HOENDERDOS KOLEN Aanbieding glas- in „Wildhoef" te in loodraam Bloemendaal Bloei Drukkerij De Spaarnestad in loop van vijftig jaar Teleurstellende resultaten van Njord-twee en Van Mesdag Ondanks ruime aanvoer liggen hyacinten hoog in de markt Viering gouden jubileum in eerste week van september Kort en bondig 7 Verontreiniging van sloot hij Prins Hendriklaan EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Jubileumfeesten HPG Ex-procuratiehouder van bank te Zeist gearresteerd Kapitein van „Altair" schul dig bevonden aan verloren gaan van zijn schip HAARDBLOKKEN mm Dertien inbraken opgehelderd Tulpen rustiger ZATERDAG 1 SEPTEMBER 195 6 HAARLEMS DAGBLAD - Ol'LEuxil'E HAARLEMSGHE COURANT Het Bloemendaalse raadslid mevrouw Dalmeyer (Partij van de Arbeid) heeft in de vergadering van de gemeenteraad van 21 juni de aandacht gevestigd op de verre gaande staat van verontreiniging waarin de spöorsloot achter de Prins Hendriklaan zich wederom bevindt. B en W. van Bloe- mendaal hebben aan de gemeenteraad be richt, dat ofschoon kan worden aangenomen dat deze verontreiniging grotendeels ver oorzaakt wordt door een aantal bewoners van belendende percelen, die in deze sloot afval wegwerpen, het zeer moeilijk is het bewijs hiervan te leveren, zodat slechts in de gevallen, waarin de verdachte worde betrapt toepassing van de desbetreffende verbodsbepaling der politieverordening kan plaats vinden. Van de Nederlandse Spoor wegen is inmiddels de toezegging ontvan gen de sloot te zullen schoonmaken en het afval te verwijderen. De bewoners uit de omgeving zullen worden aangeschreven dat niets in de sloten geworpen mag wollen. Op de eerste dag van de Europese rocikampioenschappen voor heren op het meer van Bied in Joegoslavië hebben de talrijke toeschouwers van prachtige sport kunnen genieten, van hoog opgevoerde techniek gepaard gaande met een onbegrensd uithoudingsvermogen en een fanatieke wil om te winnen. Maar ook hebben de belangstellenden op het water ploegen zien liggen, die door gebrek aan technisch kunnen of een onbegrijpelijke lusteloosheid, soms straatlengten achter lagen en toch eigenlijk niet in de Europese titelwedstrijden thuishoorden. Deze wedstrijden zijn door hun kwalitatief sterke bezetting min of meer Europese selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen van Melbourne. Vrywel elke nationale roeibond zal op de resultaten van Bied afgaan als het punt uitzending Olympische roeiwedstrijden aan de orde wordt gesteld. De tweede zeer scherpe prikkel voor de ploegen is het systeem, volgens hetwelk dit kampioenschap wordt betwist. Alleen de winnaar van de heat en van de herkansingsraces gaan naar de eindstrijden over. De consequentie van dit systeem is een strijd in elke heat om de eerste plaats en in menig geval ook om de tweede plaats. Finland, dat zeker niet over een arse naal van roeiers beschikt zoals Rusland, is met zeven boten maar slechts met tien roeiers naar Bied gekomen. En dit kleine Finland roeide zich met drie ploegen, in de gestuurde vier en de twee met en zon der stuurman, direct in de eindstrijd. De vier met stuurman kwam ook in de twee zonder en de twee met stuurman, en de gestuurde en ongestuurde vier vormden voorts tezamen de acht. En deze Finse landarbeiders demon streerden roeien op hoog technisch peil met voortreffelijk waterwerk en een con stant. goede balans. Maar laarnaast gaven zij vele ploegen een les in gehardheid als het er op aankwam op de laatste 150 meter de overwinning in de heat te behalen. De militaire acht van Frankrijk, win naar in dit seizoen te Henley, liet over de eerste 1000 meter. 