Stayers Pronk en Koch konden zich niet voor finale plaatsen DE SAMENZWEERDERS Agenda voor Haarlem Bunno op zoek naar Luilekkerland Braat werd uitgeschakeld Van Mesdag en Njord-twee bereiden zich geducht voor Wereldkampioenschappen op de baan r Sprint Vijfde testmatch eindigde in draw Stayers Zwitserse spelers in centrale training Cor van der Gijp bij centrale training Hilversum-spélers boden excuses aan Opleiding personeel in de zwembaden VERVOLGVERHAAL^, ^door Friedrich Brucgelj Europa honkbal-kampioen- schappen niet in Spanje EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 De laatste Nederlandse amateur bij de wereldkampioenschappen op de I baan in Kopenhagen, Braat, is in de kwartfinale achtervolging eveneens I uitgeschakeld. Zijn tegenstander was de Italiaan Faggin, die met zijn land genoot Baldini woensdagavond in de halve finales zullen uitkomen tegen de Britten Geddes en Gambrill. De sprintwedstrijden amateurs gaven de verrassing te zien dat de Italiaan Ogna tweemaal door de Fransman Rousseau werd verslagen. Italië verloor naast deze favoriet voor het sprint kampioenschap ook zijn tweede kanshebber, Pinarello, die het vorig jaar de derde was geworden. De Argentijn Batiz echter, plaatste zich voor de halve finales, nadat hij in zijn eerste race verstek had laten gaan. De Argentijn had zich in de starttijd vergist, zodat zijn tegenstander Pinarello alleen reed. Bij de tweede race evenwel was hij aanwezig en daarin nam hij revanche evenals in de beslissende rit, zodat hij zich toch nog kwalificeerde. In de halve eindstrijden zullen aan de start komen Batiz, Tresidder (Australië), Rousseau (Frankrijk) en Pesenti (Italië). In de beide eerste series achter grote motoren konden onze landgenoten Jan Pronk en Norbert Koch zich niet plaatsen voor de finales, zodat zij donder dag in de herkansingsrit opnieuw moeten rijden. Hiervan komt echter alleen de winnaar in aanmerking voor een plaats in de eindstrijd. Braat gdng in zijn rit tegen Faggin in tegenstelling tot de vorige dag, uitstekend van start en lag reeds na tien ronden vijf seconden voor. Hij spande zich tot het uiterste in en handhaafde diep over het stuur gebogen vier ronden lang zijn voorsprong. Daarna lanceerde de Italiaan echter een scherpe tegenaanval en toen de renners voor de vijfde keer waren rond geweest, gloeiden de controlelampen voor beiden precies gelijk aan. Daarna verloor Braat steeds meer terrein. Na acht ronden lag hij tien meter achter en in de laatste twee toeren sprak de oud-wereldkampioen zijn reserves pas goed aan. Met bijna een kwart baanlengte achterstand moest onze nationale kampioen zich gewonnen geven. In de andere nog af te werken rit zege vierde een andere Italiaan, Baldini, die de Zwitser Schweitser na negen en halve ron de' inhaalde. In de halve finales rijden ook dit jaar dus weer twee Engelsen (Geddes en Gam brill) en twee Italianen (Baldini en Fag gin). Baldini zal tegen Geddes en Gambrill tegen Faggin aantreden. In de eveneens maandag uitgestelde acht ste finales van de amateursprinters werd de titelhouder, de Italiaan Ogna, in zijn serie op sensationele wijze verslagen door de Russische kampioen Romanov, die in Kopenhagen voor het eerst in het buiten land uitkomt. Ogna ging in de voorlaatste bocht binnendoor, toen de derde man in deze race de Duitser Simon demarreerde, maar Romanov reed snel genoeg om buitenom de enigszins in de verdruk king geraakte Italiaan te verslaan in een tijd van 12.2 sec. over de laatste 200 meter. Verder deden zich in de series geen verras singen voor. Via de herkansingen verzeker de Ogno zich alsnog van een plaats in de kwartfinales. Ten opzichte van de kwartfinales der amateursprinters was er nog al wat kritiek te horen over het feit, dat de wereldkam pioen Ogna die zich slechts via de herkan sing had kunnen handhaven, tegen de „zwakke" Fransman Rousseau was ge plaatst. Maar Rousseau bleek lang zo „licht" niet als waarvoor hij werd aange zien. Toe