HAARLEMSE MUZIEKWEEK REACTIE OP VASTE VORMEN Aantrekkelijk programma van twee Haarlemse verenigingen ZILVER Nieuwe perspectieven, leerzaam en boeiend 11 P. Pijnenborg 1 oktober 25 jaar muziekpedagoog Huldiging op 19 september Befaamde jazzmusici in het Concertgebouw Burgerlijke Stand van Haarlem NU HET WINTERSEIZOEN NADERT Volksuniversiteit en „Geloof en Wetenschapmaken culturele manifestatie en activiteiten bekend Geloof en Wetenschap Bijzondere zangdienst in de Grote Kerk Heemsteeds amateurtoneel in het komende seizoen ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - UIL.:. Li;-. II YWLEMSCHE COURANT VANDAAG is het 25 jaar geleden, dat mevrouw mr. E. A. J. S c h e 11 e m a - C o n r a d i de vergaderzaal aan het Prin senhof voor het eerst als lid van de Haar lemse gemeenteraad betrad. Van de 39 leden die toen de Haarlemse burgerij ver tegenwoordigden is zij de enige die ook thans nog aan de beraadslagingen kleur verleent en van de gemeenteraad welke op 1 september 1931 zijn vierjarig bewind be gon zijn er, voor zover wij hebben kunnen nagaan, nog maar twaalf oud-leden over die het werk van hun opvolgers kunnen gadeslaan. Men kan dus getuigen, dat mevrouw Scheltema gedurende een kwart eeuw de kern van de politieke stabiliteit van de Haarlemse raad heeft gevormd. En hoe evenwichtig het Haarlemse kiezerskorps wel is blijkt duidelijk uit de volgende ver gelijking. In 1931 bestond de linkervleugel van S.D.A.P. en Vrijzinnig Democra tische Bond uit zeventien zetels. De Partij van de Arbeid telt er thans zestien. Sluit men de invloed van moeilijk controleer bare onderstomingen in het politieke getij uit, dan ligt de conclusie voor de hand, dat de ene zetel verschil naar de communisten is gegaan, die 25 jaar geleden twee en nu drie vertegenwoordigers in de raad heb ben. De Katholieke Volkspartij heeft nog steeds elf zetels, zodat de relatieve stijging van het rooms-katholieke volksdeel poli tiek niet tot uitdrukking is gekomen, want de Rooms-Katholieke Staatspartij telde in 1931 ook elf afgevaardigden. De „derde macht" bestaande uit liberalen, christelijk-historischen en anti-revolutio nairen had ook al in 1931 evenveel invloed als thans: negen zetels gezamenlijk, waar bij de enige fluctuatie is, dat een zetel van de C.H.U. naar de tegenwoordige V.V.D. is gegaan. Bij wijze van spreken alweer, want in werkelijkheid zijn de verschui vingen wat meer gecompliceerd. Velen van de 39 zijn overleden, de mees ten in volle vrede, enkelen hebben de lij densweg moeten gaan waarop de Duitse bezetter hen dwong, weer anderen lieten zich op het moeilijke pad der democratie bekoren door het klatergoud van het na- tionaal-socialisme of een daaraan ver wante leer. Een enkele werd geroepen tot de hoogste posten in het land, de overigen keerden weer naar hun dagelijkse arbeid of gingen een rustige levensavond tege- mo'et, al bleven zij vaak nog actief-belang- stellend in het wel en wee van de stad die zij mede mochten besturen. Alleen me vrouw mr. E. A. J. Scheltema-Con- r a d i bleef. Waarom? Ongetwijfeld om haar onverzwakte geestdrift voor de pu blieke zaak. Zij verloor nimmer de fris heid die nodig is om de vraagstukken on bevangen te benaderen, zij bleef de pro blemen nuchter' beoordelen en wet haar scherp verstand nog steeds op zelfs de ge ringste onderdelen van de gemeentelijke huishouding. Hoe men ook met haar mag vei'schillen in de principiële beoordeling van de gemeentelijke taak en de daarmee samenhangende budgettering: zij weet de zaken glashelder te analyseren en daar door oorspronkelijk verband en rangorde tussen willen, kunnen en moeten in de ge meentepolitiek duidelijk aan te geven. Dat zij daarbij, alle naamsveranderingen van haar partij ten spijt, steeds goed-liberaal bleef, zal een ieder kunnen waarderen die ook in de politiek standvastigheid een deugd acht. Haar zin voor heldere formuleringen toonde zij reeds twee maanden na haar installatie toen zij tegen het college in het krijt trad over een lacune in het parkeer verbod, waardoor „thuis bij de kachel zit tende eigenaren van automobielen" de kans