2 min. 56.6 sec. noteren, de snelste tijd van de dag. Op dat moment lagen de Fransen bijna een lengte voor op Hongarije maar de uitstekend roeiende Hongaren liepen op de volgende 500 meter langzaam maar duidelijk in, en op 150 meter voor de finishlijn bedroeg het ver schil nog geen kwartlengte. De Franse slag zette de eindspurt in, maar de Hongaren beantwoorden het hogere tempo van hun tegenstanders vrijwel onmiddellijk. En met 40 slagen in de minuut trokken de beide achten naar de finish, boord aan boord. De haal van Hongarije is iets produc tiever en in de tijd van 6 min. 00.8 sec., werd niet alleen het baanrecord van de Fynamos uit Moskou van 6 min. 8.2 sec., daterend van het vorig jaar, vernietigd, maar bovendien bleven de winnaars slechts enkele tienden van seconden boven de tijd van de Europese kampioenen van het vorig jaar, Rusland. In de Russische ploeg waren op twee plaatsen veranderingen aangebracht in vergelijking met hun kampioensacht van Gent. Deze ploeg moest een verwoedde strijd uitvechten met de gedisciplineerde ploeg van Grunay (Oost-Duitsland), welke slechts met 0.4 seconden verschil werd ge wonnen door de titelhouders, maar in een tijd welke bijna negen seconden hoger lag dan die van Hongarije. Ook Italië en Tsje- cholsowakije leverden elkaar in de tweede heat een meedogenloos gevecht, dat pas in de laatste tientallen meters beslist werd ten gunste van de Italianen. De ongestuurde twee van Rusland met Bouldacov en Iwanov is een merkwaardig voorbeeld hoe lang een ploeg lot de top klasse kan behoren. In 1952 in Kopenhagen werd dit tweetje reeds Europees titel houder. In Amsterdam het daaropvolgend jaar, eindigde deze Russische twee op de tweede plaats, maar in 1955 in Gent, werd dit ploegje weer Europees kampioen. Het ziet er naar uit, dat zondag opnieuw de gouden plak zal worden veroverd. Vier jaar handhaaft deze Russische twee zich in de internationale topklasse met als schrille tegenstelling het roeien in Nederland, waar het zo vaak voorkomt dat een ploeg met kwaliteiten nog geen volledig seizoen bij elkaar kan worden gehouden. Met sombere gezichten zagen wij vrijdagavond de heren Rumpel en Van der Ploeg naar het hotel terugkeren: de prestaties van Van Mesdag bij de skiffeurs, noch die van het gestuurde tweetje van Njord konden bevredigend worden genoemd. Gelukkig was het nog niet zo erg, als bijvoorbeeld bij Bulgarije en Griekenland, waar deze in 't nummer twee met stuurman blijk gaven op deze Europese kampioen schappen niet thuis te horen. Maar verder dan de goede middenklasse reikten de ver richtingen van onze skiffeur en de twee met stuurman toch niet. Van Mesdag bleek duidelijk in zijn race tegen Von Fersen en de nieuwe Italiaanse ster Martinoli voldoende gehardheid te missen, maar aan de andere kant is naar onze mening de haal van de Nederlandse skiffeur ook niet productief genoeg om een p!»a1s voor de finale te kunnen op eisen Hij weet zeer goed, dat in eerste instantie het gevecht tussen Von Fersen, die hem in Essen royaal had verslagen, en hem ging voor de eerste plaats. Maar de roeibond-bestuurders en ook zijn coach dr. Iiingst hadden hem gewaarschuwd voor het feit dat hij er voor moest zorgen, als de Westduitser te sterk mocht zijn, in ieder geval een tweede plaats in de heat te ver overen, want dat dit van belang was voor de indeling van de niet-geplaatste skif feurs in de herkansingen. Maar Van Mesdag moest ook Martinoli tussen 1000 en 1500 meter laten gaan en zeer waarschijnlijk kost hem dit tevens zijn plaats in de eindstrijd. Want het systeem van de herkansingsraces zit zo in elkaar, dat nummer drie van de eerste heat (Van Van Mesdag Mesdag) in ieder geval in de herkansing moet starten tegen nummer twee van de tweede heat (de Jocgoslaviër Vlasic) en gezien f e verrichtingen van Vlasic in zijn race tegen de favoriet, de 18-jarige Rus Iwanov en diens tijd 7 min. 23.1 sec. tegen onze landgenoot 7 min. 29.6 sec. is de algemene prognose, dat Vlasic Van Mesdag zaterdag uit de finale zal wippen. Onze indruk was, dat de bestuurders van de roeibond, de coach dr. Hingst en ook Van Mesdag zelf zich bij deze feiten vrij dagavond al bij voorbaat neerlegden, het geen