NIEUWE HERFST- EN WINTERMODE Chefarme,4 Naar Duitsland zullen ook bolbloemen worden uitgevoerd Televisiezender was defect Verzet bloemboltenhandel tegen snijbloemen mocht niet baten Hebt U het ook gemerkt? N.C.R.V.-progrcimma wordt nu hedenavond uitgezonden leder dezelfde rechten Grondbezitter zou stroperij hebben uitgelokt van zijn voormalige jachtopziener Deviezenreserve met f 36 miljoen gedaald Kerkelijk Nieuws Nederlander omgekomen bij auto-ongeluk in West- Duitsland Beslissing in taxiconflict uitgesteld Er is geen woord teveel gezegd. De handige Aïda-stift voorkomt niet alleen de onaangename geur, doch öök - op veilige wijze - de hinderlijke transpiratie. Aïda beschermt 24 uur Uw kle ding, houdt U héérlijk fris en koel, kortom, geeft U een herboren, veilig gevoel. Aïda is beslist geen luxe, doch een onmisbaar ver- zorqingsmiddel voor elke vrouw. Snel regeringsoptreden kan chaos bij VHMO voor komen Etherpiraten voor rechter Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Produktie confectiefabriek door staking stopgezet WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 Het Produktschap voor Siergewassen heeft .dinsdagmiddag met elf stemmen voor en zes tegen besloten bij de aanstaande on derhandelingen met Duitsland over de ex port van siergewassen het voorstel van de Commissie van Bijstand voor de Bloemis terij als basis te nemen. Dit voorstel behelst een export van snijbloemen toe te staan voor een half miljoen D. Mark in het sei zoen 1957/'§8. Het Produktschap heeft daarbij als voorwaarde gesteld, dat de af gesneden tulpen 18 cent per stuk aan de grens moeten kosten. Zou de export van bloembollen hiervan schade ondervinden dan zou die van afgesneden tulpen worden stopgezet. De voorzitter van het Produktschap, dr. A. J. Verhage, heeft de voorgeschiedenis van deze kwestie uiteengezet. In 1949 was overeengekomen, dat Nederland wel bloembollen zou exporteren, maar geen af gesneden tulpen, die hoofdzakelijk in Rijns burg worden gebroeid. De „Rijnsburgers" gingen hiermee akkoord, omdat het belang van de bloembollenexport moest preva leren. Deze regeling werd voor een jaar getroffen. Ieder jaar kwam dit punt bij de onderhandelingen in discussie onder in vloed van de liberalisatie-gedachte. Dit resulteerde in het instellen van een ge mengde Duits-Nederlandse studiecommis sie, die zich uitsprak tegen een import van afgesneden tulpenbloemen. De Commissie van Bijstand voor dé Bloemisterij is echter met het bovenge noemde voorstel gekomen, omdat zij van mening is, dat ieder bedrijf dezelfde rech ten heeft op export. Zij wil dus bij wijze van proef een jaar bolbloemen ter waarde van DM 500.000 naar Duitsland laten ex porteren met een minimumprijs van 18 cent tot aan de grens. Deze prijs zal dan be tekenen, dat de Nederlandse bolbloemen minstens ongeveer 25 pfennig zullen kosten. Hierna heeft de heer Th. R. de Vroomen het woord gevoerd. Hij verdedigde de nota van het Bedrijfschap voor de Bloembollen- handel, die hoofdzakelijk is gebaseerd op de gedachte, dat een snijbloemenimport zeer nadelig is voor die van bloembollen. Duitsland zal dit jaar ongeveer voor dertig miljoen gulden aan bloembollen impor teren. Dit bedrag kan niet in de waag schaal worden gesteld voor de enkele mil joenen, die de snijbloemen opleveren. De heer T. Kralt, uit Rijnsburg, stelde hiertegenover, dat men zeker vreedzaam naast elkaar kan exporteren. De ervarin gen met een dergelijke wijze van uitvoeren hebben geleerd, dat de verkoop van goed kopere tulpen de verkoop van bloembollen stimuleert. Hij beriep zich nog eens harts tochtelijk op ieders recht op export. Aan het slot van zijn lange „pleidooi" wendde hij zich tot de vertegenwoordigers van de