zouden lopen vervolgd te worden voor een door een huurder van hun auto begane overtreding. Een uitbreiding van dit parkeerverbod in de algemene politie verordening conform artikel 32 van de motor- en rijwielwet zou elke kans op willekeur wegnemen, aldus het kersverse raadslid. Zij heeft het bij die gelegenheid niet van het College kunnen winnen, maar ieder die thans nog het verslag van het in 1931 gesprokene leest zal daarvan met ver bazing kennis nemen. Die verslagen van het gesprokene uit 1931 zijn voor de politiek geïnteresseerde van 1956 een openbaring, vooral een trieste openbaring. Niet omdat er zoveel feller gediscussieerd werd dan nu in dat op zicht kan men veeleer van verlies spre ken en zelfs niet omdat er veel uit voeriger werd gedebatteerd, maar wel om dat de bittere nood van die dagen blijk baar tot een groot deel van de raad niet doordrong. Een wethouder van financiën kon zelfs in die sombere tijd niet nalaten zijn beschouwing over de gemeentebegro ting te eindigen met de gemeenplaats: „Achter de wolken schijnt de zon". Men behoeft zich dan ook niet te ver- wonderen, dat ook mevrouw Scheltema al dadelijk werd geconfronteerd met de ge volgen van het aanpassingsbeleid uit de crisisjaren. Haar eex-ste handtekening staat al een week na haar beëdiging onder een vooi-stel om geheel of gedeeltelijk de 'pen sioenpremies van het gemeentepersoneel te verhalen en bij het begrotingsdebat diende zij met twee andex-e leden van haar fractie het vooi-stel in om een bezuinigingsinspec teur te benoemen. Wat dat betreft is me vrouw Scheltema zichzelf gelijk gebleven, want zij geeft nog steeds blijk het kleine te eren. Haar voorkeur voor een recht lijnig beleid in salariëringskwesties werd wellicht wel eens radicaler opgevat dan zij bedoeld was. In elk geval vormde haar argumentatie in die dagen geen uitzon dering. Zeker is dat op dit punt menig vinnig debat met de linkex-zijde, welke ovex-dezover deze vraagstukken heel an ders dacht werd gevoerd. In datzelfde rampjaar 1931 bewees mevrouw Scheltema tx-ouwens dat zij alle problemen graag op hun eigen mérites beoordeelde, want in het begrotingsdebat bepleitte zij krachtig een betere salariëring van het personeel van de meisjes-H.B.S. Het onderwijs en met name het openbaar ondex-wijs heeft zich een kwarteeuw lang in haar grote toewijding mogen verheugen. Dat zij des ondanks nooit uitsluitend een onderwijs- specialiste is geworden is niet alleen een gevolg van de beperkte oxrivang van haar De Haarlemse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Toon/kunstenaarsver eniging organiseerde verleden jaar een „Muziekweek Haarlem" die een groot succes geworden is. Zulks heeft genoopt tot een herhaling, beter gezegd tot een voortzetting van deze culturele actie, zodat, dank zij een verhoogde steun van het gemeentebe stuur, van maandag 24 tot zaterdag 29 september voor de tweede keer een Muziek week Haarlem op touw is gezet. Op een persconferentie, onder leiding van de heer George Robert, voorzitter van het werkcomité, werden ons de plannen van deze on derneming kenbaar gemaakt. De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken, die haar winterseizoen gewoonlijk met een bijzondere manifestatie inluidt, besloot %van haar zin tot coördinatie voor het culturele leven blijk te geven, door medewerking te verlenen aan het project der K.N.T.V. en de Muziekweek als aanloop van haar winterprogramma in te schakelen. Ook de Culturele Kring Bennebroek geeft steun en medewerking aan de actie van de K.N.T.V. De secretaris van het werkcomité, de heer Sas Bunge, begon zijn uiteenzetting van het programma met iets te vertellen over de achtergrond van het voornemen dat tot het organiseren van de Muziekweek geleid heeft. Het komt eigenlijk hier op neer, dat deze manifestatie als een reactie kan worden gezien op de vaste vormen van ons muziekleven, dat maar al te zeer be- invloed wordt door het routinewerk van het impresariaat en daardoor veelal een tekort aan frisse initiatieven toont. Bovendien acht de K.N.T.V. het haar taak de pedagogische problemen onder het oog te