betekent, dat alle aspiraties van onze landgenoot om naar Melbourne te worden uitgezonden, zijn verdwenen. Van Mesdag komt in de tweede repechage zaterdag uit tegen Joegoslavië, België, Tsjechoslowa- kije en Hongarije. De twee met stuurman van Njord met Vrind als boeg, Cornelissen op slag en Van Lichten als stuurman demonstreerde een goede roeitechniek, maar het te lage baan- tempo leverde tot 1000 meter een vijfde, tevens laatste plaats op. De Europese kam pioenen in dit nummer, de Zwitsers Kott- mann en Strauli, hadden onmiddellijk de leiding genomen en wonnen met grote voorsprong. De Finse gestuurde twee won in 7 min. 30.1 sec. de heat,, slechts eentiende seconde boven de finale-tijd van Zwitser land, het vorig jaar in Gent gemaakt. Tot een eindspurt kon Njord het niet brengen in de heat, waarschijnlijk veroorzaakt door moeilijkheden met het acclimatiseren op dit 500 meter boven de zeespiegel liggende bergmeer, waardoor de vertegenwoordigers van de lage landen op de laatste paar honderd meter adem te kort komen. Het resultaat van de derde heat, waarin de Njord twee uitkwam luidde: 1. Zwitserland 7 mina 40.4 sec.; 2. Hongarije 7 min. 43.5 sec.; 3. Italië 7 min. 50.4 sec.; 3. Italië 7 min. 50.4 sec.; 4. Nederland 7 min. 53.7 sec.; 5. Griekenland 7 min. 54.3 sec. Met België, Polen, Griekenland en Denemarken komt de Nederlandse ploeg in de herkansing van zaterdag. De baanrecords van Bied werden in vrij wel elke heat verbeterd. Van de 21 landen, die met 100 ploegen voor de zeven num mers hadden ingeschreven, plaatsten zich uit de heats direct in de eindstrijden: Rus land met 5 ploegen, Finland en Italië elk met 3 ploegen, Oostenrijk, Po1 n en Duits land ieder met 2 ploegen, Denemarken, Hongarije en Zwitserland ieder met 1 ploeg. De jubileumfeesten ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Heemsteedse zwem- en poloclub „H.P.C." worden in okto ber voortgezet met een receptie in hotel „Boekenroode" aan de Zandvoortselaan. Deze receptie wordt gehouden op de oprichtings datum; zaterdag 6 oktober, des middags van drie tot vijf uur. Na afloop daarvan volgt om zes uur het reunistendiner. Op zaterdag 13 oktober volgt een feest avond in het verversingshuis van het wan delbos „Groenendaal", waarbij een grote H.P.C.-revue zal worden vertoond. Deze revue, die betrekking heeft op de geschie denis van de jubilerende vereniging, wordt met een gezellig samenzijn besloten. Nadat vervolgens maandag 15 oktober een bezoek aan de kerkhoven wordt gebracht, om de overleden H.P.C.-leden te herdenken, volgt tot besluit "*n de jubileumfeesten op zaterdag 20 oktober in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" een mid dag voor de aspiranten. Het programma hier voor wordt nog nader bekend gemaakt, hoe wel reeds vast staat dat het door een be roepsgezelschap verzorgd wordt. De Zeister politie heeft de exprocuratie- houder van de Rotterdamse Bank te Zeist, de 45-jarige C. D. B., gearresteerd onder verdenking dat hij zich gedurende een reeks van jaren aan malversaties zou heb ben schuldig gemaakt en zich enkele tien duizenden guldens toegeëindigd. B. was bijna dertig jaar bij de bank werkzaam geweest en genoot ieders vertrouwen. Se dert het einde van het vorig jaar had hij zich als belastingconsulent en zaakwaar nemer in Hilversum gevestigd. In deze kwaliteit was hij voor velen, vooral voor alleenstaande oude dames een vertrou wensman en velen van hen zijn van de praktijken van B. de dupe geworden. Ja renlang zou hij erin zijn geslaagd door valse handtekeningen en andere knoeie rijen de malversaties geheim te houden. B. is voor de officier van Justitie te Utrecht geleid. De stranding van het 6410 brt. metende motorschip „Altair" uit Rotterdam op een klip bij de rede van Victoria in Brazilië op 15 april van dit jaar met als gevolg het totale verlies van dit schip, moet naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam geweten worden aan de schuld van de kapitein. De raad besloot daarom deze gezagvoerder, de 59-jarige P. K. te straffen door hem zijn bevoegdheid om als kapitein te varen, te ontnemen voor de tijd van twee maanden. Deze straf is overeenkomstig het voorstel van de hoofd inspecteur voor de scheepvaart, die even eens overtuigd is van de schuld van de kapitein. De stranding van de „Altair" op het Pe- queno-rif is het gevolg van het onjuiste besluit van de kapitein om zijn schip in een gebied te brengen, waartegen de zeekaart waarschuwt, aldus de raad. Dc „Altair" heeft een veel grotere bocht gemaakt dan de kapitein verwachtte. Het schip, dat eigendom is van Van Nie- velt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmaat schappij n.v. te Rotterdam, had een be manning van drieënveertig koppen aan boord alsmede veertien passagiers. Deze laatsten zijn twee uur na de stranding, toen het schip zwaar water begon te maken, met een motorsloep aan wal gebracht. Vier uur later heeft de kapitein het grootste deel van de bemanning naar het Noorse schip „Sirefjell" gestuurd, waar het zeer gastvrij werd opgenomen. De kans op zinken was toen groot. De kapitein, de eerste stuur man en de marconist zijn nog negen dagen aan boord gebleven, daarna had dit geen zin meer. De rederij heeft het schip toen opgegeven. ADVERTENTIE KILLE AVONDEN! voor uw open haard KINDERHUISSINGEL 2 TELEFOON 11979 In Huize „Wildhoef" aan de Kennemer- weg te Bloemendaal is vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van het bestuur der stichting „Wildhoef" en vele bewoners een fraai glas-in-loodraam in het trappenhuis van dit gebouw aangeboden, een geschenk van een der gasten, de heer J. P. Brontse- ma van Eikema. De vice-voorzitter van het bestuur van „Wildhoef", de heer C. M. Reinders Folmer uit Aerdenhout, herdacht de enige weken geleden overleden voorzitter, de heer P. J. Vuyk. Hij gewaagde van de grote moeilijk heden in „Wildhoef', waarmede wijlen de heer Vuyk als voorzitter in 1952 te kampen kreeg, maar die dank zij zijn straffe lei ding en zijn rustige, vriendelijke persoon lijkheid spoedig tot het verleden behoor den. Met eerbied zullen wij hem geden ken, aldus de heer Reinders Folmer. Alle aanwezigen namen daarna staande enige ogenblikken stilte ln acht. De heer Reinders Folmer memoreerde vervolgens dat een der gasten uit dank baarheid een blijvend geschenk aan „Wild hoef" had willen geven, waarvan het glas- in-loodraam thans het resultaat is. Dit be wijs van appreciatie voor de goede zorgen van bestuur, directrice en personeel van Als de directie van de n.v. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem omstreeks 6 sep tember met haar personeel de verjaardag van het bedrijf viert heerst er altijd een bijzonder opgewekte stemming. Volgende week vrijdag is er weer zo'n verjaardag en wel de vijftigste. Natuurlijk wordt hieraan bijzondere aandacht besteed. Wanneer men de geschiedenis van deze naamloze vennootschap nagaat is er alle reden voor, want De Spaarnestad heeft zich ontwikkeld tot een omvangrijk en zeer bloeiend be drijf. g|g| üm i- fg Het gebouw van de Spaarnestad aan de Nassaulaan, dat in 1915 in gebruik is genomen en een deel van de huizen aan het Nassaxiplein, dat via een luchtbrug met het hoofdgebouw verbonden is. Recepties en bijeenkomsten voor het per soneel vullen het jubileumprogramma. Er is een extra-nummer van het Huisorgaan verschenen, waarin H. Assmann een over zicht geeft van het wel en wee. van het bedrijf. Iedere week komen er nu honderddui zenden bladen uit de persen. Vijftig jaar geleden waren het er slechts duizend per dag. Die duizend waren bestemd voor de abonné's van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, het katholieke dagblad voor Haarlem en omstreken. Aanvankelijk zetelde de vennootschap in de Jansstraat 1 nabij de Nieuwe Gracht. Het bedrijf verhuisde naar de Kinderhuis- vest