tweemaal toe versloeg hij de we reldkampioen, eerst met een verbluffende spurt over driekwart baan, daarna door De laatste testmatch Engeland—Australië van de serie van vijf eindigde in een draw. Engeland behaalde in totaal twee overwin ningen, Australië een, de twee andere wed strijden eindigden in een draw. De uitslag van de laatste ontmoeting was Engeland 247 en 182 voor drie, Australië 202 en 27 voor 5. Spelbreker in deze laatste cricketmatch EngelandAustralië was de regen. Door slecht licht en regen werd de wedstrijd tien minuten voor tijd gestopt. Engeland deed de laatste dag een flinke gooi naar de overwinning toen het de tweede innings voor gesloten verklaarde bij 182 voor drie en daarna voor de sluiting vijf Austra lische wickets nam voor 27 runs. Een dra matisch slot werd verwacht toen de Engelse captain May de innings bij de thee voor ge sloten verklaarde, waarbij aan Australië de taak werd overgelaten om in twee uur tijd 228 runs te scoren op een pitch die bijzonder geschikt was voor de formidabele spincom- binaties van Laker en Lock. De Australiërs verloren een wicket zon der een enkele run te scoren en twee wickets voor slechts een run. Door de regen kon er maandag niet ge speeld worden en ook dinsdag kon men pas na de lunch beginnen. Richardson en Shap- pard die 76 voor i scoorden, vormden een schitterend paar dat de tweede wicketstand op 83 bracht. Het scorebord luidde: Engeland eerste innings 247, Australië eerste innings 202. Engeland tweede innings: Richardson c. Langley b. Lindwall34 Cowdrey c. Benaud b. Davidson8 Sheppard c. Arcer b. Miller62 May not out 37 Compton not out 35 Extra's (byes 3, legbeyes 3) 6 Totaal voor 3 wickets gesloten182 Wicketval: 17, 100, 108. Bowling-analyse: Lindwall 12 3 29 1 Miller 22 3 56 1 Davidson 5 0 13 1 Archer 13 3 52 0 1 7 0 Burke 4 2 15 0 Benaud 1 0 10 0 Australië tweede innings: McDonald l.b.w. b. Statham 0 Burke l.d.a. b. Laker 1 Harvey c. May b. Lock 1 Craig c. Lock b. Laker 7 Miller not out 7 Johnson c. Lock b. Laker10 Benaud not out 0 Extra's (bye 1) 7 Totaal (voor 5) match draw.. 27 Wicketval: 0, 1, 5, 10, 27. Bowling-analyse: Statham2 1 Lock 8,1 11 Laker 13 14 Pronk middel van een aantal schijndemarrages welke de traag reagerende Italiaan kans loos maakten. Rousseau had zich dus geplaatst voor de halve eindstrijd. De Australiër Tresidder deed dit eveneens. De Rus Boris Romanov beantwoordde niet aan de verwachtingen d'ie hij des middags had gewekt. Het werd duidelijk, dat hij nog te zeer het internatio nale contact had gemist. Hij verloor beide manches van de kennelijk meer gerouti neerde Tresidder. De Italiaan Pinarello had in de eerste manche een walk-over tegen de sterke Argentijn Batiz, een van de ver rassingen van Milaan in-het vorige jaar. Men vroeg zich af of Batiz soms niet aan de start mocht verschijnen, omdat de bond van zijn land nog steeds de prijzen niet heeft uitbetaald aan de renners, die in 1952 aan de ronde van Argentinië hebben deelgenomen. Het verhaal wil, dat de Ar gentijnse bond bij de Belg Van Steenber gen nog voor 20.000 in het krijt staat. In dit verband heeft de U.C.I. de Argentijnen thans een ultimatum gesteld. Als er niet voor 1 oktober betaald wordt volgt er on herroepelijk schorsing van de bond. De deelneming was dus volkomen in orde. Hij had alleen het programma verkeerd gele zen en was naar zijn hotel gegaan, in de veronderstelling, dat hij later op de avond nog moest rijden. En Batiz kwam op de baan terug, ner veus, maar toch won hij achtereenvolgens de tweede manche en de beslissende rit in enerverende duels, waarbij steeds de finish- I foto de uitslag moest bepalen. De vermaar de Italiaanse sprinter Pesenti had ook een derde rit nodig om de lastige Fransman Gruchet, van wie hij in de tweede rit ver loor, van zich af te schudden en zich als vierde kandidaat in de halve finales te plaatsen. De eerste serie van de stayers werd door vijf combinaties betwist. Meer tegelijk wilde men er