ministeries met het verzoek deze zaak zui ver te zien. (De ministeries controleren de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie en kunnen, als het landsbelang dit noodzake lijk maakt, corrigerend optreden.) De heer Bulk van de sector Boomkwekers vond het zeer gematigde voorstel van de Commissie van Bijstand het proberen waard. De werknemersvertegenwoordiger, de heer Roelofs, wees er op dat dit pro bleem moeilijk uit de emotionele sfeer kan worden getrokken. Men dient de kwestie ook te bekijken met het oog op de toe komst, waarin een totale liberalisatie het meest gewenst wordt geacht. Ook met het oog op de werkgelegenheid in de toekomst verdient een objectieve beschouwing de voorkeur. Hij wees op de woorden van de heer Kralt, die had beweerd, dat de bloem- bollenprijzen op de veiling te Bovenkarspel slechts van een algehele débacle werden gered door de grote hoeveelheid bloem bollen, die de Rijnsburgers voor hun broeierij hadden gekocht. De bloembollen sector is dus gebaat bij een goed florerende bolbloemensector, die bovendien ook de- De officier van Justitie mr. W. Ellens heeft voor de Arnhemse rechtbank acht da gen hechtenis conform het vonnis van het kantongerecht te Terborg geëist tegen de 55-jarige grondbezitter S. E. van der H. A. wegens uitlokking van een straf baar feit. De verdachte zou met de stroper F. uit Didam in juni 1953 een afspraak hebben gemaakt om de voormalige jacht opziener J. stroperij te laten plegen. J. was kort te voren na tweeëndertig dienstjaren door de verdachte ontslagen. F. slaagde erin de 68-jarige J. over te halen hem een karabijn te lenen en met hem het jachtveld in te gaan. Er was ge zorgd voor de aanwezigheid van een onbe zoldigde rijksveldwachter en beide mannen werden verbaliseerd. Zij zijn intussen ver oordeeld. Het kostte J. zijn aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter. De verdachte zei, dat F. bij hem was gekomen om voor te stellen, J. er in te laten lopen. De stro per vertelde hem dat J. bordjes met ver boden toegang zou hebben weggehaald van het landgoed van de verdachte en een jachtpachtakte zou hebben ontvreemd. Eerst wilde de verdachte niet op de voor stellen van de stroper ingaan, doch ten slotte liet hij zich bepraten. Hij beloofde de kosten vari de bekeuring te zullen ver goeden. F. ontkende de verdachte te hebben op gewarmd tegen J. Hij wilde zich er wel toe lenen om de jachtopziener een hak te zet ten als hij er beter van kon worden. De oude J. erkende aan F. een karabijn te hebben gegeven. Dat hij zich met hem in het jachtv'-ld bevond, was echter toeval, zei hij. Mr. Ellens zei in zijn requisitoir, dat het er niet toe doet, van wie het initiatief is Ntgegaan. Het bewijs is geleverd, dat de verdachte overleg heeft gepleegd met de stroper om het plegen van een strafbaar 'pit uit te lokken. De raadsman mr. B. J. Falkena achtte de bewijsmiddelen te zwak cm daarop een veroordeling te kunnen funderen. De pleiter trok in het bijzonder de getuigeverklaring van F. in twijfel. De uitspraak volgt over veertien dagen. zelfde rechten moet hebben. Hij schaarde zich dus achter het voorstel „Bloemisterij". Bü de stemming bleek, dat het heftige verzet van de sector bloembollen niet mocht baten. Opmerkelijk is, dat slechts de werknemersvertegenwoordigers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bond voor stemden en de vertegenwoordigers van de Katholieke en de Christelijke Land- arbeidersbond de bloembollensector steun den. Op deze basis zullen dus de onderhande lingen met Duitsland worden gevoerd. De rest van de agenda bestond hoofd zakelijk uit hamerpunten. Het teeltrecht van bloembollen blijft ongewijzigd. Er zal een aparte regeling worden getroffen