in een vroegere lakstokerij en breidde zich- snel uit. In de eerste periode trad onder andere de heer J. W. A. Beynes als commissaris op. Over het jaar 1911 werd voor de eerste maal dividend uitgekeerd. In 1912 werd een aantal perceeltjes aan de Nassaulaan aangekocht ter oppervlakte van 700 vierkante meter. Architect Jan Stuyt ontwierp een groot gebouw, dat in oktober in gebruik werd genomen. Hierin heeft het bedrijf zijn definitieve bestem ming gevonden. Het gebouw bleek echter na verloop van jaren te klein. Later zijn aangekocht de percelen aan het Nassau- plein en thans bouwt men in Etten-Leur een nevenbedrijf. De exploitatie van De Katholieke Illu stratie in 1912 betekende niet alleen een belangrijke werkverruiming, maar ook een uitbreiding die de grondslag vormde voor de latere bloei van De Spaarnestad. Het exploiteren van dit blad leidde tot invoe ring van de koperdiepdruk. Nergens wordt dat op zo'n grote schaal toegepast. Na 1915 werden enige jeugdtijdschriften overgenomen, die het begin vormden van de stichting der afdeling kindertijdschriften, schooluitgaven, boeken voor de jeugd en fondswerken. Tussen 1921 en 1930 verscheen een aan tal streekbladen. Het begon met De stad Amsterdam, later volgden Groot Rotterdam, 's Gravenhage in Beeld, Brabant in Beeld, Limburg in Beeld (beide zijn verenigd in Ons Zuiden) en voor de andere delen van het land Ons Land. Alle bladen hadden een bijvoegsel. Bekende figuren hieruit zijn geworden Sjors, die ir 1927 zijn intrede deed, Frederik Fluweel, Dolly Dot en Koning Hermelijn. In 1929 startte De Spaarnestad met Pa norama, dat van Sijthoff werd overge nomen. Na. enkele jaren werd het verenigd met Ons Land. De oorlogsomstandigheden dwongen de directie alle weekbladen onder één hoofd en één naam te brengen. Na de oorlog is dat zo gebleven. In april 1934 verscheen het eerste nummer van Libelle, dat in 1939 en 1951 door twee andere da mesweekbladen, namelijk Beatrijs en Goed Nieuws werd gevolgd. In België worden enkele bladen in het Vlaams en het Frans uitgegeven. Velen hebben zich in de loop der jaren voor De Spaarnestad verdienstelijk ge maakt. Men denkt dan allereerst aan de heer J. W. Lucas gedelegeerd com missaris en directeur, die in december 1951 is overleden. In zijn plaats werd de heer C. P. Ooms benoemd tot ge delegeerd commissaris en de adjunct-direc teur, dr. ir. H. J. A. de Goeij, werd tot directeur benoemd. Commissarissen zijn prof. mr. G. M. G. H. Russel, dr. J. G. Hoge en C. P. Ooms en adjunct-directeur mr. W. H. A. M. Lucas. In leven zijn nog elf medewerkers die diager zijn van de verguld-zilveren me daille voor veertigjarige trouwe dienst en honderddrieënnegentig employés, die hun zilveren jubileum hebben gevierd. Naar Etten-Leur Het complex aan de Nassaulaan biedt geen mogelijkheid meer tot enige uitbrei ding van betekenis. Het bestuur der ven nootschap heeft ver van huis een radicale oplossing gekozen. In Etten-Leur wordt een nieuwe fabriek gebouwd, voorlopig met een vloer-oppervlakte van vierduizend vierkante meter. In de nieuwe fabriek komt een rotatie-diepdrukpers en een af deling cylinder-chemigrafie. Alle techni sche afdelingen voor de bewerking tot en met de montage van tekst in beeld blijven in Haarlem; de cylinders zullen in Etten- Leur worden gemaakt, de tijdschriften wor den er ook gedrukt, afgewerkt en geëx pedieerd. Viering gouden jubileum Donderdagmiddag 6 september en zater dagmorgen 8 september houden bestuur en directie een receptie in De Vleeshal. Vrij dag 7 september begint de dag met een mis in de kathedrale basiliek Sint Bavo. Daar na volgt een gemeenschappelijk ontbijt in het Krelagehuis. Om één uur zullen twee door het personeel aangeboden beelden, geplaatst bij de hoofdingang van het ge bouw, onthuld worden. Tenslotte volgt een feestavond in het Concertgebouw te Am sterdam. Zaterdagmiddag 8 september zal de ongeveer honderd