zien en het publiek in kennis te brengen met de jongste methoden van muziekonderwijs. De manifestaties zullen zich afspelen in het centrum van'de stad: in de Ridderzaal van het Stadhuis, in de Gemeentelijke Concertzaal, in de Grote Kerk, in de Vlees hal, in de axxla van het Stedelijk Gymna sium, op de toren van de Grote Kex-'k en op het balcon van het Stadhuis. Er zal muziek ten gehore gebracht wor den daterend van de vijftiende eeuw tot heden. Driemaal daags zullen koperblazers van de Bavotoren af de Haarlemse ge meenschap er aan herinneren, dat de Mu ziekweek aan de gang is. Het Kennemer Kopersextet en het Koperensemble #,Tubi- lustrium" zullen van het balcon af of van de trappen van het Stadhuis, voor de aan vang van een concert in de Ridderzaal, iets laten hoi-en, dat enig idee zal kunnen ge ven van het musiceren der stadsmuzikan ten in vroegere eeuwen. De stadsbeiaardier heeft in deze publieke concerten ook zijn taak. Ten einde deze openluchtmanifesta ties naar waax-de te doen slagen, zal de Grote Markt voor het verkeer afgesloten worden. Zoals verleden jaar wox'den een drietal pauzeconcerten gegeven in de Vlees hal. Daar zullen op 25, 27 en 28 september, van 12.30 tot 13.15 uur optreden: „De rei zende cantorij" met muziek uit de middel eeuwen en de Renaissance, de heer en me vrouw Van der Glas-Boosman met viool- sonates van Mozart en Brahms, en Sas Bunge met pianowerk van Albeniz, Ravel en Bartók. Piet Kee speelt in de Grote kerk orgelcomposities uit de negentiende en de twintigste eeuw. Pedagogie Op dinsdag, donderdag en vrijdag wordt in de aula van het Gymnasium van 16.30 tot 17.30 uur een pedagogisch uur gehou den, gewijd aan de improvisatie in de mu zikale opvoeding, het zingen op de lagere school, en het musiceren buiten schoolvex-- band. Een concert van het Nooi-d'hollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Toon Verhey, op dondex-dagavond, ge schiedt met medewerking van het N. C. R. V.-vocaal ensemble en solisten, ter uit- voei-ing van het „Requiem" van Hindemith. Bovendien is die avond Geoi-ge van Re- nesse solist in het eerste pianoconcex-t van Brahms. Dinsdagavond concerteert in de Vleeshal het Leonardt-Consort. Het speelt op oude instrumenten ensemblemuziek uit de ba- roktijd. In de Ridderzaal brengt het N.C.R.V.- koor, onder leiding van Marinus Voorbex-g en met medewerking van Piet Kee (orgel- positief) op maandagavond a cappellamu- ziek van 1450 tot 1650. Op donderdag speelt Op 1 October zal Piet Pijnenborg zijn zilveren jubileum vieren als muziekpeda goog. Op die datum in 1931 werd hij als leraar verbonden aan de Volksmuziek school van de heer W. Gehrels. Gedurende ongeveer vijftien jaar heeft hij in die func tie en bovendien door het geven van mu zieklessen op middelbare scholen zijn bij drage geleverd in het algemeen vormend muziekonderwijs. Kort na de bevrijding vex-anderde zijn taak. Hij werd verbonden als muziekcriticus en kunstredacteur aan de „Volkskrant" en werkte voorts mee, onder meer als begeleider van solisten, aan ongeveer hondex-d concerten per jaar op verscheidene middelbare scholen in het land. In 1954 werd de jubilaris benoemd tot dix-ecteur van de stichting „Het school- ccncert", die een voox-tzetting betekende van de stichting „Een uur muziek". Dit werk heeft een verrassende groei getoond. Aanvankelijk werden driehonderdvijftig concerten per jaar gegeven, thans zijn het er bijna zevenhonderd. Uitsluitend promi nente kunstenaars nemen op die wijze deel in de vox-ming der Nederlandse middelbare scholieren. fractie. Het werd evenzeer door brede be langstelling bevordei-d. En men kon er zeker van zijn, dat zij de zaak welke zij bespx-ak tot in de puntjes kende. Men kan de Haax-lemse x-aad bijna niet voorstellen zonder de fractievoorzitster van de V.V.D. En dat komt waaldijk niet alleen door haar deskundigheid, door haar on danks haar radheid van tong prettige be toogtrant en vaak overrompelende slag vaardigheid. Maar mevrouw Scheltema is bovenal omgeven door een sfeer welke moeilijk anders dan met het woord ge zellig is te omschrijven. Nu is gezelligheid een van de beste deugden die een vrouw kan meebrengen. Zij impliceert een goed humeur, medeleven en toewijding. En in het licht van die eigenschappen wox'den de politieke kwalificaties bijzaken. Op de basis van de drie genoemde hoedanigheden is imiïxers altijd een goede vex-standhou- ding, respect en waardering mogelijk. En daarom hopen wij dat mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi haar partij nog vele jaren in Haax-lems gemeentex-aad mag ver tegenwoordigen. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Haarlem om de nestor van de gemeen teraad, mevrouw mr. E. A. J. S c h e 11 e- m aC o n r a d i (V.V.D.) in de eex-stvol- gende raadsvergadering, woensdagmiddag 29 september te huldigen wegens haar vijfentwintigjarig raadslidmaatschap. er het Heksterkwartet composities van Jamach en Schubert. En op het slotcon- cert van zaterdagavond kan men er het Haags Blaaskwintet (Prins, Stotijn c.s.) be luisteren met een Frans-Nederlands pi'O- grarmma. Alles bij elkaar belooft de tweede „Mu ziekweek Haarlem" leerzaam, onderhou dend en boeiend te worden en bovendien verruimende perspectieven te openen. JOS. DE KLERK Zondagavond, 9 september, zal in het Concertgebouw te Haarlem een jazz-show worden gepresenteerd, waaraan befaamde musici uit drie landen hun medewerking verlenep: de Amerikaanse neger-trompet tist Nelson Williams, de Engelse blues zangeres en wasbord-bespeelster Beryl Bryden, de „Dutch Swing College Band" en enige andere formaties. Het aanvullen de programma wordt o.a. verzox-gd door het populaire Dixieland-orkest, Roefie Hueting's „Down Town Jazz Band" en de „Storktown Dixie Kids", Europa's jongste Dixieland-orkest, dat over het algemeen beschouwd wordt als de opvolger van de D.S.C.-band. Binnenkort gaan de „Kids" plaatopnamen maken en toernees in Bel gië en Duitsland ondernemen. HAARLEM, 31 augustus 1956 GEHUWD: 31 aug., J. W. Linschoten en A. C. Tot; P. Klaassen en L. J. de Graaf. BEVALLEN van een zoon: 30 aug., A. Beekhuijsvan Kleeff; A. A. van Wooning— Scheelings; 31 aug., M. P. de Haante Wel- scher. BEVALLEN van een dochter: 30 aug., A. H. P. van den NieuwenhoffJansen. 31 aug., P. A. A. Verhoek—Leendex-s. OVERLEDEN: 29 aug., E. M. de Bock, 2 m., Mr. Jan Gerritszlaan; P. A. Wezenibeek, 68 j„ Maerten van Heemskerkstraat; A. Pij pers, 67 j., Gasthuisvest; P. Tuijn—Hout- kooper, 84 j„ Kinderhuissingel; 30 aug., Chr. W. Zijlstra, 80 j., Pladellastraat. REEDS ENIGE TIJD GELEDEN hebben wij in onze rubriek „Zeven dagen Haar lem" geschreven, dat het eerste programma voor de winter van een Haarlemse organisatie verschenen was en wij hebben daar de veronderstelling aan vastgeknoopt, dat het niet lang meer zou duren, of ook de andere Haarlemse verenigingen en organisaties zouden eveneens met hun winterprogramma's voor de dag komen. Thans zijn verschenen de herfstprogramma's van twee der belangrijkste Haarlemse culturele en ontwikkelingsverenigingen, namelijk de Volksuniversiteit en de Ver eniging „Geloof en Wetenschap". Deze herfstprogramma's zullen te zijner tijd ge volgd worden door mededelingen over de activiteiten, die verder in het seizoen vallen. Voorlopig zijn er dus herfstprogramma's. En daarin zijn al heel wat bijzondere bijeenkomsten en manifestaties aangekondigd. Om te beginnen met de Volksuniversi teit: de traditionele opening van het seizoen valt dit jaar samen met de Haarlemse muziekweek, waarover men elders in dit blad meer kan lezen. De eerste lezing van het seizoen, tevens het begin van de eerste cui-sus, zal worden gehouden op maandag 1 oktober door prof. dr. G. C. van Niftrik, die in twee voor drachten zal spreken over het onderwerp „Cultuur en christelijk geloof". Zoals ge woonlijk het geval is worden ook dit jaar de voordrachten weer gehouden in het Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land, behalve die cursussen, die bestemd zijn voor mensen uit Heemstede of Oud- Schoten. Deze lezingen hebben plaats res pectievelijk in het Minervatheater en in de jeugdkapel van de Sionskerk in de Eksterstraat. Om een greep te doen uit het interes sante