WASSENBEELDENMUSEUMS IN PARIJS Driemaal nieuwe mode Obligatiemarkt en stijgende rentestand Effecten- en Geldmarkt Familiebezit hield 75 uur stand ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Groenten uit eigen tuin Vleesvariaties ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De henne-eieren zijn er weer Bramen A. MOLENDIJK Toezicht op gevogelte, wild en vis Smyrna- en Soedanwerk Vesten en Jumpers Toneelgroep „Puck" in september Beneluxcongres over woningvraagstukken oor rouw (Van onze Parijse correspondente) Eén van Parijs' meest geliefde en pittoreske attracties, in het bijzonder voor de vreemdeling en de Fransman-van-buiten, is het Musée Grévin, een pendant van het wassenheeldenmuseum van Madame Tussaud in Londen. Het is dit jaar driekwart eeuw geleden, dat dit wassenbeeldenmuseum achter de oriëntaals-aandoende pui aan de Boulevard Montmartr ord geopend. De oprichter heette Alfred Grévin, die een humoristisch tekenaar \v«. Het museum zal aanvankelijk dus wel als een grap zijn bedoeld. Maar de galerij werd al spoedig au sérieux genomen, nadat de eertijds vermaarde Parijse krantenkoning Arthur Meyer er zich mee bemoeien ging. Haar tegenwoordige gedaante verkreeg de instelling echter eerst omstreeks het begin van deze eeuw, toen monsieur Thomas de leiding in handen zou nemen. Het museum is sedertdien een bezit van de familie gebleven, en het is _pu monsieur Thomas jr. die de scepter over de poppen zwaait, terwijl zijn vrouw zich in het bijzonder met hun aankleding belast. De krantendirecteur Meyer had, als al zijn grote confraters, een fijne neus voor de vaak nog onuitgesproken verlangens van zijn publiek. De film was in die tijd nog maar nauwelijks uitgevonden en ook de fotografie stond nog maar in haar kindermuiltjes. Monsieur Meyer besloot de beroemd heden van zijn dagen in wassen gedaan ten aan het publiek te tonen en voorzag in een behoefte, die in onze dagen door films, televisie, geïllustreerde weekbla den en kranten wordt bevredigd. Dat het Musée Grévin vandaag een essentiële fünctie in het sociale leven zou vervullen, kan natuurlijk moeilijk beweerd worden. De jongste aanwinst is Pierre Poujade, de kantoorboekhandelaar die Frankrijk belastingvrij wil maken. Omdat een beeld zelfs uitgevoerd in was, dat verschillende malen gebruikt kan worden toch altijd nog een kost bare aanschaf blijft, wordt er door de directie tamelijk lang gewikt en gewo gen vóór een tijdgenoot, die wat naam begint te maken in de collectie ls op genomen. Vooral de politiek en de sport leveren veel eendagsvliegen op. Het museum bevat maar één kind: de arme Dauphin uit de Temple-ge- vangenis, waarover de geschiedenis zich echter ook al ontfermd had. Uit de geschiedenis van het Musée Grévin, die door Claude Cézan in een aardig boekje is beschreven, zijn intus sen heel wat saillante gebeurtenissen op te diepen. Tot de amusantste anek dotes behoort wel, het verhaal van die wassen meneer, die in de hall op een bank over zijn krant in slaap is geval len. Een negentiende-eeuwse heer, die daar door de oprichter werd neergezet om de bezoekers te foppen. Men had hem aanvankelijk ,,Le Gaulois", het blad van monsieur Meyer in handen gegeven. Maar toen die krantendirecteur per soonlijk zich met de zaak bemoeien ging, vond hij die eer maar een be denkelijke propaganda voor zijn kran- tenonderneming. Le Gaulois werd dus door een concurrent vervangen, die op zijn beurt al heel gauw protesteerde. Toen alle Parijse bladen de revue wa- De moordenares van Marat, Charlotte Cor day (tegen de muur) en haar bewaakster in de gevangenis. ren gepasseerd en de nodige moeilijkhe den met de betreffende directies waren bijgelegd, besloot men het nu maar eens met Le Journal Officiel, de Franse staatscourant te proberen. De Franse staat heeft blijkbaar een dikke huid want sedert tientallen jaren dommelt die wassen heer nu al boven dit hoogst officiële orgaan zonder dat één enkele minister of parlementslid ooit ook maar één verstoord woord van verontwaardi ging deed horen. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding meldt: De kuikens, die de boeren tussen ja nuari en april voor de verjonging van hun pluimveestapel hebben gekocht, be ginnen na 5 maanden te leggen. Er zijn dus nu al heel wat jonge hennen met de leg begonnen. In het begin zijn de eitjes klein, maar naar gelang de dieren langer aan de leg zijn, worden ze langzamer hand groter. Iedere jonge hen legt ln het begin een serie eieren van tussen de 40 en 50 gram. Dit zijn de welbekende „vijfjes" en „zesjes", die hoewel zij klein zijn op vele punten de voorkeur verdienen boven de grotere eieren. Zo is b.v. de schaal in het algemeen sterker, want de kalkreserve, waaruil de kip voor het produceren van de ei schaal put, is nog groot. Toch is die schaal in verhouding tot de inhoud van het ei niét zwaarder dan bij een groot ei het geval is. Verder hebben deze eitjes een fijne smaak, waardoor ze voor velen een ware delicatesse zijn. Voor kinderen, die wat moeite hebben met een groot ei-ineens zijn de kleine eieren een uitkomst. Ook wat de voe dingswaarde betreft, is het niet nodig om kleine kinderen de grootste eieren te geven. De kleine eitjes zijn bovendien zeer geschikt om er een soep, vla of pudding mee te verfijnen. Grote eieren zijn daar voor vaak te groot en het is niet altijd prettig om met restjes ei te blijven zit ten. Het is in dit verband wel goed te weten dat de kleine eitjes in verhouding een grote dooier en weinig eiwit hebben waardoor de voedingswaarde hoger is Natuurlijk zijn kleine eieren goed koper dan grote: we kunnen dus eens een extra ei nemen. Wie een bepaald bedrag voor eieren uittrekt, zal mer ken dat hij in verhouding meer kleine eitjes voor zijn geld kan kiezen dan grote en tevens een groter gewicht aan kleine eitjes krijgt. Hij zal dus meer plezier van zijn geld hebben. De henne-eieren bieden ons wel vele voordelen. Tot eind oktober mogen we er een behoorlijke aanvoer van verwach ten. Eieren zijn een hoogwaardig levens middel en bij vrijwel iedere zomer groente te gebruiken, afgezien nog van het feit dat ze bij de broodmaaltijd nooit zullen misstaan. Als eiwitvoeding zijn ze verkelijk goedkoop. Door hun extra voordelen verdienen de kleine eieren dus dubbel en dwars onze aandacht. Wij beelden hierbij nog een drietal modellen van de nieuwe wintermode af, die in de afgelopen week is „onthuld". Wat dat onthullen betreft, de modehuizen gaan steeds meer moeite doen om hun seizoenontwerpen met ophef bekend le maken op een bepaalde datum, om op die manier meer aandacht te krijgen voor hun produkten en de mode tot een soort van vuurwerk te maken, dat enkele malen per jaar onder veel bombarie feestelijk roordt afgestoken. Maar, hoe meer bom barie, hoe minder reden om er door geïmponeerd te worden. Want de rariteiten, ivaarmee de ontwerpers telkens op de proppen komen, zijn merendeels de aan dacht niet waard. Zij bedenken karakteristieke „lijnen", die in geprononceerde vorm worden toegepast en daardoor volkomen ondragelijk worden in de dubbele betekenis van het woord. Doch wanneer de nieuwe modellen in de winkels komen, blijken die „lijnen" heel wat van hun scherpte verloren te hebben en slechts