voor de jonge en pasbeginnende kwekers. Er waren tot nu toe 746 aanvragen voor gratis teeltbewijs binnengekomen, 166 waren er bij de eerste schifting al afgevallen. De voorzitter verwachtte, dat er 4 a 500 zouden overblijven. Hiervoor zijn nog 10 ha be schikbaar. De Commissie van Bijstand voor de Bloembollen stelde voor alle aan vragen in te willigen en daarvoor een 30 tot 40 ha teeltrecht beschikbaar te stellen, waarmee de vergadering akkoord ging. Hoe belangrijk de positie van Duitsland als afnemer van siergewassen is, valt af te leiden uit het feit, dat de Nederlandse exporteurs van siergewassen een V2 per cent van het factuurbedrag beschikbaar stellen voor de reclame voor bloemen in Duitsland. Dit fonds wordt verder ver sterkt door de Duitse organisatie en Franse, Italiaanse en Deense. Een beter voorbeeld van internationale samenwer king is moeilijk te vinden. Het bestuur van dit Produktschap kon er zich mee verenigen de bestaande toestand te hand haven. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank van 27 augustus blijkt dat de char- tale geldhoeveelheid de vorige week met f 42 miljoen is gestegen tot f 3.998 miljoen. In de geldbehoefte is vrijwel uitsluitend voorzien door het rijk daar het tegoed van de schatkist een daling heeft ondergaan van f 182 miljoen tot f 126 miljoen. Op de geldmarkt is de situatie stroever geworden. Daggeld is tegen l/3 percent nauwelijks beschikbaar. De schatkistpromessen in het binnen land zijn in de afgelopen week toegenomen van f 452.1 miljoen tot f 4 66.4 miljoen. De netto deviezenreserve geeft een ver mindering aan met f 36 miljoen tot f 1.088 miljoen. De goudvoorraad bleef onveran derd op f 3.226 miljoen, zodat goud en de viezen tezamen thans f 4.314 miljoen belo pen tegen f 4.350 miljoen de vorige week. Het dekkingspercentage in goud en devie zen van de direct opeisbare verplichtingen der bank daalde van 72.23 tot 71.52. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Monnikendam (toez.i C. L. Verbaas te Harkstede-Scharmer. naar Vollenhove J. v. Woudenberg te Ten Boer (Gron.). Ger. Kerken Bedankt voor Beilen J. H. Post te Hee renveen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelburg Chr. v. Dam te Barneveld. Bij een auto-ongeluk op de autoweg bij Siegburg (West-Duitsland) is dinsdagavond de 46-jarige Nederlandse chauffeur J. B. uit Ridderkerk om het leven gekomen. De 58- jarige mevrouw L. K. en de 59-jarige me vrouw C. B. zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Siegburg opgenomen. Zij verkeren niet in levensgevaar. Volgens de politie is de auto van B., doordat hij geen voorrang verleende, door een vrachtauto tegen een boom gedrukt en volledig vernield. De beslissing in het taxiconflict te Am sterdam is uitgesteld tot donderdag 30 augustus. Dan zullen de stakende loon- chauffeurs in vergadering bijeenkomen om zich te beraden over de inhoud van de brief die mr. A. H. van Manen, de door beide partijen in het conflict aanvaarde bemiddelaar, maandag aan de stakings leiding heeft gestuurd. In deze brief, die de basisformule van zijn onderhandelin gen tot onderwerp heeft, drong de be middelaar aan op een antwoord voor dins dagmiddag 6 uur. Het ziet er niet naar uit dat de stakers hun actie donderdag zullen eindigen. Zij achten de toezeggingen van de werkgevers te vaag. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De mode voor het komende koude seizoen het volgende koude seizoen zouden we moeten zeggen! kenmerkt zich volgens de grote Franse modehuizen door een romantische inslag, teruggrijpend naar eigenaardigheden uit de jaren 19101912. De tot in de finesses volgehouden nieuwigheden van Fath, Dior en anderen maken de kleding echter zodanig onpraktisch en lastig te dragen, dat de uiteindelijk in ons land verschijnende modellen waarschijnlijk slechts „rudi mentair" met deze nieuwigheden zullen zijn uitgedost, zodat er eigenlijk weinig verandert. De capes komen weer in zwang. Lekker warm en ook wel charmant, maar moeilijk te combineren met mantels en mantelpakken die blousende ruggen hebben. Capes zonder armsgaten en mantels zonder sluiting mogen op het eerste gezicht aantrekkelijk lijken, als men ze aantrekt zal men merken dat men een tasje of paraplu tussen de tanden zal moeten meedragen, aangezien men beide handen nodig heeft om de cape of mantel dicht te houden. De theemuts-vorm, door uitstaande rok, is ook weer favoriet, maar ook deze heeft weinig praktische waarde. De hoeden blijven vreemd van vorm. Kachelpijpen, potjes en kozakken-kolbaks hebben de ontwerpers blijkbaar voor ogen gezweefd. Er komt een geheel nieuwe toepassing van bont, namelijk in ongewone kleuren: rose, lichtgroen, lichtblauw en tomaatrood, als garnering van mouwen en kraagjes. Wie heel chic wil zijn, neme een enorme rode vos over de schouders. Wat de lengte betreft, die mag men zelf kiezen. Iedere lengte is toegestaan, als men tenminste de minimumvoor schriften in acht neemt i Links boven: Een eenvoudige tailleur uit de collectie-Jean Patou, vervaardigd uit zwart-witte tweed van gesponnen „Orlon". De brede plooien in de rok en het losgewerkte, met knopen bezette, lijfje versterken de indruk van gemak en beklemtonen het vrouwelijke. Voor overdag heeft Patou veel tweed verwerkt en ook bij zijn overige creaties treft men vaak dit materiaal. Boven-midden: De romantische inslag van de nieuwe col lectie's blijkt duidelijk uit de „Princess-lijn" en de lange sleep aan deze avondjapon van Pierre Balmain. Wit satijn van gesponnen orlon en zijde werd gebruikt voor een stevige achtergrond, waarop het borduurwerk van zilver en parels goed uitkomt. Rechts boven: Jeugdig en fris van stijl is „Syllia" een modelletje van Lanvin-Castillo, uitstekend geschikt voor een wandeling in de stad. De lichtklokkende rok is gecom bineerd met een hauwsluitend jasje met een dubbele rij knopen, waaraan de als capuchon te dragen brede kraag de romantische noot toevoegt. Deze kraag zit vast aan een zwart fluwelen kapje, dat ver voor op het hoofd wordt gedragen. Links onder: Dit is „Sapristi" van Jacques Heim, een vlot stads-ensemble dat zijn Russische inslag verraadt door de astrakan-kraag. De stof is koningsblauwe wol, de rok heeft ongestikte plooien, die boven de heuplijn beginnen, het jasje heeft veel van een getailleerde bolero. Het hoedje - in de vorm van de Russische bontrrmts! - is van zwart fluweel. Onder-midden: Jean Desses brengt dit jasje in de vorm van een cape, vervaardigd uit lichtgrijze wol en zowel over dag als 's avonds te dragen. De ruime armsgaten zijn afgezet nut grijs Emba-nertz. Rechts-onder: Dik tweed van gesponnen orlon en wol is het materiaal waaruit dit taillexirtje door Jean Desses werd gemaakt. Het draagt alle kenmerken van de neiging tot gemakkelijke kleding, die dit jaar opvalt. Onder het wijde driekwart jasje gaat een eenvoudig model jurkje schuil. A product of Margarath Duncan Verkrijgbaar bij elke goada drogisterij an parfumeriezaak Door een ernstige storing in de televisie zender te Lopik is dinsdagavond het tele visieprogramma dat de NCRV zou uitzenden niet uitgezonden. De storing was een der ernstigste die zich tot dusverre bij de tele visie heeft voorgedaan. Na het inschake len van de zender om half acht bleek al spoedig dat er ergens iets niet in de haak was, want er verscheen geen beeld op de ontvangers. Aanvankelijk heeft men de fout niet kunnen localiseren, maar toen deze was opgespoord