px-ogi-amma vermelden we, dat ds. W. G. Overbosch, predikant voor cultureel kerkewerk in Amsterdam in twee voor drachten zal spreken over de verhouding tussen godsdienst en kunst. Deze voordrachten behandelen, in tegen stelling tot de beide inleidingen, die prof. Van Niftrik zal houden en die ten doel hebben het brede teri-ein van christendom en cultuur te vex-kennen, de opmerkelijke verschuivingen in de waardering der kunst van de zijde der kerk, zoals die in de af gelopen decennia tot uitdrukking zijn ge komen. Bijna traditioneel geworden zijn de in leidingen, die de heer Paul Chr. van Weste ring ieder jaar houdt bij de dinsdag- en vrijdagavondconcex-ten van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Ook dit jaar zullen deze lezingen vóór het begin van de concerten in het Concertgebouw plaats hebben. De historicus prof. dr. J. Presser houdt één lezing over „Het Amerikaanse neger probleem in de -twintigste eeuw". In samenwerking met de Natuur historische Vex-eniging geeft prof. dr. L. van der Pijl drie inleidingen met licht beelden over „Nieuwe Visies op de plan tenwereld". De arts P. J. F. Dupuis behandelt in een tweetal lezingen enige medische px-oblemen rond het huwelijk. Twee voordrachten zijn gewijd aan het onderwerp „Het kind en zijn milieu" dooi de kinderpsychologe mevrouw H. T. Klink- hamer-Steketee en één inleiding zal dooi de heer W. G. van Maanen gegeven wor den over „Mens en type in de roman". De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, zet zijn interessante reeks lezingen over „Vijf eeuwen schilder kunst in de Nederlanden" voort op vier avonden, waarbij lichtbeelden vertoond zullen worden. In het vorige seizoen reeds zou de direc teur van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld, dr. A. van Bie- men, spreken over „Nieuwe wegen in de moraal". Deze cursus moest destijds wor den uitgesteld en men zal de inleidingen hierover nu op drie avonden in dit seizoen kunnen beluisteren. Mevrouw dra. M. M. Boldingh geeft in zes voordrachten een inleiding tot het werk van de Duitse schrijver Thomas Mann en de cineast Simon de Waard zal kleux-enbeelden en een kleurenfilm over lei-land vertonen onder de titel „Het groene eiland". Voorts zijn er, evenals dit het vorige seizoen het geval was, cursussen in boet seren, spreken in het openbaar en spreken in het openbaar voor gevorderden. De leden van de Volksuniversiteit gaan in oktober wandelen op het landgoed „Ko ningshof" te Sassenheim onder de des kundige leiding van de bioloog di\ A. Meesters. In het Minervatheater te Heemstede zal dr. A. Constandse in een drietal lezingen „De toekomst van Europa" bespreken. Me juffrouw C. A. W. H. Hofstede Crull geeft twee voordrachten met lichtbeelden over „Ravenna" en de heer H. van der Leeuw zal één lezing wijden aan „Egypte, het land der pharao's", eveneens met lichtbeelden. In Haai-lem-Noord spreekt Kees Hana over „Natuur- en stedeschoon in Noord- Italië". Ook bij deze inleiding worden licht beelden vertoond. Mevx-ouw dr. Elsa Pe- x-eira-d'Oliveira spreekt in drie voordrach ten, zonder lichtbeelden, over „Wat iedere vrouw moet weten". Mét film is weer een voox-dracht van de arts dr. A. Melchior over de Belgische Kongo. Ter gelegenheid van de Dag der Ver enigde Naties spx-eekt ir. F. B. Carbosius Weber over de landbouw en voedselorgani- satie van de UNO in het gebouw van de Vrijzinnig Hervoimden in de Vestestraat. Tenslotte zijn er de traditionele taal cursussen in Duits, Engels, Frans, Italiaans, Latijn, Spaans en Esperanto. In samenwerking met het Haarlems Co mité voor Kamermuziek worden drie ka merconcerten gegeven en in samenwerking met de Vereniging voor pedagogiek, af deling Haarlem en omstreken worden een viertal lezingen gegeven in restaurant Brinkmann. De vereniging „Geloof en Wetenschap" heeft eveneens een aantrekkelijk program ma voor deze winter ontworpen. Uit de door deze vereniging uitgegeven bekende „Loopmare" zien wij dat onder meer ver scheidene opera-, toneel-, muziek- en ca baretvoorstellingen gegeven zullen worden. Zo vermelden wij opvoex-ingen van de Ne derlandse