in geringe mate afwijkingen met vorige lijnen te vertonen. Vandaar, dat men niet al te zeer onder de indruk moet komen van de nieuwigheden, die deze week zijn gelanceerd. Wij hebben uit de talloze voorbeelden enkele modellen ter afbeelding gekozen, die de meeste kans maken straks ook inderdaad ih de smaak te vallen, als onze vrouwen haar garderobes gaan aanvullen. De voorliefde voor de cape blijkt uit het witzwart gestippelde mantelpakje, waarvan het jasje tot een soort cape is uitgedijd. De sluiting ontbreekt, zodat men de handen nodig heeft om het. ge val bijeen te houden. Niet erg praktisch, doch als model aardig de nieuwe lijn aangevend. Bij het andere pakje zijn de mouwen zo wijd uitgevallen, dat zij het idee cape suggereren. Het derde model is een winterjurk waaronder een truitje gedragen wordt. Kenmerkend voor de nieuwe mode is de hoofdbedek king. die van de kozakken is afgekeken. Enkele weken geleden heb ik u verteld van de klimmende aardbeien; hier is er dan een foto van. De plant kan wel een hoogte van ongeveer twee meter berei ken, er zijn nog niet veel exemplaren in ons land én u kunt er ten hoogste slechts vijf bestellen, maar het is de moeite waard om het te proberen. De andijvie groeit nu pas lekker en om er de groei zo goed mogelijk in te houden is het nodig regelmatig de bovengrond los te wrikken. Dat kan men bereiken door veel te schoffelen, ook al staat er geen onkruid tussen de' planten. Rabarber- planten kunnen nu nog gepoot worden Het is ook een goede tijd om zuring aan te planten. Beide verlangen een zonnige standplaats en vooral rabarber heefl veel plaats nodig en een zeer voedzame grond. Het is nuttig wat oude mest onder te spitten. Als de grond voldoende humu? bevat, kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende roze tuin- en gazonkorrelmest. Prei groeit uitstekend Zo ze nog in ondiepe greppeltjes staat, zal men ze nu toch zo spoedig mogelijk moe ten aanvullen; lange en dikke onder einden kan men dan later oogsten, want daar is het bij prei om begonnen. Overweeg ook eens of er ruimte in uw tuin is voor een paar vruchtboompjes. Bestel dan maar liefst wat struikvormen die voldoen in liefhebberstuinen wel het best. Bezoekt u eens een vruchtboom kwekerij en praat daar met de boom kweker.' Hij kan u adviseren welke soor ten voor uw tuin en uw grondsoort ge schikt zijn. G. KROMDIJK Klimmende aardbei. (Foto Moerheim). YOGHURT, KOKOSNOOT. PINDA S 100 gr. gemalen cocosnoot, 50 gr. gehak te pinda's 150 gr. suiker, y2 liter yog hurt, 20 gr. slaolie. De cocosnoot en de pinda's in de slaolie lichtbruin bakken; 2 eetlepels suiker erdoor roeren, dan het mengsel af laten koelen, de rest suiker toevoegen en het geheel mengen met de yoghurt. Deze keer willen -.ve eens afstappen van het huis-, tuin- en keukenlapje en onze dagelijkse vleesportie op een an dere manier gaan klaarmaken dan we dat gewoonlijk doen. Het is bij u waar schijnlijk ook wel zo, dat het vlees alleen maar gebraden en al of niet gestoofd wordt afhankelijk van de soort vlees. Om te beginnen kunnen we het vlees eens paneren. Neemt u hiervoor altijd dunne lapjes mals vlees die tegelijk bruin en gaar gebraden kunnen wor den. We kunnen volstaan met het geven van enkele algemene regels die steeds weer van toepassing zijn. Door paneren droogt het vlees minder uit en het krimpt ook minder zodat deze bewerking zeker niet onvoordelig is. Zou men het vlees nastoven dan laat de paneermeellaag meestal los en komt in de jus terecht. Ook is het belang rijk welk vet men gebruikt omdat een deel hiervan in het paneermeel trekt en de smaak hiervan