vandaag op deze baan met zijn steile en korte bochten niet toelaten. De technische experts van de UCI hadden bepaald, dat de rollen van de gangmaak- motoren op zestig centimeter afstand moesten worden geplaatst (op de Amster damse stadionbaan liggen de rollen op veertig centimeter). Men had dit gedaan om de snelheid te beperken, want de ge varen bleken allerminst denkbeeldig. Her haaldelijk schuurden de stalen voetsteunen van De Graaf's machine waarachter de Nederlander Koch moeite had bij te blij ven, over de cementen piste. Koch reed slecht. Hy had zich laten ver leiden, een te zware versnelling op te zet ten en daardoor moest hij teveel „duwen" om soepel te kunnen rijden. Hij was in eerste positie gestart, maar werd al gauw gepasseerd door de ook voor de anderen ongenaakbare wereldkampioen, de Span jaard Timoner, die uit zesde positie naar voren was gerukt. Tot driemaal toe sloeg Koch een aanval van de Spanjaard af, maar na 21 minuten moest hy hem laten gaan. Dit brak de weerstand van de Utrechter, die nu het contact met zijn motor verloor. Zo zag hij respectievelijk ook de Fransman Godeau, de Zwitser Zehnder en de Oostduitser Otte langs zich heen daveren. Op de helft van de koers was de stand aldus: 1. Timoner, 2. op een halve ronde Godeau, 3. op een ronde Zehnder, 4. op een ronde Otte en 5. op twee ronden Koch. Timoner lapte vervolgens al zijn concurrenten nog een of meermalen, waar bij Zehnder (nog drie keer) en Koch (nog vier keer) het het zwaarst te verduren kregen. Het optreden van Koch, die voor zijn eigen geld aan deze wereldkampioen schappen deelnam, was dus allerminst im ponerend, en het laat zich niet aanzien, dat hij zich in de herkansing donderdag zal rehabiliteren. Hier fljden namelijk zeven man van wie alleen de winnaar in de finale wordt geplaatst. De Nederlandse kampioen Pronk heeft in zijn serie tot zestien minuten voor het einde, op kop een heldhaftige strijd ge leverd tegen de Australiër French achter Grolimund en de Zwitser Bucher (achter de 75-jarige Pasquier), welke combinaties hem beurtelings fel aanvielen, zonder aan vankelijk hun eigen kans op de zege te verdedigen. Dr. P. van Dijk, de voorzitter van de KNWU, in woede ontstoken door het tot tien a elf keer doen verwisselen van de nummers twee en drie op het bord dat de stand aangaf, diende protest in bij de wedstrijdcommissarissen. Dit protest werd echter afgewezen omdat men niet kon bewijzen dat er tussen French en Bucher van „combine" sprake was. Pronk, die een uitstekende combinatie vormde met de Duitse gangmaker Mer- kens, sloeg in de 43ste minuut de laatste aanval, die op hem werd gedaan, met succes af. Toen was hij vrijwel uitgeput door de voortdurende inspanning en raakte hij los van de rol. Een minuut later ging French hem voorbij en nog even later pas seerde ook Bucher. Drie minuten voor tijd waagde Pronk nog een laatste kans om Bucher van de tweede plaats, die recht gaf op deelneming aan de finale, te ver dringen, maar de krachten van de Neder landse kampioen schoten tekort. Zo zal dus ook Pronk moeten proberen, de her kansingsrit te winnen om alsnog in de eindstrijd door te dringen. De Zwitserse voetbalbond, die voor het komend seizoen o.m. de wedstrijd tegen Ne derland in Lausanne op 15 september op de internationale kalender heeft staan, heeft 25 spelers opgeroepen voor een driedaagse trai ning in Magglingen, aanvangende woensdag 29 augustus. Het zijn: doel: Pernumian (Bellizona). Pariier (Urania Genève) en Schley (Bazel), Achter: Dutoit (Servette), Perruchoud (Lau sanne), Robustelli (Bellizona) en Koch (Grasshoppers). Midden: Kernen (Chaux de Fonds), Vonlanden (Lausanne), Weber (Lausanne), Frosio (Grasshoppers), Müller (Grasshoppers), Jager (Grasshoppers) en Thüler (Bazel). Voor: An tenen (Chaux de Fonds), Ballaman (Grasshoppers), Meier (Young Boys), Hamel (Young Boys), Pastega (Servaette), Riva (Chiasso), Chiesa (Chias- so), Zurmühle (Lugano), Eschman (Lau sanne), Robbiani (Lugano) en