Opera, Nederlandse Comedie, Haagse Comedie, Noordhollands Philhar monisch Orkest, Wim Kan, Hoofdstad Ope rette, Toneelgroep „Puck" en Rotterdams Toneel. Verder zal als eerste voordracht in het seizoen prof. J. Wetèrman op 11 oktober in de Stadsschouwburg spreken over „De ontmoeting met God in het ge loof". Eveneens in de Stadsschouwburg zullen spreken prof. dr. J. H. Walgrave over „Ge weten en gezag", dr. M. J. de Jong, secre taris van de bisschop van Rotterdam over „De twijfel in de godsdienst", rector N. de Rooy over „Luther en Ignatius van Loyola", mr. Jan Derks over de „Humor en het kind" en prof. di\ L. J. Beaufort over „De Verenigde Naties, haar betekenis en activiteiten". In restaurant Brinkmann spreken twee buitenlanders voor „Geloof en weten schap", dr. John L. Brown uit Brussel over „Catholicism and literature in the U.S.A." en prof. R. Garric uit Parijs over „Un grand chrétien: Blaise Pascal". Van.de culturele manifestaties noemen we nog een liederenavond van Georgette Hagedoox-n en Pierre Verdonck, opvoerin gen van Vondels „Lucifer", Tsjechows „Iwanow" en Shakespeare's „Macbeth" door de Nedei'landse Comedie en een pianorecital door Hans Henkemans. Tenslotte wordt nog een negental cur sussen gegeven, waarvan we noemen: „Het mensbeeld in de Griekse wijsbegeerte" door dr. Modestus van Straaten O.E.S.A., „Rembrandt, beschouwing van zijn levens werk in het kader van het herdenkings jaar" door de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, „Ach tergronden van het wereldgebeuren" door dr. A. L. Constandse, „Egyptische kunst" door pastoor J. Verspaandonk, „Sport, spel en psychische gezondheid" door H. van Waesberghe S. J. en „Hedendaagse Nederlandse muziek" door Wouter Paap. Al deze cux-sussen worden gegeven in de muziekzaal van restaurant Brinkmann, met uitzondering van de cursus over moderne Nedex-landse muziek, die in de kroonzaal van Brinkmann gegeven wordt. Drie cursussen over reizen worden ge geven door de schrijver-cineast Anton de Zeeuw, die spreekt over „Tussen Nijldelta en Rode Zee", de heer Jan Glissenaar, die „Met de jeep-express door Afrika en Zuid- Azie" zal behandelen en door dr. A. Mel chior, die een inleiding houdt over „Zwart en blank in de Kongo". Deze cursussen worden gegeven in de Kroonzaal van Brinkmann. „Marcelino, brood en wyn" (Li do). Bij de introductie van de film „Marcelino" in Nederland hebben wij in „Erbij" een lof rede gehouden op deze film, die de spreek woordelijke kinderlijke onschuld relief geeft in een vaak ontroerende vorm. Held van het verhaaltje is een vijfjarige knaap, een vondeling, die wordt gx-ootgebracht in een klooster. Daar ontdekt hij op zolder een Crucifix. De man aan het kruis wekt het medelijden van het ventje. Weldra wordt hij zijn grootste vriend. Het wonder voltrekt zich: de gekruisigde gaat voor het kereltje leven. En in de armen van de Kruis Lieve Heer sterft Marcelino, omdat hij zo graag naar zijn moeder wilde in de hemel, een oord, dat mooier en schoner moet zijn dan de landstreek waar hij als kleine vrijbuiter ronddoolt en zijn kwa jongensstreken uithaalt. Wij schreven reeds over de fraaie ka rakters welke men in de film aantreft en de prachtige regie-prestatie van Ladislao Vadja, die na een ietwat gerekt begin zijn legende vertelt in een sobere, maar wel doende en hartelijke verhaaltrant, meester werkjes schept van sfeer, het sentiment goed beheerst en de kleine Pablito Calvo verbluffend raak voor de camera uitspeelt. Men moet ook eens op zijn spel met het licht letten en zijn zin voor het détail. Hij leverde met Marcelino, brood en wijn een dier zeldzame films af, die een betere boodschap brengen in een gelijkwaardige vorm. Van harte aanbevolen. Fr. „Het mysterie der twee vrouwen" (R o- xy). Wie van de s pannende detectivero mans van wijlen Peter Cheyney houdt, waarin de robuste Amerikaanse recher cheur Lemmy Caution allerlei ingewikkel de zaken eei-der door het gebruik van zijn stevige vuisten, dan door zijn intelligentie, oplost en wie daarbij de Amerikaanse ac teur en zanger Eddie Constantine gaaxrne op het witte doek