dus vrij sterk uitkomt. Het beste kan men in boter of margarine bakken daar men dan bovendien mooie jus krijgt. Gepaneerde kalfslapjes: 4 dunne ma gere kalfslappen a 75 gram, 125 gr. boter of margarine, zout, citroensap, 1 ei, paneermeel. De lapjes zouten en paneren. Hier voor het ei in een diep bord breken, de hagelsnoeren er uit' halen en het ei voorzichtig loskloppen zonder dat er schuim op komt. Het ei eventueel iets verdunnen met water. Men kan ook alleen met het iets verdunde eiwit pa neren wanneer men b.v. de dooier voor een ander doel kan of wil gebruiken. De lapjes door het ei halen en daarna door paneermeel wentelen en afschud den. Zorgen dat het vlees overal ge raakt is. Is dit niet het geval dan zou de hele laag los kunnen laten wanneer het vlees in de pan komt. Nu de boter lichtbruin laten stollen zodat het pa neermeel goed vasthecht en dan het vlees omleggen. Als het kan het vlees zo min mogelijk keren. Is het vlees bruin en gaar dan kan de jus worden afgemaakt met water en citroensap na dat het vlees uit de pan is gehaald. In het uiterste geval kan het vlees een paar minuten in de jus worden na- gestoofd. Rijstpudding met bramencompote, liter melk, 80 gr. rijst, 2 blaadjes ge latine, 1 eiwit, 40 gr. suiker, zout, 500 gr. bramen, aardappelmeel, 4 dl. water, suiker naar smaak, citroensap. Kook de rijst in de melk gaar, voeg zout en suiker toe. Week de gelatine in koud water en los ze daarna op in de hete rijst. Klop het eiwit stijf met zeer weinig suiker en schep hierdoor voor zichtig de rijstmassa. Doe de massa in een met water omgespoelde pudding vorm en laat hem koud en stijf worden. Keer de pudding en serveer hem met bramensap. Kook de bramen even op in het wa ter en laat ze in een doek uitlekken. Bind het sap met aangemengd aardap pelmeel en voég naar smaak wat ci troensap toe. Voor compote houdt men de bramen in het aan de kook gebrach te water enige tijd tegen de kook aan. Het vocht bijbinden met aangemengd aardappelmeel en zorgen dat de bra men zo heel mogelijk blijven. Even tueel wat citroensap toevoegen. Het sap of de compote bij de rijstpudding ge ven. Cake met bramengelei en slagroom. 4 dikke plakken cake, bramengelei, liter slagroom, suiker. Leg de plakken cake op glazen scho teltjes of gebakschoteltjes. Maak van een portie bramen eerst onverdund sap en bind dit vrij dik met aardappelmeel. Laat de gelei afkoelen. Het sap kan ook gebonden worden met gelatine. Hiervoor hebt u nodig: 2 gram per dl. sap voor geleidikte. Bedek de plak cake met een flinke laag bramengelei en leg hierop een paar scheppen slagroom die met suiker is stijfgeklopt. Bramen met room en suiker. Neem 4 bowlglazen en vul deze voor 7s deel met mooie grote bramen. Zet ze enige tijd weg met wat witte basterdsuiker. Klop Vs liter kookroom met wat bas terdsuiker en giet deze over de bramen. HET VALT NOG niet te voorzien welke de volledige uitwerking zal zijn van de discontoverhoging, welke de vorige week in de V.S. en in ons land heeft plaats ge had, maar als een symptoom van de stij gende rentestand heeft zij op en om de beurzen uiteraard de aandacht getrokken en op de fondsenhandel haar invloed uit geoefend. In de V.S. is de industriële ex pansie in volle gang, hetgeen met de in vestering van fenomenale kapitalen ge paard gaat. Evenals ten onzent is het obli gatierendement daar de laatste tijd aan merkelijk gestegen en de Amerikaanse on dernemingen hebben zich in vele gevallen tot de banken gewend om nieuwe geld middelen te verkrijgen, zodat thans meer dan 60 pet. van de middelen der banken aan de bedrijven 'is uitgeleend. Het