man sterke Harmonie uit Etten-Leur een muzikale hulde brengen op de Nassaulaan en op de Grote Markt een concert geven. „Wildhoef" is in het trappenhuis aange bracht. De bovenzijde van het raam op de eerste etage geeft een fragment weer uit het leven van Philemoon en Baukis uit de Griekse mythologie, beschreven in Ovidius' „Metamorphosen". Op de onder ste helft van het raam staan de koepel en het gebouw van „Wildhoef" afgebeeld, links het wapen van Bloemendaal en rechts dat van Noordholland. Spreker bracht ook dank aan de heer Huib de Ru, de ontwer per van het raam, die de hem gegeven opdracht voorbeeldig uitvoerde tot ver fraaiing van het gebouw. Ook de uitvoerder de firma Sabelis, met name de directeur de heer S. van der Veer en de chef van de glas-in-loodafdeling, de heer J. Groen hadden daar een belangrijk aandeel .in. De heer P. C. Smit, concierge-schilder van „Wildhoef" offerde vele vrije uren op om het raam te plaatsen, waarvoor de heer Reinders Folmer hem uit erkentelijkheid een geschenk overhandigde. Daarna gaf de heer De Ru een uiteenzet ting'van de mythologische voorstelling op het raam. Hij zeide een fraaie versiering te hebben willen aanbrengen zonder de archi tectuur van het gebouw geweld aan te doen. Aangezien het trappenhuis van ..Wildhoef" als lichtbron een belangrijke functie heeft, wilde hij met dit glas-in- loodraam zo min mogelijk licht wegnemen en hij zon op middelen om dit te verwe zenlijken. Een niet-transparant raam van licht glas met een voorstelling daarop zon der veel pretentie was het uiteindelijk re sultaat. Het bovenste gedeelte van het raam geeft de niet alledaagse voorstelling uit Ovidius' „Metamorphosen" weer, aldus de heer De Ru. Nadat Zeus (Jupiter) en zijn zoon Hermes (Mercurius) in een dorpje vele aardse stervelingen op hun gastvrij heid hadden beproefd en zij deze tenslotte bij Philemoon en Baukis hadden gevon den, stelde Zeus hen in de gelegenheid een wens te doen. Baukis bereidt het eten en Philemoon schenkt wijn voor de beide Goden. De wijn in de kruik vermindert echter niet. Aangezien de ongastvrije dor pelingen Zeus hebben vertoornd, laat hij het dorp door overstroming verwoesten. Philemoon en Baukis blijven gespaard. Zij wensen dat hun hutje in een tempel zal veranderen en dat zij op hetzelfde uur mogen heengaan. Hun wens wordt vervuld en zij worden tempelbewaarders. Beiden eindigen hun leven na vele jaren op het zelfde moment. En zo kon men na meer dan duizend jaar in het land van Phr.ygië, de wijnrank en de rozelaar aanschouwen die in trouwe gemeenschap naast elkaar ston den, gelijk eens in het leven Philemoon en Baukis onafscheidelijk trouw tezamen geleefd hadden. In het water. Een vijfenvijftigjarige wa genmaker reed vrijdagmorgen per fiets op de Brouwersvaart te Haarlem door een kuil. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en viel in het water. De wagenmaker is uit het water gekropen. BINNENLAND Recordbezoek Madurodam. Vrijdag avond om kwart over zeven is de zeven- honderdduizendste bezoeker van dit jaar van de miniatuurstad „Madurodam" te 's Graven hage de kassa gepasseerd. Deze was me vrouw S. A. F. VoermanKappen uit Voor burg, met haar 10-jarige dochtertje en haar vriendinnetje. Mevrouw Voerman kreeg als aandenken een Florentijns theeblad met in gelegd bladgoud en zes porseleinen theekop jes aangeboden. De beide meisjes kregen een boek. Wederopbouw. Van 3 tot 6 september wordt in Hamburg een internationale bij eenkomst gehouden, waarop het onderwerp „wederopbouw van verwoeste steden en mo derne stedebouw" zal worden behandeld door deskundigen uit verschillende landen. Ir. C. van Traa zal spreken over de weder opbouw van Rotterdam en jhr. J. de Ranitz over stedebouw in het gebied van de IJmond. Afscheid R. A. C.