Regamey (Lausanne). Voor de centrale training van de Neder landse elftalclub (A-spelers) is ook Cor van der Gijp (Feyenoord) uitgenodigd. Stori- mans (NAC) en Peggeman (Alkmaar) heb ben een uitnodiging gekregen deel te nemen aan de training van de B-spelers. Het Europees honkbal-kampioenschap zal in 1957 niet in Spanje worden gehouden. De Spaanse honkbalfederatie is op haar besluit het toernooi te organiseren, teruggekomen. Aan de bij de internationale honkhalfedcra- tie aangesloten landen is een brief gezonden met de vraag wie eventueel de organisatie van het Europees kampioenschap op zich zou winnen nemen. De Rhodesian Bassebal Association heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond gevraagd de mogelijkheid te onderzoeken het Nederlands negental een aantal wedstrijden te laten spelen in Rho desia (Zuid-Afrika). Aangezien het seizoen daar loopt van oktober tot maart, zal aan de invitatie waar schijnlijk geen gevolg kunnen worden ge geven. De mogelijkheid werd evei wel opengela ten, omdat in Nederland het seizoen dan ten einde is, de tocht volgend jaar te laten doorgaan. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Minerva: „Doctor at sea", alle leeft., 8.15 u.ur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigduizend mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Helden zonder glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbunga- low", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 8.15 uur. Opera Italiana. Fragmen ten uit bekende Italiaanse opera's. Theater Pieter Langendijk: 8 en 9.30 uur, Toneel kronkels door Simon Carmiggelt. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Minerva: „Doctor at sea", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigdui zend mijlne onder zee", 14 j., 2, 7 en 9.15 uru. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuid zee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hel den zonder glorie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Va kantieprogramma „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 3 uur, Orgelconcert door Albert de Klerk. Zuiderkapel: 8 uur: Maranatha-samenkomst o.l.v. ds. J. Servaas. De spelers van het prof-elftal van de voet balclub „Hilversum" die zondag in Hilver sum tijdens een wedstrijd tegen een amateur elftal uit het veld waren gelopen omdat zij geen betaling voor deze wedstrijd ontvingen, hebben thans spijt over hun houding betuigd aan het bestuur van hun club. Tijdens een vergadering waarin het bestuur zich over de ontstane situatie wilde, beraden is een afvaardiging van het elftal de verontschul digingen komen aanbieden. Het bestuur heeft deze excuses aanvaard en het^lftal voor de competitiewedstrijd van zondag tegen De Valk in Valkenswaard opgesteld. De disci plinaire straf in de vorm van een geldboete van 25 gulden blijft echter gehandhaafd. De spelers hebben zich aan deze maatregel onderworpen. Teneinde in het grote tekort aan perso neel in de zwembaden te voorzien, worden in overleg met het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in de meeste grote steden van het land cursussen voor opleiding van zwemonderwijzers (essen) georganiseerd. De lessen beginnen in septem ber en in april/mei 1957 worden de examens afgenomen. Tegemoetkoming in de reisgel den kan in bepaalde gevallen uit de rijks subsidie worden verleend. De damesploegen zyn vrijwel allemaal uit Bied, waar de Europese roeikampioen- schappen worden gehouden, vertrokken. De heren hebben bezit genomen van het meer, het botenhuis, de kleedkamers en het gezellige terrein met de aanlegsteiger- tjes, waar het een druk komen en gaan is van de vele ploegen, die kris-kras over het water snijden. Natuurlijk kijken de Nederlandse skiffeur Van Mesdag en zijn trainer, dr. Hingst, nauwlettend toe, als de concurrenten in het numeriek sterke skiffnummer het water op gaan voor de dagelijkse training. De zeer jeugdige Iwanov, de Russische skiffeur, opvolger van de