werd meteen duidelijk dat er van een uitzending op deze avond geen sprake kon zijn. Om negen uur des avonds werd besloten het voor die avond aange kondigde programma heden, woensdag avond uit te zenden. Het begint dan om half negen. De PTT is terstond met de herstelwerk zaamheden begonnen. Er bleek een onder deel, dat de verbinding tussen zender en antenne vormt, te zijn doorgebrand. De NCRV heeft om de vijf minuten om geroepen dat de televisieuitzending was Voorzitter Vereniging van Leraren: In „Huize Vosbergen", het conferentie oord van de Rijksuniversiteit te Gronin gen. is vanochtend het jaarlijkse tweedaag se congres begonnen van de vereniging van leraren aan Rijks Hogere Burgerscho len. De voorzitter, drs. A. S. van Dam, rector van het Coevorder Lyceum, opende bet openbare gedeelte van de vergadering met een rede, waarin hij constateerde, dat het afgelopen jaar een uitermate slecht jaar is geweest voor het Nederlandse voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs en dat de vooruitzichten slechter zijn dan ooit tevoren. Hij doelde hierbij op het zijns inziens onrustbarende tekort aan leraren. De stijgende belangstelling voor het vol gen van V.H.M.O. vergroot de overweldi gende moeilijkheden, waarvoor dit onder wijs zich de laatste jaren geplaatst ziet, dermate dat alleen een zeer krachtig, doel bewust en snel optreden van de regering het V.H.M.O. voor een chaos kan behoe den. De spreker zei te menen, dat de regering tegenover het lerarentekort een ongeloof lijk slappe houding heeft aangenomen. Deze noodtoestand raakt het hele kabinet, aldus de voorzitter, omdat een der sleu telstellingen van onze cultuur en onze wel vaart in het grootste gevaar verkeert. In het vervolg van zijn rede gaf de spre ker een overzicht van het tekort aan le raren, aan de hand van het interim-rap port van de commissie-Drewes. Hij oefen de critiek op de maatregelen van minister Cals tot uitvoering van de aanbevelingen van de commissie-V.H.M.O. Zijns inziens zijn deze voorstellen dermate verminkt in praktijk gebracht, dat zij slechts een klein deel hebben van het effect, dat zij bij ongewijzigde uitvoering gehad hadden kunnen hebben. Volgens de spreker bestaan er naast verscheidene kleinere maatregelen, die te zamen kunnen helpen om de eerste moei lijke jaren iets te verlichten, in afwachting van de tijd, waarop grotere maatregelen effect zullen sorteren vier belangrijke middelen om het lerarentekort te bestrij den. Ten eerste het aantrekkelijk maken van het leraarambt, vervolgens het ver strekken van renteloze voorschotten op de wijze als door de commissie-V.H.M.Ó. is voorgesteld, ten derde het vergroten van de mogelijkheid tot academische studie in andere faculteiten of vakken dan die waar toe het einddiploma dat men bezit recht geeft en tenslotte het zesjarig maken van de H.B.S. Dinsdag hebben voor de arrondisse mentsrechtbank te Almelo vijf verdachten terecht gestaan aan wie het zonder mach tiging verzorgen van radio-uitzendingen ten laste was gelegd. Vier bekenden zich aan clandestien zenden te hebben schuldig gemaakt, de vijfde zei de apparatuur slechts in zijn bezit te hebben gehad. De officier van Justitie eiste tegen de 23-jarige landbouwersknecht H. J. K. uit Tubbergen acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en verbeurdver klaring van de apparatuur. Tegen de 23-jarige J. van der H., de 26- jarige H. R., de 21-jarige K. J. G. J. de J., allen fabrieksarbeiders te Hellendoorn, luidde de eis vier maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en verbeurd verklaring van de zenders. De 32-jarige J. B. S., eveneens uit Hel lendoorn, hoorde ook vier maanden, waar van twee voorwaardelijk, tegen zich eisen. Hij