-directeur. De directeur van de Rijks Automobiel-Centrale, ir. A. J. Mollinger. heeft met 't bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen. Hij blijft nog lector aan de Technische Hoge school te Delft. Bij zijn afscheid is hij ge huldigd door de directeur-generaal der. P. T. T., ir. J. D. H. van den Toorn en door vertegenwoordigers van autotechnische in stanties. HAARLEM EN OMGEVING Schipper gewond. Op een scheepswerf aan de Scheepmakersdijk te Haarlem is vrijdagmiddag een e"-"otwinligjarige schip per gevallen tegen een pompvijzel, toen hij bezig was aan het trekken van een zware as van anderhalve meter met een platen- trekker. De trekker brak af, waardoor de schipper viel. Hij is naar het Sint Elisa beths Gasthuis overgebracht. Aangereden. Bij het oversteken van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord nabij het Spaarnhovenplein is vrijdagmiddag om kwart voor vijf een zevenenveertigjarige bromfietser aangereden door een scooter die in dezelfde richting reed. De bromfietser is met een hersenschudding naar de Maria- stichting overgebracht. Getuigen van het ongeval wor^t verzocht zich met de ver keerspolitie in verbinding te stellen. Brandschade. Vermoedelijk door kort sluiting heeft vrijdagmiddag een brandje gewoed in een kamer van een pension aan de Stolbergstraat te Haarlem. Gordijnen en een kleed gingen verloren. De schade wordt op f500 geschat. De bewoners van de ka mer waren afwezig en de brand is ontdekt d:or een voorbijganger. Autotocht. De afdeling Heemstede van de Katholieke Middenstandsvereniging heeft voor haar leden een autobustocht georgani seerd, welke dinsdagmiddag 18 oktober wordt gehouden. Het reisdoel is de „Anna's Hoeve" te Hilversum, waar het diner zal worden gebruikt, waarna de deelnemers des avonds in Amsterdam nog een vermakelijk heid zullen bezoeken. Dezer dagen berichtten wij, dat de Haar lemse politie een zevenentwintigjarige chauf feur had aangehouden, verdacht van het plegen van een aantal inbraken in Haarlem. Later is de vierentwintigjarige broer van de chauffeur naar het bureau van politie over gebracht, als verdacht van medeplichtigheid. Aanvankelijk ontkende hij zich aan het plegen van inbraak te Haarlem te hebben schuldig gemaakt, inaar later verklaarde hij met zijn broer tegenwoordig te zijn geweest bij vijf inbraken in Haarlem en bij een po ging tot inbraak in een papierhandel aan de Paul Krugerkade. Het onderzoek is voort gezet en het tweetal bekende twee inbraken te hebben gepleegd in Zaandam, twee in Ouddorp, twee in Heemstede en een in Assendelft. Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De bloembollenkwekcrs cn exporteurs volgen op het ogenblik met belangstelling de vrij onverwachte gang van zaken in de hyacintenhandel. Er is een vrij grote aan voer aan de veilingen en toch zijn er maar enkele variëteiten, die wat goedkoper wor den. De andere blijven zo ongeveer om de hoogste noteringen schommelen, terwijl een niet onaanzienlijk deel steeds duurder wordt. Bij de tulpen en narcissen is er wat meer stabiliteit, hoewel men van de nar cissen een daling had verwacht. Natuurlijk vraagt men zich af of de ex porteurs nu zoveel hyacinten hebben ver kocht of dat de oogst toch slechter schijnt te zijn dan men vermoedde, vooral kwali tatief. Een derde veronderstelling is, dat een aantal kwekers-exporteurs door het feit, dat de export te laat begonnen is, geen tijd heeft om hun overschotten op de markt te brengen. Zou men geheel afhankelijk zijn van de inkoop van het ogenblik dan zouden er rake klappen vallen. Bijna alle variëteiten zijn stukken duurder dan men dit voor jaar bij de verkoop in het buitenland dacht. Het is echter zo, dat een groot ge deelte van de exporteeurs zelf hyacinten heeft of ze reeds dit voorjaar „groen", dus toen ze nog op het veld stonden, hebben gekocht. Enorme stroppen behoeft men dus, als men zijn inkoop niet op één tijdstip concentreert, niet te hebben. Feit is echter, dat de prijzen toch wel uitzonderlijk zijn, tenminste als men het niet normaal vindt, dat