vermaarde Tjukalov, heeft diep indruk gemaakt op alle insiders en de altijd opgewekte Poolse schoolmeester Kocerca, de Europese titelhou der, is er niet helemaal gerust op, dat hij ook dit keer het kampioenschap zal ver overen. Er zijn natuurlijk ook andere bekende skiffeurs op het water, de Fransman Butel bijvoorbeeld, verder de Engelsman Fox, de Oostenrijker Rabeder, de Joegosla- viër Vlasic, de Duitser Von Fersen en de Luikse skiffeur Higny. De leden van de Njord-twee, Vrind en Cornelissen gingen met stuurman Van Lig- ten in de middaguren juist uit, toen de Europese titelhouders de Zwitsers Kott- mann en' Streuli met stuurman Rüde te- tugkwamen in hun boot met de echt Ne derlandse naam „De Vliegende Hollander", op deze wijze gedoopt in Amsterdam tij dens de Europese kampioenschappen van 1954.-En ook het tweetje van Wiesbaden met de stuurman op de rug liggend achter de boeg, trok natuurlijk ook veel belang stelling. In het Berlijnse Olympisch stadion hebben een aantal West-Duitse politiemannen een demonstratie gegeven van hun prestaties op de motor. Daarbij maakten zij een rondje met vier man boven elkaar op één motor en voorts demonteerden zij tijdens het rijden het wiel van een motor-zijspan-combinatie. Na eerste schamele woorden, die ze gewisseld hadden, waren beiden blijven zwijgen. Het was na tuurlijk begrijpelijk, dat Jablonsky niet over de organi satie of zijn arrestatie wilde praten. Zijn angst voor de microfoon had dat direct al duidelijk gemaakt. Maar er waren toch neg zoveel andere zaken, waarover men zou kunnen praten, zodat men de spanning waarin men verkeerde, iets zo kunnen verlichten. Een gesprek had enigszins geruststellend kunnen werken. En voor Franfa zou al een gesprek over koetjes en kalfjes kalmerend hebben gewerkt, hij zou zich dan niet meer zo alleen hebben gevoeld. Ten tijde van de Gestapo en de con centratiekampen was een praatje altijd een grote steun geweest en waarom zou het dan nu anders zijn? Dat ik nu juist, dacht Franta, in de cel van deze zwijgzame Jablonsky terecht moest komen! Hij zuchtte tijdens het ijsberen. Gelukkig, dat mijn vrouw niet meer leeft, dacht hij, want anders had ze moeten meemaken dat ik voor de tweede keer gearresteerd werd. Als m'n dochter Jan nu nog maar op tijd heeft kunnen waarschuwen! Aan de mogelijkheid, dat men hem binnenkort zou vrij laten waarover de verdacht-vriendelijke politieman gerept had hechtte hij bitter weinig waarde. Het was waarschijnlijk een soort lokaas geweest voor zijn tweede verhoor. Het was ongetwijfeld het verstandigst om zich in te stellen op een langdurig verblijf in de gevangenis, alles te ontkennen, niets te weten, niemand te kennen en het zich in de cel zo gemakkelijk mogelijk te maken. Noodzakelijk was het in dit verband om er achter te komen wie nu precies waren gearresteerd, wat de po litie allemaal al wist, in welke cellen zijn vrienden wa ren opgesloten en hoe hij in contact kon komen met hen en met zijn vrienden buiten de muren van de gevangenis. Dat was altijd de taktiek geweest bij een arrestatie ten tijde van het protectoraat en in dit opzicht zouden de dingen wel niet veranderd zijn. Het was altijd in eerste instantie de opzet geweest in contact te komen met één der gevangenisbewaarders en dat was steeds gemakke lijker gegaan als men met anderen een cel had gedeeld dan als men alleen had gezeten. Maar hoe kon Jablons ky dit weten, hij, die nog nimmer in een gevangenis ge zeten had? Tijdens de oorlogsjaren had hij bij de in het Westen opererende geallieerde legers gediend. Nu lag hij op zijn brits en filosofeerde, of misschien piekerde hij er wel over wat zij straks te zijner verdediging naar voren zou moeten brengen en waarbij hij zich slimmer en beleefder dan de ondervragende politieman zou moe ten tonen. Maar daarbij vergat hij dan, overpeinsde Franta, dat het bij een verhoor altijd verstandig is zich eerder dom dan verstandig te tonen. Misschien doe ik hem hiermee echter