is dus kennelijk de bedoeling deze kredietver lening enigermate af te remmen, want als dit niet het geval was zou de centrale bank de positie van de aangesloten banken heb ben kunnen verlichten door hun reserve- verplichtingen te verminderen. Ook in ons land volgt de Nederlandsche Bank als be kend een soortgelijke politiek, door de banken te verplichten een percentage van 8 10 pet. der creditgelden renteloos bij de centrale bank aan te houden, een per centage, waarmee kan worden gemanoeu vreerd al naar gelang de leiding van de centrale bank zulks in het belang van een goed monetair beleid nodig acht. Dat men in de V.S. deze bij de centrale bank berus- tende reserve vasthoudt, duidt er op dat men een nieuwe inflatie zoveel mogelijk tracht tegen te gaan en in ons land kan hetzelfde motief aan de gedragslijn van de Nederlandsche Bank worden toegeschre ven. Het feit dat door de aanzienlijke ver hoging van de staalprijzen voor de meeste grondstoffen een prijsstijging is ingetreden, betekent een stimulering van het inflatie proces, dat ontegenzeggelijk in de V.S. aan wezig is en dat men thans door een ver hoging van de rentetarieven poogt te be teugelen. De diepste oorzaak van dat pro ces ligt natuurlijk in de omstandigheid dat de arbeidsproduktiviteit de verhoging van de lonen en salarissen niet kan bijhouden, zodat de vrees ontstaat dat de kapitaal vorming met de stijgende kapitaalbehoef ten geen gelijke tred kan houden. Deze vrees bestaat niet alleen in de V.S., maar ze is tot op zekere hoogte internatio naal, nu mechanisering en automatisering van de bedrijven kapitalen verslinden, waarvan men zich vroeger geen voorstel ling kon vormen. Het is daarom wel te be grijpen dat de regeringen een uiterst voor zichtige monetaire politiek volgen, hetgeen in ons land welhaast nog nodiger is dan in de V.S., waar de schatkist voor het lopende jaar een overschot zal aantonen van bij kans 2 miljard, terwijl ten onzent met een tekort van f 1 a l'/s miljard voor de komende begroting wordt rekening gehou den. Dit laatste wil dan zeggen dat de lo pende uitgaven niet uit de lopende ont vangsten kunnen worden bestreden, in tegenstelling met wat enige jaren geleden het geval was, toen een deel van de kapi taalsuitgaven van de Staat door de ont vangsten van de gewone dienst werd ge dekt. De begroting voor 1957 wordt dan ook niet zonder spanning afgewacht en welke ook de samenstelling van de nieuwe re gering zal zijn, het staat wel vast dat het financieel beleid voor het nieuwe jaar de uiterste zorg zal eisen. Het heeft deze week de aandacht getrok ken dat de obligatiemarkt na de disconto verhoging opnieuw een zwakker verloop heeft gehad, zodat enkele van de nieuwe 4pet. gemeentelijke leningen beneden de koers van uitgifte (100 pet.) zijn terugge lopen. Dit verschijnsel is te meer opvallend omdat de emittenten doorgaans na de toe wijzing op de inschrijvingen de markt in de betrokken obligaties steunen en op deze wijze voorkomen dat de beursnotering be neden de koers van uitgifte daalt. Want het is duidelijk dat een dergelijke koersdaling de mogelijkheid tot het uitgeven van nieuwe leningen op dezelfde voorwaarden afsnijdt. Er zijn thans nog een paar 4)4 pet. gemeenteleningen aangekondigd, maar hiermee zal het dan ook vooreerst wel ge daan zijn. Sinds 1 juli j.l. is er een bedrag van rond f 110 miljoen aan obligatieleningen aan de markt gebracht en van dit bedrag moet in de loop van september nog ca. f 100 mil joen worden gestort, terwijl het bekend is dat de gemeenten en de provincies nog wel een paar honderd miljoen nodig zijn om in hun