een variëteit als La Victoire, van 18 centimeter, op een na de grootste dus, in een week tijd van 42 op 52 cent per stuk komt, of dezelfde maat van de witte Car negie zo maar van vijftig op 59 sprint! Van Edelweiss sprongen de grootste maten ook maar liefst zestien cent omhoog. Ze kosten nu al f 58.80 per honderd. City of Haarlem kwam vrijdagmiddag zelfs tot 70 cent per stuk! De andere soorten variëren ook wel, maar niet zo sterk. Verrassend is wel dat de aantal blauwe variëteiten, aarzelend nog wel, de minimumprijs gaan verlaten. Queen of the Blues, Myosotis zijn bijna aan de twintig cent gekomen. De donker blauwe Ostara bracht het tot 18,5 cent. Bij de tulpen is de situatie heel wat rustiger geworden. Men gaat zo langzamer hand zien dat de kopers de markt gaan overzien. Er zakken er steeds meer naar de vijf cent, de enkele en dubbele vroege tulpen uitgezonderd. Alle Coplands doen hieraan mee, de duurste hiervan is Cop land's Record met zes gulden per honderd Wm. Pitt begint ook al af te zakken naar de zeven en zesenhalve cent. De beroemde Apeldoorn heeft een veer van drie cent moeten laten. Deze kost op het ogenblik vijftien gulden per honderd, verleden week achttien. Bij de enkele late tulpen komt er nog maar een boven de tien gulden uit. Het is de typische rode leliebloemige Stanislaus, een lievelingetje van vele dames. Op de veiling kost deze nog dertien cent per stuk. De dames hebben een vrij grote stem in het kapittel bij het kopen van bollen. Op de tentoonstellingen hoort men dikwijls de vraag stellen .waarom de leliebloemigen zo slecht te krijgen zijn. Het raadsel kan nu niet meer worden verklaard uit de kostprijs Gisela. Marcellina, China Pink, Marietta, White Triomphator komen voor de dikste bollen nog niet eens op zes cent. De iets kleine soorten zijn ook best bruik baar, men ziet het verschil toch niet in de tuinen en ze zijn nog goedkoper. Er zijn overigens hiervan nog wel vrij dure, die nog niet geveild worden. De parkiettulpen blijven zo'n beetje ge lijk. 1 duurste is hier nog Red Champion, die nog f 12.40 per honderd kost. De goed koopste is Blue Parrot, voor vijfenhalve cent zijn ze op de veiling te koop nu. De dubbele late tulpen, waarvan men enkele jaren geleden hoge vewachtingen had en die veel kwekers ziin gaan kweken, komen nu in grote hoeveelheden voor de handel beschikbaar. Het hiervan is dat ze aan de normale kant blijven. Livingstone en Eros zijn de leiders van het klassement, met f 9.20 en f 9.15 per honderd. De goedkoopsten zijn hier Royalty en Oranje Triumph, ze kosten f 5.20 en f 5.50. De narcissen blijven vrij duur. De trom petnarcissen, v». ral de gele, zijn in de grootste maten, die hoofdzakelijk door de broeiers worden gekocht omdat er nogal wat bloemen van te snijden zijn, van een dubbeltje tot twintig cent per stuk Men zou kunnen gaan wedden op de geheel witte Mount. Hood, omdat deze pas in Amerika is geïntroduceerd en daar goed schijnt te bevallen. De grote maat hiervan kost f 11.50, de kleinste f 7.80. Het lijkt er veel op, dat de opgeplante hoeveel heden narcissen zo langzamerhand aan de vraag is aangepast. Enkele jaren geleden was hierin een wanverhouding te zien, de narcissen met rode of oranje kroontjes of cupjes waren zeer goedkc^p. Nu brengen ze goede prijzen op. Zelfs nu ze met grote hoeveelheden aan de veiling komen. Deze prijzen zijn allemaal exportkwali teit. Voor het binnenland kan men de b-'len wel goedkoper krijgen. U>'t neemt echVr niet weg, dat men oor een of twee gulden in het voorjaar geen tuin vol bloemen kan hebben. Vraagt men echter zijn bloe 'st om raad. en wellicht heeft hij voorlichk'ngsmateriaal van het Centraal qin^mhniipn Comité, dan kan men. door aardige "orr>t-Onatie« m°t '-lei bollen en knollen te maken, ook in de stadstuinen bij zonder aardige en fleurig plekjes hebben in hei unnriaar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9