ziet, die wordt aangera den de film „Het mysterie der twee vrou wen" in Roxy te gaan zien. Want de reeks Franse verfilmingen van de avonturen van de grote Lemmy Caution zijn vlot en gees tig, hoewel misschien een beetje noncha lant opgezet, waax-bij de film van het my sterie van deze twee vrouwen zeker niet tot de slechtste in de reeks behoort. De intrige doet er weinig toe. Het kan trouwens niet in de bedoeling liggen het geheim van deze „detective" reeds van te voren te onthullen, omdat dan een groot deel van het genoegen van de toeschouwer verloren gaat. Genoeg zij, dat het verhaal van de twee vrouwen draait om een inge wikkelde valse munterij plus moord. Van deze moord worden afwisselend beide vrouwen verdacht. Verder het oude recept van veel, heel veel vuistgevechten en af en toe een bescheiden liedje. F. D. „Jacht zonder genade" (Cinema Pa lace). De misdaad is voor de filmpro ducenten altijd een geliefkoosd onderwerp. Ook de strijd tussen de „slechte" en „goe de" mannen zal in een dergelijk verhaal vrijwel nooit ontbreken. Zo is het ook in deze film waarin een ten onrechte veroor deelde politieman na zijn ontslag uit de Vrijdagavond werd in de Grote- of Sint Bavokerk, ter gelegenheid van de vex-jaar dag van Prinses Wilhelmina, een bijzon dere zangdienst gehouden, waarbij de vlootpredikant ds. J. van den Blink voor ging in gebed en èen toespraak hield op het thema „Christus vóór alles". De dienst werd opgeluisterd door solozang van de sopraan Tine van Raalte, koorzang van Haarlems Christelijk Mannenkoor onder- leiding van Bernard Verboom, benevens solistisch en begeleidend orgelspel van Fei- ke Asma. Tine van Raalte zong met pril geluid het Valerius-lied „Komt nu met zang". Haar stem kreeg geleidelijk meer glans en ex pressie, toen zij het „Wilt heden nu treden" uit de „Gedenckclanck" en het „Dir, dir Jehovah, will ich singen" van Bach ver tolkte. Er was daarbij alle reden om haar timbre en adembeheersing te loven. Haar lems Christelijk Mannenkoor had een goe de avond; de koorbewerking van „O Heer, die daar des hemels tente spreidt" voldeed, zuiver en in goed klankevenwicht ver tolkt, uitstekend in de grote ruimte. „Sanc- tus" van Piet Stalmeier en „Domine sal- vam fac" van Giesen voldeden in het be stek van deze avond, temeer omdat direc teur Vei-boom er wat behoorlijks van wist te maken. Overigens muziek die haar tijd gehad heeft. Uiteraard werd door de ge meente een aantal toepasselijke gezangen gezongen, door Feike Asma improviserend ingeleid en met veel stuwing geaccompag neerd. Als solist vertolkte de oi-ganist op zijn bekende vlotte manier Choral III van César Franck. Iiaarlqms Christelijk Man nenkoor zong tot slot, in vierstemmige zet ting, klankrijk en zuiver het eerste couplet van het Wilhelmus, hetwelk door de ge meente beantwoox-d werd met de zinrijke zesde strofe van ons nationaal volkslied. Deze bijzondere zangdienst was georga niseerd door de Bavo-commissie in het bij zonder kerkewerk. De belangstelling was buitengewoon groot. Onder de aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordhplland, dr. M. J. Prinsen, en de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. JOS. DE KLERK Pablito Calvo als de kleine Marcelino in de film „Marcelino, brood en wijn". gevangenis in zijn eentje de strijd aan bindt tegen een groep bandieten die de haven van San Francisco terroriseren. De uitslag van de diverse vecht- en schiet partijen is voor de geroutineerde kijker nauwelijks een probleem en de vraag is alleen nog maar welke boef er het eerst uit de weg geruimd wordt. Op systematische wijze en in kleuren woi-dt het allemaal voorgeschoteld en de ene misdadiger na de andere valt in handen van de edelmoedige wreker die tenslotte in een persoonlijk duel met zijn grootste vijand afrekent. Ook deze keer is er dus niets nieuws onder de zon. Het verhaal wordt langs rechte lijnen afgewerkt tot het onver- mijdellijke einde. Allan Ladd is de eerlijke en oprechte held, Edward G. Ro binson die overigens geknipt is voor dergelijke rollen geeft de figuur van de stalte. En mede door het spel