kapitaalbehoeften te voorzien, of hun vlottende schulden te consolideren. Ook de positie van 's Rijks schatkist is blijkens de jongste staat van de Neder landsche Bank weer achteruitgegaan en al kan hierin door het binnenkomen van be lastinggelden spoedig verandering komen, de stijgende uitgaven van het Rijk laten ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Tijdens het in Utrecht gehouden inter nationaal veterinair congres heeft de direc teur-generaal van de volksgezondheid, prof. P. Muntendam, verklaard, dat „een deel van de vleesbehandeling zich in Ne derland nog onttrekt aan toezicht, namelijk het vlees afkomstig van wild en gevogelte". Prof. Muntendam zei het van betekenis te achten, dat ook hierover het overheidstoe zicht zich zal gaan uitstrekken. Dit is vol gens de directeur-generaal in studie. Ook wordt de vraag bestudeerd of een dergelijk toezicht op vis gewenst is. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat prof. Muntendam uitsluitend het vene- rinair toezicht op de vleesbehandeling op het oog had. De opmerkingen over de wen selijkheid van een uitbreiding van het ve terinair toezicht moeten dan ook geheel los worden gezien van de algemene con trole die door de warenkeuringsdiensten wordt toegepast. thans op de gewone ontvangsten geen spe ling meer en ook de Staat zal dus öf door de afgifte van schatkistpapier, dan wel door het uitgeven van een nieuwe lening ter zijner tijd in zijn kapitaalbehoeften moeten voorzien. IN DIT VERBAND moge hier even aan dacht worden geschonken aan een vraag, welke ons van een onzer lezers bereikte, namelijk of staatsfondsen voor de belegger wel een aantrekkelijke belegging vormen, omdat de Staat bij daling van de rente stand wel oude, tegen een hogere rente gesloten - leningen tegen een lagere rente converteert, maar niet tot conversie van laagrentende obligaties in die met een ho ger rentetype overgaat als de rentestand stijgt. Inderdaad heeft in het verleden meer dan eens een benedenwaartse conver sie van staatsschuld plaats gehad, hetgeen voor de obligatiehouders natuurlijk geen prettige gewaarwording is. Men zal hierbij echter in het oog moeten houden dat het sluiten van een geldlening als regel een zuiver zakelijke transactie is. De een vraagt geld, de ander biedt het aan en de voorwaarden worden door het evenwicht tussen vraag en aanbod bepaald. Iemand, die schulden aangaat en dit geldt ook van de Staat moet voor de dekking van rente en aflossing zoveel mogelijk naar een vaste basis streven, ook voor de toekom stige jaren en hoe langer de leningsvoor waarden vast liggen, hoe beter de toekom stige verplichtingen van de geldrtemer zijn te overzien. Men kan het daarom de geldnemer en ook de Staat niet euvel duiden dat hij voor de op te nemen gelden de voordeligste voorwaarden zoekt te verkrijgen, evenals aan de andere kant de geldnemer poogt zijn geld zo goed mogelijk uit te zetten. Bij een benedenwaartse conversie wordt de obligatiehouder in zoverre ook niet be nadeeld dat als de geldnemer met de con versie geen genoegen neemt, hem de hoofd som integraal wordt uitbetaald. Dit neemt niet weg dat een benedenwaartse conversie van staatsschuld door de belegger als een dreigend kwaad wordt beschouwd, wat dan ook de reden is waarom in vele gevallen zulk een conversie bij de leningsvoorwaar den geheel of voor een bepaalde tijd wordt uitgesloten. Dit was bijvoorbeeld ook het geval bij de 414 pet. leningen, welke door de gemeenten in 1952 zijn uitgegeven en die daardoor, toen de rentestand daalde, tot ca. 110 pet. konden stijgen. Ook de thans aangeboden gemeenteleningen