onrecht, dacht Franta terwijl hij de cel op en neer liep. Misschien piekert hij helemaal niet over die zaken, maar probeert hij de pijn te onder drukken. In dat geval zou ik hem moeten helpen en dus maar liever niet met hem praten. Franta ging op Jablonsky's brits zitten en boog zich over hem heen. Jablonsky bewoog zich echter niet, noch opende hij de ogen. Franta streek over zijn haar, zucht te, stond op en begon weer te ijsberen. Het viel hem op, dat er op zijn brits geen deken lag. De bewaker zou hem er ongetwijfeld nog wel één bren gen. Het voedsel was natuurlijk slecht daar klaagde men in de gevangenis altijd over maar het zou toch wel eigenaardig zijn, als er niet genoeg dekens zouden zijn. In dat geval had men kennelijk niet op veel arres taties gerekend. Zou men dat wel gedaan hebben, dan zouden ze hem wel gauw een deken brengen. Zij koch ten zoveel Amerikaanse legerdekens, zij hadden alle Duitse dekens overgenomen en dan waren er nog voor raden geweest, zodat het wel heel raar moest lopen als ze hem er geen zouden brengen. Zo borduurde Franta enige tijd op dit thema voort. Hij maakte zich echter slechts bezorgd om een deken en hij hoopte dat hem er spoedig één gebracht zou wor den, omdat hij er op vlaste met een bewaker in contact te komen. Hij zou dan misschien iets te horen kunnen krijgen. Zijn horloge had men hem afgenomen, zodat hij niet wist hoe laat het was. Het licht in de cel brandde nog op volle sterkte, zodat de gevangenisnacht nog niet be gonnen kon zijn. De stilte op de gang werd nu en dan verbroken door snelle voetstappen of door het met een luide klap dichtslaan van een celdeur. Nu en dan hoorde hij ook enkele stemmen, maar hij kon niet verstaan wat er gezegd werd. Plotseling werden de voetstappen veel duidelijker. Ze hielden stil bij de cel aan zijn rechterhand. Even later klonken ze echter weer hol door de corridor. Nu bleef de onbekende voor Franta's cel staan. De deur ging open: er verscheen een bewaker in de cel met een deken over de arm. Het was een al wat oudere man. Het was hoe bestaat het, was er dan niets veranderd? Lojza Durda, die ook al ten tijde van het protectoraat als be waker dienst had gedaan, een betrouwbaar dienaar van de successievelijke regeringen, een man, waar je goed mee kon opschieten. Franta sprak hem met zijn naam aan. Durda herkende hem direct. U weet, mijnheer Vymetal, zei Durda, dat ik altijd de mensen herken, die hier enige tijd hebben doorge bracht. U bent hier een maand of zes geweest, is het niet? Ik weet nog heel goed dat u zich altijd prettig gedroeg en dat u uw angst niet afreageerde op de be wakers. Heel wat mensen hier gedroegen zich alsof het mijn fout was geweest, dat ze opgesloten zaten, maar u gedroeg zich altijd als een heer! Franta onderbrak hem onmiddellijk. Maar dat was de natuurlijkste zaak van de wereld, mijnheer Durda. U was altijd zo beleefd en zo inschikke lijk. En zoiets vergeet men niet licht. Na de bevrijding ik bedoel in 1945 heb ik hogal uitvoerig over u ge rapporteerd toen ik werd ondervraagd door het natio naal comité over mijn ervaringen in de gevangenis. Heren zei ik, broeders en kameraden, gevangenbewaar der Lojza Durda is met voorbeeldige correctheid op getreden. Hij was waarlijk een patriot. Hij gaf altijd briefjes door, hij had steeds iets rookbaars voor ons, hij gaf ons inlichtingen over de S.S.-officieren en de rechter van instructie. Om het kort te maken: hij hielp zijn landgenoten als een goed vaderlander. Ik hoop, mijnheer Durda, dat u na de bevrijding geen moeilijkheden hebt gehad, ik bedoel na 1945. Diïrda lachte zelfverzekerd. Natuurlijk niet, mijnheer Franfa. Ik heb geen en kele moeilijkheid ondervonden. Iedereen heeft ver klaard, dat ik niet verkeerd ben geweest, dat ik echt menselijk ben opgetreden. Wij bewakers kunnen niet steeds precies doen wat wij eigenlijk wel zouden willen. Reglementen zijn nu eenmaal reglementen. Maar in mijn functie van bewaker kwam ik natuurlijk bepaalde