van deze beide acteurs is deze film ruim voldoende om de verveling gedurende vijf kwartier te verdrijven. H. de G. Het verloren meisje, (Frans Hals) In deze uiterst middelmatige Franse film een banaal gegeven, slecht acteren en onhandig camerawerk wordt te zien ge geven hoe een meisje uit een vissersdorpje in de grote stad aan de kost tracht te kömen. Zij is gezelschapsmeisje in een zee manskroeg en is daar beland, omdat haar vader haar verstootte toen zij ongehuwd een kind verwachtte. Natuurlijk wil een fabelachtig rijk maar kinderloos echtpaar het kindje adopteren, maar het keiharde moedertje heeft een teer hart en weigert; vooral ook omdat een zeeman uit haar ge- boox-teplaats een ruwe bolster, blanke pit haar niet vergeten heeft en wil huwen. Om dit gegeven wordt wat met pistolen geschuttex-d door namaakboeven uit een onechte onderwereld. N. „Mambo" (Minerva) Alleen in de avondvoorstellingen kan men Silvano Man- gano en Vittorio Gassmann, die een hekel heeft aan film, zien spelen in een wat op pervlakkige muzikale geschiedenis, waarin de dans als hoofdgerecht fungeert. In de middagvoorstellingen vertonen Martin en Lewis hun enoi-miteiten onder de titel „Pas op, val niet". Maandag en dinsdag ver schijnt Ingrid Bex-gmann in een van haar goede films „Angst". Woensdag en don derdag kan men genieten van de Hitchcock surprises in „Rear window". „Picnic" (Studio) blijft nog een week. Sterk van sentiment, niet los van toneel effect, maar een kleine gemeenschap in goede tinten schilderend. „Sissi" (R e m- brandt) is de zesde week van ver toning ingegaan. „20.000 mijlen onder zee" (Luxo r) zal ook deze week de fantasie blijven boeien. Ook de Heemsteedse toneelverenigingen hebben haar repetities na de vakantie weer hervat en maken zich aldus op voor de eerste voorstellingen in het nieuwe seizoen. Behalve de r.k. toneelgroep „Berkenrode", die met interne moeilijkheden te kampen heeft, waardoor, de normale voorbereidin gen zijn gestagneerd. Het is te hopen dat men erin zal slagen voor deze impasse een spoedige oplossing te vinden, want het zou te betreuren zijn wanneer dit ensemble, dat enige jaren geleden een der beste Heemsteedse toneelvex-enigingen is geweest, tot een roemloos einde is gedoemd. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" viert woensdag 10 oktober haar vijfendertigjarig bestaan met een feestavond in het Minerva-theater. Hier voor zal onder andere worden opgetreden door het duo Jo-jo. Vervolgens geeft „Nut. en Genoegen" drie opvoex-ingen van „Het straatje", een nieuw toneelspel in vier bedrijven door Hans Nes- na. Deze voorstellingen worden zaterdag 27 oktober en zaterdag 3 november gege ven in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein en zaterdag 10 november in het wijkgebouw „De Prince- hof" in de Glip. De regie is van de heer L. Beek, terwijl de voorstellingen met het traditionele bal besloten zullen worden. De toneelvereniging „Heemstede-West" opent haar seizoen zaterdag 6 oktober in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem met een opvoering van „De zon tegemoet", toneel spel in drie bedrijven door Will, van der Berg. Ook deze toneelavond zal met een bal worden besloten. Vervolgens zal men in studie nemen „Geld te geef", een blijspel in drie bedrij ven door Walter Black en William Men- drek, dat op een nader te bepalen zaterdag in januari zal worden opgevoerd. Verder zal de vereniging deelnemen aan de door „Hierna Beter" te Medemblik uitgeschre ven toneelwedstrijd, waarvoor men heeft bestemd „De heksen van Malta", toneel spel in drie bedrijven door Wim Bischot. De regie van al deze stukken is in handen van de heer Theo Dammiaans. Ten slotte opent de r.k. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" haar win terseizoen met een opvoering van „De tan te van Charley", de bekende klucht in drie bedrijven door Brandon en Thomas in de bewei-king van Rosita Peters. Deze voor stelling, die onder regie staat van de heer J. J. Schelvis, wordt dinsdag 23 oktober in het Minerva-theater gegeven. 4

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11