zijn de eer ste tien jaar niet converteerbaar, hetgeen ongetwijfeld als een attractie kan worden beschouwd. In zoverre hebben zij een voor deel boven de oude leningen van 1952, welke nog slechts zes jaar voor een be- nedenwaai-tse conversie zijn gevrijwaard. Alles hangt tenslotte van de verhou dingen op de kapitaalmarkt af. Is de kapi taalmarkt ruim dan zal de belegger met voor hem onvoordelige voorwaarden ge noegen moeten nemen, is de markt krap, dan kan hij hogere eisen stellen, gelijk thans het geval is nu zelfs de 4)4 pets. le ningen beneden pari noteren en voor de verdere uitgiften van obligaties vermoede lijk nog voordeliger voorwaarden zullen moeten woi-den aangeboden. Veel speling hebben de gemeenten en de provincies op dit punt niet, omdat bij de jongste wijzi ging van het rentegamma „is bepaald dat voor leningen met een looptijd van ten minste 20 jaar en langer geen hogere rente dan '4)4 pet. mag worden betaald. De enige mogelijkheid is dat de looptijd van de nieuwe leningen van 30 tot 20 jaar wordt ingekort, waardoor bij een stijgende rente stand de koersdaling van de obligaties wordt tegengehouden, omdat men immers na een kortere tijd zijn geld weer integraal ter beschikking krijgt en het dan weer tegen een hogere rente kan uitzetten. Van daar dat volgens het rentegamma voor leningen met een looptijd van 15-20 jaar niet meer dan 4% pet. en voor leningen met een looptijd van 10-15 jaar niet meer dan 4 pet. mag worden betaald. ADVERTENTIE Speciaalzaak LABOR n.v. Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tclef. 24642 De toneelgroep „Puck" speelt van heden tot en met donderdag 13 september iedere avond in het Centraal Theater in de hoofd stad „Elke lente brengt een belofte" van de Spaanse schrijver A. Casona, onder regie van Guus Verstraete. De voornaamste rol len worden gespeeld door Karin, Cas Baas, Wim van den Heuvel en Egbert van Pari don. De décors zijn van Herman van El- teren. Dit stuk gaat op 15 september in de Haarlemse Stadsschouwburg 9 oktober wordt in hetzelfde theater door deze to neelgroep de première gegeven van Henrik Ibsen's „Bouwmeester Solness". Van 1 tot en met 7 oktober gaat „De dwaze dochter" van Lope de Vega". „De knecht van twee meesters", van Carlo Goldoni, dat begin januari zal worden uitgebracht, wordt door de toneelgroep aanbevolen voor leerlingen van middelbare scholen, evenals „Wie is wie" van Cas Baas, dat enkele malen in de provincie zal worden gespeeld, en „Cycloon 3 antwoordt niet" van Jules Roy, dat op 20 september in Marcanti te Amsterdam gaat. Op 26 en 17 oktober zal in Utrecht een Beneluxcongres worden gehouden. Aan dit congres, dat gewijd is aan de gemeente lijke woningvraagstukken, zal worden deelgenomen door burgemeesters en wet houders uit de drie Beneluxlanden. In de werkvergaderingen, die onder leiding staan van de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam en de voorzitter van de Vereniging van Bel gische Steden, J. Lebon, schepen van Ant werpen, zullen ook de vraagstukken over de bevoi'dering van het eigen woningbezit en die van de bouw en exploitatie van ge meentewege worden behandeld. Voor dit congres zullen preadviezen wor den uitgebracht door graaf B. de Grunne, burgemeester van Wesembeek-Oppen bij Brussel en directeur van de Vereniging van Belgische Steden, Emille Hamilius, burge meester van de stad Luxemburg en mr. H. .7 Wytéma, burgemeester van Alkmaar. Voorts zal mr. J M. Ravesloot, burge meester van Almelo, een inleiding houden over „internationale gemeentelijke contac ten".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3