din gen te weten, en vaak kon ik daardoor iemand helpen zonder de aandacht al te veel op mij te.vestigen. Terwijl hij dit zei, was hij twee of drie stappen de cel ingekomen. Hij legde tenslotte de deken op Franta's brits. Franta was vlak bij hem gaan staan en vroeg zachtjes, zó zachtjes zelfs, dat Jablonsky niets kon ver staan: Vertelt u eens mijnheer Lojza, is er werkelijk een verborgen microfoon in onze cel? Of zijn alle cellen er tegenwoordig van- voorzien? Durda lachte enigszins verlegen en beantwoordde de vraag op dezelfde fluisterende toon als waarop zij ge steld was. Wat een idee, Franta! Dat zijn spi'ookjes! De micro foons bevinden zich nog steeds in dezelfde cellen als waar de Duitsers ze hebben aangebracht en verder werden ze aangelegd in laat me even nadenken no. 4 op de eerste etage, no. 9 op de tweede etagein totaal zijn er acht bijgekomen. Franta trok een ongelovig gezicht. Lojza, als ik je vriend niet was geweest, dan zou ik nergens naar vragen, of ook maar een woord méér zeggen dan van een gevangene tegenover een bewaker wordt verwacht. Maar, Lojza, zelfs als jouw vriend er ken ik dat jij om het zo maar eens te zeggen gezag over mij uitoefent. En ik kan niet geloven dat hier geen mi crofoon is. Daar je hier al zo lang werkt, ben je natuur lijk in de positie om het te weten, maar je kunt er toch niet absoluut zeker van zijn of hier nu een microfoon is of niet? Lozja Durda legde zijn rechterhand op zijn hart en zei op een toon alsof hij beledigd was: Franta, als vriend zou ik je geen leugen vertellen, maar bekennen dat ik het niet wist of hier nu wel of niet een microfoon is aangebracht. Maar ik ben de enige bewaker op deze gang, die volkomen op de hoogte is van de kwestie van de microfoons. (Wordt vervolgd). Het Njord-tweetje vindt het water zwaar, een oordeel, dat ook door andere roeiers wordt gedeeld. Ook de klimatologische factoren spelen een grote rol en de prog noses luiden dan ook, dat geen bijzonder snelle tijden op het meer in Bied zullen zijn te noteren. De Franse herenploeg is als laatste in Bied gearriveerd. Het grote team is van 1226 augustus in het trainingskamp bij Parijs tezamen gekomen, iets wat de Russi sche leiders voor hun roeiers dit keer niet nodig vonden. Hun ploegen oefenden ge scheiden in Leningrad, Moskou en Kiev, de voornaamste centra van het race-roeien in Rusland. Congres Onder presidium van de heer Mulegg (Zwitserland), is in Bied het jaarlijkse congres van de F.I.S.A. gehouden. De Europese kampioenschappen voor dames zijn voor 1957 vastgesteld op 23, 24 en 25 augustus in Duisburg, en die der heren op 30 en 31 augustus en op 1 sep tember 1957, eveneens op de nieuwe roei- baan.in Duisburg. Voor 1958 zijn de kam pioenschappen toegewezen aan Polen. Mulegg was weinig enthousiast over de voorbereidingen van Australië voor de Olympische roeiwedstrijden in Ballarat. „Ik ben niét verantwoordelijk voor het logies", zo riep hij uit, toen uit het zeer critische rapport van een Roemeense ge delegeerde bleek, dat bij grote hitte de roeiers het in de woongelegenheden by de roeibaan wel heel moeilijk zouden kunnen uithouden, zo primitief heeft men daar voor het onderdak gezorgd. Uit het rapport, dat de Nederlandse chef de mission voor Melbourne, Kees Kerdel, geruime tijd geleden in Nederland heeft uitgebracht, bleek ook wel duidelijk, dat de organisatie voor de roei- en kanowed strijden in Ballarat bij Melbourne geen volledige voldoening kon schenken. Toen de houten vogel gesproken had, boog Bunno zich over de grote steen en keek. Ja, werkelijkdaar lag een schop, zoals de vogel had gezegd. Hij nam de schop op en de vogel sprak opnieuw. „Nu moet je eerst die steen van zijn plaats halen en waar die gelegen heeft, moet je de kuil graven!", zei de vreemde vogel. Bunno zuchtte eeiis; toen zocht hij een stevige stok en begon de zware steen met veel moeite van zijn plaats te wringen... i i 17 1 8 3

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6