had de apparatuur in zijn bezit gehad. Ook voor hem werd een proeftijd van drie jaar gevraagd met verbeurdverklaring van de zender. gestoord, maar aangezien bij moderne tele visie-ontvangers alleen geluid wordt ont vangen als ook het beeld wordt ontvangen, had dit weinig resultaat. De telefooncen trale van de Nederlandse Televisiestichting raakte overbelast, aangezien honderden televisiekijkers opbelden om te vragen wat er aan de hand was. Tegen acht uur kwam de televisiezen der nog even in de lucht, maar het beeld bleef weg en het geluid kwam slechts korte tijd goed door. De omroepster zei dat men de storing nog tijdig hoopte te overwinnen om de uitzending alsnog te beginnen. Dit heeft tengevolge gehad, dat de meeste kij kers hun toestel hebben laten aanstaan. Om negen uur werd via de steunzender in Eindhoven medegedeeld, dat het program ma werd verschoven naar woensdagavond Het relais van de Deense televisie, de re portage van het wielrennen in Kopenhagen, zal doordoor vermoedelijk komen te ver vallen. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en gr iep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Vierhonderd meisjes in wilde staking Bij de confectiefabriek P. J. Blom N.V. te Enschede zijn dinsdag circa vierhonderd meisjes, onder wie een aantal Duitse, van de naai- en strijkzaal in staking gegaan. Het conflict is ontstaan door verschil van mening over de toepassing van de zes per cent loonsverhoging. De meisjes zijn wel in de fabriek gekomen, doch hebben het werk niet hervat. Ten gevolge van de staking is de produktie van het bedrijf nagenoeg tot stilstand gekomen. Alleen de expeditie en de snijzaal werken. In totaal zijn er vijf honderd personen werkzaam in het bedrijf. Vertegenwoordigers van de werknemers organisaties hebben een bespreking ge voerd in het bedrijf. De meisjes willen toe passing van de-zes percent loonsverhoging, welke met ingang van 1 juli in de confec- tienij verheid zou ingaan. Tussen de werk nemersorganisaties en de directie van de N.V. Blom zijn daarover onderhandelingen gaande, doch deze zijn nog niet afgesloten. Op enkele uitzonderingen na wordt bij deze onderneming een loon betaald, dat aanzienlijk boven de collectieve arbeids overeenkomst ligt. Op grond van de loon maatregelen van de regering mag de zes percent loonsverhoging in de confectie- nijverheid worden betaald over de rechtens geldende lonen. De werkelijke lonen in dit bedrijf zijn hoger. Het bedrijf stelt zich op het standpunt, dat wanneer de werkne mersorganisaties kunnen aantonen, dat het personeel een prestatie verricht die over eenkomt met het percentage dat een be drijfseconomisch bureau heeft vastgesteld, de zes percent met terugwerkende kracht zal worden uitbetaald. Bij deze prestatie komen de meisjes op een loon van 55. per week. In het bedrijf werken ook ongeveer zes tig Duitse meisjes. Zij ontvangen nog niet een loon van 55,omdat zij daar vol gens haar prestaties nog geen recht op heb ben. Zij krijgen bovendien een kostgeld vergoeding van 10,per week. De Duit se meisjes hebben de directie enige tege moetkoming verzocht en de directie heeft dit verzoek ingewilligd door een kleine loonsverhoging toe te staan. De Nederland se meisjes hebben daarop gevraagd of zij ook in aanmerking konden komen voor een verhoging, doch dit werd afgewezen. Daar op zijn de Nederlandse meisjes in staking gegaan en de Duitse meisjes eveneens. In een vergadering van de stakende meisjes, waarbij vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties tegenwoordig wa ren, is de meisjes namens de bonden aan geraden het werk te hervatten, omdat het hier een wilde staking betreft.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7