden is, dat kan leiden tot machtsmisbruik. De Bundeswehr heeft deze patrouilles ingevoerd om te voorkomen, dat er botsin gen ontstaan tussen de burgerij en de nieuwe soldaten. Twee weken geleden heeft een andere advocaat in München een klacht ingediend, omdat hij door de zingende, hielen-klak- kende soldaten uit dfe ochtendslaap gehou den werd. Verleden week heeft de senaat van Bremen de militaire autoriteiten doen weten, dat de militaire patrouilles niet het recht hebben persoonsbewijzen van bur gers op straat te controleren. BONN (D.P.A.) Het Westduitse kabi net heeft het ontwerp voor de „Bundes- bankwet" goedgekeurd, dat als basis zal dienen voor de reorganisatie van het West duitse stelsel van centrale banken. Volgens het ontwerp zal er in de plaats van de Bank Deutscher Lander een Bundesbank komen. De centrale banken in de landen zullen door- regionale filialen van de Bundesbank ver vangen worden, zodat er in de landen geen zelfstandige centrale banken meer zullen zijn. Evenals tot nu toe de Bank Deutscher Lander zal ook de Bundesbank volkomen onafhankelijk zijn en niet gebonden zijn aan aanwijzingen van de bondsregering. Het wetsontwerp verplicht d:e bank slechts binnen haar taak de Westduitse regerings- politiek te steunen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5